Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 30/4/2024 at 3:18 ΜΜ, VIPdriver said:

Να προσθεσω ότι θυμάμαι dropped call στην Ανθέων και ιατρικό express service στο Ποσειδώνιο. 

Εγώ έχω βγει στο συμπέρασμα ότι χρειαζομαστε 2 εταιρίες για να αγγίζουμε την πληρη κάλυψη. Δυστυχώς εμένα η Νοβα με χρεώνει 2ευρα ημερήσια πακετα όταν έχω υπόλοιπο μέσα, οπότε μένω με κοσμοτε και βόνταφον (μέχρι να σταματήσει το κασμπακ). 

Γιατί δεν αλλάζεις το apn να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ως που να έχεις δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 30/4/2024 at 12:40 ΠΜ, runner70 said:
On 29/4/2024 at 5:39 ΜΜ, minus21grams said:

Αν ισχύει (διατηρώ αμφιβολίες), σημαίνει πως ο πελάτης έχει περισσότερες διαθέσιμες επιλογές (μετά την απόφαση της COSMOTE για κατάργηση ανανέωσης €8 & €10 διαδικτυακά) και τρόπο να αποφύγει πιθανή ταλαιπωρία.
Όπου ταλαιπωρία τυχόν ουρές στον Γερμανό συναρτήσει του περιορισμένου ωραρίου λειτουργίας - Ο Κωτσόβολος απ’ όσο βλέπω είναι ανοιχτός 9πμ με 9μμ, καμία σύγκριση!

Ενδιαφέρον, αν πάει κανένας, ας ενημερώσει.

Πέρασα μια βόλτα εγώ χθες το απόγευμα και -όπως ήταν αναμενόμενο- έλαβα αρνητική απάντηση. ☹
Το πρόβλημα είναι πως τα περισσότερα [;] καταστήματα της αλυσίδας Γερμανός εκτός κέντρου, ακολουθούν μειωμένο και, κυρίως, διακεκομμένο ωράριο. Κάτι που επιδεινώνει την κατάσταση για τους cheapιδες σαν κι εμένα που εξαντλούμε κάθε χρονικό περιθώριο ανανεώνοντας στο τέλος του τριμήνου, κυριολεκτικά μια μέρα πριν τεθεί φραγή κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, minus21grams said:

Κάτι που επιδεινώνει την κατάσταση για τους cheapιδες σαν κι εμένα που εξαντλούμε κάθε χρονικό περιθώριο ανανεώνοντας στο τέλος του τριμήνου, κυριολεκτικά μια μέρα πριν τεθεί φραγή κλήσεων.

Πρέπει να συνεργαστούμε. Εμένα πχ. η κοσμοτέ είναι δίπλα στο σπίτι μου.

Σε 2 γνωστούς που μένουν σε χωριά μου πιστώνουν 10 € στην Revolut και τους βάζω € στο νούμερο. Μια άλλη φίλη μου στέλνει κωδικό paysafe για να βάλω 10€. Δυστυχώς η paysafe χρεώνει 5% προμήθεια. 

Νομίζω ότι εδώ πρέπει να δείξουμε ότι υπάρχει αλληλεγγύη. Αλλιώς μας αξίζει ότι παθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dimitroula10 said:

Πρέπει να συνεργαστούμε. Εμένα πχ. η κοσμοτέ είναι δίπλα στο σπίτι μου.

Σε 2 γνωστούς που μένουν σε χωριά μου πιστώνουν 10 € στην Revolut και τους βάζω € στο νούμερο. Μια άλλη φίλη μου στέλνει κωδικό paysafe για να βάλω 10€. Δυστυχώς η paysafe χρεώνει 5% προμήθεια. 

Νομίζω ότι εδώ πρέπει να δείξουμε ότι υπάρχει αλληλεγγύη. Αλλιώς μας αξίζει ότι παθαίνουμε.

Πες το ψέμματα!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Teiresias_ said:

Γιατί δεν αλλάζεις το apn να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ως που να έχεις δεδομένα;

και ποιος σου είπε ότι δεν θα χρεωθείς ,το κάνουν επίτηδες αφού υπάρχει κίνηση έστω και με 2g με δεδομένα κλειστά ,ελάχιστων kb

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, akalos said:

και ποιος σου είπε ότι δεν θα χρεωθείς ,το κάνουν επίτηδες αφού υπάρχει κίνηση έστω και με 2g με δεδομένα κλειστά ,ελάχιστων kb

Το έχουν πει εδώ στο forum και παλαιότερα ότι με αλλαγή apn δεν είναι δυνατόν να χρεωθείς.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Teiresias_ said:

Γιατί δεν αλλάζεις το apn να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ως που να έχεις δεδομένα;

 

34 minutes ago, Teiresias_ said:

Το έχουν πει εδώ στο forum και παλαιότερα ότι με αλλαγή apn δεν είναι δυνατόν να χρεωθείς.

