Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά με πήραν τηλ. από μια εταιρία που λέγεται Σ Κ Εισαγωγική (εδραύει στη Θεσσαλονίκη), και μου έδωσαν μια προσφορά για να φύγω από το δίκτυο μου (Wind) και να πάω στην Cosmote.

 

Μου είπαν λοιπόν τα εξής:

25 ώρες κλήσεις προς κινητά Cosmote + όλα τα σταθερά δίκτυα

1500 sms προς Cosmote

 

2 ώρες κλήσεις προς άλλα δίκτυα κινητής

120 sms προς άλλα δίκτυα

 

160 ευρώ επιδότηση

 

Σαν πρόγραμμα ακούγεται αρκετά δελεαστικό. Αλλά έψαξα στο cosmote.gr και δε βρήκα κάποιο πρόγραμμα με τέτοια χαρακτηριστικά. Πήραν κανέναν από εσάς τηλ. με κάτι αντίστοιχο? Φοβάμαι μήπως υπάρχει καμιά παγίδα από πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Το απεριόριστα 35 είναι!Και αν κάνεις φορητότητα σου δίνουν αρκετα καλή επιδότηση!Διαλέγεις και παίρνεις!
Link to comment
Share on other sites

Ισχεύει σαν οικονομικό πρόγραμμα και μάλιστα αν αιτηθείς φορητότητα μέχρι 3 Απριλίου θα έχεις και την έκπτωση των 10€ σε κάθε λογαριασμό για ένα χρόνο. Να προσέχεις όμως με τη συγκεκριμένη εταιρία..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.

 

Eκανα και εγώ αίτηση στο cosmote my account. Απ' ότι κατάλαβα σ' αυτό συμπεριλαμβάνεται και το E-BILL. Αυτό απαιτεί ξεχωριστή, καινούργια αίτηση; Επίσης ισχύει ότι το μοναδικο που προσφέρει το E-BILL είναι να βλέπεις το λογαριασμό όταν αυτός εκδοθεί; Δηλαδή live ενημέρωση για τι κλήσεις έχεις κάνει ακριβως(π.χ. μεχρι τη προηγούμενη ακριβώς μέρα) απ' ότι καταλαβα δεν παρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.

 

Eκανα και εγώ αίτηση στο cosmote my account. Απ' ότι κατάλαβα σ' αυτό συμπεριλαμβάνεται και το E-BILL. Αυτό απαιτεί ξεχωριστή, καινούργια αίτηση; Επίσης ισχύει ότι το μοναδικο που προσφέρει το E-BILL είναι να βλέπεις το λογαριασμό όταν αυτός εκδοθεί; Δηλαδή live ενημέρωση για τι κλήσεις έχεις κάνει ακριβως(π.χ. μεχρι τη προηγούμενη ακριβώς μέρα) απ' ότι καταλαβα δεν παρέχει...

 

Όχι,δεν περιέχει live ενημέρωση αλλά περιλαμβάνει πολύ χρήσιμα στατιστικά για τις κλήσεις σου.:)

grsaint13
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στο θέμα των συμβολαίων:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80008

 

ή στο θέμα της φορητότητας:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=184371

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα δεν είναι αν κατέβασες κάποιο αρχείο.Όταν μπεις στο ιντερνετ και μόνο κατά τη διάρκεια της πλοήγησης χρεώνεσαι τον όγκο δεδομένων των site που ανοίγεις.Δεν απαιτείται δηλαδή να κάνεις download για να χρεωθείς.Ετσι αν μπεις σε σελίδα που είναι φουλ στις εικόνες και στα βιντεάκια θα χρεωθείς των όγκο όλων αυτών.Η καλυτερη λύση είναι ενεργοποίηση ενός επιπλέον πακέτου π.χ. με 5 ευρώ και είσαι ήσυχος.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πακέτο δεδομένων. Στον αναλυτικό λογαριασμό υπάρχουν χρεώσεις για παράδειγμα σε ένα λεπτό 7 mb και ταυτόχρονα αποστολή μηνύματος και τηλεφώνημα. Να κατεβάσω τι με 7 mb!!!!Τέλος πάντων ευχαριστώ για τη βοήθεια απ' ότι φαίνεται θα τα πληρώσω αλλά το σίγουρο είναι ότι θα διακόψω και τη συνεργασία

 

Εαν ο όγκος δεδομένων που αναφέρει στο λογαριασμό είναι υπερβολικός σε σχέση με το χρόνο σύνδεσης και τη ταχύτητα που μπορεί να κατεβάσεις απο το δίκτυο, τότε κάνεις ένσταση! Κάποια πράγματα είναι κουκιά μετρημένα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ο όγκος δεδομένων που αναφέρει στο λογαριασμό είναι υπερβολικός σε σχέση με το χρόνο σύνδεσης και τη ταχύτητα που μπορεί να κατεβάσεις απο το δίκτυο, τότε κάνεις ένσταση! Κάποια πράγματα είναι κουκιά μετρημένα.

