Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είπα να ξεθάψω και εγώ το παλιό θέμα αλλά το forum δεν με άφηνε να γράψω εκεί λόγω παλαιότητας του [Αν υπάρχει πρόβλημα ας γίνει συνένωση θεμάτων από τους mods] .

 

Στο θέμα μας:

 

Τον Φεβρουάριο του 2010 αγόρασα μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα και η μεταβίβαση έγινε σε ΚΕΠ. Πήρα πριν μια βδομάδα περίπου την άδεια κυκλοφορίας στα χέρια μου. Υπάρχει περίπτωση όμως [Σοβαρό προσωπικό Πρόβλημα] να χρειαστεί να την πουλήσω μέσα σε αυτόν η τον επόμενο μήνα.

 

Κάποιος γνωστός όμως μου είπε ότι πρέπει να την κρατήσω τουλάχιστον 6 μήνες γιατί θα θεωρηθεί ότι κάνω εμπόριο και άρα θα φορολογηθώ γι αυτό. Ξέρει κάποιος αν όντως ισχύει το όριο αυτό? Η μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να την πουλήσω?

 

Αν καταθέσω τις πινακίδες και πουληθεί ως ανταλλακτικά προφανώς δεν χρειάζεται μεταβιβάσεις κλπ. Σε περίπτωση όμως μεταβίβασης τι γίνεται?:X

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Εγώ αγόρασα ένα σκούτερ τέλη Ιανουαρίου και το πούλησα 8 Απριλίου (ούτε 2,5 μήνες δηλαδή) και όταν πήγαμε με τον αγοραστή στο ΚΕΠ να κάνουμε την μεταβίβαση, δεν αναφέρθηκε απολύτως τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι βολεύει καλύτερα.

Πού γίνεται πιο γρήγορα η μεταβίβαση μηχανής?

Στα ΚΕΠ ή στο Υπουργείο?

Βέβαια το μεγάλο πλεονέκτημα των ΚΕΠ είναι ότι υπάρχουν σε κάθε περιοχή και ότι δουλεύουν και απόγευμα.

Αλλά πιο γρήγορα, πού γίνεται?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς πιο γρήγορα..? στα ΚΕΠ πας, γράφουν τα στοιχεία του νέου κατόχου στην άδεια (μέχρι να του έρθει η νέα) και ουσιαστικά έχεις τελειώσει...η μεταβίβαση έχει γίνει...μιλάμε για 10 λεπτά υπόθεση.
Link to comment
Share on other sites

Στο ΚΕΠ ζητάνε και ένα τέλος μεταβίβασης.Στο τηλέφωνο δεν ξέρουν να μου πούνε πού το παίρνω.Αν δεν το έχουν εκεί, θα πρέπει να πάω σε καμιά τράπεζα να το πάρω και να ξαναπάω στο ΚΕΠ.

 

Στο Υπουργείο λογικά δεν θα τα έχουν όλα τα απαραίτητα?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 6 μηνες ειχε μεταβιβασει η κοπελα μου το αμαξι της και ειχε παει σε καποια τραπεζα να αγορασει τα παραβολα μεταβιβασης (ποσο τοτε 160 εουρος). η υπολοιπη διαδικασια στο ΚΕΠ κανονικα...

 

φανταζομαι κατι αντιστοιχο θα ισχυει και τωρα γιατι θελω να παρω το αμαξι στο ονομα μου (ειναι στου φαδερ).. σωστα?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Σωστά πληρώνεις τη μεταβίβαση.

Γρήγορα γίνεται και στο ΚΕΠ και στο Υπουργείο. Ομως στο υπουργείο γίνεται και επιτόπου η έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας και καθαρίζεις. Στο ΚΕΠ ο αγοραστής περιμένει να του έρθει η νέα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτησω κατι παιδια ? προσφατα πουλησα το αμαξι μου. σχετικά με την ασφαλεια του, ηταν πληρωμενη εως τον 12ο του 2010. τωρα τι γινεται, παιρνω πισω καποιο ποσό ? ο ασφαλιστης μου ειπε πως ναι.

 

δυστυχως το χαρτάκι/ απόκομμα της ασφάλειας, το αφησα επανω στο αμαξι κολλημενο στη χαρακτηριστική θηκη, και δεν ειναι ευκολο να βρω τον αγοραστή.

