Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον τελικα πηρα στη βονταφον και λεω στην τιμη που συμφωνησαμε 49,40 για δυο γραμμες red 1 μπορω να παρω και με συμετοχη χρηματων οχι τζαμπε καποια συσκευη? και μου λεει οχι. Ή εκπτωση στο παγειο ή συσκευη.ενα απ τα δυο. ενοειτε η εκπτωση συμφερει περισοτερο. Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Θα έχει 2 κάρτες που θα είναι

1500', sms, 750ΜΒ

Και άλλες 2 που θα είναι 750ΜΒ.

 

 

 

Μιλάμε πάντα για το απεριόριστα 65? (1500'/1500 sms/ 1.5GB?)

 

Ναι, μου το αφήσανε 17,5 ευρω. Πήρα τηλ βονταφον, μου δώσανε με 22,40. Μετά ακολούθησε η κοσμοτε που το κατέβασε στα 17,5. (οικογενοιακό όμως)

Link to comment
Share on other sites

9 Οκτωβρίου, φέρω δυο γραμμές από cosmote στα red 1 με 24.50 τελική τιμή ανα γραμμη σε οικογενειακό πακέτο. Θέλω ομως να σας ρωτήσω το εξής. Έχω ήδη στη cosmote φοιτητικό internet on the go στα 5GB με 10 ευρώ αλλά δεν μου φτάνει. Τα 3GB συνολικά των red μπορώ να τα χρησιμοποιώ στο tablet μου; Τις γραμμές των red θα τις χρησιμοποιεί ο πατέρας και η αδερφή μου, αλλά επειδή δεν χρησιμοποιουν το net καθόλου, μπορώ να τα χρησιμοποιώ στο ipad2 και πως;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 49,50 στο vodafone ReD1 για δυο αριθμούς με αλλαγή του τηλεφώνου της μητέρας μου από cosmote σε red και του φοιτητικού μου αριθμού σε red. Δώρο μου είπε ο άνθρωπος 2 κάρτες με 750 mb η κάθε μια εκτός αυτών που προσφέρει το Red. Φυσικά από την cosmote δεν μας πήρανε ακόμα να μας κάνουν ανάλογη προσφορά αλλά ακόμα και επιδότηση να μας δώσουν δεν πηγαίνουμε σε cosmote ξανά. Αν και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη η cosmote(δεν κάνω διαφήμιση), θεωρώ όμως ότι αλλά είναι πανάκριβη για αυτά που προσφέρει. Μια παρατήρηση κοιτάξτε όσοι πήγατε σε cosmote μήπως ελάχιστη χρέωση είναι τα 3 λεπτά γιατί κάτι τέτοιο νομίζω οτι ισχύει(τουλάχιστον όταν είχα φοιτητικό what's up είχε ελάχιστη χρήση τα 3 λεπτά) με αποτέλεσμα ο χρόνος να εξανεμίζεται γρήγορα. Ο υπάλληλος μου ανέφερε ότι η ελάχιστη χρήση τουλάχιστον για το red είναι ένα λεπτό. Αυτό θα το επιβεβαιώσω και αύριο μην βρεθούμε προ εκπλήξεως. Ελπίζω και η vodafone να μην αποδειχτεί και αυτή πατάτα και πληρώνουμε έτσι τα 80 με τη μητέρα μου όπως παλαιότερα και ας δείξουμε κατανόηση που σε ολόκληρη Χαλκιδική με τη vodafone κάνεις ταρζανιές για να βρεις το πολυπόθητο gprs. Αυτά από εμένα καλό σας βράδυ :)
Link to comment
Share on other sites

9 Οκτωβρίου, φέρω δυο γραμμές από cosmote στα red 1 με 24.50 τελική τιμή ανα γραμμη σε οικογενειακό πακέτο. Θέλω ομως να σας ρωτήσω το εξής. Έχω ήδη στη cosmote φοιτητικό internet on the go στα 5GB με 10 ευρώ αλλά δεν μου φτάνει. Τα 3GB συνολικά των red μπορώ να τα χρησιμοποιώ στο tablet μου; Τις γραμμές των red θα τις χρησιμοποιεί ο πατέρας και η αδερφή μου, αλλά επειδή δεν χρησιμοποιουν το net καθόλου, μπορώ να τα χρησιμοποιώ στο ipad2 και πως;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

Παρε τις 2 παραπανω sim που εφερε το κουριερ και παιξε μπαλα.Κατεβασε και την εφαρμογη my vodafone για να ελεγχεις το υπολοιπο.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά ελάχιστη διάρκεια κλήσης, υπάρχει μόνο στην καρτοκινητή.

