Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε στα ψυχοτεχνικα σου ρωτανε γυρω στις 550 ερωτησεις νομιζω που δειχνουν απο αστειες εως γελοιες μα ειναι μεγαλης σημασιας.Πχ , απο οσο ξερω ρωτανε ερωτησεις τυπου : σου αρεσουν οι κουκλες ?Πιστευεις στον Θεο ?Αγαπας τα ζωα ?Οταν πας καπου εξω βλεπεις εαν πατας στις γραμμες του πεζοδρομιου η στο πλαισιο του ?Φοβασε τα φιδια ?

 

 

Τέτοιες δίναμε και για τις σχολές Υ.Ε.Α στον στρατό! Δεν είναι τόσο αστείες όσο φαίνονται πάντως.

Αλλά αν σας τύχουν οι εξής:

1."Νοιώθεις απεσταλμένος του Θεού;"

2."Ακούς φωνές μέσα σου;"

Μην απαντήσετε "ναι"!:!: :p

 

Επίσης προσοχή, πιθανόν να σας τύχει 2 φορές η ίδια ερώτηση. Θα πρέπει να δώσετε και τις 2 φορές την ίδια απάντηση.

 

Αλήθεια για τις αστυνομικές σχολές υπάρχουν τα "matrix tests" που υπάρχουν για τις στρατιωτικές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η πιο επικίνδυνη ερώτηση κατά την άποψη μου είναι: "Αγαπούσες τον πατέρα σου?" Η σωστή απάντηση είναι όχι. Αν απαντήσεις ναι, σημαίνει ότι ο πατέρας σου έχει πεθάνει! Τα περάσα κι εγώ αυτά στις εξετάσεις για ΥΕΑ. Α ρε τιμημένο Πυροβολικό!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

matrix test ??Τι ειναι αυτο?Μιας και εδωσες ψυχοτεχνικες για ΥΕΑ τι ρωταει μεσα..?Για πες 2-3 επικινδυνες ερωτησεις

Τις ψυχοτεχνικές τις είχα δώσει πριν 7 χρόνια οπότε μην περιμένεις να θυμάμαι και πολλά! Μου έχουν μείνει μόνο οι 2 αυτές που πόσταρα προηγουμένως.

Τα matrix tests δίνονταν μέχρι το 1989 σίγουρα (τότε ήταν να δώσω για Σ.Σ.Ε αλλά δεν, τελικά) και μπορούσες να τα βρεις σε βιβλία με tests στρατιωτικών σχολών. Αντιγράφω λοιπόν από το βιβλίο που έχω:

"Σαν matrix test χαρακτηρίζονται γενικά τα διάφορα tests σχημάτων που μπορεί να είναι γεωμετρικά ή όχι. Θεωρούνται από τα σπουδαιότερα και γι'αυτό αποτελούν ένα μέρος των πνευματικών δοκιμασιών όλων ανεξαρτήτως των Στρατιωτικών Σχολών. Τα tests αυτά χρειάζονται γενικά μια ανεπτυγμένη παρατηρητικότητα, ευστροφία και φαντασία. Από αυτά πιο συχνά στις στρατιωτικές σχολές συναντούμε τις εξής περιπτώσεις: Τα tests στα οποία δίνονται ορισμένες σειρές σχημάτων απ'τις οποίες λείπει ένα. Ο υποψήφιος θα πρέπει να διαλέξει από ένα δεύτερο πίνακα σχημάτων το σχήμα που λείπει. Τα tests αυτής της κατηγορίας απαιτούν παρατηρητικότητα και χρήση των στοιχειωδών αρχών της συμμετρίας, της αναλογίας και της γεωμετρικής ομοιότητας των σχηματων. Το μεγαλύτερο ποσοστό των matrix tests της ποικιλίας αυτης δίνεται στους υποψηφίους των Σχολών Ευελπίδων και ΣΣΑΣ. Για το κάθε σχήμα ο υποψήφιος να καθυστερήσει περισσότερο από 30 δευτερόλεπτα ή το πολύ ένα λεπτό..."

Στο βιβλίο αυτό έχει επίσης: Γλωσσικά τεστς και τεστς συλλογισμών, τεστς συνειρμού λέξεων, τεστς θεματικής προβολής, προβλήματα, τεστ προσωπικότητας και υγείας, τεστ αεροπλάνου.

