Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, hercoulis said:

Έκανα μια ανανέωση 8 ευρώ σε κατάστημα. Στο αποδεικτικό βλέπω ότι δεν έχει καθόλου φόρο. Επειδή δε γνωρίζω φοροτεχνικά, σκέφτομαι μήπως το ότι παρέμειναν οι 8 ευρώ ανανεώσεις στα καταστήματα, έχει να κάνει με κάποια συμφωνία ως προς τη μη απόδοση του φόρου? 

Στις παρατηρήσεις του αποδεικτικού γράφει, χωρίς φπα άρθρο 19 του κώδικα φπα

Έκανα κι εγώ ανανέωση σε κατάστημα Γερμανός. Χωρίς ΦΠΑ επίσης. Νομίζω ότι δεν έχει ΦΠΑ η κινητή μόνο φόρο κινητής. Πάντως στο λινκ που έβαλες δεν κατάλαβα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έψαξα και έβαλα ένα λινκ για το συγκεκριμένο άρθρο. Δε κατάλαβα και εγώ, οποίος ξέρει από λογιστικά θα μας τη λύσει την απορία. Γιατί και ο φόρος κινητής, κάπως πρέπει να αποδίδεται. 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα φπα 24% εχει η τηλεφωνια. Τον τελευταιο καιρο συνανταω και εγω κατι μηχανογραφημενες αποδειξεις σε ασχετα με τον Γερμανο πχ σε γιατρο που γραφει οτι δεν εχει φπα. Δεν ξερω τι λαθος ή λαμογια εχουν κανει. Παντως κανονικα φπα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Έκανα κι εγώ ανανέωση σε κατάστημα Γερμανός. Χωρίς ΦΠΑ επίσης. Νομίζω ότι δεν έχει ΦΠΑ η κινητή μόνο φόρο κινητής. Πάντως στο λινκ που έβαλες δεν κατάλαβα τίποτα

 

2 minutes ago, runner70 said:

Κανονικα φπα 24% εχει η τηλεφωνια. Τον τελευταιο καιρο συνανταω και εγω κατι μηχανογραφημενες αποδειξεις σε ασχετα με τον Γερμανο πχ σε γιατρο που γραφει οτι δεν εχει φπα. Δεν ξερω τι λαθος ή λαμογια εχουν κανει. Παντως κανονικα φπα εχουν.

Πάντως παιδιά εμείς είχαμε περίπτερο στο παρελθόν και θυμάμαι ότι για κάρτες κινητής και τσιγάρα οκ έπρεπε να βγάζεις απόδειξη αλλά με μηδενικό ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, hercoulis said:

Έψαξα και έβαλα ένα λινκ για το συγκεκριμένο άρθρο. Δε κατάλαβα και εγώ, οποίος ξέρει από λογιστικά θα μας τη λύσει την απορία. Γιατί και ο φόρος κινητής, κάπως πρέπει να αποδίδεται. 

Ο φορος κινητής περιλαμβάνεται στο ποσό ανανέωσης που πληρώνεις και σου το αφαιρούν απο το υπόλοιπο. Το ΦΠΑ είναι άλλος φόρος.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, runner70 said:

Τον τελευταιο καιρο συνανταω και εγω κατι μηχανογραφημενες αποδειξεις σε ασχετα με τον Γερμανο πχ σε γιατρο που γραφει οτι δεν εχει φπα. Δεν ξερω τι λαθος ή λαμογια εχουν κανει.

Δεν είναι γνωστό σε όλους και προφανώς δεν το γνωρίζεις αλλά στις ιατρικές υπηρεσίες δεν πληρώνεις ΦΠΑ. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2024 at 12:28 ΜΜ, Teiresias_ said:

Είναι η 15άρα που γράφει εκτός αποθέματος. Όταν επανέλθει θα ενημερωθεί και με την καινούρια προσφορά λογικά.

https://www.frogmobile.gr/el/summer-offer-apoktise-tora-100gb

Εδώ λέει ότι βάζεις λεφτά στο λογαριασμό και μετά απλά παίρνεις το πακέτο (είτε από το app, είτε με SMS).

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, trinoo said:

https://www.frogmobile.gr/el/summer-offer-apoktise-tora-100gb

Εδώ λέει ότι βάζεις λεφτά στο λογαριασμό και μετά απλά παίρνεις το πακέτο (είτε από το app, είτε με SMS).

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Εσυ μιλάς για την σελίδα του frog 

αλλά εκείνος αναφέρεται στην σελίδα του wifigreece

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ANAGNPANA said:

Εσυ μιλάς για την σελίδα του frog 

αλλά εκείνος αναφέρεται στην σελίδα του wifigreece

Ναι. Η αρχική ερώτηση ήταν που και πως μπορούμε να πάρουμε αυτή την προσφορά. 

Edited by trinoo
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, trinoo said:

Ναι. Η αρχική ερώτηση ήταν που και πως μπορούμε να πάρουμε αυτή την προσφορά. 

