Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ώρα του μεσημεριανού ύπνου κυρίως αν θες διάβασμα η γυμναστήριο (αν την παλεύεις εννοείται).

Το απόγευμα έχεις κάποιες ώρες ελεύθερες αν δεν έχεις υπηρεσία πουν μπορείς πάλι γυμναστήριο. (Ξανά αν την παλεύεις με το σκεπτικό ότι ξυπνάνε 6 το πρωί)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την ώρα του μεσημεριανού ύπνου κυρίως αν θες διάβασμα η γυμναστήριο (αν την παλεύεις εννοείται).

Το απόγευμα έχεις κάποιες ώρες ελεύθερες αν δεν έχεις υπηρεσία πουν μπορείς πάλι γυμναστήριο. (Ξανά αν την παλεύεις με το σκεπτικό ότι ξυπνάνε 6 το πρωί)

 

Αααα οκ...Σε ευχαριστώ. Και κάτι τελευταίο επειδή είμαι τελείως άσχετος επί του θέματος. Όταν λες υπηρεσία τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν βγει η προκήρυξη (συνήθως αρχές Ιουνίου).

 

Εξυπακούεται πως πρεπει να τις δηλώσεις στο μηχανογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ήταν το μέλλον.Εμεις οι χαζοί πήγαμε και σπουδάσαμε και πήραμε πτυχία και είμαστε άνεργοι.

Η μόνη απορία μου που έχω είναι γιατί βάζουν πλαφόν στο ύψος.

Και δεν αναφέρομαι στους ιπτάμενους.

Δηλαδή θεωρούν ότι αν είσαι κάτω από 1.70 αλλά με καλό σώμα και εργατικός γιατί δεν τους κανεις?

Επίσης έχω την απορία γιατί οι στρατιωτικοί κάνουν την κότα με τα βύσματα.

Ο Παππούς μου ήταν στρατιωτικός και ήταν βύσμα και ως ένα βαθμό το κατανοώ ότι και οι ίδιοι είναι απλώς αναρωτιέμαι.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Αστα και εγώ με πτυχίο είμαι και θέλω να περάσω. Δεν ξέρω τι ισχύει για το στρατό αλλά πιστεύω ότι στην αστυνομία είναι καθαρά πρακτικό. Αρχικά για να φαίνεσαι μεγαλόσωμος Και δεύτερον να μπορείς να ακίνητο ποιήσεις κάποιον. Αν είσαι 1.60 π.χ όσο μυώδης και να είσαι δεν μπορείς να ακίνητοποιησης κάποιον που είναι δύο μετρα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...Ο 1.65 με τον 1.70 δεν έχουν διαφορά.Ασε που ξέρω από γνωστό ότι 1.68 και τον πήραν στο στρατό με κατάλληλο τηλεφωνο.

Επίσης μην πω για τις γυναίκες που είναι 1.65 ενώ υποτίθεται ότι είναι και πιο ψηλές από τα αγόρια.

Γίνεται με πολύ άσχημο τρόπο αυτό και εδώ που τα λέμε...

Αν το λέει η καρδούλα σου τον ακινητοποιείς τον άλλονε.Δεν παει να είσαι και 1.80 αν φοβάσαι κλαύτα.

Επίσης αυτό έχει φανεί από πόσοι κλέφτες την έχουν κοπανήσει.Οχι επειδή ο αστυνομικός δεν ήταν ψηλός.

Σε μερικές περιπτώσεις όπως είπα είναι και κάτι χοντροί δυσκίνητοι που ο ως είναι ψηλοί.

Υ.γ ο άλλος ήταν 1.60 και έπαιζε στο ΝΒΑ

 

Υ.γ.2 ο Μέγας Ναπολέων,ο Φιντέλ Κάστρο,Ο Τζένκινς Χαν όλοι μεγάλοι στρατηγοί από όσο ξέρω δεν ήταν πάνω από 1.70!

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Ο 1.68 δεν έχει διαφορά με τον 1.71 αλλά όταν γίνεται μια συλλογική διαδικασία με τεράστιο αριθμό ατόμων να θέλουν να εισαχθούν πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια. Αλλιώς θα έπρεπε να κοιτάνε τον κάθε εισακτεο ξεχωριστά. Αν το λέει η καρδιά του αν είναι ψηλός και άλλα Χίλια δυο πράγμα αδύνατο με τόσο πολλούς συμμετεχοντες. Επομένως θεωρώ ότι είναι και για λόγους οικονομίας χρόνου! Επίσης, δεν συζητάμε για το ποιος μπορεί να ακινητοποιησει κάποιον, ίσως να ήταν λίγο άστοχο το παράδειγμα μου. Σημασία έχει ποιος φαίνεται πιο αποτρεπτικος. Σημασία έχει να βλέπεις κάποιον και να σε αποτρεπει από μια αξιοποίηνη πράξη. Τέλος, οι μεγάλοι στρατιωτικοί δεν έχουν σχέση με την αστυνομία. Οι στρατιωτικοί έχουν άλλη δουλειά. Ο αστυνομικος επιτηρει την τάξη. Είναι σημαντικό να είναι αποτρεπτικος
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε άλλα κριτήρια.

Δηλαδή στις γυναίκες που είναι 1.65 το όριο μία γυναίκα σε αυτό το ύψος σε απωθεί από το να κλέψεις ή να εισβάλλεις στην πατρίδα?

