Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Superbad

 

 

......μια SUPERBAD (souper κακή) ταινία...δεν άντεξα ούτε μισή ώρα. Ευτυχώς με δωρεάν εισιτήριο και δεν το έκλαψα.

 

Και μενα η πρωτη μου αντιδραση οταν το βλεπα ηταν να συμφωνησω οτι ο τιτλος της ταινιας την χαρακτηριζει...

 

Αναλογιζομενος αυτο μετα, νομιζω οτι ειναι καπως υπερβολικο. Νομιζω οτι βασικο ρολο παιζει οτι μαλλον οι 18χρονοι στην Ελλαδα ειναι καπως διαφορετικοι απο αυτους στην ταινια ( αν και με τα ιδια προβληματα & θελω: σεξ, αλκοολ, πανεπιστημιο, κτλ). Κατα δευτερον, η ταινια ηταν αργη, σχεδον μη εξελισσομενη, & τα αστεια της ηταν - τα μη προφανη τουλαχιστον - λιγα για να κρατησουν το ενδιαφερον. Ακομα, ο "Σεθ" για καποιον λογο (ειτε λογω κακης ηθοποιιας ειτε, και πολυ πιο πιθανο, λογω σκηνοθετικης οδηγιας) φωναζε διαρκως, & ηταν αρκετα αντιπαθητικος ως χαρακτηρας.

 

Παρολα αυτα, απεικονιζε καποια σοβαρα αγχη των εφηβων, και το πως προσπαθουν να τα αντιμετωπισουν, ενω και το τελος ηταν αρκετα μελαγχολικο. Επισης, μου αρεσαν και οι τιτλοι αρχης & τελους.

 

Κατω απο 5/10 για μενα (ποσο κατω δεν μπορω να πω. Ειχα και αρκετα κακη διαθεση βλεποντας το, οποτε δεν μπορω να ειμαι τελειως αντικειμενικος)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες λόγο γρίπης είδα πολλές νέες ταινίες, ας σχολιάσω μερικές.

 

Shoot 'em Up 4

Η Υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο!

Σπαστικό σενάριο του τύπου "όλα ξεκίνησαν τυχαία".

 

Hairspray 6

Πέρασε ευχάριστα η ώρα βλέποντας την, πως να μην περάσει όμως με τέτοιους ηθοποιούς!

 

I Could Never Be Your Woman 9

Στο τοπ 10 μου για φέτος!

Η 49χρονη Michelle Pfeiffer υποδύεται την 40άρα Rosie.

Ε όχι! μοιάζει αυτή η γυναίκα 40αρα; ενίσταμαι!

35 το πολύ έπρεπε!

 

Superbad 5?

PMNEDM +1

 

American Gangster 6.5

Καλούτσικοι οι πρωταγωνιστές, Denzel και Russell.

Οι υπόλοιποι κάτω του μετρίου.

 

3:10 to Yuma 7

Σε κρατάει σε αγωνία μέχρι τέλος. Αρκεί αυτό;

 

Things We Lost in the Fire 6.5

Μουντή, μελαγχολική, δραματική, συναισθηματική, προσπαθεί πάντως να περάσει θετικά μηνύματα. Ο Benicio Del Toro δίνει ρέστα! Πάει για Όσκαρ θα λεγα. Προσπαθεί η Halle Berry αλλα δίπλα σε αυτόν τον Del Toro...

 

I now pronounce you Chuck and Larry 8

Βγάζει γέλιο. Κλασικός καλός Adam Sandler, με μια πανέμορφη Jessica Biel.

...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είδα δύο ταινίες χθες.

 

"Nathalie". Μια γιατρός προσλαμβάνει μια πόρνη πολυτελείας για να την "πέσει" στον άπιστο άντρα της, με σκοπό να μάθει πόσο τρυφερός είναι στις απιστίες του. Το φινάλε είχε ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ! Η πόρνη ποτέ δεν "πήγε" με τον άντρα της γιατί ο ίδιος την απέρριψε από την πρώτη στιγμή. Όλα όσα περιέγραφε στη σύζυγο ήταν ψέματα και προφανώς, το έκανε για τα φράγκα! Η ταινία όμως είχε πολύ πιο βαθυστόχαστο νόημα στο τέλος ανάμεσα στις δύο γυναίκες....