Υπήρχε στην σελίδα του wifigreece

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2024 at 10:15 ΠΜ, trinoo said:

Αυτή η κάρτα που υπάρχει;

https://www.facebook.com/share/p/JEehqAaL6txoZZor/?mibextid=WC7FNe

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, hercoulis said:

Σίγουρα στα φυσικά καταστήματα Αθήνα Θεσσαλονίκη. Σε λίγο πρέπει να βγει στο wifi Greece γιατί βλέπω έχει τελειώσει η απεριόριστο ίντερνετ. Δεν δίνει όμως tethering. Μόνο σε ένα κινητό.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος το πακέτο των 100GB με 13,50€; Αν υπάρχει άλλο πακέτο δεδομένων ενεργό, προστίθενται τα υπόλοιπα και πάει η ημερομηνία λήξης 30 μέρες μετά;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, yyyy said:

Έχει δοκιμάσει κάποιος το πακέτο των 100GB με 13,50€; Αν υπάρχει άλλο πακέτο δεδομένων ενεργό, προστίθενται τα υπόλοιπα και πάει η ημερομηνία λήξης 30 μέρες μετά;

Αν βάλεις λεφτά για να το αγοράσεις, βεβαίως η ημερομηνία λήξης παρατείνεται για 2 μήνες.

Αν έχεις λεφτά που λήγουν πριν τον μήνα, τα χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωταει για το υπόλοιπο,για τα πακέτα ρωτάει αν κανουν rollover

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Σίγουρα στα φυσικά καταστήματα Αθήνα Θεσσαλονίκη. Σε λίγο πρέπει να βγει στο wifi Greece γιατί βλέπω έχει τελειώσει η απεριόριστο ίντερνετ. Δεν δίνει όμως tethering. Μόνο σε ένα κινητό.

Σε πιστεύω, αλλά που το γράφει ότι δεν δίνε tethering;
Στο παρόμοιο πακέτο 100Gb με 13.5€ που ενεργοποιήται μέσα από το app της frog γράφει ότι είναι για ατομίκή χρήση, αλλά δεν σημαίνει ότι εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κάνω hotspot το κινητό για να δώσω στο laptop. Αυτό δεν είναι κακόβουλη χρήση ΚΑΙ είναι ατομική χρήση.Την συγκεκριμένη πρόταση την βρίσκω άκυρη γιατι αγοράζω συγκεκριμένη ποσότητα δεδομένων, 100Gb. Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω. Αν ήταν απεριόριστα θα το καταλάβαινα.  Άλλα εδώ αγοράζω 100. Τα ξοδεύω όπως θέλω και μετά άμα είναι διαθέσιμο το πακέτο παίρνω και άλλο. 
Και αν βάλει κάποιος τη sim σε router. Φαντάζομαι θα πουν τότε βάλε internet on the go.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, opmgls said:

Στο παρόμοιο πακέτο 100Gb με 13.5€ που ενεργοποιήται μέσα από το app της frog γράφει ότι είναι για ατομίκή χρήση, αλλά δεν σημαίνει ότι εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κάνω hotspot το κινητό για να δώσω στο laptop.

Υποθέτω ότι θα υπάρχει έλεγχος διαμοιρασμού. Αλλιώς δεν θα έλεγε ότι είναι για ατομική χρήση. Και στο ρούτερ να το βάλεις ατομική χρήση είναι.😁 Δεν έχει νόημα τέτοιος περιορισμός και για να μπει .... κάτι θέλει να πει. Έτσι κι αλλιώς μάπα το καρπούζι αφού δίνει με 20 απεριόριστα ή με 55 για 3 μήνες.

Screenshot_20240604-031522_COSMOTE.jpg

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Υποθέτω ότι θα υπάρχει έλεγχος διαμοιρασμού. Αλλιώς δεν θα έλεγε ότι είναι για ατομική χρήση. Και στο ρούτερ να το βάλεις ατομική χρήση είναι.😁 Δεν έχει νόημα τέτοιος περιορισμός και για να μπει .... κάτι θέλει να πει. Έτσι κι αλλιώς μάπα το καρπούζι αφού δίνει με 20 απεριόριστα ή με 55 για 3 μήνες.

Καλώς!
Εντάξει, στην περιαγωγή μόνο λέει ξεκάθαρα πως δεν επιτρέπει το data sharing.
Το άλλο που γράφει πιο κάτω για "ατομική χρήση"  είναι σαν να το λένε για να μην το παρακάνει κάποιος. Να το βάζει σε router σε απομακρυσμένο beach bar και να λέει "free wifi" ας πούμε.
Επίσης είναι πιθανό να είναι καινούργια έκφραση του fair use που θα το βάζουν στις "λεπτομέρειες" κάθε τέτοιου πακέτου. Θα δούμε.
Πού υπάρχουν αυτές οι προσφορές, το απεριορίστα δεδομένα με 20€ και για 3 μήνες με 55€. Το πρώτο νομίζω ήταν το πασχαλιάτικο που δεν ισχύει πια.

Link to comment
Share on other sites

Θα γυρισω τον αριθμο μου απο συμβολαιο σε Frog.

Απο οτι μου ειπαν, αρχικα γινεται cosmoκαρτα. Τι sms στελνω για να γινει στη συνεχεια Frog?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, opmgls said:

Πού υπάρχουν αυτές οι προσφορές, το απεριορίστα δεδομένα με 20€ και για 3 μήνες με 55€. Το πρώτο νομίζω ήταν το πασχαλιάτικο που δεν ισχύει πια.

Τώρα στην εφαρμογή my cosmote.

 

Screenshot_20240530-231908_COSMOTE.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, dimitroula10 said:

Τώρα στην εφαρμογή my cosmote.

 

Screenshot_20240530-231908_COSMOTE.jpg

Μήπως έχετε και κάτι άλλο μαζί; Κάνα internet με κάρτα; Στην cosmote έχω ένα νούμερο frog μόνο και δεν τα βλέπω τα πακέτα αυτά.

Edited by staurosmar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...