Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρέπει να στείλεις συστατικές εξ' αρχής. πολλά πανεπιστήμια όταν κάνεις αίτηση σου ζητάνε τα στοιχεία των καθηγητών σου (ή απ' όπου αλλού έχεις ζητήσει συστατική) και τους στέλνουν email ώστε να ανεβάσουν την συστατική ηλεκτρονικά. Άλλα κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και σου ζητάνε μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα να στείλεις τις συστατικές ταχυδρομικά (σε σφραγισμένο - υπογεγραμμένο φάκελο). Τέλος, σε κάποια άλλα (πχ manchester) σου λέει να σκανάρεις την συστατική και να την ανεβάσεις μόνος σου, κάτι που μου έκανε αρκετή εντύπωση - εγώ την έστειλα και σε αυτούς ταχυδρομικά. Γενικά πάντως, τις συστατικές πρέπει να τις στείλεις όταν κάνεις αίτηση έτσι ώστε να θεωρηθεί η αίτηση πλήρης και να πάρουν απόφαση. Για την ακριβή διαδικασία, δες τις οδηγίες που σου δίνει το κάθε πανεπιστήμιο.

 

οκ ευχαριστω, αλλη μια ερωτηση αν γνωριζεις..οταν σου ειπαν π.χ στο edinburgh οτι θελουν πτυχιο πανω απο 7, με ενα πτυχιο πανω απο 7 εισαι οκ ανεξαρτητως αν εχεις και καποια μαθηματα περασμενα με 5αρακια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πρέπει να στείλεις συστατικές εξ' αρχής. πολλά πανεπιστήμια όταν κάνεις αίτηση σου ζητάνε τα στοιχεία των καθηγητών σου (ή απ' όπου αλλού έχεις ζητήσει συστατική) και τους στέλνουν email ώστε να ανεβάσουν την συστατική ηλεκτρονικά. Άλλα κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και σου ζητάνε μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα να στείλεις τις συστατικές ταχυδρομικά (σε σφραγισμένο - υπογεγραμμένο φάκελο). Τέλος, σε κάποια άλλα (πχ manchester) σου λέει να σκανάρεις την συστατική και να την ανεβάσεις μόνος σου, κάτι που μου έκανε αρκετή εντύπωση - εγώ την έστειλα και σε αυτούς ταχυδρομικά. Γενικά πάντως, τις συστατικές πρέπει να τις στείλεις όταν κάνεις αίτηση έτσι ώστε να θεωρηθεί η αίτηση πλήρης και να πάρουν απόφαση. Για την ακριβή διαδικασία, δες τις οδηγίες που σου δίνει το κάθε πανεπιστήμιο.

 

Εξαρτάται από το Πανεπιστήμιο, αυτό είναι αλήθεια.. κ μένα μου'χει τύχει να σκανάρω συστατική, αλλά μου'χουν ζητήσει κ να στείλω ταχυδρομικώς (το οποίο και βαρέθηκα να κάνω να είμαι ειλικρινής) ..

Δεν χρειάζεται να έχεις 100 συστατικές για όσες αιτήσεις κάνεις .. 2-3 συστατικές να'χεις .. και αρκετά επικυρωμένα αντίγραφά τους .. ώστε να τα στείλεις εκεί που τα ζητάνε .. αν τα ζητήσουνε..

από κει κ πέρα, μου'χει τύχει να στείλω συστατική από καθηγητή παν/μίου και από εργοδότη .. και μου ζήτησαν και μία τρίτη πάλι από καθηγητή παν/μίου .. τον οποίο τον ενημέρωσα ότι μου ζητάνε τα τάδε παν/μία συστατικές (μάλιστα επικοινώνησαν ηλεκτρονικά κ μαζί του) κ εκείνος τους έστειλε πάλι ηλεκτρονικά τη συστατική χωρίς να περάσει από τα χέρια μου.

