Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
το htc diamond?και το hd εψαχνα... αν μπορει καποιος να βοηθησει θα με εξυπηρετουσε πολυ!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

touch hd???pretty plzzz?ευχαριστω εκ των προτερων...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

thanks!! ;)

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια το ειχα αναφερει παλια το λεω και τωρα επειδη ειμαι πακετας και το κινητο

μου ειναι απαραιτιτο να το εχω παντα μαζι μου λογο απροοπτου δοκιμασα το εξεις.

 

εβγαλα το πανω μερος (ασιμι καπακι) ενος σκληρου δισκου και το εβαλα αναμεσα

απο τον ενυσχητη 2,1 που εχω στο pc και στο κινητο που ηταν πανω σε αυτον.

και οταν πηρα στο κινητο οι παρεμβολες του κινητου ηταν ελαχιστες προς τον

ενυσχητη ενω πριν χαλαγαν τον κοσμο!

 

γι αυτο και εγω απο τοτε αυτο το καπακι το εχω παντα στην μπανανα μου ακριβος

πισω απο το κινητο για να μην ερχετε το σημα προς τα εμενα

δεν ξερω αν αυτο που εκανα ηταν 100% σωστο αλλα αφου τα ραδιοκυματα δεν πηγαιναν στον ενισχητη δεν θα ερχονται και σε μενα

 

ειναι πολυ απλο δοκιμαστε το!!!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες απλά να χρησιμοποιείς bluetooth hfree. Ειδικά εσύ που οδηγείς.

Χωρίς καλώδια και με αυτονομία 1 εβδομάδας δεν νομίζω ότι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

αυτο εγινε για να προστατευσω το κανω μου κεφαλι και ολη την γυρο περιοχη

τις στιγμεσ που το κινητο ακτινοβολει (κτυπαει) και δεν το ακουω. για το πανω ηξερα

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δεν είναι τόσο τραγικά στην αναμονή. Το κινητό εκπέμπει πολύ όταν μιλάς και ειδικά όταν δεν έχεις καλό σήμα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταία διαβάζω πολλά άρθρα για θέματα κεραιών και αγωγές σε δικαστήρια όπως τα παρακατω

'ΜΠΟΡΕΙ νεώτερες έρευνες να απενεχοποιούν τα κινητά για ακτινοβολία και προβλήματα στη μνήμη, ωστόσο το θέμα των κεραιών κινητής τηλεφωνίας πήρε μεγάλες διαστάσεις στη χώρα μας μετά απο ένα περστατικό στη Κρήτη. Απο τη μια έπαυσε η λειτουργία τους και απο την άλλη οι επαγγελματίες ζήτησαν την εκ νέου ενεργοποίησή τους! Υπολογίζεται ότι 5.000 είναι οι παράνομες κεραίες στην Ελλάδα, ιδίως κοντά σε σχολεία, πυκνοκατοικημένες περιοχές και εντός δημοσίων χώρων. Τα καλά και τα κατά την Τεχνολογίας είναι εδώ..

Μετά από δικαστική απόφαση, διακόπηκε υποχρεωτικά η λειτουργία τριών κεραιών κινητής τηλεφωνίας στην Κρήτη, αφήνοντας την πόλη Κίσσαμο χωρίς κάλυψη. Η απόφαση εκδόθηκε μετά από αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που κατέθεσαν οι κάτοικοι της πόλης στο Μονομελές Πρωτοδικείο Χανίων, με αίτημα να σταματήσει οι λειτουργία των κεραιών αυτών.

Μάλιστα, η δικαστική απόφαση επιβάλλει το "ξήλωμα" των κεραιών, αλλά οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που τις εγκατέστησαν φαίνονται αποφασισμένες να τις κρατήσουν, ώστε να είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν αυτές σε περίπτωση ανάγκης.

Λόγω της απομακρυσμένης γεωγραφικής της θέσης στο δυτικό άκρο της Κρήτης, η Κίσσαμος δεν έχει κάλυψη δικτύου από γειτονικές κεραίες, με αποτέλεσμα να δυσανασχετούν αρκετοί πολίτες που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα από τη συνεχή έλλειψη δικτύου. Μάλιστα, φημολογήθηκε ότι η απόφαση θα ανακληθεί, κάτω από την πίεση της κοινής γνώμης, αλλά κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε.

