Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά σε ποιο σημείο σας τα βγάζει αυτά; Μήπως δεν εμφανίζονται στην εφαρμογή για iOS;

 

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρε παιδιά σε ποιο σημείο σας τα βγάζει αυτά; Μήπως δεν εμφανίζονται στην εφαρμογή για iOS;
 
Αν δε στο εμφανίζει στην εφαρμογή , που συμβαίνει αρκετές φορές , μπες εδώ https://www.vodafone.gr/ananeosi-symvolaiou-kinitis/ , το ίδιο είναι

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Έχω το συμβόλαιο Vodafone University με 300' προς όλους και 4GB internet το μήνα και λήγει. Οι επιλογές που μου δίνουν είναι:

1) Vodafone red plus στα 22.6 το μήνα

2) Να μετατρέψω το νούμερο σε Vodafone Cu φοιτητικό.

Τι λέτε? 

Θα ήθελα να πάω στο Red plus αλλά δεν ξέρω τι προσφορά θα μου κάνουν σε δυο χρόνια (λογικά προς τα πάνω), ενώ με το φοιτητικό cu μια ζωή θα έχω τις προσφορές

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maximusv said:

Καλημέρα παιδιά,

Έχω το συμβόλαιο Vodafone University με 300' προς όλους και 4GB internet το μήνα και λήγει. Οι επιλογές που μου δίνουν είναι:

1) Vodafone red plus στα 22.6 το μήνα

2) Να μετατρέψω το νούμερο σε Vodafone Cu φοιτητικό.

Τι λέτε? 

Θα ήθελα να πάω στο Red plus αλλά δεν ξέρω τι προσφορά θα μου κάνουν σε δυο χρόνια (λογικά προς τα πάνω), ενώ με το φοιτητικό cu μια ζωή θα έχω τις προσφορές

Αναλόγως πόσο μιλάς.
Δες και το cosmote neo. Με έναν γρήγορο υπολογισμό θα έχεις 13gb το μήνα (5 του προγράμματος και 100 για ένα χρόνο) και 400 λεπτά για ένα χρόνο χωρίς δέσμευση με 20 ευρώ/ μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την γνώμη σας να μου πείτε αν αξίζει! Εδώ και χρόνια έχω CU κάρτα και ανανεώνω με το απλό cu combo που ήταν 10 ευρώ, τώρα αναγκαστικά το πάω με 12 ευρα και όταν μαζευτούν λεφτά στο υπόλοιπο βάζω και μια φορά στις τόσο ένα 10ευρω!
Μου δίνουν προσφορά για καρτοσυμβόλαιο (2 χρόνια) το πρόγραμμα Extra Surf 2 με 1000λεπτά προς όλους, 300 λεπτά προς voda cu, 200 sms, 1.5 GB internet και για τους 3 πρώτους μήνες 30 Gb και 3000 λεπτά προς όλους, όλα αυτά με 10.97 ευρώ τελική τιμή!  Αξίζει λέτε?
Απλά σκέφτομαι πως θα χάσω τα Cu shake και τους κρυστάλλους που ήταν χρήσιμοι με τα GB που έπαιρνα !
Έχει τίποτα δώρα αν πληρώνω ηλεκτρονικά? Εννοώ με το vodafone app!

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2021 at 12:08 ΜΜ, maximusv said:

Καλημέρα παιδιά,

Έχω το συμβόλαιο Vodafone University με 300' προς όλους και 4GB internet το μήνα και λήγει. Οι επιλογές που μου δίνουν είναι:

1) Vodafone red plus στα 22.6 το μήνα

2) Να μετατρέψω το νούμερο σε Vodafone Cu φοιτητικό.

Τι λέτε? 

Θα ήθελα να πάω στο Red plus αλλά δεν ξέρω τι προσφορά θα μου κάνουν σε δυο χρόνια (λογικά προς τα πάνω), ενώ με το φοιτητικό cu μια ζωή θα έχω τις προσφορές

Καρτοκινητό

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2021 at 1:20 ΜΜ, geofak said:

Μου εβγαλε στην εφαρμογη προσφορα για ανανεωση στο unlimited ultra στα 26 τελικη. Ειναι καλη η τιμη αυτη; Τωρα εχω ενα ξεχασμενο αοριστου university στα 22 τελικη. Οι παροχες βεβαια δε συγκρινονται αλλα ουτε ποτε θα τις χρησιμοποιησω.

