Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

27 minutes ago, Fulgore1 said:

Οχι συμφορουμίτη, η κάμερα του poco x6 pro δεν έχει ελάχιστες διαφορές σε σχέση με ναυαρχίδες των 1500ευρώ, μην αρχίσουμε τις υπερβολές.

Η ποιότητα κατσκευής είναι η αναμενόμενη σε αυτά τα χρήματα δηλαδή πλαστικό,τιποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Το hyperOS είναι μια από τα ίδια με το miui σαν skin, αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Και καλώς ή κακώς σε πολλούς δεν άρεσε το miui.

Μια από τα ίδια και με τα ακουστικά και την MicroSD. Υπάρχει κόσμος(λίγοι,πολλοί δεν έχει σημασία),που τα κοιτάζει αυτά στην μεσαία κατηγορία, ασχέτως τι χρησιμοποιεί ο καθένας μας.

Οσο για τις γρήγορες αναβαθμίσεις και εγώ έχω Xiaomi tablet συμφορουμίτη το Xiaomi pad 6. Μέχρι και τον Γενάρη ήμουν με Security Patch Σεπτεμβρίου. Και εγώ ευχαριστημένος είμαι αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Χορτασαμε!!!

Δεν ενδιαφερει κανεναν τι κανει και τι μενου εχει μια καμερα οταν το τελικο αποτελεσμα εχει ελαχιιστες διαφορες μαλιστα σε καποια σεναρια φωτισμου βλεπεις και αντιθετα αποτελεσματα .

Παλι με την ποιοτητα κατασκευης?

Κρατα στο αριστερο σου χερι μια συσκευη S24 και στο δεξι  μια X6 Pro ....Ποια θες να εχεις μαζι σου το Samsung ειναι βαριδι στη φορητοτητα...Μη παρεξηγηθω δεν λεω Ποτε οτι το S24 δεν ειναι καλο σμαρτφον...

Οσο για το xiaomi tablet λοιπον μια και εχεις , οπως λες εισαι ευχαριστημενος αλλα...αλλα λες μετα η αληθεια να ειπωθει ....Ποια αληθεια να επωθει αφου λες οτι εισαι ευχαριστημενος.. .Χμμμ....επειδη η xiaomi εχει αλλο χρονοδιαγραμμα αναβαθμισεων  ε...Νταξει....

Αλλα θα σου πω εγω φορουμιτη γιατι εισαι Ευχαριστημενος...Γιατι tablet με αυτα τα χαρακτηριστικα που πηρες στην τιμη αυτη  η σαμμυ θα βγαλει σε 3 χρονια απο τωρα...(Xiaomi Pad 6)

Οσο για την μεσαια κατηγορια ερχεται το samsung A55 με exynos 1480 στα 500-549ε....Τι θα ακουσουμε παλι απo τον περικλη τον Youtouber...:classic_laugh:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Fulgore1 said:

Για την ποιότητα κατασκευής, λύνεται με την αγορά/χρήση μιας θήκης

Για το Redmi note 13 pro + με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι υπερέχει από το Poco

+σε πιο φωτεινή και καλύτερη οθόνη και γενικά ειναι πιο όμορφο

+σε ταχυφόρτιση

+Ip68

+σε κάμερες

Εκεί που χάνει είναι

-δεν έχει επίπεδη οθόνη

-έρχεται με Android 13 out of the box, απαράδεκτο για συσκευή των 500ευρώ

-χειρότερη αυτονομία αν και 5000 μπαταρία

-χαμηλότερη ένταση ηχείων

- αδύναμος επεξεργαστής για τα χρήματα

-ακριβότερο με χειρότερη μνημη(500ευρώ η έκδοση 8/256 UFS 3.1)

Γενικά πάρα πολύ ακριβό για redmi συσκευή και υστερεί και σε κάποιους τομείς πολύ έντονα για τα χρήματα του, αλλά σίγουρα πιο όμορφο και καλύτερο στο κομμάτι φωτογραφιών.