 

Μου άρεσε πολύ ο χαρακτήρας της συζύγου, η οποία έχει αυτό το "κάτι" μέχρι και στον τρόπο που περπατάει. Την ερωτεύεσαι από την πρώτη ματιά, κι ας είναι κάπως μεγάλη... Πολύ καλή ταινία, δεν ήθελα να τελειώσει. Δεν θυμάμαι ούτε ένα σημείο που να βαρέθηκα και να το πέρασα γρήγορα. Απίστευτη ερωτική ατμόσφαιρα, συμπαθητικό σενάριο, σκηνοθεσία με άποψη και γενικά, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που χαλάλησα ένα δυωράκι για να τη δω. Βαθμολογία: 10 γιατί ήταν όλα τέλεια και παρά το "αφύσικο" της υπόθεσης, υπήρχε πολλή αλήθεια στην κάθε σκηνή!

 

"Δυο μέρες ελευθερία"(δεν ξέρω τον ξένο τίτλο). Ένας νεαρός που παίρνει άδεια από το ορφανοτροφείο που βρίσκεται για να παραβρεθεί στο γάμο του αδερφού του. Μέσα σε αυτές τις δύο μέρες, προσπαθεί να ζήσει όσα έχει στερηθεί. Μόλις περνάει ο καιρός και ο ίδιος γίνεται μάρτυρας του θανάτου του καλύτερού του φίλου, ξαφνικά συνειδητοποιεί ότι πολλά που θεωρούσε δεδομένα(φιλία, έρωτας, οικογένεια) όχι μόνο δεν είναι, αλλά δεν υπήρξαν ποτέ!

 

Όσο κι αν δεν θέλεις, δεν μπορεί να μην δεθείς με τον πρωταγωνιστή. Όλοι λίγο-πολύ έχουμε ζήσει δύσκολες καταστάσεις, στις οποίες αναρωτηθήκαμε για τα άτομα που μας περιτριγυρίζουν. Προσωπικά, "μπήκα" στην πλοκή της ταινίας και αισθάνθηκα την ψυχολογία του ήρωα. Βαθμολογία: 8

Link to comment
Share on other sites

Είδα τον Ρατατούη.

 

Ειλικρινά άψογη καρτουνίστικη ταινία.Πολύ καλά γραφικά ευχάριστη πλοκή,και πολύ συμπαθητικοί οι χαρακτήρες (καθώς και η ελληνική μεταγλώττιση.)

 

Άξίζει πολύ να την δεις στον κινηματογράφο.Θα περάσεις ένα πολύ ευχάριστο απόγευμα/βράδι

 

+1000

 

Να συμφωνησω με τον salonicafan πιο πανω για το I now pronounce you Chuck and Larry. Περναει ευχαριστα η ωρα

Link to comment
Share on other sites

Για μια νεα ταινια,το "30 Days of night" εχει κανεις να πει τιποτα;την εχει δει κανεις;

αξιζει cinema;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Για μια νεα ταινια,το "30 Days of night" εχει κανεις να πει τιποτα;την εχει δει κανεις;

αξιζει cinema;

 

 

Αξίζει για σινεμά!!!

 

Χωρίς να πω τίποτα περαιτέρω για την υπόθεση

οι βρυκόλακες είναι απο τους πιο τρομακτικούς σε σχεδιασμό και αν συνδυάσεις και την "αρχαία γλώσσα που μιλάνε" με κάτι τσιρίδες μέσα στο έργο.........ανατριχιάζεις!

 

 

Έχει και αγωνία,splatter σκηνές κ.α. αλλά λείπει σε κάποια σημεία έντονα η....μουσική!Πάντως την προτείνω στους φαν του είδους και όχι μόνο!