 

να ζητησω να μου το στείλει ταχυδρομικά ? εγω εχω μονο το υπόλοιπο χαρτί της ασφάλειας, χωρις αυτο το τμημα που κολλαμε σε καποια εμφανη θεση στο αμαξι.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε απαραίτητα πίσω το σήμα και το συμβόλαιο. Να το βρεις να το πάρεις πίσω έστω και ταχυδρομικά, για να μπορέσεις να πάρεις πίσω τα χρήματα σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

τα παραβολα που ζητανε για μεταβιβασεις υπαρχουν και μεσω του atm που εχουν τα κεπ ωστε να μην τρεχεις σε τραπεζες...πληρωνεις με μετρητα ειτε καρτα.

------

ερωτηση τι γινετε με αυτοκινητο που εχει υπολοιπο στο δανειο?(παρακρατηση κυριοτητας λεει στην αδεια?)

πας πληρωνεις το υπολοιπο και μετα πως βγαινει η παρακρατηση?μεσω αντ/πειας ή μεσω τραπεζης?βασικα το υπολοιπο πρεπει να το βαλει ο πωλητης γιατι αν τα δωσει ο αγοραστης μπορει ο αλλος να βρεθει με χ ευρω στο χερι..

πληρωνεις 2φορες παραβολα για αλλαγη αδειας για να βγει η παρακρατηση και μετα να αλλαξει ιδιοκτητης?διαβαζω ειναι ~180ε.

<<σε μαντρα γινετε ευκολα εμεις το κανουμε.στελνουμε ενα εγγραφο στην τραπεζα οτι θα αγορασουμε και θα προεξοφλισουμε το αμαξι στελνουμε τα ευρω στην τραπεζα αλλαζει η αδεια γινετε αρση παρακρατησης με ενα χαρτι που σου δινει η τραπεζα και μετα κτεο μεταβιβαση και τελος.απλα χανεις πολλα λευτα ετσι>>

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα....

 

Μια γνωστη πηρε απο μαντρα ενα μεταχειρισμενο ΙΧ πριν δυο χρονια με γραμματια και οχι τραπεζικο δανειο.

Της εχει μεινει μονο ενα γραμματιο εδω και καιρο ανεξοφλτο αλλα ο εμπορος εχει κλεισει και δεν τον βρισκει πουθενα ουτε μπορει να βρει καποιο στοιχειο για αυτον.!!!

 

Τι μπορει να κανει για να κανει αρση παρακρατησης του ΙΧ ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα παιδια,θελω να ρωτησω το εξης.

ο πεθερος μου ειχε ενα αυτοκινητο και λεω ειχε γιατι απεβιωσε.το αυτοκινητο ηταν στο ονομα του,γνωριζει κανεις τι διαδικασια χρειαζεται για να παει στο ονομα της πεθερας μου?επισης παιζει ρολο που εχουν 3 παιδια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αγόρασα καινούριο ένα μηχανάκι και για άδεια κυκλοφορίας μου έδωσαν ένα απλό χαρτί Α4. Ξέρετε αν έχουν βρει χαρτί για κανονική άδεια κυκλοφορίας; Όχι τίποτα άλλο, αλλά μή χάνω τα πρωινά μου για να πηγαίνω να ρωτάω στο υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αγόρασα καινούριο ένα μηχανάκι και για άδεια κυκλοφορίας μου έδωσαν ένα απλό χαρτί Α4. Ξέρετε αν έχουν βρει χαρτί για κανονική άδεια κυκλοφορίας; Όχι τίποτα άλλο, αλλά μή χάνω τα πρωινά μου για να πηγαίνω να ρωτάω στο υπουργείο.

 

Μεχρι πριν δυο μηνες δεν ειχαν ...Εισαι ΟΚ και με αυτο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μεταβίβαση μηχανής μέσω εξουσιοδότησης

 

Θα λείπω εξωτερικό και θα βάλω την μηχανή μου για πώληση.

Τι χρειάζεται για να μπορέσει να το πουλήσει 3ο πρόσωπο εκ μέρους μου; Απλά κάποιο χαρτί εξουσιοδότησης που το βρίσκω στα ΚΕΠ και που το συμπληρώνω, το υπογράφω και το αφήνω στο άτομο αυτό ή θέλει κάποια διαδικασία να πάμε και οι 2 στα ΚΕΠ για να γίνει εκεί;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μεταβίβαση μηχανής μέσω εξουσιοδότησης

 

Θα λείπω εξωτερικό και θα βάλω την μηχανή μου για πώληση.