Στα μειονεκτήματα στα οποία με βρίσκεις σύμφωνο, είναι στο ότι έρχεται με Android 13 αν και κατά τη γνώμη μου, δεν το θεωρώ και τόσο σημαντικό ζήτημα, θα μπορούσε βέβαια να μην υπάρχει και επίσης, στο γεγονός ότι έχει μικρότερη μνήμη ενώ κοστίζει περισσότερα. Τα υπόλοιπα, θαρρώ ότι σχετίζονται με υποκειμενικούς παράγοντες, ειδικά αυτό με την curved οθόνη (για την ώρα, δεν έχω εντοπίσει κάποιο θέμα και επίσης, δεν έχω καταλάβει γιατί δεν τις θέλει πολύς κόσμος), τη χαμηλότερη ένταση ηχείων και για τον επεξεργαστή. Προσωπικά μιλώντας, ειδικά για το τελευταίο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα, για την απλή καθημερινή χρήση που κάνω, δεν έχω αισθανθεί μέχρι τώρα να υστερεί, χωρίς φυσικά να αναιρω το γεγονός ότι το Poco είναι τέρας σε αυτό το κομμάτι αλλά και πάλι, για τον μέσο χρήστη, δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία τελικά, για κάποιον tech geek, μετράνε αυτά, για τον περισσότερο κόσμο, θα έλεγα πως όχι.

Όσον αφορά την αυτονομία, πάλι προσωπικά μιλώντας, δεν θα έλεγα ότι είναι κακή, με βάση reviews, υπάρχει στα χαρτιά η διαφορά και έχω καταλήξει στο εξής, ψάχνοντας το εκτενέστερα και επιβεβαιώνοντας μια θεωρία που είχα κατά νου. Συσκευές midrange που χρησιμοποιούν τσιπ Mediatek, όπως Note 13 Pro Plus, OnePlus Nord 3, Motorola Edge 40 Neo, έχουν κριτικαριστεί για την αυτονομία τους, ενώ όσες φορούν Snapdragon, όπως το Poco X6 Pro, τα καταφέρνουν καλύτερα σε θέμα αυτονομίας. Δεν υστερούν σε επιδόσεις τα τσιπ της Mediatek, φαίνεται όμως ότι θυσιάζεται κάτι από την αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fulgore1 said:

Για την ποιότητα κατασκευής, λύνεται με την αγορά/χρήση μιας θήκης

Για το Redmi note 13 pro + με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι υπερέχει από το Poco

+σε πιο φωτεινή και καλύτερη οθόνη και γενικά ειναι πιο όμορφο

+σε ταχυφόρτιση

+Ip68

+σε κάμερες

Εκεί που χάνει είναι

-δεν έχει επίπεδη οθόνη

-έρχεται με Android 13 out of the box, απαράδεκτο για συσκευή των 500ευρώ

-χειρότερη αυτονομία αν και 5000 μπαταρία

-χαμηλότερη ένταση ηχείων

- αδύναμος επεξεργαστής για τα χρήματα

-ακριβότερο με χειρότερη μνημη(500ευρώ η έκδοση 8/256 UFS 3.1)

Γενικά πάρα πολύ ακριβό για redmi συσκευή και υστερεί και σε κάποιους τομείς πολύ έντονα για τα χρήματα του, αλλά σίγουρα πιο όμορφο και καλύτερο στο κομμάτι φωτογραφιών.

Σωμφωνω απολυτα σε ολα οσα ειπες...!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos9553 said:

Σωμφωνω απολυτα σε ολα οσα ειπες...!!

