Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=75137

 

αυτό που πρέπει να προσέξεις , να δεις πρώτα την άδεια να δεις αν αναγράφει "παρακράτηση της κυριότητας " που σημαίνει , ότι πρέπει π΄ρωτα να τρέξει ο πωλητής να κάνει την άρση και μετά να μπείτε στην διαδικασία της μεταβίβασης!

 

και αν έχει περάσει ΚΤΕΟ το όχημα , να ζητήσεις το χαρτί του + να δεις αν έχουν πληρωθεί τα τέλη του 2006 ( μην τρέχεις μετά να πληρώνεις και πρόστιμο)

 

και ορίστε και τα τέλη μεταβιβασης πόσο είναι ( ανάλογα τα κυβικά.Προσθέτετε τα τέλη μεταβίβασης και τα τέλη ταξινόμησης )

 

Τέλη μεταβίβασης ΕΙΧ-ΔΙΧ (ΚΕΑ-1376)

 

Κατηγορία Α Κυβικά 51-400 Ευρώ 30

 

Κατηγορία Β Κυβικά 401-800 Ευρώ 45

 

Κατηγορία Γ Κυβικά 801-1300 Ευρώ 60

 

Κατηγορία Δ Κυβικά 1301-1600 Ευρώ 90

 

Κατηγορία Ε Κυβικά 1601-1900 Ευρώ 120

 

Κατηγορία ΣΤ Κυβικά 1901-2500 Ευρώ 145

 

Κατηγορία Ζ Κυβικά 2501-ΑΝΩ Ευρώ 205

 

Τέλη Ταξιν/σης Άδειας (ΚΑΕ-1374)

 

ΕΙΧ ΕΥΡΩ 75 ΠΑΓΙΟ

 

ΔΙΧ ΕΥΡΩ 9 ΠΑΓΙΟ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τα τελη ταξινόμησης. από οσο γνωρίζω πληρώνονται σε περίπτωση εισαγωγής μεταχειρισμένου οχήματος από το εξωτερικό. Αυτό ισχύει ή κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Στο ΚΕΠ βρηκα τι ακριβως χρειαζεται για την μεταβίβαση

http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/adeia_kykloforias/0193.asp

 

Εαν στην άδεια αναγραφεται η παρακρατηση κυριότητας, αυτό σημαίνει ότι ο πωλητης χρωσταει ακόμη δόσεις. Σε αυτήν την περιπτωση εγω σαν αγοραστής τι πρεπει να κανω εφοσον εχουμε συμφωνήσει στην αγορα του οχήματος.

 

ΥΓ: Σχετικα με το ΚΤΕΟ, εχω την εντύπωση οτι το οχημα περναει μετα από 4 χρονια από την ημερομηνία αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα τελη ταξινόμησης. από οσο γνωρίζω πληρώνονται σε περίπτωση εισαγωγής μεταχειρισμένου οχήματος από το εξωτερικό. Αυτό ισχύει ή κάνω λάθος;
OXI πληρώνονται και στην μεταβίβαση ( γενικώς)
Link to comment
Share on other sites

Στο ΚΕΠ βρηκα τι ακριβως χρειαζεται για την μεταβίβαση

http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/adeia_kykloforias/0193.asp

 

Εαν στην άδεια αναγραφεται η παρακρατηση κυριότητας, αυτό σημαίνει ότι ο πωλητης χρωσταει ακόμη δόσεις. Σε αυτήν την περιπτωση εγω σαν αγοραστής τι πρεπει να κανω εφοσον εχουμε συμφωνήσει στην αγορα του οχήματος.

 

ΥΓ: Σχετικα με το ΚΤΕΟ, εχω την εντύπωση οτι το οχημα περναει μετα από 4 χρονια από την ημερομηνία αγορας.

αυτά που λέει στην σελίδα των Κ.Ε.Π. πλην των τελών ..ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ :w00t:

 

μπορεί να το έχει ξοφλήσει , αλλά δεν έχει κάνει την άρση της παρακράτησης!:rolleyes: εσύ δεν κάνεις τίποτα ..εκείνος πρέπει να κάνει :p η διαδικασία της άρσης κυμαίνεται από 1 ημέρα έως 15 μέρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτά που λέει στην σελίδα των Κ.Ε.Π. πλην των τελών ..ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ :w00t:

 

μπορεί να το έχει ξοφλήσει , αλλά δεν έχει κάνει την άρση της παρακράτησης!:rolleyes: εσύ δεν κάνεις τίποτα ..εκείνος πρέπει να κάνει :p η διαδικασία της άρσης κυμαίνεται από 1 ημέρα έως 15 μέρες!!!!