 

5.000 παράνομες κεραίες στην Ελλάδα

Άλλωστε, οι κεραίες στην Κίσσαμο δεν αποτελούν μεμονωμένη περίπτωση, καθώς περίπου 5.000 κεραίες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα είναι στην ουσία... παράνομες! Η αιτία αυτής της κατάστασης είναι ότι ο Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ αποφάσισε να μη δώσει νέα παράταση στη διαδικασία έγκρισης των Μελετών Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων των εν λόγω κεραιών, η οποία παρατεινόταν κάθε χρόνο με υπουργικές αποφάσεις. Κατά συνέπεια, όλες αυτές οι κεραίες οφείλουν πλέον να λάβουν Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων, ειδάλλως καθίστανται αυτομάτως παράνομες. Και επειδή τέτοια "Έγκριση" δεν είχε λάβει καμία από τις 5.000 κεραίες που λειτουργούν στην Ελλάδα, βρισκόμαστε σήμερα στο παράδοξο φαινόμενο να λειτουργεί το σύνολο των δικτύων κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα... παράνομα!

Πηγή: tvxs.gr

Μαλλον εκτος απο τις προσφυγές υπάρχουν και αντιρρησεις αφού απο την μια θέλουμε καριά τις κεραιες και μετά αν δεν εχουμε σημα επικοινωνίας τις θέλουμε παλι πισω...τρελλα που λένε για τον λαο μας..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην αναμονή υπάρχει μεγάλη διαφορά??

Έχω το Nokia 5800 με SAR 0,99 (απ' ότι έχω δει στο vodafone.gr). Δεν μιλάω πολύ στο τηλέφωνο, δηλαδή πολλές ημέρες δεν μιλάω καθόλου. Απλά έχω το τηλέφωνο στην μπροστά τσέπη του παντελονιού κλειδωμένο. Υπάρχει περίπτωση η ακτινοβολία να επιρεάσει κάποια όργανα του σώματος (πχ. Γεννητικά) ακόμα και αν το τηλέφωνο έχει φουλ σήμα και δεν το χρησιμοποιώ??

Άλλη μία ερώτηση. Όταν το τηλέφωνο είναι σε προφίλ Εκτός Σύνδεσης ή Προφίλ Πτήσης, δηλαδή σαν να μην έχουμε βάλει τη SIM εκπέμπει ακτινοβολία και αν ναι πόση??

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Γενικός κανόνας είναι ότι συνήθως οι μαλακοί ιστοί είναι πιο ευαίσθητοι στην ακτινοβολία, στα χημικά, στη ραδιενέργεια. Όταν δε το σώμα είναι στην ανάπτυξη, το οποίο σημαίνει υπερπολλαπλασιασμός των κυττάρων ώστε να μεγαλώσουμε, τότε θεωρητικά πάντα, η οποιαδήποτε ακτινοβολία μπορεί να γίνει πιο επιβλαβής.

 

Απέφευγε να το βάζεις στην τσέπη. Χρησιμοποίησε παντελόνια ή βερμούδες με πλαϊνές τσέπες μηρού ή κάποιο τσαντάκι, μπανάνα, κλπ. Όταν μπορείς να το έχεις μακρυά από το σώμα σου, κάντο. Μπορεί το να το αφήνουμε στο τραπέζι της καφετέριας να έχει γίνει ντεμοντέ, δεν παύει όμως να είναι μια πολύ καλή τακτική. Το ακριβώς αντίθετο ισχύει όταν είμαστε σε 1 κινούμενο όχημα και έχουμε το κινητό στην τσέπη ή ακόμη χειρότερα, το έχουμε στο αυτί και μιλάμε.

 

Σαν γενικό κανόνα προσπάθησε να εφαρμόσεις να το έχεις σε απόσταση όποτε αυτό είναι δυνατό (στο σπίτι ας πούμε...)

 

Στο προφίλ πτήσης δεν υπάρχει εκπομπή. Εκτός σύνδεσης το τηλέφωνο αναζητά δίκτυο, οπότε και η εκπομπή είναι στα φουλ γκάζια της. Γι'αυτό αν προσέξεις εξαντλήται η μπαταρία πολύ γρήγορα όταν δεν έχεις σήμα ή το σήμα είναι "αδύνατο".

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις καλύτερες εφευρέσεις των σημερινών κινητών είναι η ανοικτή ακρόαση! Χρησιμοποίησέ την όποτε μπορείς! Το ενσύρματο ακουστικό μπορεί να είναι δύσχρηστο γιατί μπερδεύεται, κλπ. Το bluetooth:: βαριόμαστε να κουβαλάμε 2η συσκευή, ή να το φορτίζουμε, και μερικές φορές δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, ή απλά την ξεχνάμε. Η ανοικτή ακρόαση όμως είναι εκεί! με το πάτημα ενός κουμπιού! just do it!
Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ εκτός σύνδεσης είναι αντίστοιχο με το προφίλ πτήσης. Δεν αναζητά δίκτυο..