Εφοσον συμφωνειτε οτι το redmi 13 pro + δεν ειναι τοσο καλο για το υψος τιμης που κοστιζει ποιο ειναι το αντιπαλο δεος για να γνωριζουμε και μεις . . .Το galaxy A54 με τον exynos?Γιατι απ οτι θυμαμαι στα 500+ε το μονο που ειδα ηταν στη μεσαια κατηγορια  ολα τα χρονια το Α52s και αυτο απο σποντα λογο κοβιτ και  ελλειψη τσιπ.  Κατσ ταλλα αστο . . .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία τιμής, υπαρχει περαν του Samsung A54, το POCO F5 και το OnePlus Nord 3 με λίγα παραπάνω χρήματα. Πρακτικά όμως, τα δύο τελευταία, είναι κυρίως τηλέφωνα επιδόσεων, υπάρχουν τομείς στους οποίους υστερούν, το Samsung ίσως είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση για τα δεδομένα της κατηγορίας αλλά αυτό, ίσχυε μέχρι την έλευση του 13 Pro Plus. Γενικά, δεν υπάρχει το τέλειο τηλέφωνο, υπάρχει το τέλειο τηλέφωνο με βάση τα κριτήρια και τα θέλω του καθενός, υπάρχει όμως το ολοκληρωμένο τηλέφωνο, αυτό το οποίο τα καταφέρνει σε όλους τους τομείς το ίδιο καλά, χωρίς χτυπητές αδυναμίες και το 13 Pro Plus, πιστεύω ότι αποτελεί μια από αυτές τις προτάσεις, σε αυτή την κατηγορία, είναι μια καλή all around πρόταση. 

Βέβαια, για να λέμε και του στραβου το δίκιο, η Poco με το Χ6 Pro έχει ανεβάσει τον πήχη καθώς, πρόκειται για μια αρκετά ανταγωνιστική πρόταση και εξηγούμαι. Θα έλεγα ότι πρόκειται για περίπτωση η οποία μπορεί να έχει κάποια ελαττώματα, ίσως όμως δεν αποτελούν dealbreaker, είναι πιο διαχειρίσιμα, αν το δούμε με καθαρά αντικειμενικά κριτήρια. 

Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, αν ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια POCO X6 Pro με το 13 Pro Plus, προφανώς και θα υπήρχε κανιβαλισμός στη γκάμα με το πολύ πολύ βασικό, άπαξ και το 13 Pro Plus είχε ευθύς εξαρχής το HyperOS, το πιο πιθανό είναι οι περισσότεροι να στρεφόταν προς αυτό, αν συνδυάσουμε αυτό το γεγονός με όλα τα υπόλοιπα προτερήματα του επομένως, για να είναι δίκαια τα πράγματα και για τους δύο, σε κάτι υπερέχει και υστερεί το καθένα, πιστεύω εσκεμμένα, προκειμένου να έχει το καθένα το κοινό του και να μη κονταροχτυπηθούν μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_nova said:

Εφοσον συμφωνειτε οτι το redmi 13 pro + δεν ειναι τοσο καλο για το υψος τιμης που κοστιζει ποιο ειναι το αντιπαλο δεος για να γνωριζουμε και μεις . . .Το galaxy A54 με τον exynos?Γιατι απ οτι θυμαμαι στα 500+ε το μονο που ειδα ηταν στη μεσαια κατηγορια  ολα τα χρονια το Α52s και αυτο απο σποντα λογο κοβιτ και  ελλειψη τσιπ.  Κατσ ταλλα αστο . . .

Βρε συ κοιτα να δεις...Εισαι ενα εξαιρετικο μελος εδω μεσα, ειλικρινα προσφερεις βοηθεια σε παρα πολλα και το εκτιμω ειλικρινα...Απλα η γνωμη σου ειναι καπως <<απόλυτη>>.

Τι εννοω..

Με την δικη μου εμπειρια τα updates της XIAOMI ειναι ιδιαιτερα Random...Εσυ επιμενεις συνεχως οτι ολα ειναι τελεια και με μια επαναφορα Ολα διορθωνονται...Ε ΟΧΙ..Δεν ισχυει αυτο που λες..Σε redmi note pro 9 ετρωγε 4-5 restart την ημερα μετα απο ενα συγκεριμενο Update...Μετα απο κανα μηνα στηθηκε το τηλεφωνο απο την αρχη...Μαντεψε ακομα τα ιδια...Και σταματησαν Ολως τυχαιως μετα απο μηνες μετα απο ενα αλλο update...Και με συνεχεις αναφορες στην Ανατροφοδοτηση ετσι?

Σε Poco x3 pro για κανα μηνα το κινητο μετα απο Update εκανε κατι τρελα λες και το χρησιμοποιουσε καποιος απομακρισμενα..Εμπαινε και εβγαινε μονο του απο σελιδες-εφαρμογες , μαντεψε παλι...μετα απο ενα update εστρωσε παλι...Απλα αυτο βγηκε καπως νωριτερα...Μην ξεχασω για ενα update αυτες τις μερες σε POCO X5 pro που εκανε χαμο παλι...Και βγηκαν επισημα και το παραδεχτηκαν..

