Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τα δυο κινητά W810 και Κ750.

Το μεν πρώτο είναι walkman ενώ το δεύτερο ένα "απλό" κινητό.

Έτσι η SE μπορεί να έχει ρίξει ελάχιστα την ένταση του εξωτερικού ηχείου (και όχι των ακουστικών που ακούγονται ικανοποιητικά) αλλά έχει δώσει μεγάλη έμφαση στην ποιότητα του ήχου.Ενώ το Κ750 ομολογουμένος έχει μεγαλύτερη ένταση του ηχείου αλλά υστερεί σε ποιότητα.

Και όταν πας να αγοράσεις ένα κινητό που το βασικό του ατου είναι ότι είναι walkman σε ενδιαφέρει πρώτα από όλα η ποιότητα της μουσικής που ακους και αναπαράγει το κινητό.

Θα μου πείτε όμως ότι πρώτα από όλα είναι κινητό και πρέπει να χρησιμοποιήται πρωταρχικά για αυτό το σκοπό.

Για αυτό το λόγο η κάθε εταιρία έχει και διάφορα μοντέλα ώστε να καλύπτονται όλα τα γούστα και οι ανάγκες των καταναλωτών της και να μπορούν να αποφασίσουν πια συσκευή προτιμούν και θέλουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά!Απο προχθές είμαι κι εγώ ένας περήφανος κάτοχος ενός w810:) Σε γενικές γραμμές φαίνεται καταπληκτικο όμως έχω ένα σχετικό <<πρόβλημα>>.Το κινητο το χρησιμοποιώ συνήθως για να ακούω μουσική όταν είμαι έξω+παρατήρησα ότι με τα ακουστικά που έχει στο πακέτο δεν μπορώ να χειριστώ τα κομμάτια παρα μόνο από τη συσκευή.Ξέρει κανεις αν το w810 είναι συμβατό με το stereo handsfree HPM-82 που έχει και τηλεχειριστήριο?Γιατί φαίνονται καταπληκτικά αλλά στο site της Sony Ericsson λέει ότι δεν κάνουν για αυτό το κινητό...:( Ή αν ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιο handsfree άλλης εταιρείας με τηλεχειριστήριο.

Σόρρυ για το μεγάλο μήνυμα αλλά οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται!:O

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Απο προχθές είμαι κι εγώ ένας περήφανος κάτοχος ενός w810:) Σε γενικές γραμμές φαίνεται καταπληκτικο όμως έχω ένα σχετικό <<πρόβλημα>>.Το κινητο το χρησιμοποιώ συνήθως για να ακούω μουσική όταν είμαι έξω+παρατήρησα ότι με τα ακουστικά που έχει στο πακέτο δεν μπορώ να χειριστώ τα κομμάτια παρα μόνο από τη συσκευή.Ξέρει κανεις αν το w810 είναι συμβατό με το stereo handsfree HPM-82 που έχει και τηλεχειριστήριο?Γιατί φαίνονται καταπληκτικά αλλά στο site της Sony Ericsson λέει ότι δεν κάνουν για αυτό το κινητό...:( Ή αν ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιο handsfree άλλης εταιρείας με τηλεχειριστήριο.

Σόρρυ για το μεγάλο μήνυμα αλλά οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται!:O

 

Καλημέρα,καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλορίζικο το καινούριο σου κινητό!Δυστυχώς το HPM-82 δεν είναι συμβατό με το w810 οπότε μάλλον θα αρκεστείς στο handsfree της συσκευασίας το οποίο-με εξαίρεση το "μειονέκτημα" της έλειψης χειριστηρίου-είναι εξαιρετικό!Τώρα για κάτι αντίστοιχο με το HPM-82 σε άλλη εταιρεία δεν το γνωρίζω γιατί απλά δεν ασχολούμαι με άλλες εταιρείες πλην SE!Αν ξέρει κάποιο άλλο παιδί εδώ μέσα θα σε βοηθήσει.;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει το σηματάκι της TIM κι έχει κι εγκατεστημένες τις ρυθμίσεις για τις υπηρεσίες της TIM (MMS, GPRS, STREAMING), κανένα άλλο...

