Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει γραφτεί παλιότερα και άλλες φορές και είναι πιστοποιημένο.
Όλες οι υπηρεσίες καρτοκινητών Cosmote χρησιμοποιούν την ίδια sim.
Ο υπάλληλος επιλέγει σε πιο brand θα την ενεργοποιήσει.
ΟΙ sim στέλνονται από τα κεντρικά στα καταστήματα σε πακέτα σε συγκεκριμένα τακτά χρονικά διαστήματα και πράγματι μπορεί να τελειώσουν. Οπότε μπορεί να μην έχει το κατάστημα εκείνη την στιγμή. Αλλά δεν ειναι δυνατόν να έχει για whatsup και να μην έχει για frog. 
Θα μπορούσε να υπάρχει εντολή τα κατασήματα να μην δίνουν αβέρτα καρτοκινητά. Το πιο πιθανό είναι ότι από τα κεντρικά στένουν, ξερω γω δεκα κάρτες καρτοκινητής ανά κατάστημα κάθε εβδομάδα (αυθαίρετη δικιά μου εκτίμηση), και όποιος προλάβει.

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, opmgls said:

Έχει γραφτεί παλιότερα και άλλες φορές και είναι πιστοποιημένο.
Όλες οι υπηρεσίες καρτοκινητών Cosmote χρησιμοποιούν την ίδια sim.
Ο υπάλληλος επιλέγει σε πιο brand θα την ενεργοποιήσει.
ΟΙ sim στέλνονται από τα κεντρικά στα καταστήματα σε πακέτα σε συγκεκριμένα τακτά χρονικά διαστήματα και πράγματι μπορεί να τελειώσουν. Οπότε μπορεί να μην έχει το κατάστημα εκείνη την στιγμή. Αλλά δεν ειναι δυνατόν να έχει για whatsup και να μην έχει για frog. 
Θα μπορούσε να υπάρχει εντολή τα κατασήματα να μην δίνουν αβέρτα καρτοκινητά. Το πιο πιθανό είναι ότι από τα κεντρικά στένουν, ξερω γω δεκα κάρτες καρτοκινητής ανά κατάστημα κάθε εβδομάδα (αυθαίρετη δικιά μου εκτίμηση), και όποιος προλάβει.

Τότε γιατί δεν σου λέει ο Γερμανός πχ "άσε μου το τηλ σου και θα σε πάρω μόλις έχω";

Ποτέ δεν έχουν σιμ για καρτοκινητό.

Επειδή απλώς δεν θέλουν.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο οτι αν ζητήσεις συμβόλαιο αμέσως βρίσκουν sim. απλά δεν θελουν να παιρνει ο κόσμος καρτοκινητά.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Teiresias_ said:

Τότε γιατί δεν σου λέει ο Γερμανός πχ "άσε μου το τηλ σου και θα σε πάρω μόλις έχω";

Ποτέ δεν έχουν σιμ για καρτοκινητό.

Επειδή απλώς δεν θέλουν.

Πέρυσι τον Αύγουστο όταν πήγα σε κατάστημα Cosmote να πάω από q σε frog έτσι περίπου έγινε. Αφησα όνομα και ταυτότητα για να μου κρατήσουν την sim όταν έρθει και μου είπαν πέρασε περίπου σε 5 μέρες. Και όταν ξαναπήγα ενεργοποίησαν την κάρτα στο σύστημα σε frog.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω frog και έχω twin sim.

Το κινητό μου υποστηρίζει esim . Αν κάνω esim ώστε να μπορώ να βάλω και άλλη κάρτα (επειδή έχει μόνο μια θέση) η φυσική κάρτα της frog θα συνεχίσει να λειτουργεί στο tablet που έχω την άλλη η θα σταματήσουν να λειτουργούν??

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, opmgls said:

Πέρυσι τον Αύγουστο όταν πήγα σε κατάστημα Cosmote να πάω από q σε frog έτσι περίπου έγινε. Αφησα όνομα και ταυτότητα για να μου κρατήσουν την sim όταν έρθει και μου είπαν πέρασε περίπου σε 5 μέρες. Και όταν ξαναπήγα ενεργοποίησαν την κάρτα στο σύστημα σε frog.

Έτσι το έχω κάνει κι εγώ σε κατάστημα Cosmote..

