Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

46 minutes ago, blizard said:

 

Το παραπάνω δεν ισχύει 🙂 πέρα από το ότι δεν σε χρεώνει τα 50cent  , μάς είπε ο HEO οτι έστειλε και με 24 ευρω σε 3 μήνες .... επίσης μάλλον έχει περιορισμό από κινητό χωρίς φόρο σε κινητό με φόρο, 

 

Οκ δεν ισχύει η χρέωση πλέον και ότι γίνεται με 2 24αρες. Συμφωνούμε? Αλλά γιατί δεν αναφέρεις ότι το υπόλοιπο του μηνύματος μου ισχύει? Παρατείνει η μεταφορά χρημάτων απο cu σε cu, την ημερομηνία λήξης χρημάτων του παραλήπτη? Η μήπως όχι? Χρειάζεται ο παραλήπτης να έχει μια ανανέωση χρόνου το τελευταίο 2μηνο για να μπορει να δεχθει τα χρήματα?

Κάτι τέτοια παραλείπεις.. και μετά μας λες για τρολλλ. Ναι υπάρχουν αλλά όχι στο βαθμό που θες να πιστεύεις

 

 

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, blizard said:

Το παραπάνω λινκ δεν ισχύει ...  και είπα μάλιστα και που δεν ισχύει ...  τα τρολλ να λένε ότι θέλουν άνθρωποι φυσιολογικοί καταλαβαίνουν. Αν ήταν να ανανεώνει θα το ΕΛΕΓΑ όπως είπα και τα αλλα.

Δηλαδή μπορούμε πλέον να βάζουμε πχ 15€ σε μια κάρτα σε liquid, να πάρουμε απεριόριστη ομιλία και μετά να στειλουμε πχ 5€ σε μια 2η κάρτα σιμ και χωρις να κάνουμε στην 2η κάρτα σιμ καμμιά κανονική ανανέωση να δεχθεί κανονικά τα 5€ για 2 μήνες? Να συντηρούμε δηλαδή για πάντα την 2η σιμ με αποστολές απο την πρώτη και μπάρες κτλ χωρις ενδιάμεσες κανονικές ανανεώσεις και φακές και σάλτσες? Αν με εννοείς...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bbbb said:

Δηλαδή μπορούμε πλέον να βάζουμε πχ 15€ σε μια κάρτα σε liquid, να πάρουμε απεριόριστη ομιλία και μετά να στειλουμε πχ 5€ σε μια 2η κάρτα σιμ και χωρις να κάνουμε στην 2η κάρτα σιμ καμμιά κανονική ανανέωση να δεχθεί κανονικά τα 5€ για 2 μήνες?

Και πώς θα στείλουμε 5Ε σε άλλο CU? Στέλνει sms στο 1331 ένα liquid? Πάντως στο 1252 δε στέλνει , είναι αδύνατον.

https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/metafora-xronou-omilias-vodafone-sharing/

Link to comment
Share on other sites

Στελνει για μεταφορά  .... και αν έχεις δωρεαν χρήματα σε αφήνει, φτάνει να μην πας να στείλεις και αυτα

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pppe said:

Και πώς θα στείλουμε 5Ε σε άλλο CU? Στέλνει sms στο 1331 ένα liquid? Πάντως στο 1252 δε στέλνει , είναι αδύνατον.

https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/metafora-xronou-omilias-vodafone-sharing/

Οκ ήθελα απλά να ξεκαθαρίσουμε πως έχει η κατάσταση. Είμαι υπέρ του να λέμε τα πάντα και όχι μόνο τα καλά. Αν κάποιος νέος χρήστης λέει "βάζω στην γυναίκα μου χ χρήματα" και με αυτά τα ίδια θα συντηρώ και το κινητό του παιδιού μου χωρις να του βάζω άλλα χρήματα.. ε πως να το κάνουμε δεν γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, blizard said:

Δλδ εγώ "υπονόησα" ότι μπορείς να στέλνεις 5 ευρω δωρεάν από τον ένα λογιαριασμό στον άλλο , και μετά πίσω και να έχεις μόνιμη ανανέωση για πάντα με τα 5 ευρω  !!!  και δεν είναι και καθόλου παράλογο που μπορεί να μπερδέψω μερικούς εδώ μεσα !!! , και έφαγα και τόση ώρα να εξηγώ πρίν στο παιδί με πόσους τρόπους να κάνει ανανέωση ή να φάει τα λεφτά που μένουν στο λογαριασμό της μικρής (αλλά ξέχασα το βασικό) , και είπα και με λεπτομέρειες όλες τις αλλαγές που ισχύουν από όσα γράφτηκαν λανθασμένα (outdated)   γενικά μας έχει βαρέσει η ζεστη για να μην πω τιποτα αλλο .

