Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΑΦΜ θελεις σιγουρα,για φορολογικη δηλωση δε νομιζω.Εμενα παντως ετσι μου ειχαν πει για μεταβιβαση αυτοκινητου,λογικα θα ισχυει και για μηχανακι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία γίνετε στο ΚΤΕΟ και τα παραβολα κοστιζουν γυρω στα 50euro

 

Φιλε μου εισαι σιγουρος για το ΚΤΕΟ...Δεν καταλαβαινω τι σχεση μπορει να εχει και ΚΤΕΟ εχει στο Ελληνικο και στη Μανδρα μονο απ'οσο ξερω.Ειναι καπως δυσκολο να εξυπηρετει ολη την Αττικη...:wacko:

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι σιγουρος για το ΚΤΕΟ...Δεν καταλαβαινω τι σχεση μπορει να εχει και ΚΤΕΟ εχει στο Ελληνικο και στη Μανδρα μονο απ'οσο ξερω.Ειναι καπως δυσκολο να εξυπηρετει ολη την Αττικη...:wacko:

 

Mεταβιβασεις κανουν και σχολες οδηγων αλλα υπαρχουν και γραφεια που αναλαμβανουν,νομιζω ομως γινεται και στα γραφεια συγκοινωνιων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεταβιβάσεις γίνονται και στα ΚΕΠ. Θέλει βέβαια λίγη διαδικασία παραπάνω απ ότι αν πας σε σχολή οδηγών αλλά κοστίζει λιγότερο. Θα σε στείλουν απο τα ΚΕΠ να προμηθευτείς και κάποιο παράβολο από την αγροτική τράπεζα.

Πήγαινε σε ένα ΚΕΠ όμως για πιο σίγουρα και ρώτα πρώτα. Επίσης να ξέρεις οτι για να γίνει στα ΚΕΠ η μεταβίβαση χρειάζεται κι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης διαφορετικά πρέπει να σου υπογράψει εξουσιοδότηση για να τα κάνεις μόνος σου.

Απο χαρτιά χρειάζεσαι μόνο ΑΦΜ και ταυτότητα και δύο υπέυθηνες δηλώσεις για την εφορία, εσύ οτι αγόρασες κι ο άλλος οτι σου πούλησε το τάδε όχημα έναντι του τάδε ποσού!

Αυτά!...ελπίζω να έγινα σαφής! :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω πολυ παιδια.Θα ξεκινησω απο Δευτερα το τρεξιμο...:D

 

EDIT:Μολις ειδα το post σου J_K.Αν γινεται ποιο ευκολα και πιο οικονομικα θα παω στα ΚΕΠ.

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω πολυ παιδια.Θα ξεκινησω απο Δευτερα το τρεξιμο...:D

 

EDIT:Μολις ειδα το post σου J_K.Αν γινεται ποιο ευκολα και πιο οικονομικα θα παω στα ΚΕΠ.

Για πιο εύκολα πας στη Σχολή Οδηγών για πιο οικονομικά στα ΚΕΠ :D;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ολοι ξερετε οτι μπορεις να κανεις ευκολα μεταβιβαση ενος αυτοκ. αφου απλα δινεις μια εξουσιοδοτηση στον αγοραστη κ παει κ την κανει μονος του στα κεπ ή υπ.συγκοινωνιων.

το θεμα ειναι τι κανεις αν δεν εκανε την μεταβιβαση...πως μπορεις να απαλαγεις απο αυτη την ευθυνη?

κατι ειχα διαβασει οτι κανεις με την εφορια(αποποιηση) αλλα δεν το βρισκω,ξερει κανεις τι βηματα ακολουθεις?

ενα αλλο σεναριο ειναι , αν πας να το παρεις κρυφα απο κει που το χουν εφοσον στην αδεια γραφει το ονομα μου, θα θεωρηθει κλεψιμο?

( εχει υπογραφτει κ προχειρο συμφωνητικο με υπογραφες κ των 2 οτι πουληθηκε σε κεινον)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω,ηθελες να μεταβιβασεις(δηλ.πουλησεις) το αυτοκινητο σου και αυτος δεν πηγε να κανει τη μεταβιβαση???Ο κλεφτης ποιος ειναι???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι πουλησα το αυτοκινητο,πειρα λεφτα αλλα αυτος δεν εκανε μεταβιβαση...

αρα οι κλησεις που ρχονται στο σπιτι ή πινακιδες θα μου ρθουν σε μενα+οτι ειναι ανασφαλιστο+οτι σιγα μην εχει παρει τελη κυκλοφοριας.

ο κλεφτης λογικα θα μαι εγω γιατι αν παω κ το παρω κ ας ειναι στο ονομα μου η αδεια θα παρουσιασει το συμφωνητικο που λεγε οτι του το πουλησα...

αν υπαρχει οριο στις μεταβιβασεις π.χ. οτι επρεπε να γινει εντος 10 ημερων ,λογικα καλυπτομαι

Link to comment
Share on other sites

ναι πουλησα το αυτοκινητο,πειρα λεφτα αλλα αυτος δεν εκανε μεταβιβαση...

αρα οι κλησεις που ρχονται στο σπιτι ή πινακιδες θα μου ρθουν σε μενα+οτι ειναι ανασφαλιστο+οτι σιγα μην εχει παρει τελη κυκλοφοριας.

