Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Cosmote είναι εντελώς :zzz::whistle:

 

Παλεύουν τόσο καιρό με ένα app που αδυνατεί να παρουσιάσει τα πλήρη στοιχεία των πακέτων (χρόνο ομιλίας, sms, data) που ο χρήστης έχει ενεργοποιήσει και αυτό αν και εφόσον τελικά σε συνδέσει

 

Παρουσίασαν την Υπηρεσία "COSMOTE id" η οποία σε εμένα προσωπικά λειτουργούσε έως 6/7 που έκανα ανανέωση υπολοίπου, έκτοτε δυσλειτουργεί...

Ποτέ δεν κατάφερα να συνδεθώ με firefox... μόνο με chrome (γιατί cosmote?)

Πλέον με chrome και edje (ναι δοκίμασα και αυτόν) κάνει login αλλά σκαλώνει στην επεξεργασία profil

 

Ανανέωση υπολοίπου χωρίς σύνδεση άλλοτε παίζει, άλλοτε όχι

 

Μήπως τελικά αποφάσισαν ότι είναι επικερδέστερο να επισκεπτόμαστε τα μαγαζάκια τους?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ΣΟΒΑΡΗ αρχή να τους ελέγξει και να επιβάλει πρόστιμα για καρτελίστικες συμπεριφορές. Ανεβάζει ο ένας, ανεβάζει και ο άλλος. Ίδιες τιμές σχεδόν, ακατάληπτα συμβόλαια, άλλες τιμές στον έναν πελάτη άλλες στον άλλον, χρεώσεις-ΚΟΜΠΙΝΑ ανά λεπτό κλπ., που πλέον δε παίζουν ούτε στην Ουγκάντα. Τους κόψανε τη μονομερή αύξηση συμβολαίων και το roaming και έχουν ξεσαλώσει, ό,τι μπορέσουνε από παντού να αρπάξουνε (μειώνουν εκπτώσεις, αυξάνουν πάγια, αυξάνουν sms/κλήσεις). Και καπάκια δυσκόλεψε ΠΟΛΥ η φορητότητα (που πλέον είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους), ενώ παράλληλα πέφτουν αβέρτα (παράνομες; ) χρεώσεις για φορητότητες, επιστροφές σε παλιό πάροχο κλπ. Δηλαδή, δεν έχω καταλάβει, πώς δουλεύει πλέον η φορητότητα, όταν ο παλιός σου λέει δώσε τόσα για να γυρίσεις, ο καινούριος άλλα τόσα για να φύγεις και κάτι τέτοια. Και απ' ό,τι βλέπω έχουν επιβαρύνει τραγικά και τις κάρτες (δεν είχα ποτέ, απλά παρακολουθώ τι γίνεται, δώσε τόσα ανά 3μηνο, διακοπή αν δε βάλεις λεφτά και κάτι παρόμοιες μπούρδες). ΤΡΑΓΙΚΗ πλέον η κατάσταση! Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσω από συμβατή συσκευή η απάντηση έρχεται άμεσα; Θέλω έπειτα να βαλω τη κάρτα στο xiaomi της υπογραφής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τραγική κατάσταση η cosmote μου έστειλε μήνυμα ότι το υπολοιπό των χρημάτων? λήγει γιατί δεν την πλήρωσα την κάρτα? θα μου τα δώσουν πίσω? γενικά η κατάσταση έχει ξεφύγει κόψανε τις επιδοτήσεις για τα συμβόλαια πουλάνε τα gb σαν χρυσάφι γενικώς κάνουν ότι θέλουν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει ποτέ σε κατάστημα για κάτι τέτοιο.

Η πρώτη σελίδα που ζητάει κωδικό ή qr είναι αυτή https://account.cosmote.gr/user-login?chid=ATG

 

εγω απ την κεντρικη μπαινω κανονικα,

απο αυτη την σελιδα, οχι!

(ειχα απο παλια λογαριασμο, δεν εφτιαξα τωρα "id")

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν κατάλαβα τίποτα.

Ειδικά με αυτά τα ερωτηματικά όπως τα έβαλες δεν βγαίνει νόημα .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ουτε που θα κανω το λαθος να παω στο id , δεν τους εχω καμία εμπιστοσυνη.

Μια χαρα δουλευει μεχρι τωρα ο παλιος ο τροπος , και θα μεινω σε αυτον.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα, κι εγω με τον παλιο, τι το θελουν τωρα το id;

εχουν βεβαρυμενο μητρωο ετσι κι αλλιως, στις μανταρες ειναι πρωτοι,

το id τους μαρανε..

