Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η απάντηση νομίζω είναι αυτονόητη.

Ο οργανισμός μας, όπως και κάθε άλλος οργανισμός που διαβιεί πάνω σε αυτό τον πλανήτη, χρειάστηκε εκατομμύρια χρόνια εξελικτικών μεταλλάξεων για να κατορθώσει να προσαρμοστεί κατάλληλα, ώστε νε είναι ικανός να αντεπεξέλθει και να επιβιώνει σε ένα περιβάλλον στο οποίο καθοριστικό ρόλο παίζει ο Ήλιος.

Ακόμη, δεν νομίζω να έχουμε συμπληρώσει ούτε καν 3 δεκαετίες, απο τη στιγμή που εφευρέθηκαν τα κυψελωτά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας που χρησιμοποιούμε σήμερα κατά κόρον ...

Link to comment
Share on other sites

Μα η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία δεν ανακαλύφθηκε από τα κινητά, υπήρχε πάντα. Αν η πηγή εκπομπής ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας ήταν μεγάλης ισχύος όντως θα συμφωνούσα, όμως έχουν τόση ισχύ τα κινητά? Και τι θα συμβεί, θα ανέβει η θερμοκρασία του αίματος (αφού υποτίθεται ότι αυτό ρυθμίζει την εσωτερική θερμοκρασία) από παρατεταμένη χρήση του κινητού? Είναι αυτό δυνατόν?
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία εκπέμπει ένα πλήθος πηγών, φυσικών και τεχνιτών, σε μια τεράστια ποικιλία μηκών κύματος και εξίσου τεράστια ποικιλία υπάρχει και στις τιμές της ισχύς εκπομπής των πηγών αυτών.

Κάθε μήκος κύματος επηρεάζει διαφορετικά, την μεγάλη ποικιλία κυττάρων, κάθε ζωντανού οργανισμού.

Τα εγκεφαλικά σου κύτταρα δεν έχουν την ίδια δομή και λειτουργία με π.χ. τα κύτταρα του λιπώδους ιστού σου.

Αυτό που επηρεάζει η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στο μήκος κύμματος που λειτουργεί το GSM και με την ισχύ που εκπέμπουν πληροφορία τα κινητά τηλέφωνα, είναι την λειτουργία της εξωτερικής προστατευτικής μεμβράνης των εγκεφαλικών κυττάρων, η μεμβράνη αυτή (όπως σε κάθε κύτταρο) ρυθμίζει το τι εισέρχεται (π.χ. θρεπτικά συστατικά) και τι εξέρχεται απο το εσωτερικό του κυττάρου.

 

Περισσότερες πληροφορίες παρακάτω

Για τις λεπτομέρειες/πληροφορίες/συνέπειες της ακτινοβολίας που δεχόμαστε απο τα κινητά αλλά και το WiFi

ρήξτε μια ματιά ...

Ρεπορτάζ του BBC (3 μέρη)

http://www.youtube.com/watch?v=1I1zQ9CDbgE&feature=related Καλό θα ήταν να δείτε όλη αυτή τη σειρά (4 μέρη)

http://www.youtube.com/watch?v=gkeMLOIAEKU&feature=related Ρεπορτάζ Αυστραλιανής τηλεόρασης Chanel 9

Cambell Live (εκπομπή αφιερωμένη στην τεχνολογία/τηλεπικοινωνίες απο τηλεοπτικό κανάλι της Αυστραλίας)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχω παρει ενα BLUETOOTH HEADSET απο πλασιο (PL B02C) και ηθελα να σας ρωτησω αν κανεις ξερει,αν το bluetooth αυτο (μπαινει στο αυτι) ή το

bluetooth με clip -καλωδιο-ακουστικο παραγει χαμηλοτερη ακτινοβολια?

 

έχω το ίδιο bluetooth και δεν θυμάμαι ποιον κωδικό πρέπει να δηλώσω όταν το συνδέω με το κινητό. Μήπως σου είναι εύκολο να μου το θυμίσεις; ευχαριστώ

tzexer
Link to comment
Share on other sites

Κοίταγα κάτι τιμές SAR για συσκευές και ομολογώ πως μπερδεύτηκα, γιατί είχαν 2 τιμές.

Μία τιμή για τα πρότυπα της Αμερικής όπου το ανώτατο όριο απότι κατάλαβα είναι το 1.6 ανά 1 γραμμάριο ανθρώπινου ιστού και μία τιμή για τα Ευρωπαικά πρότυπα με ανώτατο όριο 2.0 ανά 10 γραμμάρια ανθρώπινου ιστού.

Σας παραθέτω τις τιμές για δύο κινητά Sony Ericsson με την πρώτη τιμή να είναι για το όριο 1.6 και η δεύτερη τιμή για όριο 2.0

 

Sony Ericsson K700i 1.39 0.48

Sony Ericsson K850i V3 0.76 1.14

 

Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξερω παιδια ,παντως αρχισα να σκεφτομαι αναποδα περι SAR.Και εξηγω:

Μεχρι και πριν καμμια εβδομαδα,τα τελευταια 3 χρονια ,εδινα παντα προσοχη στα κινητα που επαιρνα να εχουν χαμηλο δεικτη SAR.Το τελευταιο που ειχα ηταν ενα Ν95 8GB ,στο οποιο και εσπασε η οθόνη του.

Μεχρι να αποφασισω τι θα παρω και μεχρι προχτες και για να δω τι δουλευει και τι οχι και να το πεταξω,αρχισα να χρησιμοποιω διαφορα που ειχα σε αποσυρση.Π.χ Ενα 8850 ,8910i,8800,K750i,6300i,6230,6131,6290,6310i και ακομα 3-4 .

Αν θυμαστε ειδικα τα σειρας 8 ΝΟΚΙΑ,ειχαν ολα πολυ χαμηλο SAR,με χαμηλοτερο το 8850,καπου στα 0,2 αν θυμαμαι καλα.Επισης ,δεν μιλαω πολυ στο κινητο αλλα αυτη την εβδομαδα,λοφω καποιων υποχρεωσεων αναγκαστικα μιλαγα πολυ περισσοτερο απο οσο συνηθως.

