Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν...

 

Πριν απο 20 μερες εξοφλησα την τελευταια δοση του αυτοκινητου μου. :D

Το δανειο ειχε χορηγηθει απο την Εθνικη.

Η μεταβιβαση της κυριοτητας σε αυτη την περιπτωση πως γινεται? :worry:

 

Θα μου σταλει καποιο χαρτι απο την Εθνικη και με αυτο θα παω στην Διευθυνση Συγκοινωνιων Ανατολικης αττικης οπου μενω για να αρθει η παρακρατηση της κυριοτητας και να μεταβιβαστει? :blink:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η άδεια σου τώρα τι λέει; Είναι στο όνομα της Εθνικής ή απλά λέει στις παρατηρήσεις "παρακράτηση κυριότητας";

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Η άδεια σου τώρα τι λέει; Είναι στο όνομα της Εθνικής ή απλά λέει στις παρατηρήσεις "παρακράτηση κυριότητας";

 

 

Γραφει Παρακρατηση Κυριοτητας!

Δεν ειναι στο ονομα της Εθνικης! :o

 

Το χαρτι της εξοφλησης των δοσεων απο που το παιρνω απο την αντιπροσωπεια ή παιρνω τηλ την Εθνικη να μου το στειλει σπιτι?

Μηπως το στελνουν μονοι τους ή πρεπει να τους ενοχλησω?

Helppp...rig

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Γραφει Παρακρατηση Κυριοτητας!

Δεν ειναι στο ονομα της Εθνικης! :o

 

Το χαρτι της εξοφλησης των δοσεων απο που το παιρνω απο την αντιπροσωπεια ή παιρνω τηλ την Εθνικη να μου το στειλει σπιτι?

Μηπως το στελνουν μονοι τους ή πρεπει να τους ενοχλησω?

Helppp...rig

 

Κοίτα να δεις, η περίπτωση που ξέρω εγώ (η δική μας δηλαδή) έλεγε παρακράτηση κυριότητας αλλά δεν ήταν με δόσεις απλώς με 3μηνη επιταγή.

Όταν λοιπόν πληρώθηκε η επιταγή, απλά πήγαμε την άδεια στην αντιρποσωπεία και το κάναν αυτοί. Δεν ξέρω περισσότερα. Σίγουρα πρέπει να κάνεις ένα τηλεφωνηματάκι στη δική σου αντιπροσωπεία.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την περίπτωση. Εσυ (από οτι καταλαβαινω) αγοράσες το αυτοκινητο μεσω καταναλωτικου τραπεζικου δανειου.

 

Πρώτα λοιπον η τραπεζα πρέπει να σου δωσει ένα χαρτι που να βεβαιώνει την εξοφληση του δανείου. Ειναι υποχρεωμενη και το κανει για όλα τα δανεια. Με αυτο το χαρτί ή με κάποιο δεύτερο που θα εκδοθεί ειδικά για την αντιπροσωπεία θα πας στον πωλητη του αυτοκινητου (την εταιρία) και θα παρεις ένα αλλο χαρτι που θα λεει ότι σου παραχωρουν την κυριοτητα. Με αυτο το χαρτι πας στην αρμοδια διεύθυνση συγκοινωνιών (η άδειά σου πρέπει να γραφει ποια ειναι ακριβως) και εκει σου τυπωνουν τη νέα άδεια.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OveLix

 

Εξαρτάται από την περίπτωση. Εσυ (από οτι καταλαβαινω) αγοράσες το αυτοκινητο μεσω καταναλωτικου τραπεζικου δανειου.

 

Πρώτα λοιπον η τραπεζα πρέπει να σου δωσει ένα χαρτι που να βεβαιώνει την εξοφληση του δανείου. Ειναι υποχρεωμενη και το κανει για όλα τα δανεια. Με αυτο το χαρτί ή με κάποιο δεύτερο που θα εκδοθεί ειδικά για την αντιπροσωπεία θα πας στον πωλητη του αυτοκινητου (την εταιρία) και θα παρεις ένα αλλο χαρτι που θα λεει ότι σου παραχωρουν την κυριοτητα. Με αυτο το χαρτι πας στην αρμοδια διεύθυνση συγκοινωνιών (η άδειά σου πρέπει να γραφει ποια ειναι ακριβως) και εκει σου τυπωνουν τη νέα άδεια.

