Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, Teiresias_ said:

Απλώς κάποιοι εδώ μέσα επιμένουν να υποστηρίζουν πως δεν είναι καρτέλ.

Μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι για αυτό το θέμα.

Είναι.

Τα πάντα γίνονται κατόπιν συνεννόησης και, μερικές φορές, σκληρών διαπραγματεύσεων μεταξύ τους. 

Και εις γνώση όλων των εμπλεκομένων, επιτροπή Ανταγωνισμού,  ΕΕΤΤ κλπ

Απλώς υπάρχει ένα κλίμα εκβιασμού μεταξύ εταιριών και κράτους. Ο ένας κρατάει τον άλλο. Εμείς και οι υπάλληλοι τους είμαστε μόλις μερικά από τα πιονια στη σκακιέρα. Τα μεγέθη και ο διεθνής χαρακτήρα των τριών εταιριών όπως καταλαβαίνεις εμπλέκει πολυεθνικές, τράπεζες, fund, επενδύσεις, μεγάλα έργα, και πολλά πολλά συμφέροντα ακόμη. Για αυτό δεν ανοίγει ρουθούνι.

Πόσα sms έκοψαν είπες???😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Απλώς κάποιοι εδώ μέσα επιμένουν να υποστηρίζουν πως δεν είναι καρτέλ.

Να αναφέρω απλώς συμπληρωματικά στα ίσα έχουν λεχθεί ότι καρτέλ δε σημαίνει μόνο πραγματική συνεννόηση. Καρτέλ γίνεται συχνά και με σιωπηρή συνενόηση, όπου ο ένας κάνει την κίνηση και οι άλλοι τη "διαβάζουν" και δρουν αναλόγως.

Για μην ταυτίζεται κακοβούλως το καρτέλ με τη συνωμοσιολογία.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Απλώς κάποιοι εδώ μέσα επιμένουν να υποστηρίζουν πως δεν είναι καρτέλ.

Αν δεν ήταν καρτέλ θα υπήρχαν και καμιά δεκαριά MVNO  στη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος και οι πάροχοι κοιτάζουν μόνο τα συμφέροντα τους και όχι το όφελος των καταναλωτών δυστυχώς. Οι πάροχοι έχουν ξεφύγει τα τελευταία χρόνια αφού δεν πρόκειται να τους ελέγξει το κράτος. Οι πάροχοι αλλάζουν τους όρους όπως τους βολεύει και πάντα με γελοίες δικαιολογίες λες και οι καταναλωτές τρώμε σανό.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβον τις κάρτες CU (φορητότητας και ένα νέο νουμεράκι)

Αυτό το αυτοκολλητακι που μου στείλαν άραγε να είναι και κουπόνι ; (Δεν στελνω φωτό ακόμα)

IMG_4632.jpeg

IMG_4633.jpeg

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενεργοποιήθηκε ο CU αριθμός μου μετά από φορητότητα. Πόση ώρα συνήθως παίρνει μέχρι να μου περάσουν την κάρτα ανανέωσης που προπλήρωσα συν όλες τις υπόλοιπες παροχές/προσφορές; Ένα SMS που έλαβα χθες και με ενημέρωσε για την έγκριση της φορητότητας, έλεγε ότι εντός 1 εργάσιμης ημέρας μετά την ενεργοποίηση θα τακτοποιηθούν αυτά, αλλά δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό να σε αφήνουν για 1 ημέρα χωρίς ουσιαστικά να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αριθμό σου λόγω μηδενικού υπολοίπου.
Καλύτερο μου φαινόταν το παλιό σύστημα, που στο πακέτο της φορητότητας είχαν και την κάρτα ανανέωσης που προπλήρωσες και με την ενεργοποίηση την περνούσες απευθείας εσύ.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pluss said:

Μόλις ενεργοποιήθηκε ο CU αριθμός μου μετά από φορητότητα. Πόση ώρα συνήθως παίρνει μέχρι να μου περάσουν την κάρτα ανανέωσης που προπλήρωσα συν όλες τις υπόλοιπες παροχές/προσφορές; Ένα SMS που έλαβα χθες και με ενημέρωσε για την έγκριση της φορητότητας, έλεγε ότι εντός 1 εργάσιμης ημέρας μετά την ενεργοποίηση θα τακτοποιηθούν αυτά, αλλά δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό να σε αφήνουν για 1 ημέρα χωρίς ουσιαστικά να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον αριθμό σου λόγω μηδενικού υπολοίπου.
Καλύτερο μου φαινόταν το παλιό σύστημα, που στο πακέτο της φορητότητας είχαν και την κάρτα ανανέωσης που προπλήρωσες και με την ενεργοποίηση την περνούσες απευθείας εσύ.