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα και για ποιες σχολές. Κάποιος συμφορουμίτης που έχει δώσει πρόσφατα για αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές ας μας διαφωτίσει καλύτερα.

In any case, το προαναφερθέν βιβλίο λέγεται "tests Στρατιωτικών Σχολών" του Θεόδωρου Π. Κοντορουπη.

Link to comment
Share on other sites

To Noέμβριο του 2005 που πέρασα εξετάσεις για δόκιμος υπήρχαν κανονικά τα matrix test. Μάλιστα τα βρήκα πολύ αξιόλογα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εχω το βιβλιο που λες.Στην Αστυνομια δεν εχουν matrix test.Εδω μας δινουν γυρω στις 550ερωτησεις με ΝΑΙ η ΟΧΙ σε χρονο περιπου 1ωρα και 30λεπτα και απο οτι εχω ακουσει πολλα ατομα δεν προλαβαινουν να τις απαντησουν ολες.Φαντασου λοιπον φιλε να ειχαν και matrix test.Φετος πχ οι αιτησεις στην ΕΛ.ΑΣ ειναι 9.000 απο αυτες στις προκαταρκτικες εξετασεις θα πανε γυρω στα 5-6 χιλιαδες ατομα..Οποτε ειναι υπερβολικα χρονοβορο να γινονται και αλλου τυπου ψυχοτεχνικα τεστ.
Link to comment
Share on other sites

Στην Αστυνομία δέν έχουν matrix test αλλά για τα ψυχοτεχνικά έχουν ένα τέστ(ερωτηματολόγιο προσωπικότητας) με 566 ερωτήσεις (με απάντηση ΑΛΗΘΕΙΑ ή ΛΑΘΟΣ) και συνέντευξη. Το ύψος για την Αστυνομία είναι 1.70 και για τον Στρατό 1.65. Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου. Εγώ προσωπικά πέρισυ κόπηκα λόγου ύψους(1.70 και ο Διοικητής δεν έδινε το ok επειδή ήμουν οριακά) φέτος που ξαναέδωσα με έστειλαν στην Διεύθυνση της περιοχής μου και όντως διαπιστώσαν πως ήμουν 1.70 (ακριβώς όπως λέει στην εγκύκλιο). Γνωρίζω αρκετά πράγματα για τον λόγο ότι έχω πάρα πολλούς φίλους και στην Σχολή Αστυφυλάκων και Αξιωματικών οι οποίοι τα περάσανε όλα αυτά και τα γνωρίζω αρκετά καλά.

 

*Περαστικά φίλε weskers όλα θα πάνε καλά!:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

To Noέμβριο του 2005 που πέρασα εξετάσεις για δόκιμος υπήρχαν κανονικά τα matrix test. Μάλιστα τα βρήκα πολύ αξιόλογα!

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι? Και που τα έχουν τα matrix test τι έγινε? Παίζουν κάποιο ρολο στην επιλογή δοκιμων πχ? Αφού οποιος δηλώσει πάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι? Και που τα έχουν τα matrix test τι έγινε? Παίζουν κάποιο ρολο στην επιλογή δοκιμων πχ? Αφού οποιος δηλώσει πάει.

 

Ε, άλλο τώρα για δόκιμος. Ούτως ή άλλως δεν ενδιαφέρει το παρόν θρεντ.

Παίζουν ρόλο και τα βύσματα, παίζει ότι τους χρειάζονται και επειγόντως στον στρατό, όσο κι αν οι κάθε τύπου μόνιμοι δεν τους πηγαίνουν μία...

Εγώ που πήγα το 2000 πάντως ΔΕΑ δεν εξεταστήκαμε σε matrix τεστς, μόνο σε τεστ προσωπικότητας/ψυχοτεχνικά.

