Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το budget είναι 1000-1350 για το ενοίκιο. Άρα να ξεχάσω το 1Br κοντά στην περιοχή του Ιmperial;

 

Όχι ακριβώς. Εγώ έμενα σε studio δίπλα στο Victoria station (Εbury St.) με 800 λίρες. 2 στάσεις με το μετρό, 10-15 λεπτάκια με το ποδήλατο.

 

Αργότερα έμεινα σε flatshare στο Fulham (Parson's Green). Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Λίγο πιο μακρυά (με λεωφορείο ή ποδήλατο), αλλά είναι ωραία περιοχή και κοντά σε όλα. Έδινα μόνο 400 λίρες για το δωμάτιο (αν και το κτίριο ήταν πολύ basic). Είμαι σίγουρος ότι με το μπάτζετ σου θα βρεις κάτι πολύ καλύτερο.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά ψάχνω 1Br και όχι studio γιατί θα μένω με την κοπέλα μου. Θα κοιτάξω στις περιοχές που αναφέρατε αν και είναι νωρίς. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο Imperial το έχει παρακολουθήσει κανείς; Μιλώ για Computer Science (ερχόμενος απο μαθηματικά με πολύ λίγο computing background).
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,

 

τι αποψη εχετε για το msc Logistics του Cranfield ? τι ακουγεται πανω στο νησι γι αυτο ? εχει παρακολουθησει κανεις το συγκεκριμενο ?

 

θοδωρης

:D
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ψάχνω 1Br και όχι studio γιατί θα μένω με την κοπέλα μου. Θα κοιτάξω στις περιοχές που αναφέρατε αν και είναι νωρίς. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο Imperial το έχει παρακολουθήσει κανείς; Μιλώ για Computer Science (ερχόμενος απο μαθηματικά με πολύ λίγο computing background).

 

Εννοούσα ότι με το μπάτζετ σου θα βρεις 1-bedroom σε περιοχή όπως το Fulham.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Ollandia e?Mia xara..

 

Egw paw Durham telika , Msc Accounting and Finance..

Kaneis allos gia Boreia Agglia?

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

παρακολουθω αρκετο καιρο το συγκεκριμενο τοπικ και θελω να σας ρωτησω αν υπαρχει γενικοτερα ενα σαιτ που να μπορω να δω τη μεταπτυχιακα μπορω να κανω αφου τελειωσω τει πληροφορικης στη θεσσαλονικη.

για μεταπτυχιακο στην αγγλια αναφερομαι

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απο τραπεζες και παροχους κινητης ποιους συστηνετε;

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

απο τραπεζες και παροχους κινητης ποιους συστηνετε;

 

Laiki. :grin:

 

Κατά τα άλλα HSBC. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

παρακολουθω αρκετο καιρο το συγκεκριμενο τοπικ και θελω να σας ρωτησω αν υπαρχει γενικοτερα ενα σαιτ που να μπορω να δω τη μεταπτυχιακα μπορω να κανω αφου τελειωσω τει πληροφορικης στη θεσσαλονικη.

για μεταπτυχιακο στην αγγλια αναφερομαι

 

ευχαριστω

http://www.ucas.com Βρίσκονται όλα τα πανεπίστημια του UK.

Link to comment
Share on other sites

Laiki. :grin:

 

Κατά τα άλλα HSBC. :)

 

orange σε κινητά .. με το πρόγραμμα για κλήσεις σε εξωτερικό ..

χρεώνεσαι με 0.05 cent το λεπτό σε vodafone (695) και από 0.06 cent το λεπτό σε σταθερό και όλα τα υπόλοιπα ελληνικά κινητά .

