Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλε οδοντογιατρέ1986,

 

το μόνο που κατάλαβα να διαφωνείς από το ποστ μου είναι το πως γίνονται οι μετρήσεις sar, προφανώς το spec του FCC θα ήταν ξεκάθαρο για όλα αυτά που αναφέρεις, το θέμα και η γενική συζήτηση (και αμφισβήτηση) που υπάρχει είναι αν αυτό το spec τηρείται ή όχι, γιατί τις μετρήσεις τις κάνουν οι εταιρείες και το fcc ελέγχει μόνο δειγματοληπτικά.

 

Δεν ξέρω που ακριβώς είναι η πραγματικότητα σε αυτή την αμφισβήτηση, αλλά επειδή αφορά την υγεία μας εγώ προτείνω να μην επαναπαυόμαστε στη μέτρηση sar που δίνει ο κατασκευαστής (δεν λέω να την αγνοήσουμε).

Link to comment
Share on other sites

@ NaGR

Φαντάζομαι δεν σε αποσχολούν τα επίπεδα ακτινοβολίας ειδικά του δικού μου εξοπλισμού ...

Αν πάλι ανησυχείς τόσο για την υγεία μου, σε ευχαριστώ, αλλά έχω απο μόνος μου ήδη πάρει τις κατάλληλες "προφυλάξεις", τουλάχιστον σε ότι αφορά το θέμα της ακτινοβολίας μου συζητάμε εδώ !

Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα ότι έγραψα, για να ευαισθητοποιηθούν και τα υπόλοιπα μέλη, σε θέματα που είναι φυσιολογικό πολλοί να αγνοούν ίσως ή να μην τα γνωρίζουν στην πλήρη εκτασή τους ...

Παρ όλα αυτά, έχεις την εντύπωση ότι η ισχύς που αυτά (τα δικά μου εξαρτήματά) εκπέμπουν έχουν πάντα την ίδια σταθερή τιμή; Πάντα μιλάμε για επίπεδα ισχύος εκπεμπόμενης ακτινοβολίας, ακριβώς επειδή η εκπεμπόμενη ισχύς μεταβάλεται και εξαρτάται π.χ. στο 802.11.x απο παράγοντες όπως τον τύπο της κεραίας, αν η κεραία είναι directional ή omni-directional π.χ., απο την ισχύ εξόδου του transmitter (συνήθως έως 1 ή 4 watt), απο το κέρδος της κεραίας (μπορεί να ξεπεράσει και τα 6 dBi), κ.τ.λ ... Όλα ή κάποια απο αυτά εξακολουθούν να μεταβάλλονται κατά περίπτωση ακόμη και στο ίδιο εξάρτημα και εξαρτώνται απο πλήθος άλλων παραγόντων όπως π.χ. συνθήκες λειτουργίας την συγκεκριμένη χρονική στιγμή ...

Ή μηπώς κατάλαβες απο το

Δεν είμαι απλά σίγουρος (λόγω του ότι τυχαίνει να είμαι σχετικός με το θέμα ξέρω να "διαβάζω" τις προδιαγραφές που δίνουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές για την ισχύ ακτινοβολίας των κεραιών WiFi και των κεραιών των ΣΥΣΚΕΥΩΝ κινητής τηλεφωνίας ), δυστυχώς έχει αποδειχτεί και επανειλημμένα με πραγματικές (real life) μετρήσεις (αν και κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου απαραίτητο γιατί απλά απο τις προδιαγραφές των ίδιων των κατασκευαστών γίνεται αμέσως αντιληπτό και κατανοητό σε όσους "ξέρουν")!

οτι αναγράφεται πουθενά στο manual των συσκευών αυτών "Ισχύς εκπεμπόμενης ακτινοβολίας = ΤΟΣΟ" ;;; Να υποθέσω ότι και το "διαβάζω" σε εισαγωγικά δεν το πρόσεξες; Ή μήπως δεν το κατάλαβες; Αν ισχύει κάποιο απο τα δύο, οφείλω να σου διευκρινίσω ότι αυτές οι προδιαγραφές δεν είναι εφημερίδα εν είδη καθημερινής ενημερωτικής - χαλαρής ανάγνωσης, είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένα papers των διεθνών οργανισμών τυποποίησης και πιστοποίησης στα οποία παραπέμπει ο εκάστοτε κατασκευαστής και με τα οποία οφείλει να συμμορφώνεται απόλυτα! Απο, και με βάση αυτά, προκύπτουν και τα αριθμητικά δεδομένα που ζητάς.

