Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hello παίδες!! Έψαξα αρκετά αλλα δεν βρήκα κατι αντίστοιχο και για τον λόγο αυτό άνοιξα καινούργιο θέμα. :O

 

Θα ήθελα μια βοήθεια ώστε να καταφέρω να περάσω στις στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές. Φέτος ειμαι 3η Λυκείου κ έχω βάλει ώς στόχο μου να περάσω σε αυτές τις σχολές αλλά... Έχω ύψος 1.70(Στο όριο για να περάσω) κ είμαι 92:cry: κιλά... Αρκετά για το ύψος μου!

 

Όσο για το βάρος πέρισυ ήμουν 100 κιλά:cry: ...κ προσπαθώ να κατέβω κ άλλο..! Πρίν τα Χριστούγεννα πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο αλλά αυτή την στιγμή δν προλαβαίνω να αφιερώσω χρόνο για το γυμναστήριο.

 

Για αστυνομικές σχολές ξέρω πως θέλουν 1.70 ύψος, 100μ σε 17", 1000μ(1km) σε 4:20" άλμα σε μήκος 3,5 μ και άλμα σε μήκος 1μ. Το περασμένο χειμώνα πηγαινα για κανα μισάωρο για τρέξιμο σχεδόν 3-4 φορές την εβδομάδα. Το θεμα είναι τι πρέπει να κάνω ώστε να χάσω βάρος (πόσα κιλά πρέπει να είμαι?) Τι πρέπει να κάνω ώστε να καταφέρω να περάσω στις αθλητικές εξετάσεις... Και να είμαι έτοιμος ώς τον Μά'ι'ο-Ιούνιο του 2006;)

 

Τί έχετε να μου προτείνετε ώστε να χάσω τα παραπάνω κιλά και τρόπους επιτυχίας στις αθλητικές εξετάσεις...

 

Ευχαριστώ προκαταρτικά, Νίκος :)

δυο φορες την μερα κολυμπι+οτι θα τρως την ιδια ποσοτητα αλλα θα χασεις πολλα μα παρα πολλα +οτι γυμναζεις τα παντα

η μοορεις να πας να τρεξεις ενα χλμ και μετα 300 μετρα κολυμπι αλλα μετα δεν θα περνεις τα ποδια σου

και κατι αλλο το να σφιξεις δεν λεει κατι αμα δεν εχεις αντοχες κλαφτα χαραλαμπε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hello παίδες!! Έψαξα αρκετά αλλα δεν βρήκα κατι αντίστοιχο και για τον λόγο αυτό άνοιξα καινούργιο θέμα. :O

 

Θα ήθελα μια βοήθεια ώστε να καταφέρω να περάσω στις στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές. Φέτος ειμαι 3η Λυκείου κ έχω βάλει ώς στόχο μου να περάσω σε αυτές τις σχολές αλλά... Έχω ύψος 1.70(Στο όριο για να περάσω) κ είμαι 92:cry: κιλά... Αρκετά για το ύψος μου!

 

Όσο για το βάρος πέρισυ ήμουν 100 κιλά:cry: ...κ προσπαθώ να κατέβω κ άλλο..! Πρίν τα Χριστούγεννα πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο αλλά αυτή την στιγμή δν προλαβαίνω να αφιερώσω χρόνο για το γυμναστήριο.

 

Για αστυνομικές σχολές ξέρω πως θέλουν 1.70 ύψος, 100μ σε 17", 1000μ(1km) σε 4:20" άλμα σε μήκος 3,5 μ και άλμα σε μήκος 1μ. Το περασμένο χειμώνα πηγαινα για κανα μισάωρο για τρέξιμο σχεδόν 3-4 φορές την εβδομάδα. Το θεμα είναι τι πρέπει να κάνω ώστε να χάσω βάρος (πόσα κιλά πρέπει να είμαι?) Τι πρέπει να κάνω ώστε να καταφέρω να περάσω στις αθλητικές εξετάσεις... Και να είμαι έτοιμος ώς τον Μά'ι'ο-Ιούνιο του 2006;)

 

Τί έχετε να μου προτείνετε ώστε να χάσω τα παραπάνω κιλά και τρόπους επιτυχίας στις αθλητικές εξετάσεις...

 

Ευχαριστώ προκαταρτικά, Νίκος :)

 

Niko exv thn entypwsh oti yparxoun eidhka gymnasthria proetoimasias gia aytes tis sxoles,

kai an pianeis kalous xronous den nomizw oti tous endiaferoun kai toso ta kila

 

to 8ema einai oti se autes tis sxoles exoun anebei poly ta moria

 

exe ipopsi sou kai tis sxoles tou nautikou (an eisai kalos sthn kolymbhsh exeis ena plus)

anyway kalh epityxia.