Λοιπον,με τη χρηση (αλλαζα την μερα ενα-δυο κινητα ) διαπιστωσα οτι οσα ειχαν χαμηλο SAR, μετα απο 5 λεπτα ομιλιας αρχισαν να ζεσταινονται αρκετα και να νιωθω μια σχετικη δυσφορια απο τη μερια του κεφαλιου που μιλαγα.

Αντιθετως,αυτα με υψηλοτερο SAR δεν εμφανιζαν αυτο το φαινομενο.

Εψαξα στο διαδικτυο,διαβασα διαφορα,σιγουρα το κινητο εχει παρεξηγηθει,δεν πρεπει να ειναι το πιο απαραιτητο εξαρτημα-αξεσουαρ που πρεπει να κουβαλαμε πανω μας,ουτε να εχουμε σαν επιδειξη,παιχνιδι,κ.τ.λ αλλα να το χρησιμοποιουμε μονο οταν ειναι αναγκη.

Περα ομως απο αυτα,και με βαση τις προσφατες εμπειριες μου και τους πειραματισμους,ειλικρινα αρχισα να αμφιβαλλω εαν τα κινητα με χαμηλο SAR ,ειναι πραγματι καλυτερα στο θεμα υγειας λόγω χρησης.

Και απο οσο μιλησα με καποιον φιλο- Φυσικο με καλες γνωσεις περι τεχνολογιας επικοινωνιων,αυτα με χαμηλο SAR, πιθανων να ζοριζονται παραπανω για να εχουν σημα,ειδικα σε περιοχες-σημεια μετριας καλυψης,με αποτελεσμα να αυξανεται το SAR.

Λενε αυτοι οι οποιοι ειναι ,οτι "μα το max που δινουν ειναι 0.5 π.χ αρα στη χειροτερη θα ειναι 0,50" ,ας μου εξηγησουν ομως τοτε (ισως να το σκεφτομαι πολυ απλα) γιατι πυρώνουν κυριολεκτικα αυτες οι συσκευες μετα απο εντονη χρηση ασχετως ποιοτητας σηματος,και γιατι μαζι με αυτες πυρωνει και το κεφαλι μου .......ενω με καποιες αλλες με υφηλοτερο SAR δεν γινεται κατι αναλογο.Ισως να γινεται σε 10 λεπτα ομιλιας και οχι σε 5 αλλα αμφιβαλλω....

Το φαινομενο ειναι πιο εντονο στα τυπου candy bar κινητα,προφανως λόγω αμεσης επαφης κεραιας στο αυτι.

 

Ετσι αποφασισα αντι να κυνηγω οσες συσκευες εχουν κατω απο 0,50 , θα κοιταζω συσκευες απο 0.5 μεχρι 1 max και θα χρησιμοποιω περισσοτερο την ανοιχτη ακροαση.Στο κατω κατω ,δεν το πολυχρησιμοποιω το κινητο γιατι αποφευγω την εντονη χρηση,οποτε τουλαχιστον ας εχω δυνατο σημα και ας μην πυρωνει το κεφαλι μου αν χρειαστει να το παρακανω.

Δεν ξερω ,τι να πω.......

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές συσκευές έχουν κατά κανόνα πανκατευθυντικές κεραίες, "παλαιού" τύπου, ενώ όλες οι καινούριες συσκευές χρησιμοποιούν κατευθυντικές κεραίες εμπρός μισού λοβού.

Επίσης οι παλιές συσκευές κατά κανόνα έχουν μικρότερες διαστάσεις και όγκο στο σημείο της κεραίας, έτσι η θερμότητα "συσωρεύεται" σε μικρότερες επιφάνειες, άρα λογικά οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες και αυξάνονται και με ταχύτερους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια ,παντως αρχισα να σκεφτομαι αναποδα περι SAR.Και εξηγω:

Μεχρι και πριν καμμια εβδομαδα,τα τελευταια 3 χρονια ,εδινα παντα προσοχη στα κινητα που επαιρνα να εχουν χαμηλο δεικτη SAR.Το τελευταιο που ειχα ηταν ενα Ν95 8GB ,στο οποιο και εσπασε η οθόνη του.

Μεχρι να αποφασισω τι θα παρω και μεχρι προχτες και για να δω τι δουλευει και τι οχι και να το πεταξω,αρχισα να χρησιμοποιω διαφορα που ειχα σε αποσυρση.Π.χ Ενα 8850 ,8910i,8800,K750i,6300i,6230,6131,6290,6310i και ακομα 3-4 .

Αν θυμαστε ειδικα τα σειρας 8 ΝΟΚΙΑ,ειχαν ολα πολυ χαμηλο SAR,με χαμηλοτερο το 8850,καπου στα 0,2 αν θυμαμαι καλα.Επισης ,δεν μιλαω πολυ στο κινητο αλλα αυτη την εβδομαδα,λοφω καποιων υποχρεωσεων αναγκαστικα μιλαγα πολυ περισσοτερο απο οσο συνηθως.

Λοιπον,με τη χρηση (αλλαζα την μερα ενα-δυο κινητα ) διαπιστωσα οτι οσα ειχαν χαμηλο SAR, μετα απο 5 λεπτα ομιλιας αρχισαν να ζεσταινονται αρκετα και να νιωθω μια σχετικη δυσφορια απο τη μερια του κεφαλιου που μιλαγα.

Αντιθετως,αυτα με υψηλοτερο SAR δεν εμφανιζαν αυτο το φαινομενο.

Εψαξα στο διαδικτυο,διαβασα διαφορα,σιγουρα το κινητο εχει παρεξηγηθει,δεν πρεπει να ειναι το πιο απαραιτητο εξαρτημα-αξεσουαρ που πρεπει να κουβαλαμε πανω μας,ουτε να εχουμε σαν επιδειξη,παιχνιδι,κ.τ.λ αλλα να το χρησιμοποιουμε μονο οταν ειναι αναγκη.

