Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Blakomon ανετος μην το παιζεις , ακου που σου λεω.Δεν ειναι εκπαιδευση ΛΟΚ φυσικα και οχι αλλωστε η αστυνομια εχει διαφορετικη δουλεια απο τον Στρατο.

Επισης μην νομιζεις οτι αυτοι που κανουνε θητεια στα ΛΟΚ ψοφανε του θανατα.. εχουν αλαξει τα πραγματα.

 

Εγω ξερω οτι Κομοτηνη υπαρχουν εκπαιδευτες που ηταν στα ΕΚΑΜ.Αυτοι δεν νομιζω να παιζουν.Μαλιστα ενας φιλος μου που ειναι εκει λεει τους λιωσανε.

Πανε 30χιλιομετρα πορειες σε βουνα νυχτα και γυρνανε.Κανουνε πχ τρεξιμο και μετα καπακι καμψεις και διαφορα αλλα.Οι 40ημερες ειναι δυσκολες.Δεν λεω οτι δεν αντεχονται αλλα δεν ουτε χαλαρα ουτε τιποτα , αυτα ειναι βλακειες.

 

Τελος , οταν παμε στο δευτερο ετος , θα παμε σε στρατοπεδο ειδικων δυναμεων στρατου για ειδικη εκπαιδευση.Μαλιστα ενας φιλος μου που ειναι στα ΛΟΚ στην Ρεντινα , μου ειπε οτι πηγαν εκει δοκιμοι απο την σχολη και μεινανε αρκετες ημερες.

 

Ρε παιδιά δεν λέω ότι είναι παιχνιδάκι και προφανώς αν δεν έχεις γυμναστεί ποτέ και δεν πολυ αντέχεις σου φαίνεται κάτι.Απλά από αυτά που λέτε μου φαίνεστε τρομοκρατημένοι και αμα πηγαίνανε πορείες 30κμ οι μισές γυναίκες θα ψοφούσαν.Πίστεψτε με είναι χαλαρά σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές του είδους.Γνώρισα παιδία και μου λέγανε δεν είναι τίποτα αν κουράζεσαι σταματάς και τέτοια!Δεν πας να δείξεις ποιος είναι ο πιο μάγκας!Το έχετε ψιλοφοβηθεί!Εξάλλου εδω η βασική στο στρατό είναι σε μερικά σώματα για γέλια θα μας ξεσκίσουνε στην αστυνομία!Δε λέω δεν θα είναι σαν να πηγαίνεις σχολείο αλλά προφανως αν έχετε δει ανθρώπους να δουλεύουν ή να προπονούνται θα δείτε τι κούραση τρώνε αυτοί!

 

Weskers φιλε ειλικρινά δεν το παίζω μάγκας απλά δεν μπορώ ψαρώματα του στυλ"Θα σας σκίσουνε""και δεν κάνουν πλάκα στο στρατό και στην αστυνομία""θα φύγεις νύχτα" και αλλά τέτοια!Υποτείθεται ότι για να το διαλέξαμε για μας είναι κάτι το χαλαρό και άσε τις γυναικούλες να γκρινιάζουν!Δυναμη παιδιά!!!!!!!Θα τους φάμε όλους!!!!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω ξερω παιδια που τουλαχιστον το τρεξιμο δεν το αντεχουν με τιποτα,εδω στο 1000αρι ψοφισαν....τι θα γινει δηλαδη αν σε μια ασκηση που περιλαμβανει τρεξιμο τα παρατησουν?
Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε..Για αυτο λεω οτι αυτα τα περι ευκολιας και ξαπλας ειναι ΜΥΘΟΣ.Τα λενε μερικοι που τα περασαν..αλλα δεν λενε τι ζορι τραβηξαν.Δεν ξερω για αλλες σχολες , αλλα στην Κομοτηνη παιδια σας λεω , δεν ειναι χαλαρα...Οι πρωτες 40 ημερες ειναι δυσκολες.Για καντε πορεια 30χιλιομετρα ετσι χωρις καθολου να ειστε γυμνασμενοι , με εξοπλισμο , και μετα θα δειτε.

 

Για να σκεφτειτε στους Πεζοναυτες που ειναι Ειδικες Δυναμεις του Ε.Σ , κανουν πορεια 50χιλιομετρα , 20 παραπανω.Και αυτη ειναι η ΒΑΣΙΚΗ τους αποστολη.

