Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά! Καλή συνέχεια και σε σας.

 

Johny-B είσαι αστυνομικός;

 

WeskerS δεν έχω πτυχίο η/υ αλλά Υλικών πράγμα που σημαίνει οτι έχω στην ουσία γνώσεις φυσικοχημείας και λίγο μικροβιολογίας.

 

Τώρα όσον αφορά τη σχολή ο αδελφός μου είναι ήδη δευτεροετής και όπως τον έχουν ενημερώσει πρέπει να παρουσιαστεί την 1η Οκτωβρίου και θα φύγει από κει κατά τις 10 Οκτωβρίου.

Αυτό σημαίνει μάλλον ότι και εμείς κατά τα μέσα Οκτωβρίου θα παρουσιαστούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτοι που προκειτε να γινουν 2-ετης θα μπουνε στις 13 οποτε εμεις δεν προκειτε να παμε μεσα αλλα τελη του μηνα..

 

Ε σου εδωσα πληροφοριες σχετικα με το πτυχιο σου ,ισως μπεις σε κανα τμημα εγκληματολογικων ερευνων που εχουν εργαστηρια εκει κτλ.

 

Σε ποια σχολη θα πας η θελεις να πας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που προκειτε να γινουν 2-ετης θα μπουνε στις 13 οποτε εμεις δεν προκειτε να παμε μεσα αλλα τελη του μηνα..

 

 

Σε ποια σχολη θα πας η θελεις να πας?

 

Εμένα με βολεύει Ρέθυμνο. Τώρα αν πάω κάπου αλλού δεν με πειράζει θα κάνω τον Τουρίστα.

 

Οι μελλοντικοί δευτεροετής μπορεί να μπουν στις 13 το θέμα είναι ότι οι θέσεις των 3ετών θα έχουν πλέον αδειάσει και θα μπορούμε εμείς να πάρουμε τις θέσεις τους άσχετα με τι θα κάνουν 2ετής.

Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ατομα που θα πανε δευτερο ετος μου ειπανε θα μπουμε τελη του μηνα..το ιδιο και αστυνομικοι τωρα οτι ξερεις ξερω φιλε τι να πω..

 

Κρητη εισαι ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεύει Ρέθυμνο. Τώρα αν πάω κάπου αλλού δεν με πειράζει θα κάνω τον Τουρίστα.

 

Οι μελλοντικοί δευτεροετής μπορεί να μπουν στις 13 το θέμα είναι ότι οι θέσεις των 3ετών θα έχουν πλέον αδειάσει και θα μπορούμε εμείς να πάρουμε τις θέσεις τους άσχετα με τι θα κάνουν 2ετής.

Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;

 

Καταρχην για να συνενοηθούμε!

 

Ο αδερφός του percisμάλλον τώρα έγινε 3οετής

Αυτό σημαίνει ότι μπαίνει 1 και φεύγει 10 αφού έχει ορκιστεί ή ότι άλλο πρέπει να γίνει άρα το νωρίτερο που μπαίνουμε είναι αλλά αφού οι δευτεροετής μπαίνουν 13 δεν θέλουν χρόνο για εγκατασταση?Άρα το νωρίτερο 13 αλλά μάλλον αργότερα

 

Ειδικά φέτος που είναι τόσος κόσμος σε κάθε σχολή θα γίνει της πόπης!Εγω απορώ πως θα χωρέσουν τόσα άτομα σε σχολές που έχουν σχεδιαστεί για λιγότερους σε ραντσα θα κοιμουνται τα παιδιά?

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Εάν οι 3ετης φύγουνε στις 10 και εμείς έρθουμε 11 με 12 τότε βολεύει αμέσως μετά στις 13 να έρθουν και οι 2ετής. Πόσες μέρες νομίζεις χρειάζονται; Μέσα σε μία μέρα σου δίνουν ρούχα και κρεβάτι και την επομένη αν όχι την ίδια μέρα αρχίζεις εκπαίδευση.

