Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα την ανανέωση πριν 1 μήνα περίπου. Τρία νούμερα όμως. Τα 2 στα 24€ περίπου( τόσο τα είχα και πριν) και το τρίτο στα 32 από 45.

Δε χάνεις τίποτα να ζητήσεις καλύτερη τιμή. Λογικά η προσφορά τους θα εναι στα ίδια χρήματα.

 

Αλήθεια στο φίλο που λέει για κάρτα πόσο λιγότερο θα πληρώνεις για αυτά;

 

Εχω μια φοιτητική καρτα whats up και τα εχω με 10 ευρω καρτα τον μηνα

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη μάτια που έριξα δεν είδα κατι στα χρήματα που λες. Αλλααααα το βασικότερο ειναι πως πρέπει να εισαι φοιτητής.

Όποτε μάλλον δεν υπάρχει κατι ανάλογο σε κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη μάτια που έριξα δεν είδα κατι στα χρήματα που λες. Αλλααααα το βασικότερο ειναι πως πρέπει να εισαι φοιτητής.

Όποτε μάλλον δεν υπάρχει κατι ανάλογο σε κάρτα

 

Βασικα δεν ειμαι . Αλλα υπαρχουν ατομα που μπορουν να σε κανουν τέτοιες συνδέσεις......

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτός μπορεί να ειναι ένας απο τους λόγους που μπορεί κάποιοι να πληρώνουν περισσότερο απο όσο πρέπει για το συμβολαιό τους;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτός μπορεί να ειναι ένας απο τους λόγους που μπορεί κάποιοι να πληρώνουν περισσότερο απο όσο πρέπει για το συμβολαιό τους;

 

Αυτό που λες δεν ισχύει. Όχι τουλάχιστον με το δικό μου σκεπτικό.

Όταν για παράδειγμα ένα αντίστοιχο πρόγραμμα με συμβόλαιο που έχω στην Vodafone το πληρώνω 43 ευρώ και υπάρχουν άλλοι με το ίδιο πρόγραμμα και το πληρώνουν 27 . Οι εταιρίες αισχοκερδουν εις βάρος μας δεν θα τις λυπηθώ κιόλας. 27 με 47 για το ίδιο πρόγραμμα είναι τεράστια διαφορά και κανενας λόγος για να τους λυπηθώ. Απλά περιμένω να λήξει το συμβόλαιο μου και μετά από 18 χρόνια σε συμβόλαια μένω μόνο με την κάρτα

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα στα 43€ δε σε πίεσε κανένας να το δεχτείς. Σου κάνανε την προσφορά και δέχτηκες.

Όπως και σε άλλον που του κανανε προσφορά στα 20 η στα 50. Ελεύθερη αγορά βλέπεις. Το άλλο που κανεις όμως δεν είναι μια

Συμφωνία που έγινε κ από τις δυο πλευρες( νομίζω το λέω αρκετά κομψά ).

Σχετικά με το φοιτητικό. Νομίζεις ότι οι εταιρίες είναι τόσο καλές για να δίνουν τόσα για τους φοιτητές η για όποιους;

Προφανώς το κόστος της προσφοράς πάει στα συμβόλαια κ στις χρεώσεις των καρτοκινητων.

Αυτό λοιπόν ειναι το δικό μου σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κόστος η προσφορά . Υπηρεσίες προσφέρουν και τις περισσότερες φορές κάκιστες,ειδικά για την vodafone. Άμα είναι έτσι και τα δωρεάν γιγα που δίνουν τρεις και λίγο δεν είναι δωρεάν τα χρεώνουν σε αυξήσεις στα συμβόλαια σύμφωνα με το σκεπτικό σου.

Επισεις το ότι δέχτηκα στα 43 ένα συμβόλαιο που το δίνουν σε άλλον 27 δεν σημαίνει ότι είναι σωστό εκ μέρους της εταιρίας. Αν το γνώριζα εκ τον προτέρων δεν θα το δεχομουν φυσικά. Όταν το δίνουν 27 και σίγουρα έχουν κέρδος τότε με εμένα αισχοκερδουν!