 

Τι ακριβως εννοεις οτι πλην των τελων τα υπόλοιπα δεν ισχύουν.

Από οτι διαβασα σε ενα άλλο post που ειχες γραψεις , αναφερεις οτι η διαδικασία εχει ως εξής:

"η διαδικασία είναι η εξής : πας σε ΚΕΠ ή στο ματεφορών πρώτα , σου κόβουν ένα παράβολο με βάση τα κυβικά του Ι.Χ. , πας το πληρώνεις σε τράπεζα και μετέπειτα πάλι πίσω σε μεταφορών ή Κ.Ε.Π.

 

Πρέπει να είναι παρών αγοραστής και πωλητής ( ή με εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής ) , άδεια κυκλοφορίας , ΑΦΜ , ταυτότητες και το παράβολο πληρωμένο

 

από κει και πέρα κυμαίνεται από επιτόπου έως και 1 με 2 βδομάδες ανάλογα με το που θα πας"

 

Γνωριζεις εαν μπορω, επειδή ειμαι πολύτεκνος, να μην πληρώσω καθόλου τα τελή ταξινόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις οτι πλην των τελων τα υπόλοιπα δεν ισχύουν.

Από οτι διαβασα σε ενα άλλο post που ειχες γραψεις , αναφερεις οτι η διαδικασία εχει ως εξής:

"η διαδικασία είναι η εξής : πας σε ΚΕΠ ή στο ματεφορών πρώτα , σου κόβουν ένα παράβολο με βάση τα κυβικά του Ι.Χ. , πας το πληρώνεις σε τράπεζα και μετέπειτα πάλι πίσω σε μεταφορών ή Κ.Ε.Π.

 

Πρέπει να είναι παρών αγοραστής και πωλητής ( ή με εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής ) , άδεια κυκλοφορίας , ΑΦΜ , ταυτότητες και το παράβολο πληρωμένο

 

από κει και πέρα κυμαίνεται από επιτόπου έως και 1 με 2 βδομάδες ανάλογα με το που θα πας"

 

Γνωριζεις εαν μπορω, επειδή ειμαι πολύτεκνος, να μην πληρώσω καθόλου τα τελή ταξινόμησης;

στην σελίδα του κεπ..αναφέρει εφορία κτλ μέσα στην διαδικασία ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!! ( δεν εννοούσα ότι αυτά που λώ δεν ισχύουν :p χαχα )

 

όχι ..τα πληρώνεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει να μου πει πως γίνεται η μεταβίβαση, πόσο κοστίζει και τι πρέπει να κάνω. Επίσης η ασφάλεια μπορεί να μεταβιβαστεί στον αγοραστή ή κόβεται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλησπερα θελω να παρω ενα μηχανακι απο ιδιωτη και θα παμε στην αστυνομια να μου το μεταβηβασει στο ονομα μου και να κανουμε συμφονητικο οτι θα του δοσω τα χρηματα σε δοσεις.Θελω να μου πειτε αυτος απο την στιγμη που θα παμε στην αστηνομια να κανουμε τα χαρτια δεν ειναι υποχρεομενος να μου δοσει το μηχανακι η μπορει να σου πει οτι θα στο δοσω οταν θα βγει στο ονομα σου?και απο την στιγμη που θα κανοθμε τα χαρτια μπορει να κανει καμια λαμογια? επισης ποσες μερες χρηαζονται για να το βγαλουν στο ονομα μου απο την στιγμη που θα κανεις τα χαρτια?ρωταω τοσα πολλα γιατι ειναι η πρωτη φορα που κανω αυτην τν διαδηκασια.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να παρω ενα μηχανακι απο ιδιωτη και θα παμε στην αστυνομια να μου το μεταβηβασει στο ονομα μου και να κανουμε συμφονητικο οτι θα του δοσω τα χρηματα σε δοσεις.Θελω να μου πειτε αυτος απο την στιγμη που θα παμε στην αστηνομια να κανουμε τα χαρτια δεν ειναι υποχρεομενος να μου δοσει το μηχανακι η μπορει να σου πει οτι θα στο δοσω οταν θα βγει στο ονομα σου?και απο την στιγμη που θα κανοθμε τα χαρτια μπορει να κανει καμια λαμογια? επισης ποσες μερες χρηαζονται για να το βγαλουν στο ονομα μου απο την στιγμη που θα κανεις τα χαρτια?ρωταω τοσα πολλα γιατι ειναι η πρωτη φορα που κανω αυτην τν διαδηκασια.:rolleyes:

 

Η αστυνομια τη σχεση εχει με μεταβιβαση??? Στα κεπ θα πατε η στο υπουργειο

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

logika 8a ennoei gia 50arh p auta bgazoun sthn troxaia k oxi sthn astynomia p anhkei h perioxh tou agorasth(oxi tou pwlhth).

den nomizw na dextei doseis k na anakateutei h astynomia.ισως να μπορουσατε να πατε σε ενα μαγαζι με μηχανακια κ να κανατε το σκηνικο με δοσεις αλλα μεσω τραπεζας παντα κ με επιτοκιο λογικα.