 

Αυτό που έχω να σου πώ (επειδή πήγες να το παίξεις έξυπνος) είναι ότι, απάντηση σε τέτοιου ύφους ερωτήσεις

dbekia τι ισχύ εκπέμπει ο router σου και τι το κιν σου? νούμερα παρακαλώ.
, δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ απο εμένα σε αυτό το thread ...

 

Αν εσύ πιστεύεις ότι όσα γράφω στερούνται αληθείας - τεκμηρίωσης, πολύ απλά μπορείς να τα αγνοήσεις και να κάνεις ότι πιστεύεις εσύ καλύτερο για σένα, κοιμίσου και με το router σου αγκαλιά, σε wireless trasmit mode με maximum trasmitter power, αν εσύ θέλεις.

Κάποιοι άλλοι ίσως ευαισθητοποιηθούν περισσότερο, απο όσα διάβασαν, και ίσως πράξουν διαφορετικά, καλό στην υγεία τους θα κάνουν (ιδιαίτερα όσοι έχουν και παιδιά, έχουν και ακόμη μεγαλύτερη ευθύνη) !

 

Ωστόσο αν σε απασχολούν πραγματικά τόσο πολύ (ώστε να χρειάζεσαι και αριθμητικά δεδομένα) αυτά που ρωτάς, και αν είσαι κι εσύ σχετικός με το θέμα, φαντάζομαι γνωρίζεις ήδη ότι πολύ απλά μπορείς να ανατρέξεις στα papers της IEEE και του ETSI για τις προδιαγραφές λειτουργίας που έχουν καθορισθεί για το GSM και το 802.11.x, να βάλεις και τους τύπους κάτω όπως έκανα κι εγώ, και να βγάλεις μόνος σου τα αποτελέσματά σου ! "Συν Αθηνά και χείρα κίνει" λοιπόν, αν έχεις όρεξη και ειλικρινές ενδιαφέρον (και δεν προσπαθείς απλά να το παίξεις έξυπνος) και φυσικά και τις απαραίτητες γνώσεις η απάντηση στο "ερώτημά" σου είναι σχετικά εύκολη ... Σου εύχομαι καλή επιτυχία λοιπόν ...

 

Υ.Γ.

Το GPS γνωρίζω πολύ καλά τι είναι και πώς λειτουργεί, και φυσικά ότι η κεραία του είναι δέκτης κι όχι πομπός, ωστόσο η νέα "μόδα" είναι τα κινητά με aGPS τα οποία φαντάζομαι πως γνωρίζεις οτι χρησιμοποιούν ενίοτε έως συχνά το WiFi interface για να εντοπίσουν πιο γρήγορα ή με μεγαλύτερη ακρίβεια ή όταν απλά δε "βλέπεις" δορυφόρους, τη θέση σου ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απλά σίγουρος (λόγω του ότι τυχαίνει να είμαι σχετικός με το θέμα ξέρω να "διαβάζω" τις προδιαγραφές που δίνουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές για την ισχύ ακτινοβολίας των κεραιών WiFi και των κεραιών των ΣΥΣΚΕΥΩΝ κινητής τηλεφωνίας ), δυστυχώς έχει αποδειχτεί και επανειλημμένα με πραγματικές (real life) μετρήσεις (αν και κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου απαραίτητο γιατί απλά απο τις προδιαγραφές των ίδιων των κατασκευαστών γίνεται αμέσως αντιληπτό και κατανοητό σε όσους "ξέρουν")!

 

Αν θέλεις δές το σχετικό ρεπορτάζ του BBC (και τα 3 μέρη)

για να καταλάβεις την έκταση του κινδύνου.

Τα επίπεδα ακτινοβολίας μέσα σε ένα δωμάτιο με WiFi router ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ είναι πολύ υψηλότερα (σχεδόν τριπλάσια !) απο την ακτινοβολία παρακείμενης ΚΕΡΑΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ (όχι απλά της κεραίας ενός κινητού τηλεφώνου) !!!! ...