Εξαρτάται πάντα που θα πέσεις .. Γιατί Ελλάδα, έχω ακούσει - κι έχω δει- από καθηγητές να αρνούνται να δώσουν συστατική σε φοιτητές .. το οποίο είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου .. άσε δε το γεγονός ότι κάποιοι δεν μπαίνουν κ στον κόπο να τη δώσουν γραμμένη στα αγγλικά .. πόσο μάλλον εκείνοι που υποτίθεται έχουν στο cv τους καριέρα και σπουδές στο εξωτερικό ... !!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις 100 συστατικές για όσες αιτήσεις κάνεις .. 2-3 συστατικές να'χεις .. και αρκετά επικυρωμένα αντίγραφά τους .. ώστε να τα στείλεις εκεί που τα ζητάνε .. αν τα ζητήσουνε..

 

ναι αλλα δεν πρεπει να ειναι κλειστες σε σφραγισμενο φακελο?

Link to comment
Share on other sites

μόνο 7? :confused: και μένα Εδιμβούργο τόσο μου ζήτησαν αλλά imperial ήθελε 8,2 (το οποίο έλιωσα στην τελευταία εξεταστική να το πιάσω). εγώ είμαι για computing από ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Ναι, γράψε λάθος, 7 ζητούσαν το Leeds και το Edinburgh κι 7.5 το Imperial. Διαφοροποιούνται τα entry requirements ανάλογα με το course που κάνεις αίτηση.

 

οταν κανεις αιτηση online σε καποιο uni για να δεχθεις offer πρεπει να εχεις στειλει και τις συστατικες ή απλα εισαι υποχρεωμενος να τις στειλεις μετα?(οταν πλεον εχεις αποφασισει και δεχθει)

 

αν ισχυει το πρωτο και θες να κανεις αιτηση σε 4-5 θα πρεπει να εχεις ενα μπουγιο συστατικες.......:confused:

 

Όταν κάνεις online αιτήσεις, όπως προείπε κι ένα άλλο παιδί, τότε τα περισσότερα ιδρύματα ζητούν τα στοιχεία των referees σου κι επικοινωνούν εκείνα μαζί τους. Από τη στιγμή που καταθέτεις εσύ την αίτηση σου, τότε πρέπει μέσα σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα να στείλουν κι εκείνοι τισ συστατικές στα πανεπιστήμια.

 

οκ ευχαριστω, αλλη μια ερωτηση αν γνωριζεις..οταν σου ειπαν π.χ στο edinburgh οτι θελουν πτυχιο πανω απο 7, με ενα πτυχιο πανω απο 7 εισαι οκ ανεξαρτητως αν εχεις και καποια μαθηματα περασμενα με 5αρακια?

 

Οι θέσεις στα ιδρύματα δεν είναι απεριόριστες. Δηλαδή, δε γίνεται να δεχθούν όλους όσους πληρούν τα entry requirements. H διάκριση γίνεται και βάση της βαθμολογίας σου σε συγκεκριμένα μαθήματα και βάση των συστατικών σου επιστολών και βάση του statement of purpose σου (μετράει σημαντικά) και οποιωνδήποτε άλλων εγγράφων πιστοποίησης έχεις (πχ. παρακολούθηση ενός σεμιναρίου).

Link to comment
Share on other sites

Οι θέσεις στα ιδρύματα δεν είναι απεριόριστες. Δηλαδή, δε γίνεται να δεχθούν όλους όσους πληρούν τα entry requirements. H διάκριση γίνεται και βάση της βαθμολογίας σου σε συγκεκριμένα μαθήματα και βάση των συστατικών σου επιστολών και βάση του statement of purpose σου (μετράει σημαντικά) και οποιωνδήποτε άλλων εγγράφων πιστοποίησης έχεις (πχ. παρακολούθηση ενός σεμιναρίου).

 

 

Κατανοητο, αλλα δεν ρωτησα ακριβως αυτο. Εννοουσα, το αν ειναι ανασταλτικος παραγοντας καποια 5αρακια στην αναλυτικη (οπως π.χ ειναι το να μην εχεις συστατικες, toefl,ielts κλπ)

 

τεσπα και παλι ακυρη η ερωτηση μου, μονο ενας τροπος υπαρχει να απαντηθει....