 

8/10

 

EDIT: Ωχ sorry......πάνω στην βιασύνη μου έγραψα άλλα ντ'άλλων!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσε τα spoilers. Είναι {spoiler}κείμενο{/spoiler} και αντικαθιστάς τα {} με []. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ το 30 days of night προχθές.

Τπτ ιδιαίτερο σεναριακά βέβαια. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι έχει κάποιες σεναριακές τρύπες και χρονικά άλματα τα οποία δεν δικαιολογούνται από την εξέλιξη της υπόθεσης, απλά την εξυπηρετούν.

Έχει βέβαια ατμόσφαιρα, και δεν κάνει κοιλιά καθόλου μέχρι το τέλος. Οπότε σε κρατάει.

Ο αρχηγός-βρυκόλακας μοιάζει με κακοπληρωμένο δικηγόρο. Κάνει κάποια άκυρα λογίδρια μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει το αρχηγιλίκι του κάνοντας σε να νομίζεις ότι θα σε σκοτώσει με τις μπούρδες που λέει παρά με ένα δάγκωμα. Βέβαια στην τελική καλύτερα να σε κυνηγάνε βρικόλακες παρά δικηγόροι. :cold:

Link to comment
Share on other sites

eida mia tainia xtes pou Legegai DARK REMAINS:cry: kai th susthno A N E P I F I L A X T A se fans tainion TROMOU.

H tainia miazei me thn ekth aisthhsh alla ligo pio scary.

upothesh einai, pos ena zeugari meta thn frixth dolofonia ths eniaxronhs korhs tous, pane na meinoun se ena spiti sta bouna gia na xeperasoun th thlipsh tous.Otan h gunaika se mia bolta ths sto dasos mpainei se ena egkateleimeno kthrio poy htan fulakh ,kai arxizei na gbazei fotografies,parathrei entromh stis foto na emfanizontai diafora GHOSTS:cry: kai to pneuma ths korhs tous.kathos ta fantasmata tha arxisoun na stoixionoun to spiti kai to dasos,o antras ths tha prospathei na anakalupsei to skotino mustiko pou kribei h perioxh.

h tainia an kai low budget,katafernei na se tromaxei.Oi ermhneies ton hthopion pou nai pantelos agnostoi, erxontai se deuterh moira mias kai h tainia basizetai stis efaniseis ton fantasmaton pou nai spouky kai na deis ti tha simbei parakato.

episis eiparxei mia mikrh anatroph sto telos,alla to mono meion einai oti afhnei kapia erothmata anapanthta, kai de dinei poly emfash stous xarakthres h thn istoria tous.

parola auta einai mia tainia pou blepetai me fota kleista, kai osoi den exoun sinhthhsei se teties tainies,kalutera mh th doun.Giati tha xoun efialtes.Pantos ego pou xo dei tou Kolou ta thriler, auth mporo na po pos me tromaxe ligo

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Eμενα τουλαχιστον με επεισες.:D

Θα την δω και μαλιστα συντομα!

Thanx φιλε μου!;)

Link to comment
Share on other sites

Pantos ego pou xo dei tou Kolou ta thriler, auth mporo na po pos me tromaxe ligo

 

αντε να δουμε,γιατι οτι και να δω περναει στο ετσι..

Σε cinema,dvd τι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

h tainia kukloforei se dvd .axizei pantos na th parete apo ebay h ap to torrent:lol:einai poly kalo:)
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα ψάχνω μια ταινία σαν την 'το όνομα του ρόδου'.παλιά κλασσική ταινία εποχής από το ομώνυμο μπεστ σέλερ.μυστηριακή παρουσιάζει την εξιχνίαση μιας σειράς φόνων που γίνονται στη μόνη ενός τάγματος καθολικών του μεσαίωνα κ της εποχής της ιεράς εξέτασης.το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους τους αρέσουν τέτοιες ταινίες.αν κάποιος έχει δει παρόμοια ταινία τέτοιας ποιότητας ας κάνει έναν κόπο να τη στείλει.
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Μπεογουλφ 3D στο Μολ τώρα γύρισα :p Υπέροχο σαν θέαμα τσιμπιμένη η τιμή τα 12Ε αλλά δεν τα κλαίω πρώτη φορά είδα full 3D ταινία
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

