Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα μολις παρελαβα τις σιμ και υπεγραψα την επομενη μερα με πηραν.Πιο πριν δεν με πηρε κανεις.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα γιατί τότε στάλθηκε το αίτημα φορητότητας.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η Vodafone μου εκανε αντιπροσφορα το Red 1 αλλα με 750mb και οχι 1500mb.Στα 21 ευρω/γραμμη.Τους ειπα οτι θα ενδιεφερε περισοτερα mb και μου ειπανε οτι θα ξανα καλεσουν.Δεν προλαβαν ομως καθως μετα απο λιγο ενεργοποιηθηκε η Cosmote.Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλη προσφορα της Cosmote αν δε σε χαλαει η 18μηνη δεσμευση.Απ οτι εμεθα την ιδια προσφορα κανει και η Vodafone σε συνδρομητες Cosmote..Γενικα εχει ξεσπασει ενας πολεμος φορητοτητας τελευταια που δεν μας χαλαει καθολου θα ελεγα.Εκμεταλευτειτε το!

 

ναι και εγω επειδή είχα ακούσει για τις προσφορές ειπα να δοκιμάσω την τύχη μου :p

άρα αν κατάλαβα καλά, θα πρέπει πρώτα να υπογράψω τα χαρτιά που θα μου έρθουν με τον courier και μετά να περιμένω τηλέφωνο από την βοντα. το θέμα είναι θα με καλέσουν άμεσα?πόσο χρόνο χρειάζεται από όταν θα υπογράψω στην cosmote μέχρι να πραγματοποιηθεί το αίτημα και να φύγω από βοντα? έχω ένα ανγχος ότι δεν θα προλάβω και θα καταλήξω στην cosmote :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια και εμενα με πηραν σημερα απο την κοσμοτε για το προγραμμα με τα 22,15€ . Το προβλημα μου ειναι το εξης: εχω 2 γραμμες στις οποιες πληρωνω εγω 37€ και ο αδερφος μου 50€ . Τον Δεκεμβριο κλεινουμε χρονο απο την προηγουμενη ανανεωση με 18μηνη δεσμευση οπου ειχαμε παρει και 350€ επιδοτηση. Αρα μεχρι να ληξει εχουμε περιπου 9 μηνες ακομα. Λογικα πιστευω οτι η βοντα θα θελει περιπου 250€ πισω. Το θεμα ειναι οτι για τους 9 μηνες εμεις θα κερδισουμε απο την διαφορα 9×43=387 μειον τα 250 που υπολογιζω οτι θα θελει πισω 137. Οποτε στην ουσια θα κερδισω 137€ και θα χασω και την επιδοτηση οπου θα πηγαινα για κανα 350αρι παλι.

Εσεις τι λετε; να παω κοσμοτε ή οχι;;;

 

Υποψην οτι ειπαμε το ναι στην κοσμοτε και ελπιζω και σε καποια αντιπροσφορα απο βοντα, αλλα διαβασα σε προηγουμενο ποστ οτι περιμενουν να υπογραψεις και μετα στελνουν τα χαρτια. Αν υπογραψεις υπαρχει επιστροφη ή τελος πια;

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το πινακα αποσβεσης επιδοτησης στο συμβολαιο σου. Νομιζω ότι μεχρι 12 μηνες παραμονης στο προγραμμα επιστρεφεις το 100% του ποσού της επιδοτησης. Μετά πεφτει στο 73% αν δεν κανω λαθος, δες το συμβολαιο.

 

Υπαρχει δυνατοτητα υπαναψωρησης εντος 14 ημερων

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να κάνω αίτημα μεταφοράς στην Cosmote. Τελικά πώς είναι πλέον η διαδικασία; Δηλαδή σου στέλνουν τη Sim και μετά σε παίρνει τηλέφωνο η Vodafone για αντιπροσφορά; Και τι κάνεις; Την παραλαμβάνεις και υπογράφεις ή την αφήνεις στην courier μέχρι να σε καλέσουν από τη Vodafone; Αν την παραλάβεις και υπογράψεις, ενεργοποιείται η sim της Cosmote και μετά δε γίνεται τίποτα; Πείτε μου για τη διαδικασία (και συγγνωμη) για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά επείγομαι να κάνω την αίτηση σήμερα. Είμαι περίπου 12 χρόνια συνδρομητής στη Vodafoneκαι τα 2 τελευταία χρόνια στο unlimited 50 (από όταν ήταν εμπορικά διαθέσιμο). Θα ενδιαφερόμουν γγια το red1 γιατί θέλω περισσότερα mb από τα 500 που έχω. Πόσο περίπου το δίνουν σε ανάλογες περιπτώσεις; Πάντως, αν από τη Vodafone δε μου δώσουν κάποια καλή προσφορά, σκέφτομαι να μεταφερθώ στην cosmote (της οποίας τα προγράμματα κοιτάζω αυτή τη στιγμη). Δηλαδή, δε θα είναι εντελώς εικονική η αίτηση μεταφοράς μου.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

αφου βρεις το προγραμμα που σε ενδιαφερει στην cosmote παρε στο 2108006300 να ζητησεις προσφορα,εκει κανεις και αιτηση φορητοτητας.