Link to comment
Share on other sites

εγω είχα αρκετά πενταράκια στην αναλυτική μου (από πρώτα έτη, κάτι σαχλμάρες φυσικές κλπ) αλλά με δεχτήκανε. Άμα ζητάνε IELTS και δεν έχεις θα στο βάλουν σαν όρο στο conditional offer. Δεν ξέρω το αν το έχεις ήδη μετράει θετικά. Πάντως δεν είναι τίποτα οι εξετάσεις αυτές. Επίσης, για τις συστατικές, τουλάχιστον στα πανεπιστήμια που έκανα εγώ αίτησεις ήταν υποχρεωτικές. Οπότε πρέπει να βρεις. Εκτός αν άλλα δεν ζητάνε, ή θέλουν προαιρετικά.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν πρεπει να ειναι κλειστες σε σφραγισμενο φακελο?

 

Κοίτα να σου πω, εγώ προσωπικά έχω πάρει συστατικές από Ελλάδα από 5 καθηγητές πανεπιστημίου και έναν εργοδότη (της πρακτικής μου). Ο ένας καθηγητής με έβαλε να γράψω μία στα αγγλικά και μου την υπέγραψε, Ο άλλος μου την έδωσε σε stick-άκι στα ελληνικά την εκτύπωσα στη γραμματεία 5 φορές (με επίσημο χαρτί πανεπιστημίου) και πήγα και μου τις υπέγραψε απλά και ο 3ος έκανε σχεδόν το ίδιο. ο 4ος θυμάμαι του είχα ζητήσει 2 συστατικές αλλά επειδή έλειπα τότε εκείνη την περίοδο έστειλα τη μάνα μου να τις πάρει κ θυμάμαι ότι τις είχε βάλει σε σφραγισμένο φάκελο. 'Οσο για την τελυταία, είχε εκτυπώσει ένα πρότυπο στο word η τύπισσα, είχε βάλει τα στοιχεία της, το είχαμε συμπληρώσει σχεδόν μαζί να φανταστείς (ήταν 3 σελίδες αλλά ήταν σαν ερωτηματολόγιο) και μου'βαλε μια τζίφρα. Ο εργοδότης, επίσης μας είχε δώσει με το τέλος της πρακτικής μας από ένα χαρτί σε όλα τα παιδιά που έλεγε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα ..

Από κει κ πέρα όποτε χρειάστηκε σε ελληνικό ίδρυμα (έκανα τουλάχιστον 6 απόπειρες για μεταπτυχιακό Ελλάδα, αλλά δεν είχα "μέσο" :ninja: για να με πάρουν .. κι ας τους έγραφα άριστα στις εξετάσεις...!! :wacko::X , τέσπα) να στείλω χαρτιά και ζητούσαν σφραγισμένες συστατικές, ανάλογα ποια είχα πρόχειρη αν χρειαζόταν πεταγόμουν μέχρι τη γραμματεία της σχολής ζητούσα ένα φάκελο μου βάζανε και μια σφραγίδα και μια μονογραφή κι άντε γεια...

Ίσως βέβαια να φταίει το γεγονός ότι ήμουν από την ίδια πόλη όπου σπούδασα κ ήταν - σχετικά - βολικό αυτό .. Δεν ξέρω τι θα γινόταν σε αντίθετη περίπτωση.

Πάντως όσον αφορά το αγγλικό μου πανεπιστήμιο, όταν και όπου χρειάστηκε να στείλω συστατική, ενημέρωσα τον tutor μου, έδωσα και τα στοιχεία επικοινωνίας του σε εκείνους που μου τα ζήτησαν κ εκείνος τους έστειλε αντίστοιχα μια συστατική.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. Τσέκαρα κάτι δωματιάκια της unite και μου προξένησε εντύπωση το γεγονός πως σε μερικές περιπτώσεις προσφέρεται συμβόλαιο έως και 43 εβδομάδων, δηλαδή διάρκειας 10 μηνών. Τι νόημα έχει αυτό, δηλαδή γιατί δεν προσφέρεται συμβόλαιο 12 μηνών;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Με έχει δεχτεί το business school του Manchester για master καθώς και το Strathclyde για αντίστοιχες σπουδές.Όποιος έχει εμπειρία ή γνωρίζει για το συγκεκριμένο αντικείμενο για τα παραπάνω πανεπιστήμια ας μου πει την γνώμη του καθώς επίσης θα ήθελα να μάθω αν είναι καλά στην Γλασκώβη από θέμα ζωής και γενικότερα νοοτροπίας,καιρού κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. Τσέκαρα κάτι δωματιάκια της unite και μου προξένησε εντύπωση το γεγονός πως σε μερικές περιπτώσεις προσφέρεται συμβόλαιο έως και 43 εβδομάδων, δηλαδή διάρκειας 10 μηνών. Τι νόημα έχει αυτό, δηλαδή γιατί δεν προσφέρεται συμβόλαιο 12 μηνών;

