Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπερμαραθωνιοι κανουν 78χλμ... με τοπ τα 167 και δεν ειναι και τιποτα..

 

οι sas σαν μοναδα δεν εχει ουτε καν 40 ατομα.. αλλα οι sbs ειναι αυτοι που κανουν την βρωμοδουλεια σε καθε πολεμο υπο το ονομα sas..παιδι της θατσερ ειναι αυτοι τι περιμενεις :p

Δηλαδη υπαρχουν ανθρωποι που τρεχουν 178χλμ σε 2 ωρες;Μαλλον χιουμορ κανεις.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οχι σε δυο ωρες ελεος με τοπ ειπα δενξρω και πως λεγεται στο αγγλικα αυτο το αγωνισμα γι α να σου πω ισως ο γιακουμπλετς εαν τον ξερεις
Link to comment
Share on other sites

Oπα κατσε ρε φιλε απο τους SAS το πηγες στους SBS?Kαι ποιος σου ειπε οτι η SAS ειναι 40 ατομα?Ο σχηματισμος τους ειναι Συνταγμα και εχουν ως δοιηκητη συνταγματαρχη οποτε 40 ατομα δεν ειναι...Αλλιως θα ηταν ειτε ειδικο αποσπασμα ειτε λοχος...ΟΧΙ συνταγμα.

 

Σε ποιοτητα η ΕΤΑ δεν φτανει την SAS μη λεμε οτι θελουμε τωρα..Τι πολεμικη εμπειρια εχει η ΕΤΑ δηλαδη ?Και εξαλου η ΕΤΑ στην ουσια ειναι αλεξιπτωτιστες τι σχεση εχουνε με την SAS ?

 

Η SAS φιλε εχει πολυ μακρα ιστορια...Νομιζω αποτελει την καλυτερη μοναδα στρατου παγκοσμιος.Και εαν καποιοι λενε και καλα κατι για τις ρωσικες τυπου team alpha και spetznaz κτλ ας τους θυμισω διαφορες επιχειρησης με εκατονταδες νεκρους πχ Beslan...

 

Βεβαια το δυτικο προτυπο αντιμετωπισης τετοιων κρισεων βασιζεται στο δογμα οσο λιγοτερες απωλειες τοσο το καλυτερο ενω αντιθετα το πρωην σοβιετικο μαλλον ειναι εξουδετερωση και οτι να ειναι...

Πχ στην επιχειρηση στο θεατρο της Μοσχας...

 

Και οσο αναφορα αυτο που ειπες με τα 60km's το βρισκω υπερβολικο..Αυτο δεν μπορει να το κανει κανενας..Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο αυτα δεν γινονται μεσα σε 2 ωρες εδω ενα αμαξι για να κανει 60 χιλιομετρα θελει προφανως τουλαχιστον 30λεπτα μην πω καμια 45αρια λεπτα...:rolleyes:

 

Εσυ που ησουν?Απο οτι καταλαβα πρεπει να εισαι/ησουν commando..

Στρατος η ΕΛ.ΑΣ ?

Link to comment
Share on other sites

τωρα αμα αρχισω δεν θα τελειωσω ποτε :p

 

1)sas=SPECIAL AIR SERVICE ΕΤΑ=ειδικο ταγμα/τμημα(ο καθενας εχει πει οτι θελει)αλεξιπτωτιστων το ιδιο ακριβως πραγμα ειναι με την διαφορα οτι δεν εχουμε και πολλα μερη που δεν εχουμε παει(ναι εχουμε παει σε καθε πολεμο που εχει δει αυτη η γη με κραχτη φυσικα το αφγανισταν και σερβια..)

2) οι sas ειναι ουσιαστικα ενα regiment αλλα θα το γενικευμενα συνχωνευση μοναδων για αυτο ειπα sbs/sas δεν τους ξεχωριζεις στο πεδιο της μαχης και για αυτο οπου βλεπω sas σε βιντεο απο πολεμο και δεν εχει τουλαχιστον 2 χλμ αποσταση απο αυτους και νεκρους μεχρι εκει που βλεπει το ματι σου λεω οτι δεν ειναι αυτοι:p

3) εγω ξερω οτι ειναι η καλυτερη ειδικη μοναδα στο ειδος τους δηλαδη στην αντιτρομοκρατια επισης εχουν το καλυτερο χρονο ριψης πισω απο τον εχθρο(20 λεπτα)

4)στην ασκηση του νατο των 150χλμ για να δεις τα ετα εχουν σχεδον τον ιδιο χρονο με τους sas οπως και σε τεχνικες καλυψης(ηταν οι μονες δυο ομαδες που τους εψαχναν 3 μερες μετα που τελειωσε η ασκηση..)