 

Τα "7mb" στα οποία αναφέρεται για χρονική διάρκεια ενός λεπτού, μεταφράζονται σε ~118kb/s ή ~1.2mbps. Με ποιο κριτήριο θεωρείς αυτή τη διακίνηση όγκου υπερβολική λοιπόν...?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση να σας πως το πρόβλημά μου.

Στο τέλος της χρονιάς ταξίδεψα στις Ηνωμένες Πολιτείες όπου παρέμεινα για 4 μέρες.

Πριν 10 μέρες ήρθε ο λογαριαμός ο οποίος είχε κάτι χρεώσεις 3 και 4 ευρώ το λεπτό κι 2-2,5 όταν με καλούσαν.

 

Όταν ρώτησα στην Cosmote γιατί δεν είχα ενημέρωση μέσω sms όπως συμβαίνει με το που πατάς το πόδι σου σε κάποια ευρωπαική πόλη μου απάντησαν πως με την Αμερική δεν υπάρχει τόσο καλή συνεργασία.

 

Γνωρίζοντας τις ευθύνες μου από την στιγμή που δεν πήρα ένα αμερικανικό νούμερο, θέλω να ρωτήσω την άποψη σας για το πως θα πρέπει να κινηθώ και τις πιθανότητες έχω στην κάθε περίπτωση.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε ορισμενα πραγματα. Ηταν υποχρεωση σου να παρεις την cosmote και να ενημερωθεις για τις χρεωσεις που υπαρχουν στην Αμερικη αλλα και σε οποιαδηποτε χωρα. Η cosmote απο πλευρας της ειναι υποχρεωμενη να γνωριζει και να σε ενημερωνει σωστα για τις χρεωσεις που θα εχεις στην καθε περιπτωση αφου εσυ την καλεσεις!:O Δεν την καλεσες αρα δεν ενημερωθηκες και δεν μπορεις να την καταλογηζεις ευθυνες. Το μονο που μπορεις να καταφερεις ειναι εναν διακανονισμο αφου μιλαμε για πολυ υψηλο λογαριασμο απο κει και παρα δεν εχεις καμια αλλη ελιπιδα...

Link to comment
Share on other sites

Για τη προστασία του καταναλωτή απο υπερβολικές χρεώσεις, καλό θα είναι κάθε εταιρία να ενημερώνει με γραπτό μήνυμα ή να κλειδώνει κάποιες υπηρεσίες (βλέπε wap 10euro/MB!!) καθώς και τη περιαγωγή. Θα μπορούσε να ζητάει sms επιβεβαίωσης (reply) πρίν απο κάθε τέτοια ενεργοποίηση. Πχ πας ταξίδι. Ερχεται sms με τις χρεώσεις και αφου σε ενημερώσει να πρέπει να κάνεις reply για ενεργοποίηση. Με αυτό το τρόπο δε υα υπήρχε γκρίνια και "παρατράγουδα".
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος της χρονιάς ταξίδεψα στις Ηνωμένες Πολιτείες όπου παρέμεινα για 4 μέρες.

Πριν 10 μέρες ήρθε ο λογαριαμός ο οποίος είχε κάτι χρεώσεις 3 και 4 ευρώ το λεπτό κι 2-2,5 όταν με καλούσαν.

 

Δυστυχώς, δεν είναι υπέρογκες οι χρεώσεις. Σε χρέωσαν ακριβώς όσο λέει ο τιμοκατάλογος της Cosmote. Εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης (όπου οι χρεώσεις μειώθηκαν πρόσφατα μόνο λόγω της πίεσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής), οι χρεώσεις περιαγωγής είναι φωτιά.