Βασικό είναι βέβαια το ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ που τόνισα πριν.

Αν έχεις WiFi router και έχεις απενεργοποιημένο το wireless interface ή είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν εκπέμπει δεδομένα ουσιαστικά δεν υφίσταται ο όρος εκπεμπόμενη ακτινοβολία ...

Οπότε ναι, αν έχεις Wireless Router στο κομοδίνο σου μέσα στο υπνοδωμάτιό σου καλύτερα είναι να μην "κατεβάζεις" όσο κοιμάσαι !

 

 

Υ.Γ.

Αν το WiFi router έχει ενεργοποιημένο το wireless interface αλλά δεν "εκπέμπει", δηλαδή απλά βρίσκεται σε probe mode, τότε και πάλι εκπέμπει πολύ μικρότερης βέβαια ισχύος ακτινοβολία η οποία όμως εξακολουθεί να είναι μεγαλύτερη απο εκείνη που εκπέμπει π.χ η κεραία ενός κινητού τηλεφώνου το οποίο αν και ενεργοποιημένο βρίσκεται σε "αναμονή" δηλαδή απλά "συνδεδεμένο" με το σταθμό βάσης(=εκείνη τη στιγμή δε μιλάς).

 

Κάτσε φίλε για να καταλάβω γιατι χρησιμοποιήσες καποια ορολογία που δεν την κατέχω. Τι εννοείς να είναι ενεργοποιημένο το "wireless interface"? Πότε ειναι ενεργοποιημενο, όταν ειναι στην πρίζα και ψάχνω κάτι στο Ιντερνετ πχ να αγορασω προιόντα? Και probe mode όταν είναι στην πρίζα αλλά είμαι σε μία σελίδα χωρίς όμως να κατεβάζω κάτι και χωρίς να πατάω κάποιο αλλο link?

Δηλαδή εγω που έχω το Router σε υψος 1 m και μήκος 1,5 m απο το κεφάλι μου παίρνω ακτινοβολία ακόμα και se probe mode?

''Στο τέλος όλα θα πάνε καλά..κι αν δεν πάνε να είσαι σίγουρος πως δεν έχει έρθει ακόμα το τέλος':)
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε φίλε για να καταλάβω γιατι χρησιμοποιήσες καποια ορολογία που δεν την κατέχω. Τι εννοείς να είναι ενεργοποιημένο το "wireless interface"? Πότε ειναι ενεργοποιημενο, όταν ειναι στην πρίζα και ψάχνω κάτι στο Ιντερνετ πχ να αγορασω προιόντα? Και probe mode όταν είναι στην πρίζα αλλά είμαι σε μία σελίδα χωρίς όμως να κατεβάζω κάτι και χωρίς να πατάω κάποιο αλλο link?

Δηλαδή εγω που έχω το Router σε υψος 1 m και μήκος 1,5 m απο το κεφάλι μου παίρνω ακτινοβολία ακόμα και se probe mode?

 

Καλημέρα φίλε μου ...

 

Λοιπόν ας ξεμπερδέψουμε κάποια πράγματα.

 

Tο wireless interface είναι ενεργοποιημένο όταν έχεις το router σου στη μπρίζα και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ απο το menu ρυθμίσεων του router την ασύρματη λειτουργία του (μερικά router έχουν και κάποιο διακόπτη ή κουμπί πάνω τους για να απενεργοποιείται το WiFi χωρίς να χρειάζεται να το κάνει ο χρήστης μέσα απο το menu της συσκευής).

Δηλαδή ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ το router ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ δεδομένα ΑΣΥΡΜΑΤΑ.

Το ότι ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ δεν σημαίνει ότι το κάνει κιόλας.

 

Τι εννοώ;

 

Απο τι στιγμή που το wireless interface είναι ενεργοποιημένο υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις :

α. το router σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ασύρματα "συνδεδεμένο" εκείνη τη στιγμή με κάποια άλλη WiFi συσκευή (π.χ. το laptop σου ή το κινητό σου κ.τ.λ.). Τότε βρίσκεται σε probe mode.