Περα ομως απο αυτα,και με βαση τις προσφατες εμπειριες μου και τους πειραματισμους,ειλικρινα αρχισα να αμφιβαλλω εαν τα κινητα με χαμηλο SAR ,ειναι πραγματι καλυτερα στο θεμα υγειας λόγω χρησης.

Και απο οσο μιλησα με καποιον φιλο- Φυσικο με καλες γνωσεις περι τεχνολογιας επικοινωνιων,αυτα με χαμηλο SAR, πιθανων να ζοριζονται παραπανω για να εχουν σημα,ειδικα σε περιοχες-σημεια μετριας καλυψης,με αποτελεσμα να αυξανεται το SAR.

Λενε αυτοι οι οποιοι ειναι ,οτι "μα το max που δινουν ειναι 0.5 π.χ αρα στη χειροτερη θα ειναι 0,50" ,ας μου εξηγησουν ομως τοτε (ισως να το σκεφτομαι πολυ απλα) γιατι πυρώνουν κυριολεκτικα αυτες οι συσκευες μετα απο εντονη χρηση ασχετως ποιοτητας σηματος,και γιατι μαζι με αυτες πυρωνει και το κεφαλι μου .......ενω με καποιες αλλες με υφηλοτερο SAR δεν γινεται κατι αναλογο.Ισως να γινεται σε 10 λεπτα ομιλιας και οχι σε 5 αλλα αμφιβαλλω....

Το φαινομενο ειναι πιο εντονο στα τυπου candy bar κινητα,προφανως λόγω αμεσης επαφης κεραιας στο αυτι.

 

Ετσι αποφασισα αντι να κυνηγω οσες συσκευες εχουν κατω απο 0,50 , θα κοιταζω συσκευες απο 0.5 μεχρι 1 max και θα χρησιμοποιω περισσοτερο την ανοιχτη ακροαση.Στο κατω κατω ,δεν το πολυχρησιμοποιω το κινητο γιατι αποφευγω την εντονη χρηση,οποτε τουλαχιστον ας εχω δυνατο σημα και ας μην πυρωνει το κεφαλι μου αν χρειαστει να το παρακανω.

Δεν ξερω ,τι να πω.......

 

Aδερφε το εχω παρατηρησει και εγω αυτο που λες.... Τα κινητα με μικρο sar χανουν πολυ ευκολα το σημα, τουλαχιστον οσα ειχα.... Μotorola ΜPX200, LG KF510 για παραδειγμα. Μαλιστα το KF510 ζεσταινοταν και εμενα παρα πολυ. Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα, προτιμω καπου μεταξυ 0.7 ως 1 το πολυ.... Τι να πω δεν ξερω....

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία με το

8800 arte saphire::

SAR: 0,3 καταπληκτικό σήμα, απίστευτη ακουστική τόσο στο μικρόφωνο όσο και στην ανοικτή ακρόαση και φυσικά ούτε ζεσταίνεται ούτε παρουσιάζει άλλα περίεργα φαινόμενα

με το iPhone 3G::

SAR: πάνω από 1,0 , κάκιστο σήμα, τουλάχιστον 1 στις 2 κλήσεις χαμένες, ενώ ακουστική και ανοικτή ακρόαση στο μέσο όρο... δεν παρατήρησα να ζεσταίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι στις συσκευες 3G ,δεν χρησιμοποιω το 3G ,τις εχω παντα στα 2G.To 3G το χρησιμοποιω οταν υπαρχει αναγκη γρηγορων κατεβασματων,κ.τ.λ ,συνεπως δεν ξερω τι συμπεριφορα δειχνουν στα 3G,φανταζομαι ομως χαλια,καθότι συνηθως στα ορια πόλης ή εκτος, το σημα ειναι πολυ κακο.

 

Σε οτι αφορα τα σχόλια του παραπανω ποστ,το 8800 ( sirroco) της γυναικας μου,αν και εχει χαμηλό SAR ,εμενα δεν με ενοχλησε ουτε ζεσταινοταν ,ενοχλει ομως εκείνη,παντως οντως δεν ζεσταινεται.To iphone 3G , που εχω αλλα χρησιμοποιω πιο πολυ σαν pda,δεν εχει δειξει παρόμοια κακα συμπτωματα οπως αυτα που αναφερω στο προηγουμενο δικο μου ποστ (σε 2G παντα).

Παντως θα ψαξω συσκευη μεταξυ 0,60 και 1 αυτη τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με αφορμή την αγορά ενός κινέζικου κινητού Κ599, έκανα κάποιες μετρήσεις της ισχύος του σήματος του Κ599, του Nokia XpressMusic 5220 και του Sony-Ericsson W302. Έχοντας κατά καιρούς χρησιμοποιήσει δεκάδες κινητά, επιθυμούσα να έχω μια πιο προσωπική άποψη επί του θέματος.

 

Πριν αναφέρω τα αποτελέσματα θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

• Σκοπός μου είναι απλά η αναφορά των αποτελεσμάτων για προσωπικά συμπεράσματα του καθενός από τους αναγνώστες. Δεν έχω κανένα σκοπό να επηρεάσω υπέρ ή κατά για κάποιο κινητό.

• Τα αποτελέσματα δεν είναι επιστημονικώς αποδεδειγμένα. Είναι προσωπικές ερασιτεχνικές μετρήσεις.

• Για τις συγκεκριμένες μετρήσεις χρησιμοποιήθηκε το όργανο μετρήσεως ισχύος Cornet Electrosmog meter (Model: ED25G).Μπορεί ο οποιοσδήποτε να επαναλάβει τις μετρήσεις με οποιοδήποτε όργανο μετρήσεων και να αναφέρει τα αποτελέσματά του.