Μου εβγαλε και εμένα προσφορά unlimited στα 24,20. Τώρα είμαι στα ίδια χρήματα με unlimited σε κλήσεις, 6000sms και 8 GB. 

Το μόνο πρόβλημα μουείναι οτι εάν το ενεργοποιησω η ταχύτητα του ίντερνετ  θα έχει κόφτη στα 10Mbps.

Σου έβαλε και σε εσένα κόφτη στα 10mbps;

Τι λέτε αξίζει να το ενεργοποιήσω; μου φαίνονται ελάχιστα τα 10 mbps. 

 

 

Edited by dim_pap
Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλε και εμένα προσφορά unlimited στα 24,20. Τώρα είμαι στα ίδια χρήματα με unlimited σε κλήσεις, 6000sms και 8 GB. 
Το μόνο πρόβλημα μουείναι οτι εάν το ενεργοποιησω η ταχύτητα του ίντερνετ  θα έχει κόφτη στα 10Mbps.
Σου έβαλε και σε εσένα κόφτη στα 10mbps;
Τι λέτε αξίζει να το ενεργοποιήσω; μου φαίνονται ελάχιστα τα 10 mbps. 
 
 
Δεν έχει κόφτη στο ultra. Εκτός κι αν είναι διαφορετικό το unlimited πρόγραμμα που σου προτείνει.

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Του προτείνει το Vodafone Giga Unlimited Play. Τα 10mbit είναι εντάξει για HD video πάντως, το αν σου είναι εντάξει εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις στο κινητό σου.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα τους καλέσω εάν μου δινουν το ultra. Γιατί τα 10mbps τα βλέπω πολύ ελάχιστα. Εδώ πάμε σε 5G και θα μείνουμε στα 10!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Το πρόβλημα είναι όταν κατεβάζεις, τα 10mbps είναι λίγα.

Επίσης η vodafone έχει το γνωστό πρόβλημα στην την παρακολούθηση video με το loading και το buffering. Πολλές φορές είναι έντονο άλλες ανύπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dim_pap said:

Μου εβγαλε και εμένα προσφορά unlimited στα 24,20. Τώρα είμαι στα ίδια χρήματα με unlimited σε κλήσεις, 6000sms και 8 GB. 

Το μόνο πρόβλημα μουείναι οτι εάν το ενεργοποιησω η ταχύτητα του ίντερνετ  θα έχει κόφτη στα 10Mbps.

Σου έβαλε και σε εσένα κόφτη στα 10mbps;

Τι λέτε αξίζει να το ενεργοποιήσω; μου φαίνονται ελάχιστα τα 10 mbps. 

 

 

 Ναι λες και παίζει ποιο γρήγορα στα περισσότερα σημεία το δίκτυο  🤣  🤣  🤣  🤣  🤣 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites



1. Είναι από την Vodafone την ίδια για ανανέωση
2. Το πιο πιθανό είναι να φύγει η γραμμή και να σε καλέσουν με χαμηλότερη πρόταση από vf και να σου συμψηφίσουν το πέναλτι πρόωρης αποχώρησης από την wind με δωρεάν πάγια
Εσύ κρίνε αν έχει νόημα να μπεις σε όλο αυτό και κατά πόσον καλύπτεσαι από το πρόγραμμα σου σε σχέση με όσα πληρώνεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ενημερωτικά, έγινε ακριβώς όπως το είχες περιγράψει στο 2! Μετά από μια αρχική ανελαστική προσέγγιση του τύπου "από 35 θα πας στα 40€ για το ίδιο πρόγραμμα, κι αν σου αρέσει" και "οι τιμές στο site είναι από το τμήμα προσφορών, και εσύ μιλάς με το τμήμα ανανεώσεων" (!), υπέγραψα συμβόλαιο με τη wind. Αμέσως, η vodafone επανήλθε για να μου κάνει προσφορά με 50% έκπτωση (από 40€ στα 20€!). Προτίμησα όμως να τηρήσω τη συμφωνία με τη wind (παρότι ακριβότερη), γιατί αφενός ένιωσα ότι ήταν πολύ πιο έντιμοι στη διαπραγμάτευση, και αφετέρου δεν είχα πλέον καμία εμπιστοσύνη στο τι θα μου ξεφούρνιζε στην επόμενη επικοινωνία η vodafone (πχ για τον συμψηφισμό των 4 δωρεάν παγίων, ποιες τιμές είναι με/χωρίς ΦΠΑ & τέλη, με πόσα τμήματα/εταιρείες μιλάω κλπ).

