Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 21/5/2024 at 8:22 ΜΜ, TakeOverNet said:

Τόσο στο play όσο και στο surf δεν υπαρχει κανενα οριο. Απο το πρωτο Mb η ταχύτητα ειναι 10 και 2 αντίστοιχα. 

Σε unlimited δεν υπαρχει ταβανι. 

 H πλάκα είναι πως για τα όρια κόπτονται και έσπευσαν να σχολιάσουν, μέλη που δεν είναι καν συνδρομητές vodafone.😅

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν λίγο μου ήρθε μύνημα για συμβόλαιο από cu 11,90 απεριόριστα λεπτά και 10γιγα ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το red5. Έχουν σχεδόν 2 μήνες που το δίνουν με αυτή την τιμή για μετατροπή από καρτοκινητό. Υποθέτω έχεις και σταθερό στη vodafone για αυτό σου δίνουν 10. Επειδή έχω δει και πολύ φθηνότερα να δίνουν όπως έχει αναφερθεί και εδώ, όσες φορές μου το πρότειναν δεν το έκανα.

Βέβαια δεν κόπτομαι πολύ για συμβόλαιο, αν βάζεις κάθε μήνα 13 στο καρτοκινητό νομίζω ότι είναι διευκόλυνση. Εγώ ήμουν στο liquid και δεν θα ήθελα να ανέβω πάρα πολύ ψηλά, με δεδομένο ότι έχουν δώσει προσφορές και με  6,5 ή 7,5€. Αλλά δεν τις πετυχαίνεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kmpatra said:

Ειναι το red5. Έχουν σχεδόν 2 μήνες που το δίνουν με αυτή την τιμή για μετατροπή από καρτοκινητό. Υποθέτω έχεις και σταθερό στη vodafone για αυτό σου δίνουν 10. Επειδή έχω δει και πολύ φθηνότερα να δίνουν όπως έχει αναφερθεί και εδώ, όσες φορές μου το πρότειναν δεν το έκανα.

Βέβαια δεν κόπτομαι πολύ για συμβόλαιο, αν βάζεις κάθε μήνα 13 στο καρτοκινητό νομίζω ότι είναι διευκόλυνση. Εγώ ήμουν στο liquid και δεν θα ήθελα να ανέβω πάρα πολύ ψηλά, με δεδομένο ότι έχουν δώσει προσφορές και με  6,5 ή 7,5€. Αλλά δεν τις πετυχαίνεις εύκολα.

Ναι έχω και σταθερό.Εχω δει που έχουν κατά καιρούς αναφερθεί και φθηνότερα.Εγω δεν κάνω βαριά χρήση .Και 5γιγα με φτάνουν απλά για 2-3 ευρώ διάφορα προτιμώ να έχω 10γιγα να είμαι τελείως άνετος 

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

 

Για να έχετε μια εικόνα τι παίζει με τις ανανεώσεις

Τον Αύγουστο λήγει το unlimited που έχω στα €23, μου τηλεφώνησαν πριν 10 μέρες για ανανέωση στην ίδια τιμή και αρνήθηκα, σήμερα πάλι μου είπαν τα ίδια και στην άρνηση μου απάντησαν με €16,50 ! (έχω και σταθερό)

 

Edited by Nrg
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nrg said:

 

Για να έχετε μια εικόνα τι παίζει με τις ανανεώσεις

Τον Αύγουστο λήγει το unlimited που έχω στα €23, μου τηλεφώνησαν πριν 10 μέρες για ανανέωση στην ίδια τιμή και αρνήθηκα, σήμερα πάλι μου είπαν τα ίδια και στην άρνηση μου απάντησαν με €16,50 ! (έχω και σταθερό)

 

αν τους έλεγες και κάτω από 15 θα στο ρίχνανε 14 δοκιμασμένα πράγματα 😄

1749547239_.thumb.png.bceeddf405cb028973ac083bfa5c857f.png

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

αν τους έλεγες και κάτω από 15 θα στο ρίχνανε 14 δοκιμασμένα πράγματα 😄

1749547239_.thumb.png.bceeddf405cb028973ac083bfa5c857f.png

Από ποιο τηλέφωνο (και τμήμα) σε πήρανε, έκανα κι εγώ πρόσφατα ανανέωση και δεν μου δίναν για unlimited τέτοιες τιμές παρόλο που πίεσα και με φορητότητα.