• Σε κάθε μέτρηση το κινητό ήταν σε λειτουργία και σε σύνδεση με σταθερό τηλέφωνο και το όργανο μετρήσεων ήταν σε θέση ανάλογη με αυτή που το κρατάμε στο αυτί μας. Το όργανο μετρήσεων έχει τρεις φωτεινές περιοχές ενδείξεων για συσκευές όπως τα κινητά τηλέφωνα. Η κόκκινη περιοχή στο όργανο μετρήσεων σημαίνει μεγάλη ισχύ, η πορτοκαλί σημαίνει μεσαία κλίμακα ισχύς και η πράσινη περιοχή σημαίνει μικρή ισχή.

 

Αποτελέσματα ισχύος σήματος:

1. Sony-Ericsson W302.

Περίπου 1827 mw/m2 και από -0.5dbm έως +6dbm.

Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην κόκκινη περιοχή.

2. Nokia XpressMusic 5220.

Περίπου 1827 mw/m2 και από -0.5dbm έως +5dbm.

Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην κόκκινη περιοχή.

3. Κ599.

Περίπου 230,1 mw/m2 και περίπου -7dbm έως -0.5dbm.

Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην πράσινη ή στην πορτοκαλί περιοχή.

4. Blootouth ακουστικό Samsung WEP200.

Επίσης, χρησιμοποιώντας το παραπάνω ακουστικό με όλα τα τηλέφωνα και μετρώντας την ισχύ του σήματός του, παρατηρήθηκε ότι όντως ήταν από μηδενική έως αμελητέα. Η ένδειξη του σήματος του οργάνου μετρήσεων ήταν στην πράσινη περιοχή.

 

***Θα επιθυμούσα ο κάθε αναγνώστης να λάβει απλά υπόψιν του αυτά τα στοιχεία. Για το ποιο είναι καλύτερο και πιο είναι πιο ασφαλές κινητό, υπάρχουν οι αρμόδιοι οργανισμοί και επίσης το διαδίκτυο που παρέχει πολλές πληροφορίες για την μελέτη και την επεξεργασία των μετρήσεων της ακτινοβολίας και της ισχύος του σήματος για την κάθε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το diamond 2 γραφει στο κουτι του τις τιμες SAR:0.776W/KG@10g (CE Head) και 1.42W/KG@10g (CE Body).

Καλα ειναι????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το diamond 2 γραφει στο κουτι του τις τιμες SAR:0.776W/KG@10g (CE Head) και 1.42W/KG@10g (CE Body).

Καλα ειναι????

 

Εντός των ορίων είναι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? οταν δεν μιλας η οταν δεν στελνεις μηνυματα η ακτινοβολια που εκπεμπει το κινητο ποσο μικροτερη ειναι? Και επισης οταν το εχεις κλειστο εκπεμπει καθολου ακτινοβολια? και κατι τελευταιο...το 1,18 (SE W995) ειναι υπερβολικο τουλαχιστον σε σχεση με αλλα κινητα ιδιων περιπου δυνατοτητων?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? οταν δεν μιλας η οταν δεν στελνεις μηνυματα η ακτινοβολια που εκπεμπει το κινητο ποσο μικροτερη ειναι? Και επισης οταν το εχεις κλειστο εκπεμπει καθολου ακτινοβολια? και κατι τελευταιο...το 1,18 (SE W995) ειναι υπερβολικο τουλαχιστον σε σχεση με αλλα κινητα ιδιων περιπου δυνατοτητων?

 

Γενικά όταν δεν μιλάς στο κινητό είναι μικρότερη η ισχύς του σήματός του και άρα καλύτερα για το ανθρώπινο σώμα. Επίσης, σίγουρα είναι πιο ασφαλές για το ανθρώπινο σώμα (όταν δεν μιλάμε) διότι δεν το έχουμε στο αυτί μας.

Όταν είναι κλειστό είναι μη μετρήσιμη-σχεδόν μηδενική η ισχύς του.

Σχετικά με το δείκτη SAR, το όριο ασφαλείας είναι το 2. Οπότε το δικό σου είναι λίγο πάνω από την μέση.

Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται να φοβόμαστε την χρήση των κινητών.

Απλά να έχουμε ένα λογικό μέτρο στην χρήση του, να προτιμάμε τα Handsfree και επίσης δεν χρειάζεται να το έχουμε κολημένο στο αυτί μας και να το πιέζουμε για να ακούμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια ,παντως αρχισα να σκεφτομαι αναποδα περι SAR.Και εξηγω:

Μεχρι και πριν καμμια εβδομαδα,τα τελευταια 3 χρονια ,εδινα παντα προσοχη στα κινητα που επαιρνα να εχουν χαμηλο δεικτη SAR.Το τελευταιο που ειχα ηταν ενα Ν95 8GB ,στο οποιο και εσπασε η οθόνη του.

Μεχρι να αποφασισω τι θα παρω και μεχρι προχτες και για να δω τι δουλευει και τι οχι και να το πεταξω,αρχισα να χρησιμοποιω διαφορα που ειχα σε αποσυρση.Π.χ Ενα 8850 ,8910i,8800,K750i,6300i,6230,6131,6290,6310i και ακομα 3-4 .

Αν θυμαστε ειδικα τα σειρας 8 ΝΟΚΙΑ,ειχαν ολα πολυ χαμηλο SAR,με χαμηλοτερο το 8850,καπου στα 0,2 αν θυμαμαι καλα.Επισης ,δεν μιλαω πολυ στο κινητο αλλα αυτη την εβδομαδα,λοφω καποιων υποχρεωσεων αναγκαστικα μιλαγα πολυ περισσοτερο απο οσο συνηθως.

Λοιπον,με τη χρηση (αλλαζα την μερα ενα-δυο κινητα ) διαπιστωσα οτι οσα ειχαν χαμηλο SAR, μετα απο 5 λεπτα ομιλιας αρχισαν να ζεσταινονται αρκετα και να νιωθω μια σχετικη δυσφορια απο τη μερια του κεφαλιου που μιλαγα.

Αντιθετως,αυτα με υψηλοτερο SAR δεν εμφανιζαν αυτο το φαινομενο.