 

 

Μες τη γραφειοκρατία δυστυχώς :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για την εκτύπωση νέας άδειας. Εμάς μας γράψαν από κάτω: Άρση παρακράτησης κυριότητας. Δες μήπως την υπόθεση μπορεί να την αναλάβει ο αντιπρόσωπος σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το θέμα γιατί σε 1-2 μήνες θα πρέπει να μπω κι εγώ στη διαδικασία και τυχαίνει να έχω επίσης δάνειο της Εθνικής...

 

Δεν το έχω ψάξει ακόμη ουσιαστικά, αλλά σε ανύποπτο χρόνο, φίλη που δουλεύει σε Κ.Ε.Π μου έχει πει το εξής κουφό: στη Δ/νση Συγκοινωνιών της περιοχής μας αν πας για μεταβίβαση, προσπαθούν να σε ξεφορτωθούν λέγοντας ότι δεν είναι απαραίτητη και τέτοια τρελά!!! Γι'αυτό πολλοί καταλήγουν στα Κ.Ε.Π. τα οποία η Δ/νση Συγκοινωνιών είναι υποχρεωμένη να εξυπηρετήσει...

 

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και σ'άλλες περιοχές αλλά το λέω για να έχεις καλού κακού και τα Κ.Ε.Π στα υπ'όψιν... Εδώ είναι η σχετική με άδειες κυκλοφορίας σελίδα τους... Έχει κάποια pdf με αιτήσεις, λίστα απαιτούμενων δικαιολογητικών κ.λ.π. Αλλά δέν ξέρω αν το "Μεταβίβαση και έκδοση άδειας κυκλοφορίας ενάριθμου επιβατικού αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας ιδιωτικής χρήσης (Ι.Χ.)" που λέει είναι για την περίπτωσή σου (μας)... Good Luck! ;)

Link to comment
Share on other sites

file elteo qa prepei na pas apo tin antiprosopia pou agorases to autokinito sou me tin apoqixi tou teleuteou gramatiou kai ekeini qa provoun sto na paralavis esei ta simvolea kai tin dilosi gia tin arsi tis kiriotitas tin opia qa prepei na tin pas sto ipourgio pou ekdoqikan i pinakides kikloforias pantos etsi pliroforiaka ego pira ena fiat kai meta tin exoflisi mesa se 2 evdomades mou eixan timasi ta xartia +1evdomada sto ipourgio kai eixa teliosi filos pou pire pezo 206 akoma tous pernei tilefona kai ta xartia den tou ta exoun dosi!!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα παω στην αντιπροσωπεια..

Στην περιπτωση μου γινεται αρση κυριοτητας.Δεν εκδιδεται νεα αδεια διοτι αυτη που εχω ειναι στο ονομα μου.

Απλα γραφει απο κατω Παρακρατηση Κυριοτητας.

Το χαρτι που λεει οτι εξοφλησα το δανειο μου το στελνει η τραπεζα ή πρεπει να τους παρω τηλ εγω να μου τοστειλουν???

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ωχ..εγω δηλαδη εχω να τραβηξω μεγαλο λουκι απο οτι βλεπω..αγορασα το αμαξι μου απο τον αντιπροσωπο "Βομβυλας" του οποιου ομως η εξουσιοδοτηση σαν επισημος αντιπροσωπος της Hyundai κοπηκε μετα απο 1 χρονο περιπου,οποτε τωρα δεν υπαρχει πουθενα.Που θα παω εγω οταν θα ερθει η ωρα για την αρση της κυριοτητας;Στη κεντρικη αντιπροσωπεια ή στον νεο αντιπροσωπο που ανοιξε στον ιδιο χωρο που ηταν πριν ο Βομβυλας;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή βρήκα στο site των Κ.Ε.Π τη σελίδα που αφορά στην άρση παρακράτησης κυριότητας, δίνω το link για όποιον το χρειάζεται.