Και παμε στο δια'ταυτα...Το x3 pro περσι...λογω του Παγκοσμιως γνωστου Μεγαλου προβληματος που εβγαλαν..καηκε η μητρικη του στα 2,5 χρονια, κλασικο προβλημα στα poco χ3-χ3 pro...στην σειρα M επισης...κλπ. Μεγαλο fail αυτο γενικα..

Οπότε ΕΠΡΕΠΕ να αποφυγω POCO X σειρας γιατι βγαζουν τετοια προβληματα με μητρικες κλπ. Επισης λογω της ιδιαιτερα ανταγωνιστικης τους τιμης βαση χαρακτηριστικων επελεξα το POCO F5..Μιας και κλεινοντας διαφημισεις με διαφορους τροπους και φερνοντας στο στα μετρα μου(εχεις δειξει και εσυ ο ιδιος Πανεξυπνα TIPS για αυτο...) γινεται εξαιρετικο λειτουργικο για ΕΜΕΝΑ παντα..Και ξαναλεω..Η σειρα F δεν εχει βγαλει τετοια θεματα..

Το Poco F5 ειναι ενα εξαιρετικο τηλ. O snap 7+gen2 ειναι εξαιρετικος...Ειναι λιγο πιο κατω απο 2 φορες ποιος γρηγορος σε benchmarks σε σχεση με τον mediatek 7200(και σε cpu-gpu). Και σκεψου πως θεωρειται MID RANGE τσιπακι...Οποτε τον 7200 τι κατηγορια να τον βαλεις? Low?? Αντε low-mid Για εσενα? Ε οχι σε συσκευη 500+ ευρω βρε παιδια..

Και για να καταλαβεις...Ο exynos 1380 Που κοροϊδεύεις ειναι περσινο τσιπακι που σε multicore score σε cpu Βγαζει μεγαλυτερο score απο τον 7200 και σε Gpu ειναι μια σταλα πιο κατω..Δηλ. πανω κατω τα ιδια ειναι..Οποτε για καλο τους συγκρινες?? Επισης το nothing phone 2a που βγηκε αυτες τις μερες βγηκε στα 350 ευρω επίσημη τιμη με τον 7200...

Και θες και μια καλη αντιπροταση σε σχεση με το redmi note 13 pro+?? Τo XIAOMI 13T ειναι σαφως καλυτερη προταση..

Ξαναλεω...Για 20 λογους προτιμω XIAOMI και τα γουσταρω...Αλλα τα στραβα να τα παραδεχομαστε και να τα λεμε..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 13Τ είναι από τις περιπτώσεις η οποία με έχει παραξενέψει όσο καμία άλλη. Είχε ξεκινήσει από τα 700€ τα οποία, δεν πιστεύω ότι τα άξιζε. Ξαφνικά, έρχεται η Black Friday, πέφτει στα 549€, υπέθεσα ότι ήταν απλά προσφορά της περιόδου και τώρα, βλέπω ότι έχει κατασταλάξει εκεί η τιμή. 
 

Επίσης, το Poco X6 Pro, έχει πέσει στα 439€ απ'όσο είδα μόλις τώρα. Αρχίζω να αισθάνομαι κορόιδο ξαφνικά, αρχίζει να είναι ελκυστική πρόταση μιας και έχει μεγαλώσει η διαφορά τιμής με το 13 Pro Plus. Τότε όμως που τα έβλεπα, ήταν στα 469€. Θα ήθελα να μάθω τι καπνό φουμαρει η εισαγωγική, μέσα σε λίγο καιρό να ρίχνει έτσι απλά τις τιμές. Το 13Τ τους πήρε περισσότερο καιρό να το κατεβάσουν σε τιμή, το POCO σε ένα μήνα μέσα.