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν κατάλαβα τίποτα.

Ειδικά με αυτά τα ερωτηματικά όπως τα έβαλες δεν βγαίνει νόημα .

 

Παρομοίως. Παιδιά αν θέλετε βοήθεια, γράψτε τουλάχιστον ευανάγνωστα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς απο το στόμα μου το πήρατε παιδιά.

 

Όχι θα λέμε και ευχαριστώ που μας πίνουν τον αίμα με την μάνικα και σε συμβόλαια και σε καρτοκινητά.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες την λίστα με τις υπόλοιπες χώρες τις ΕΕ να φτιαχτείς

 

https://postimg.cc/image/kx99z27a1/

 

και με βάση την λίστα οι χώρες που έχουν χαμηλούς μισθούς όπως η δικιά μας έχουν ακόμα χαμηλότερες χρεώσεις. Εμείς πληρώνουμε λες και ο κατώτατος μισθός είναι 3500ευρώ τον μήνα.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

 

Σωστη και updated η λιστα μονο που εχει και αλλους 100 MVO η καθε χωρα με ακομα πιο φτηνα παγια και καρτοκινητα για ολα τα βαλαντια... πχ στην Γερμανια εβαλες o2 telekom vodafone η base ειναι πλεον τελεφονικα αρα o2 αλλα εχει και 100 αλλες εταιριες πχ lebara lyca debitel simyo sim mobilcom και και και που εχουν και αυτες και συμβολαια και καρτες και πιο φτηνα παγια..

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τη λιστα, στο σημειο που εχει για την Ελλάδα θα επρεπε να γράφει "Αισχροκέρδεια". Δεν υπαρχει καμμία δικαιολογία, ευθυνονται οι εταιριες που συνεννοούνται και οι αρμόδιες υπηρεσίες που τους αφήνουν να τα κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας τη λιστα, στο σημειο που εχει για την Ελλάδα θα επρεπε να γράφει "Αισχροκέρδεια". Δεν υπαρχει καμμία δικαιολογία, ευθυνονται οι εταιριες που συνεννοούνται και οι αρμόδιες υπηρεσίες που τους αφήνουν να τα κάνουν.

 

Ολα ειναι ακριβοτερα στην ελλαδα.Κινητα σταθερα συνδρομητικη τηλεοραση σουπερ μαρκετ βενζινη τα παντα.Δεν θα αλλαξει αν δεν καταργηθουν οι φοροι στους φορους.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη και updated η λιστα μονο που εχει και αλλους 100 MVO η καθε χωρα με ακομα πιο φτηνα παγια και καρτοκινητα για ολα τα βαλαντια... πχ στην Γερμανια εβαλες o2 telekom vodafone η base ειναι πλεον τελεφονικα αρα o2 αλλα εχει και 100 αλλες εταιριες πχ lebara lyca debitel simyo sim mobilcom και και και που εχουν και αυτες και συμβολαια και καρτες και πιο φτηνα παγια..

 

Συμφωνώ για τους MVO ακόμα ποιο κάτω αλλά όπως και να έχει το κωλοπιασμα φαίνεται ακόμα και με τα ακριβά πακέτα τους που είναι πολύ φθηνά σε σχέση με τα δικά μας.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/google-play-purchases.html

 

Μήπως χρησιμοποιεί κανείς την υπηρεσία; Επίσης έχω what's up αν αγοράσω κάτι θα χρεώθω στην καρτά ; Αναφέρει στην ιστοσελίδα της Cosmote πως δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία για συνδρομητές καρτοκινητής ενώ εγώ είμαι ,κάτι το οποίο με έχει μπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/google-play-purchases.html

 

Μήπως χρησιμοποιεί κανείς την υπηρεσία; Επίσης έχω what's up αν αγοράσω κάτι θα χρεώθω στην καρτά ; Αναφέρει στην ιστοσελίδα της Cosmote πως δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία για συνδρομητές καρτοκινητής ενώ εγώ είμαι ,κάτι το οποίο με έχει μπερδέψει.

 

Καλημέρα,

 

Γιατί μπερδεύτηκες; Αφορά αποκλειστικά και μόνο συνδρομητές συμβολαίου. Είναι ξεκάθαρο.