 

+ καρτοσύνδεση/καρτοσυμβόλαιο

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

+καρτοσύνδεση

 

Αν εννοεις καρτσυμβολαιο νομιζω δεν εχει ελαχιστη 3 αλλα 1 λεπτο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκαναν προσφορά για να μεταφέρω 2 νούμερα από Cosmote σε οικογενειακό Red 1 αλλά με 1.5GB, στα 24.73 το κάθε νούμερο.

 

Στην αρχή μου είπαν για 24 μήνες, αλλά τελικά το έκανα 18.

 

Για να δούμε αν κάνει κάτι καλύτερο ή Cosmote...

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Η σύνδεση μου είναι 24 μηνών και ξεκίνησε στις 22/11/2011.Η ανανέωση αυτή είχε γίνει με υπερεπιδότηση συσκευής.Λογικά απο 22/9/13 μπορώ να κάνω αίτημα φορητότητας χωρίς πρόστιμο έτσι;;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά από 22/11/13 δεν έχεις πρόστιμο. Για να είσαι σίγορος δες στο συμβόλαιο σου ποιους μήνες γίνεται η αποπληρωμή της επιδότησης και αντίστοιχα τι πρόστιμα έχει αν διακόψεις το συμβόλαιο. Γενικά η αποπληρωμή της επιδότησης γίνεται πάντα στο τέλος του συμβολαίου, πχ στα 18μηνα το τελευταίο εξάμηνο κλπ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία, τι αντιπροσφορά σας κάνανε από τη Vodafone στο Red 1;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγοτερο απο μηνα ληγει το συμβολαιο μου στο Unlimited 45 με 45% εκπτωση στα 28.5€.

Με ενδιαφερει να ανανεωσω σε RED1 αν γινεται και πιο φθηνα, ή στη χειροτερη να μεινω στο ιδιο πακετο.

Αν παρω 1227 για να κανω αιτηση μετατροπης σε καρτοκινητο, θα με παρουν για προσφορα ή δεν εχει το ιδιο αποτελεσμα με αιτηση φορητοτητας σε αλλο παροχο; Τι προτεινετε να κανω απο τα 2;

 

επισης θελω να ρωτησω.. τι γινεται αν διακοψεις ενα τετοιο συμβολαιο με εκπτωση παγιου; τι πληρωνεις; συμφωνα με του μηνες που μενουν μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο ή συμφωνα με τους μηνες που πηρες εκπτωση επι το ποσο της εκπτωσης που επαιρνες καθε μηνα;

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκαναν πρόταση απο cosmote με τη γνωστή προσφορά στο οικογενειακό με 22,12 για το απεριόριστα 65. Η αίτηση έγινε το Σαββάτο και περιμένω το courier τη Παρασκευή για τα συμβόλαια. Τη Τρίτη με πήραν να μου πουν πως η Vodafone τους είπε πως δε χρωστάω κάτι και πως όλα είναι οκ. Πρίν απο λίγο κάλεσα τη Vodafone για να το επιβεβαιώσω και μου είπαν πως δεν υπάρχει κάποιο αίτημα φορητότητας σε αυτούς για το νούμερό μου και πως επειδή μου είχαν δώσει έκπτωση στο πάγιο πρέπει να τους δώσω 120 ευρώ για τους 3 μήνες που απομένουν. Η έκπτωση αυτή ήταν συνέχεια απο άλλη έκπτωση που είχα πρόπερσι και μου την έδωσαν μετά απο αίτημα φορητότητας στη wind.

 

Πρώτον: ισχύει πως πρέπει να τους πληρώσω? Λογικό μου φένεται βασικά.. Δέυτερον: Απο ότι βλέπω και εγώ περιμένουν πρώτα να υπογράψεις τα χαρτιά και μετά να στείλουν το αίτημα. Όχι τίποτα άλλο αλλά λένε και ψέματα πως τους απάντησε και η Vodafone. :mad:

 