Πρακτικά αν το σκεφτούμε, δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά από το Χ5 Pro, ίσα ίσα, είναι μια λογική διαφορά τιμής. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tsimisde said:

Το 13Τ είναι από τις περιπτώσεις η οποία με έχει παραξενέψει όσο καμία άλλη. Είχε ξεκινήσει από τα 700€ τα οποία, δεν πιστεύω ότι τα άξιζε. Ξαφνικά, έρχεται η Black Friday, πέφτει στα 549€, υπέθεσα ότι ήταν απλά προσφορά της περιόδου και τώρα, βλέπω ότι έχει κατασταλάξει εκεί η τιμή. 
 

Επίσης, το Poco X6 Pro, έχει πέσει στα 439€ απ'όσο είδα μόλις τώρα. Αρχίζω να αισθάνομαι κορόιδο ξαφνικά, αρχίζει να είναι ελκυστική πρόταση μιας και έχει μεγαλώσει η διαφορά τιμής με το 13 Pro Plus. Τότε όμως που τα έβλεπα, ήταν στα 469€. Θα ήθελα να μάθω τι καπνό φουμαρει η εισαγωγική, μέσα σε λίγο καιρό να ρίχνει έτσι απλά τις τιμές. Το 13Τ τους πήρε περισσότερο καιρό να το κατεβάσουν σε τιμή, το POCO σε ένα μήνα μέσα.

Πρακτικά αν το σκεφτούμε, δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά από το Χ5 Pro, ίσα ίσα, είναι μια λογική διαφορά τιμής. 

Ωραιες και λογικες οι σκεψεις σου σε σχεση με τις τιμες κλπ.

Σκεψου πως το 13Τ BF επαιζε στα 450 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

 

4 ώρες πριν, tsimisde said:

Στα μειονεκτήματα στα οποία με βρίσκεις σύμφωνο, είναι στο ότι έρχεται με Android 13 αν και κατά τη γνώμη μου, δεν το θεωρώ και τόσο σημαντικό ζήτημα, θα μπορούσε βέβαια να μην υπάρχει και επίσης, στο γεγονός ότι έχει μικρότερη μνήμη ενώ κοστίζει περισσότερα. Τα υπόλοιπα, θαρρώ ότι σχετίζονται με υποκειμενικούς παράγοντες, ειδικά αυτό με την curved οθόνη (για την ώρα, δεν έχω εντοπίσει κάποιο θέμα και επίσης, δεν έχω καταλάβει γιατί δεν τις θέλει πολύς κόσμος), τη χαμηλότερη ένταση ηχείων και για τον επεξεργαστή. Προσωπικά μιλώντας, ειδικά για το τελευταίο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα, για την απλή καθημερινή χρήση που κάνω, δεν έχω αισθανθεί μέχρι τώρα να υστερεί, χωρίς φυσικά να αναιρω το γεγονός ότι το Poco είναι τέρας σε αυτό το κομμάτι αλλά και πάλι, για τον μέσο χρήστη, δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία τελικά, για κάποιον tech geek, μετράνε αυτά, για τον περισσότερο κόσμο, θα έλεγα πως όχι.

ενώ όσες φορούν Snapdragon, όπως το Poco X6 Pro, τα καταφέρνουν καλύτερα σε θέμα αυτονομίας. Δεν υστερούν σε επιδόσεις τα τσιπ της Mediatek, φαίνεται όμως ότι θυσιάζεται κάτι από την αυτονομία

Σχετικά με τις κυρτές οθόνες

Spoiler

στο γιατί δεν τις θέλουν πολλοί

α)κακή συμβατότητα με tempered glass. 

β)τυχαία  αγγίγματα στις άκρες

γ)είναι πιο εύθραυστες σε σχέση με τις επίπεδες

Σαν εμφάνιση είναι πιο όμορφη φυσικά η κυρτή οθόνη, όπως και στο χέρι/κράτημα.

Για τα περι αυτονομίας ,να θυμήσω ότι το poco x6 pro έχει και αυτό Mediatek, αλλά σε συγκριτικά εμφανίζεται με ελαφρώς καλύτερους χρόνους, γιαυτό ανέφερα στα αρνητικά την αυτονομία στο Redmi πχ στο γειτονικό gsmarena, έχει ένα μικρό προβάδισμα το poco

image.png.08c7de07323fffc7c0770c04ac0450c4.png

οπως και στα περί έντασης ήχου

image.png.49b0d295f6f2b70cdc3d9ccb983b3cbf.png

Από εκεί και πέρα να ξεκαθαρίσω ότι απλά ανέφερα κάποια θετικά και αρνητικά για μένα σε περίπτωση που κάποιος είναι μεταξύ των 2.