Link to comment
Share on other sites

logika 8a ennoei gia 50arh p auta bgazoun sthn troxaia k oxi sthn astynomia p anhkei h perioxh tou agorasth(oxi tou pwlhth).

den nomizw na dextei doseis k na anakateutei h astynomia.ισως να μπορουσατε να πατε σε ενα μαγαζι με μηχανακια κ να κανατε το σκηνικο με δοσεις αλλα μεσω τραπεζας παντα κ με επιτοκιο λογικα.

eyxaristo gia tis apantisis sas.to mixanaki ine ena modenas dixrono ala den tha to paro telika giati den ine se kali katastasi kai pezi na ine ke klemeno:X
Link to comment
Share on other sites

logika 8a ennoei gia 50arh p auta bgazoun sthn troxaia k oxi sthn astynomia p anhkei h perioxh tou agorasth(oxi tou pwlhth).

den nomizw na dextei doseis k na anakateutei h astynomia.ισως να μπορουσατε να πατε σε ενα μαγαζι με μηχανακια κ να κανατε το σκηνικο με δοσεις αλλα μεσω τραπεζας παντα κ με επιτοκιο λογικα.

giati na min dexti tis dosis meso astinomias?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για μεταβιβαση αυτοκινητου...

 

Στην δικια μου περιπτωση, που εχω ηδη ενα αυτοκινητο και θελω να μεταβιβασω και ενα δευτερο αυτοκινητο στο ονομα μου, υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα με την φορολογια/εφορια ;

 

Και που μπορω να κανω την μεταβιβαση τελικα; Στα ΚΕΠ;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μολις πριν λιγες ημερες εξωφλησα και το τελευταιο γραμματιο για το αυτοκινητο, και ρωταω αν ξερει καποιος πως θα αλλαξω την κυριοτητα
Link to comment
Share on other sites

kalimera, pernis ipeftini dilosi apo ton politi kai pas gia arsi parakratisis sto ipourgio oste na alaksi o xaraktirismos sto entipo tis adeias kikloforias

 

 

 

σε περιπτωση που εχει κλεισει η συγκεκριμενη εκθεση, θα πρεπει να παω στην κεντρικη αντιπροσωπεια?

Link to comment
Share on other sites

den nomizo oti i kentriki antiprosopia tha se eksipiretisi. an to exis parei meso daneiou vriskis akri apo tin trapeza pou se xrimatothotise, zita apo aftous na sou dosoun xarti eksoflisis...
:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πηρα με τραπεζικο δανειο.Υπεγραψα γραμματια στην εκθεση,

τα οποια μου ειπαν να διαλεξω εγω σε ποια τραπεζα θελω να πανε για να πηγαινω στην τραπεζα να τα πληρωνω

Link to comment
Share on other sites

an exei klisi i mantra kai den mporis na vris ton tote fenomenika idioktiti o opios prepi na fenete os o parakratitis exeis ligo treksimo parapano, malon exeis psilompleksi...

malon tha xriastis tin simvouli dikigorou oste na sou pei pos na to xiristis...

:)
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμενος ειχε 2 εκθεσεις.Την μια (αυτη που αγορασα εγω το αυτοκινητο) την εχει παρει αλλος αντιπροσωπος.Η αλλη δεν γνωριζω αν υπαρχει ακομα, και με ανησυχει το οτι δεν ισχυουν τα τηλεφωνα τους.Θα πρεπει να παω απο εκει να δω τι συμβαινει αν και ειναι λιγο μακρια
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω βρει ενα παπι(Astrea 100cc) και εχω κανονισει να το παρω.Δεν γνωριζω ομως τη διαδικασια...Καταρχην να πω οτι δεν εχω ακομα διπλωμα αλλα σκοπευω να βγαλω σε λιγο καιρο.Οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης:

1)Μπορω να το βαλω στο ονομα μου(επειδη δεν εχω διπλωμα ρωταω...)?

2)Σε ποιο υπουργειο πρεπει να παω?

3)Τι δικαιολογιτικα χρειαζομαι?

4)Ποσο θα κοστισουν τα παραβολα?

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Το μονο στο οποιο μπορω να σου απαντησω με σιγουρια ειναι οτι το αν εχεις η οχι διπλωμα δεν παιζει κανενα ρολο στην κυριοτητα του οχηματος!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...