 

Οι συνδρομητές καρτοκινητής δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη συγκεκριμένη διευκόλυνση - υπηρεσία.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να πληκτρολογήσετε τον κωδικό στο αντίστοιχο πεδίο, μην χρησιμοποιείτε το autofill tou browser.

Σε λίγο καιρό θα το χρησιμοποιούμε από κοινού σε όλες τις υπηρεσίες τους καθώς και σε άλλες που έρχονται με delivery, ασφάλειες, ενέργεια κτλ...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Γιατί μπερδεύτηκες; Αφορά αποκλειστικά και μόνο συνδρομητές συμβολαίου. Είναι ξεκάθαρο.

 

Οι συνδρομητές καρτοκινητής δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη συγκεκριμένη διευκόλυνση - υπηρεσία.

 

Μπερδευτηκα επειδη εφοσον δεν ειμαι συνδρομητης καρτοσυμβολαιου μου εμφανιζει την επιλογη να χρησιμοποιησω την υπηρεσια.Επισης ισως να μην ειναι ενημερωμενο το αρθρο της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα εξοχικό στο οποίο δεν έχω δυνατότητα να βάλω internet μέσω σταθερής γραμμής γιατί το adsl δεν υποστηρίζεται. Πήρα λοιπόν το tp link ac750 mr 200 κάνοντας συμβόλαιο cosmote internet on the go.

 

Έφτιαξα ένα profile βάζοντας σαν apn το vpn-internet και static έτσι ώστε το wan ip του router να είναι το ίδιο με την το wan ip που δίνει το ipchicken άνοιξα τις πόρτες στο καταγραφικό αλλά τίποτα. άνοιξα την πόρτα 80 για να δω αν κάνει ping τίποτα. Μπορεί κάποιος που να έχει αυτή την υπηρεσία να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;;;

 

Για να προλάβω κάποιους το port forwarding υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο συμβόλαιο και τον ΟΤΕ γιατί στην αρχή είχα κάνει συμβόλαιο cosmote@home doubleplay με κάρτα sim και αναγκάστηκα να το αλλάξω επειδή εκεί το port forwarding δεν υποστηρίζεται.

 

Έχω στείλει μήνυμα και στο τμήμα της cosmote στο facebook αλλά μου λένε ότι θα με πάρει κάποιος από το τεχνικό τμήμα από την παρασκευή αλλά ακόμη με παίρνουνε και τους έχω ζαλίσει στα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα εξοχικό στο οποίο δεν έχω δυνατότητα να βάλω internet μέσω σταθερής γραμμής γιατί το adsl δεν υποστηρίζεται. Πήρα λοιπόν το tp link ac750 mr 200 κάνοντας συμβόλαιο cosmote internet on the go.

 

Έφτιαξα ένα profile βάζοντας σαν apn το vpn-internet και static έτσι ώστε το wan ip του router να είναι το ίδιο με την το wan ip που δίνει το ipchicken άνοιξα τις πόρτες στο καταγραφικό αλλά τίποτα. άνοιξα την πόρτα 80 για να δω αν κάνει ping τίποτα. Μπορεί κάποιος που να έχει αυτή την υπηρεσία να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;;;

 

Για να προλάβω κάποιους το port forwarding υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο συμβόλαιο και τον ΟΤΕ γιατί στην αρχή είχα κάνει συμβόλαιο cosmote@home doubleplay με κάρτα sim και αναγκάστηκα να το αλλάξω επειδή εκεί το port forwarding δεν υποστηρίζεται.

 

Έχω στείλει μήνυμα και στο τμήμα της cosmote στο facebook αλλά μου λένε ότι θα με πάρει κάποιος από το τεχνικό τμήμα από την παρασκευή αλλά ακόμη με παίρνουνε και τους έχω ζαλίσει στα μηνύματα.

Πως έχεις static με το vpn-internet? Κάτι δεν μου πάει καλά.

Γενικά, το συγκεκριμένο APN είναι 100% ελεύθερο, θα πρέπει να παίζει. Φαίνεται λάθος στις δικές σου ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.

πριν καποιο καιρο αποφασισα να αλλαξω εταιρια και να παω απο κοσμοτε στη γουιντ. Κατα συνεπεια ηθελα να ξερω ποτε ακριβως ληγει το συμβολαιο μου και γιαυτο επισκεφτηκα το γνωστο μου καταστημα κοσμοτε όπου η υπαλληλος με ενημερωσε οτι το συμβολαιο μου ληγει στις 22 Ιουλιου. Στη συνεχεια υπεγραψα συμβολαιο με τη γουιντ για μετα τις 22 Ιουλιου.