 

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει η βασική εκπαίδευση των 40 ημερών όπου δεν έχουμε ούτε έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Percis αυτα που λες ειναι θεωριες.Γιατι σου λεω , εμεις μπορουμε να κανουμε εδω συζητησεις για το ποτε μπορει και ποτε οχι , μα ξεχνας οτι υπαρχει η διαδικασια πχ της ορκωμοσιας και της ονομασιας των νεων αστυφυλακων.Αυτο σιγουρα θελει καποιο χρονο μεχρι η σχολη να φορεσει τα γιορτινα της , μεχρι να οργανωθουνε κτλ..Αφου αυτοι που θα γινουν 2-ετης θα μπουνε στις 13 εμεις πως θα μπουμε πιο πριν ?Ειναι δυνατον οι νεοι να μπουνε πιο πριν και οι παλιοι πιο μετα?Αφου οι παλιοι θα μας δειξουν που θα κοιμομαστε σε ποιους θαλαμους θα ειμαστε κτλ δεν μπορει να ερχετε ενας εκπαιδευτης για καθε 10-15 ατονα να μας λεει...

 

Να φανταστεις οτι φετος εχουμε και εκλογες οποτε πως θα μπορεσουνε να επεξεργαστουνε στοιχεια 1800 επιτυχοντων τοσο γρηγορα ?

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εμεις οι νεοι δηλαδη μπαινουμε ΜΕΤΑ τους παλιους.

 

Και τωρα ισως κατι ασχετο δειτε αυτο :

Κοιταξτε ρε παιδια τι παραγωγη εκαναν στην Αστυνομια της Τουρκιας.Οι εικονες ειναι πραγματικα εντυπωσιακες και ετσι ενισχυεται το αισθημα της συμπαθειας και της υπερηφανειας.Βεβαια στην πραγματικοτητα δεν ειναι οπως φαινετε ετσι ?αλλα το βιντεο ειναι πραγματικα καλη παραγωγη..

Link to comment
Share on other sites

 

Και τωρα ισως κατι ασχετο δειτε αυτο :

Κοιταξτε ρε παιδια τι παραγωγη εκαναν στην Αστυνομια της Τουρκιας.Οι εικονες ειναι πραγματικα εντυπωσιακες και ετσι ενισχυεται το αισθημα της συμπαθειας και της υπερηφανειας.Βεβαια στην πραγματικοτητα δεν ειναι οπως φαινετε ετσι ?αλλα το βιντεο ειναι πραγματικα καλη παραγωγη..

 

Sorry αδερφέ αλλά μιλάμε για γιγαντιαίο lol ήμαρτον ρε συ είπαμε να μην ΄χασει και την σοβαροτητα του το σώμα.Και δυστηχώς ως γνώστης μπορώ να σου πω ότι η τούρκικη Αστυνομία είναι για τον Π....τσο.

 

Κοινώς μιλάμε για ένα κράτος που έχει αστυνομοκρατία!Συν τοις άλλοις η οργανωσή τους είναι για κλάματα.Ειλικρίνα δεν θέλω κανένα μάθημα από τους τούρκους!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Mιλησα μωρε για μαθημα εγω?Απλα ειπα οτι κανανε μεγαλη παραγωγη εξαλου μονος δεν εθεσα το ρητορικο ερωτημα "Βεβαια στην πραγματικοτητα δεν ειναι οπως φαινετε ετσι ?" ;)

 

Εχω κατι βιντεο απο την "πραγματικη" τους αστυνομια που εαν τα δουνε εδω μερικοι που φωναζουν για δηθεν βια κτλ θα παρακαλανε να μην τους πιασουν στην Τουρκια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω δεν είπα βρε τίποτα μην το παίρνεις τόσο κατάκαρδα!

 

Απλα όπως είπες μπροστά στους τούρκους τα Ματ τα δικά μας μοιάζουν με παιδική χαρά!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Παιδικη χαρα ?Χαχαχ καλο!Σαν αρνακια δειχνουνε.Δειτε αυτο :http://www.youtube.com/watch?v=QVCtLxsjqt8&mode=related&search=

 

Και θελουνε να μπουνε και στην Ευρωπη..Μακαρι να μην μπουνε δεν τους θελω καθολου.Εκτος αυτου , αυτες οι εικονες μονο για Αστυνομια δεν ειναι...Αυτοι ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ απο τους διαδηλωτες!Αλλα εκει δεν εχει παιχνιδια εκει βαρανε πραγματικα ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