Όχι βέβαια... Γίνεται για άλλους λόγους και το θεωρώ ρατσιστικό.

Φυσικά όταν παίρνει ο πατριάρχης ή ο ψευτοστρατηγός πολιτικός κ.ο.κ για μεταθεσούλα ή Βύσμα στον κανακάρη,μόκο οι στρατιωτικοί.

Επίσης αν είναι να μπουν κριτήρια αυτά πρέπει να είναι άλλα.Η υγεία είναι τέτοιο.

Το ύψος όμως και η ηλικία είναι ανόητα.

Δηλαδή γιατί κάποιος στα 24 του να μην μπορεί π.χ να γίνει στρατιωτικός?

Ας είναι έστω και από ΣΜΥ...

 

Υ.γ. Εννοείται ότι δεν θέλουν όλοι να γίνουν στρατιωτικοί,όπως εννοείται ότι δε θα γράψουν όλοι τους βαθμούς για να γίνουν.

Επίσης δεν είναι και τόσο πολλοί οι Έλληνες κάτω του 1.70!

 

Υ.γ.2 Φυσικά αυτά τα λέω καλοπροαίρετα αλλά δείχνουν ότι στην Ελλάδα τα κριτήρια είναι λάθος σε πάρα πολλά πράγματα και για αυτό μένουμε πίσω.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Τα όρια υπάρχουν για πολλούς λόγους..τα οπλικά συστήματα δεν είναι και τα πιο εύκολα η χαμηλα ..Επίσης λίγο δύσκολο να πάρει οδηγό ρυμουλκό η επικαθυμενου με ύψος κάτω από 1.65..Πρέπει να βλέπει και να βλέπετε..ακόμη και η θέση ενός 290 gd δυσκολεύει έναν κοντό στην οδήγηση μιας και στις ελάχιστες περιπτώσεις που λειτουργεί το κάθισμα δεν πάει αρκετά μπροστά ενώ το τιμόνι σου έρχεται στο στήθος..1.69 είμαι και είναι πολύ κουραστικό να ανεβοκατεβαίνεις όλη μέρα σε ένα πυροσβεστικό η ενα stayer..

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 1.69 θα σε κόβανε φίλε...

Όσο για αυτό που λες...Υπάρχουν πολλές ειδικότητες που δεν επηρεάζονται.

Επίσης αφού κάτω από 1.70 δεν τους κάνει

...Να απορρίπτουν και τους φαντάρους κάτω από 1.70 αλλά τότε που θα βρουν χαμάληδες να τους κάνουν τη λατζα.

Εκεί βέβαια δεν κουράζονται να ανεβοκατεβαίνουν τα σταγερ υποθέτω.

Και στην τελική ο Μέγας Ναπολέων που ήταν μεγάλος στρατηγός δε νομίζω να επηρρέαστηκε από το ύψος του για να πετύχει.

Αντίθετα είναι κάτι κοιλαράδες που κουράζονται πάρα πολύ να ανεβοκατεβαίνουν τα σταγερ κ.λ.π

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο ύψος για τις σχολές της Αστυνομίας είναι 1,70 μ. ασχέτως φύλου. Παράλληλα, η ηλικία δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 26 έτη, ενώ και ο Δ.Μ.Σ. θα πρέπει να κυμαίνεται από 19 έως 27 για τους άνδρες και από 18 έως 25 για τις γυναίκες.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Παιδια ειμαι τριτη λυκειου φετος και θελω να δωσω για Ικαρων .Γενικα το εψαξα λιγο και ειδα οτι χρειαζεται να κανεις καποια αιτηση οτι θες να πας στην σχολη δεν πολυ καταλαβα.Αυτο ισχυει ? Και αν ναι ποτε πρεπει να την κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Είμαι 16 χρόνων είμαι από την Ρόδο και ενδιαφέρομαι πολύ για την ΣΣΕ. Είναι αλήθεια ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά το κυνηγάω εδώ και καιρό. Έχω κάποιες ερωτήσεις α) το σώμα που θα καταταχτεις(πεζικό, πυροβολικό, τεθωρακισμενα κτλ) είναι δικια σου επιλογή, και γίνεται μέσα στην σχολή?** β)Κάθε πότε οι Ευελπιδες έχουν έξοδο?** γ) Τι ειδους ψυχομετρικες εξετασεις γίνονται για να εισαχθεί κάποιος στην σχολή?** δ) Ισχύει ότι οι υποψιφοι πρέπει να παρουσιαστούν στην σχολή πριν τις πανελλήνιες εξετάσεις για τις αθλητικές δοκιμασίες?* και** στ) Οι απόφοιτοι από την σχολή(ανθυπολοχαγοι) πάνε σε όποια πόλη επιθυμούν? Edited by FIRST_LINE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Άμα περάσω ειδικές δυνάμεις στρατού μπορώ να περάσω μετά αστυνομία με απαντήσει κάποιος που ξέρει

 

Οχι απλα θα παρεις μορια αν ξανά βγάλει προκήρυξη. Αν βγάλει μετά από 10 χρονια όπως έκανε φέτος ίσως να μην μπαίνεις λογο ηλικίας. Πιο πολύ μετράνε τα πτυχία και ο βαθμός πανελληνίων παρα ειδικές δυνάμεις να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...