Ακριβώς αυτό εννοούσε ο φίλος από πάνω κι όχι όταν δεν έχει σήμα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό εννοούσε ο φίλος από πάνω κι όχι όταν δεν έχει σήμα ;)

 

Στο προφίλ πτήσης δεν υπάρχει εκπομπή. Εκτός σύνδεσης το τηλέφωνο αναζητά δίκτυο, οπότε και η εκπομπή είναι στα φουλ γκάζια της. Γι'αυτό αν προσέξεις εξαντλήται η μπαταρία πολύ γρήγορα όταν δεν έχεις σήμα ή το σήμα είναι "αδύνατο".

 

Σε αυτό το κομμάτι πήγαινε η απάντησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εκτός Σύνδεσης στα Nokia είναι σαν το Πτήσης. Δηλαδή απενεργοποιεί το σήμα και μπορείς να κάνεις οτιδήποτε με το κινητό εκτός από αυτά που χρησιμοποιούν το σήμα, δηλαδή τηλέφωνα, sms κλπ. Όταν το βάλεις εξαφανίζετε η μπάρα με την ένταση του σήματος και στη θέση τις μπένει ένα Χ. Σαν να μην έχεις βάλει τη SIM δηλαδή.

 

Όσο αναφορά την ακτινοβολία, αν το βάζουμε στην πίσω τσέπη του παντελονιού (επειδή τα τζιν συνήθως δεν έχουν τσέπες μηρού) τουλάχιστον όταν είμαστε όρθιοι το πρόβλημα είναι μικρότερο έτσι?

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα πήρα το omnia και το λειτουργώ σκέτο ή με handsfree κυρίως για να ακούω μουσική και ραδιόφωνο. Στο παρελθόν χρησιμοποιούσα bt αλλά είναι λίγο ευαίσθητα (ανεξαρτήτου μάρκας) και τα ξέκαμα (είχα 3). Τώρα σκέφτομαι ξανά την αγορά bt κυρίως για το αυτοκίνητο γιατί όσο να 'ναι τα καλώδια δεν είναι ό,τι καλύτερο όταν οδηγείς και λέω να αγοράσω bt στερεοφωνικά (με 2 ακουστικά) για να μπορώ να ακούω τα mp3 μου και ράδιο.

Η ερώτηση μου είναι η εξής μήπως είναι χειρότερο το bt (περισσότερη ακτινοβολία) για τέτοια χρήση καθότι θα τα χω στα αυτιά μου και πάνω μου για αρκετή ώρα ακούγοντας μουσική, οπότε να στραφώ σε handsfree για ακρόαση και μονό bt για το αυτοκίνητο? Θα εκτιμούσα τις γνώσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε μέγιστη τιμή ακτινοβολίας, ένα νούμερο δεν θα έπρεπε να είναι ?

Γιατί μερικά κινητά αντί για 1 νούμερο έχουν ένα για κεφάλι και ένα για σώμα ?

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα, θέλω να αγοράσω κινητό και κοιτάω τις τιμές ακτινοβολίας.

Όμως είναι βέβαιο πως θα μιλάω γενικά με hands free, οπότε μήπως είναι υπερβολικό να αποκλείω κινητά που έχουν σχετικά υψηλό sar ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι.

Προσωπικά δεν κοιτάω ποτέ τον δείκτη SAR.

Υπάρχει τεράστια παραφιλολογία γύρω από το θέμα, με αποτέλεσμα να φοβάται ο κόσμος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε μέγιστη τιμή ακτινοβολίας, ένα νούμερο δεν θα έπρεπε να είναι ?

Γιατί μερικά κινητά αντί για 1 νούμερο έχουν ένα για κεφάλι και ένα για σώμα ?

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα, θέλω να αγοράσω κινητό και κοιτάω τις τιμές ακτινοβολίας.

Όμως είναι βέβαιο πως θα μιλάω γενικά με hands free, οπότε μήπως είναι υπερβολικό να αποκλείω κινητά που έχουν σχετικά υψηλό sar ?

 

Εγω γενικα θα σου προτεινα να διαβασεις ορισμενα αρθρα (που πολυ ευκολα μπορεις να βρεις στο google) σχετικα με το sar. Δεν νομιzω να ειναι τοσο απλα τα πραγματα και φυσικα δεν χρειαzονται ουτε αφορισμοι αλλα ουτε και απλουστευσεις. Το οτι ενα τηλεφωνο με χαμηλο δεικτη ειναι σιγουρα προτιμοτερο απο ενα με μεγαλυτερο ειναι δεδομενο και σιγουρα η χρηση hands free και bluetooth μειωνουν τον κινδυνο(!) αλλα δεν τον αποκλειουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανισμός μας είναι ένα σύστημα που διαχειρίζεται τη θερμοκρασία του και προστατεύεται από σημαντικές πηγές ακτινοβολίας όπως πχ ο ήλιος. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε γιατί μια συσκευή με μια μικρή μπαταρία να αποτελεί κίνδυνο ακόμα κι αν απορροφούσαμε το 100% της ισχύς της.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...