Περιμένω να με πάρει απο στιγμή σε στιγμή ο εκπρόσωπος της Cosmote να δούμε τι θα μου πει. Μάλλον θα το ακυρώσω το αίτημα φορητότητας τελικά. Ελπίζω τουλάχιστον τα Χριστούγεννα να έχουν καμιά παρόμοια προσφορά.. :(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκαναν πρόταση απο cosmote με τη γνωστή προσφορά στο οικογενειακό με 22,12 για το απεριόριστα 65. Η αίτηση έγινε το Σαββάτο και περιμένω το courier τη Παρασκευή για τα συμβόλαια. Τη Τρίτη με πήραν να μου πουν πως η Vodafone τους είπε πως δε χρωστάω κάτι και πως όλα είναι οκ. Πρίν απο λίγο κάλεσα τη Vodafone για να το επιβεβαιώσω και μου είπαν πως δεν υπάρχει κάποιο αίτημα φορητότητας σε αυτούς για το νούμερό μου και πως επειδή μου είχαν δώσει έκπτωση στο πάγιο πρέπει να τους δώσω 120 ευρώ για τους 3 μήνες που απομένουν. Η έκπτωση αυτή ήταν συνέχεια απο άλλη έκπτωση που είχα πρόπερσι και μου την έδωσαν μετά απο αίτημα φορητότητας στη wind.

 

Πρώτον: ισχύει πως πρέπει να τους πληρώσω? Λογικό μου φένεται βασικά.. Δέυτερον: Απο ότι βλέπω και εγώ περιμένουν πρώτα να υπογράψεις τα χαρτιά και μετά να στείλουν το αίτημα. Όχι τίποτα άλλο αλλά λένε και ψέματα πως τους απάντησε και η Vodafone. :mad:

 

 

 

Περιμένω να με πάρει απο στιγμή σε στιγμή ο εκπρόσωπος της Cosmote να δούμε τι θα μου πει. Μάλλον θα το ακυρώσω το αίτημα φορητότητας τελικά. Ελπίζω τουλάχιστον τα Χριστούγεννα να έχουν καμιά παρόμοια προσφορά.. :(

 

Και μένα σε αντίστοιχη περίπτωση, μου είπαν πως δεν έχω καμιά εκκρεμότητα με την άλλη εταιρεία ψευδώς.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να περνουμε τηλ στην εταιρεια που ειμαστε και ρωταμε πριν υπογραψουμε.

εγω αυτο εκανα και μου ειπαν πως με 15 ευρω μπορω να το σπασω.1,5 ευρω επιδοτηση μου εδωσε η κοσμοτε οποτε σπαει ευκολα.οταν εχεις μεγαλες επιδοτησης βεβαια δε συμφαιρει να φυγεις.εκτος αν τα σκασεις...

 

το θεμα ειναι αν υπογραψεις στην αλλη εταιρεια π.χ βονταφον και μετα σε παρει η κοσμοτε και σου δωσει κατι καλυτερο,μπορεις να παρεις πισω την υπογραφη?δεν εχεις καποια δεσμευση?και απο που θα παρεις πισω την υπογραφη σου αφου τα συμβολαια τα εχει ο κουριερ?

θα πρεπει να πας σε καταστημα και να ζητησεις ακυρωση? δεν ειναι μεγαλο μπλεξιμο αυτο???

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν υπογραψεις στην αλλη εταιρεια π.χ βονταφον και μετα σε παρει η κοσμοτε και σου δωσει κατι καλυτερο,μπορεις να παρεις πισω την υπογραφη?δεν εχεις καποια δεσμευση?και απο που θα παρεις πισω την υπογραφη σου αφου τα συμβολαια τα εχει ο κουριερ?

θα πρεπει να πας σε καταστημα και να ζητησεις ακυρωση? δεν ειναι μεγαλο μπλεξιμο αυτο???

 

Τα έχουμε πεί πολλές φορές, ρίχνετε μια ματιά και σε προηγούμενες σελίδες και σε άλλα θέματα (ειδικά αφού με τις προσφορές γίνεται μπέρδεμα και πολλές προσφορές μιας εταιρείας γράφονται στο θέμα άλλης...):

 

Υπαναχώρηση είναι δυνατή ακόμα και αν έχει γίνει η φορητότητα στο άλλο δίκτυο, εντός 14 ημερών. Δεν έχει να κάνει με κούριερ, υποτίθεται έχεις ήδη ενεργοποιηθει στο άλλο δίκτυο. Προβλέπεται από τη νομοθεσία για την προστασία του καταναλωτή, στις περιπτώσεις "σύμβασης από απόσταση", δηλαδή αν η φορητότητα έγινε τηλεφωνικά. Το λέει ξεκάθαρα ο Κανονισμός Φορητότητας, ο νέος και ο παλιός. Εννοείται ότι η καινούρια σου εταιρεία μπορεί να πει ότι δεν γίνεται να πάρεις πίσω την υπογραφή κλπ., αλλά αυτά είναι ψέματα.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Εκανα προχθες αιτηση φορητοτηατς σε cosmote αλλα καμμια αντιδραση απο vodafone ακομα...:rolleyes:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σημερα ο 1ος λογαριασμος απο βοντα για το red1.