β. το router σου ΕΙΝΑΙ ασύρματα "συνδεδεμένο" εκείνη τη στιγμή με κάποια άλλη WiFi συσκευή (ας πούμε με το laptop σου), ΑΛΛΑ αυτές οι δύο ΑΣΥΡΜΑΤΑ συνδεδεμένες συσκευές (το router σου και το laptop σου) εκείνη την στιγμή ΔΕΝ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΝ μεταξύ τους δεδομένα (δηλαδή π.χ. είσαι συνδεδεμένος στο internet αλλά δεν κατεβάζεις κάτι απο το intenet, ούτε κάνεις δηλαδή download αλλά ούτε και ψάχνεις κάτι σε σελίδες κ.τ.λ. δηλαδή τελικά το router σου δεν κατεβάζει δεδομένα απο το internet για λογαριασμό του laptop σου).

γ. το router σου ΕΙΝΑΙ ασύρματα "συνδεδεμένο" εκείνη τη στιγμή με κάποια άλλη WiFi συσκευή ΚΑΙ επιπλέον ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ (κάνεις κάποιο download ή ψάχνεις κάτι στο web, γενικά δηλαδή υπάρχει "δραστηριότητα", διακινούνται πακέτα δεδομένων μεταξύ των δύο ασύρματα συνδεδεμένων συσκευών).

 

Το router σου εκπέμπει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ακτινοβολία, απο ασήμαντης ισχύος (περίπτωση α.), μικρής ισχύος αλλά μεγαλύτερη απο εκείνη που εκπέμπει το κινητό σου όταν δεν μιλάς με αυτό (περίπτωση β.), έως μεγάλης ισχύος (περίπτωση γ.).

 

Η μόνη περίπτωση στην οποία το router σου δεν εκπέμπει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, είναι όταν

α. το wireless interface του router σου είναι κλειστό (το έχεις απενεργοποιήσει μέσα απο το menu του router ή το έχεις κλείσει με τον αντίστοιχο διακόπτη-κουμπί, αν υπάρχει κάτι τέτοιο πάνω στο router σου)

ή

β. έχεις βγάλει το router σου απο την μπρίζα

 

Εγώ για παράδειγμα παρ' ότι έχω ασύρματο router (που βρίσκεται και σε μένα σε κομοδίνο δίπλα απο το κρεβάτι μου), το laptop μου όταν το χρησιμοποιώ στο γραφείο μου, το συνδέω με καλώδιο ethernet με το router, ακριβώς για να μην "λούζομαι" με ακτινοβολία. Το wireless interface (και του router και του laptop) το ενεργοποιώ μόνο όταν μετακινώ το laptop, π.χ. στο καθιστικό ή στην κουζίνα ή στο μπαλκόνι ή όταν π.χ. θέλω να κοιτάξω κάτι γρήγορα στο web μέσω του κινητού χωρίς να θέλω να ανοίξω τον υπολογιστή.

Επίσης μέσα απο το menu του router, έχω ρυθμίσει την ισχύ εκπομπής στο χαμηλότερο επίπεδο και το ίδιο έχω κάνει και στο laptop μου για την ενσωματωμένη ασύρματη κάρτα δικτύου που έχει (και έχουν εδώ και χρόνια όλα τα laptop).

Το ξέρω ότι το WiFi πραγματικά λύνει τα χέρια σε πολλά σπίτια με δύσκολη-περίεργη διαρύθμιση, όπου τα μεγάλα σε μήκος καλώδια ethernet δεν αποτελούν λύση και επιπλέον είναι και πολύ αντιαισθητικά και δημιουργούν άλλα προβλήματα, αλλά προσωπικά όπου έχω τη δυνατότητα αποφεύγω τη χρήση ασύρματων συσκευών.

DECT (ασύρματο τηλέφωνο στη "σταθερή" γραμμή) δεν βάζω επίτηδες σπίτι μου γι αυτόν ακριβώς το λόγο, τα DECT εκπέμπουν υψηλότερα επίπεδα ισχύος απο τα κινητά, και το κακό είναι ότι δεν προσαρμόζουν την εκπεμπόμενη ισχύ ανάλογα με την ποιότητα της σύνδεσης που έχουν αποκαταστήσει με το σταθμό βάσης, όπως κάνει το GSM, ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥ. Φαντάσου να μιλάς στο κατά τα άλλα "σταθερό" ώρες κάθε μέρα, είναι χειρότερο απο το να μιλούσες τον ίδιο χρόνο με κινητό, να μου λείπει ...