Αλλά άλλο αυτό, άλλο να σου πουν δεν έχω σιμ για καρτοκινητό. Συνήθως το κάνουν επειδή προφανώς δεν παίρνουν τη μίζα του συμβολαίου οπότε βαριούνται.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gthom1967 said:

Παιδιά καλησπέρα. Έχω frog και έχω twin sim.

Το κινητό μου υποστηρίζει esim . Αν κάνω esim ώστε να μπορώ να βάλω και άλλη κάρτα (επειδή έχει μόνο μια θέση) η φυσική κάρτα της frog θα συνεχίσει να λειτουργεί στο tablet που έχω την άλλη η θα σταματήσουν να λειτουργούν??

Η twin sim δεν είναι συμβατή με esim. Αν ζητήσεις esim θα απενεργοποιηθουν και οι δύο φυσικές sim που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, oregon said:

Έστειλαν σήμερα την κάρτα οπότε θα την έχω τη Δευτέρα. 

Μου ανέφεραν ότι εφόσον λάβω την κάρτα και επιλέξω άμεση ενεργοποίηση παίρνει 6 ώρες. 

Αυτό που ξέρω είναι ότι εντός 6 ωρών είναι υποχρεωμένος ο άλλος παροχος να εγκρίνει ή απορρίψει (εάν υπάρχει λόγος) τη φορητοτητα.

Εφοσον λοιπόν το σύστημα φαίνεται να είναι αυτοματοποιημενο έχω μια ελπίδα μήπως ενεργοποιηθώ σε μία εργάσιμη 

Κάνε άμεσα την ενεργοποίηση με το που λάβεις την κάρτα και μέχρι το βράδυ λογικά θα ολοκληρωθεί.

Απλά να πατήσεις ότι θες να γίνει άμεσα η φορητότητα και όχι σε 14 μέρες.

Έκανα προχθές αλλαγή από Nova συμβόλαιο την φίλη μου σε Cosmote.

Έγινε άμεσα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MIKU said:

Κάνε άμεσα την ενεργοποίηση με το που λάβεις την κάρτα και μέχρι το βράδυ λογικά θα ολοκληρωθεί.

Απλά να πατήσεις ότι θες να γίνει άμεσα η φορητότητα και όχι σε 14 μέρες.

Έκανα προχθές αλλαγή από Nova συμβόλαιο την φίλη μου σε Cosmote.

Έγινε άμεσα.

Παρέλαβα σήμερα τη SIM κάρτα χωρίς οδηγίες ενεργοποίησης, χωρίς τίποτα. 

Ευτυχώς υπάρχει και το φόρουμ. Κατέβασα το FROG APP και με την τρίτη προσπάθεια έγινε η αίτηση φορητότητας. Έλαβα επιβεβαίωση και από τη Vodafone.

Λογικά σήμερα Σάββατο δε θα γίνει κάτι,  αλλά Δευτέρα πιστεύω να ενεργοποιηθώ.

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια καθαρά με ποια κούριερ σου έστειλαν σαββατιάτικα την κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, oregon said:

Παρέλαβα σήμερα τη SIM κάρτα χωρίς οδηγίες ενεργοποίησης, χωρίς τίποτα. 

Ευτυχώς υπάρχει και το φόρουμ. Κατέβασα το FROG APP και με την τρίτη προσπάθεια έγινε η αίτηση φορητότητας. Έλαβα επιβεβαίωση και από τη Vodafone.

Λογικά σήμερα Σάββατο δε θα γίνει κάτι,  αλλά Δευτέρα πιστεύω να ενεργοποιηθώ.

Αν ελαβες επιβεβαιωση κ απο Voda το πολύ μεχρι Δευτερα θα εχει γινει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

Από περιέργεια καθαρά με ποια κούριερ σου έστειλαν σαββατιάτικα την κάρτα?

Courier center. Πήγα εγώ και παρέλαβα 

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω να έρχονται σε μήνυμα οι κλήσεις όταν είναι κλειστό το τηλ.?

Μου έρχονταν κανονικά αλλά πάτησα ##62# και σταμάτησε.

Εδώ λέει θέλει κλήση σε πενταψήφιο, αλλιώς δε γίνεται?

https://www.whatsup.gr/eidopoiisi-kliseon 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, hercoulis said:

Τι πρέπει να κάνω να έρχονται σε μήνυμα οι κλήσεις όταν είναι κλειστό το τηλ.?

