Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρέπει να μπεις στο my cosmote app > στην αρχική πάνω δεξια το + > να πληκτρολογήσεις τον αριθμό του σταθερού ή το ΑΦΜ σου.

 

Πολύ συχνά δεν εμφανίζονται τα συμβόλαια στο my Cosmote, γιατί το my Cosmote δεν έχει ταυτιστεί με κάποιο ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπεις στο my cosmote app > στην αρχική πάνω δεξια το + > να πληκτρολογήσεις τον αριθμό του σταθερού ή το ΑΦΜ σου.

 

Πολύ συχνά δεν εμφανίζονται τα συμβόλαια στο my Cosmote, γιατί το my Cosmote δεν έχει ταυτιστεί με κάποιο ΑΦΜ.

 

ευχαριστω για την απαντηση.

 

μπηκα στην εφαρμογη και δεν μου δειχνει το νουμερο αυτο. μονο την κοσμοκαρτα που εχω κι ενα παλιοτερο νουμερο κινητου που δεν "αγγιξα" καν.

η φαση ειναι οτι μου ηρθε λογαριασμος (δυο μερες μετα την ενεργοποιηση ) για το νουμερο κινητου που δεν το εχω σε χρηση καιρο τωρα. δουλεια δεν εχω να τρεχω ξανα σε καταστημα για ********.

και η απορια μου ειναι πως θα ελεγχο το υπολοιπο χρονου/data στο double play sim οεο ?

 

edit

νομιζω το νουμερο που λεω οτι ειναι παλιο ειναι η σιμ μεσα στο ρουτερ που μου εδωσαν. και η εφαρμογη του κοσμοτε αφου βαζω το αφμ μου στελνει sms στο νουμερο αυτο για να το περασω πισω στην εφαρμογη. μαλαμπιπ να πω. θα το δοκιμασω αυριο βαζωντας τη σιμ σε ενα κινητο.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πρόσφατα έκανα συμβόλαιο Cosmote κινητής και έχω την παρακάτω απορία.

Πάντα όταν απορρίπτω μια εισερχόμενη κλήση αμέσως μετά λαμβάνω το κλασσικό sms που παίρνουμε όταν μας έχει καλέσει κάποιος και δεν ήμασταν διαθέσιμοι.

Γιατί γίνεται αυτό και πως απενεργοποιείται?

 

Έχω ενεργές τις υπηρεσίες VoLTE, VoWiFi, Message+ και η συσκευή μου είναι Galaxy Note10+ (Android 10].

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το my cosmote web, αλλά έτσι δεν θα ενημερώνεσαι ούτε όταν είσαι εκτός δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αλλά δε θέλω να απενεργοποιήσω την υπηρεσία αλλά να βρω για ποιο λόγο το κάνει γιατί δε μοιάζει για φυσιολογικό.
Link to comment
Share on other sites

Το sms έρχεται κάθε φορα που είσαι κατειλλημένος. Για να κλείσεις την εισερχόμενη κλήση, το κινητό στέλνει σημα κατειλλημένου και το δίκτυο σε ενημερώνει για τη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω βλαβη στο σταθερό του σπιτιού απο τις 6/10/2020 και δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ίντερνετ.Η μόνη ενημέρωση που είχα ηταν οτι θα φτιαχτεί μεχρο τις 12 του μηνός. Ολες αυτες τις μέρες προσπαθω να επικοινωνησω με τις βλάβες της cosmote περιμενω μισή ώρα στην αναμονη μεχρι που κόβεται η γραμμή και αυτο γινεται 3 με 4 φορες την ημέρα. Κοιταξα τους ορους του συμβολαίου και λεει οτι πρέπει να φτιαχνουν μια βλάβη μεσα σε 6 ημερολογιακές ημέρες. Αυτο σημαίνει δηλαδη οτι μπορω να καταγγείλω την σύμβαση την έβδομη ημέρα χωρις να εχω κάποια επιβάρυνση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω βλαβη στο σταθερό του σπιτιού απο τις 6/10/2020 και δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ίντερνετ.Η μόνη ενημέρωση που είχα ηταν οτι θα φτιαχτεί μεχρο τις 12 του μηνός. Ολες αυτες τις μέρες προσπαθω να επικοινωνησω με τις βλάβες της cosmote περιμενω μισή ώρα στην αναμονη μεχρι που κόβεται η γραμμή και αυτο γινεται 3 με 4 φορες την ημέρα. Κοιταξα τους ορους του συμβολαίου και λεει οτι πρέπει να φτιαχνουν μια βλάβη μεσα σε 6 ημερολογιακές ημέρες. Αυτο σημαίνει δηλαδη οτι μπορω να καταγγείλω την σύμβαση την έβδομη ημέρα χωρις να εχω κάποια επιβάρυνση;

 

Καλησπέρα,

 

Λογικά βάση των όρων μπορείς. Προτείνω το εξής.