αφου δωσεις τα στοιχεια σου μετα απ ολιγες μερες με courier ερχεται η αιτηση για υπογραφη μαζι με την καρτα sim.μολις υπογραψεις και η αιτηση γυρισει στην cosmote,θα γινει αιτημα φορητοτητας απο την cosmote στην vodafone.την επομενη μερα το πιθανοτερο θα σε παρει η vodafone για να σε ρωτησει γιατι φευγεις και για να σου κανει καποια προσφορα.εμενα το red 1 me hol μου το εχουν δωσει στα 27 και κατι ευρω.αν την δεχτεις θα σου πουν τι πρεπει να κανεις για να ακυρωσεις την φορητητα(εχεις ανετα περιθωριο μια δυο μερες τουλαχιστον).αν δεν δεχτεις τοτε υπαρχει ενα ενδεχομενο να επανελθουν την επομενη με νεα καλυτερη προσφορα αλλιως προχωρα κανονικα σε λιγες μερες η μεταφορα το υαριθμου

Edited by dim74
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τηλέφωνο είναι της cosmote, σωστά; Και ήθελα να το βρω το τηλέφωνο. Από τη στιγμή που θα επιστρέψει η αίτηση υπογεγραμμένη στην cosmote, μετά η Vodafone λογικά έχει 3 εργάσιμες μέρες για να μου κάνει αντιπροσφορά. Οπότε μετά την έλευση των τριών ημερών θα ενεργοποιηθεί η κάρτα της cosmote; Βασικά, εγώ πώς το καταλαβαίνω; Όταν ενεργοποιηθεί η sim της Cosmote απενεργοποιείται αυτή της Vodafone οπότε βάζω αυτή της cosmote;

Παίρνω τηλέφωνο στην cosmote να μου δώσουν προσφορά και να κάνω την αίτηση φορητότητας και ενημερώνω.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να κάνω αίτημα μεταφοράς στην Cosmote. Τελικά πώς είναι πλέον η διαδικασία; Δηλαδή σου στέλνουν τη Sim και μετά σε παίρνει τηλέφωνο η Vodafone για αντιπροσφορά; Και τι κάνεις; Την παραλαμβάνεις και υπογράφεις ή την αφήνεις στην courier μέχρι να σε καλέσουν από τη Vodafone; Αν την παραλάβεις και υπογράψεις, ενεργοποιείται η sim της Cosmote και μετά δε γίνεται τίποτα; Πείτε μου για τη διαδικασία (και συγγνωμη) για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά επείγομαι να κάνω την αίτηση σήμερα.

 

Όπως στα είπε ο dim74.

 

Να θυμάσαι επίσης ότι μέχρι να παραλάβεις κάρτα sim μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση φορητότητας. Και το τονίζω αυτό γιατί φημολογείται πως η Cosmote, ειδικά, σε "ψαρώνει" ότι τάχα δεν μπορείς να ακυρώσεις τη φορητότητα, γιατί δήθεν έχεις "δεσμευτεί" στο συμβόλαιο, κλπ. Έχουμε κάνει συζήτηση στο Θέμα για τα συμβόλαια Cosmote.

 

Μέχρι να ενεργοποιηθεί η κάρτα sim μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε στιγμή ακύρωση, δεν έχει σημασία τι σου λένε. Και πάντοτε να υπαναχωρήσεις μέσα σε 14 μέρες αν κάνεις αίτηση φορητότητας τηλεφωνικά (βέβαια δεν ξέρω αν θα εξακολουθεί να σου κάνει η Voda την ίδια προσφορά αν θέλεις να επιστρέψεις, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο)

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

μολις απενεργοποιηθει η καρτα sim της vodafone βαζεις την sim της cosmote και πλεον εισαι στο δικτυο της
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Άρα, για να συνοψίσουμε, μπορώ να ακυρώσω μέχρι να ενεργοποιηθεί. Βασικά ακυρώση θα κάνω μόνο αν μου προτείνει η Vodafone κάτι δελεαστικό . Διαφορετικά όχι.

Έχω γράψει στο θέμα των συμβολαίων της cosmote ποιο πρόγραμμα θέλω να επιλέξω. Οποιος έχει την καλοσύνη, μπορείνα κκοιτάξει τι σκέφτομαι να επιλέξω.

