Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από 50 ευρώ να πας σε 60 ευρώ για κάτι που δεν χρησιμοποιείς, νομίζω δίνεις την απάντηση μόνος σου

 

μα κι εσυ 24μηνο??? :blink:

 

Μα θα δίνω τα ίδια.Το 24 μηνο το έκανα και πήρα iPhone με 50 ευρώ μόνο πέρισυ το Νοέμβριο.Δεν έχω θέμα γενικά γιατί είμαι ευχαριστημένος απο Vodafone Και πάντα τόσα χρόνια σκάω σταθερά ένα 50ρικο το μήνα.Τώρα απλά σκέφτομαι αξίζει να πάω στο άλλο πρόγραμμα(αφού θα δίνω τα ίδια λεφτά;).Γενικά μου φάνηκε παραξενο που μου κάνανε τέτοια προσφορά μια και είμαι δεσμευμένος μέχρι το νοεμβριο στο παλιο μου πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Oh ok λάθος μου.

 

αν κάνεις αλλαγή συμβολαίου , δεν ανανεώνεται και το χρονικό διάστημα?

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου είπανε όχι γιατί δε θα υπογράψω πχ 12μήνη δέσμευση απλά μου κάνουν μια έκπτωση σε αυτό το πρόγραμμα λόγω των λογαριασμών που κάνω και ότι θα ισχύει για πάντα και όχι μόνο για ένα χρόνο.Επίσης μου είπανε επιδοτήσεις θα παίρνω κανονικα κάθε χρόνο όπως και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου είπανε όχι γιατί δε θα υπογράψω πχ 12μήνη δέσμευση απλά μου κάνουν μια έκπτωση σε αυτό το πρόγραμμα λόγω των λογαριασμών που κάνω και ότι θα ισχύει για πάντα και όχι μόνο για ένα χρόνο.Επίσης μου είπανε επιδοτήσεις θα παίρνω κανονικα κάθε χρόνο όπως και πριν.

 

άποψή μου,αν δεν το δεις κάπου γραπτώς και όχι προφορικώς, μην το πιστεύεις.

Link to comment
Share on other sites

άποψή μου,αν δεν το δεις κάπου γραπτώς και όχι προφορικώς, μην το πιστεύεις.

 

Καλά ναι έχεις δίκιο.Εννοείται ότι αν δεχτώ την προσφορά θα το κοιτάξω και αυτό όπως και το αν ισχύει για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι έχεις δίκιο.Εννοείται ότι αν δεχτώ την προσφορά θα το κοιτάξω και αυτό όπως και το αν ισχύει για πάντα.

 

Ισχυει κανονικοτατα.

Για καποιο λογο πλεον, σου ανεβαζουν το προγραμμα στη χρηση που κανεις, χωρις να σου αυξανουν το παγιο και χωρις δεσμευση. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να πας στο Red, για να μην κάθεσαι να μετράς τα τηλέφωνο προς άλλους, αλλά να έχεις έναν μόνο "κουβά" λεπτών ομιλίας. Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι να κάνω σε λίγο καιρό (από Unlimited) αν η προσφορά είναι καλή. Αλλιώς καρτοκινητό :)
Link to comment
Share on other sites

Αφου αποφασισα να φυγω απο την Cosmote για πολλους κ διαφορους λογους εκανα ερευνα αγορας κ βρηκα οτι πιο πολυ με συμφερει το Vodafone Red 1 κ ετσι πηρα μεταγραφη. Το εκανα online κ ετσι η τιμη επεσε στα 45 (-25%) διοτι οι επιδοτησεις που δεινουν κ οι τρεις ειναι απλα γελειες. Επειδη εχω τρια νουμερα τα εκανα και οικογενειακο κ η τιμη επεσε στα 36 (-20%) οπως ειχε γραψει καποιος πιο πανω οτι τα Red εχουν 20 αντι 10%. Πιστευω πως τα 36 ευρω - 40,3 μαζι με τα τελη ειναι παρα πολυ καλα κ δεν ξαναρωτας καποιον σε ποιο δυκτιο ειναι κτλ. Και το καλο της Vodafone ειναι οτι δεν χρεωνει παραπανω τα 15 για το ΒΒ, εκμεταλευεσαι τα ΜΒ που σου δεινει το προγραμμα.

P.S: Για να προλαβω μερικους οτι με καρτα κτλ, 1ο μιλαμε για παγια κ 2ο το ΒΒ δεν συνδιαζεται με καρτα αλλα μονο με παγιο.