 

Δε ξέρω για εσας εκει αλλά εδώ σε εμάς Κοζάνη δεν έκανε ζέστη καθόλου.. Ολο με βροχές μας βγήκε ο Μάης,,και αυριο πάλι συννεφιά και βροχές λέει..

1 minute ago, Mobileras said:

Επειδή με τον @blizard αρχιζει να προωθείται ο παραλογισμός:

Α) πρωτη η κοσμοτε εδωσε την προσφορά του 3ημερου (οσο και να χτυπιεται κατω, ημερολογιακά ειναι ξεκάθαρο).

Β) η μεταφορά χρημάτων απο ενα βονταφον σε άλλο ΔΕΝ μεταφέρει την ημερομηνία λήξης. 

 

Ακριβώς. Και επίσης δεν ειναι δεδομένο ότι κάποιος θα θέλει να μπαινει στην διαδικασία να αγοράζει ψώνια ή σουβλάκια για να φάει τα περιττά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για αυτά που συζητάτε για τα liquid δε με αφορούν γιατί έχω συμβόλαια unlimited αλλά ξέρω ότι η αγορά έχει αναγκη από ένα πακέτο σαν το "CU MeApOla 27" έπρεπε να έχει 18,18 δηλαδή 20 € τελική τιμή αξίας με το φόρο 10%. Ακόμα να δώσουν με άλλο πακέτο σκέτα δεδομένα πχ 10€ 200gb και σταματήσουν όλα τα άλλα περίεργα με τα απεριόριστα που κάθε καλοκαίρι υποφέρουν όλοι σε όλα τα δίκτυα ανά περιοχές. 

Οποίος το Θέλει για βασική σύνδεση με το σπίτι μέσω κινητής γιατί έχει θέματα με σταθερή από ότι διαβάζω στα θέματα που γράφουν οι φίλοι του φόρουμ παίρνουν με 22 ευρώ το unlimited οπότε με άλλα 3 ευρώ η extrasim με ένα 25 ειναι κομπλέ οποίος το Θέλει για μόνιμη χρήση απεριορίστων δεδομένων. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το απόλα 27 ειναι  οντος μεγάλη δουλεια που επιτέλους μπήκε στο καρτοκινητό και μπορεί να αλλάξει πολλά .... είναι κάτι που άρχισε πριν πολλά χρόνια και τώρα νομίζω πλησιάζει να ολοκληρωθεί .

Εγω θα μεινω βέβαια liquid με 1 ευρω για 150 λεπτά ομιλίας και τα κλάσικά 200 gb με 10 ευρω  , αλλά υπάρχει μεγάλο περιθώριο στην τιμολόγηση του πακέτου και η vodafone έχει τον έλεγχο πως θα το πάει  .. ελπίζω μετά το καλοκαίρι που θα τελειώσουν οι προσφορές ενα 50% συντομα να τελειώνουμε κι εδω 😉 

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

... για την περίπτωση που το παιδί έχει απαλλαγή φόρου... 

Δε το είχα στο νου μου.  Δεν έχουμε, 11 είναι ακόμα! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα και εγώ κανονικά την προσφορά για το τριήμερο χωρίς να έχω κάνει ποτέ ανανέωση. Την sim την πήρα 18/3.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα και εγώ κανονικά την προσφορά για το τριήμερο χωρίς να έχω κάνει ποτέ ανανέωση. Την sim την πήρα 18/3.
Επιβεβαιωνω

ακόμα και χωρίς καμμία ανανέωση ποτέ ενεργοποιήται η προσφορά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Δε το είχα στο νου μου.  Δεν έχουμε, 11 είναι ακόμα! 

Σωστά , την 1η Ιανουαρίου  της χρονιάς που γίνεσαι 15 !! έχει την έκπτωση  ..... και η κάρτα νέων που σου δίνει 10 ευρω στο cu μέ κάθε ανανέωση 12 ευρω το μήνα , αρχίζει μόλις κλείσει τα 13 , αυτό να το έχεις υπόψην μελλοντικά.

 

12 ώρες πριν, bbbb said:

Γενικά δεν είναι όπως στο wu η μεταφορά που ουσιαστικά με μια ανανέωση συντηρείς 2 νούμερα..

Αυτό ισχύει και σήμερα  ετσι ?  όπως το γράφει είναι σαν να μην γίνεται. Πάντως η ανανεωση με μεταφορά είναι πονηρή γιατί δεν υπάρχει κάποιο μικρό πακέτο να σε βοηθάει και πρεπει να βρείς τρόπο να τα αξιοποιήσεις στην δευτερη σιμ  που δεν μου έρχεται καθόλου  ... για να τα επιστρέψεις σου ζητάει να βάλεις πιο πολλά (εδώ φαίνεται πόσο μεγάλη δουλεια είναι το liquid ... από αυτά γλυτώσαμε)

"η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαίου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση υπολοίπου και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση υπολοίπου"  Κάθε ανανέωση υπολοίπου ισχύει για 2 μήνες από την ημερομηνία ανανέωσης https://www.whatsup.gr/paketa/extras/cosmote-mobile-easy-transfer

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, blizard said:

Αυτό ισχύει και σήμερα  ετσι ?  όπως το γράφει είναι σαν να μην γίνεται. 