Εψαξα στο διαδικτυο,διαβασα διαφορα,σιγουρα το κινητο εχει παρεξηγηθει,δεν πρεπει να ειναι το πιο απαραιτητο εξαρτημα-αξεσουαρ που πρεπει να κουβαλαμε πανω μας,ουτε να εχουμε σαν επιδειξη,παιχνιδι,κ.τ.λ αλλα να το χρησιμοποιουμε μονο οταν ειναι αναγκη.

Περα ομως απο αυτα,και με βαση τις προσφατες εμπειριες μου και τους πειραματισμους,ειλικρινα αρχισα να αμφιβαλλω εαν τα κινητα με χαμηλο SAR ,ειναι πραγματι καλυτερα στο θεμα υγειας λόγω χρησης.

Και απο οσο μιλησα με καποιον φιλο- Φυσικο με καλες γνωσεις περι τεχνολογιας επικοινωνιων,αυτα με χαμηλο SAR, πιθανων να ζοριζονται παραπανω για να εχουν σημα,ειδικα σε περιοχες-σημεια μετριας καλυψης,με αποτελεσμα να αυξανεται το SAR.

Λενε αυτοι οι οποιοι ειναι ,οτι "μα το max που δινουν ειναι 0.5 π.χ αρα στη χειροτερη θα ειναι 0,50" ,ας μου εξηγησουν ομως τοτε (ισως να το σκεφτομαι πολυ απλα) γιατι πυρώνουν κυριολεκτικα αυτες οι συσκευες μετα απο εντονη χρηση ασχετως ποιοτητας σηματος,και γιατι μαζι με αυτες πυρωνει και το κεφαλι μου .......ενω με καποιες αλλες με υφηλοτερο SAR δεν γινεται κατι αναλογο.Ισως να γινεται σε 10 λεπτα ομιλιας και οχι σε 5 αλλα αμφιβαλλω....

Το φαινομενο ειναι πιο εντονο στα τυπου candy bar κινητα,προφανως λόγω αμεσης επαφης κεραιας στο αυτι.

 

Ετσι αποφασισα αντι να κυνηγω οσες συσκευες εχουν κατω απο 0,50 , θα κοιταζω συσκευες απο 0.5 μεχρι 1 max και θα χρησιμοποιω περισσοτερο την ανοιχτη ακροαση.Στο κατω κατω ,δεν το πολυχρησιμοποιω το κινητο γιατι αποφευγω την εντονη χρηση,οποτε τουλαχιστον ας εχω δυνατο σημα και ας μην πυρωνει το κεφαλι μου αν χρειαστει να το παρακανω.

Δεν ξερω ,τι να πω.......

 

Αν σε ενδιαφερει παντος εγω που εχω το samsung f700 με το χαμηλοτερο sar ολων των κινητων (0.04 και οχι 0.4!) δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα υπερθερμανσης αν και οι κλησεις μου ξεπερνουν πολλες φορες και την 1 ωρα. Οσο για το σημα παντα ειχα πολυ δυνατο ακομη και με την Wind που στο σπιτι μας ο αδερφος μου με nokia 6600 δεν εχει σχεδον ποτε σημα (εκτος κι αν βγει στο μπαλκονι) Μηπως ειναι εμα συσκευης η μπαταριας που σου "zεσταινεται" το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα γίνει κάτι περί ακτινοβολίας στο πανεπιστήμιο του Ηρακλείου και μπορεί να συμμετάσχει και το σχολείο μου (μαζί με άλλα δύο σχολεία από Ηράκλειο). Σε κάποιες συναντήσεις που κάναμε, με τους υπόλοιπους που θα πάμε και με τον καθηγητή, ανέφερα το SAR και μάλλον θα το συμπεριλάβουμε στην εργασία. Επειδή στο διαδύκτιο κυκλοφορούν πολλά και διάφορα και έχω ψηλομπερδευτεί περί του θέματος, μπορεί κάποιος που να ξέρει να μου προτείνει κάποιες ιστοσελίδες που να λένε τα σωστά πράγματα ?? Κι επίσης αν γίνετε κανένα site που να λέει τα SAR όλων των συσκευών (των περισσότερων τουλάχιστον) γιατί το θέμα που είναι εδώ στο myphone, έχει πολλές ελλήψεις... Κακά τα ψέματα, θέλει μία ενημέρωση.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια ρε παιδιά ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει κάτι περί ακτινοβολίας στο πανεπιστήμιο του Ηρακλείου και μπορεί να συμμετάσχει και το σχολείο μου (μαζί με άλλα δύο σχολεία από Ηράκλειο). Σε κάποιες συναντήσεις που κάναμε, με τους υπόλοιπους που θα πάμε και με τον καθηγητή, ανέφερα το SAR και μάλλον θα το συμπεριλάβουμε στην εργασία. Επειδή στο διαδύκτιο κυκλοφορούν πολλά και διάφορα και έχω ψηλομπερδευτεί περί του θέματος, μπορεί κάποιος που να ξέρει να μου προτείνει κάποιες ιστοσελίδες που να λένε τα σωστά πράγματα ?? Κι επίσης αν γίνετε κανένα site που να λέει τα SAR όλων των συσκευών (των περισσότερων τουλάχιστον) γιατί το θέμα που είναι εδώ στο myphone, έχει πολλές ελλήψεις... Κακά τα ψέματα, θέλει μία ενημέρωση.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια ρε παιδιά ;)

 

Δεν υπάρχει «ιστοσελίδα που να λέει τα σωστά πράγματα», διότι πολύ απλά οι απόψεις για το SAR διαφέρουν. Στην πραγματικότητα, κανείς δεν ξέρει αν και κατά πόσο η ακτινοβολία που επιφέρει η χρήση των κινητών είναι επιζήμια ή όχι για το ανθρώπινο σώμα. Άλλες έρευνες λένε ότι τα κινητά είναι βλαβερά και άλλες ότι δεν είναι.