 

Γιατί σου λέει ότι τόσο διαρκεί το ακαδημαϊκό έτος συνήθως άντε με κανά extension πάει 43.. Από κει υπολογίζουν κ τις εβδομάδες ... για τους μεταπτυχιακούς το διάστημα είναι μερικές εβδομάδες περισσότερο, μέχρι και 51 δλδ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Kaneis gia TU Delft???

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο (2009) θα είμαι φοιτητής στο τμήμα οκονομικών επιστημών σε ένα πανεπιστήμιο εδώ στην Ελλάδα. Στόχος μου είναι να τελειώσω σε 4 ή το πλύ 5 χρόνια με ένα καλό βαθμό, δηλαδή απο 7 και πάνω, και ταυτόχρονα σε αυτό το διαστημα να πάρω prof και ECDL. Έπειτα θα με ενδιέφερε ένα καλό μεταπτυχιακό στην Αγγλια. Έχω ομως κάποιες απορίες.

 

 

 

1) Γιατί Αγγλια και όχι Ελλάδα ή οποιαδήποτε άλλη χώρα (π.χ. Γαλλία);

 

2) Πώς να επιλέξω πανεπιστήμιο;

 

3) Ποιά είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια για σπουδές στα οικονομικά;

 

4) Είναι δύσκολο να μπεις στο London School of Economics; και η ζωή στο Λονδίνο είναι ακριβότερη από ότι στις άλλες πόλεις;

 

5) Το μεταπτυχιακό διαρκεί 1 έτος;

 

6) Πόσο περίπου θα είναι τα δίδακτρα και πόσα θα χρειαστώ για να ζήσω;

 

7) Θα μπορώ να μείνω σε εστία;

 

8) Θα μπορώ να εργάζομαι; Και αν ναι πόσες ώρες και με πόσα λεφτά περίπου; αυτό ίσως δημιουργήσει πρόβλημα στις σπουδες μου;

 

 

 

Οι σημαντικότερες είναι οι τέσσερεις πρώτες. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!

 

 

 

Υ.Γ. μπορεί να πείτε ότι είμαι μικρός για να σκέφτομαι το μεταπτυχιακό αφου καλά καλά δεν είμαι ούτε προπτυχιακός φοιτητής αλλά θέλω να ενημερώνομαι και απλά να έχω μια ιδέα.

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω ως προς το οικονομικό του θέματος .. ότι μακροπρόθεσμα δεν μπορείς να κάνεις "budget" ... διότι μιλάμε για Αγγλία, δηλαδή διαφορετικό νόμισμα, συνάλλαγμα, ισοτιμία, κτλ .. πράγματα ρευστά από τη μία μέρα στην άλλη .. πόσο μάλλον σε 4 ή 5 χρόνια που το σκέφτεσαι εσύ ..

και για να μην στο αποδείξω .. πέρυσι σχεδόν τέτοιες μέρες όταν έφυγα εγώ για Αγγλία η ισοτιμία ήταν στο 1.28, τα Χριστούγεννα του 2008 άγγιξε το 1.03, επιστρέφοντας το Μάϊο Ελλάδα ήταν γύρω στο 1.12 κι αυτή τη στιγμή είναι γύρω στο 1.18. Θα μου πεις .. σιγά μωρέ .. τη διαφορά .. όταν παίζεις με μεγάλα ποσά (δίδακτρα πανεπιστημίου, δόση εστίας, κτλ) ακόμα και το παραμικρό δεκαδικό ψηφίο προς τα πάνω μπορεί να σου "κοστίσει"..

Βέβαια, πάντα εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση του καθενός .. και δυστυχώς υπάρχουμε αρκετοί εκεί πάνω που σπουδάζουμε με τις οικονομίες που κάναμε επί δραχμών όταν βγαίναμε στη γειτονιά για κάλαντα ..