"Κάθε ανανέωση υπολοίπου ισχύει για 2 μήνες από την ημερομηνία ανανέωσης"

Τι δεν καταλαβαίνεις; Η βονταφον δεν ανανεωνει την ημερομηνια ληξης, ενω η κοσμοτε την ανανεωνει. Απλα πραγματα.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2023 at 9:48 ΠΜ, nikkal said:

Καλημέρα.

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, τα μαζεμένα gb από το παλιό shake δεν κάνουν rollover με τα ιδίου τύπου gb του νέου;;;

Καλημέρα.

Να ενημερώσω πως το νέο shake που ενεργοποίησα (2,5 gb για 30 μέρες) δεν έκανε rollover με τα gb που είχα μαζέψει.

Όμως, στα νεά gb μου πρόσθεσε 8 ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά για τα απεριόριστα του τριημέρου ενεργοποιείται όταν είμαστε στο Liquid; Δοκίμασα στο κινητό του γιου μου (liquid) αλλά δεν έγινε κάτι, και συνεχίζει να μου τη δείχνει μη ενεργοποιημένη στην εφαρμογή CU.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιήσει σε 4 liquid

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις; Η βονταφον δεν ανανεωνει την ημερομηνια ληξης, ενω η κοσμοτε την ανανεωνει. Απλα πραγματα.
Επειδή όπως ξέρεις μου αρέσει να λέμε τα πάντα ενημέρωσε και εσύ ότι αυτό με την ανανέωση της ημερομηνίας λήξεως ισχύει για τα 5 ευρώ και πάνω καθώς με 2 ευρώ δεν κάνει ανανέωση της ημερομηνίας λήξης.. λεπτομέρεια θα μου πεις αλλά okay ας τα λέμε τα πράγματα όπως έχουν
Η προσφορά για τα απεριόριστα του τριημέρου ενεργοποιείται όταν είμαστε στο Liquid; Δοκίμασα στο κινητό του γιου μου (liquid) αλλά δεν έγινε κάτι, και συνεχίζει να μου τη δείχνει μη ενεργοποιημένη στην εφαρμογή CU.
Ναι κανονικά ενεργοποιήθηκε απλά δεν τη δείχνει θα δούμε τι θα γίνει από αύριο που αρχίζει η προσφορά
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, bbbb said:

Επειδή όπως ξέρεις μου αρέσει να λέμε τα πάντα ενημέρωσε και εσύ ότι αυτό με την ανανέωση της ημερομηνίας λήξεως ισχύει για τα 5 ευρώ και πάνω καθώς με 2 ευρώ δεν κάνει ανανέωση της ημερομηνίας λήξης.. 

Η ανανέωση υπολοίπου γίνεται ΑΠΟ καρτοκινητά όπως είπες ? είναι λάθος δλδ το σιτε της cosmote που λέει δεν γίνεται ανανέωση υπολοίπου αλλά μεταφορά ? *Λένε γίνεται αν έχεις συμβόλαιο αλλά εκει σου χρεώνουν το λογαριασμό και δεν έχει νόημα

  "η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαίου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση υπολοίπου και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση υπολοίπου"

Και αν είναι λάθος , υπάρχει τρόπος να κερδίσεις πρακτικά με αυτα τα 5 ευρω γιατι δεν βλέπω  ...  Δεν έχουν liquid να εκμεταλευτείς την μεταφορά κάπως , ούτε αλλα μικρά σχετικά λογικά πακέτα , ούτε smart pocket , ουτε μπορείς να επιστρέψεις τα λεφτά χωρίς μεγάλη ζημιά αν το θές μόνο για εισερχόεμενα  , είναι στην εποχή της εκμετάλευσης και των δεσμέυσεων ακόμα που εμεις γλυτώσαμε  

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, blizard said:

Η ανανέωση υπολοίπου γίνεται ΑΠΟ καρτοκινητά όπως είπες ? είναι λάθος δλδ το σιτε της cosmote που λέει δεν γίνεται ανανέωση υπολοίπου αλλά μεταφορά ? *Λένε γίνεται αν έχεις συμβόλαιο αλλά εκει σου χρεώνουν το λογαριασμό και δεν έχει νόημα

  "η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαίου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση υπολοίπου και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση υπολοίπου"