μα ξεχνας οτι υπαρχει η διαδικασια πχ της ορκωμοσιας και της ονομασιας των νεων αστυφυλακων.Αυτο σιγουρα θελει καποιο χρονο μεχρι η σχολη να φορεσει τα γιορτινα της , μεχρι να οργανωθουνε κτλ..Αφου αυτοι που θα γινουν 2-ετης θα μπουνε στις 13 εμεις πως θα μπουμε πιο πριν ?Ειναι δυνατον οι νεοι να μπουνε πιο πριν και οι παλιοι πιο μετα?Αφου οι παλιοι θα μας δειξουν που θα κοιμομαστε σε ποιους θαλαμους θα ειμαστε κτλ δεν μπορει να ερχετε ενας εκπαιδευτης για καθε 10-15 ατονα να μας λεει...

 

Να φανταστεις οτι φετος εχουμε και εκλογες οποτε πως θα μπορεσουνε να επεξεργαστουνε στοιχεια 1800 επιτυχοντων τοσο γρηγορα ?

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εμεις οι νεοι δηλαδη μπαινουμε ΜΕΤΑ τους παλιους.

 

 

Έχεις δίκιο στο ότι πρώτα πρέπει να μπούνε οι 2ετής αλλά δεν ξέρω τι τελικά θα κάνουνε.

 

Όσο για την ορκωμοσία ο αδελφός μου είπε οτι θα γίνει κατα το Νοέμβριο. Στις 1-10 Οκτωμβρίου θα δίνουν μαθήματα.

 

Τώρα θα μου πεις που θα χωρέσουν αυτοί το Νοέμβριο. Η απάντηση είναι κανείς δεν ξέρει. Σε στρώματα σε ξενοδοχεία... δεν ξέρω.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι η λογική εδώ δεν πολυχωράει.

 

Ότι και να λέμε λοιπόν, όπως είπες και εσύ, είναι θεωρίες. Ούτε και αυτοί ξέρουν τη θα μας κάνουν ακόμα. Αν ήταν οργανωμένοι θα μας καλούσαν την επομένη των βάσεων να δώσουμε τα στοιχεία μας και να τα επεξεργάζονται όσο θέλουνε μέχρι τον Οκτώβριο.

 

Να κάτσουμε να μιλάμε για το αν θας μας καλέσουν 15 ή 20 Οκτωβρίου δεν έχει νόημα. Άλλωστε εμένα με συμφέρει το αργότερο... δεν πολυβιάζομαι. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά που είχα πάει Κων/πόλη έβλεπα σε κάθε τμήμα απέξω κάτι σαν τανκς που πετάνε νερό, δεν ξέρω πως τα λένε, βαμένα με τα χρώματα της αστυνομίας. Μόνο που τα βλέπεις εκεί έξω αλλάζεις διάθεση.

 

Τα αυτοκίνητά τους είναι κάτι παμπάλαια Tuff τούρκικης κατασκευής που δεν πάνε μία.

 

Υπάρχουν περιοχές στην Πόλη που δεν πάει η αστυνομία. Εκεί που λοιπόν που προχωρούσαμε νύχτα μας λέει ένας αστυνομικός ότι αν προχωράγαμε παραπέρα θα το κάναμε με δική μας ευθύνη. Κάναμε μεταβολή και φύγαμε.

 

Τους Τούρκους αστυνομικούς μόνο περήφανους δεν τους είδα. Είχαν όλη τη μέρα ένα κακόμοιρο ύφος...

 

Όσο για τους μισθούς που παίρνουν δεν ξέρω αλλα τους κόβω με βάση τα οικονομικά της Τουρκίας και τους μέσους μισθούς τους το πολύ στα 300 ευρώ/μήνα

 

 

Για ένα πράγμα μόνο τους ζηλεύω. Κατέχουν καλυτερη θέση και σεβασμό στην κοινωνία τους σε σχέση με τους Έλληνες.

 

Βάλτε στο Youtube greek police και μετά turkish police και δείτε το περιεχόμενο.

 

Εδώ το να είσαι αστυνομικός είναι ευκαιρία για να σε βρίσουν.