Η μικρή μου εμπειρία λέει .. να δεις να εστιάσεις στην σχολή σου, να προσέξεις τα πρώτα χρόνια να είσαι "εκεί" .. (γιατί συνήθως από κει οι περισσότεροι χάνουν μαθήματα και μετά κάνουν 7-8 χρόνια να πάρουν ένα πτυχίο) όταν με το καλό θα είσαι στα μέσα του 3ου έτους.. που θα έχεις κατασταλλάξει ακόμα περισσότερο, θα είσαι και στη φάση της πτυχιακής, κτλ Τότε θα έχεις και μια πιο ξεκάθαρη γνώμη για τον κλάδο σου, τα ενδιαφέροντά σου κι αυτό θα σε βοηθήσει να επιλέξεις και τη σχολή / θέμα του Μεταπτυχιακού σου τίτλου.

Αυτά τα λίγα από μένα, αν έχεις χρόνο να διαβάσεις και κάποιες από τις προηγούμενες σελίδες, πολλές από τις απορίες σου σχετικά με σχολές, το Λονδίνο, κτλ θα σου λυθούν.

 

Καλή διαμονή στο forum μας, Καλή σταδιοδρομία στις σπουδές και τη ζωή σου γενικότερα .. κι εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε όπου κι όταν χρειαστεί!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hello :)

 

Είμαι απόφοιτη λυκείου και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω βιολογία στην αγγλία. Δυστυχώς δεν έχω τόσο υψηλό βαθμό απολυτηρίου, οπότε αποφάσισα να παρακολουθήσω κάποιο foundation course εδώ στην ελλάδα. Θα ήθελα λοιπόν όποιος ξέρει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες παραπάνω για το τι ακριβώς παίζει σε αυτά τα courses. Είμαι ανάμεσα στα network, fcollege και eurostudies, μήπως ξέρετε ποιο θεωρείται καλύτερο; Thankssss πολύ! :D

Link to comment
Share on other sites

για τι ακριβως αντικειμενο ενδιαφερεσαι ???

αν πας για business,finance,economics, μην κανεις το λαθος και δεν πας imperial...! εχουν connections με τις μεγαλες ευρωπαικες, αμερικανικες τραπεζες, χρηματιστηριακες etc. ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ αν ενδιαφερεσαι για δουλεια Λονδινο...

 

Θεωρεις οτι καλυτερα να πας Imperial, αντι για LSE και LBS?

 

:):cool:

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον, καλύτερα Imperial ή City;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Hello :)

 

Είμαι απόφοιτη λυκείου και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω βιολογία στην αγγλία. Δυστυχώς δεν έχω τόσο υψηλό βαθμό απολυτηρίου, οπότε αποφάσισα να παρακολουθήσω κάποιο foundation course εδώ στην ελλάδα. Θα ήθελα λοιπόν όποιος ξέρει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες παραπάνω για το τι ακριβώς παίζει σε αυτά τα courses. Είμαι ανάμεσα στα network, fcollege και eurostudies, μήπως ξέρετε ποιο θεωρείται καλύτερο; Thankssss πολύ! :D

 

Ρε guys, για καμ του δώθε, όλο και κάποιος θα έχει ακούσει κάτι για τα foundation year. Give me your lights please :help::this:

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί Αγγλια και όχι Ελλάδα ή οποιαδήποτε άλλη χώρα (π.χ. Γαλλία);

 

Δεν υπάρχει γιατί. Η Αγγλία είναι γνωστή για τα πανεπιστήμια της και το επίπεδο σπουδών. Σίγουρα δεν είναι η μόνη χώρα με υψηλό επίπεδο σπουδών, αλλά γενικά οι Έλληνες έχουν μία στενότερη σχέση με τη Γηραιά Αλβιώνα (παροικία κλπ.).

 

Επίσης η γλώσσα είναι εύκολη και οι περισσότεροι Έλληνες την έχουν διδαχθεί από μικρή ηλικία.

 

Από κει και πέρα δεν σε εμποδίζει κανένας να σπουδάσεις σε άλλη χώρα, αλλά βασικό είναι να ξέρεις από αρκετά καλά και πάνω τη γλώσσα του πανεπιστημίου.

