Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η χρέωση για να καλέσω από εδώ (Ελλάδα) σε κινητό και σταθερό εντός ΕΕ (συγκεκριμένα Πορτογαλία και Κύπρο) από το κινητό μου? (Το οποίο είναι liquid)

Είδα στον τιμοκατάλογο 0,24/λεπτό για Ευρώπη αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ή ισχύει η χρέωση του liquid.

Όταν ήμουν στο εξωτερικό καλούσα οπουδήποτε (όχι μόνο Ελλάδα) στην Ευρώπη με χρέωση liquid. Δεν ισχύει το ίδιο όταν κάνεις κλήση από την Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Steleon said:

.

Όταν ήμουν στο εξωτερικό καλούσα οπουδήποτε (όχι μόνο Ελλάδα) στην Ευρώπη με χρέωση liquid. Δεν ισχύει το ίδιο όταν κάνεις κλήση από την Ελλάδα?

Αυτό συμβαίνει όταν είσαι σε κατάσταση περιαγωγης και βρίσκεσαι σε χώρα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Όταν βρίσκεσαι Ελλάδα οι κλήσεις εκτός συνόρων έχουν άλλη χρέωση. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Steleon said:

Όταν ήμουν στο εξωτερικό καλούσα οπουδήποτε (όχι μόνο Ελλάδα) στην Ευρώπη με χρέωση liquid. Δεν ισχύει το ίδιο όταν κάνεις κλήση από την Ελλάδα?

Και ιντερνετ 1.2 το gb ,  και απεριοριστα 1.5 ευρω την μέρα και 200gb  με 10 ευρω ισχύουν στην ΕΕ, ειναι τρομερό το liquid σε αυτό. Αλλα όχι η κληση όταν εισαι Ελλάδα 

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ,  αλλά ίσως αξίζει να δοκιμάσεις κάποιο voip ...  https://www.voipalot.com/calling_rates/

 

2 ώρες πριν, Steleon said:

Αυτό το είδατε ή σας έχουν πάρει τα μυαλά οι οπαδοί και οι πολέμιοι του liquid...????

Δεν έχω καταλάβει, αν ενεργοποιήσουμε αύριο θα πάει μέχρι τις 11/2 ή απλώς χάνουμε τη σημερινή μέρα?

Screenshot_2024-02-05-17-16-48-511_gr.mobile.vodafone.jpg

Μέχρι σήμερα σε πήγαινε σχεδον παντα παραπάνω αν την βάλεις πιο αργα  ... αλλά υπάρχουν και προσφορές που τις κόβουν συγκεκριμενη μερα .

θα είμαστε 100% σίγουροι σε λιγες ωρες , αν την πάρει καποιος μετά τα μεσάνυχτα τι μερα θα έχει ως ληξη  

ΥΓ
Οποιος βλέπει προσφορα ας την γράφει και σε ενα τοπικ προσφορες που υπάρχει ... γιατι χάνονται εδω πράγματα απο τα τρολλ 

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, blizard said:

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ,  αλλά ίσως αξίζει να δοκιμάσεις κάποιο voip ...  https://www.voipalot.com/calling_rates/

Το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, είμαι ευχαριστημένος. Αλλά επειδή οι κλήσεις που θέλω να κάνω είναι επαγγελματικές, έλεγα να μη ρισκάρω με voip αν το κόστος κλήσης δεν είναι απαγορευτικό. (Αν ισχύει το 0,24€/λεπτό είναι οκ για μένα. Αν ισχύουν οι χρεώσεις του liquid είναι ακόμη πιο οκ!)

Αν δεν γνωρίζει κανείς θα πάρω τη βοήθεια του chat...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Steleon said:

Το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, είμαι ευχαριστημένος. Αλλά επειδή οι κλήσεις που θέλω να κάνω είναι επαγγελματικές, έλεγα να μη ρισκάρω με voip αν το κόστος κλήσης δεν είναι απαγορευτικό. (Αν ισχύει το 0,24€/λεπτό είναι οκ για μένα. Αν ισχύουν οι χρεώσεις του liquid είναι ακόμη πιο οκ!)