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να κάνω accept το offer ενός uni και αν (λέμε τώρα!) αν λοιπόν αλλάξω γνώμη να τους γειώσω με ένα email ότι "ξέρετε τελικά άλλαξα γνώμη και θα πάω αλλού"?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται.. θυμάμαι σε ένα από τα δικά μου offers έλεγε κάτι αντίστοιχο.. όπως σου έδινε και την επιλογή να κάνεις accept αλλά να πας αντί του 2009 το 2010. απλά να το ανέφερες στην αίτηση ... !! αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου.. οκ?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για προπτυχιακο δε γινεται να πας αλλου καθως η διαδικασια γινεται μεσω ucas, αν μιλας για μεταπτυχιακο κανε οσες αιτησεις θες, απαντησε ναι σε οσες θες και στο τελος διαλεγεις και γειωνεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Ειμαι καινουριος σε αυτο το φορουμ και διαβασα πολλες απο τις σελιδες στο συγκεκριμενο topic,αλλα οχι ολες.....Εχω ξαναστειλει και σε αλλο foroum το συγκεκριμενο ερωτημα αλλα δεν πηρα καμια απαντηση.Ελπιζω καποιος απο εδω να μπορει να με βοηθησει γιατι καιγομαι να μαθω..

 

Εχω σκοπο να κανω αιτηση για προπτυχιακες σπουδες στο τμημα των Πολιτικων Μηχανικων ,στο Πανεπιστημιο του Imperial για το Σεπτεμβρη του 2010.

 

-Ως τοτε θα εχω τελειωσει το Μαθηματικο και θα ειμαι 23.

 

-Βαθμο απολυτηριου λιγο πανω απο 17,lower και advanced του Cambridge και proficiency του Michigan.

 

-Συστατικες επιστολες.

 

Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

 

-Τι πιθανοτητες πιστευετε εχω για να με δεχτουν?

 

-Ποτε πρεπει να κανω την αιτηση για τοτε που θελω?

 

 

 

Ευχαριστω πολυ!Περιμενω απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Ειμαι καινουριος σε αυτο το φορουμ και διαβασα πολλες απο τις σελιδες στο συγκεκριμενο topic,αλλα οχι ολες.....Εχω ξαναστειλει και σε αλλο foroum το συγκεκριμενο ερωτημα αλλα δεν πηρα καμια απαντηση.Ελπιζω καποιος απο εδω να μπορει να με βοηθησει γιατι καιγομαι να μαθω..

 

Εχω σκοπο να κανω αιτηση για προπτυχιακες σπουδες στο τμημα των Πολιτικων Μηχανικων ,στο Πανεπιστημιο του Imperial για το Σεπτεμβρη του 2010.

 

-Ως τοτε θα εχω τελειωσει το Μαθηματικο και θα ειμαι 23.

 

-Βαθμο απολυτηριου λιγο πανω απο 17,lower και advanced του Cambridge και proficiency του Michigan.

 

-Συστατικες επιστολες.

 

Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

 

-Τι πιθανοτητες πιστευετε εχω για να με δεχτουν?

 

-Ποτε πρεπει να κανω την αιτηση για τοτε που θελω?

 

 

 

Ευχαριστω πολυ!Περιμενω απαντησεις σας!

 

Θα μετρησει το πτυχιο σου στο Μαθηματικο. Ακομη καλυτερα αν το εχεις με καλο βαθμο. Αιτησεις απο Σεπτεμβρη-Οκτωβρη και μετα αν θυμαμαι καλα (να κλεισουν για 2009 πρωτα).

 

Λογικα θα χρειαστεις IELTS ή TOEFL.

 

Τωρα για τις πιθανοτητες, πρεπει να τους ρωτησεις. Προσωπικα νομιζω οτι θα μετρησει το οτι ηδη θα εχεις ενα πτυχιο αλλα πιθανοτατα σου ζητησουν συγκεκριμενη βαθμολογια σε καποια μαθηματα. Κοιταξε στο site τους να δεις τι ζητανε και επειδη λογικα δε θα αναφερουν σχετικα με οσους εχουν ηδη πρωτο πτυχιο, στελε τους e-mail (δε χρειαζεται να περιμενεις Σεπτεμβρη) και θα σου πουν τι θελουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Δεδομένου ότι με δέχεται πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακό υπό τον όρο να έχω τελειώσει με το πτυχίο μου μέχρι τον Σεπτέμβρη και μου μείνει ένα μάθημα τότε τι γίνεται?Με δέχονται και το περνάω τον Γενάρη ή δε χωράει καθόλου συζήτηση οπότε χάνω έναν χρόνο?
Link to comment
Share on other sites

Applicants offering the Apolytirion would normally be expected to offer an overall mark of at least 17 out of 20, and additionally have at least two GCE A levels.