 

Με μία απλή αναζήτηση στο Google, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

 

Όσον αφορά την λίστα SAR που υπάρχει εδώ στο myphone, ναι έχει ελλείψεις και είναι στα υπόψιν μας να γίνεται συχνότερα updated. Αυτό όμως γινόταν, γίνεται και θα γίνεται εις βάρος του ελεύθερου χρόνου μας (μιας και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά μιας και όλοι μας εδώ προσφέρουμε εθελοντικά), οπότε θα μπορούσατε να βοηθήσετε και εσείς, κάτι που εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια. Παρόλαυτά, στο μέλλον θα ασχοληθούμε σε πιο τακτική βάση αν και προσωπικά θεωρώ το SAR ως κάτι που δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει «ιστοσελίδα που να λέει τα σωστά πράγματα», διότι πολύ απλά οι απόψεις για το SAR διαφέρουν. Στην πραγματικότητα, κανείς δεν ξέρει αν και κατά πόσο η ακτινοβολία που επιφέρει η χρήση των κινητών είναι επιζήμια ή όχι για το ανθρώπινο σώμα. Άλλες έρευνες λένε ότι τα κινητά είναι βλαβερά και άλλες ότι δεν είναι.

 

Με μία απλή αναζήτηση στο Google, θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

 

Όσον αφορά την λίστα SAR που υπάρχει εδώ στο myphone, ναι έχει ελλείψεις και είναι στα υπόψιν μας να γίνεται συχνότερα updated. Αυτό όμως γινόταν, γίνεται και θα γίνεται εις βάρος του ελεύθερου χρόνου μας (μιας και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά μιας και όλοι μας εδώ προσφέρουμε εθελοντικά), οπότε θα μπορούσατε να βοηθήσετε και εσείς, κάτι που εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια. Παρόλαυτά, στο μέλλον θα ασχοληθούμε σε πιο τακτική βάση αν και προσωπικά θεωρώ το SAR ως κάτι που δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε.

Το ξέρω, γιατί έχω κάνει αυτή την αναζήτηση που λες και δεν βλέπω πουθενά να βγένει ένα σταθερό συμπέρασμα... Πάντως προσωπικά πιστεύω, ότι τα κινητά δεν είναι και ότι καλύτερο (από θέμα ακτινοβολίας) που έχει κυκλοφορήσει. Ισχύει δεν ισχύει αυτό που λέγετε για το SAR, όλο και κάποια ακτινοβολία θα εκπέμπει το κινητό.

Όσο για τη λίστα, εννοείτε ότι όλοι δουλεύεται εθελοντικά και γι' αυτό το λόγω δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα. Ίσα-ίσα, είναι πολύ σημαντικό που κάτσατε να ασχοληθήτε τόσο πολύ, ακόμα κι αν υπάρχουν ελλήψεις. Προσωπικά, επειδή αναγκαστικά θα ψάξω διάφορα περί του θέματος (λόγω της εργασίας), αν βρώ κάποιες συσκευές που να λείπουν από τη λίστα σας και έχω κάποια στοιχεία, θα σου στείλω ένα PM να τις συμπεριλάβεις ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, γιατί έχω κάνει αυτή την αναζήτηση που λες και δεν βλέπω πουθενά να βγένει ένα σταθερό συμπέρασμα... Πάντως προσωπικά πιστεύω, ότι τα κινητά δεν είναι και ότι καλύτερο (από θέμα ακτινοβολίας) που έχει κυκλοφορήσει. Ισχύει δεν ισχύει αυτό που λέγετε για το SAR, όλο και κάποια ακτινοβολία θα εκπέμπει το κινητό.

Όσο για τη λίστα, εννοείτε ότι όλοι δουλεύεται εθελοντικά και γι' αυτό το λόγω δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα. Ίσα-ίσα, είναι πολύ σημαντικό που κάτσατε να ασχοληθήτε τόσο πολύ, ακόμα κι αν υπάρχουν ελλήψεις. Προσωπικά, επειδή αναγκαστικά θα ψάξω διάφορα περί του θέματος (λόγω της εργασίας), αν βρώ κάποιες συσκευές που να λείπουν από τη λίστα σας και έχω κάποια στοιχεία, θα σου στείλω ένα PM να τις συμπεριλάβεις ;)

 

Ακτινοβολία εκπέμπουν και πολλά άλλα πράγματα γύρω μας, αλλά σπάνια γίνεται λόγος γι'αυτά. Το ίδιο ισχύει και για την ρύπανση, τις τροφές που βάζουμε μέσα μας, το κάπνισμα κτλ κτλ κτλ. Εάν το σκεφτεί κανείς αυτό, για μένα είναι εμφανές ότι υπάρχουν πιο σημαντικά θέματα από την ακτινοβολία των κινητών και την ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ζημιά που προκαλούν επάνω μας.

 

Εν πάσει περιπτώσει, forum που ασχολείται με τις τηλεπικοινωνίες είμαστε, λογικό είναι να συζητάμε και για το SAR. Στα πλαίσια αυτά, θα ήθελα να τονίσω ότι άλλος ένας λόγος που δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί, είναι ότι όταν μιλάμε για αυτό αναφερόμαστε στην μέγιστη ακτινοβολία που μπορεί να εκπέμψει το Χ κινητό. Και επειδή αυτό δεν συμβαίνει και τόσο συχνά (μιας και δεν ζούμε σε μια αχανή χώρα με χαμηλή κάλυψη) ακόμα και αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα πάλι δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί.

 

Εάν κάποιος πάρει στα σοβαρά το SAR, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να ασχοληθεί με τις μέσες τιμές που μπορεί να εκπέμψει ένα κινητό, κάτι που όμως είναι τόσο δύσκολο να μετρηθεί που και πάλι δεν έχει νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Ακτινοβολία εκπέμπουν και πολλά άλλα πράγματα γύρω μας, αλλά σπάνια γίνεται λόγος γι'αυτά. Το ίδιο ισχύει και για την ρύπανση, τις τροφές που βάζουμε μέσα μας, το κάπνισμα κτλ κτλ κτλ. Εάν το σκεφτεί κανείς αυτό, για μένα είναι εμφανές ότι υπάρχουν πιο σημαντικά θέματα από την ακτινοβολία των κινητών και την ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ζημιά που προκαλούν επάνω μας.