Είναι σαν να έχω ένα κατάστημα και να πουλάω ένα προϊόν σε μια Α τιμή και έρχεσαι εσύ και καταφέρνω να στο πουλήσω στην διπλάσια και μετά βγαίνεις έξω και μαθαίνεις ότι στον προηγούμενο το πούλησα στην μισή τιμή . Πώς θα το χαρακτήριζες αυτό?

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λες.

 

Η επίσημη τιμή για κάθε πακέτο είναι δεδομένη. Εάν σε συμφέρει την αποδέχεσαι. Το ότι όμως έχει γίνει άλλη καλύτερη τιμή σε άλλον είναι κάτι που δεν σε αφορά και σε καμμία περίπτωση δεν πρόκειται για αισχροκέρδεια αλλά για συνήθη εμπορική πρακτική. Οι πρακτικές αυτές διαφοροποιούνται κάθε φορά ανάλογα με την πολιτική της εταιρείας το συγκεκριμένο διάστημα, τις υπηρεσίες που θέλει να προωθήσει, τον ανταγωνισμό και τον πελάτη με τα οποία χαρακτηριστικά του (φερεγγυότητα, πλήθος γραμμών, κτλ).

 

Σε αντιδιαστολή αυτού που λες αν εσυ πάρεις μια γραμμή σε Χ τιμή, εγώ θα είμαι δυσαρεστημένος αν μου δώσουν για πχ 3 γραμμές την ίδια τιμή που έδωσαν σε εσένα για την μια.

 

 

Sent from my iPad Pro.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα δεν έχει καμία σχεση.

Όπως λέει ο φίλος πιο πάνω η τιμη του red1 ειναι στάνταρ 60€ πχ. τωρα αν σε μενα κάνουν 66% έκπτωση και σε σενα 33% δεν ειναι κοροϊδία ειναι απλά συμφωνία. Αν στο πουλούσαν 61 € ναι θα ήταν θεμα.

Ιδιώτης ειναι και κανει αυτο που νομίζει πως ειναι σωστό για την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι η πολιτική της εταιρίας να κάνει ότι την συμφέρει τότε λυπάμαι και εμένα με συμφέρει 10 ευρώ καρτουλα με τα ίδια που πληρώνω τώρα 43 . Τα οποία ήταν 38 και μέσα σε ούτε ένα χρόνο τα πήγαν 43 από μόνοι τους.

Άμα θέλουν να κρατήσουν πελάτες να φτιάξουν πρώτα τα δίκτυα τους ειδικά η Vodafone η οποία είναι απαράδεκτη στην περιοχή μου έπειτα να βελτιώσουν τις τιμές τους και τότε το ξανά συζητάμε.

Εγώ σε 3 μήνες που λήγει το συμβόλαιο τους θα τους κόψω

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40585&dateFrom=&dateUntil=

Τιμολογιακές αλλαγές σε χρεώσεις περιαγωγής για συνδρομητές Συμβολαίου, Καρτοκινητής και Καρτοπρογράμματος, Ιδιώτες & Επαγγελματίες

Από 10 Μαΐου 2018 θα ισχύσουν οι παρακάτω τιμολογιακές αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής

 

Α) Οι βασικές χρεώσεις εισερχομένων κλήσεων κατά την περιαγωγή σε χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, διαμορφώνονται ως εξής: Στη Ζώνη 2 από €1,30 σε € 1,56/λεπτό. Στη Ζώνη 3 από €1,50 σε € 1,80/λεπτό. Οι αλλαγές αφορούν συνδρομητές συμβολαίου, καρτοκινητής & καρτοπρογράμματος.

 

Β) Η ημερήσια χρέωση της υπηρεσίας Vodafone Πας Παντού διαμορφώνεται ως εξής: στη Ζώνη Α σε €7.90 από 7.05 και στη Ζώνη B σε €13.50 από €12.50. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της υπηρεσίας δεν μεταβάλλονται.