Ευχαριστώ και πάλι για την έγκυρη απάντηση!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2021 at 4:38 ΜΜ, ndros13 said:

Ενημερωτικά, έγινε ακριβώς όπως το είχες περιγράψει στο 2! Μετά από μια αρχική ανελαστική προσέγγιση του τύπου "από 35 θα πας στα 40€ για το ίδιο πρόγραμμα, κι αν σου αρέσει" και "οι τιμές στο site είναι από το τμήμα προσφορών, και εσύ μιλάς με το τμήμα ανανεώσεων" (!), υπέγραψα συμβόλαιο με τη wind. Αμέσως, η vodafone επανήλθε για να μου κάνει προσφορά με 50% έκπτωση (από 40€ στα 20€!). Προτίμησα όμως να τηρήσω τη συμφωνία με τη wind (παρότι ακριβότερη), γιατί αφενός ένιωσα ότι ήταν πολύ πιο έντιμοι στη διαπραγμάτευση, και αφετέρου δεν είχα πλέον καμία εμπιστοσύνη στο τι θα μου ξεφούρνιζε στην επόμενη επικοινωνία η vodafone (πχ για τον συμψηφισμό των 4 δωρεάν παγίων, ποιες τιμές είναι με/χωρίς ΦΠΑ & τέλη, με πόσα τμήματα/εταιρείες μιλάω κλπ).


Ευχαριστώ και πάλι για την έγκυρη απάντηση!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

 

Τελικά το συναίσθημα σου κόστισε αρκετά. Όλες οι εταιρείες ίδιες είναι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να είναι και έτσι, pavlitakis1. Ίσως είμαι ρομαντικός και σκέφτηκα να επιβράβευσω τον άνθρωπο που έκανε μια τίμια πώληση. Ίσως πάλι λόγω επαγγέλματος έχω συνεργαστεί πολλά χρόνια με vodafone (14+), και με έχει επηρεάσει η εικόνα της εργοδοσίας που έχω δει σαν εργαζόμενος. Σίγουρα πάντως είμαι off-topic, οπότε σταματάω εδώ :-)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ολες οι εταιρείες ειναι ιδιες; Σε ποια είναι ιδιες;Δεν ειναι καθολου ιδιες. Υπαρχουν σημαντικές διαφορές .

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ολες οι εταιρείες ειναι ιδιες; Σε ποια είναι ιδιες;Δεν ειναι καθολου ιδιες. Υπαρχουν σημαντικές διαφορές .
Εννοώ στην προσπάθεια να πείσουν τον πελάτη. Θεωρώ ότι κρύβουν κάτι και μεγεθύνουν κάτι άλλο. Αν κάνεις μία βόλτα στον φόρουμ θα δεις ότι υπάρχουν παράπονα για όλες τις εταιρείες.
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2021 at 7:21 ΜΜ, pavlitakis1 said:
On 5/11/2021 at 5:31 ΜΜ, vaskor said:
Τι εννοείς ολες οι εταιρείες ειναι ιδιες; Σε ποια είναι ιδιες;Δεν ειναι καθολου ιδιες. Υπαρχουν σημαντικές διαφορές .

Εννοώ στην προσπάθεια να πείσουν τον πελάτη. Θεωρώ ότι κρύβουν κάτι και μεγεθύνουν κάτι άλλο. Αν κάνεις μία βόλτα στον φόρουμ θα δεις ότι υπάρχουν παράπονα για όλες τις εταιρείες.

Εχω δει διφορων ειδων παραπονα. 