Αν δεν γνωρίζει κανείς θα πάρω τη βοήθεια του chat...

Σου απαντησαν και αλλοι δεν ισχύουν του liquid  αλλά το 0.24 .. υπάρχει και ενα πακετο 400 λεπτα για κυπρο με 10 ευρω (δεν βλέπω Πορτογαλία όμως ) , ρωτα βεβαια απαντάνε αμεσως (σε αντίθεση με cosmote  που έχει και μια ώρα αναμονή και ας πληρώνεις !!!  Τρομερά  βολικό )  και πες μας αν είναι κατι διαφορετικο ....

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Steleon said:

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η χρέωση για να καλέσω από εδώ (Ελλάδα) σε κινητό και σταθερό εντός ΕΕ (συγκεκριμένα Πορτογαλία και Κύπρο) από το κινητό μου? (Το οποίο είναι liquid)

Είδα στον τιμοκατάλογο 0,24/λεπτό για Ευρώπη αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ή ισχύει η χρέωση του liquid.

Όταν ήμουν στο εξωτερικό καλούσα οπουδήποτε (όχι μόνο Ελλάδα) στην Ευρώπη με χρέωση liquid. Δεν ισχύει το ίδιο όταν κάνεις κλήση από την Ελλάδα?

Για κλήσεις προς εξωτερικό από Ελλάδα νομίζω τα πακετα της Q συμφέρουν. 

IMG_20240205_204057.thumb.jpg.14b5378728d7ac145246118e734729e6.jpgIMG_20240205_204123.thumb.jpg.43fa6b6982d7f49b7ae95aad466fa264.jpg

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Steleon said:

Το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, είμαι ευχαριστημένος. Αλλά επειδή οι κλήσεις που θέλω να κάνω είναι επαγγελματικές, έλεγα να μη ρισκάρω με voip αν το κόστος κλήσης δεν είναι απαγορευτικό. (Αν ισχύει το 0,24€/λεπτό είναι οκ για μένα. Αν ισχύουν οι χρεώσεις του liquid είναι ακόμη πιο οκ!)

Αν δεν γνωρίζει κανείς θα πάρω τη βοήθεια του chat...

 

Screenshot_2024-02-05-20-55-46-980_gr.mobile.vodafone.jpg

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία φορητότητας από F2G σε CU (μετά τις τελευταίες τραγικές αλλαγές της Nova), και λογικά θα έρθει η κάρτα μέσα στην εβδομάδα.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με παραπέμψετε σε κάποια ανάρτηση που έχει μαζεμένα όλα τα βήματα που πρέπει να κάνω με τον CU αριθμό μου, όπως π.χ. φραγή πενταψήφιων, ενεργοποίηση VoLTE (αν το υποστηρίζει), κλπ.

Είχα δει παλιότερα ένα τέτοιο post αλλά δεν μπορώ να το βρω με τίποτα πλέον!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, geoponer said:

Μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία φορητότητας από F2G σε CU (μετά τις τελευταίες τραγικές αλλαγές της Nova), και λογικά θα έρθει η κάρτα μέσα στην εβδομάδα.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με παραπέμψετε σε κάποια ανάρτηση που έχει μαζεμένα όλα τα βήματα που πρέπει να κάνω με τον CU αριθμό μου, όπως π.χ. φραγή πενταψήφιων, ενεργοποίηση VoLTE (αν το υποστηρίζει), κλπ.

Είχα δει παλιότερα ένα τέτοιο post αλλά δεν μπορώ να το βρω με τίποτα πλέον!

https://myphone.gr/forum/topic/226/?do=findComment&comment=7224498

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kalitexnis_g said:

Σε ευχαριστώ πολύ. 🙏

Παρότι δεν έχει τους κωδικούς για την ενεργοποίηση κάθε δυνατότητας, τουλάχιστον είναι μαζεμένα τα βήματα και θα γκουκλαρω για να βρω τους αντίστοιχους κωδικούς. 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1285 για την απενεργοποίηση τηλεφωνητή και την ειδοποίηση κλήσεων.