5)spetznaz για μενα ειναι σκληρη οσο δεν περνει αλλα δεν εχω ασχοληθει με αυτους για να δω τι κανουν στο πεδιο της μαχης (υπαρχουν τρεις ελληνες που εχουν περασει απο εκει)

6)δεν ειναι καθολου υπερβολικο αυτο το πραγμα το φτανεις (βεβαια ειπα μετα οτι προκειται για καψωνι αλλα μερασε στα ψιλα:p )

 

εγω δεν ειμουν ειμαι αλλα που ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ασε καταλαβα ηδη που εισαι...αφου μονος το ειπες πριν.Φιλε η ΕΤΑ ειπαμε ειναι καλη μοναδα αλλα δεν μπορεις να κανεις συγκριση..Πχ η SAS εχει κανει μονη της συληψεις τρομοκρατων πολυ υψηλου επιπεδου κινδυνου.Η sas εχει οντως αυτο το ονομα μα εαν διαβασεις θα δεις οτι μικρη σχεση εχει με αυτο..Η SAS μπορει να κανει διαφορες αποστολες ακομα και ως αλεξιπτωτιστες μα δεν ειναι μια αερομεταφερομενη μοναδα οπως η ΕΤΑ η οποια εχει συγκεκριμενο τροπο δρασης : αλεξιπωτο και πισω απο τις γραμμες του εχθρου.Η SAS μπορει να δρασει με πολλους τροπους οχι μονο με αεροαποβαση η ριψη.

 

Αλλα επειδη ξεφυγαμε εαν θες φτιαξε ενα νεο θεμα γιατι εδω αφορα τις σχολες της Αστυνομιας κυριως και του στρατου οποτε μερικοι μελλοντικοι συναδελφοι μου ισως δεν γουσταρουνε αυτην την συζητηση παντως εμενα μου αρεσει πολυ το αντικειμενο κτλ κτλ..:O

 

Τελος να πω οτι οταν λες πηγαμε σε πολεμο βασικα δεν ειναι ετσι..Πηγαμε ΑΦΟΥ εγινε ο πολεμος.Η μονο μοναδα που γνωριζω η οποια εδρασε σε διαρκεια πολεμου κανοντας επιχειρησης ηταν η ΔΥΚ οταν στον πρωτο πολεμο του κολπου ειχε κανει ελεγχο σε πολλες δεκαδες πλοια και μαλιστα της ειχαν δωθει συγχατηρηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ασε καταλαβα ηδη που εισαι...αφου μονος το ειπες πριν.Φιλε η ΕΤΑ ειπαμε ειναι καλη μοναδα αλλα δεν μπορεις να κανεις συγκριση..Πχ η SAS εχει κανει μονη της συληψεις τρομοκρατων πολυ υψηλου επιπεδου κινδυνου.Η sas εχει οντως αυτο το ονομα μα εαν διαβασεις θα δεις οτι μικρη σχεση εχει με αυτο..Η SAS μπορει να κανει διαφορες αποστολες ακομα και ως αλεξιπτωτιστες μα δεν ειναι μια αερομεταφερομενη μοναδα οπως η ΕΤΑ η οποια εχει συγκεκριμενο τροπο δρασης : αλεξιπωτο και πισω απο τις γραμμες του εχθρου.Η SAS μπορει να δρασει με πολλους τροπους οχι μονο με αεροαποβαση η ριψη.

 

Αλλα επειδη ξεφυγαμε εαν θες φτιαξε ενα νεο θεμα γιατι εδω αφορα τις σχολες της Αστυνομιας κυριως και του στρατου οποτε μερικοι μελλοντικοι συναδελφοι μου ισως δεν γουσταρουνε αυτην την συζητηση παντως εμενα μου αρεσει πολυ το αντικειμενο κτλ κτλ..:O

 

Τελος να πω οτι οταν λες πηγαμε σε πολεμο βασικα δεν ειναι ετσι..Πηγαμε ΑΦΟΥ εγινε ο πολεμος.Η μονο μοναδα που γνωριζω η οποια εδρασε σε διαρκεια πολεμου κανοντας επιχειρησης ηταν η ΔΥΚ οταν στον πρωτο πολεμο του κολπου ειχε κανει ελεγχο σε πολλες δεκαδες πλοια και μαλιστα της ειχαν δωθει συγχατηρηρια.

ειδες που εχεις καλες βασεις αλλα δεν ειναι σωστες:p

 

στην sas σε κανουν αυτο που ειναι στα ετα δρουν ακομη κλιμακια της ευπ με στρατιωτικα..:rolleyes: το θεμα με τα ετα ειναι οτι οταν πας εκει δεν σε μαθαινουν αλλα απλως αναλογα με το οτι εισαι(για αυτο λενε 7 χρονια..)πας και στην αναλογη ομαδα οποτε μπορουν να δρασουν παντου και παντα με κυρια δουλεια αυτη που ειπες

για τους ξενους η μονη μοναδα που ξερουν ειναι τα ετα :p

 

τεσπα για τις αστυνομικες σχολες μια ερωτηση και απο εμενα που εχει φιλαρακι μεχρι ποια ηλικια δεχονται μεσα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

τεσπα για τις αστυνομικες σχολες μια ερωτηση και απο εμενα που εχει φιλαρακι μεχρι ποια ηλικια δεχονται μεσα?:confused:

 