Περα απο τις βλαβες, τα περισσοτερα παραπονα ειναι προσωπικοι πόθοι που εκφραζει ο ενας κ ο αλλος. Κυρίως ειναι τα κοστη. Αυτο σε καμμια περιπτωση δεν κανει ιδιες τις εταιρείες . Η καθε μια προσφέρει τη δικη της γκαμα προιοντων, απο εκει φαίνεται ποσο διαφορετικες ειναι. 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites



Εχω δει διφορων ειδων παραπονα. 
Περα απο τις βλαβες, τα περισσοτερα παραπονα ειναι προσωπικοι πόθοι που εκφραζει ο ενας κ ο αλλος. Κυρίως ειναι τα κοστη. Αυτο σε καμμια περιπτωση δεν κανει ιδιες τις εταιρείες . Η καθε μια προσφέρει τη δικη της γκαμα προιοντων, απο εκει φαίνεται ποσο διαφορετικες ειναι. 


Συμφωνώ αλλά αυτό διαλύει την επικρατούσα άποψη περί καρτέλ και συμφωνίας κυρίων για εναρμονισμένες πρακτικες τιμολόγησης.
Άρα όλα καλά σύμφωνα με την άποψη σου.
Έχουμε υγιή ανταγωνισμό και οι φορητότητες, η διάρκεια ανανεώσεων χρόνου ομιλίας, η τιμολόγηση των πακέτων δεδομένων, η ελάχιστη χρέωση για ανανέωση, τα παζάρια μείωσης της τιμής για ακύρωση φορητότητας κλπ κλπ τυχαία είναι ίδια για όλες τις εταιρείες.
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 8:41 ΜΜ, dim_pap said:

Μου εβγαλε και εμένα προσφορά unlimited στα 24,20. Τώρα είμαι στα ίδια χρήματα με unlimited σε κλήσεις, 6000sms και 8 GB. 

Το μόνο πρόβλημα μου είναι οτι εάν το ενεργοποιησω η ταχύτητα του ίντερνετ  θα έχει κόφτη στα 10Mbps.

Σου έβαλε και σε εσένα κόφτη στα 10mbps;

Τι λέτε αξίζει να το ενεργοποιήσω; μου φαίνονται ελάχιστα τα 10 mbps. 

 

 

Απλα για την ενημέρωση. 

Κάλεσα στην εξυπηρέτηση πελατών και τους είπαν εάν γίνεται να μου δώσουν unlimited στα δεδομένα. 

Μου πρότειναν να πάει ο λογαριασμός στα  28 απο 24,20 που είμαι τώρα και να πάνε όλα στα unlimeted  το οποίο και δέχτηκα.

Επίσης μου δώσανε και μια δεύτερη sim με Unllimited και δώρο ένα 4g router για να βάλω την κάρτα sim μέσα για ίντερνετ. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dim_pap said:

Απλα για την ενημέρωση. 

Κάλεσα στην εξυπηρέτηση πελατών και τους είπαν εάν γίνεται να μου δώσουν unlimited στα δεδομένα. 

Μου πρότειναν να πάει ο λογαριασμός στα  28 απο 24,20 που είμαι τώρα και να πάνε όλα στα unlimeted  το οποίο και δέχτηκα.

Επίσης μου δώσανε και μια δεύτερη sim με Unllimited και δώρο ένα 4g router για να βάλω την κάρτα sim μέσα για ίντερνετ. 

Μπορείς να μας υπενθυμίσεις αν έχεις το σταθερό σου στην vodafone; 

Link to comment
Share on other sites

Σε τέσσερις μέρες λήγει το συμβόλαιο με vf και δεν βγάζω άκρη με τις ανανεώσεις.
Έχω:
1. Κινητό με 18€ 400' όλους + 500' vf + 1.3gb. θέλουν να μου το πάνε 22€ με λιγότερες παροχές.
Τους ζήτησα να το μετατρέψουν σε cu (έχω κ 2η γραμμή από τη δουλειά) και ούτε που τους νοιάζει.

2. Επίσης έχω σταθερό + vftv με 22€. Επειδή θέλω να πάω σε οπτική ίνα 100αρα μου δίνουν τα ίδια πακέτα όπως και οι άλλοι. Έκανα αίτημα φορητότητας για wind σταθερό και αύριο περιμένω courier να υπογράψω.