 

( gia ta kila pou les kalh idea einai na apey8yn8eis se diaitologo kai na zhthseis na se balei se ena programma)

 

Παιδιά ευχαριστώ για όλα... Χωρίς εσάς θα είχα πάρει ποτέ την απόφαση για να αλλάξω τον ευατό μου...;)

Αποφάσισα έψαξα και βρήκα κάποια διαιτολόγο... Μετα απο τα πολλά ακολουθώ μια διατροφή με γυμναστική ελάχιστη ( ο λόγος είναι γιατί δεν προλαβαίνω με τα μαθήματα...) Ήμουν 94 κιλά στις αρχές του Φεβρουαρίου όταν άρχισα την διατροφή... Τώρα είμαι 80 κιλά!!:D Νιώθω πιο καλά τώρα... 14 κιλά για μένα είναι αρκετά καλά... και πρέπει να χάσω τώρα άλλα 10 κιλάκια και είμαι στα φυσιολογικά μου για το ύψος (1.70)...Και πρέπει να πάω γυμναστήριο για να «σφίξω» όπως λένε...

Έκανα τα χαρτιά για τις Στρατιωτικές( Στρατιωτικές -->1.65 ύψος είναι τελικά...) και τώρα περιμένω για τις Αστυνομικές Σχολές...:O

 

exw thn entypwsh oti exei kykloforhsei sxetikh prokyrhxh

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=13376

kalh epityxia

(ps kalytera astynomia h nautiko apo oti akouw kai pistepse me gnwrizw pollllous stratiotikous!)

"We all have the ability, our choices make the difference ":baby:
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα και έψαχνα κάθε μέρα στο αστυνομικό τμήμα... Και εχθές δεν πρόλαβα να κοιτάξω και τσούπ βγήκε η προκύρηξη...!!:happy:

 

Thanx again guys…

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Φετος περασα στην σχολη αστυφυλακων :) και περιμενω τωρα σε ποια πολη θα καταταγω.Οποιος γνωριζει οτιδηποτε σχετικα με τις σχολες αστυφυλακων(πολεις και αριθμος σπουδαστων) ας με ενημερωσει.Επισης οτι αλλο θεωρει αναγκαιο να γνωριζει ο πρωτοετης thanks! ;)
Link to comment
Share on other sites

Φετος περασα στην σχολη αστυφυλακων :) και περιμενω τωρα σε ποια πολη θα καταταγω.Οποιος γνωριζει οτιδηποτε σχετικα με τις σχολες αστυφυλακων(πολεις και αριθμος σπουδαστων) ας με ενημερωσει.Επισης οτι αλλο θεωρει αναγκαιο να γνωριζει ο πρωτοετης thanks! ;)

 

Πέρασε ο κολλητος μου αστυφυλάκων,πριν 4 χρονια και 1ο ετος ήταν στην Ξάνθη...Πέρασε γαμάτα.!!πολύ κυριλέ!!! μην μασας!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ο κολλητος μου αστυφυλάκων,πριν 4 χρονια και 1ο ετος ήταν στην Ξάνθη...Πέρασε γαμάτα.!!πολύ κυριλέ!!! μην μασας!

 

 

Αφου εχεις κολητο αστυφυλακα,μπορεις να τον ρωτησεις για τις σχολες βασει των ατομων που παιρνουν(αριθμος);επισης τη διαρκεια της βασικης εκπαιδευσης.Τελος ρωτα τον αν η ζωη εκει μεσα μοιαζει με αυτη των στρατιωτικων.thanks προκαταβολικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Η σχολή είναι για 2 χρόνια.

Στο τέλος της πρώτου έτους, και περίπου μετά το Πάσχα, πας σε κάποιο αστυνομικό τμήμα για 4 μήνες, αν θυμάμαι καλά. Δηλώνεις εσύ που θες και εξαρτάται από το βαθμό που έχεις, που θα πας.

Στο τέλος του 2ου έτους, πας πάλι σε κάποιο τμήμα για 6 μήνες.

Μετά επιστρέφεις για ένα περίπου μήνα στη σχολή...

Αν η ζωή μοιάζει με αυτή των στρατιωτών εγώ θα έλεγα ότι είναι πιο ελαστικά...

