Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε παλι σε μια δυο μερες . Εκανες διακοπη ασφαλισης ?

 

Το ΑΦΜ του αγοραστη δεν το γραφει στις υπευθυνες δηλωσεις που ανταλλαξατε στην αγοραπωλησια ?

 

 

 

Δε το είχα ασφαλισμένο για 3-4 μήνες.Δε το κινούσα λόγο μιας επέμβασης που έκανα.Οταν το πήρε αυτός,μου είπε ότι θα το ασφαλίσει αυτός,πράγμα που υποτίθεται ότι έκανε.Του είπα βέβαια,πως θα γίνει αυτό?Και μου είπε ότι ρώτησε φίλο του ασφαλιστή και ότι γίνεται.Στη δήλωση που μου έδωσε δε γράφει αφμ!Το θέμα είναι,πως θα σιγουρευτώ 100% ότι έχει φύγει από το όνομα μου πλέον,άσχετο τι μου λέει αυτός?Και τελικά,αν αμέλησε να κάνει κάτι σωστά,πως μπορώ να είμαι καλυμμένος?Κατι άκουσα,ότι βάση ενός νόμου,πας στη τροχαία και κάνεις δήλωση μη ολοκληρωμένης μεταβίβασης και με το χαρτί που σου δίνουν,πας στην εφορία και το δηλώνεις και μετά είναι σα να το έχεις σε ακινησία,μέχρι να τακτοποιηθεί από πλευράς του αγοραστή η όλη διαδικασία.Η άλλη λύση είναι να δηλώσω κλοπή,αλλά επειδή το έψαξα λίγο,καλύτερα είναι η διαδικασία που σου ανάφερα.Δε τη ξέρουν πολλοί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε το είχα ασφαλισμένο για 3-4 μήνες.Δε το κινούσα λόγο μιας επέμβασης που έκανα.Οταν το πήρε αυτός,μου είπε ότι θα το ασφαλίσει αυτός,πράγμα που υποτίθεται ότι έκανε.Του είπα βέβαια,πως θα γίνει αυτό?Και μου είπε ότι ρώτησε φίλο του ασφαλιστή και ότι γίνεται.Στη δήλωση που μου έδωσε δε γράφει αφμ!Το θέμα είναι,πως θα σιγουρευτώ 100% ότι έχει φύγει από το όνομα μου πλέον,άσχετο τι μου λέει αυτός?Και τελικά,αν αμέλησε να κάνει κάτι σωστά,πως μπορώ να είμαι καλυμμένος?Κατι άκουσα,ότι βάση ενός νόμου,πας στη τροχαία και κάνεις δήλωση μη ολοκληρωμένης μεταβίβασης και με το χαρτί που σου δίνουν,πας στην εφορία και το δηλώνεις και μετά είναι σα να το έχεις σε ακινησία,μέχρι να τακτοποιηθεί από πλευράς του αγοραστή η όλη διαδικασία.Η άλλη λύση είναι να δηλώσω κλοπή,αλλά επειδή το έψαξα λίγο,καλύτερα είναι η διαδικασία που σου ανάφερα.Δε τη ξέρουν πολλοί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Χωρις ΑΦΜ θα εχεις προβλημα του χρονου στην φορολογικη να δηλωσεις την πωληση.

Την επαθα μια χρονια και τρομαξα να βρω ΑΦΜ αγοραστριας.

Κι εγω εκανα 3 μηνες να οδηγησω λογω ολικης αρθοπλαστικης ισχυου προσφατα αλλα ανανεωσα την ασφαλεια.

Αν εχεις γνωστο σε εφορια με τον αριθμο κυκλοφοριας μπορεις να δεις σε ποιον φαινεται τωρα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ΑΦΜ θα εχεις προβλημα του χρονου στην φορολογικη να δηλωσεις την πωληση.

Την επαθα μια χρονια και τρομαξα να βρω ΑΦΜ αγοραστριας.

Κι εγω εκανα 3 μηνες να οδηγησω λογω ολικης αρθοπλαστικης ισχυου προσφατα αλλα ανανεωσα την ασφαλεια.

Αν εχεις γνωστο σε εφορια με τον αριθμο κυκλοφοριας μπορεις να δεις σε ποιον φαινεται τωρα.

 

Θα το ψαξω κι αλλο φιλε μου.Κοιτα,εχω το τηλ.του (κιν.και σταθερο),θα τον παρω να μου πει το αφμ του.Παντως,τωρα ξαναειδα μεσω taxis την αναλυτικη κατασταση οχηματων και δε το βρισκει!Λογικα δε θα επρεπε να ειναι,αν ηταν ακομα στο ονομα μου?

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...