 

Οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24%.

 

Για πληροφορίες επισκεφθείτε το http://www.vodafone.gr/roaming

Link to comment
Share on other sites

και για να το κάνουμε πιο λιανά, στην Α περίπτωση, η αύξηση είναι 20%! ....20%!!!! το 2018...για υπηρεσία φωνής!!!
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: κάτι αυξήσεις που είχαν ανακοινωθεί τον Νοέμβριο για τώρα Μάρτη-Απρίλη, δεν τις είχαν πάρει πίσω τελικά μετά από παρέμβαση της ΕΕΕΤ? Μου βγήκε ο λογαριασμός χτες και υπάρχει νέα αύξηση!!
Link to comment
Share on other sites

Οι αυξήσεις απαγορευτηκαν στο πάγιο και στην μείωση των παροχών.

Σε όλα τα άλλα μπορούν να γίνουν αυξήσεις .

Έχεις δύο μήνες από την πρώτη Απριλίου που εφαρμόστηκαν για να φύγεις αζημίως.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη λογικά γνωρίζεις την "λαμογιά" που κάνουν...δεν αυξάνουν το πάγιο, αλλά μειώνουν την έκπτωση που σου έκαναν μέχρι σήμερα στην ονομαστική αξία του παγίου... Η ουσία είναι η ίδια και συνεπάγεται αύξηση σε αυτό που πληρώνεις. Έστω και έτσι, έχω το δικαίωμα να καταγγείλω την σύμβαση και να τους "στείλω"?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γνωρίζω διότι

α) Δεν έχω συμβόλαιο

β) δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα και έχω χάσει πολλά ένα χρόνο τώρα.

Ξέρω όμως ότι ανακοίνωσαν αυξήσεις από 1/4 σε αυτά που μπορούσαν δηλαδή στην μετά τα συμφωνημένα πάγια στους τηλεφωνητές στις κλήσεις εξωτερικού κ.τ.λ.

Άν έχεις κάποιο scan με κρυμμένα τα ονόματα για να δω και εγώ γιατί πρώτη φορά αναφέρεται εδώ μείωση της έκπτωσης και πραγματικά αν έχει συμβεί μένω έκπληκτος με την εφευρετικότητα

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη λογικά γνωρίζεις την "λαμογιά" που κάνουν...δεν αυξάνουν το πάγιο, αλλά μειώνουν την έκπτωση που σου έκαναν μέχρι σήμερα στην ονομαστική αξία του παγίου... Η ουσία είναι η ίδια και συνεπάγεται αύξηση σε αυτό που πληρώνεις. Έστω και έτσι, έχω το δικαίωμα να καταγγείλω την σύμβαση και να τους "στείλω"?

 

Φυσικά και μπορείς. Εϊναι μονομερής αλλαγή όρων συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: κάτι αυξήσεις που είχαν ανακοινωθεί τον Νοέμβριο για τώρα Μάρτη-Απρίλη, δεν τις είχαν πάρει πίσω τελικά μετά από παρέμβαση της ΕΕΕΤ? Μου βγήκε ο λογαριασμός χτες και υπάρχει νέα αύξηση!!

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει λήξει το συμβόλαιό σου? Δε έχω ξαναδεί περίπτωση να αλλάζουν το ποσοστό της έκπτωσης σε τρέχον συμβόλαιο πριν την ολοκλήρωσή του...