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου ...

 

 

 

Το router σου εκπέμπει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ακτινοβολία, απο ασήμαντης ισχύος (περίπτωση α.), μικρής ισχύος αλλά μεγαλύτερη απο εκείνη που εκπέμπει το κινητό σου όταν δεν μιλάς με αυτό (περίπτωση β.), έως μεγάλης ισχύος (περίπτωση γ.).

 

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

 

Φίλε dbekia ευχαριστούμε πολύ :) για το χρόνο σου να μοιραστείς μαζί μας ολα αυτά τα εξαιρετικά ενδιαφέροντα που δυστυχώς πολύ απο εδω μέσα εχουν άγνοια για αυτά. Η απάντηση σου (ανάλυση, απλότητα λόγου, παραδείγματα) αποτελεί παραδειγμα προς μίμηση για πολλούς χρήστες.

Κατανοητές και οι οδηγίες προφύλαξης, γνωρίζεις αν σε μια απόσταση 3-5 m για τις περιπτώσεις (β) και (γ) χωρίς παρεμβολή τοίχου είμαστε ασφαλής ή να πηγαίνουμε σε άλλο δωμάτιο?

Επίσης παίζει ρόλο αν το έχω τοποθετήσει πιο πάνω ή πιο κατω απο το ύψος του κεφαλιού όταν είμαι στο ίδιο δωμάτιο? Προσωπικά το έχω βαλει στα 2,1 m (εγω είμαι 1,77m) και είμαι σε απόσταση 3-5m απο το router.

''Στο τέλος όλα θα πάνε καλά..κι αν δεν πάνε να είσαι σίγουρος πως δεν έχει έρθει ακόμα το τέλος':)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dbekia ευχαριστούμε πολύ :) για το χρόνο σου να μοιραστείς μαζί μας ολα αυτά τα εξαιρετικά ενδιαφέροντα που δυστυχώς πολύ απο εδω μέσα εχουν άγνοια για αυτά. Η απάντηση σου (ανάλυση, απλότητα λόγου, παραδείγματα) αποτελεί παραδειγμα προς μίμηση για πολλούς χρήστες.

Κατανοητές και οι οδηγίες προφύλαξης

Φίλε μου αν πραγματικά βοήθησα προς αυτήν την κατεύθυνση, έστω και ένα μόνο άτομο, είμαι ιδιαίτερα ευτυχής ...

 

 

... γνωρίζεις αν σε μια απόσταση 3-5 m για τις περιπτώσεις (β) και (γ) χωρίς παρεμβολή τοίχου είμαστε ασφαλής ή να πηγαίνουμε σε άλλο δωμάτιο?

Καταλαβαίνω ακριβώς ποιος είναι ο προβληματισμός σου, απλά πρέπει να σου πώ ότι η λέξη "ασφαλής" στο συγκεκριμένο θέμα είναι σχετική έννοια. Κι αυτό γιατί απλά ακόμη δε ξέρουμε ακριβώς την έκταση των αρνητικών για την υγεία μας επιπτώσεων και σε ποια έκταση και πως ακριβώς αυτές δρούν συσσωρευτικά.

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι υπάρχουν πολλές αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία μας και επιπλέον ξέρουμε και σε ποιούς "τομείς" και φυσικά ότι δρούν συσσωρευτικά ...

Όσο συσσωρεύεται η εμπειρία απο τη χρήση αυτής της τεχνολογίας τόσο πιο συγκεκριμένες ενδείξεις αντενδείξεις θα έχουμε. Το ίδιο ακριβώς συνέβη με το κάπνισμα, μέχρι και τη δεκαετία του 50 πιστεύαμε ότι έχει ευεργετικές επιπτώσεις στην υγεία μας και ως τέτοιο διαφημιζόταν ... ακόμη εξακολουθούμε να ανακαλύπτουμε καινούργιες βλαβερές συνέπειες ...

Επίσης πρέπει να σου πώ ότι γιατρός δεν είμαι.

 

Για την περίπτωση β. θα σου έλεγα ότι μια απόσταση 5m μειώνει αρκετά τον όποιο κίνδυνο.