Τι χρειάζεται για να μπορέσει να το πουλήσει 3ο πρόσωπο εκ μέρους μου; Απλά κάποιο χαρτί εξουσιοδότησης που το βρίσκω στα ΚΕΠ και που το συμπληρώνω, το υπογράφω και το αφήνω στο άτομο αυτό ή θέλει κάποια διαδικασία να πάμε και οι 2 στα ΚΕΠ για να γίνει εκεί;

 

 

Το πρωτο που λες αλλα δεν ξερω ποση διαρκεια εχει αυτή η εξουσιοδοτηση.Θα γραφεις να μεταβιβασει αντι εσενα...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που λες αλλα δεν ξερω ποση διαρκεια εχει αυτή η εξουσιοδοτηση.Θα γραφεις να μεταβιβασει αντι εσενα...

Εγώ βασικά θέλω να το ετοιμάσω το χαρτί να υπάρχει και μετά να φύγω.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον θα πάω σε κάποιο ΚΕΠ να ρωτήσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θέλω να το ετοιμάσω το χαρτί να υπάρχει και μετά να φύγω.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον θα πάω σε κάποιο ΚΕΠ να ρωτήσω.

 

Το πιο σωστο εκτος και κανεις πληρεξουσιο για τον συγεκριμενο και μονο σκοπο οποτε μπορεις να ορισεις την διαρκεια ισχυος του .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Καλησπερα!Βλεπω εχει πολυ καιρο να γραψει καποιος στο νημα!Θελω να ρωτησω,πως μπορω να μαθω αν εχει γινει η μεταβιβαση της μοτο μου (249 κυβικα)?Τη πουλησα πριν ενα μηνα περιπου και εκανα εξουσιοδότηση στον αγοραστη να προχωρισει μονος του.Ειναι απο αλλο μερος!Εχω τα στοιχεια του βεβαια και μια υπευθηνη δηλωση που γραφει οτι για οτι συμβει,εχει την ευθηνη αυτος μεχρι να γινει η μεταβιβαση.Εννοειται οτι του εδωσα βεβαιωση πληρωμων των τελων κυκλοροφοριας κλπ.Μολις χθες μου ειπε οτι την εκανε και θα μου στειλει φωτοτυπια της αδειας στο ονομα του πλεον.Αλλα παρολα αυτα,εγω πως μπορω να ειμαι σιγουρος?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε εδω να δεις που ειναι ασφαλισμενο και σε ποιο ΑΦΜ

 

https://www.hic.gr/hic/check_ins.aspx

 

Δεν ξερω ομως καθε ποτε ανανεωνεται .

 

Εναλακτικα με στοιχεια taxis απο εδω

 

https://www.aade.gr/polites/ochemata/analytike-katastase-ochematon

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε εδω να δεις που ειναι ασφαλισμενο και σε ποιο ΑΦΜ

 

https://www.hic.gr/hic/check_ins.aspx

 

Δεν ξερω ομως καθε ποτε ανανεωνεται .

 

Εναλακτικα με στοιχεια taxis απο εδω

 

https://www.aade.gr/polites/ochemata/analytike-katastase-ochematon

 

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου,θα το κοιταξω τωρα.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε εδω να δεις που ειναι ασφαλισμενο και σε ποιο ΑΦΜ

 

https://www.hic.gr/hic/check_ins.aspx

 

Δεν ξερω ομως καθε ποτε ανανεωνεται .

 

Εναλακτικα με στοιχεια taxis απο εδω

 

https://www.aade.gr/polites/ochemata/analytike-katastase-ochematon

 

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου,θα το κοιταξω τωρα.Edit:Λοιπον,στο πρωτο βαζω το αφμ μου και λεει ανασφαλιστο!!Το δικο του αφμ δε το ξερω για να δοκιμαζα.Στο δευτερο παντως με στοιχεια taxis,δε το βρισκει στη κατασταση οχηματων.Με τελευταια ανανεωση γραφει 18/5/18.Τη μερα δηλ.που εγινε η μεταβιβαση.Λες τελικα να εγινε γι αυτο δε φαινεται?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε παλι σε μια δυο μερες . Εκανες διακοπη ασφαλισης ?

 

Το ΑΦΜ του αγοραστη δεν το γραφει στις υπευθυνες δηλωσεις που ανταλλαξατε στην αγοραπωλησια ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...