Για την υπαναχώρηση σε 14 μέρες υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος ή μπορούν να την κάνουν όλοι οι συνδρομητές;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ζητησα και εγω χτες προσφορα απο το σαιτ της βονταφον με e mail για 2 γραμμες οικ.πακετο στο red1 (ειμαι 4χρονια στην κοσμοτε)

σημερα στις 7 το απογευμα με πηρε και μου λεει για 2 γραμμες στο ρεντ1 δινει 1500λεπτα σε ολους 1500 σμσ και 1,5 ΙΝΤΕΡΝΕΤ στα 24,70 το ενα.συνολο 49,40. και επισης μου λεει η προσφορα αυτη ισχυει μεχρι τις 9 το βραδυ.

αυτη την στιγμη στην κοσμοτε δινω 55ευρω και εχω 1500σε κοσμοτε και σταθερα 1500σμσ 120λεπτα σε τριτους και ΚΑΘΟΛΟΥ ιντερνετ.

δεν θελω να φυγω απο κοσμοτε αλλα με αυτο το προγραμμα και αυτη την τιμη απο βονταφον φευγω.

επειδη εχω συμβολαιο με την κοσμοτε (ανανεωσα τον μαιο με επιδοτηση μονο 3ευρω το μηνα) πηρα τηλ στο τμημα ακυρωσεων και ρωτησα τι θα πληρωσω για να το σπασω.μου λεει 15ευρω.

του λεω μπορειτε να δωσετε κατι εσεις?του εξηγω τι δινει η βοντα και μου λεει αυτο προγραμμα εμεις το δινουμε 49 ευρω τη ΜΙΑ γραμμη :X τωρα του λες οτι στο myphone υπαρχουν ατομα που εχουν το απεριοριστα 65 με 2 γραμμες με 22,40???

του λεω ευχαριστω .

αρα μαλλον περιμενει η κοσμοτε να υπογραψω στη βοντα και ισως μετα με θυμηθει...τι να πω

παντως κλεισαμε την πεμπτη να μου στειλει τις καρτες και το συμβολαιο με κουριερ η βονταφον

Link to comment
Share on other sites

τωρα του λες οτι στο myphone υπαρχουν ατομα που εχουν το απεριοριστα 65 με 2 γραμμες με 22,40???

 

22,12 η καθε γραμμη και εγω μεσα σε αυτους ;)

18μηνο μεν αλλα εγω το βλεπω μια χαρα :)

Και εχει αναφερθει και η 1η με 22,12 και η 2η με 20 :D

Link to comment
Share on other sites

α επισης μου ειπε οτι θα μου στειλει 4 καρτες σιμ και με τις 2 θα εχω ενα μηχανιμα που να μπορω να μοιραζω το ιντερνετ οπου θελω ταμπλετ pc κτλ. ετσι καταλαβα

 

θα μπορουσε καποιος που το εχει να μου εξηγησει πως ακριβως δουλευει?

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

α επισης μου ειπε οτι θα μου στειλει 4 καρτες σιμ και με τις 2 θα εχω ενα μηχανιμα που να μπορω να μοιραζω το ιντερνετ οπου θελω ταμπλετ pc κτλ. ετσι καταλαβα

θα μπορουσε καποιος που το εχει να μου εξηγησει πως ακριβως δουλευει?

 

Είναι αυτό:

http://www.vodafone.gr/portal/client/idm/newConnection!loadProgramTypes.action?programTypeId=4

Σου δίνουν μια κάρτα SIM που τη βάζεις σε όποια συσκευή θέλεις και δίνει mobile internet access (δηλαδή θα έχεις 750MB στη μια κάρτα και 750ΜΒ στην άλλη)

 

Καλημέρα παιδιά.Επιδότηση για συσκευή παίρνει κανείς σας ή μπα;

Είναι ομόφωνο ότι οι επιδοτήσεις συσκευής δε συμφέρουν, αφού είναι πιο οικονομικό να πάρεις έκπτωση παγίου και με τα χρήματα που γλιτώνεις να αγοράσεις συσκευή σε τιμή αγοράς (και όχι τιμή παρόχου).

Link to comment
Share on other sites

α επισης μου ειπε οτι θα μου στειλει 4 καρτες σιμ και με τις 2 θα εχω ενα μηχανιμα που να μπορω να μοιραζω το ιντερνετ οπου θελω ταμπλετ pc κτλ. ετσι καταλαβα

 

θα μπορουσε καποιος που το εχει να μου εξηγησει πως ακριβως δουλευει?