Βγαινουμε offtopic μιας και αναφερεσαι στην nova και οχι στην cosmote , ωστοσο να πω οτι με την παλαια Q χρεωνοσουν ακομα και αν αλλαζες το APN αλλά ακομα και αν ειχες περισσεια GB στο καλαθι σου! (προσωπικη εμπειρια!). Δεν υπηρχε σεναριο να προστατευτεις. Ειναι τεραστιο κεφαλαιο η Q-WIND με αυτες τις χρεωσεις internet. H cosmote και η vodafone το ελεισαν αυτο με τις υπηρεσιες no internet. Η nove, αν ακομα χρεωνει τους πελατες της, ή δεν μπορει ή δεν θελει να το σταματησει.

End offtopic

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Στην εφαρμογή φρόγκ έχει επιλογή για μπαντλ καρντ.

Επιλέγεις αυτό και βάζεις τον αριθμό της κάρτας που σου έχουν στείλει.

Συνήθως αργούν λίγο. Η κάρτα δεν λήγει. Οι κάρτες είναι συνεχόμενες αλλά αλλάζουν τα πακέτα ανάλογα με τις εποχές.

Το καλοκαίρι δίνουν απεριόριστα με χαμηλότερη τιμή.

Καλησπέρα,

Αν κατάλαβα καλά, λες πως μπορείς να αγοράσεις 5-6 κάρτες σήμερα και να τις χρησιμοποιήσεις μια μια μέχρι πχ και μετά κι από 6 μήνες πχ; Γιατί κάποτε που τους είχα πάρει τηλέφωνο, μου είχαν πει πως "μάλλον λήγουν σε κανά μήνα" ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, besddimo2 said:

Καλησπέρα,

Αν κατάλαβα καλά, λες πως μπορείς να αγοράσεις 5-6 κάρτες σήμερα και να τις χρησιμοποιήσεις μια μια μέχρι πχ και μετά κι από 6 μήνες πχ; Γιατί κάποτε που τους είχα πάρει τηλέφωνο, μου είχαν πει πως "μάλλον λήγουν σε κανά μήνα" ή κάτι τέτοιο.

Ναι σωστό αυτό, αλλά προσοχή γιατί μετά το καλοκαίρι μπορεί να κοπούν πακέτα. Η κάρτα δίνει αυτά που δίνει, που είναι ίδια την στιγμή που υπάρχουν σαν προσφορά.

Δηλαδή τα απεριόριστα του καλοκαιριού τα δίνει μέχρι τέλος καλοκαιριού. Αν σου έχει μείνει κάρτα μπορείς να την ξαναβάλεις του χρόνου που θα τρέχει πάλι η προσφορά. Αν την βάλεις τον χειμώνα δεν θα δώσει απεριόριστα αλλά ότι τρέχει εκείνη την εποχή.

Δεν ξέρω αν το παλέψεις τι θα γίνει. Φροντίζω να μην στοκαρω τίποτα. Τρέχουν τόσες πολλές προσφορές από εδώ και από κει.

Η φτήνια τρώει τον παρά. Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα. Κάλλιο 5 και στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκεφτεί να στοκάρω κάποια προσφορά. Απλά επειδή αργούν καμιά φορά να στείλουν τον κωδικό, σκέφτομαι αν βολεύει να αγοράσω 3-4 κάρτες να τις έχω άμεσα διαθέσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Λέει στην ιστοσελίδα της wifigreece ότι οι κωδικοί ενεργοποιούνται Δευτέρα με Παρασκευή 9πμ - 5μμ.
Δηλαδή, αν κατάλαβα σωστά, όταν στο frog app στείλεις τον κωδικό Παρασκευή απόγευμα 6μμ δεν θα ενεργοποιηθεί μέχρι την Δευτερα το πρωί. Για εμένα αυτό είναι σημαντική καθυστέρηση.
Επίσης (αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει) αφού αναφέρει εργάσιμες ώρες ενεργοποιήσης, σημαίνει ότι τις επίσιμες αργίες που πέφτουν καθημερινές (όπως τώρα Δευτέρα και Τρίτη του Πάσχα) δεν ενεργοποιούνται οι κωδικοί;
Δεν τα γράφουν έτσι ξεκάθαρα αλλά από τα συμφραζόμενα τέτοιο συμπέρασμα εξάγεται.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, opmgls said:

Λέει στην ιστοσελίδα της wifigreece ότι οι κωδικοί ενεργοποιούνται Δευτέρα με Παρασκευή 9πμ - 5μμ.