σορυ για το off topic,αλλα κατεβασα to Dark Remains και δεν βρισκω πουθενα subs!παιζει τιποτα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

The Heartbreak Kid

 

Τόσο κακή, που βαριέμαι να γράψω τη συνηθισμένη κριτική μου (ούτως ή άλλως ένα ατέλειωτο θάψιμο θα είναι).

 

Υπερβολικές ερμηνείες, υπερβολικό σενάριο, ανύπαρκτη σκηνοθεσία, δευτερεύοντες ρόλοι - καρικατούρες, αισχρά σε ύψιστο βαθμό αστεία (που δεν είναι αστεία). Μοναδική καλή στιγμή η προσπάθεια του Στίλερ

να μπει στις Η.Π.Α. παράνομα

, άντε και το τέλος...

 

Κρίμα για τους αδερφούς Farrelly, μελανό σημείο στη φιλμογραφία τους... :down:

 

Ερμηνείες: 4/10

Σενάριο: 1/10

Σκηνοθεσία: 1/10

Σύνολο: 2/10

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

το We Own The Night (με Χοακίν Φίνιξ, Μαρκ Γουόλμπεργκ, Ρόμπερτ Ντυβάλ) είναι μία αξιοπρεπέστατη δουλειά, ένα δυνατό δράμα σχέσεων και χαρακτήρων, συγκρούσεων, πίστης στην οικογένεια, έχει και καλό στόρι, έχει και δυνατές ερμηνείες, ειδικά από τον αγαπημένο Φίνιξ, έχει και για τους άνδρες την κούκλα σέξι Εβα Μέντες σε πολύ αποκαλυπτικές σκηνές, ειδικά στην αρχή, γιατί μετά γίνεται ΤΟ μπάχαλο ...

 

τί άλλο θέλετε για μία βραδυά στο σινεμά ? πάρτε την παρέα σας και δε θα χάσετε !!!

Melvin Udall: Judging from your eyes, I'd say you were fifty.

Carol: Judging from your eyes, I'd say you were kind.

 

-->"As Good As It Gets"

Link to comment
Share on other sites

Είδα την Τετάρτη το Lions for Lambs

 

Πρόκειται για μια καλή ταινία με καλές ερμηνείες,από όλους.Η ταινία δεν έχει ιδιαίτερη δράση,αλλά παρόλα αυτά η πλοκή της και το concept της σε καθηλώνει σχετικα εύκολα.

Η ταινία περνάει μηνύματα και τελείωνε σε ένα ξεκάρφωτο σημείο έτσι ώστε να σε προβληματίσει.

 

Αν θέλετε να χαλαρώσετε μην πάτε να δείτε την ταινία.

 

8/10 από εμένα.Με χαρά μου θα την ξαναδώ

Link to comment
Share on other sites

Shoot'em'up: Κλασική ταινία που τους "δέρνω όλους" χωρίς γρατζουνιά. Δεν μου άρεσε..μου θύμησε λίγο Steaven Siegal..με 1 κίνηση "καθαρίζω" 10 και δεν μ'ακουμπάει κανείς. Ούτε Terminator να είναι ο πρωταγωνιστής.
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Μπεογουλφ 3D στο Μολ τώρα γύρισα :p Υπέροχο σαν θέαμα τσιμπιμένη η τιμή τα 12Ε αλλά δεν τα κλαίω πρώτη φορά είδα full 3D ταινία

 

Με αυτο το συστημα στο βιλατζ σου δινουν μπλε-κοκκινα γυαλια για να δεις; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...