 

Εν πάσει περιπτώσει, forum που ασχολείται με τις τηλεπικοινωνίες είμαστε, λογικό είναι να συζητάμε και για το SAR. Στα πλαίσια αυτά, θα ήθελα να τονίσω ότι άλλος ένας λόγος που δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί, είναι ότι όταν μιλάμε για αυτό αναφερόμαστε στην μέγιστη ακτινοβολία που μπορεί να εκπέμψει το Χ κινητό. Και επειδή αυτό δεν συμβαίνει και τόσο συχνά (μιας και δεν ζούμε σε μια αχανή χώρα με χαμηλή κάλυψη) ακόμα και αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα πάλι δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί.

 

Εάν κάποιος πάρει στα σοβαρά το SAR, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να ασχοληθεί με τις μέσες τιμές που μπορεί να εκπέμψει ένα κινητό, κάτι που όμως είναι τόσο δύσκολο να μετρηθεί που και πάλι δεν έχει νόημα...

 

Σίγουρα δεν είναι σωστό να είναι κανείς υποχόνδριος, όμως και το "φύλαγε τα ρούχα σου ναχεις τα μισά" δεν βλάπτει..

Επίσης, πιστεύω ότι δε συμβαίνει να εκπέμπεται η μέγιστη ισχύς τόσο σπάνια... Περισσότερο πχ είμαστε μέσα σε κλειστούς χώρους, παρά σε ανοιχτούς..

Και μιά που ανέφερες για άλλες πηγές ακτινοβολίας, ενδεικτικά, είναι όλοι οι μετασχηματιστές.

Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι σωστό να είναι κανείς υποχόνδριος, όμως και το "φύλαγε τα ρούχα σου ναχεις τα μισά" δεν βλάπτει..

Επίσης, πιστεύω ότι δε συμβαίνει να εκπέμπεται η μέγιστη ισχύς τόσο σπάνια... Περισσότερο πχ είμαστε μέσα σε κλειστούς χώρους, παρά σε ανοιχτούς..

Και μιά που ανέφερες για άλλες πηγές ακτινοβολίας, ενδεικτικά, είναι όλοι οι μετασχηματιστές.

 

Εκτός και αν είσαι σε υπόγειο με σχεδόν μηδενική κάλυψη ή σε περιοχή-«τρύπα» που το δίκτυό σου δεν έχει καλή... παρουσία, το κινητό σου δεν εκπέμπει στο maximum συχνά. Και ΟΚ, δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχολούμαστε με τις εξαιρέσεις και όχι με τον κανόνα. Ξαναλέω λοιπόν, ότι καλύτερα θα ήταν να μαθαίναμε τις μέσες τιμές που εκπέμπει το Χ κινητό, αν γινόταν κάτι τέτοιο.

 

Αλλά για χάρη της συζήτησης, έστω ότι δεχόμαστε ότι το πρόβλημα είναι συχνό και τα κινητά μας αναγκάζονται να εκπέμψουν με την μέγιστη ισχύ πολλές φορές σε καθημερινή βάση. Και πάλι, δεν υπάρχει καμία αξιόπιστη έρευνα που να αποδεικνύει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι η ακτινοβολία των κινητών είναι βλαβερή. Επειδή έχω περάσει από τον δημοσιογραφικό χώρο, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε ανάλογη έρευνα που είχα κάνει για να δημοσιεύσω ένα άρθρο σε μια εφημερίδα, είχα βρει μεταξύ διάφορων μελετών που υποστήριζαν ότι τα κινητά είναι ακίνδυνα και μια κατά την οποία οι επιστήμονες είχαν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ακτινοβολία των κινητών μπορούσε να ωφελήσει κάποιον με Αλτζχάιμερ(!), την οποία μάλιστα πρέπει να είχα ανεβάσει και εδώ στο myphone όταν ήμουν Editor in Chief.

 

Και δεν είναι μόνο αυτό... Ακόμα και αν αποδεικνυόταν κάτι τέτοιο, κανένας δεν γνωρίζει πόσο επιζήμια είναι η ακτινοβολία και σε ποιες δόσεις. Μόνο και μόνο γι'αυτό, θεωρώ τουλάχιστον ατόπημα να θεωρεί κανείς ότι ένα κινητό με SAR π.χ. 0,8 είναι «ακίνδυνο» και ένα με 1,3 επικίνδυνο. Είναι εντελώς ψυχολογικός παράγοντας, έχει να κάνει με τα όρια που κάνουν κάποιον να νιώθει «ασφαλής», και στην ανάγκη του να νιώσει έτσι, βαφτίζει «ασφαλές» κάτι ή και το ανάποδο χωρίς στην πραγματικότητα να γνωρίζει κάτι στέρεο.

 

Η λογική «φυλάω τα ρούχα μου να χω τα μισά» με βρίσκει σύμφωνο, αλλά όχι στο σημείο εκείνο που το SAR θα αποτελέσει κριτήριό μου για να επιλέξω μια συσκευή. Κατά τα άλλα, γνωρίζω αρκετούς που τους απασχολεί το SAR ωστόσο τους βλέπω όλη μέρα να είναι με το κινητό στο χέρι. Η ακτινοβολία τους μάρανε... :rolleyes:

 

Με λίγα λόγια λοιπόν, ας μην τρελαινόμαστε και ας μην δαιμονοποιούμε κάτι χωρίς να γνωρίζουμε αποδεδειγμένα εάν είναι βλαβερό ή όχι, καθώς και κατά πόσο. Έτσι και αλλιώς, όταν και αν φανεί η επίπτωση των κινητών επάνω μας, θα έχουν περάσει αρκετά χρόνια ακόμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν είσαι σε υπόγειο με σχεδόν μηδενική κάλυψη ή σε περιοχή-«τρύπα» που το δίκτυό σου δεν έχει καλή... παρουσία, το κινητό σου δεν εκπέμπει στο maximum συχνά. Και ΟΚ, δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχολούμαστε με τις εξαιρέσεις και όχι με τον κανόνα. Ξαναλέω λοιπόν, ότι καλύτερα θα ήταν να μαθαίναμε τις μέσες τιμές που εκπέμπει το Χ κινητό, αν γινόταν κάτι τέτοιο.