Εννοεί ότι σου στέλνει τον κωδικό εργάσιμες ώρες δικές τους. Φυσικά μόλις βάλεις τον κωδικό ενεργοποιείται αμέσως. Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γρύλο.😄

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dimitroula10 said:

Εννοεί ότι σου στέλνει τον κωδικό εργάσιμες ώρες δικές τους. Φυσικά μόλις βάλεις τον κωδικό ενεργοποιείται αμέσως. Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γρύλο.😄

Φαντάζομαι βέβαια ότι τα bundle τα αγοράζεις με εξτρα χρέωση και όχι με αυτά τα χρήματα που έχεις ήδη μέσα στο app.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πληρωνεις στη wifigreece και οχι απο το υπόλοιπο της καρτας.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, dimitroula10 said:

Εννοεί ότι σου στέλνει τον κωδικό εργάσιμες ώρες δικές τους. Φυσικά μόλις βάλεις τον κωδικό ενεργοποιείται αμέσως. Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γρύλο.😄

OK, αλλά παρόμοιο δεν είναι;
Δηλαδή εγώ πλήρωσα σήμερα 20 ευρώ για το πακέτο με απεριόριστα δεδομένα. Αν δεν μου στείλουν τον κωδικό σήμερα μέχρι τις 5μμ (ίσως λόγω φόρτου εργασίας όπως λένε) μετά θα τον στείλουν (για να μπορέσω να ενεργοποιήσω άμεσα το πακέτο όταν τον λάβω) κάποια από τις επόμενες εργάσιμες που την συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι από Τετάρτη του Πάσχα πάλι...

27 minutes ago, opmgls said:

OK, αλλά παρόμοιο δεν είναι;
Δηλαδή εγώ πλήρωσα σήμερα 20 ευρώ για το πακέτο με απεριόριστα δεδομένα. Αν δεν μου στείλουν τον κωδικό σήμερα μέχρι τις 5μμ (ίσως λόγω φόρτου εργασίας όπως λένε) μετά θα τον στείλουν (για να μπορέσω να ενεργοποιήσω άμεσα το πακέτο όταν τον λάβω) κάποια από τις επόμενες εργάσιμες που την συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι από Τετάρτη του Πάσχα πάλι...

Να ορίστε, γκρινιαξα εδώ με ψυχολογία ανέκδοτου με γρύλλο κλπ. κι έτσι εισακούστηκα (απο το σύμπαν) και μου έστειλαν τον κωδικό στο μισάωρο. :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για κάποιον που θέλει πολλά έως και απεριόριστα δεδομενα οι κάρτες της wifigreece (15€, 20€) συμφερουν! Από τη στιγμή κιόλας που επεκτείνουν την ημερομηνία λήξης, σωστα;ή κάτι μου διαφεύγει;; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, opmgls said:

Να ορίστε, γκρινιαξα εδώ με ψυχολογία ανέκδοτου με γρύλλο κλπ. κι έτσι εισακούστηκα (απο το σύμπαν) και μου έστειλαν τον κωδικό στο μισάωρο. :classic_laugh:

Τώρα έμαθες πως δουλεύει το σύστημα. Έχω πάρει καμμία δεκαριά κάρτες μέχρι τώρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια στέλνω την παραγγελία το πρωί το αργότερο αν όχι την προηγούμενη μέρα.

Στην ουσία αγοράζουν μία κάρτα από κάποιο μαγαζάκι, την ξύνουν και σου στέλνουν τον αριθμό. Σύγχρονα συστήματα. 😀 Αν μένεις Αθήνα στα έθνικ μαγαζάκια κινητής έχουν ακόμα καλύτερες προσφορές, αλλά πρέπει να πας από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, hercoulis said:

Τα 60 + 60 είναι μέχρι την Κυριακή του Πάσχα (?)