P.S.2: Οαλλος αντιπαλος το Wint to All 50 που πεφτει στα 35 + τις εκπτωσεις σταθερου κ οικογενειακου το σκεφτομουν παρα πολυ σοβαρα, πηρα κ μια F2G για να δοκιμασω το σημα στο σπιτι κ δουλεια αλλα απο σημα δυστυχως δεν ειχα καλο (καποιος αλλος μπορει να εχει full) κ με χαλασε το 14αρι για sms. Το ακριβειναν!!!! Κ η Vodafone αλλα εκει δε με νοιαζει αφου εχω 1500.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου είπανε όχι γιατί δε θα υπογράψω πχ 12μήνη δέσμευση απλά μου κάνουν μια έκπτωση σε αυτό το πρόγραμμα λόγω των λογαριασμών που κάνω και ότι θα ισχύει για πάντα και όχι μόνο για ένα χρόνο.Επίσης μου είπανε επιδοτήσεις θα παίρνω κανονικα κάθε χρόνο όπως και πριν.

 

ισχυει. αλλαγη προγραμματος κανεις με ποσοστο εκπτωσης.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δηλαδή για να καταλάβω, όσον αφορά την HOL και την αλλαγή που επίκειται στις 7/2, μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο και με την Vodafone ή μόνο με την HOL?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει μερικά πράγματα σχετικά με 4 νόυμερα (συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας) (οικογενιακό).

α. τι ακριβώς είναι οι χρεώσεις επικοινωνίας που αναφέρεται στον αναλυτικό λογαριασμό και γιατί είναι μόνο στο ένα από τα τέσσερα νούμερα?

β. Γιατί ο φόρος κινητής τηλεφωνίας είναι 2.28Ε στα τρία νούμερα και 1.56Ε στο ένα?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μηπως γνωριζει καποιος αν για να εχω κανονικα λειτουργικο τηλεφωνο στο ντουμπαι, θα πρεπει να επικοινωνησω με τη βοντα? σε χωρες εντος ευρωπης που εχω παει, λειτουργει μια χαρα απο μονο του πιανοντας αμεσως δικτυο.

 

Επισης μηπως ξερει καποιος ποια ειναι η "αντιστοιχη" εταιρια στο ντουμπαι? απ τις διαθεσιμες δηλ ποια επιλεγεις?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει μερικά πράγματα σχετικά με 4 νόυμερα (συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας) (οικογενιακό).

α. τι ακριβώς είναι οι χρεώσεις επικοινωνίας που αναφέρεται στον αναλυτικό λογαριασμό και γιατί είναι μόνο στο ένα από τα τέσσερα νούμερα?

β. Γιατί ο φόρος κινητής τηλεφωνίας είναι 2.28Ε στα τρία νούμερα και 1.56Ε στο ένα?

 

Α) Χρεώσεις επικοινωνίας = οι χρεώσεις μετά το πέρας του δωρεάν χρόνου

β) 2,28 είναι ο φόρος για χρέωση 19 ευρώ , ενώ 1,56 είναι ο φόρος για χρέωση 13 ευρώ ( 12 % επι της αξίας)

Link to comment
Share on other sites

Α) Χρεώσεις επικοινωνίας = οι χρεώσεις μετά το πέρας του δωρεάν χρόνου

β) 2,28 είναι ο φόρος για χρέωση 19 ευρώ , ενώ 1,56 είναι ο φόρος για χρέωση 13 ευρώ ( 12 % επι της αξίας)

 

Vasileios σε ευχαριστώ! :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μηπως γνωριζει καποιος αν για να εχω κανονικα λειτουργικο τηλεφωνο στο ντουμπαι, θα πρεπει να επικοινωνησω με τη βοντα? σε χωρες εντος ευρωπης που εχω παει, λειτουργει μια χαρα απο μονο του πιανοντας αμεσως δικτυο.

 

Επισης μηπως ξερει καποιος ποια ειναι η "αντιστοιχη" εταιρια στο ντουμπαι? απ τις διαθεσιμες δηλ ποια επιλεγεις?

 

Θα λειτουργεί κανονικά αλλά θα σε σκίζουν οι χρεώσεις.

Συμβουλή μου να πάρεις μια τοπική τηλεκαρτα με την οποία θα έχεις πολύ χαμηλές χρεώσεις για ελλάδα (σχετικά).

Καρτοτηλέφωνα θα βρείς εύκολα στους δρόμους.