 

Μπες εδώ https://www.cosmote.gr/fixed/f2r

 

πρόσθεσε τον αριθμό σου και θα σε καλέσουν. Επικαλέσου τους όρους του συμβολαίου και ζήτα επικοινωνία με τεχνικό. Αν και κατά πάσα πιθανότητα θα σε καλέσει το τεχνικό τμήμα.

 

Να σημειώσω ότι το τεχνικό τμήμα είναι πολύ εξυπηρετικό και είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί λύση.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να παίρνω μύνημα "ΕΙΧΑΤΕ 1 ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΤΗΝ (ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ) (ΩΡΑ)" κάθε φορά που απορρίπτω την κλήση?

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό, στο παρελθίν δε το έχω ξανασυναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα με cosmote έτσι είναι.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να παίρνω μύνημα "ΕΙΧΑΤΕ 1 ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΤΗΝ (ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ) (ΩΡΑ)" κάθε φορά που απορρίπτω την κλήση?

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό, στο παρελθίν δε το έχω ξανασυναντήσει.

 

Έχεις dual SIM;

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

και σε vodafone έρχεται. Είναι φυσιολογικό, αν θέλεις μπορείς να κλείσεις τα sms αλλά έτσι δεν θα σε ενημερώνει ούτε αν είσαι εκτός δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Dual sim είναι το κινητό αλλά έχω μόνο μια κάρτα μέσα.

Πριν που είχα Wind δε συνέβαινε. Έπαιρνα κανονικά ειδοποίηση sms αν είχα μια κλήση οταν δεν έπιανε το κινητό ή αν ήμουν κατειλημμένος αλλά όχι αν απέρριπτα κλήση. Το θεωρώ άσκοπο, αφού βλέπω και απορρήπτω μια κλήση να μου έρχεται ειδοποίηση για αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

πρέπει να βγάλω νέο κινητό νούμερο για την κόρη μου και χρειάζομαι βοήθεια για την επιλογή υπηρεσίας και προγράμματος. whatsup,cosmocarta,frog? Είμαι χρόνια τώρα με εταιρικό κινητό και δεν έχω τι συμφέρει/

 

Δεν θέλω συμβόλαιο άρα κάτι σε καρτοκινητό.

Χρειαζόμαστε χρόνο ομιλίας και data.

 

Ποια είναι η καλύτερη λύση που έχετε να προτείνετε με μηνιαίο κόστος μέχρι 10-12€ (αν υπάρχει και χαμηλότερα καλοδεχούμενο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

πρέπει να βγάλω νέο κινητό νούμερο για την κόρη μου και χρειάζομαι βοήθεια για την επιλογή υπηρεσίας και προγράμματος. whatsup,cosmocarta,frog? Είμαι χρόνια τώρα με εταιρικό κινητό και δεν έχω τι συμφέρει/

 

Δεν θέλω συμβόλαιο άρα κάτι σε καρτοκινητό.

Χρειαζόμαστε χρόνο ομιλίας και data.

 

Ποια είναι η καλύτερη λύση που έχετε να προτείνετε με μηνιαίο κόστος μέχρι 10-12€ (αν υπάρχει και χαμηλότερα καλοδεχούμενο)

Αν θελει δεδομένα κυριως και οχι λεπτά frog...