Και όταν λέω αρνητικά, δεν εννοώ τεράστιες διαφορές έτσι, πιο πολύ που κερδίζει το ένα και που το άλλο.

Ούτε μάπα έβγαλα το poco ή το Redmi, ούτε είπα σε κανένα να αγοράσει Samsung ή δεν ξέρω και εγώ τι.

1 hour ago, tsimisde said:

Το 13Τ είναι από τις περιπτώσεις η οποία με έχει παραξενέψει όσο καμία άλλη. Είχε ξεκινήσει από τα 700€ τα οποία, δεν πιστεύω ότι τα άξιζε. Ξαφνικά, έρχεται η Black Friday, πέφτει στα 549€, υπέθεσα ότι ήταν απλά προσφορά της περιόδου και τώρα, βλέπω ότι έχει κατασταλάξει εκεί η τιμή. 
 

Επίσης, το Poco X6 Pro, έχει πέσει στα 439€ απ'όσο είδα μόλις τώρα. Αρχίζω να αισθάνομαι κορόιδο ξαφνικά, αρχίζει να είναι ελκυστική πρόταση μιας και έχει μεγαλώσει η διαφορά τιμής με το 13 Pro Plus.

Το 13T έπεσε πολύ παρακάτω σε black friday.

Οσο για το poco x6 pro το ξαναλέω ότι παίζει φθηνότερα σε Amazon μεριά με εγγύηση Amazon, και υπάρχει και η μικρότερη 8/256gb έκδοση. Αφήστε τις εδώ αλυσίδες/infoquest να πουλάνε τις συσκευές με καπέλο

πχ από Ισπανικό amazon το X6 Pro 8/256

image.thumb.png.33683c9d351c98efe49a6ecd0c9f6bdf.png

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Σε αυτή την κατηγορία τιμής, υπαρχει περαν του Samsung A54, το POCO F5 και το OnePlus Nord 3 με λίγα παραπάνω χρήματα. Πρακτικά όμως, τα δύο τελευταία, είναι κυρίως τηλέφωνα επιδόσεων, υπάρχουν τομείς στους οποίους υστερούν, το Samsung ίσως είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση για τα δεδομένα της κατηγορίας αλλά αυτό, ίσχυε μέχρι την έλευση του 13 Pro Plus.

Γενικά, δεν υπάρχει το τέλειο τηλέφωνο, υπάρχει το τέλειο τηλέφωνο με βάση τα κριτήρια και τα θέλω του καθενός, υπάρχει όμως το ολοκληρωμένο τηλέφωνο, αυτό το οποίο τα καταφέρνει σε όλους τους τομείς το ίδιο καλά, χωρίς χτυπητές αδυναμίες και το 13 Pro Plus, πιστεύω ότι αποτελεί μια από αυτές τις προτάσεις, σε αυτή την κατηγορία, είναι μια καλή all around πρόταση. 

Ετσι ακριβώς. Δεν υπάρχει τέλειο τηλέφωνο.

Οταν λέω θετικά και αρνητικά, δεν λέω ότι όλα είναι τεράστια αρνητικά/dealbreakers, απλά αναφέρω κάποια πράγματα για να φαίνεται που κερδίζει και που χάνει το καθένα.

Για μένα πχ αρνητικό δεν είναι η απουσία microSD ή η θύρα ακουστικών, για κάποιον άλλο όμως είναι.

Για μένα που δεν θέλω κυρτές οθόνες, είναι αρνητικό όποιο κινητό έχει κυρτή οθόνη, για κάποιον άλλο όχι.

Εννοείται ότι στο τέλος της ημέρας, ο καθένας αγοράζει ότι θέλει/τον βολεύει.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2024 at 4:46 ΜΜ, s_nova said:

Κατι τελευταιο στις επιλογες προγραμματιστη εβαλα τιμη στο μικροτερο πλατος στα 411 dp .

