Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολλά τα λεφτά για τις διαφημίσεις. Οπότε η διάρκεια των πακέτων κόβεται σε 25 ημέρες, η ελάχιστη ανανέωση γίνεται 10€, η ελάχιστη χρέωση γίνεται 3', η χρέωση γίνεται ανά λεπτό, το sms φτάνει τα 20 cent, η φορητότητα χρεώνεται 30€ (κατά παράβαση της Ε.Ε.) και η ανανέωση χρεώνεται 30 cent (Wind). Συμπληρώστε αν γνωρίζετε και άλλα.

 

Η Cyta δείχνει όλο και πιο ελκυστική, είναι και δωρεάν η φορητότητα.

 

Που είδες ότι γίνεται 3' η ελάχιστη?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω twinsim και ζητήσω να έρθω frog, τι γίνεται;

Υπάρχει περίπτωση να παίξει η twinsim;

 

Εγώ με twinsim είμαι σε φρογκ εδώ και χρόνια και χωρίς πάγιο για την υπηρεσία (2 σιμ ίδιο νούμερο εννοώ).

 

@talos_2002 η χρέωση προς ελληνικά σταθερά/κινητά παραμένει ανά δευτερόλεπτο, χωρίς ελάχιστη χρέωση (πάλι καλά που δεν το πείραξαν αυτό). Στα πακέτα προς εξωτερικό οι χρεώσεις ανέκαθεν δεν ήταν ανά δευτερόλεπτο και είχαν ελάχιστη χρέωση ανά κλήση.

 

Πάντως σκέφτομαι εάν συμφέρει να μετακινηθώ προς what's up αλλά δεν βλέπω να συμφέρει τελικά.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε πάλι οι μετανάστες φταίνε για όλα. Πρόσεχε μόνο μην δαγκώσεις την γλώσσα σου και πάθεις δηλητηρίαση. Την ασυδοσία των εταιρειών την ρίχνουμε στους μετανάστες για να τις ξεπλύνουμε. Σκεφτείτε λίγο παραπάνω από ότι σας ταΐζουν κάθε μέρα

 

Στάλθηκε από το Huawei honor note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εσένα σίγουρα σε ταιζουν, εγώ βλέπω τη πραγματικότητα και τι γίνεται. Η λύση είναι απλή άνοιξε εταιρεία και εχετα όλα τζάμπα. Επίσης άμα δε σου αρέσουν οι εταιρείες υπάρχει η Κούβα κτλ. Δε θα πληρώνεις μια εκεί.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με twinsim είμαι σε φρογκ εδώ και χρόνια και χωρίς πάγιο για την υπηρεσία (2 σιμ ίδιο νούμερο εννοώ).

την twinsim απο που την είχες πάρει.

whatsup, cosmokarta, συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

την twinsim απο που την είχες πάρει.

whatsup, cosmokarta, συμβόλαιο?

 

Ανέκαθεν είχα frog. Είχα single sim από την αρχή σε frog και μετά πήγα σε κατάστημα οτε και έκανα αλλαγή της single sim σε twin sim (10€ κόστος τότε για τις 2 sim). Δεν παίζει ρόλο αν έχεις καρτοκινητό ή συμβόλαιο. Εάν έχεις ήδη συμβόλαιο με twin sim και αλλάξει ο αριθμός σε frog θα δουλεύουν και οι 2 sim λογικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tasos30 και leo06, μιλάω για την ελληνική αγορά. 3' ελάχιστη χρέωση έχουν τα πακέτα.

Ξέρω για τις 3 εξαιρέσεις (από τα πάμπολλα πακέτα της αγοράς).

Η ελληνική νομοθεσία επιβάλει χρέωση ανά δευτερόλεπτο από τους παρόχους, αλλά εκμεταλλεύονται το παράθυρο του νόμου. Δίνουν μόνο 1 υπηρεσία ο καθένας (Frog, Taza, Q) απλώς για να καλύψουν την νομική απαίτηση.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Tasos30 και leo06, μιλάω για την ελληνική αγορά. 3' ελάχιστη χρέωση έχουν τα πακέτα.

Ξέρω για τις 3 εξαιρέσεις (από τα πάμπολλα πακέτα της αγοράς).

Η ελληνική νομοθεσία επιβάλει χρέωση ανά δευτερόλεπτο από τους παρόχους, αλλά εκμεταλλεύονται το παράθυρο του νόμου. Δίνουν μόνο 1 υπηρεσία ο καθένας (Frog, Taza, Q) απλώς για να καλύψουν την νομική απαίτηση.