 

(ξαναποστάρω γιατί δεν μπορώ να κάνω edit στο παραπάνω post, στο οποίο είχα δώσει λάθος link...)

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ = φύλλο εφημερίδας κυβερνήσεως.. Αυτό χρειάζεται για τις εταιρείες και είναι ένα αντίγραφο από την εφημερίδα της κυβερνήσεως για την ίδρυση της εταιρείας. Κυρίως τους ενδιαφέρει επειδή αναφέρει νόμιμο εκπρόσωπο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΦΕΚ μου φάνηκε κι εμένα κάπως...

Ελπίζω να μην το ζητάνε μόνο τα ΚΕΠ (λογικά όχι) γιατί τότε δύσκολα θα το δίνει η... πιστώτρια εταιρεία :confused:

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ειναι ηλιθιοι????

Θα ζητησω ΦΕΚ για την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ????

Γιατι αυτη ειναι(ηταν) η πιστωτρια!

 

Με τα ΚΕΠ τι γινεται?Μπορω να τους παω τα δικαιολογητικα και να μου κανουν τη δουλεια αυτοι?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

Kαλα ειναι ηλιθιοι????

Θα ζητησω ΦΕΚ για την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ????

Γιατι αυτη ειναι(ηταν) η πιστωτρια!

 

Με τα ΚΕΠ τι γινεται?Μπορω να τους παω τα δικαιολογητικα και να μου κανουν τη δουλεια αυτοι?

Κατ'αρχήν... Εννοείται ότι αν τους πας τα χαρτιά τα ΚΕΠ μπορούν να σου κάνουν τη δουλειά. Το λέει και με Bold στη σελίδα τους που έδωσα παραπάνω "Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π."

 

Το πρωί μιλούσα με τη φίλη-εργαζόμενη σε ΚΕΠ και μου έλεγε ότι σήμερα κλείσανε μια άλλη άρση παρακράτησης για την οποία είχαν κινηθεί πριν 10 περίπου μέρες. Αν και δεν είχε ασχοληθεί η ίδια με την υπόθεση, έμαθε (από άλλη υπάλληλο που ασχολήθηκε) ότι το ΦΕΚ ήταν μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση που έφερε ο κάτοχος απ'την αντιπ/πεία, η οποία βεβαίωνε ότι έγινε πλήρης εξόφληση του Ι.Χ.

Προφανώς σ'αυτήν την περίπτωση πιστώτρια εταιρεία δεν ήταν η Τράπεζα αλλά αντιπροσωπεία... Ελπίζω και οι Τράπεζες να δίνουν το σχετικό ΦΕΚ μαζί με τη βεβαίωση εξόφλησης του δανείου...

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μου κατι εσεις που τα ξερετε καλυτερα:ο Α θελει να πουλησει ενα αυτοκινητο στον Β και του λεει οτι για να σου κανω την μεταβιβαση πρεπει να το περασω απο ΚΤΕΟ πρωτα.Ισχυει ή πεφτει κοροιδια; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να παίρνω κι όρκο, νομίζω πως όταν πούλησα το δικό μου δεν μου'χε χρειαστεί κάτι απ'το ΚΤΕΟ. Βέβαια πάνε 3,5 χρόνια και δεν θυμάμαι καλά. Μήπως σε βοηθήσει αυτή η σελίδα που αναφέρει τα δικαιολογητικά της μεταβίβασης?