Ούτε στο μενού διαφέρει ούτε πουθενά αλλού.

Πέτρο υπάρχει μια μικρή διαφορά στο μενού. Στο δεξί soft key που κανονικά γράφει "Μενου" έχει αντικατασταθεί με το "TIM Plus".

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το 810ι παιδια θεωρείται classic στο εξωτερικό. Κατι σαν το Τ610, 6310 κλπ. Έχει της καλύτερες κριτικές και πιανει και καλή τιμή σαν μεταχειρισμένο.
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα που το είχα διαβάσει. Είναι ποστ από τον Ιούλιο, ήταν στο Κ800 και θα το βρεις εδώ.

 

Φαντάζομαι ότι θα ισχύει και στο W810.

 

EDIT: Credits στον sverver ;)

 

 

Δυστυχώς δεν...

 

Ότι έχει το σηματάκι της TIM κι έχει κι εγκατεστημένες τις ρυθμίσεις για τις υπηρεσίες της TIM (MMS, GPRS, STREAMING), κανένα άλλο...

Ούτε στο μενού διαφέρει ούτε πουθενά αλλού.

 

Δεν έχει το σηματάκι της ΤΙΜ πουθενά αλλά έχει το κουμπί "ΤΙΜ+" αντί του "menu" που έχει το κανονικό.

Για να το αποφύγεις θα δημιουργήσεις νέο προφίλ ιντερνετ (Ρυθμίσεις-Συνδεσιμότητα-Ρυθμ.Ιντερνετ-Προφίλ Ιντερνετ) με άσχετες ρυθμίσεις μέσα και θα είσαι ΟΚ. Πανεύκολο και απλά όποτε θα θέλεις να μπεις στο Tim Plus θα πρέπει να επιλέγεις το σωστό προφίλ. :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.. είχα μέχρι πριν λίγο καιρό το W810 και το έδωσα γιατί συνιθισμένος απο το k750 μου φαινόταν οτι ο ήχος κλήσης ήταν υπερβολικά μικρός σε ένταση. Ακόμα και στο τέρμα όταν το είχα, υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που δεν άκουγα την κλήση οταν ημουν σε περιβάλλον με φασαρία. Αντίθετα, το k750 έχει πολύ πιο δυνατό ηχείο, μόνο κουφός αν είσαι δεν το ακούς οταν χτυπάει. Δε νομίζω να είναι θέμα hardware αλλα λογισμικού και δε μπορώ να καταλάβω γιατί η SE επέλεξε να χαμηλώσει έτσι την ένταση. Anyway, ας μου πει κάποιος, έχει βελτιωθεί καθόλου αυτό? Εχει βγει μήπως κάποιο καινούργιο firmware? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

kai gw toso kairo ayto kathomai k lew k de perno mia pliri apadisi sxetika me to hxeio ta idia akrivos pou les ta eipa 3 fores k gw ti na pw exo 3enerosh einai sa na min exo kinito k exo mono mp3 player!!!! thimamai opos eipes se xoro me fasaria me to 750i otan xtipouse akougotane trela dinata tromazes k c o idios idika se isixia...tora mayto px eimai sto leoforio sto ama3h me mousiki oxi dinata metria den katalabeno oti xtipaei...blepw meta anapadites isa merikes fores to exo niosi apo tin donisi epidi to exo se banana to kinito

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο στην απιστευτη τιμη των 283 ευρο !!!! :w00t: :w00t:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο στην απιστευτη τιμη των 283 ευρο !!!! :w00t: :w00t:

Έχει πάρει την κάτω βόλτα RAVER. Το παρακολουθώ κάμποσες μέρες τώρα και έχει πέσει περίπου 20 Ευρά!