Η προσφορά ισχύει μέχρι 5/5

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Τώρα έμαθες πως δουλεύει το σύστημα. Έχω πάρει καμμία δεκαριά κάρτες μέχρι τώρα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια στέλνω την παραγγελία το πρωί το αργότερο αν όχι την προηγούμενη μέρα.

Στην ουσία αγοράζουν μία κάρτα από κάποιο μαγαζάκι, την ξύνουν και σου στέλνουν τον αριθμό. Σύγχρονα συστήματα. 😀 Αν μένεις Αθήνα στα έθνικ μαγαζάκια κινητής έχουν ακόμα καλύτερες προσφορές, αλλά πρέπει να πας από εκεί.

Πράγματι έμαθα και είναι καλή φάση. Βεβαια κάποια πακέτα έχουν ίδιες παροχές με του frog app. Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές. Αν ας πουνε το συγκεκριμένο πακέτο υπήρχε στην εφαρμογή θα το "χτύπαγα" από εκεί.
Μου έστειλαν το κωδικό με email και οδηγίες να πάρω τηλέφωνο σε αυτοματοποιημένο σύστημα για ενεργοποίηση. Δεν το αναφέρει το email αλλα΄φαντάζομαι μπορώ να βάλω τον κωδικό και στο ανάλογο πεδίο στο frog app.
Κάπως έτσι θα είναι αυτό που λές για τα μαγαζάκια αλλά εγώ νομίζω πως δεν τις αγοράζουν από τα μαγαζάκια αλλά είναι κάποιο τέτοιο μαγαζάκι που έχει στήσει την ιστοσελίδα wifigreece και τις παίρνει χονδρική από την cosmote. Γιατί αλλιώς πως θα έβγαζαν χρήματα αν τις αγόραζαν λιανική από μαγαζάκια. Τα μαγαζάκια δεν έχουν περιθώριο να πουλήσουν χονδρικη. Τεσπα εμάς μας βολεύει όπως και αν είναι.
Αυτή την περίοδο κατεβαίνω κέντρο Αθήνας αραιά και πού. Θα το ψάξω αυτό που λες για καλύτερες προσφορές επι τόπου στα εθνικ μαγαζάκια. Εμένα δεδομένα με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, opmgls said:

νομίζω πως δεν τις αγοράζουν από τα μαγαζάκια αλλά είναι κάποιο τέτοιο μαγαζάκι που έχει στήσει την ιστοσελίδα wifigreece και τις παίρνει χονδρική από την cosmote.

Μάλλον έχεις δίκιο εν μέρει γιατί αυτό είναι ένα φυσικό μαγαζί στην Ηλιούπολη που κινείται με προσφορές. Από όλες τις εταιρείες. Ήταν ένα από τα μαγαζάκια που ξεκίνησαν τα φοιτητικά της wind, πριν πολλά χρόνια. 

Αν είχε όμως δικές του μπαντλ θα έδινε τον κωδικό αμέσως, έστω και βράδυ. Νομίζω ότι έχει συνεργασία με έθνικ μαγαζάκι γιατί μόνο αυτά έχουν δικαίωμα μονοπώλησης με συμβόλαιο στην κοσμοτέ και χωρίς ονλαιν. Όπως τα 2 μαγαζάκια που πουλαγανε την προσφορά 60€ ίντερνετ για έναν χρόνο, μόνο στο κατάστημα.

Αυτό για να μην δημιουργηθεί ανταγωνισμός. Έτσι κινούνται και αυτοί. Πόσοι ξέρουν την WiFi Greece? Καμμιά 100στη άτομα σε όλη την Ελλάδα?

Μην φανταστείς ότι πουλάει χιλιάδες τέτοια. Άσε που το σάιτ είναι κακοφτιαγμένο.

Θα πάρω να ρωτήσω μήπως μπορούμε να αγοράσουμε 8€ κάρτα από κατάστημα.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Θα πάρω να ρωτήσω μήπως μπορούμε να αγοράσουμε 8€ κάρτα από κατάστημα.

Αν εννοείς Γερμανός ή κοσμοτέ, επί του παρόντος μπορείς.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, gpapas640 said:

Αν εννοείς Γερμανός ή κοσμοτέ, επί του παρόντος μπορείς.

Όχι εννοώ στο wifi Greece. Από απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το φτηνότερο voucher που ανανεώνει τη διάρκεια είναι στα 10. Το αλλο με τα 6 και τα data είναι εκτός αποθέματος καιρο τώρα. Οι κάρτες ανανέωσης που στέλνει είναι απο 12 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...