Για την περίπτωση γ. σου έχω ήδη απαντήσει. Αν θες ξαναδιάβασε τη τελευταία παράγραφο του προηγούμενού μου post (την προσέθεσα εκ των υστέρων).

Εγώ προσωπικά ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΩ !

Επιπλέον θα σου πώ μια προσωπική μου εμπειρία, η οποία σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα, ίσως κάποιος να πεί ότι ήταν και ιδέα μου, και πολύ πιθανόν να έχει δίκιο γιατί οι παράγοντες που επηρεάζουν είναι πάρα πολλοί και ιδιαίτερα πολύπλοκοι. Ωστόσο παραμένει μια πραγματική προσωπική μου εμπειρία.

Αν θέλεις διάβασέ την και εκτίμησε μόνος σου το κατά πόσο μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα απο αυτήν.

Εγώ (μαζί με το laptop μου) βρισκόμαι σε άλλο δωμάτιο απο το router.

Δουλεύω στο laptop μου για ώρες(~ 6ώρες) και ταυτόχρονα κατεβάζω απο το internet μεγάλo όγκο δεδομένων (συνολικά ~ 8GB) με σχετικά μεγάλη ταχύτητα, αποτέλεσμα;

Δυσάρεστος επίμονος πονοκέφαλος.

Την επόμενη μέρα ακριβώς το ίδιο, ακριβώς την ίδια ώρα άρχισα να ασχολούμαι, με σχεδόν τα ίδια πράγματα και για σχεδόν την ίδια συνολική χρονική διάρκεια.

Μόνη διαφορά, αυτή τη φορά το laptop το έχω συνδέσει ενσύρματα με το router.

Αποτέλεσμα;

Σχεδόν καθόλου πονοκέφαλος.

 

Επίσης παίζει ρόλο αν το έχω τοποθετήσει πιο πάνω ή πιο κατω απο το ύψος του κεφαλιού όταν είμαι στο ίδιο δωμάτιο? Προσωπικά το έχω βαλει στα 2,1 m (εγω είμαι 1,77m) και είμαι σε απόσταση 3-5m απο το router.

Αυτό που πάιζει ρόλο είναι η απόσταση αυτή καθεαυτή, η σχετική θέση των προς εξέταση αντικειμένων (το κεφάλι σου και η κεραία του router) δεν παίζει μεγάλο ρόλο γιατί η κεραία του router σου κατά 90% είναι omni-directional και όχι κατευθυντική.

Λέω "δεν παίζει μεγάλο ρόλο" και όχι "δεν παίζει κανέναν ρόλο" γιατί για να σου πώ με σιγουριά "δεν παίζει κανέναν ρόλο" θα έπρεπε να βρίσκεσαι και εσύ και η κεραία σε έναν "ελεύθερο" ανοικτό χώρο (π.χ. σε ένα ανοιχτό μεγάλο ξέφωτο :lol:) όπου δεν υφίστανται φαινόμενα αντανακλάσεων, σκεδάσεων ... των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων σε τοίχους αντικείμενα κ.τ.λ ...

 

 

 

 

Υ.Γ.

Και κάτι τελευταίο, ο εγκέφαλος δεν είναι το μόνο "σύστημα" του οργανισμού μας που δέχεται την ακτινοβολία και φυσικά δεν είναι και το μόνο που επηρεάζεται απο αυτήν, κάθε κύτταρό μας ακτινοβολείται εξίσου ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν πραγματικά βοήθησα προς αυτήν την κατεύθυνση, έστω και ένα μόνο άτομο, είμαι ιδιαίτερα ευτυχής ...

 

 

 

Για τη περίπτωση β. θα σου έλεγα ότι μια απόσταση 5m μειώνει αρκετά τον όποιο κίνδυνο.

Για την περίπτωση γ. σου έχω ήδη απαντήσει. Αν θες ξαναδιάβασε τη τελευταία παράγραφο του προηγούμενού μου post (την προσέθεσα εκ των υστέρων).

Εγώ προσωπικά ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΩ !

Εγώ (μαζί με το laptop μου) βρισκόμαι σε άλλο δωμάτιο απο το router.

