Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
αυτο που κάνει προκαλει την "ζημιά"δεν είναι η συχνότητα λειτουργίας,αλλα η ισχύ που εκπέμπει η όποια συσκευή..αυτο που εκπέμπει πάντως πιο πολύ είναι το ασύρματο τηλέφωνο,περισσότερο και απο τα κινητά..:)

 

παλι καλα γιατι κι εγω το εχω ακριβως διπλα απο το κρεβατι το router σχεδον αγκαλια κοιμομαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό!! Πήγα χθές στα πεθερικά μου και έρχεται η πεθερά μου έντρομη και μου λέει :

Το ρημάδι το Internet εκπέμπει ραδιενέργεια !!! Το άκουσα που το έλεγε χθες ένας στη τηλεόραση !!! Βγάλτο από το computer θα γεμίσει ραδιενέργεια το παιδί !!!!!

Άντε να εξηγήσεις ότι κατα πάσα πιθανότατα έλεγε για τα WLAN του σπιτιού και όταν σε λίγο καιρό βάλω καλώδια δεν θα έχω ακτινοβολία στο σπίτι.

 

Όοοχιιι δεν ξέρεις εσύ, εγώ άκουσα ότι όλα τα internet έχουν ακτινοβολία !!

 

Τι να εξηγήσεις τώρα???

 

...αρε ρημαδα τηλεοραση.....:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

K800i: 0,58 W/kg

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλουτσικο. Μπορειτε να μου πειτε και του Nokia6300 , 6020, SE k510 και T250i plz...

Α και διαβασα για κατι θηκες πιο πριν που μειωνουν τν ακτηνοβολια. Ξερει κανει που μπορω να τις βρω στν θεσ/νικη?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Για το SAR των συσκευών που ρωτάς μπορείς να κοιτάξεις εδώ.

Για τη θήκη έχει γίνει σχετική συζήτηση εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Thankσ;). Παντως ξιθηκα τοσα χρονια με το Κ510... Και να φανταστεις οτι δν ηθελα να το αλλαξω...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δείτε και αυτή τη σελίδα:

http://aktinobolia.wordpress.com/prostasia/sar/

 

'Εχει τα πιο τελευταία μοντέλα camera 8MP

πχ

LG Renoir=0.59

SE C905=0.77

Samsung Pixon=0.58

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω το νοκια ν82 και εχω ανοιχτο ολη την μερα το ασυρματο ρουτερ ειμαι καμενος?απο οτι ειχα διαβασει το ασυρματο ρουτερ δεν διαχεει τοση πολη ραδιενεργεια οσο τα κινητα
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω το νοκια ν82 και εχω ανοιχτο ολη την μερα το ασυρματο ρουτερ ειμαι καμενος?απο οτι ειχα διαβασει το ασυρματο ρουτερ δεν διαχεει τοση πολη ραδιενεργεια οσο τα κινητα

 

Ε οκ απλα εαν εχεις ανοιχτο το ασυρματο ολη μερα δεν ειναι οτι καλυτερο...που λογικα θα μιλας κιολασ ταυτοχρονα(παντα με bluetooth ε)

Link to comment
Share on other sites

ypsila sar se nees siskeves giati poli apla den ta aporiptoume emeis pou ta agorazoume eno xeroume ti exoun. i apo tin alli oi perisoteroi prepei na anouxoume to kouti na diavasoume to manual gia na doume ti SAR mas epese!

tromaramas.

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ετερία που έχει χαμηλά SAR είναι η Samsung! Aν συνηθίσεις λίγο το μενού που είναι ανάποδο για μένα είναι ότι καλύτερο. Ιδιέταιρα αξιόλογο είναι το D880 με sar 0.219 και 2 κάρτες sim!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω τη γνώμη σας για κάτι...

Ζητώ συγνώμη αν κάτι από αυτά που θα πω έχει αναφερθεί ξανά, αλλά είναι πολλές οι σελιδες για να τις διαβάσω όλες.

Θα αλλάξω κινητό και το ψάχνω εδώ και λίγο καιρό.

Έχω καταλήξει ανάμεσα σε Ν85 και innov8 με τις ακτινοβολίες τους να είναι 0,85 και 0,41 αντίστοιχα. Με τα λίγα που ξέρω είναι σημαντική η διαφορά, είναι όμως έτσι στην πράξη ?

 

Έχω διαβάσει κάποια άρθρα κατά καιρούς που αναφέρουν πως οι πονοκέφαλοι από την χρήση κινητού είναι καθαρά ψυχολογικοί και δεν φταίει η ακτινοβολία.

Από γνωστούς μου πάντως που το'χουμε συζητήσει, καταλήγουμε πως αν μιλάς αρκετή ώρα, σε πιάνει λίγο πονοκέφαλος. Οπότε το σκέφτομαι από το 0.58 να πάω στο 0.85, εσείς τι λέτε ? Μήπως δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά όσο φαίνεται ?

 

Εν τω μεταξύ τα περισσότερα κινητά είναι κοντά στο 1.0 !!! Τα κινητά που έχουν χαμηλό SAR που οφείλεται ? Γιατί δεν τα κάνουν όλα έτσι ? Τόσο μεγάλο κόστος είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εσένα ποιο σου αρέσει περισσότερο...αν σου αρέσουν το ίδιο τότε προτίμησε να πας σε αυτό με το 0,58 (ή 0,41)....Όσο να ναι η εκπομπή ακτινοβολίας κάποια επίπτωση θα την έχει οπότε καλό είναι αν έχεις αυτό με την χαμηλότερη...Αλλά η εκπομπή μετριέται ως την ακρινοβολία στο ύψος του αυτιού και ορισμένα τηλέφωνα την κεραία την έχουν χαμηλά...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε enigma84, τώρα που ξαναδιάβασα το post μου διαπίστωσα πως κάτι παρέλειψα και γιαυτό σε μπέρδεψα...

Τώρα έχω το Κ800 που έχει 0,58...

Και θα πάρω είτε το Ν85 με 0,85 ............ είτε το innov8 με 0,41

Συγνώμη για την παράλειψη, βιαζόμουν να postάρω μάλλον.... χαχαχαχα

 

Μια ακόμα ερώτηση: τελικά τα ασύρματα router έχουν "βλαβερή" ακτινοβολία ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν...

 

Πάρε όποιο τηλέφωνο γουστάρεις πιο πολύ και χρησιμοποίησε bt hfree για να εκμηδενίσεις την ακτινοβολία. Ούτως ή άλλως και το 0,41 και το 0,85 κακό κάνουν ειδικά με κολλημένο το τηλ στο κεφάλι σου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

BT handsfree ή κλασσικό handsfree με καλώδιο ?

 

Σε μια συζήτηση Καθηγητών Ηλεκτρονικής, είχα ακούσει πως το κλασσικό handsfree είναι καλύτερο, αρκεί να μην το κρατάμε δίπλα στο αυτί ή να μην είναι τυλιγμένο με το καλώδιο, αλλά να το έχουμε σε μία μικρή απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

BT handsfree ή κλασσικό handsfree με καλώδιο ?

 

Σε μια συζήτηση Καθηγητών Ηλεκτρονικής, είχα ακούσει πως το κλασσικό handsfree είναι καλύτερο, αρκεί να μην το κρατάμε δίπλα στο αυτί ή να μην είναι τυλιγμένο με το καλώδιο, αλλά να το έχουμε σε μία μικρή απόσταση.

 

Σχετικά θέματα:

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41572&highlight=BLUETOOTH+HANDSFREE

2) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=41424

3) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=36252

;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...