Ενω ειχαμε συμφωνησει τηλεφωνικα 22 ευρω το ενα τηλεφωνο και 20 το αλλο,οταν ηρθαν τα χαρτια να υπογραψω εμφανιζοταν 21 το ενα τηλεφωνο και 21 ευρω και το αλλο.

Στο λογαριασμο με χρεωνουν 22,99 ευρω το ενα 23,55 ευρω το αλλο.

Ειναι επειδη ειναι ο 1ος λογαριασμος ή αρχιζω να κανω φασαρια;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο με τις 14 μερες αλλα που θα κανω την Υπαναχώρηση?σε καταστημα?θα στειλω ακυρωση με φαξ?πως γινετε?
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο με τις 14 μερες αλλα που θα κανω την Υπαναχώρηση?σε καταστημα?θα στειλω ακυρωση με φαξ?πως γινετε?

 

Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή. Αρκεί να είναι έγγραφη. Νομίζω πως με απλή γραπτή δήλωση-ανακοίνωση του τύπου "Υπαναχωρώ από τη σύμβαση με τάδε ημερομηνία, κλπ., σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 4 του Ν.2251/1994", αν τη στείλεις με φαξ ή με οποιονδήποτε τρόπο που θα έχεις και απόδειξη παραλαβής, είσαι καλυμμένος. Εάν κάποιος το έχει ξανακάνει, ας το αναφέρει.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

μολις με πηραν και μενα απο vodafone για την προσφορα με τα 2 τηλεφωνα. ειχα κανει πριν 8 μηνες στην κοσμοτε με επιπλεον εκπτωση . αν φυγω απο οτι εμαθα πληρωνω ενα μικρο ποσο. εκανα την φορητοτητα για 18 μηνες συμβολαιο . μου ειπα ειναι 24,70 το καθε τηλεφωνο και μεσα ειναι ολα τελη κινητης και φ.π.α. τωρα την τριτη θα λαβω συμβολαια και θελω να δω αν με παρει η κοσμοτε να μου πει ( ή να της πω ) για την προσφορα της με τα 22 ευρω στο κοσμοτε 65.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή. Αρκεί να είναι έγγραφη. Νομίζω πως με απλή γραπτή δήλωση-ανακοίνωση του τύπου "Υπαναχωρώ από τη σύμβαση με τάδε ημερομηνία, κλπ., σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 4 του Ν.2251/1994", αν τη στείλεις με φαξ ή με οποιονδήποτε τρόπο που θα έχεις και απόδειξη παραλαβής, είσαι καλυμμένος. Εάν κάποιος το έχει ξανακάνει, ας το αναφέρει.

 

Ακριβώς αυτό. Το καλύτερο είναι να πας σε κατάστημα της εταιρείας και να ζητήσεις να το στείλουν από εκεί, ώστε να πάρεις άμεσα σφραγίδα/υπογραφή παραλαβής και ημερομηνία, σε περίπτωση που χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό:

http://www.vodafone.gr/portal/client/idm/newConnection!loadProgramTypes.action?programTypeId=4

Σου δίνουν μια κάρτα SIM που τη βάζεις σε όποια συσκευή θέλεις και δίνει mobile internet access (δηλαδή θα έχεις 750MB στη μια κάρτα και 750ΜΒ στην άλλη)

Αυτό είναι ένα USB stick.

Εμένα θα με ενδιέφερε αν έδινε κανένα mifi ώστε να δίνω ασύρματα το 3g σε όσες συσκευές γίνεται.

Υπάρχει κάτι τέτοιο σε προσφορά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγοτερο απο μηνα ληγει το συμβολαιο μου στο Unlimited 45 με 45% εκπτωση στα 28.5€.

Με ενδιαφερει να ανανεωσω σε RED1 αν γινεται και πιο φθηνα, ή στη χειροτερη να μεινω στο ιδιο πακετο.

Αν παρω 1227 για να κανω αιτηση μετατροπης σε καρτοκινητο, θα με παρουν για προσφορα ή δεν εχει το ιδιο αποτελεσμα με αιτηση φορητοτητας σε αλλο παροχο; Τι προτεινετε να κανω απο τα 2;

 

επισης θελω να ρωτησω.. τι γινεται αν διακοψεις ενα τετοιο συμβολαιο με εκπτωση παγιου; τι πληρωνεις; συμφωνα με του μηνες που μενουν μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο ή συμφωνα με τους μηνες που πηρες εκπτωση επι το ποσο της εκπτωσης που επαιρνες καθε μηνα;

 

 

καποια απαντηση εδω;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...