 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά κοίτα αφού οι καταναλωτές τα αποδέχονται όλα δεν αλλάζει η κατάσταση και δεν θα αλλάξει τίποτα προς όφελος μας πιστεύω. Είναι αυτό που λένε 'αφού βρίσκουν και τα κάνουν'. Σε άλλη περίπτωση, σχεδόν ένα μήνα πριν άλλη εταιρία προέβη σε αυξήσεις τιμών και μείωση διάρκειας πακέτων, χωρίς να υπάρχει αύξηση σε λεπτά/δεδομένα και υπήρχαν άτομα που δικαιολογούσαν αυτές τις ανατιμήσεις. Μου έκανε τρομερή εντύπωση. Ένα γενικότερο σχόλιο αν μου επιτρέπετε. Από την μια πλευρά να μειώνονται οι μισθοί και από την άλλη να ακριβαίνει η καθημερινοτητά μας και παρ' αυτά πολλοί να θεωρούν τις ανατιμήσεις λογικές. Δεν ξέρω τι να πω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

σχετικα ειναι ολα. Οι ανατιμησεις δεν αρεσουν ποτε και σε κανεναν και λογικο ειναι. Δεν μου αρεσουν οι αυξησεις,αλλα απο την αλλη επειδη ακριβως δεν ξερω τι κοστος λειτουργικο και τι περιθωριο κερδους εχουν οι εταιριες δεν μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα για το πως και το γιατι. Το οτι οι μισθοι μειωνονται σημαινει οτι μειωνεται και η αγοραστικη δυναμη των καταναλωτων. Οι οποιεσδηποτε επιχειρησεις σε αυτο το περιβαλλον,βλεπεις αλλον τροπο να μπορουν να σταθουν χωρις να μπαινουν (κι αλλο) μεσα? Πολλες φορες νομιζουμε οτι οι εταιριες ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα και πρεπει να μας κανουν τα χατηρια...Πιο γενικο και ελαφρως εκτος θεματος το σχολιο... Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα λεφτά για τις διαφημίσεις. Οπότε η διάρκεια των πακέτων κόβεται σε 25 ημέρες, η ελάχιστη ανανέωση γίνεται 10€, η ελάχιστη χρέωση γίνεται 3', η χρέωση γίνεται ανά λεπτό, το sms φτάνει τα 20 cent, η φορητότητα χρεώνεται 30€ (κατά παράβαση της Ε.Ε.) και η ανανέωση χρεώνεται 30 cent (Wind). Συμπληρώστε αν γνωρίζετε και άλλα.

 

Η Cyta δείχνει όλο και πιο ελκυστική, είναι και δωρεάν η φορητότητα.

 

Μην ξεχναμε ομως οτι ειναι MVNO,παροχος με υπηρεσιες κινητης(συμβολαιο και καρτοκινητο) αλλα χωρις δικτυο.Συνεργαζεται με τη Vodafone για να χρησιμοπποιησει το δικτυο της.Δηλαδη οπου πιανει η Vodafone,το ιδιο πιανει και η Cyta.

Υποψην δεν εχει 4G.Δεν ειναι οπως η Q που ειναι εταιρεια αλλα ειναι υπο τον ελεγχο της Wind και συστεγαζονται στα γραφεια της Wind,χρησιμοποιουν το δικτυο της μεσω national roaming(εθνικη περιαγωγη) και χρηση 4G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

σχετικα ειναι ολα. Οι ανατιμησεις δεν αρεσουν ποτε και σε κανεναν και λογικο ειναι. Δεν μου αρεσουν οι αυξησεις,αλλα απο την αλλη επειδη ακριβως δεν ξερω τι κοστος λειτουργικο και τι περιθωριο κερδους εχουν οι εταιριες δεν μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα για το πως και το γιατι. Το οτι οι μισθοι μειωνονται σημαινει οτι μειωνεται και η αγοραστικη δυναμη των καταναλωτων. Οι οποιεσδηποτε επιχειρησεις σε αυτο το περιβαλλον,βλεπεις αλλον τροπο να μπορουν να σταθουν χωρις να μπαινουν (κι αλλο) μεσα? Πολλες φορες νομιζουμε οτι οι εταιριες ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα και πρεπει να μας κανουν τα χατηρια...Πιο γενικο και ελαφρως εκτος θεματος το σχολιο...

 

Για την κατάσταση που είναι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, η αγοραστική δύναμη εννοώ, αυτά που δίνουν ακόμα είναι αρκετά καλά.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Για την κατάσταση που είναι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, η αγοραστική δύναμη εννοώ, αυτά που δίνουν ακόμα είναι αρκετά καλά.

 

Επίσης κ σε αυτό ΣΥΜΦΩΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς wificalling; Στις οδηγίες αναφέρει πως είναι δωρεάν για καρτοκινητή/whatsup μόνο. Λέτε το frog να το εξαιρεί; Προσοχή έχει λίστα με συμβατές συσκευές.

 

ps αργότερα θα δοκιμάσω να βάλω την μια σιμ από τις twin στο Α3 που το έχει στις συμβατές συσκευές, απλά διερωτώμαι εάν κανείς άλλος φίλος το έχει δοκιμάσει νωρίτερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς wificalling; Στις οδηγίες αναφέρει πως είναι δωρεάν για καρτοκινητή/whatsup μόνο. Λέτε το frog να το εξαιρεί; Προσοχή έχει λίστα με συμβατές συσκευές.

 

ps αργότερα θα δοκιμάσω να βάλω την μια σιμ από τις twin στο Α3 που το έχει στις συμβατές συσκευές, απλά διερωτώμαι εάν κανείς άλλος φίλος το έχει δοκιμάσει νωρίτερα.