ο κλεφτης λογικα θα μαι εγω γιατι αν παω κ το παρω κ ας ειναι στο ονομα μου η αδεια θα παρουσιασει το συμφωνητικο που λεγε οτι του το πουλησα...

αν υπαρχει οριο στις μεταβιβασεις π.χ. οτι επρεπε να γινει εντος 10 ημερων ,λογικα καλυπτομαι

να πιέσεις να γίνει η μεταβίβαση.

και βέβαια θα είσαι κλέφτης. υπάρχουν διατάξεις περί αδικαιολόγητου πλουτισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατί έχω την εντύπωση οτι ακριβώς το ίδιο μήνυμα γράφτηκε και πρίν από μερικούς μήνες????
Link to comment
Share on other sites

koita file na sou pw epeidi oi metavivaseis einai i douleia mou kai ta vlepw ka8e mera auta...an dn to exei kanei metavivasi sigoura exeis mplexei polu asxima...kai to sumfwnitiko pou les oti kanate dn voi8aei...to mono pou mporeis na kaneis na ma8eis an ekane tin metavivasi i oxi einai na pas stin dieu8insi sugkinoniwn kai na peis ton ari8mo tou autokinitou na sou poun se poion anikei to autokinito...esy upegrapses e3ousiodotisi me gnisio upografis???
Link to comment
Share on other sites

@billys nai k gw twra p to psaxa kalutera to brhka mesa se post allou topic...

 

δεν εχει κανει μεταβιβαση,ειχα παρει τηλ κ δωσα τον αριθμο αδειας...ναι κανονικα του δωσα εξουσιοδοτηση που γραφει ακριβως οτι του δινω εξουσιοδοτηση για μεταβιβαση του αυτοκ χ με πινακιδα χ κτλ κτλ...με γνησιο υπογραφης ωστε να κανει την μεταβιβαση μονος του.

ο τυπος ειναι γελειος ειναι δυνατον για 60ε να μην κανει μεταβιβαση?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγορασω ενα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από ιδιώτη.

Θα ήθελα όσοι γνωρίζουν να μου περιγραψουν την διαδικασία που πρεπει να ακολουθηθεί για την νόμιμη μεταβίβαση του οχήματος στον όνομά μου και τι χρειάζεται να προσέξω.

 

i diadikasia einai:tautotita fototupia tou agorasti,KTEO,adeia kukloforias,kai ena paravolo 75 eurw apo trapeza analoga me poia trapeza sunergazetai i nomarxia pou anikeis emeis ston volo exoume tin peiraiws kai otan ta sumplirwseis ola auta pas stin dieu8insi metafwrwn kai sugkinwniwn

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πρόκειται να κάνω αγορά μτχ από ιδιώτη. Είναι ένα Fiat Panda 92 750cc :p

Τιμή 800 ευρώ. Όμως δεν συμπληρώνω φορολογική δήλωση, γιατί δεν έχω εισοδήματα. Θα έχω προβλήματα? Γίνεται να κάνουμε την μεταβίβαση ως δωρεά και να του δώσω τα λεφτά στο χέρι πχ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πρόκειται να κάνω αγορά μτχ από ιδιώτη. Είναι ένα Fiat Panda 92 750cc :p

Τιμή 800 ευρώ. Όμως δεν συμπληρώνω φορολογική δήλωση, γιατί δεν έχω εισοδήματα. Θα έχω προβλήματα? Γίνεται να κάνουμε την μεταβίβαση ως δωρεά και να του δώσω τα λεφτά στο χέρι πχ?

 

Ginete na dilwsei o pateras sou oti sou to kanei dwrea omws i adeia tou autokinitou prepei na exei kai o pateras sou ena pososto 10 me 20 ta 100

alla gia sigoura pigaine rwta enan logisti

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται να γίνει κατευθείαν η μεταβίβαση ως δωρεά από τον πωλητή, και τα λεφτά να τα κανονίσουμε αλλιώς?

auto den ginete na to dilwsei o pateras sou stin forologiki tou dilwsi oti sou to ekane dwrea mono auto i na to grapseis sto onoma tou

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πρόκειται να κάνω αγορά μτχ από ιδιώτη. Είναι ένα Fiat Panda 92 750cc :p

Τιμή 800 ευρώ. Όμως δεν συμπληρώνω φορολογική δήλωση, γιατί δεν έχω εισοδήματα. Θα έχω προβλήματα? Γίνεται να κάνουμε την μεταβίβαση ως δωρεά και να του δώσω τα λεφτά στο χέρι πχ?

 

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Θα γινει η μεταβιβαση και θα κανεις δηλωση το επομενο ετος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

hi re paidia 8elo na ma8o tin diadikasia tis metavivasis gia papaki 50cc ti prepei na kano?? a kai prepei na pao sto meros pou vriskete to papaki gia na metavivasti pano ??

 

eyxaristo prokatavolika!!

 

:happy::happy::happy::happy:

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

hi re paidia 8elo na ma8o tin diadikasia tis metavivasis gia papaki 50cc ti prepei na kano?? a kai prepei na pao sto meros pou vriskete to papaki gia na metavivasti pano ??

 

eyxaristo prokatavolika!!

 

parakalo apantiste mou grigora gt einai kali eukeria !!

:thanks::thanks::thanks::thanks:

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

pou na pigeno sto kep na rotiso aplos 8elo na ma8o an prepei na pao ekei pou vriskete to papaki gia na metavivasti pano mou ki an prepei na pliroso kati !!!
honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...