Την επόμενη μερα με καλεσαν απο το 13888 και μια "κυρια" με "ενημερωσε" οτι το συμβολαιο μου ληγει 12 Αυγουστου και κινδυνευω να φαω προστιμο για αθετηση συμβολαιου. Την ιδια κιολας μερα επισκεφτηκα το ιδιο καταστημα της Κοσμοτε όπου μια αλλη υπαλληλος με διαβεβαιωσε και παλι οτι το συμβολαιο μου ληγει στις 22 Ιουλιου και μαλιστα αφου το ειδε στο συστημα, στον "προμηθεα" καλεσε και τα κεντρικα και το διασταυρωσε. Μαλιστα μου ειπε οτι τον Αυγουστο απλα ειχα δεχθει τηλεφωνικα μια προσφορα η οποια ομως δεν επηρεαζει τη ληξη του συμβολαιου μου. Εγω της ζητησα να μου το δωσει γραπτως αλλα αρνηθηκε λεγοντας οτι δεν υπαρχει τετοια φορμα και αντ αυτου μου εκτυπωσε κατι που υποτιθεται πως ηταν αντιγραφο του συμβολαιου μου, το οποιο ομως δεν ειχε επανω ημερομηνια εναρξης. Πηρε ενα στυλο και εγραψε με το χερι επανω στο χαρτι "ενεργοποιηση: 22 Ιουλιου" χωρις καν να γραψει χρονιά!

Την επομενη μερα επαναληφθηκε ακριβως το ιδιο θεατρο,με καλεσαν απο το 13888 και μου ειπαν τις ιδιες μπαρουφες, κι εγω πηγα και παλι απο το καταστημα με μαρτυρα αυτη τη φορα για να με ξαναδιαβεβαιωσει ενας τριτος υπαλληλος αυτη τη φορα οτι το ηλεκτρονικο συστημα της κοσμοτε αναφερει σα ληξη του συμβολαιου μου 22 Ιουλιου. (αλλα παντα με τη φραση " αν σας ερθει προστιμο στο σπιτι να ερθετε εδω και να υποβαλλετε παραπονο στην κοσμοτε") Αυτος μαλιστα συμπληρωσε και τη χρονια ενεργοποιησης επανω στο παλιοχαρτο που μου εδωσαν, παντα με το χερι φυσικα

Θα ηθελα αν καποιος εχει καποια σχετικη εμπειρια και γνωριζει κατι, να μου πειτε ποια ειναι η θεση μου εμενα σε περιπτωση που μου ερθει καποιο προστιμο και σε ποσο δυνατη θεση βρισκομαι απεναντι στα θηρια?

 

Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορά ήταν αυτή που δέχθηκες τον Αύγουστο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε θυμαμαι καν γιατι φυσικα δε στελνουν τιποτα γραπτως. Αλλα οπως και να χει η υπαλληλος στο καταστημα ειδε τι προσφορα ηταν και διαβεβαιωσε οτι δεν αλλαζει τιποτα για τη ληξη του συμβολαιου μου
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει αλλάξει με οποιοδήποτε τρόπο το πρόγραμμα σου τότε αυτομάτως αλλάζει και η σύμβαση και ανανεώνεται. Πάρε στο 13888 που οι κλήσεις ηχογραφούνται και ρώτα ώστε να ακουστεί πότε τελειώνει το συμβόλαιο σου και μπορείς να διακόψεις.

 

Αν σου πούνε τον Αύγουστο να ξέρεις ότι όντως τότε είναι γιατί έχουν άμεση πρόσβαση σε σχέση με τα καταστήματα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα εχω μια απορια. Εγω ως πελατης που λογω λαθος πληροφορησης εκανα ενα συμβολαιο με γουιντ και μετά αφου ειχα υπογραψει με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν οτι οι υπαλληλοι της κοσμοτε με πληροφορησαν λαθος, για ποιο λογο να πληρωσω προστιμο εφοσον δεν ευθυνομαι και παραπληροφορηθηκα? Και για ποιο λογο ενα ηλεκτρονικο συστημα δεν ενημερωνεται εδω και τοσο καιρο ωστε ολοι οι υπαλληλοι να εχουν σωστες πληροφοριες για του πελατες τους? όπως και να εχει εφοσον πληροφορηθηκα λαθος απο υπαλληλους της κοσμοτε, αυτοι δεν εχουν την ευθυνη?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...