Και αν είναι λάθος , υπάρχει τρόπος να κερδίσεις πρακτικά με αυτα τα 5 ευρω γιατι δεν βλέπω  ...  Δεν έχουν liquid να εκμεταλευτείς την μεταφορά κάπως , ούτε αλλα μικρά σχετικά λογικά πακέτα , ούτε smart pocket , ουτε μπορείς να επιστρέψεις τα λεφτά χωρίς μεγάλη ζημιά αν το θές μόνο για εισερχόεμενα  , είναι στην εποχή της εκμετάλευσης και των δεσμέυσεων ακόμα που εμεις γλυτώσαμε  

Ό,τι και να λες, χθες εστειλα 10 ευρω απο what's up σε άλλο what's up και η ημερομηνία λήξης πηρε παράταση για 2 μήνες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να λες, χθες εστειλα 10 ευρω απο what's up σε άλλο what's up και η ημερομηνία λήξης πηρε παράταση για 2 μήνες. 
Ναι okay αλλά Τι παροχές έχει το άλλο What's Up με 10 ευρώ που έστειλες? Τι πακέτα μπορεί να αγοράσει με 10 ευρώ πόσα GB μπορεί να βγάλει το μήνα με ομιλία και έχει ιντερνετ μαζί? Μπορεί αν του περισσέψουν κάποια χρήματα από αυτά να πάει να αγοράσει και μερικά σουβλάκια ή φακές να φάει?
Link to comment
Share on other sites

Πριν δέκα περίπου ημέρες έκανα νέα σύνδεση επαγγελματικό συμβόλαιο (παρότι ιδιώτης) όλα απεριόριστα και ήθελα να καταργήσω τον παλιό μου αριθμό.

Θέλω να ρωτήσω αν το παλιό νούμερο (καρτοπρόγραμμα) το κάνω καρτοκινητό και δεν του κάνω ανανέωση υπολοίπου, για πόσο διάστημα παραμένει η γραμμή σε ισχύ (έστω και ανενεργή μέχρι να γίνει ανανέωση) και δεν θα χάσω το νούμερο, κάποτε αυτό το διάστημα ήταν ένας χρόνος, ισχύει ακόμη;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Πριν δέκα περίπου ημέρες έκανα νέα σύνδεση επαγγελματικό συμβόλαιο (παρότι ιδιώτης) όλα απεριόριστα και ήθελα να καταργήσω τον παλιό μου αριθμό.
Θέλω να ρωτήσω αν το παλιό νούμερο (καρτοπρόγραμμα) το κάνω καρτοκινητό και δεν του κάνω ανανέωση υπολοίπου, για πόσο διάστημα παραμένει η γραμμή σε ισχύ (έστω και ανενεργή μέχρι να γίνει ανανέωση) και δεν θα χάσω το νούμερο, κάποτε αυτό το διάστημα ήταν ένας χρόνος, ισχύει ακόμη;
Ναι αυτό δεν έχει αλλάξει. Απλά μετά το 3μηνο μπαίνει η φραγή
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bbbb said:
31 minutes ago, terkos2 said:
Πριν δέκα περίπου ημέρες έκανα νέα σύνδεση επαγγελματικό συμβόλαιο (παρότι ιδιώτης) όλα απεριόριστα και ήθελα να καταργήσω τον παλιό μου αριθμό.
Θέλω να ρωτήσω αν το παλιό νούμερο (καρτοπρόγραμμα) το κάνω καρτοκινητό και δεν του κάνω ανανέωση υπολοίπου, για πόσο διάστημα παραμένει η γραμμή σε ισχύ (έστω και ανενεργή μέχρι να γίνει ανανέωση) και δεν θα χάσω το νούμερο, κάποτε αυτό το διάστημα ήταν ένας χρόνος, ισχύει ακόμη;

Ναι αυτό δεν έχει αλλάξει. Απλά μετά το 3μηνο μπαίνει η φραγή

Χρειάζεται μήπως μετά την μετατροπή, έστω μια ανανέωση ή δεν απαιτείται.

Σε ευχαριστώ πολύ, ναι για την φραγή το ξέρω και δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν πρόκειται να το χρησιμοποιώ, απλά σκέφτηκα να κρατήσω το νούμερο για καμιά μελλοντική προσφορά με φορητότητα ίσως αφού όπως βλέπουμε οι εταιρείες πλέον "καίγονται" για φορητότητες.

 

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει την προσφορά 9 μήνες όλα απεριόριστα με 12 ευρώ κάρτα το μήνα, να το έχει γυρίσει liquid και να έχει βάλει 12 την ανανέωση μέσω liquid;

Αν ναι, του δίνει την προσφορά απεριόριστων;

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα δίνει εχουν πει τα παιδιά ... μόνο με 8 δεν σου δίνει .  Και με το δώρο στην 1η ανανεωση μέσο μπαρας άκουσα κάποιον να λέει ότι έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...