Και εμένα έτσι έγινε.. αν θες μίλα με το τσατ να σου δώσουν κάτι όσο περιμένεις. Θα σου δώσουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την προηγούμενη Πέμπτη ειναι σε αυτό το στάδιο . Να στείλω ημεηλ ;

 

TO AITHMA ΦOPHTOTHTAΣ EINAI ΣE ΔIAΔIKAΣIA EΓKPIΣHΣ AΠO THN EΘNIKH BAΣH ΔEΔOMENΩN ANAΦOPAΣ ΦOPHTOTHTAΣ (EBΔAΦ). ΘA ENHMEPΩΘEIΣ ΓIA TA EΠOMENA BHMATA ME SMS.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Teiresias_ said:

Και εμένα έτσι έγινε.. αν θες μίλα με το τσατ να σου δώσουν κάτι όσο περιμένεις. Θα σου δώσουν σίγουρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα τους στείλω!

Just now, Inevar said:

Εμένα από την προηγούμενη Πέμπτη ειναι σε αυτό το στάδιο . Να στείλω ημεηλ ;

 

TO AITHMA ΦOPHTOTHTAΣ EINAI ΣE ΔIAΔIKAΣIA EΓKPIΣHΣ AΠO THN EΘNIKH BAΣH ΔEΔOMENΩN ANAΦOPAΣ ΦOPHTOTHTAΣ (EBΔAΦ). ΘA ENHMEPΩΘEIΣ ΓIA TA EΠOMENA BHMATA ME SMS.

Και εμένα από την Πέμπτη έτσι είχε μείνει. Τους έστειλα χθες το πρωί στο chat και μου είπαν να στείλω email στο ginecu@vodafone.com. Το έκανα και 2-3 ώρες μετά μου ήρθε SMS ότι εγκρίθηκε η φορητότητα και στο καπάκι μου απάντησαν στο email που τους είχα στείλει ότι αύριο θα έχω ενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pluss said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα τους στείλω!

Και εμένα από την Πέμπτη έτσι είχε μείνει. Τους έστειλα χθες το πρωί στο chat και μου είπαν να στείλω email στο ginecu@vodafone.com. Το έκανα και 2-3 ώρες μετά μου ήρθε SMS ότι εγκρίθηκε η φορητότητα και στο καπάκι μου απάντησαν στο email που τους είχα στείλει ότι αύριο θα έχω ενεργοποιηθεί.

Ναι δεν χρονοτρίβησα (σωστά το είπα;) άλλο και τους έστειλα πριν λίγο..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου απήντησαν ρωτώντας με να επιβεβαιώσω αν παρέλαβα το πακέτο, τους έστειλα τις φωτογραφίες και κυριολεκτικά μέσα σε 5 λεπτά ήρθε το μήνυμα έγκρισης φορητότητας!

Πολύ καλή εξυπηρέτηση από το ginecu@vodafone.gr

H ΦOPHTOTHTA ΣOY EΓKPIΘHKE. THN EΠOMENH EPΓAΣIMH MEPA TO NOYMEPO ΣOY ΘA ΓINEI CU. ΠPOΣOXH: OTAN XAΣEIΣ TO ΣHMA ΣOY ΣTHN ΠAΛIA SIM ΣOY, TOΠOΘETHΣE THN NEA ΣTO KINHTO ΣOY KAI KAΛEΣE TO 1252 ΓIA NA ENEPΓOΠOIHΘEI O APIΘMOΣ ΣOY. OΛEΣ OI ΠAPOXEΣ ΠOY EXEIΣ EΠIΛEΞEI ΘA ENEPΓOΠOIHΘOYN ENTOΣ 1 EPΓAΣIMHΣ HMEPAΣ!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2024 at 10:16 ΜΜ, gpapas640 said:

Πρόβλημα για δυνατούς παίκτες.

Έχω δύο CU.

Το ενα είναι ένα φοιτητικό που συντηρώ με cashback εδώ και χρόνια και έχει άπειρους κρυστάλλους από το Big Bang. Έχει μέσα ένα υπόλοιπο 11€.

Το άλλο είναι κανονικό CU που πήρα πρόσφατα με προσφορά +10€ (ας το ονομάσουμε "προνομιακό") σε κάθε ανανέωση και προφανώς έχει λίγους κρυστάλλους.

Το πακέτο που με ενδιαφέρει να αγοράσω είναι των 200GB μέσω BIG Bang με κόστος 11,5€+40.000 κρυστάλλους και βασικά θελω να μεταφέρω υπόλοιπο € στο φοιτητικό για να ξοδέψω τους κρυστάλλους που κάθονται ενεργοποιώντας το πακέτο.

Οι κρίσιμες ερωτήσεις είναι οι εξής:

-Για ενεργοποίηση του πακέτου μας καλύπτει το Cashback για την προϋπόθεση που υπάρχει στο tell me more, δηλαδή ανανέωση εντός των τελευταίων 2 μηνών; Επίσης, αυτή η προϋπόθεση ισχύει αυστηρά και στα φοιτητικά ή μας καλύπτει το 6μηνο της ανανέωσης;

-Μπορεί να γίνει sharing υπόλοιπου από το "προνομιακό" ΠΡΟΣ το φοιτητικό, δεδομένου ότι ανανεώνω με cashback? (Υπάρχει και στο sharing ορος οτι ο δέκτης πρέπει να έχει ανανεώσει τους τελευταίους 2 μήνες). Και αν ναι, το υπόλοιπο αυτό θα λήξει μαζί με το υπόλοιπο που υπήρχε μέσα από πριν;

Επανέρχομαι στο δικό μου ερώτημα, μιας και επιχείρησα το πειραμα (ανατρέξτε στο αρχικό ποστ).