 

2) Πώς να επιλέξω πανεπιστήμιο;

 

Βασικά δεν επιλέγεις πανεπιστήμιο. Επιλέγεις σπουδή. Διαλέγεις τι σε ενδιαφέρει για μεταπτυχιακό και από κει και πέρα κοιτάζεις ποιά πανεπιστήμια θεωρούνται τα καλύτερα στον τομέα τους. Λ.χ. ίσως έχεις προσέξει ότι το LSE φημίζεται για τα οικονομικά του, το City για τη Business σχολή του κ.ο.κ.

 

3) Ποιά είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια για σπουδές στα οικονομικά;

 

Αν το ψάξεις στο Γούγλη σίγουρα θα βρεις απάντηση. Υπάρχουν ειδικές λίστες (λ.χ. της Guardian), τις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

 

4) Είναι δύσκολο να μπεις στο London School of Economics; και η ζωή στο Λονδίνο είναι ακριβότερη από ότι στις άλλες πόλεις;

 

Ναι και ναι.

 

Πρόκειται χαλαρά για ένα από τα δέκα κορυφαία πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου, ίσως το κορυφαίο στον τομέα του. Οπότε μόνο εύκολο δεν θα είναι να σε δεχτούν, ειδικά για μεταπτυχιακό (που οι φοιτητές είναι λιγότεροι).

 

Αναφορικά με τη ζωή στο Λονδίνο είναι όντως ακριβότερη, με βασικότερο λόγο τα υψηλά ενοίκια της πρωτεύουσας.

 

5) Το μεταπτυχιακό διαρκεί 1 έτος;

 

Περίπου ένα ημερολογιακό (συνήθως), μπορεί και περισσότερο σε μερικές περιπτώσεις.

 

6) Πόσο περίπου θα είναι τα δίδακτρα και πόσα θα χρειαστώ για να ζήσω;

 

Εξαρτάται από τη σπουδή και το πανεπιστήμιο. Μπορείς να βρεις Master από £3000, εώς και £20.000 (City). Υπολόγισε όμως κοντά στις £10.000.

 

Αναφορικά με το κόστος ζωής, εάν θα μένεις μόνος θα χρειαστείς τουλάχιστον 1000 ευρώ για ενοίκιο, και άλλα 500-600 για μία αξιοπρεπή διαμονή (μη σου πω και περισσότερα).

 

7) Θα μπορώ να μείνω σε εστία;

 

Υπάρχουν πανεπιστήμια που σου δίνουν τη δυνατότητα αυτή, υπάρχουν άλλα που δεν παρέχουν στέγαση στους μεταπτυχιακούς. Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο.

 

8) Θα μπορώ να εργάζομαι; Και αν ναι πόσες ώρες και με πόσα λεφτά περίπου; αυτό ίσως δημιουργήσει πρόβλημα στις σπουδες μου;

 

Αυτό είναι το μόνο που δεν μπορώ να σου απαντήσω. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα με το πανεπιστήμιο εάν θα εργάζεσαι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορείς να συνδυάζεις και τα δύο, ειδικά εάν εγγραφείς σε πανεπιστήμιο υψηλών απαιτήσεων όπως το LSE.

 

Υ.Γ. μπορεί να πείτε ότι είμαι μικρός για να σκέφτομαι το μεταπτυχιακό αφου καλά καλά δεν είμαι ούτε προπτυχιακός φοιτητής αλλά θέλω να ενημερώνομαι και απλά να έχω μια ιδέα.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Και πολύ καλά κάνεις. Γιατί εάν θέλεις να μπεις στο LSE θα πρέπει να στοχεύσεις σε υψηλές βαθμολογίες (ομοίως και για τις εξετάσεις των αγγλικών).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

απο τραπεζες και παροχους κινητης ποιους συστηνετε;

 

Κατα λαθος επεσα πανω σε αυτο το ποστ.

 

Λοιπον το ψιλοεψαξα το θεμα. Προσωπικα θεωρω καλυτερες επιλογες τις:

PAYG: three mobile

(Ολα τα free ισχυουν για 90 μερες μετα απο το top-up, οχι 30 που εχουν οι υπολοιποι)

3-3 unlimited calls

600 free texts (για καθε 10λιρες online top-up)

150mb internet

free voicemail

free skype-skype calls & msgs

free MSN

 

(Για τα 2 τελευταια πρεπει να εχεις compatible κινητο.. 40 λιρες το φθηνοτερο)

 

Pay monthly: Virgin sim only (September 2009)

(για 15λιρες τον μηνα)

500 λεπτα ομιλιας (απιστευτο!!) - Με 18λιρες 700!!