Δουλεύω στο laptop μου για ώρες(~ 6ώρες) και ταυτόχρονα κατεβάζω απο το internet μεγάλo όγκο δεδομένων (συνολικά ~ 8GB) με σχετικά μεγάλη ταχύτητα, αποτέλεσμα;

Δυσάρεστος επίμονος πονοκέφαλος.

Την επόμενη μέρα ακριβώς το ίδιο, ακριβώς την ίδια ώρα άρχισα να ασχολούμαι, με σχεδόν τα ίδια πράγματα και για σχεδόν την ίδια συνολική χρονική διάρκεια.

Μόνη διαφορά, αυτή τη φορά το laptop το έχω συνδέσει ενσύρματα με το router.

Αποτέλεσμα;

Σχεδόν καθόλου πονοκέφαλος.

 

Καταλαβα, καλύτερα να αλλάξω δωμάτιο ή να παρω κανα καλώδιο γιατι κι εγώ εχω παρατηρήσει καποιο πονοκέφαλο-αδιαθεσία με το ασύρματο router. Ήδη την πρώτη κίνηση στο κινητό την έκανα με τιη μείωση ακτινοβολίας, διάλεξα συσκευη με πολυ χαμηλό SAR (0,197) αν και είναι λιγο κουμούτσα!

Γιατρός δεν είσαι αλλά άν δεν γίνομαι αδιάκριτος που βρήκες ολες αυτές τις πληροφορίες-γνώσεις? Είσαι τεχνικός κεραιών?

''Στο τέλος όλα θα πάνε καλά..κι αν δεν πάνε να είσαι σίγουρος πως δεν έχει έρθει ακόμα το τέλος':)
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, καλύτερα να αλλάξω δωμάτιο ή να παρω κανα καλώδιο γιατι κι εγώ εχω παρατηρήσει καποιο πονοκέφαλο-αδιαθεσία με το ασύρματο router.

Με το να αλλάξεις δωμάτιο τολμώ να υποθέσω πως δεν θα υπάρξει δραστική διαφοροποίηση ...

Αν το router σου είναι σχετικά κοντά με το laptop σου είναι πολύ πιο εύκολο απλά να το συνδέσεις ενσύρματα με ethernet καλώδιο, 5m που ανέφερες παραπάνω δεν είναι τίποτα ...

 

Ήδη την πρώτη κίνηση στο κινητό την έκανα με τιη μείωση ακτινοβολίας, διάλεξα συσκευη με πολυ χαμηλό SAR (0,197) αν και είναι λιγο κουμούτσα!

Κι εγώ αυτό το κανόνα ακολουθώ εδώ και χρόνια, το SAR είναι απο τα πρώτα πράγματα που κοιτάω σε μια συσκευή.

 

Γιατρός δεν είσαι αλλά άν δεν γίνομαι αδιάκριτος που βρήκες ολες αυτές τις πληροφορίες-γνώσεις? Είσαι τεχνικός κεραιών?

Επειδή δε μου αρέσει να δημοσιοποιώ προσωπικές μου λεπτομέρειες, θα σου πώ ότι έχω κάνει σχετικές σπουδές ...

Αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο συγκεκριμένο στείλε μου p.m. να τα πούμε καλύτερα έτσι (με p.m.).

 

Υ.Γ.

Βάλε μία [ στο τελευταίο quote που έκανες ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι τιμές είναι που δίνουν οι εταιρείες ή είναι μετρήσεις από κάποιο ανεξάρτητο φορέα;

Στο http://www.superbox.gr/ ανφέρεται ότι ότι οι μετρήσεις SAR από τις εταιρείες κατασκευής κινητών τηλεφώνων γίνονται σε απόσταση 5 εκατοστών από τη συσκευή. Τώρα αν το λενε για να προωθήσουν τις θήκες δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.superbox.gr/ ανφέρεται ότι ότι οι μετρήσεις SAR από τις εταιρείες κατασκευής κινητών τηλεφώνων γίνονται σε απόσταση 5 εκατοστών από τη συσκευή. Τώρα αν το λενε για να προωθήσουν τις θήκες δεν γνωρίζω.

 

Για ποιον άλλον λόγο νομίζεις ότι το λένε.

Επίσης όταν ένα κινητό έχει π.χ. 1,00 κι ένα δεύτερο 0,70 δε πάει να πει πως το 2ο είναι καλύτερο. Καθώς οι τιμές αυτές είναι το μέγιστο που μπορούν να πιάσουν. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone για όσουν έχουν περιέργεια είναι στα 0.974 W/kg.