Μου έρχονταν κανονικά αλλά πάτησα ##62# και σταμάτησε.

Εδώ λέει θέλει κλήση σε πενταψήφιο, αλλιώς δε γίνεται?

https://www.whatsup.gr/eidopoiisi-kliseon 

Νομίζω γίνεται και χειροκίνητα, https://help.cosmote.gr/el/article/PROD-7621/KW079
Έχει ένα έγγραφο στο τέλος με τις εντολές δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βρήκα με το 62 αλλά νομίζω ότι καλεί άλλο τηλ και όχι σε μήνυμα όταν είναι κλειστό. https://help.cosmote.gr/el/article/PROD-7621/KW079

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Για μήνυμα είναι,μην σε μπερδεύει ο ορος προωθησεις.
 

Αν θες να το κάνεις με εντολή δικτύου, εφαρμόζεις το παράδειγμα στο κάτω μέρος του pdf (κάτω από τον πίνακα), αν για παράδειγμα έχεις 697, αντι για 517 που γράφει στο παράδειγμα θα βάλεις 537 για ενημέρωση του καλούντος χωρίς τηλεφωνητή.

Αν δυσκολεύεσαι, για δοκιμασε και αυτο απο το my cosmote που λέει,στο "άλλες υπηρεσίες", μηπως δουλέψει.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα νέο νούμερο απ' το κατάστημα Θεσσαλονίκης με απεριόριστο ίντερνετ για 1 χρόνο με 144€. Η καλύτερη προσφορά που υπάρχει αυτήν τη στιγμή στην αγορά. 12€ τον μήνα απεριόριστο ίντερνετ...! Το κατάστημα βρίσκεται στην οδό Χαλκέων λίγο πιο πάνω από την εκκλησία στα αριστερά.

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει σε οποιοδήποτε 4g / 5g ρούτερ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, καλύτερα δεν γίνεται.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2024 at 8:42 ΜΜ, hercoulis said:

Τι πρέπει να κάνω να έρχονται σε μήνυμα οι κλήσεις όταν είναι κλειστό το τηλ.?

Μου έρχονταν κανονικά αλλά πάτησα ##62# και σταμάτησε.

Εδώ λέει θέλει κλήση σε πενταψήφιο, αλλιώς δε γίνεται?

https://www.whatsup.gr/eidopoiisi-kliseon 

Είχα φτιάξει ένα excel για να μου δίνει τους κωδικούς ανάλογα με τον αριθμό τηλεφώνου και το είδος της ειδοποίησης.

Άνοιξε το αρχείο, βάλε το κινητό σου και το είδος της ειδοποίησης που θες στα πράσινα κελιά (λογικά θέλεις το 62) και πληκτρολόγησε τον κωδικό που θα πάρεις στο πορτοκαλί κελί.

Αν κάτι πάει στραβά, κάνε απενεργοποίηση όλων και ξεκίνα από την αρχή.

Άνοιξέ το από εδώ.

Edited by ioanniskar
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kmpatra said:

@hercoulisσε μπερδεψα περισσότερο? Δεν δουλεύει?

**62*νουμερο 10ψηφιο# και κλήση. 
Δινει την παρακάτω εικόνα. 
Θα μπορούσαν να είχαν ένα διακόπτη μέσα στο μενού. 

IMG_6052.png

1 ώρα πριν, ioanniskar said:

Είχα φτιάξει ένα excel για να μου δίνει τους κωδικούς ανάλογα με τον αριθμό τηλεφώνου και το είδος της ειδοποίησης.

Άνοιξε το αρχείο, βάλε το κινητό σου και το είδος της ειδοποίησης που θες στα πράσινα κελιά (λογικά θέλεις το 62) και πληκτρολόγησε τον κωδικό που θα πάρεις στο πορτοκαλί κελί.

Αν κάτι πάει στραβά, κάνε απενεργοποίηση όλων και ξεκίνα από την αρχή.

Άνοιξέ το από εδώ.

Ευχαριστώ. Θα το κάνω από windows όταν είμαι στο σπίτι γιατί δεν παίρνει διαμόρφωση από το iPhone. Θέλει το πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα, αλλά προς το παρόν ούτε τα 120' μου έχει δώσει, ούτε τα gb από το κατέβασμα της εφαρμογής. 

Ελπίζω απλά να χρειάζεται λίγο παραπάνω χρόνος. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...