Η εταιρεία κινητής που θα πιάσεις είναι η etisalat

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δηλαδή για να καταλάβω, όσον αφορά την HOL και την αλλαγή που επίκειται στις 7/2, μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο και με την Vodafone ή μόνο με την HOL?

 

κάποιος να απαντήσει σε αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργεί κανονικά αλλά θα σε σκίζουν οι χρεώσεις.

Συμβουλή μου να πάρεις μια τοπική τηλεκαρτα με την οποία θα έχεις πολύ χαμηλές χρεώσεις για ελλάδα (σχετικά).

Καρτοτηλέφωνα θα βρείς εύκολα στους δρόμους.

Η εταιρεία κινητής που θα πιάσεις είναι η etisalat

 

Σ ευχαριστω φιλε μου, τηλεκαρτα δε νομιζω οτι με βολευει.. Αυτα τα προγραμματα για το εξωτερικο που εχει η voda, συμφερουν αραγε; Τα τηλεφωνα που θα κανω θα ναι ξερω γω 2-3 φορες τη μερα, για κανα 5λεπτο, στους δικους μου

:cool:
Link to comment
Share on other sites

κάποιος να απαντήσει σε αυτό??

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις ένα αίτημα καταγγελίας της σύμβασης, εφόσον είσαι σε πρόγραμμα που τροποποίησαν. Όπως έχω γράψει σε αυτό το θέμα στο παρελθόν, όταν εγώ το έκανα με πήραν πίσω και μου είπαν ότι τελικά δεν θα μου το αλλάξουν για να μην φύγω, αλλά τυπικά προφανώς έχεις το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

κάποιος να απαντήσει σε αυτό??

 

Συμφωνα με το site της vodafone, οχι

 

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών, οι υφιστάμενοι συνδρομητές των αντίστοιχων προγραμμάτων, έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της σχετικής ανακοίνωσης στον Τύπο (εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής).

Link to comment
Share on other sites

(εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής).

 

μεγαλη παρανομία αυτο... εχουν απιστευτο θρασος... Ο νομος λεει άλλα, και οσοι το εψαξαν δικαιωθηκαν ;)

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη παρανομία αυτο... εχουν απιστευτο θρασος... Ο νομος λεει άλλα, και οσοι το εψαξαν δικαιωθηκαν ;)

 

Τι να σου πω;

Wind και Cosmote έχουν τον ιδιο όρο.

Νόμο που να αναφέρει κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω.

Όσοι "δικαιώθηκαν", δικαιώθηκαν από τις ίδιες τις εταιρίες όχι από κάποιο δικαστήριο (κοστίζει λιγότερο στην εταιρία άλλωστε).

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για Roaming με το "Vodafone Πας Παντού" εντος Ευρωπης.

 

Λέει οτι με τα 4€ / ημέρα μπορώ να καταναλώσω τον ενσωματωμένο χρόνο ομιλίας του προγράμματός μου για εξερχόμενες κλήσεις προς Ελλάδα ή προς τη χώρα περιαγωγής στην οποία βρίσκομαι.

 

π.χ. Ειμαι στην Αγγλια κι εχω 200 λεπτα ομιλίας.

Καλώ λοιπόν σε καποιο Αγγλικό κινητό (ανεξαρτητα αν ειναι Vodafone, 02, Orange, T-Mobile κλπ) ή Αγγλικό σταθερό και μπορω να μιλήσω 200 λεπτά???

Για κάθε 1 λεπτο που μιλάω με Αγγλικα νουμερα μου αφαιρεί μονο 1 λεπτό απο το χρονο ομιλίας ή αφαιρει παραπανω λεπτά???

Ισχυει για ολα ή σε περιορίζει (πχ να καλείς μονο για Vodafone UK)??

 

Συμαντική ερώτηση: Για να ισχυει το "Πας Παντου" πρεπει να ειμαι συνδεδεμένος με το Αγγλικο δίκτυο της Vodafone ή μπορω να ειμαι με άλλο δίκτυο π.χ. 02, T-Mobile κλπ

 

Thank you.

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για Roaming με το "Vodafone Πας Παντού" εντος Ευρωπης.

 

Λέει οτι με τα 4€ / ημέρα μπορώ να καταναλώσω τον ενσωματωμένο χρόνο ομιλίας του προγράμματός μου για εξερχόμενες κλήσεις προς Ελλάδα ή προς τη χώρα περιαγωγής στην οποία βρίσκομαι.

 

π.χ. Ειμαι στην Αγγλια κι εχω 200 λεπτα ομιλίας.