Προτείνω Ξάνθη εγώ :)

Για τις σχολές βάσει των ατόμων που λες, δεν κατάλαβα τι εννοείς :confused:

 

Ελπίζω να μην έχουν αλλάξει αυτά που είπα:)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η σχολή είναι για 2 χρόνια.

Στο τέλος της πρώτου έτους, και περίπου μετά το Πάσχα, πας σε κάποιο αστυνομικό τμήμα για 4 μήνες, αν θυμάμαι καλά. Δηλώνεις εσύ που θες και εξαρτάται από το βαθμό που έχεις, που θα πας.

Στο τέλος του 2ου έτους, πας πάλι σε κάποιο τμήμα για 6 μήνες.

Μετά επιστρέφεις για ένα περίπου μήνα στη σχολή...

Αν η ζωή μοιάζει με αυτή των στρατιωτών εγώ θα έλεγα ότι είναι πιο ελαστικά...

Προτείνω Ξάνθη εγώ :)

Για τις σχολές βάσει των ατόμων που λες, δεν κατάλαβα τι εννοείς :confused:

 

Ελπίζω να μην έχουν αλλάξει αυτά που είπα:)

 

Εννοώ ποσα περιπου ατομα παιρνει καθε σχολη.Εχω ακουσει οτι η σχολη στην

καρδιτσα ειναι η μικροτερη.Περσυ πηρε 120 ατομα περιπου.Εγω δηλωσα γρεβενα 1 προτιμηση.Την δηλωνουν πολλοι;Ποσα ατομα παιρνει συνηθως;Επισης στην αξιωματικων σε καθε δωματιο μενουν 2 ατομα.Στην αστυφυλακων τι ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Στην αστυφυλάκων σίγουρα δεν είναι 2 άτομα σε κάθε δωμάτιο...

Στην Κομοτηνή θυμάμαι ήταν τα λιγότερα άτομα, επειδή ήταν καινούρια η σχολή... Αν θυμάμαι καλά ήταν 6. Δεν ξέρω αν έχει αυξηθεί πλέον.

Στην Ξάνθη γύρω στα 10 πρέπει να ήταν.

Πόσα άτομα έχει η κάθε σχολή, δεν ξέρω! Θα ρωτήσω και αν μπορέσω να μάθω θα σου πω :)

Επίσης, δεν νομίζω ότι μπορείς να μάθεις πόσα άτομα δήλωσαν την κάθε σχολή.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ποσα περιπου ατομα παιρνει καθε σχολη.Εχω ακουσει οτι η σχολη στην

καρδιτσα ειναι η μικροτερη.Περσυ πηρε 120 ατομα περιπου.Εγω δηλωσα γρεβενα 1 προτιμηση.Την δηλωνουν πολλοι;Ποσα ατομα παιρνει συνηθως;Επισης στην αξιωματικων σε καθε δωματιο μενουν 2 ατομα.Στην αστυφυλακων τι ισχυει;

 

prwti sxoli se arithmo einai hs komotinis.pernei ta perissotera atoma.meta einai tis naousas...oi pio poli dilwnoun naousa kai karditsa!!kalitera tha peraseis an pas stin kriti katw...poli xima ta pragmata!!mesa sta dwmatia sti komotini menan tessera atoma kai sti naousa 12...i vasiki ekpedeusi einai ena mina!!oti allo thes rwta me!!

Link to comment
Share on other sites

prwti sxoli se arithmo einai hs komotinis.pernei ta perissotera atoma.meta einai tis naousas...oi pio poli dilwnoun naousa kai karditsa!!kalitera tha peraseis an pas stin kriti katw...poli xima ta pragmata!!mesa sta dwmatia sti komotini menan tessera atoma kai sti naousa 12...i vasiki ekpedeusi einai ena mina!!oti allo thes rwta me!!

 

Tωρα που σε βρηκα δεν σε αφηνω!!Δηλωσα γρεβενα πρωτα.δευτερη ναουσα.εχω πιθανοτητες να παω γρεβενα?δηλωνουν πολλοι?Ακουσα οτι και στην ξανθη ειναι καλα.Απο διδειμοτειχο τι παιζει?δεν θελω να παω με τιποτα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Μόλις είδα το νήμα, ενδιαφέρομαι για την σχολή αστυφυλάκων προπάντως. Ένα με προβληματίζει, η μυωπία. Ποιο είναι το όριο και πως το ελέγχουν; Έχω 0,80 και παίζει να μου ανέβηκε.

 

Πείτε μου λίγο plz.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το νήμα, ενδιαφέρομαι για την σχολή αστυφυλάκων προπάντως. Ένα με προβληματίζει, η μυωπία. Ποιο είναι το όριο και πως το ελέγχουν; Έχω 0,80 και παίζει να μου ανέβηκε.