 

Τι ειναι το GCE?

Link to comment
Share on other sites

Applicants offering the Apolytirion would normally be expected to offer an overall mark of at least 17 out of 20, and additionally have at least two GCE A levels.

 

Τι ειναι το GCE?

 

Οι εξετάσεις που δίνουν οι Άγγλοι στο τέλος του σχολείου. Τα A level κοιτάνε τα πανεπιστήμια για να τους δεχτούν.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι κ γω να παω Αγγλια για σπουδες(αν δεν περασω πουθενα εδω)..απλα απο περιεργεια,μηπως ξερετε κανενα πανπιστημιο για οικονομικα?Δοιηκιση επειχειρησεων κ τετοια...λ ποσο περιπου θα ειναι τα διδακτρα...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παιδιά χρειάζομαι τη φώτισή σας.... Μου έχουν κάνει πρόταση για διδακτωρικό με υποτροφία (σε social sciences-Psychology) από το University of west of scotland αλλά έχω πολλές δεύτερες σκέψεις κυρίως γιατί είναι πολύ καινούριο (δημιουργήθηκε από merging δύο μικρότερων ινστιτούτων πριν 2 χρόνια) αλλά το deal είναι πολύ καλό & το όλο project επίσης.. Ok το βασικό πτυχίο μου το έχω από ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο & το μεταπτυχιακό από αγγλικό (Nottingham) αλλά δεν ξέρω τώρα αν κάνω μια τέτοια επιλογή είναι οτι καλύτερο..

 

Εχω προτάσεις & από άλλα "από τα παλιά & καλά" αγγλικά πανεπιστήμια αλλά χωρίς funding και τα πράγματα θα είναι πραγματικά ζόρικα για να τη βγάλω τρία χρόνια. Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο για να τα ζυγίσω?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, στο http://extras.timesonline.co.uk/tol_gug/gooduniversityguide.php

υπάρχουν ανα subjects όλες οι λίστες των πανεπιστημίων. Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη αν κάποιος δεν έχει κάλο βαθμό απολυτηρίου τελειώνοντας το Λυκείο (δηλαδή πάνω απο 15-16) αντί να τρέχει για το clearing του Αυγούστου τοτέ καλό είναι να μπει στο τριπάκι να κάνει μερικούς μήνες foundation εδω, να χαλαρώσει από τις πανελλήνιες (να βρει αν θέλει & καμιά part-time δουλίτσα τα μετράνε αυτά οι Άγγλοι) & να κάνει μια καλή αίτηση στο UCAS κατά τον Δεκέμβρη.

(γιατί οι ίδοι οι Άγγλοι κάνουν τα "μηχανογραφικά" τους 5-6 μήνες ΠΡΙΝ δώσουν εξετάσεις & όχι αφού δώσουν όπως εμεις thats all..!)

 

Η πιο καλή λύση βέβαια είναι να κάνει κανείς μία αιτησούλα όταν ακόμα είναι στη Γ' λυκείου & ας μην πάει τελικά έξω αν περάσει κάπου καλά εδώ... ο λόγος είναι οτι με μία αίτηση του Ιανουαρίου με ένα expected 14-15 (απολυτήριο όχι βαθμός πρόσβασης) καποιος μπορεί να χτυπήσει μαμάτα courses (π.χ. να τα "κλειδώσει" μέσω foundation year) στα τοπ 10 πανεπιστήμια ενώ με έναν ίδιο βαθμό μετά τον Ιούνη κοιτάζει κανείς πιο χαμηλά.

 

Τα διδακτρά για τους ευρωπαίους ειναι περίπου 3300 το χρόνο, το foundation year είναι γύρω στα 1200-η διαμονή κινείται γύρω στα 300-400 λίρες (αναλόγως το μέρος & τις επιλογές της εστίας)

 

 

Σκεφτομαι κ γω να παω Αγγλια για σπουδες(αν δεν περασω πουθενα εδω)..απλα απο περιεργεια,μηπως ξερετε κανενα πανπιστημιο για οικονομικα?Δοιηκιση επειχειρησεων κ τετοια...λ ποσο περιπου θα ειναι τα διδακτρα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...