Αλλα ειναι Ειδικες Δυναμεις...Για αυτο σας λεω..Μην υποτηματε την βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση στα διαφορα Τ.Δ.Α , και ειδικοτερα στο Τ.Δ.Α Κομοτηνης που ειναι και το Κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια νεα εκτιμηση που ενδιαφερει οσους δινουν για αστυφυλακων.Ειναι μαλλον ιδιαιτερα "συμπαθητικη" αφου δινει οριακη πτωση 100 μοριων.Συγκεκριμενα : "....αλλά και στις Σχολές μεσαίας ζήτησης που κυμαίνονται από 14.000 - 16.000 μόρια με εξαίρεση τη σχολή Αστυφυλάκων (όχι Αξιωματικών Αστυνομίας) η οποία θα παρουσιάσει στασιμότητα λόγω της σημαντικής αύξησης του αριθμού των εισακτέων."

 

Και οριστε και το link οπου λεει καποιες προβλεψεις για ΠΟΛΛΕΣ στρατιωτικες σχολες (ΣΣΑΣ , ΣΜΥ , Ευελπιδων ναυτικοι δοκιμοι κτλ κτλ..) http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4667&subid=2&pubid=318514

 

Και εαν βαριεται καποιος να δει θα αναφερω το εξης : για σχολη αστυφυλακων δινει οριακη πτωση 100 μοριων απο 14.450 σε 14.350 (προφανως εαν πχ τα θεματα ηταν περσινης δυσκολιας θα ειχαμε πτωση καμια... 700+ μορια με τετοια μεγαλη αυξηση εισακτεων)

 

Και αξιωματικων δινει 187χχ οπου στα 2 χ αντιστοιχει ενας αριθμος που δεν θυμαμε χεχε.

 

ΥΓ:ολα τα στοιχεια τα πηρα και τα παραθετω απο την εφημεριδα "ημερησια"

Link to comment
Share on other sites

100% μεσα εισαι με 10%

 

Εγω εχω 15.225 γενικη σειρα , με περισυ βαση 14.450 και φετος αντι για 1071 παιρνουν 1334 , ειμαι μεσα πιστευεις ?

 

Poli aneta afou se esas einai pithano na pesei i vasi!!!

 

kai na ksereis super meros einai i Komotini polles foititries kai metraei to oti tha eisai astifilakas :)) (kai oxi i Xanthi).

Link to comment
Share on other sites

epidi poli kodino mou proswpo ekane tin ekpedeusi tou stis sxoles tis komotinis auto pou tou exi mini apo eki einai oi plakes anamesa stous neous kai tous sxetika palious,to poli krio kai oi parees ginaikwn pou eskagan miti apo ka8e gwniaaa....:D;)....padws apo sizitisis pou kaname me ta paidia pou diname stin a8ina kriti kai komotini 8a einai oi prwtes se protimisis...
Link to comment
Share on other sites

ΤIEST να σου πω ρε (μελλοντικε) συναδελφε , εκει που εδινες , οι πιο πολλοι ειχαν βαθμους κατω απο 15 η πανω απο 15?

 

Φιλε kontolis μακαρι , το λογικο αυτο ειναι διοτι υπαρχει μια μεγαλη αυξηση θεσεων περιπου 20% παραπανω (+ 263 ατομα περισοτερα απο περισυ στην γενικη σειρα).

 

Παντως παιδια και εγω κατα πασα πιθανοτητα θα δηλωσω σχολη αστυφυλακων Κομοτηνης διοτι εκει ειναι το κεντρο , ειναι αρκετα κοντα στο σπιτι μου , και επισης εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις.Ο γενικος κανονας με αυτην την σχολη ειναι ο εξης : σχεδον οσοι δηλωνουν πηγαινουν διοτι παιρνει πολλα ατομα και δεν απαιτει μεγαλη βαση...Ξανθη θελει μεγαλυτερη βαση γιατι παιρνει και λιγοτερα ατομα.

 

Παντως να ξερετε , πολλοι που πηγαν Κομοτηνη το μετανιωσαν.Ο κυριος λογος ειναι οτι η συγκεκριμενη σχολη ειναι η πιο αυστηρη και δυσκολη απο ολες αφου εκει πεφτει το βαρος οντας το κεντρο των σχολων αστυφυλακων.

Αλλα νομιζω οτι εκει θα φανει ποιος αξιζει και ποιος οχι...