 

Για ΗΠΑ, οι χρεώσεις είναι 2.7-3€/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις και 0.6€/λεπτό για εισερχόμενες, με χρέωση ανά λεπτό κι όχι ανά δευτερόλεπτο όπως στην ΕΕ. Αν επιπλέον δεν επιλέξεις το δίκτυο που συνεργάζεται η Cosmote, πληρώνεις παραπάνω για τις εισερχόμενες με βάση τον τιμοκατάλογο του ξένου δικτύου (περισσότερα εδώ)

 

1200 ευρώ :X

Που σημαίνει ότι με κλήση κατά μέσο όρο ήταν 2.5€/λ, μίλησες χοντρικά στο κινητό σου για σχεδόν 480 λεπτά αυτές τις 4 μέρες. Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν ήξερες ότι θα μιλούσες για 2 σχεδόν ώρες κάθε μέρα ενώ ήσουν σε περιαγωγή, γιατί δεν επικοινώνησες με την εξυπηρέτηση πελατών να σου πουν τις χρεώσεις; Ή έστω να πληροφορηθείς τις χρεώσεις από το site της Cosmote;

 

Αντιγράφω:

"Με δεδομένο ότι οι χρεώσεις των ξένων δικτύων ποικίλουν και μεταβάλλονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, προκειμένου να ενημερωθείτε σχετικά με τα τέλη ξένου δικτύου για εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, καθώς και για την ελάχιστη διάρκεια χρέωσης κάθε ξένου δικτύου, παρακαλούμε όπως απευθυνθείτε στην Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών της COSMOTE."

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=Tariff_Plans&catID=0b0f42bb80264750&rootid=0b0f42bb80264690&pageLabel=pricelist&catName=%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82%20%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%A7%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχουμε βαλει την σταθερη τηλεφωνια της κοσμοτε στο σπιτι

μας ηρθε ενα ασυρματο μοντεμ τησ ερικσον με υποδοχη σιμ και 2 εξοδους και για 2 τηλεφωνα

αν αφαιρεσεις την σιμ και την βαλεις σε συσκευη κινητου δουλευει αψογα και αναγνωριζει γεωγραφικο προσδιορισμο του σηματος η εταιρεια και κανει την χρεωση για σταθερο

τελος παντων το μοντεμ αυτο ειναι αχρηστο

σβηνει .κολλαει κλπ

υπαρχει κατι αλλο να αγορασω?η μια συσκευη ασυρματη με υποδοχη σιμ?

εχω και ηλικιωμενο κοσμο στο σπιτι που δεν τα παει καλα με τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις για το πρόβλημα που παρουσιάζει το ερικσον και να ζητήσεις αντικατάσταση με καινούριο ή ακόμη καλύτερα με μια συσκευή panasonic (ασύρματο) που δέχεται η βάση του sim. Στην αρχή την έδινε μόνο η Vodafone, αλλά πλέον νομίζω ότι την έχω δει και στην κοσμοτε. Δουλεύει απροβλημάτιστα.
Link to comment
Share on other sites

Πλεον ο εξοπλισμος για το at Home δεν ειναι της Ericsson που οντως εμφανιζε πολλα τεχνικα προβληματα αλλα της ZTE που μεχρι στιγμης ειναι αρκετα πιο αξιοπιστο.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Το είδα το panasonic στο φυλλάδιο της κοσμοτε. Αρα το δίνει. Ζήτα το. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα την ύπαρξη EDGE στο Δίκτυο της Cosmote στο Βόλο.

Συγκεκριμένα σε συσκευή SAMSUNG. Και επειδή νόμιζα ότι τα έχει παίξει το κινητό είδα ότι το σύμβολο "E" το έβγαλε και σε φίλους μου με Cosmote με κινητά Nokia & LG.

Άρα μιλάμε για την 2η εταιρεία μετά την WIND που παρέχει EDGE.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα την ύπαρξη EDGE στο Δίκτυο της Cosmote στο Βόλο.

Συγκεκριμένα σε συσκευή SAMSUNG. Και επειδή νόμιζα ότι τα έχει παίξει το κινητό είδα ότι το σύμβολο "E" το έβγαλε και σε φίλους μου με Cosmote με κινητά Nokia & LG.

Άρα μιλάμε για την 2η εταιρεία μετά την WIND που παρέχει EDGE.

 

Άρα μιλάμε για την Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για την Τρίτη.

 

Σωστά! Δεύτερη στο Bόλο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Πολύ χρήσιμο για περιοχές που δεν έχουν 3G ...Δοκίμασες να μπεις στο WAP? Κατεβάζει γρήγορα?
Link to comment
Share on other sites

To EDGE δεν αυξάνει και την χωρητικότητα δικτύου??? Λέτε να μας σώσει??
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...