 

Ενεργοποιείτε κανονικά σε frog το έχω κάνει εγώ και δουλεύει μια χαρά.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Φώτη για την ενημέρωση. Αυτό και μόνο είναι λόγος για να επιστρέψω στο Α3 που το είχα παροπλισμένο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΡΕΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ

Μόνο με το FROG έχεις δωρεάν χρόνο σε κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας:

 

Δωρεάν 300’ προς FROG με κάρτα 5 €

Δωρεάν 300’ προς όλα τα δίκτυα με κάρτα 10 €

 

 

αυτα ισχυουν ή το site τους εχει να ανανεωθει χρονια?

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΡΕΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ

Μόνο με το FROG έχεις δωρεάν χρόνο σε κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας:

 

Δωρεάν 300’ προς FROG με κάρτα 5 €

Δωρεάν 300’ προς όλα τα δίκτυα με κάρτα 10 €

 

 

αυτα ισχυουν ή το site τους εχει να ανανεωθει χρονια?

 

Αυτά είναι από τα πρώτα προγράμματα του frog, μη εμπορικά διαθέσιμα πλέον. Το γράφει και στο site τους. Είναι στο ΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ . Ισχύουν μόνο για όσους είχαν εγγραφεί τότε, όπως και ο διπλασιασμός του ποσού ανανέωσης (τρομερή προσφορά τότε) που διατηρώ από τότε.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ουτε η μεταφορα χρηματικου υπολοιπου απο κοσμοτε ισχυει πλεον?

 

ευχαριστω

 

Στο frog δεν ισχύει η μεταφορά υπολοίπου πλέον, καταργήθηκε κάποιους μήνες πριν. Ωστόσο What's up και cosmoκαρτα την έχουν ακόμα νομίζω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο frog δεν ισχύει η μεταφορά υπολοίπου πλέον, καταργήθηκε κάποιους μήνες πριν. Ωστόσο What's up και cosmoκαρτα την έχουν ακόμα νομίζω.

 

Στα MB ισχύει η μεταφορά ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΡΕΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ

Μόνο με το FROG έχεις δωρεάν χρόνο σε κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας:

 

Δωρεάν 300’ προς FROG με κάρτα 5 €

Δωρεάν 300’ προς όλα τα δίκτυα με κάρτα 10 €

 

 

αυτα ισχυουν ή το site τους εχει να ανανεωθει χρονια?

Προς το παρόν αυτό που ισχύει είναι 600΄προς frog με 5€ κάρτα συν 1500λεπτα και 1500sms προς frog καθε ΣΚ μέχρι το τέλος του 2017 και μόνο για τους 6 πρώτους μήνες με 10€ κάρτα σε νέο συνδρομητή δίνει επιπλέον 100΄προς όλους + 60 προς διεθνεις επιλεγμένους προορισμούς συν 1gb internet.

Link to comment
Share on other sites

Reload κωδικό δεν παίζει να δίνει ε;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Στα MB ισχύει η μεταφορά ή μπα;

 

Φυσικά και ισχύει η μεταφορά σε mb. Αγοράζεις νέο πακέτο δεδομένων και ό,τι υπόλοιπο έχεις από πριν μεταφέρεται στην ημερομηνία λήξης του τελευταίου πακέτου. Αυτό που δεν ισχύει πλέον είναι το money transfer. Δηλαδή να στείλεις ευρω από το χρηματικό σου υπόλοιπο από ένα νούμερο σε ένα δεύτερο νούμερο. Παλιά την είχε την συγκεκριμένη υπηρεσία αλλά εδώ και λίγους μήνες την σταμάτησε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ισχύει η μεταφορά σε mb. Αγοράζεις νέο πακέτο δεδομένων και ό,τι υπόλοιπο έχεις από πριν μεταφέρεται στην ημερομηνία λήξης του τελευταίου πακέτου. Αυτό που δεν ισχύει πλέον είναι το money transfer. Δηλαδή να στείλεις ευρω από το χρηματικό σου υπόλοιπο από ένα νούμερο σε ένα δεύτερο νούμερο. Παλιά την είχε την συγκεκριμένη υπηρεσία αλλά εδώ και λίγους μήνες την σταμάτησε.

 

Το easy transfer (από/σε) frog σταμάτησε να "λειτουργεί" αρχές του φετινού έτους ΜΕΣΩ 1219 (ΜΕ sms).

 

"Λειτουργούσε" ως Απρίλη/Μάη φέτος ΜΕΣΩ cosmote.gr (το site) και στο frog (Από/Σε..).

 

Πια τπτ: Αδύνατο. Για frog....Ασχέτως προϋπόθεσης min 20€ το τελευταίο 4μηνο σε αυτό το καρτοκινητό ΑΠΟ το οποίο μεταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με τα νέα δεδομένα, είναι όντως η Frog η πιο φτηνή για να αγοράζεις MB το μήνα, αν βάλουμε κάτω και το δεδομένο πως είναι 25 αντί για 30 μέρες ή υπάρχει κάτι φτηνότερο; Μιλάω πάντα για την προοπτική ενός μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...