 

Πείτε μου λίγο plz.

Για αστυνομία 4,5 βαθμοί είναι το όριο οπότε δεν έχεις πρόβλημα

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις πως το ελεγχουν ?Δεν δινεις φετος εξετασεις ?Θα επρεπε να πας στο Α.Τ της περιοχης σου να παρεις μια ειδικη καρτελα και να πας στο νοσοκομειο της περιοχης σου.Εκει σου γραφουν τα παντα πανω στην καρτελα.Μηπως δεν δινεις φετος εξετασεις ??

 

ΥΓ : Ρε cloud που εχεις εξαφανιστει να πουμε ??Εαν δεις αυτο το μηνυμα δες λιγο τι σου γραφω σε PM!

Link to comment
Share on other sites

Aνέβηκε η βάση για το ύψος, δεν είναι 1,70 αλλά 1,73!!! Έλεος!!! Για κιλά δεν το υπολογίζουν καθόλου, έχουν πάει και παιδιά με σοβαρό πρόβλημα και όμως τα δέχτηκαν! :blink:

Κι εγώ για εκεί πάω ;)

Link to comment
Share on other sites

Aνέβηκε η βάση για το ύψος, δεν είναι 1,70 αλλά 1,73!!! Έλεος!!! Για κιλά δεν το υπολογίζουν καθόλου, έχουν πάει και παιδιά με σοβαρό πρόβλημα και όμως τα δέχτηκαν! :blink:

Κι εγώ για εκεί πάω ;)

 

Οριακά είμαι στο ύψος... :cry:

 

Δεν υπολογίζουν κιλά; Ο,τι να 'ναι... :blink:

 

 

Τιποτα άλλο θα ανέβει;;; :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Aυτοί και για 1 πόντο κάνουν σφαγή! Ξέρεις πόσοι κινήθηκαν σε δικαστήρια? :rolleyes:

Όλα τα είχαμε, το ύψος μας έλειπε.. Δεν κοιτάζουν να βάλουν μυαλό και σωστά κριτήρια, μας θέλουν και 2μετρους! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

υπ' όψιν των υποψηφίων, απαιτείται και χαμηλό IQ συν τοις άλλοις για τις αστυνομικές... lol -αστειάκι επίκαιρο-
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aυτοί και για 1 πόντο κάνουν σφαγή! Ξέρεις πόσοι κινήθηκαν σε δικαστήρια? :rolleyes:

Όλα τα είχαμε, το ύψος μας έλειπε.. Δεν κοιτάζουν να βάλουν μυαλό και σωστά κριτήρια, μας θέλουν και 2μετρους! :rolleyes:

 

Ε όχι και 2μετρους.

Αν είσαι όμως(όχι εσύ,γενικά μιλάω) και ένα με τη χλόη από που θα πιάσεις τον κακοποιό σε κάποια καταδίωξη;

...(:p )

 

Πάντως και οι δικοί μου το είχανε καημό να με κάνουν αξιωματικό και με είχανε βάλει με το ζόρι να συμπληρώνω υπεύθυνες δηλώσεις στο αστυνομικό τμήμα, αφού πρώτα με μέτρησαν(να ξέρετε όσοι είστε στο όριο ότι σου βγάζουν τα παπούτσια και σου πιέζουν το μαλλί.Αυτά τα έκαναν και σε μένα που ήμουν πολύ πάνω από το όριο).Φανταστείτε ότι μου έκαναν "καψώνια" ακόμη και όταν συμπλήρωνα την δήλωση!3 φορές με έβαλαν να τη συμπληρώσω!:mad:

Τελικά όμως ούτε που δήλωσα αστυνομία στο μηχανογραφικό.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά και οι 2μετροι που βλέπουμε στα επεισόδια που έγιναν με την αστυνομία τώρα τελευταία, δεν ήταν και ΤΑ μυαλά... Θα μπορούσαν να βάλουν όριο 1,65 με βαθμό 17 πχ.. Εκεί θα βλέπαμε ποιος είναι μάγκας για να περάσει.. Και όχι όποιος θέλει και του στερείται το δικαίωμα λόγω φύσης.. Αυτό το θεωρώ κάπως.. Σαν να σε θεωρούνε προβληματικό δηλαδή και να μην σε θέλουν στις υπηρεσίες τους... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

1 γνωστή μου ενδιαφέρεται για στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές,αλλά δεν ξέρει ποιο είναι το όριο ύψους για τις γυναίκες.γνωρίζει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...