 

Πάντως, αν το προς πώληση όχημα είναι εκπρόθεσμο ως προς το ΚΤΕΟ, και είσαι ο αγοραστής, δεν σε συμφέρει να το περάσει ο πωλητής?? Αν και από κάθε άποψη μου φαίνεται βολικό... Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα γύρω απ'την περίπτωσή στην οποία αναφέρεσαι... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023

 

Πάντως, αν το προς πώληση όχημα είναι εκπρόθεσμο ως προς το ΚΤΕΟ, και είσαι ο αγοραστής, δεν σε συμφέρει να το περάσει ο πωλητής?? Αν και από κάθε άποψη μου φαίνεται βολικό... Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα γύρω απ'την περίπτωσή στην οποία αναφέρεσαι... :confused:

 

 

Καταρχην δεν εμπλεκομαι εγω στην αγοραπωλησια.Και ναι σωστο αυτο που λες,εννοειται οτι αυτος που προκειται να το αγορασει θα αφησει τον πωλητη να παει να το περασει ΚΤΕΟ,το θεμα ειναι αν ειναι υποχρεωτικο να το εχει περασει για να γινει η μεταβιβαση.Παντως το url που μου εδωσες δεν αναφερει κατι τετοιο.Αληθεια αυτο το παραβολο των 100ε ποιος το πληρωνει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης ...Παντως το url που μου εδωσες δεν αναφερει κατι τετοιο.Αληθεια αυτο το παραβολο των 100ε ποιος το πληρωνει;

Ούτε εκεί τ'αναφέρει κι εγώ όπως σου είπα δεν θυμάμαι να χρειαζόταν. Αν λειτουργούσαν πάντως τα ΚΤΕΟ θα ήταν πολύ χρήσιμο να υπήρχε ως όρος, ώστε ο πωλητής (αν δεν το ελέγξει με μηχανικό) να έχει κάποια "εξασφάλιση" ότι το όχημα δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα... Λέμε... αν...

 

Το παράβολο μάλλον μπορεί να αποτελέσει μέρος της συμφωνίας αγοραπωλησίας. Η εφορία απλώς να το πάρει θέλει. Τώρα αν θα το μοιραστούν αγοραστής και πωλητής είναι δικό τους θέμα. Εγώ νομίζω το'χα πληρώσει, ίσως γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει κι αιφνιδιάστηκα στη Δ.Ο.Υ

Πάντως και στο url που σου έδωσα λέει:

Οι ενδιαφερόμενοι (πωλητής - αγοραστής) με την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας, μεταβαίνουν στις οικονομικές εφορίες όπου και καταβάλλονται τα τέλη μεταβίβασης. Κατόπιν μεταβαίνουν σε οποιαδήποτε Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη μεταβίβαση του οχήματος, είτε οι ίδιοι (πωλητής - αγοραστής) είτε νομίμως εξουσιοδοτημένα ή πληρεξούσια πρόσωπα

Link to comment
Share on other sites

ίσως είχε περάσει η ημερομηνία που έπρεπε να πάει κτεο και για αυτό να μην γίνεται η μεταβίβαση... (ίσως όμως)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ίσως είχε περάσει η ημερομηνία που έπρεπε να πάει κτεο και για αυτό να μην γίνεται η μεταβίβαση... (ίσως όμως)

Κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου... Αλλά αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να θέλει ο αγοραστής να το περάσει ο πωλητής το όχημα και να πληρώσει το σχετικό πρόστιμο. Γι'αυτό δεν κατάλαβα γιατί μιλάει για κοροϊδία ο Βασίλης...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο θεμα μας...λοιπον παιρνω ενα χαρτι που λεει οτι εξοφλησα το αμαξι απο την τραπεζα και πηγαινω στην αντιπροσωπεια ή παιρνω παραμασχαλα ολες τις αποδειξεις πληρωμης και πηγαινω στην αντιπροσωπεια?

Μετα παιρνω καποιο χαρτι εξοφλησης απο την αντιπροσωπεια και μαζι με το ΦΕΚ της,τα παω σε ενα ΚΕΠ και το αφηνω να ενεργησει τα δεοντα.

Κανω πουθενα λαθος?

Please διορθωστε με..

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΣΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ 25 ΟΚΤ 03.ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΣΗ?

Δυστυχως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο γι αυτο...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...