 

Edit: Τελικά μετά από εντατικότερη προσπάθεια της μνήμης μου νομίζω ότι είχαμε matrix τεστς!:p

Link to comment
Share on other sites

Cloud οταν πρωτα με το καλο τελειωσεις απο τις προκαταρκτικες προς πια σχολη λες να πας?Εγω λεω να παω ΤΔΑ Κομοτηνης μιας και ειναι η καλυτερη σε εγκαταστασεις και ειναι και το κεντρο.Δευτερη επιλογη ΤΔΑ Ξανθης.
Link to comment
Share on other sites

Exω κανει αιτηση για στρατο.Οταν πηγα στην αστυνομια να κανω αιτηση με ρωτησαν αν θελω να περασω τις προκαταρκτικες στον στρατο και τους ειπα ναι.Ετσι συμπληρωσα μια αιτηση που ελεγα οτι θα γινοταν αυτο.Σιγουρα δεν πειραζει αν δεν εμφανιστω καθολου στις αστυνομικες αν περασω στις στρατιωτικες τα προκαταρκτικα?Εκτος απο την αιτηση , στην αστυνομια δεν εχω κανει τπτ αλλο.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

pasxal λοιπον , πρεπει να εμφανιστεις στην ΕΛ.ΑΣ τωρα απο οσο ξερω.Εφοσον δηλωσες οτι θα περασεις σε ΑΥΤΟΥΣ προκαταρκτικες πρεπει να τις περασεις εκει.

Εαν δεν το δηλωνες , και ειχες πχ πρωτη επιλογη ΕΛ.ΑΣ και δευτερη επιλογη καποια στρατιωτικη σχολη ,τοτε θα δηλωνες οτι θα περασεις προκαταρκτικες στην στρατιωτικη σχολη ,και αυτη με την σειρα της θα εστελνε ενα ειδικο χαρτι στην ΕΛ.ΑΣ οτι εισαι "ΙΚΑΝΟΣ" εφοσον τις περνουσες..Τωρα που δηλωσες να περασεις ΕΛ.ΑΣ νομιζω πρεπει να περασεις εκει , και εφοσον το κανεις να ξερεις οτι ενω στην ΕΛ.ΑΣ δεχονται το "ικανος" του στρατου , στον στρατο δεν δεχονται το "ικανος" της ΕΛ.ΑΣ.Αυτα ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

pasxal λοιπον , πρεπει να εμφανιστεις στην ΕΛ.ΑΣ τωρα απο οσο ξερω.Εφοσον δηλωσες οτι θα περασεις σε ΑΥΤΟΥΣ προκαταρκτικες πρεπει να τις περασεις εκει.

Εαν δεν το δηλωνες , και ειχες πχ πρωτη επιλογη ΕΛ.ΑΣ και δευτερη επιλογη καποια στρατιωτικη σχολη ,τοτε θα δηλωνες οτι θα περασεις προκαταρκτικες στην στρατιωτικη σχολη ,και αυτη με την σειρα της θα εστελνε ενα ειδικο χαρτι στην ΕΛ.ΑΣ οτι εισαι "ΙΚΑΝΟΣ" εφοσον τις περνουσες..Τωρα που δηλωσες να περασεις ΕΛ.ΑΣ νομιζω πρεπει να περασεις εκει , και εφοσον το κανεις να ξερεις οτι ενω στην ΕΛ.ΑΣ δεχονται το "ικανος" του στρατου , στον στρατο δεν δεχονται το "ικανος" της ΕΛ.ΑΣ.Αυτα ελπιζω να βοηθησα.

Δηλωσα στην αστυνομια οτι θα περασω προκαταρκτικες στον στρατο και γι αυτο δεν μου δωσε και καρτελα.Αρα περναω προκαταρκτικες στρατο και αν δεν εμφανιστω αστυνομια δεν εχω προβλημα μιας και απο τον στρατο θα στειλουν λιστα επιτυχοντων στην ΕΛΑΣ.Σωστα?

Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Aκριβως.Στελνουν λιστα που λεει οτι εισαι ΙΚΑΝΟΣ εαν τις περασεις.Μονο να τους ενημερωσεις οτι εισαι ΚΑΙ υποψηφιος της ΕΛ.ΑΣ ωστε να στειλουνε την λιστα και το δικο σου ονομα.Αυτα...Παντως να ξερεις σχεδον το 50% των ατομων που περνανε αθληματα στον Στρατο , ως συνηθως ειναι και για την ΕΛ.ΑΣ.
Link to comment
Share on other sites

Οταν συμπληρωσα την αιτηση για στρατο checkαρησα το κουτακι που ελεγε ειμαι υποψηφιος για την ΕΛΑΣ.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Λοιόν όποιος δίνει Ψυχοτεχνικά να μην φοβάται ούτε ερωτήσεις έχει ούτε τίποτα!Σχεδιάζεις απλά δυο ανθρώπους και μετά γραφεις δυο λόγια για τον εαυό σου και στην εξέταση το μόνο που σε ρωτάνε είναι το γιατί θες να πάς στο συγκεκριμένο σώμα!Τίποτα για να φοβόσαστε!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Eσυ τι απαντησεις εδωσες?

 

τα κλασικά αποκατάσταση,επιθυμία για το επάγγελμα!Αλλοι είπαν για την στολή ο καθένας έλεγε ότι ήθελε!!!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μηπως πρεπει να σχεδιασω τα ανθρωπακια με συγκεκριμενο τροπο?Ακυρη ερωτηση αλλα ειμαι εντελως ασχετος απο σχεδιο κτλ...

 

Εγω φιλε εαν απαντησω οτι εξαιτιας του οτι μου αρεσει το επαγγελμα ειμαι οκ?

Η αληθεια αυτη ειναι δεν ψαχνω την επαγγελματικη αποκατασταση , απλα μου αρεσει το σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μηπως πρεπει να σχεδιασω τα ανθρωπακια με συγκεκριμενο τροπο?Ακυρη ερωτηση αλλα ειμαι εντελως ασχετος απο σχεδιο κτλ...

 

Εγω φιλε εαν απαντησω οτι εξαιτιας του οτι μου αρεσει το επαγγελμα ειμαι οκ?

Η αληθεια αυτη ειναι δεν ψαχνω την επαγγελματικη αποκατασταση , απλα μου αρεσει το σωμα.

 

Τα ανθρωπάκια όπως και να ναι δεν σε νοιάζει λες και τα κοιτάνε!!!αυτό που θες να πεις είναι μια χαρά!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο τα προσωπικα σου μυνηματα φιλε...Ποσα ατομα μαζι μπηκατε στο δωματιο ?Οταν λες να γραψει κανεις 2-3 πραγματα για τον εαυτο του , δηλαδη καταγωγη , τοπος γενησης , ηλικια η κατι αλλο ?
Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο τα προσωπικα σου μυνηματα φιλε...Ποσα ατομα μαζι μπηκατε στο δωματιο ?Οταν λες να γραψει κανεις 2-3 πραγματα για τον εαυτο του , δηλαδη καταγωγη , τοπος γενησης , ηλικια η κατι αλλο ?

 

Βασικά ότι θέλεις για τον εαυτό σου.Οτι θες όπως το ακούς ότι σημαινει αυτό για σένα.Ρε μην ανχώνεσαι μιλάμε για το πιο εύκολο πράγμα που υπάρχει στην ιστορία των εξετάσεων.Δεν κόβουν κανένα!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Τα ανθρωπάκια όπως και να ναι δεν σε νοιάζει λες και τα κοιτάνε!!!αυτό που θες να πεις είναι μια χαρά!

 

Τα κοιτάνε... Έναν άντρα και μια γυναίκα θα σχεδιάσεις, η γυναίκα δεν πρέπει να είναι πιο ψηλή από τον άντρα, ούτε να έχει επάγγελμα υψηλότερης κοινωνικής στάθμης από του άντρα... Βασικά, από ότι θυμάμαι, ο άντρας είσαι εσύ και η γυναίκα η μαμά σου....

Τις 566 ερωτήσεις τις προλαβαίνεις άνετα, αν δεν προσπαθείς να θυμηθείς τι απήντησες σε αντίστοιχη ερώτηση 100 ερωτήσεις πριν... Βάζε Αληθής - Ψευδής, όπως σου έρχεται... το νόημα του τεστ και ο αριθμός των ερωτήσεων έχουν να κάνουν με τις αυθόρμητες απαντήσεις...

Στη συνέντευξη που ακολουθεί, παίζει ρόλο το αποτέλεσμα του τεστ (κανονικά, όχι αν έχεις μέσο, που παίζει σίγουρα το ρόλο του)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...