Αν ειναι μικτή χρήση What’s Up

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε whatsup θα παω. Είδα ότι υπάρχουν και κάποια φητοιτικά πακέτα αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά.. αν κάποιος έχει εμπειρία ας μου πει (εστω και με πμ)

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε whatsup θα παω. Είδα ότι υπάρχουν και κάποια φητοιτικά πακέτα αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά.. αν κάποιος έχει εμπειρία ας μου πει (εστω και με πμ)

Σας ευχαριστώ

 

Αν ειναι φοιτητικο...what’s up καθαρα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα. Όταν μιλάω δεν έρχεται μήνυμα ότι κάποιος με κάλεσε. Επικοινώνησα με την Cosmote, αλλά δεν ήξεραν την τύφλα τους. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Έχω Note 10+ και αναγκάζομαι να έχω αναμονή κλήσης ενεργή για να βλέπω ποιος με καλεί. Πως μπορώ να έχω μήνυμα όταν βουίζει το τηλέφωνό μου, όπως ακριβώς έχω όταν είμαι εκτός δικτύου
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την αναμονή κλήσεων και από το my cosmote web > αριστερά στις συνδέσεις σου > υπηρεσίες βρες το ειδοποίηση κλήσεων και ενεργοποίησε το.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Μετά από χρόνια, ναι παααρα πολλά χρόνια, σύνδεσης κατάλαβα ότι πλέον δεν με συμφέρει.

Οποτε ήρθε η ώρα να γυρίσω σε κάτι άλλο.

 

Έδινα σε πρόγραμμα 42 ευρώ (με εκπτώσεις από ανανεωσεις) και είχα 2000' λεπτά ομιλίας σε όλους, 2000sms και 5giga. Πάω για ανανέωση και μου λένε για το ίδιο πακέτο πλέον 53 ευρώ.

Θεωρώ κοροϊδία όλο αυτο (ναι τώρα το καταλαβα).

Η χρήση που κάνω συνήθως είναι 500' για όλους 3giga και ούτε 100 sms.

Το κινητό μου είναι 2καρτο (samsung s9 plus).

 

Θέλω τη βοηθεια σας στο τι να κάνω ώστε να έχω το ίδιο νούμερο αλλα και να καλύψω τις ανάγκες μου.

Θεωρώ μπορώ να έχω και 2 κάρτες από διαφορετικούς παροχους που μπορεί ο ένας να με βολεύει σε κλήσεις και ο άλλος σε δεδομένα.

Η βοηθεια σας θα μου ήταν απαραίτητη και αναγκαία γιατί πάντα είχα συμβόλαιο και δεν ξέρω τίποτα από καρτοκινητα, καρτοσυμβολαια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Μετά από χρόνια, ναι παααρα πολλά χρόνια, σύνδεσης κατάλαβα ότι πλέον δεν με συμφέρει.

Οποτε ήρθε η ώρα να γυρίσω σε κάτι άλλο.

 

Έδινα σε πρόγραμμα 42 ευρώ (με εκπτώσεις από ανανεωσεις) και είχα 2000' λεπτά ομιλίας σε όλους, 2000sms και 5giga. Πάω για ανανέωση και μου λένε για το ίδιο πακέτο πλέον 53 ευρώ.

Θεωρώ κοροϊδία όλο αυτο (ναι τώρα το καταλαβα).

Η χρήση που κάνω συνήθως είναι 500' για όλους 3giga και ούτε 100 sms.

Το κινητό μου είναι 2καρτο (samsung s9 plus).

 

Θέλω τη βοηθεια σας στο τι να κάνω ώστε να έχω το ίδιο νούμερο αλλα και να καλύψω τις ανάγκες μου.

Θεωρώ μπορώ να έχω και 2 κάρτες από διαφορετικούς παροχους που μπορεί ο ένας να με βολεύει σε κλήσεις και ο άλλος σε δεδομένα.

Η βοηθεια σας θα μου ήταν απαραίτητη και αναγκαία γιατί πάντα είχα συμβόλαιο και δεν ξέρω τίποτα από καρτοκινητα, καρτοσυμβολαια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα,

 

Υπάρχουν πακέτα ομιλίας και δεδομένων και στις τρείς εταιρείες, καθώς και λεπτά ομιλίας προς όλους. Τα πακέτα με τα περισσότερα λεπτά προς όλους τα έχει το Vodafone CU.

 

Vodafone CU: https://www.vodafonecu.gr/paketa/

 

What's Up: https://www.whatsup.gr/paketa

 

Wind F2G: https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/#/

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Ήσουν κατατοπιστικοτατος.

 

Τίποτα φίλε μου. Ό,τι απορία σου προκύψει, γράψε εδώ να σε βοηθήσω.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...