edit: Ψέματα, μου έχει τύχει η διάρκεια της έκπτωσης και του συμβολαίου να μην συμβαδίζουν, αλλά και αυτό πριν από αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το είχαν ανακοινώσει μετά "το χέρι" που τους έβαλε η ΕΕΕΤ και έτσι αντί ενός μήνα που είχα για να εναντιωθώ, πλέον είναι 3 μήνες το δικαίωμα εναντίωσης. Πάλι όμως δε με παίρνει μιας και το 3μηνο εξαντλήθηκε προς τον Μάρτη. Δεν είχα κάνει κάτι, γιατί θυμάμαι ότι τελικά τις είχαν πάρει πίσω τις αυξήσεις. Έλα όμως που σκάσανε σε αυτόν τον λογαριασμό....οπότε λογικά περαστικά μας, μέχρι του χρόνου τέτοιον καιρό που λήγει το συμβόλαιο και θα έχει πιο πολύ πλάκα τότε.
Link to comment
Share on other sites

Με την νέα απόφαση της E.E.T.T. οι 3 μήνες ξεκινάνε από την εφαρμογή των αυξήσεων και όχι από την ανακοίνωση τους.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το είχαν ανακοινώσει μετά "το χέρι" που τους έβαλε η ΕΕΕΤ και έτσι αντί ενός μήνα που είχα για να εναντιωθώ, πλέον είναι 3 μήνες το δικαίωμα εναντίωσης. Πάλι όμως δε με παίρνει μιας και το 3μηνο εξαντλήθηκε προς τον Μάρτη. Δεν είχα κάνει κάτι, γιατί θυμάμαι ότι τελικά τις είχαν πάρει πίσω τις αυξήσεις. Έλα όμως που σκάσανε σε αυτόν τον λογαριασμό....οπότε λογικά περαστικά μας, μέχρι του χρόνου τέτοιον καιρό που λήγει το συμβόλαιο και θα έχει πιο πολύ πλάκα τότε.

 

Εάν δεν απατώμαι, μία από τις αλλαγές της ΕΕΤΤ είναι ότι ο χρόνος μετράει και από την ημερομηνία της αλλαγής, όχι μόνο της ανακοίνωσης. Εάν σε ενδιαφέρει να το κυνηγήσεις, ψάξε και αυτή τη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά, δεν είχα προσέξει αυτήν την λεπτομέρεια...Δευτέρα πρωί θα τα πούμε με την κυρά βόντα...(γι'αυτό προχτές πήραν και στις 3 γραμμές και πλασάρανε νέα προσφορά για περισσότερα ΜΒ...γιατί την επομένη θα ερχόταν το νέο κουστούμι..) :mad:
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει παραμελήσει την σελίδα της εδώ και πολύ καιρό.

 

Μπαίνεις http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10005

 

Και αν επιλέξεις στο Vodafone κινητή το Unlimited σε πετάει

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=404

 

Στην αρχή χάρηκα είπα φέρανε unlimited όπως έξω αλλά τελικά μάπα το καρπούζι.

 

Απορώ πραγματικά γιατί το έχουν παραμελήσει εντελώς το site ούτε για κλείσιμο να πήγαινε.

 

 

Όπως και ανανέωση στους χάρτες κάλυψης 4g έχει να γίνει από το 1821.

 

3b32c0f4095c5bd5f595c811003a1881.jpg8adc2c85fa9106fa6ea2e1ab823d4b3d.jpg

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

27 Απριλίου λήγει το συμβόλαιο που έχω στην Vodafone Κινητή. Θα μείνω στην εταιρία μιας και χρησιμοποιώ συνδυαστική προσφορά με πρόγραμμα σταθερής Hol που έχω στο σπίτι (μένω επαρχία σε χωριό και εδώ έχουμε μόνο Hol από εναλλακτικούς). Σε ποιο νούμερο να καλέσω για να μου κάνουν ανανέωση συμβολαίου; Αν μου κάνουν και καμιά προσφορά τότε ακόμη καλύτερα.
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση για οποιον ενδιαφέρεται.

Το RED 1 έληγε τον άλλο μηνα και πήρα τηλέφωνο.

1500-1500-2750 mb.

Χωρίς να ζητήσω τίποτα από μονοι τους το δώσανε στα 31 euro τελική μαζί με τη HOL που το έχω.

 

210 670 2834 Vodafone συμβόλαια

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...