 

Δηλαδή, στις 2 σιμ θα εχεις λεπτα+σμσ και στις άλλες 2 θα εχεις 750μβ+750μβ;

Link to comment
Share on other sites

22,12 η καθε γραμμη και εγω μεσα σε αυτους ;)

18μηνο μεν αλλα εγω το βλεπω μια χαρα :)

Και εχει αναφερθει και η 1η με 22,12 και η 2η με 20 :D

 

Θα σας τη σπάσω λίγο αλλά εγώ έκλεισα με 17,50 για κάθε γραμμή (2 γραμμες) cosmote

Link to comment
Share on other sites

Θα σας τη σπάσω λίγο αλλά εγώ έκλεισα με 17,50 για κάθε γραμμή (2 γραμμες) cosmote

 

17,50?για ποσες γραμμες ρε φιλε και ποτε?εγω που εχω ζητησει προσφορα εδω και μια βδομαδα γιατι δε με παιρνουν?

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο, σε αυτες τις τιμες των 22-25 ευρω για 2 γραμμες εχει παρει κανεις συσκευη?οτι να ναι οχι iPhone κτλ ως δωρο οχι με χρηματα... π.χ. κανα τετοιο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Smart-mini Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο, σε αυτες τις τιμες των 22-25 ευρω για 2 γραμμες εχει παρει κανεις συσκευη?οτι να ναι οχι iPhone κτλ ως δωρο οχι με χρηματα... π.χ. κανα τετοιο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Smart-mini

 

Προφανώς δεν σου δίνουν και συσκευή, από τη στιγμή που η τιμή τιμοκαταλόγου του προγράμματος είναι π.χ. 65 ευρώ. Όλο το ποσό της επιδότησης έχει περαστεί στο λογαριασμό!

 

Βέβαια, αυτό που λες για συσκευή δώρο πραγματικό, δηλαδη τζάμπα, δε θα ήταν καθόλου άσχημα...Μακάρι να προχωρήσει ο ανταγωνισμός και να φτάσουμε σε αυτό το σημείο! :)

 

Θα σας τη σπάσω λίγο αλλά εγώ έκλεισα με 17,50 για κάθε γραμμή (2 γραμμες) cosmote

 

Θα παρακαλούσα όποιος έχει πάρει καλή προσφορά από εταιρεία, να το γράφει στο αντίστοιχο Θέμα! Εδώ δεν θα το δει κανείς και εύκολα μπερδεύεται κάποιος που διαβάζει γρήγορα, ώστε να νομίζει πως η Vodafone δίνει συμβόλαια με απεριόριστα στα 17,5 ευρώ...Που βεβαίως μπορεί να το κάνει πολύ σύντομα!

 

Γνώμη μου είναι, να μη βιαστεί κανείς να κάνει συμβόλαιο, αν δεν βρίσκει κάτι με απεριόριστο που να είναι μέχρι 20 ευρώ. Και νομίζω πως θα συμφωνήσουν και άλλοι. Εκεί είναι η τάση των προσφορών που πιστεύω να παγιωθεί. Εκτός βέβαια και αν πληρώνει τώρα 40αρια και 50αρια, οπότε επείγει να εξοικονομήσει.

 

Πάντως, μια διαφορά ακόμα και των 5 ευρώ "μόνο" στο μηνιαίο λογαριασμό βγαίνει 90 ευρώ στο 18μηνο, που δεν τα λες και λίγα!!

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο, σε αυτες τις τιμες των 22-25 ευρω για 2 γραμμες εχει παρει κανεις συσκευη?οτι να ναι οχι iPhone κτλ ως δωρο οχι με χρηματα... π.χ. κανα τετοιο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Smart-mini

 

δεν συμφeρει να παρεις συσκευή. την χρεωνουν ακριβότερα ως δωρο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

17,50?για ποσες γραμμες ρε φιλε και ποτε?εγω που εχω ζητησει προσφορα εδω και μια βδομαδα γιατι δε με παιρνουν?

Και εγώ τους πήρα εχτές τηλέφωνο και ακόμα δεν έχουν πάρει (φυσικά είναι πολύ λιγότερο το διάστημα από το δικό σου). Είναι κάποια τακτική τους αυτό; Μήπως να ξαναέπαιρνα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, στις 2 σιμ θα εχεις λεπτα+σμσ και στις άλλες 2 θα εχεις 750μβ+750μβ;

 

Θα έχει 2 κάρτες που θα είναι

1500', sms, 750ΜΒ

Και άλλες 2 που θα είναι 750ΜΒ.

 

Θα σας τη σπάσω λίγο αλλά εγώ έκλεισα με 17,50 για κάθε γραμμή (2 γραμμες) cosmote

 

Μιλάμε πάντα για το απεριόριστα 65? (1500'/1500 sms/ 1.5GB?)

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει 2 κάρτες που θα είναι

1500', sms, 750ΜΒ

Και άλλες 2 που θα είναι 750ΜΒ.

 

 

 

Μιλάμε πάντα για το απεριόριστα 65? (1500'/1500 sms/ 1.5GB?)

 

Βασικά ειναι μια κάρτα με τα 1500min/SMS που μοιράζεται 1500gb με άλλη μια κάρτα.

 

Αυτό επι δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...