Θα μου κάνουν προσφορά ή χαιρετάω την vf μετά από 25 χρονια;
Τι κινήσεις μπορώ να κάνω;

Στάλθηκε από το M2007J17G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει ληξει το συμβολαιο απο το καλοκαιρι. 2 γραμμες . για απεριοριστα τηλεφωνα και στα δυο και 16 giga to ενα και 8 το αλλο ηθελαν 38 και 32 ευρω. μολις τους ειπα χθες οτι η wind με 53Ε για τις δυο γραμμες μου δινει απεριοριστα τηλεφωνα και στα δυο , και στο ενα απεριοριστα data καιστο αλλο 10 γιγα, αμεσως μου εκανα προταση με 51,6Ε για τις 2 γραμμες με απεριοριστα τηλεφωνα και 8 γιγα  κουβας για τα 2 τηλεφωνα για data  η με 59 ευρώ απεριοριστα τηλεφωνα και 28 γιγα κουβα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2021 at 12:10 ΜΜ, pavlitakis1 said:


 

 


Συμφωνώ αλλά αυτό διαλύει την επικρατούσα άποψη περί καρτέλ και συμφωνίας κυρίων για εναρμονισμένες πρακτικες τιμολόγησης.
Άρα όλα καλά σύμφωνα με την άποψη σου.
Έχουμε υγιή ανταγωνισμό και οι φορητότητες, η διάρκεια ανανεώσεων χρόνου ομιλίας, η τιμολόγηση των πακέτων δεδομένων, η ελάχιστη χρέωση για ανανέωση, τα παζάρια μείωσης της τιμής για ακύρωση φορητότητας κλπ κλπ τυχαία είναι ίδια για όλες τις εταιρείες.

 

Η προσπάθεια ακύρωσης της φορητότητας από τις εταιρείες, αρκεί για να αποδείξει την απουσία καρτέλ. 

Αν ήταν καρτέλ δεν θα προσπαθούσαν να κρατήσουν τον πελάτη. Η επικρατούσα άποψη δεν ενδιφέρει όταν κάπιος συζητάει την δική του άποψη, ούτε αποδεικνύει κάτι. Η οικονομική θεωρία εξάλου μας λέει ότι στον ανταγωνισμό οι τιμές καταλήγουν πάντα να είναι ίδιες και τα προϊόντα ακριβώς τα ίδια.

Εκτός αν θεωρείς καρτέλ όλων των σουβλατζίδικων της Ελλάδος το γεγονός  ότι το σουβλάκι με πίτα έχει 2,70 

Αν αυτά δεν είναι κατανοητά, να και μια παράθεση από την wikipedia.

https://el.wikipedia.org/wiki/Ανταγωνισμός      

  • τα προϊόντα των ανταγωνιστικών επιχειρήσεων δεν είναι διαφοροποιημένα.

Διαφοροποιημένο προϊόν είναι αυτό που εύκολα αναγνωρίζεται από τον καταναλωτή. Αν μπορεί ο παραγωγός να διαφοροποιεί το προϊόν του, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να αποκτήσει πιστή πελατεία αλλά και να καθορίσει δικές του τιμές, που μπορεί να είναι διαφορετικές από εκείνες των ανταγωνιστών του. Στην ανταγωνιστική αγορά όμως, το ένα προϊόν μοιάζει ακριβώς με το άλλο. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

@Vasileios Αυτό ακριβώς είπα. Ότι ΔΕΝ είναι καρτέλ. Πάντα υποστήριζα αυτό αν θυμάσαι. Το ότι οι υπηρεσίες προς τον καταναλωτή είναι χάλια, αυτό οφείλεται γενικά στην κακή κατάρτιση του προσωπικού και στους χαμηλούς μισθούς που είναι αντικίνητρο. Αυτό εννοούσα ότι όλες είναι ίδιες. Εννοείται ότι όλοι αντιγράφουν παντού επιτυχημένες πρακτικές, εκτός του καουντνταουν. Ακόμα και στην τηλεόραση.
Από την άλλη μεριά όμως όντως είναι δισδιακριτα τα όρια μεταξύ εναρμονισμένων πρακτικών και απλής αντιγραφής μιας επιτυχημένης πρακτικής.



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...