Link to comment
Share on other sites

ΤIEST να σου πω ρε (μελλοντικε) συναδελφε , εκει που εδινες , οι πιο πολλοι ειχαν βαθμους κατω απο 15 η πανω απο 15?

stin 20sada tin diki mou 6 eixame panw apo 15500...twra na sou pw kai to allo merikoi den 8a dilwnan prwti tin astinomia opws egw...(opote isws na min ginoume sinadelfoi:))AAA kai osoi den to exete enas odigos spoudwn astinomikis ekpedeusis...

http://www.speedyshare.com/171211819.html

Link to comment
Share on other sites

παντως σιγουρα θα πεσει η βαση της αστυφυλακων.η αυξηση των ατομων που περνει ειναι σημαντικη και θα τη ριξει.Weskers μην ανυσυχεις.εισαι ανετα μεσα.100%!!!!!Παιδια εγω με 16429 μορια μπορω να παω Κομοτηνη?
ΕΛ.ΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις αφου Κομοτηνη παιρνει πολλα ατομα..Κομοτηνη δεν θες και ιδιαιτερα μεγαλο βαθμο..

panagos88 ε μαλλον ρε φιλε απλα επειδη ολο ακουω οτι γραψανε καλυτερα κτλ νιωθω μια ας το πουμε πιεση..Αλλα η αυξηση θεσεων ειναι μεγαλη γυρω στο 20-25 τοις εκατο.

 

 

Tiest οι αλλοι ειχαν ΚΑΤΩ απο 15 ομως ?

Link to comment
Share on other sites

Tiest οι αλλοι ειχαν ΚΑΤΩ απο 15 ομως ?

 

nai re, sigekrimena katw apo tin persini vasi...(8a doume guys pou 8a paei auti i vasi se liges meres, ws tote relaxxx)

Link to comment
Share on other sites

Oκ ρε φιλε απλα στην αρχη οταν εβγαλα 15.225 ημουν πολυ ηρεμος και 100% σιγουρος για εισαγωγη απλα με αυτα που ακουγα κατα διαστηματα ενιωσα μια πιεση , οχι αγχος ακριβως αλλα μια μικρη πιεση για αυτο ρωταω συνεχως συγνωμη για το πριξημο:D
Link to comment
Share on other sites

Μπας και ημασταν ιδια δοιμηρια...Εμενα Π οποτε..

 

 

Pedes genika an exete kamia pliroforia apo frontistes i genika apo to Ypourgeio pou tha kimanthoun oi vaseis me to 10% alla kai me to 90% anaferete sas parakalo gia na pao diakopes anetos...

 

Exo agxos :cool: geros anthropos (1982 genitheis) vlepete.....ax00xa0a0ax0

 

Komotini 4ever...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο εβγαλες ?

 

Με 10% δεν μπορω να σου πω προβλεψη..

 

Με 90% εχω δει 1 προβλεψη + μια εκτιμηση.

Η προβλεψη εδειχνε οριακη πτωση 100 μοριων δηλαδη 14.350 αφου ανεφερε οτι υπαρχει σημαντικη αυξηση θεσεων και ελεγε οτι η σχολη θα παρουσιασει γενικα στασιμοτητα , και η εκτιμηση ελεγε οτι η σχολη αστυφυλακων δεν θα παρουσιασει την αναμενομενη μεση ανοδο του 5του πεδιου λογο της αυξησης των θεσεων.

Link to comment
Share on other sites

Οι δοιμηριες ειναι ομαδες ας το πουμε ετσι.Οπως πχ στον στρατο υπαρχουν οι λοχοι.Το κριτηριο νομιζω ειναι απλα το επιθετο...δηλαδη σε βαζουν σε ομαδες με βαση το επιθετο.

 

Αυτο γινεται για λογους οργανωσης.

Link to comment
Share on other sites

Οι δοιμηριες ειναι ομαδες ας το πουμε ετσι.Οπως πχ στον στρατο υπαρχουν οι λοχοι.Το κριτηριο νομιζω ειναι απλα το επιθετο...δηλαδη σε βαζουν σε ομαδες με βαση το επιθετο.

 

Αυτο γινεται για λογους οργανωσης.

 

Και στον στρατό υπάρχουν διμοιρίες, οι οποίες αποτελούνται κανονικά από 30 άτομα, αν δεν κάνω λάθος.

Ομάδες->Διμοιρίες->Λόχοι->Τάγματα κλπ.

Απλά πληροφοριακά...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...