 

Κρίμα, αυτό κάποτε πρέπει να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί ένα ντοκιμαντέρ για τη Βραζιλία και ομολογώ εντυπωσιάστηκα απο το μέγεθος της εγκληματικότητας αλλά και την ικανότητα της αστυνομίας τους.

 

Εν τέλη, καλύτερα να μη χρειάζεται να έχεις τόσο καλούς αστυνομικούς.

Link to comment
Share on other sites

Βραζιλια ε?Η BOPE κανει τετοιες "επιδρομες" χεχε...Την ξερω.Βραζιλια γινεται της τρελης..Εκει μιλαμε υπαρχει ΠΟΛΕΜΟΣ αναμεσα σε συμοριες και αστυνομια.Πριν 1-2 χρονια ειχε γινει στο Σαο Παολο μεγαλος πολεμος με δεκαδες νεκρους μιλαμε και απο τις 2 πλευρες.

 

Τουρκια ?300 ευρω? Αχαχαχα , εδω το κατα κεφαλην εισοδημα συμφωνα με την IDF για το 2007 θα ειναι 27.000 ενω για την τουρκια ειναι 5-6...Οχι απλα δεν παιρνουνε 300 ευρω , αλλα μπορει και κανα 100αρικο να ειναι πολυ...

 

Εγω τα περιπολικα τους τουλαχιστον στο βιντεο αυτο τα ειδα καλα..Νομιζω πρεπει να ηταν pegeut εαν δεν κανω λαθος..Τωρα δεν ξερω εαν πχ εχουν καμια 20αρια τετοια για επιδειξεις κτλ και για να κανουν βιντεο και εχουν αλλα για εξω.Παντως εδω απο θεμα περιπολικων δεν ειμαστε επισης καλα..Τα πιο πολλα απο τα xsara ειναι μολις 1.4 και 1.6 και για να πιασουν 0-100 προφανως θελουν 9-10 δευτερολεπτα δηλαδη αι καληνυχτα..Τα skoda octavia απο την αλλη ειναι σε καλυτερη μοιρα αφου ειναι ολα 1.8 αλλα και 2.0...

Εχουμε και κατι opel astra αλλα δεν ξερω και πολλες λεπτομερειες οσο αναφορα την μηχανη τους παντως πολλα απο αυτα τα χρησιμοποιουνε αξιωματικοι ενω καποια εχουν δωθει στην Αμεση Δραση Αθηνων.

 

Τελος να πω percis πως υπηρχε χρονια οπου οι 1το-ετης μπηκανε ΠΟΛΥ αργα γυρω στον Νοεμβριο νομιζω πρεπει να ηταν το 2000 η κατι τετοιο εαν δεν κανω λαθος.Ουτε εγω βιαζομαι παντως , ας ξεκουρατουμε και λιγο τοσο αγχος περασαμε και ειχαμε και εξετασεις..

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί ένα ντοκιμαντέρ για τη Βραζιλία και ομολογώ εντυπωσιάστηκα απο το μέγεθος της εγκληματικότητας αλλά και την ικανότητα της αστυνομίας τους.

 

Εν τέλη, καλύτερα να μη χρειάζεται να έχεις τόσο καλούς αστυνομικούς.

καλα εκει χανεσαι πραγματικα εχουν 13 μοναδες μονο της αστυνομιας οι τρεις ειναι κατι σαν τα δικα μας εκαμ μια φορα τους ειχα δει στο cnn και πραγματικα μπορω να πω οτι τα ατομα ειναι τρελοι..(εκπαιδευση με τους γαλλους εχουν οποτε ξερεις ποσο καλα κανουν την δουλεια τους..)

ο ξαδερφος μου εκει οταν πατησε πρωτη φορα το ποδι του εκει του εκλεψαν τα παπουτσια nike που φοραγε..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπες για Γαλλους για εμενα η καλυτερη μοναδα αντιστοιχη των ΕΚΑΜ δηλαδη αντιτρομοκρατικη ειδικων δυναμεων αστυνομιας ειναι η GIGN της Γαλλικης Χωροφυλακης..Μιλαμε στο youtube εαν πατε υπαρχει μια επιχειρηση που γινεται μπροστα στις καμερες σε αεροπλανο με αεροπειρατεια.Ειναι η γνωστη εκεινη επιχειρηση με τους Αλγερινους με τα ak-47!Οι τυποι αυτοι πρεπει να ειναι οι πιο τρελοι γιατι εχουν 7 νεκρους απο τους οποιους οι 6 πεθαναν κατα την εκπαιδευση και μονο ο ενας σε διαρκεια επιχειρησης......!!!