Edit διόρθωση

WIFI στο 1339 για volte & wifi calling

 

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, geoponer said:

Παρότι δεν έχει τους κωδικούς για την ενεργοποίηση κάθε δυνατότητας, τουλάχιστον είναι μαζεμένα τα βήματα και θα γκουκλαρω για να βρω τους αντίστοιχους κωδικούς. 

Δες στο 1ο ποστ του liquid (εκει που εχει για το cu) ...   και liquid φυσικά για να εκμεταλευτείς τέλεια τα δώρα σου και να σου μεινουν ολα τα λεφτα

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, blizard said:

Δες στο 1ο ποστ του liquid (εκει που εχει για το cu) ...   και liquid φυσικά για να εκμεταλευτείς τέλεια τα δώρα σου και να σου μεινουν ολα τα λεφτα

Σε ευχαριστώ!

Επέλεξα να αφήσω να κάνουν αυτοί την ενεργοποίηση του πακέτου προσφοράς της φορητότητας με τα αρχικά €13 και μόλις τελειώσει ο μήνας θα το κάνω liquid για να πάρω τον δωρεάν μήνα και μετά €13 / 2 μήνες για την λίγη χρήση που κάνω.

Σκέφτηκα σωστά ή κάνω κάπου λάθος;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kmpatra said:

 

WIFICALL στο 1333 για volte & wifi calling

 

Είναι WIFI στο 1339 για βοντα

1333 ειναι κοσμοτε

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, geoponer said:

Σε ευχαριστώ!

Επέλεξα να αφήσω να κάνουν αυτοί την ενεργοποίηση του πακέτου προσφοράς της φορητότητας με τα αρχικά €13 και μόλις τελειώσει ο μήνας θα το κάνω liquid για να πάρω τον δωρεάν μήνα και μετά €13 / 2 μήνες για την λίγη χρήση που κάνω.

Σκέφτηκα σωστά ή κάνω κάπου λάθος;

Ότι και να κάνεις στο liquid, είναι δύσκολο να κάνεις λάθος....

Όλα βολικά είναι....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πριν, geoponer said:

Σε ευχαριστώ!

Επέλεξα να αφήσω να κάνουν αυτοί την ενεργοποίηση του πακέτου προσφοράς της φορητότητας με τα αρχικά €13 και μόλις τελειώσει ο μήνας θα το κάνω liquid για να πάρω τον δωρεάν μήνα και μετά €13 / 2 μήνες για την λίγη χρήση που κάνω.

Σκέφτηκα σωστά ή κάνω κάπου λάθος;

Κάνεις ενα μικρό αλλά δεν εχει και μεγάλη σημασία ... αν θες να δωσεις οτι λιγοτερο θα έχεις 50gb για 3 μηνες και 5 ευρω , όποτε αρκούν και δεν υπάρχει λόγος να παρεις το δώρο του liquid...  κούνα την μπαρα μακρια για να μην σου δώσει το δώρο μέχρι τον 4ο μηνα για να ειναι και αυτος δωρεαν  . Και στο τελος του μηνα θα παρεις και data για να έχεις και τον 5ο. Βέβαια 5ο μηνα θα βάλεις λεφτα ξανα μετα τα 13 πρωτα  (η cashback) αλλιώς έχεις φραγη εξερχομενων.

βεβαια αν θες να εκμεταλευτεις την απεριοριστη ομιλία και τα 20γβ και αλλα δώρα πρεπει να βαζεις 15 ευρω το μηνα ... τα λεφτά όμως θα σου μείνουν ολα στο λογαριασμό . Αρα σουβλάκια κλπ

2 ώρες πριν, geoponer said:

Σκέφτηκα σωστά ή κάνω κάπου λάθος;

Τι δεν κατάλαβες  βρε ? 😉  Μπες το 2ο μηνα liquid όπως ειπες , απλά την μπαρούλα χρέωσης κατα την είσοδο βάλτην 5-10 μερες πιο μετά για να καταλαβεις οτι δεν την εχεις αναγκη για το δώρο τους 3 πρώτους μήνες  ... 
Αλλά όπως σου ειπαν οτι και να κανεις καλό είναι απλα μπες... παρε το δώρο του liquid τον 2ο μηνα και βάλει ξανα 13 ευρω τον 4μηνα  (στην αρχή έχεις 3 μηνες για ανανεωση αντι 2)

ΥΓ
ΤΑ δωρεαν data λήγουν 10/2 τελικά όποτε και να τα παρεις... 