Καλώ λοιπόν σε καποιο Αγγλικό κινητό (ανεξαρτητα αν ειναι Vodafone, 02, Orange, T-Mobile κλπ) ή Αγγλικό σταθερό και μπορω να μιλήσω 200 λεπτά???

Για κάθε 1 λεπτο που μιλάω με Αγγλικα νουμερα μου αφαιρεί μονο 1 λεπτό απο το χρονο ομιλίας ή αφαιρει παραπανω λεπτά???

Ισχυει για ολα ή σε περιορίζει (πχ να καλείς μονο για Vodafone UK)??

 

Συμαντική ερώτηση: Για να ισχυει το "Πας Παντου" πρεπει να ειμαι συνδεδεμένος με το Αγγλικο δίκτυο της Vodafone ή μπορω να ειμαι με άλλο δίκτυο π.χ. 02, T-Mobile κλπ

 

Thank you.

 

Στο παράδειγμά σου, μπορείς πράγματι να μιλήσεις 200 λεπτά, καλώντας όλα τα δίκτυα της χώρας που βρίσκεσαι, δεν σου χρεώνει παραπάνω χρόνο, αλλά χρεώνεσαι με το πάγιο κόστος/ημέρα του προγράμματος περιαγωγής. Αυτή η δυνατότητα ισχύει μόνο όταν συνδέεσαι σε συνεργαζόμενο πάροχο, στην περίπτωση που αναφέρεις δεν ξέρω αν είναι μόνο Vodafone UK ή παίζουν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω;

Wind και Cosmote έχουν τον ιδιο όρο.

Νόμο που να αναφέρει κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω.

Όσοι "δικαιώθηκαν", δικαιώθηκαν από τις ίδιες τις εταιρίες όχι από κάποιο δικαστήριο (κοστίζει λιγότερο στην εταιρία άλλωστε).

 

Και οι 3 εχουν στα συμβολαια 2 παραγραφους, που η μια ακυρωνει την αλλη. Η μια ειναι που λεει 'εξαιρειται η επιδοτηση', και η άλλη ειναι 'απο τη στιγμη που δεν τηρειται μονομερως το συμβολαιο, ο συνδρομητης μπορει να το καταγγειλει αζημιως'. Η δευτερη παραγραφος ειναι Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ (και υποχρεουνται οι εταιριες να το γραφουν), ενω η πρωτη παραγραφος ειναι Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ... Το διαβαζει ο κοσμος και λεει ''για να το γραφει, θα εχει ισχυ''. Εαν ειναι ετσι, εγω δε θα πληρωνω το παγιο μου (που σημαινει οτι δεν τηρω το συμβολαιο, αρα μονομερως) και τους ζηταω 10,000 λεπτα ομιλιας το μηνα :lol:

 

Στα δικαστηρια δε φτανει ποτέ, διοτι οι εταιριες ξερουν οτι θα παιξουν χαμενο χαρτι (αφου δεν τηρουν τους ορους του συμβολαιου). Ειναι πολυ απλα τα πραγματα παιδια. Δυστυχως η αγνοια και η αδιαφορία του ελληνάρα τους δίνει πάτημα να γραφουν οτι θελουν στα συμβολαια.

 

Και θα μου πεις ''αφου το υπεγραψες''... Και εγω θα σου θυμησω τα συμβολαια ενοικιου που γραφουν 'ο ενοικιαστης χρεωνεται ολες τις ζημιές του σπιτιου', όρος ο οποιος δεν εχει ισχυ, εαν π.χ. πεφτουν οι σοβαδες απο την παλαιοτητα, ή ο τοιχος ποτιζει υγρασια, επειδη η ταρατσα εχει προβλημα ;)

 

Πιο παλια προσπαθουσαν να πεισουν εναν φιλο μου οι τηλεφωνητριες της vodafone οτι πρεπει να επιστρεψει την επιδοτηση, ενω η εταιρια αλλαξε τις χρεωσεις. Ο φιλος μου τους ειπε ''αυτα που μου λετε, τα θελω σε ενα e-mail με ονομα και επιθετο''. Την επομενη ημερα, οχι μονο κοπηκε ΑΖΗΜΙΩΣ το συμβολαιο, του το εκαναν και καρτοκινητο μεσα σε λιγες ωρες (ενω χρειαζοταν 30 ημερες να γινει η αλλαγη).

 

Παιδια, μη δεχεστε εξυπναδες απο καμμια εταιρια!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...