Όπως έχω γράψει σε δύο σελίδες πιο πίσω το όριο ηλικίας είναι 26. Τώρα αν αλλάξει στην επόμενη προκήρυξη (2008) κάτι δεν ξέρω. Πάντως εδώ και χρόνια είναι ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα θα αλαξει..Αυτο που αλαξε φετος υστερα απο χρονια ηταν καποια νοσηματα απο τον πινακα αποκλεισμου.Καθαρα υγειονομικο θεμα.Πχ υδροκηλη η σκολιωση/κυφωση/κυρτωση απο μικρο βαθμο εγινε σε μετριο βαθμο και ανω..
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να βρεις κανεναν..Παντως η σχολη Ρεθυμνου ειναι πολυ χαλαρη απο οτι εχω ακουσει..Νομιζω ακομα και σαν 1το-ετης καθε ημερα εχεις αδεια εξοδου.Παντως μην κανεις το λαθος και πας Σητεια.

Απο οτι μου ειπε ενας που ειναι εκει , ειναι σκληρα και αυστηρα.

Αλλα Ρεθυμνο ειναι....χεχ μια χαρα θα περασεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην λες μπαρούφες ολες οι σχολές το ίδιο πρόγραμμα ακολουθούν . αν δεν εχει αλλάξει κάτι τρίτη και τετάρτη είναι οι εξοδοι και απο παρασκευή μεσημερι έως κυριακή βράδυ .Η Σητεία απλώς εχει τις χειρότερες εγκαταστάσεις και τις καλύτερες η Κομοτηνή και το Διδυμότειχο
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μην λες μπαρούφες ολες οι σχολές το ίδιο πρόγραμμα ακολουθούν . αν δεν εχει αλλάξει κάτι τρίτη και τετάρτη είναι οι εξοδοι και απο παρασκευή μεσημερι έως κυριακή βράδυ .Η Σητεία απλώς εχει τις χειρότερες εγκαταστάσεις και τις καλύτερες η Κομοτηνή και το Διδυμότειχο

 

Το πρόγραμμα φυσιολογικά είναι το ίδιο σε όλες τις σχολές πλην όμως η αυστηρότητα των ανωτέρων ποικίλει. Ανάλογα τον διευθυντή-διοικητή δεν ξέρω πως τον λένε (θα μάθω) περνάνε λιγότερο ή περισσότερο λούφα.

Στη Σητεία είναι μόνοι τους σε ένα χωριό, απο τι ξέρω, και είναι όλοι ένα παρεό. Έχω ακούσει πολλά και διάφορα τα οποία είναι πολύ μακριά απο αυτό που λέγεται αυστηρότητα.

Επίσης έχω ακούσει ότι απο τους 10 πρώτους των σχολών οι 5 είναι απο τη Σητεία, γιατί;

 

Στη Σητεία πάντως δεν θέλω να πάω γιατί αποφεύγω την καλογερική.

Ρέθυμνο είναι όλες οι φιλολογικές και παιδαγωγικές σχολές οπότε η αντιστοιχία είναι στους 10 1 άντρας και 9 κοπελιές. Οπότε καταλαβαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στην Σητεια γραφουνε με ανοιχτα βιβλια.Και ξερεις οτι οι 10 πρωτοι πανε Αξιωματικοι.

 

Τότε γιατί μου λες οτι είναι αυστηροί;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι στην εκπαιδευση ειδικα τις πρωτες 40 ημερες.Ετσι μου ειπε ενα παιδι που τωρα θα γινει δευτερο-ετης.

 

Σε ποιόν απαντάς; Γιατί εγώ δεν βγάζω νόημα.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες ένας φίλος μου είπε ότι μπαίνει 18 Σεπτεμβρίου στη ΣΝΔ!!!Πολύ νωρίς δεν είναι?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις στρατιωτικες μπαινουνε πιο νωρις παντα.Περισυ πχ ΣΜΥ μπηκανε αρχες Σεπτεμβριου.Θα το δειτε εαν πατε και στην σελιδα.
Link to comment
Share on other sites

 

WeskerS: Γιατι στην Σητεια γραφουνε με ανοιχτα βιβλια.Και ξερεις οτι οι 10 πρωτοι πανε Αξιωματικοι.

 

percis: Τότε γιατί μου λες οτι είναι αυστηροί;

 

WeskerS: Γιατι ειναι στην εκπαιδευση ειδικα τις πρωτες 40 ημερες.Ετσι μου ειπε ενα παιδι που τωρα θα γινει δευτερο-ετης.

 

Φίλε σαν περίεργα μας τα λες ή δεν ξέρεις τι λες.:cool:

Από 40 μέρες εκπαίδευση περνάνε όλοι! Τι θες να πεις μόνο εσύ:dizzy::fool: ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

ουαου 40 μερες τι μας λες? δεν θελω να φανω προφητης αλλα σε 10 χρονια εαν δεν αλλαξουν μερικα πραγματα σε αυτες τις σχολες τα παντα θα γινουν οτι να ναι..

 

(για να μπεις σε αυτες τις σχολες περνας απο στρατο πρωτα η οχι?...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...