 

@actorius

Κρίμα... Να είσαι καλά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν δουλεύει το hbm 82? το ίδιο βίσμα δεν είναι?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

@AngeloDion

Αν εννοείς το handsfree HPM-82 κι εγω την ίδια απορία έχω.:confused: Το βύσμα είναι ίδιο, ίσως να υπαρχουν διαφορές στο λογισμικό των μοντέλων και γι' αυτό το handsfree από άλλα μοντέλα αναγνωρίζεται κι από άλλα όχι

 

@spykom

Thanks για την άμεση απάντηση, αν και δεν ήταν αυτή που ήλπιζα!:rolleyes: Πάντως όσο ασχολούμαι με το κινητό τόσο περισσότερο μ' ενθουσιάζει οπότε νομίζω πως θα ξεπεράσω γρήγορα το θέμα του handsfree με τηλεχειριστήριο

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

μιια φιλη μου εκανε αναβαθμιση και τωρα το w810 της κολλαει στο αρχικο σημα της sony ericcsson,στην αρχη οταν το ανοιγει!διορθωνεται??????παρακαλω απαντηστε
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ FOR EVER!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

@AngeloDion

Αν εννοείς το handsfree HPM-82 κι εγω την ίδια απορία έχω.:confused: Το βύσμα είναι ίδιο, ίσως να υπαρχουν διαφορές στο λογισμικό των μοντέλων και γι' αυτό το handsfree από άλλα μοντέλα αναγνωρίζεται κι από άλλα όχι

 

@spykom

Thanks για την άμεση απάντηση, αν και δεν ήταν αυτή που ήλπιζα!:rolleyes: Πάντως όσο ασχολούμαι με το κινητό τόσο περισσότερο μ' ενθουσιάζει οπότε νομίζω πως θα ξεπεράσω γρήγορα το θέμα του handsfree με τηλεχειριστήριο

 

 

εκαλά σκέψου οτι βάζεις το χεράκι στην τσέπη και αλλάζεις απο το έυκολο κουμπί που έχει (και δυστυχώς στο 850 λοίπουν):)

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

gia sas pedes. simera paraggila to w810i apo eshop stin rodo, teliki timi 277e me fpa 13%. diavazo apo extes oles tis selides, omologo oti efaga megali kriada:wacko: :( :worry: :confused: anarotiomoun ti piga kai agorasa:cry: vasi ayta pou diavasa, idika me to gnosto provlima pou ematha edo mesa dropped calles!!! telika pros to telos ton selidon eniosa pio halaros dioti katalava oti ta provlimata einai sta vl kai timplus to opoio den aniko!!! eimoun anamesa sto n72 kai w810i apofasisa kai pira to deutero giati theorisa oti exei poio dinato ixio apo to n72. telika einai toso poli xamilos o ixos oste poles fores den akougete; pedes na rotiso kai kati alo; alo einai to w810 kai alo to w810i; xriazete telika na kano anavathmisi;

 

mia zoh eimai me nokia kai to telefteo xrono me ena qtek 2020 opou exo girisi oli skedon tin europi me to autokinito kai auto na mou leei pou eimai. proti fora pira sonyericsson to w810i pistevo na to voleuto kai na min me apogoitepsi. se kanena xrono leo na paro sixrono pda me mikres diastasis kai plousio eksoplismo, gps k.lp.

Spiros

:)

Link to comment
Share on other sites

gia sas pedes. simera paraggila to w810i apo eshop stin rodo, teliki timi 277e me fpa 13%. diavazo apo extes oles tis selides, omologo oti efaga megali kriada:wacko: :( :worry: :confused: anarotiomoun ti piga kai agorasa:cry: vasi ayta pou diavasa, idika me to gnosto provlima pou ematha edo mesa dropped calles!!! telika pros to telos ton selidon eniosa pio halaros dioti katalava oti ta provlimata einai sta vl kai timplus to opoio den aniko!!! eimoun anamesa sto n72 kai w810i apofasisa kai pira to deutero giati theorisa oti exei poio dinato ixio apo to n72. telika einai toso poli xamilos o ixos oste poles fores den akougete; pedes na rotiso kai kati alo; alo einai to w810 kai alo to w810i; xriazete telika na kano anavathmisi;

Ακομη δεν το δουλεψες και θελεις να κανεις αναβαθμιση.:blink: :wacko:

παρτο στα χερια σου,δουλεψε'το μερικες μερες και αμα :worry: κανενα bug κανε την αναβαθμιση.Επισης το κινητο ειναι w810i.απλα γραφεται "κακως" w810 για συντομογραφια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μιια φιλη μου εκανε αναβαθμιση και τωρα το w810 της κολλαει στο αρχικο σημα της sony ericcsson,στην αρχη οταν το ανοιγει!διορθωνεται??????παρακαλω απαντηστε

Το ότι κολλάει στην αρχική οθόνη σημαίνει ότι κάτι πήγε στραβά με την αναβάθμηση που έκανε και είτε δεν την ολοκλήρωσε επιτυχώς για διάφορους λόγους είτε απλά κάπου κόλλησε.

Το μοναδικό που μπορείς να κάνεις είναι να την ξαναπεράσεις από πάνω και αν και πάλι δεν παίξει τότε πρέπει να πας σε κάποιο service να στο φτιάξουν αυτοί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όσο καλό και ωραίο και χρηστικό κλπ κ να είναι το κινητό μας, όσο κ αν έχω ξετρελλαθεί μαζί του, θα συμφωνήσω με τη φίλη roody1 για το θέμα του handsfree με τηλεχειριστήριο.

Νομίζω πως μας έχει ρίξει λίγο η SE στο συγκεκριμένο τομέα. Υπάρχουν 2 μοντέλα handsfree με remote εκ των οποίων το ένα bluetooth και δεν υποστηρίζει κανένα το κινητό μας. Δηλαδή τι λιγότερο έχει το δικό μας walkman κινητό απο τα υπόλοιπα?

Πάντως εγώ 2 mail έχω στείλει στη SE μέχρι τώρα με σχετική ερώτηση και σαφή απάντηση δεν έχω λάβει... Μόνο μια ημιαυτόματη φόρμα με τα στανταρ λογάκια του τμήματος εξυπηρέτησης...

Link to comment
Share on other sites

...Δηλαδή τι λιγότερο έχει το δικό μας walkman κινητό απο τα υπόλοιπα?

 

Απλά δεν υποστηρίζει το προφίλ A2DP(Advanced Audio Distribution Profile),προφίλ το οποίο επιτρέπει τη μεταφορά ήχου μέσω του μπλέ δοντιού!Οι συσκευές οι οποίες υποστηρίζουν το Α2DP είναι-μέχρι στιγμής-οι εξής:z/w710i,w950i,k800i/790i,z/k610i,w850i,p990i,m600i,v630.;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, έτσι όπως το λες, σημαίνει ότι δεν κάνει κανενα bluetooth handsfree για αυτή τη συσκευή !!! Μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις, αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν υποστηρίζει το προφίλ A2DP(Advanced Audio Distribution Profile),προφίλ το οποίο επιτρέπει τη μεταφορά ήχου μέσω του μπλέ δοντιού!Οι συσκευές οι οποίες υποστηρίζουν το Α2DP είναι-μέχρι στιγμής-οι εξής:z/w710i,w950i,k800i/790i,z/k610i,w850i,p990i,m600i,v630.;)

 

Είναι σίγουρο αυτό; Εδώ άλλα γράφει :confused:

 

Μήπως το handsfree δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο profile;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

@marras:

Απλά όταν γράφω ότι "επιτρέπει τη μεταφορά ήχου μέσω bluetooth" εννοώ φυσικά την αναπαραγωγή μουσικών κομματιών.Sorry δεν εκφράστηκα καλά γιατί το θεώρησα αυτονόητο...;)

@zxr:

Είναι σίγουρο αυτό που γράφω.Το hpm-82 μαζί με το ds-970 είναι τα πρώτα h-free της se που υποστηρίζουν το συγκεκριμένο profile.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό που γράφω.Το hpm-82 μαζί με το ds-970 είναι τα πρώτα h-free της se που υποστηρίζουν το συγκεκριμένο profile.

 

Με μπέρδεψες τώρα. Το κινητό δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο προφίλ ή το handsfree;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...