Έκανα επιτυχή μεταφορά 12€ από το προνομιακό στο φοιτητικό.

Άρα η προϋπόθεση "ο λήπτης πρέπει να έχει κάνει ανανέωση τους δύο τελευταίους μήνες":

α) καλύπτεται από ανανέωση μέσω Cashback 

β) στα φοιτητικά δεν ισχύει το δίμηνο αλλά το 6μηνο.

Ως ήταν αναμενόμενο δεν άλλαξε τίποτα στην ημερομηνία λήξης του υπόλοιπου.

Επίσης όλως περιέργως το νούμερο δότης ΔΕΝ χρεώθηκε το 0,50€ του τέλους της μεταφορας.

 

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gpapas640 said:

Επίσης όλως περιέργως το νούμερο δότης ΔΕΝ χρεώθηκε το 0,50€ του τέλους της μεταφορας.

 

εδω και καμποσο καιρο αυτο ισχυει οπως εχουν πει αλλοι στο φορουμ

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gpapas640 said:

Επίσης όλως περιέργως το νούμερο δότης ΔΕΝ χρεώθηκε το 0,50€ του τέλους της μεταφορας.

Αυτό έχει ειπωθεί εδώ και καιρό 😉

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, eridion25 said:

Στο my CU app 5.7.1 έβγαλαν το widget για έλεγχο υπολιπου;

Ναι, υπάρχει μονο το widget απο το my vodafone app πλέον

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκε πριν λίγο ο αριθμός μου στο CU . Πλήρωσα 13€ αν θυμάμαι για το citydeals και φορητότητα, αλλά μέσα δεν υπάρχει ευρώ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Inevar said:

Ενεργοποιήθηκε πριν λίγο ο αριθμός μου στο CU . Πλήρωσα 13€ αν θυμάμαι για το citydeals και φορητότητα, αλλά μέσα δεν υπάρχει ευρώ.

Μέσα σε μία εργάσιμη θα μπουν το λέει και το μήνυμα της έγκρισης της φορητότητας συνήθως 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Inevar said:

Ενεργοποιήθηκε πριν λίγο ο αριθμός μου στο CU . Πλήρωσα 13€ αν θυμάμαι για το citydeals και φορητότητα, αλλά μέσα δεν υπάρχει ευρώ.

Μίλα στο τσατ και ζήτα να σου δώσουν λίγο χρόνο ομιλίας και ίντερνετ ως που να μπούνε τα δικά σου

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν! Σβισαωλααεγο

 

 

Screenshot_20240731-141314_Messages.png

Όντως παρέμειναν οι κρύσταλλοι μου ! Επίσης τώρα θα κοιτάξω να φτιάξω τις ρυθμίσεις για cell data μιας και δεν πιάνει από 1392.

 

 

Screenshot_20240731-142647_My CU.png

Screenshot_20240731-142652_My CU.png

Screenshot_20240731-142657_My CU.png

Screenshot_20240731-142715_My CU.png

Screenshot_20240731-142740_My CU.png

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... τα CU bring a friend αφορούν σε ζεύγη αριθμών που ΔΕΝ ανήκουν στον ίδιο κάτοχο;

Μπορουν τρία νούμερα να έχουν μεταξύ τους Bring A friend; ΟΧΙ εκ των πραγμάτων φαινεται και στην πλατφόρμα αυτό.

Μπορώ όμως να κάνω CU bring a friend το νεο νουμερο που μου δώσαν και που είναι στο όνομά μου (θα το κάνω σε λιγο) με ένα διαφορετικό;

 

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ ένα νέο cu νούμερο esim με τον κωδικό birthday γιατί τον χρειάζομαι για δουλειές. Ενεργοποιήθηκαν όλα κανονικά. Οι κωδικοί efood στέλνονται στο τηλ επικοινωνίας που είχα βάλει ή έρχονται στο νέο νούμερο;

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Inevar said:

Μια ερώτηση... τα CU bring a friend αφορούν σε ζεύγη αριθμών που ΔΕΝ ανήκουν στον ίδιο κάτοχο;

Μπορουν τρία νούμερα να έχουν μεταξύ τους Bring A friend; ΟΧΙ εκ των πραγμάτων φαινεται και στην πλατφόρμα αυτό.

Μπορώ όμως να κάνω CU bring a friend το νεο νουμερο που μου δώσαν και που είναι στο όνομά μου (θα το κάνω σε λιγο) με ένα διαφορετικό;

 

Γίνεται να κάνεις ακόμη και διαφορετικά δικά σου νούμερα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...