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, blizard said:

Τι δεν κατάλαβες  βρε ? 😉  Μπες το 2ο μηνα liquid όπως ειπες , απλά την μπαρούλα χρέωσης κατα την είσοδο βάλτην 5-10 μερες πιο μετά για να καταλαβεις οτι δεν την εχεις αναγκη για το δώρο τους 3 πρώτους μήνες  ... 
Αλλά όπως σου ειπαν οτι και να κανεις καλό είναι απλα μπες... παρε το δώρο του liquid τον 2ο μηνα και βάλει ξανα 13 ευρω τον 4μηνα  (στην αρχή έχεις 3 μηνες για ανανεωση αντι 2)

ΥΓ
ΤΑ δωρεαν data λήγουν 10/2 τελικά όποτε και να τα παρεις... 

Μπερδεύτηκα γιατί δεν ήξερα αυτό για τους 3 μήνες στην αρχή και δε μου έβγαζαν νόημα τα προηγούμενα!

Σε ευχαριστώ που τα έγραψες πιο αναλυτικά και τα έβαλες σε μια σειρά. Διαβάζω το θέμα καθημερινά, αλλά λόγω του ότι είχα F2G δεν ελιχα προσέξει κάποιες διαφορές που έχει το CU.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και τις χρήσιμες πληροφορίες 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή για τα "απεριόριστα" της προσφοράς της βόνταφον:

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η προσφορά σε καμιά περίπτωση δεν περιλαμβάνει απεριόριστα data, καθώς όπως έχει ανακοινώσει η Vodafone η καρτοκινητή έχει όριο 300GB. Εν ολίγοις μέχρι 50GB τη μέρα μπορείς να καταναλώσεις κατά μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου τα κόβει εντελώς, ρίχνει την ταχύτητα στα 4 Mbps αν θυμάμαι καλά. Απεριόριστο δεν είναι από την στιγμή που έχει όριο αλλά για κάποιον που κατεβάζει τόσο το ίδιο όριο ισχύει και χωρίς απεριόριστα οπότε σαν δώρο καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, spiliot said:

Δεν σου τα κόβει εντελώς, ρίχνει την ταχύτητα στα 4 Mbps αν θυμάμαι καλά. Απεριόριστο δεν είναι από την στιγμή που έχει όριο αλλά για κάποιον που κατεβάζει τόσο το ίδιο όριο ισχύει και χωρίς απεριόριστα οπότε σαν δώρο καλοδεχούμενο.

Εννοείται οποιοδήποτε δώρο καλοδεχούμενο, απλά εγώ τόνισα την αδυναμία του κόκκινου δικτύου. 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, konstantinos77 said:

Πολύ ηρεμία παίζει και αγχώνομαι... 😋

Παραπονιέσαι για τα flames, παραπονιέσαι και για την ηρεμία...

ΥΓ: με το δωράκι της βοντα το δικτυο σέρνεται στη Θεσσαλονίκη. Θολούρα στο youtube... (για να δουμε αντανακλαστικά...)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, VIPdriver said:

Παραπονιέσαι για τα flames, παραπονιέσαι και για την ηρεμία...

ΥΓ: με το δωράκι της βοντα το δικτυο σέρνεται στη Θεσσαλονίκη. Θολούρα στο youtube... (για να δουμε αντανακλαστικά...)

Το δίκτυο της βοντα είναι το πιο περίεργο εκ τών τριών. 

Link to comment
Share on other sites

2024-02-06_21-59-59.thumb.png.5a3d4ae67e84e65b771fc43fd6d8a814.png

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...