 

ΥΓ : η καλυτερη αντιτρομοκρατικη μοναδα της Βραζιλιας ειναι η BOPE.

Link to comment
Share on other sites

τωρα πια οταν λεμε για αντιτρομοκρατικες ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα μπορουμε να βαλουμε και το "πολιτικο μερος" των sas μεσα αλλα αυτοι ειναι μια κλαση απο μονοι τους οποτε ειναι λιγο ακυρο να μιλαμε για αυτους..
Link to comment
Share on other sites

Koιτα η SAS ετσι και αλλιως στο Ιρακ και Αφγανισταν για παραδειγμα εχει καθαρα αντιτρομοκρατικη αποστολη.Βεβαια αποτελει μια μοναδα ειδικων επιχειρησεων και δρα πισω απο τις εχθρικες γραμμες μα δεν θα ηταν λαθος να αναφερθει ως αντιτρομοκρατικη.Ενταξει δεν ειναι τοσο "καθαρο-αιμη" να το πω ετσι επειδη δεν ανηκει σε σωμα ασφαλειας αλλα στον στρατο.
Link to comment
Share on other sites

ειναι μοναδα ειδικων επιχειρησεων περιλαμβανει τα παντα δυστηχως θελει και πολλα..

 

60χλμ σε δυο ωρες με 85αρι μπεργκεν αυτοι ειναι θεοι..

Link to comment
Share on other sites

Οπα κατσε ρε..Αυτο που το διαβασες?Να ξερεις οτι ακουγονται και πολλες ακροτητες ετσι..Εγω θα σου πω κατι αλλο ομως που ισχυει.

 

Ο ξαδερφος του πατερα μου ειναι υψηλοβαθμος αξιωματικος του Στρατου και συμετειχε σε μια ασκηση του ΝΑΤΟ στο εξωτερικο.Εκει ηταν και ενα κλιμακιο SAS.Σε μια στιγμη αυτος ειπε σε εναν λοχια των SAS περιμενε λιγο ερχομαι για να παει να παρει κατι χαρτες.Και ξεχαστηκε μετα πηγε στο κεντρο δοιηκησης για την ασκηση και τελικα δεν πηγε πισω στον λοχια και ο λοχιας περιμενε στο ιδιο μερος επι 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΡΑ!!!ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΕ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΛΕΕΙ σε περιμενα!Αυτο δεν ξερω εαν πρεπει να το πιστεψω παντως δεν μου φαινετε να ειναι και ψεμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακροτητα τεσπα δεν θα το ανοιξω παλι εχω βιντεο απο spartan hammer απο το 2005 μεχρι το 2007(οπου εχω παρει μερος) τα ατομα δεν ειναι καν σε επιπεδο με εμας..ισως τα ετα να τους φτανουν σε επιπεδο ποιοτητας αλλα απο θεμα αντοχης και κακουχιας ειναι τοπ

 

black knight εαν σου λεει κατι αυτο

Link to comment
Share on other sites

ειναι μοναδα ειδικων επιχειρησεων περιλαμβανει τα παντα δυστηχως θελει και πολλα..

 

60χλμ σε δυο ωρες με 85αρι μπεργκεν αυτοι ειναι θεοι..

Συγγνωμη αλλα 30χλμ την ωρα δεν κανουν ουτε αθλητες μαραθωνιου που δεν κουβαλανε και τιποτα.Μην λεμε και οτι θελουμε.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

υπερμαραθωνιοι κανουν 78χλμ... με τοπ τα 167 και δεν ειναι και τιποτα..

 

οι sas σαν μοναδα δεν εχει ουτε καν 40 ατομα.. αλλα οι sbs ειναι αυτοι που κανουν την βρωμοδουλεια σε καθε πολεμο υπο το ονομα sas..παιδι της θατσερ ειναι αυτοι τι περιμενεις :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...