 

http://www.wiggler.gr/tag/motorola-razr-v3x/

 

Για να είμαστε ακριβείς, είναι 1,388

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή το έχω ψάξει αναλυτικά το θέμα, για μένα οι κανόνες είανι απλοί:

1. ΒΤ παντού και πάντα, και το ακουστικό στο αυτί μόνο για να μιλήσουμε, όχι στο stand by,

.

 

Δηλαδη προτιμουμε το bluetooth ακομα και απο το hands free??????????????????????????

 

 

ξερω οτι εχει χιλιοειπωθει το θεμα αλλα ας δωθει αλλη μια απαντηση στο ερωτημα........

για μας που προτιμουμε το hands free απο το bluetooth !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει μετρηθεί ότι το bt ακουστικό έχει σχεδόν μηδενική ακτινοβολία.

Για το hfree λένε ότι επειδή το καλώδιο λειτουργεί ως κεραία διοχετεύει περισσότερη ακτινοβολία. Αυτό δεν ξέρω εάν όντως ισχύει.

 

Εγώ και μόνο που γλυτώνω τα καλώδια και τα μπερδέματα μου φτάνει. Το φορτίζω μια φορά την εβδομάδα και τέλος. :)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για το hfree λένε ότι επειδή το καλώδιο λειτουργεί ως κεραία διοχετεύει περισσότερη ακτινοβολία. Αυτό δεν ξέρω εάν όντως ισχύει.

 

 

Αυτό πραγματικά ξεχασέ το ! Δεν ισχύει με τίποτα ! Είναι απλά παραμύθι !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα κάνει παλιά ένα τεστ με το παλιό μου το κινητό nokia 3100. Το είχα γράψει σε κάποιο αντίστοιχο θέμα αλλά δεν θυμάμαι που βρίσκεται!

 

Είχα συνδέσει το hands free με το κινητό, είχα κάνει μια κλήση και με το καλώδιο πλησίαζα το ραδιόφωνο που ήταν ανοιχτό. Κάθε φορά που το πλησίαζα έκανε παράσητα. Η συσκευή ήταν σε σταθερό σημείο και το ραδιόφωνο δεν έδειχνε να δέχετε ακτινοβολία από το κινητό!

Οπότε πώς μπορώ εγώ να είμαι σίγουρος μετά από αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα ασύρματα τηλέφωνα (τα σταθερά...) ακτινοβολούν?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Σε τι βαθμο?μεγαλυτερο των κινητο?

ειναι γενικα βλαβερα?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με αφορμή αυτά που λένε πάλι στις ειδήσεις, έψαξα και βρήκα κάποια σχόλια του TN97 τα οποία είναι αρκετά λογικά κατα την γνώμη μου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=192728&page=2

Τελικά έχει βγει καμία έρευνα που να λέει οτι η ακτινοβολία δημιουργεί "προβλήματα"? Και αν όχι τότε γιατί γίνετε τόση φασαρία για την ακτινοβολία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εδω και λιγο καιρο ανακαλυψα οτι υπαρχει καπου στην γειτονια ελευθερο δικτυο και ετσι αγορασα ενα stick για wifi.

 

το καλωδιο ειναι περιπου 1 μετρο και περναει κατω απο τα ποδια,ειναι επικινδυνο να ειναι τοσο κοντα.?

 

Μηπως να παρω 5-10 μετρα.

 

και κατι αλλο το καλωδιο(προεκταση usb 5 μετρα)αν ειναι εξω απο το σπιτι μεταφερει την ακτινοβολια μεσα? η η την τραβαει ολη το stick και μενει εκει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν άμα πάρεις προέκταση πάνω από 5 μέτρα.. χάνετε η ποιότητα! Λογικά δεν τραβάει την ακτινοβολία και στο καλώδιο.

 

Πάντως και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω πόσο επικύνδινο είναι, γιατί έχω το ασύρματο router πάνω στο γραφείο, το οποίο είναι ακριβός δίπλα στο κρεβάτι!

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ να μην έχεις, έχουν όλοι γύρω σου, οπότε...
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...