 

Αλλά για χάρη της συζήτησης, έστω ότι δεχόμαστε ότι το πρόβλημα είναι συχνό και τα κινητά μας αναγκάζονται να εκπέμψουν με την μέγιστη ισχύ πολλές φορές σε καθημερινή βάση. Και πάλι, δεν υπάρχει καμία αξιόπιστη έρευνα που να αποδεικνύει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι η ακτινοβολία των κινητών είναι βλαβερή. Επειδή έχω περάσει από τον δημοσιογραφικό χώρο, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε ανάλογη έρευνα που είχα κάνει για να δημοσιεύσω ένα άρθρο σε μια εφημερίδα, είχα βρει μεταξύ διάφορων μελετών που υποστήριζαν ότι τα κινητά είναι ακίνδυνα και μια κατά την οποία οι επιστήμονες είχαν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ακτινοβολία των κινητών μπορούσε να ωφελήσει κάποιον με Αλτζχάιμερ(!), την οποία μάλιστα πρέπει να είχα ανεβάσει και εδώ στο myphone όταν ήμουν Editor in Chief.

 

Και δεν είναι μόνο αυτό... Ακόμα και αν αποδεικνυόταν κάτι τέτοιο, κανένας δεν γνωρίζει πόσο επιζήμια είναι η ακτινοβολία και σε ποιες δόσεις. Μόνο και μόνο γι'αυτό, θεωρώ τουλάχιστον ατόπημα να θεωρεί κανείς ότι ένα κινητό με SAR π.χ. 0,8 είναι «ακίνδυνο» και ένα με 1,3 επικίνδυνο. Είναι εντελώς ψυχολογικός παράγοντας, έχει να κάνει με τα όρια που κάνουν κάποιον να νιώθει «ασφαλής», και στην ανάγκη του να νιώσει έτσι, βαφτίζει «ασφαλές» κάτι ή και το ανάποδο χωρίς στην πραγματικότητα να γνωρίζει κάτι στέρεο.

 

Η λογική «φυλάω τα ρούχα μου να χω τα μισά» με βρίσκει σύμφωνο, αλλά όχι στο σημείο εκείνο που το SAR θα αποτελέσει κριτήριό μου για να επιλέξω μια συσκευή. Κατά τα άλλα, γνωρίζω αρκετούς που τους απασχολεί το SAR ωστόσο τους βλέπω όλη μέρα να είναι με το κινητό στο χέρι. Η ακτινοβολία τους μάρανε... :rolleyes:

 

Με λίγα λόγια λοιπόν, ας μην τρελαινόμαστε και ας μην δαιμονοποιούμε κάτι χωρίς να γνωρίζουμε αποδεδειγμένα εάν είναι βλαβερό ή όχι, καθώς και κατά πόσο. Έτσι και αλλιώς, όταν και αν φανεί η επίπτωση των κινητών επάνω μας, θα έχουν περάσει αρκετά χρόνια ακόμα. ;)

Προσυπογράφω με χέρια και με πόδια αυτό το πόστ!!:!:

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη δε βρισκω που μπορει να μπει,το βαζω εδω,και καντε εσεις ο,τι πρεπει.

Αφορα σε μια νεα μελετη,για την σχεση κινητου-καρκινου στον εγκεφαλο,ή αλλου.

 

No Significant Association Between The Risk Of Tumors And Overall Use Of Mobile Phones

 

This meta-analysis seems to be well done, and can be trusted.

 

WASHINGTON -- Studies on whether mobile phones can cause cancer, especially brain tumors, vary widely in quality and there may be some bias in those showing the least risk, researchers reported on Tuesday.

 

So far it is difficult to demonstrate any link, although the best studies do suggest some association between mobile phone use and cancer, the team led by Dr. Seung-Kwon Myung of South Korea's National Cancer Center found.

 

συνέχεια

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ενα σχετικο αρθο και απο εμενα:

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=7751&la=1

 

 

Σιγουρα τα κινητα κια η ακτινοβολια τους δεν ειναι το μοξο επιβλαβες πραγμα στην καθημερινοτητα μας αλλα σιγουρα δεν ειναι και τελειως ακινδυνο. Θα αναφερω την εξης προσωπικη εμπειρια. Ο πατερας μου περσι, ετυχε να εχει καποια ενοχληση στο μαγουλο προς την μερια του αυτιου και τελικα υστερα απο εξετασεις αποδειχτηκε οτι υπηρχε ενας πολυ μικρος ογκος ο οποιος με μια μεθοδο ακτινοβολιας τελικα εξαφανιστηκε χωρις ευτυχως αλλα παρατραγουδα. Ο πυρηνικος φυσικος που εκανε τις eπεμβασεις στον πατερα μου μας ειπε χαρακτηριστικα οτι τα επομενα χρονια αναμενεται ιλιγγιωδη αυξηση τετοιου τυπου περιστατικων με μικρο-ογκους στην περιοχη του αυτιου-μαγουλου που θα οφειλονται στην παρατεταμενη χρηση κινητου σε καθημερινη βαση. Δεν νομιζω ο γιατρος να ειχε καποιον λογο να μας πει κατι τετοιο περαν της καθαρας επιστημονικης ενημερωσης.

Αρα το συμπερασμα για εμενα ειναι οτι οσοι χρησιμοποιουν το κινητο σε καθημερινη βαση για πολυ ωρα ομιλιας (και οχι τοσο για μουσικη, ιντερνετ, ραδιο, παιχνιδια κτλ) θα πρεπει να λαμβανουν προφυλαξεις χρησιομοποιωντας καποιο h/f.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...