Έχω την εντύπωση πως έχει σημασία σε ποιο πρόγραμμα ήσουν. Μπορούν να δώσουν μεγάλο ποσοστό εκπτώσεων σε αυτό το πρόγραμμα που ήσουν για ανανέωση, ενώ αν θες να πας σε άλλο πχ μεγαλύτερο δεν τους αφήνει συστημικά. Ετσι μου ανέφεραν στην περίπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

ΓΤΠ η όλη κατάσταση 😔

Μόλις ήρθε το sms σε παλαιό συμβόλαιο  με I4S

ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ INTERNET ΜΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 1/6/2024, ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΗ ΑΡΧΗ (ΕΕΤΤ). ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΔΩ https://bit.ly/OroiKinitis ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗ ΚΑΙ ΕΔΩ https://bit.ly/OroiStatheris ΓΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ.

 

Περιορισμός ταχύτητας (throttling)  Δεν εφαρμόζεται περιορισμός της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο, παρά μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις:  

Στις συνδέσεις Συμβολαίου με ενεργή υπηρεσία Ι4S, όπου ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 300GB/μήνα. Εάν ο συνδρομητής υπερβεί το συγκεκριμένο όριο, η VODAFONE διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει χωρίς άλλη προειδοποίηση στη μείωση της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο, με μέγιστη τιμή τα 4Μbps.  

Στα προγράμματα Vodafone RED Unlimited Play, Vodafone RED Unlimited, Vodafone Giga Business Unlimited max. Η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.  

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ενημερωτικά έρχεται σε όλους. Ήρθε και σε μένα που έχω το Red Unlimited (όχι το new) και αναφέρεται μέσα πως το πρόγραμμά μου θα υπαχθεί σε καθεστώς μειωμένης ταχύτητας από 1/6. Εννοείται πως όταν υπέγραψα τον Απρίλιο του 23, δεν υπήρχε καν η συγκεκριμένη διατύπωση και προφανώς η ταχύτητα μου είναι η μέγιστη δυνατή. Άρα λογικά για τουλάχιστον μέχρι τη λήξη του προγραμματός μου, θα συνεχίσω να έχω απεριόριστη ταχύτητα. 

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΑΝΕ......

 

o Στα προγράμματα Vodafone RED Unlimited Play, Vodafone RED Unlimited Play New, Vodafone Giga Business Unlimited max. Η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.

 

https://www.vodafone.gr/files/1490812531386-pdf-oroi-an-diad-kinitis-iounios-24-2024.pdf

Είπα και εγώ .......  😇

Link to comment
Share on other sites

Πάλι είναι λάθος. Και το business unlimited max συνεχίζει χωρίς. Μόνο όσα έχουν στο τίτλο τους play είναι με 10mbps max speed 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει η γυναίκα μου το Vodafone red 10gb και εχει εξαντλήσει τα δεδομένα. Ο νέος λογαριασμός θα βγει 10/6 και ως τότε θα χρειαστεί data. Μήπως έχουν βγάλει και για τα συμβολαία πακέτο με 11,90€ για unlimited data; Γιατί κάπως που το έψαξα βρήκα μόνο τέτοιο πακέτο για το cu. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2024 at 4:50 ΜΜ, sofos_k said:

Από ποιο τηλέφωνο (και τμήμα) σε πήρανε, έκανα κι εγώ πρόσφατα ανανέωση και δεν μου δίναν για unlimited τέτοιες τιμές παρόλο που πίεσα και με φορητότητα.

Έχω την εντύπωση πως έχει σημασία σε ποιο πρόγραμμα ήσουν. Μπορούν να δώσουν μεγάλο ποσοστό εκπτώσεων σε αυτό το πρόγραμμα που ήσουν για ανανέωση, ενώ αν θες να πας σε άλλο πχ μεγαλύτερο δεν τους αφήνει συστημικά. Ετσι μου ανέφεραν στην περίπτωση μου.