Απεριοριστο αριθμο SMS

free virgin to virgin calls (χθες που το κοιταγα ισχυε, τωρα δεν το βλεπω να το λεει.. :confused:)

free voicemail

(παρα παρα πολυ καλη προσφορα!!! Μονο για τωρα τον Σεπτεμβριο λεει ομως)

 

 

Δυστυχως οι εταιριες λενε οτι πρεπει να εισαι κατοικος αγγλιας >3 χρονια για να μπορεις να κανεις pay monthly συμβολαιο........

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις οτι καλυτερα να πας Imperial, αντι για LSE και LBS?

 

:):cool:

 

δεν εθεσε σε συγκριση τα LSE και LBS.... Εννοειται με βαση προτεραιοτητας ξεκιναμε με LBS και μετα LSE

 

Και επιπλέον, καλύτερα Imperial ή City;

 

to City χανει σε θεματα prestige , το μονο καλο που προσφερει ειναι οτι το Cass (το business school ) εχει λινκς με αρκετες 2nd tier ευρωπαικες τραπεζες στο Square Mile... εννοειται Ιmperial και μετα City

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

to City χανει σε θεματα prestige , το μονο καλο που προσφερει ειναι οτι το Cass (το business school ) εχει λινκς με αρκετες 2nd tier ευρωπαικες τραπεζες στο Square Mile... εννοειται Ιmperial και μετα City

 

Χμ, αυτό το καιρό είμαι σε αναζήτηση μεταπτυχιακού και προσανατολιζόμουν στο Shipping, Trade & Finance του City. Γενικά ψάχνω κάτι που να μου δίνει τη δυνατότητα να εργαστώ σε τράπεζες, οικονομικούς οργανισμούς και ναυτιλιακές εταιρείες. Έχεις κάτι να προτείνεις ή να συνεχίσω το ψάξιμο;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

δεν εθεσε σε συγκριση τα LSE και LBS.... Εννοειται με βαση προτεραιοτητας ξεκιναμε με LBS και μετα LSE

 

Δεν εχω διαβασει τα ποστς του παλικαριου.. ρωτησα για να σιγουρευτω οτι ειναι ξεκαθαρο το τοπιο..:)

 

Χμ, αυτό το καιρό είμαι σε αναζήτηση μεταπτυχιακού και προσανατολιζόμουν στο Shipping, Trade & Finance του City. Γενικά ψάχνω κάτι που να μου δίνει τη δυνατότητα να εργαστώ σε τράπεζες, οικονομικούς οργανισμούς και ναυτιλιακές εταιρείες. Έχεις κάτι να προτείνεις ή να συνεχίσω το ψάξιμο;

 

Μονο για Λονδινο ενδιαφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Μονο για Λονδινο ενδιαφερεσαι?

 

Ναι. Για μένα η Αγγλία τελειώνει στον Μ25 (και πολύ λέω). :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Με σπουδές στο City μόνο αν μείνεις εξω για δουλειά συμφέρει....αλλά το Λονδίνο δεν έχει ευκαιρίες πλεον λόγω κρίσης και ακρίβειας.Στις άλλες πόλεις είναι καλύτερα τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για μένα η Αγγλία τελειώνει στον Μ25 (και πολύ λέω). :p

 

 

Aν η Αγγλια για σενα τελειωνει Μ25, τοτε το Cass ειναι καλη επιλογη αν μπορεις να σκασεις 20000 λιρες για ενα πανεπιστημιο που δεν ειναι καν στην 1η δεκαδα των Τιmes.

 

Aν ενδιαφερεσαι για καλο μεταπτυχιακο εντος Λονδινου και επειτα δουλεια στο City, τοτε με σειρα προτεραιοτητας θα σου προτεινα... LBS, LSE, Imperial, UCL, Cass Business School, Birkbeck...

 

Λαβε υποψην Οχφορντ, Κειμπριντζ, και Γουορικ... *(το Γουορικ εχει επισης πολυ καλα κονε με City).. αν ενδιαφερεσαι για Uni εκτος Λονδινου...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...