Ήμουν σε Unlimited (χωρίς σταθερό) και ζήτησα ανανανέωση προσφορά με σταθερό. Φυσικά δεν πίεσα η προσφορά μου σώθηκε χωρίς παζάρια και παρακάλια και πράγμα που με εξέπληξε ευχάριστα. Οκ νομίζω αν καλύπτεσαι είσαι μια χαρα τιμή στα 17 μην τρελαθούμε..

απο το +30 21 0670 3599 μου έγινε η προσφορά

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, grlansin said:

Καλησπέρα, έχει η γυναίκα μου το Vodafone red 10gb και εχει εξαντλήσει τα δεδομένα. Ο νέος λογαριασμός θα βγει 10/6 και ως τότε θα χρειαστεί data. Μήπως έχουν βγάλει και για τα συμβολαία πακέτο με 11,90€ για unlimited data; Γιατί κάπως που το έψαξα βρήκα μόνο τέτοιο πακέτο για το cu. 

Στο app θα το δεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο που έκανα πριν λίγες μέρες;Θα πληρώσω κάποιο πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikos 23 said:

Μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο που έκανα πριν λίγες μέρες;Θα πληρώσω κάποιο πρόστιμο;

2 πάγια + τυχόν επιδότηση.

Δες το συμβόλαιο που έστειλαν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MIKU said:

2 πάγια + τυχόν επιδότηση.

Δες το συμβόλαιο που έστειλαν.

Τηλεφωνικά έγινε

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Nikos 23 said:

Μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο που έκανα πριν λίγες μέρες;Θα πληρώσω κάποιο πρόστιμο;

Τηλεφωνικά εχεις 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης. Στα συμβόλαια η τελευταια σελίδα υπάρχει αίτηση νομίζω. Καμιά χρέωση εφόσον την καταθέσεις εντος 14 ημερών μετά οτι έγραψε ο φίλος πριν..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για μετατροπή απο cu?

Τηλεφωνικα μου εδωσαν το red10 σε αυτη την τιμη με 10 gb κανονικα κι επειδή εχω σταθερο πηγε στα 20 gb. Και μια έκπτωση γυρω στο 1,75 στο σταθερό. Επειδή ομως εχουν ακουστει παραπανω χαμηλοτερες τιμες ειπα παλι οχι. Αλλωστε και τα 5 gb για τη χρήση μου ειναι πολλά. Ειτε θα βαρεθουν και θα με παρατήσουν ή θα ρίξουν κι άλλο την τιμή. Ακουγεται και για παράταση του liquid, θα περιμένω κι άλλο...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, zerokill said:

Τηλεφωνικά εχεις 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης. Στα συμβόλαια η τελευταια σελίδα υπάρχει αίτηση νομίζω. Καμιά χρέωση εφόσον την καταθέσεις εντος 14 ημερών μετά οτι έγραψε ο φίλος πριν..

Με την παρατήρηση ότι εφόσον έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση/φορητότητα, οφείλεις τα 2 πάγια που αναφέρθηκε.

Ο τρόπος που οι πάροχοι (με τη σύμφωνη γνώμη της ΕΕΤΤ σε δημοσιευμένο ΦΕΚ) χειρίζονται τις 14 μέρες αναίτιας υπαναχώρησης είναι ότι δεν ξεκινούν τις διαδικασίες ενεργοποίησης/φορητότητας πριν περάσουν οι 14 μέρες, εκτός εάν υπογράψεις ότι απεμπολείς το δικαίωμα αζήμιας υπαναχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, staurosmar said:

Σε μένα γιατί δεν βγάζει τέτοιες προσφορές άραγε. Ίσως επειδή είμαι ακόμα στο liquid;

Καθόλου,ούτε στις προσφορές;;;;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, staurosmar said:

Σε μένα γιατί δεν βγάζει τέτοιες προσφορές άραγε. Ίσως επειδή είμαι ακόμα στο liquid;

Και σε εμένα βγάζει μόνο σε ένα από τα 6 που διαχειρίζομαι.. ευτυχώς είμαι κατά των συμβολαιων. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...