Που ακριβώς είναι αυτή η ρύθμιση ? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fulgore1 said:

 

Σχετικά με τις κυρτές οθόνες

  Hide contents

στο γιατί δεν τις θέλουν πολλοί

α)κακή συμβατότητα με tempered glass. 

β)τυχαία  αγγίγματα στις άκρες

γ)είναι πιο εύθραυστες σε σχέση με τις επίπεδες

Σαν εμφάνιση είναι πιο όμορφη φυσικά η κυρτή οθόνη, όπως και στο χέρι/κράτημα.

Για τα περι αυτονομίας ,να θυμήσω ότι το poco x6 pro έχει και αυτό Mediatek, αλλά σε συγκριτικά εμφανίζεται με ελαφρώς καλύτερους χρόνους, γιαυτό ανέφερα στα αρνητικά την αυτονομία στο Redmi πχ στο γειτονικό gsmarena, έχει ένα μικρό προβάδισμα το poco

image.png.08c7de07323fffc7c0770c04ac0450c4.png

οπως και στα περί έντασης ήχου

image.png.49b0d295f6f2b70cdc3d9ccb983b3cbf.png

Από εκεί και πέρα να ξεκαθαρίσω ότι απλά ανέφερα κάποια θετικά και αρνητικά για μένα σε περίπτωση που κάποιος είναι μεταξύ των 2.

Και όταν λέω αρνητικά, δεν εννοώ τεράστιες διαφορές έτσι, πιο πολύ που κερδίζει το ένα και που το άλλο.

Ούτε μάπα έβγαλα το poco ή το Redmi, ούτε είπα σε κανένα να αγοράσει Samsung ή δεν ξέρω και εγώ τι.

Το 13T έπεσε πολύ παρακάτω σε black friday.

Οσο για το poco x6 pro το ξαναλέω ότι παίζει φθηνότερα σε Amazon μεριά με εγγύηση Amazon, και υπάρχει και η μικρότερη 8/256gb έκδοση. Αφήστε τις εδώ αλυσίδες/infoquest να πουλάνε τις συσκευές με καπέλο

πχ από Ισπανικό amazon το X6 Pro 8/256

image.thumb.png.33683c9d351c98efe49a6ecd0c9f6bdf.png

Ετσι ακριβώς. Δεν υπάρχει τέλειο τηλέφωνο.

Οταν λέω θετικά και αρνητικά, δεν λέω ότι όλα είναι τεράστια αρνητικά/dealbreakers, απλά αναφέρω κάποια πράγματα για να φαίνεται που κερδίζει και που χάνει το καθένα.

Για μένα πχ αρνητικό δεν είναι η απουσία microSD ή η θύρα ακουστικών, για κάποιον άλλο όμως είναι.

Για μένα που δεν θέλω κυρτές οθόνες, είναι αρνητικό όποιο κινητό έχει κυρτή οθόνη, για κάποιον άλλο όχι.

Εννοείται ότι στο τέλος της ημέρας, ο καθένας αγοράζει ότι θέλει/τον βολεύει.

Πλήρως τεκμηριωμένη απάντηση και σ' ευχαριστώ για το ότι μπήκες στον κόπο. Στο τέλος της ημέρας, καταλήγουμε στο ότι κανένα από τα δύο δεν είναι κακό, ούτε το POCO X6 Pro, ούτε το Redmi Note 13 Pro Plus, και οι δύο συσκευές είναι πλήρεις σε όσα παρέχουν, η καθεμία έχει τις προτεραιότητες της, χωρίς να υπολείπεται σημαντικά στους υπόλοιπους τομείς, έχει να κάνει με το τι δίνει προτεραιότητα κάποιος.

Βλέποντας τα δύο συγκριτικά με τις μπαταρίες, αρχικά υπέθετα ότι ήταν μεγαλύτερη η διαφορά αλλά τώρα, υπάρχει μεν αλλά, δεν θα την έλεγα και τόσο χαοτική, πιθανόν έχει να κάνει και με το ότι το POCO έρχεται με το HyperOS, το οποίο φημίζεται για την καλύτερη αυτονομία της μπαταρίας, θα φανεί βέβαια και στο μέλλον όταν αναβαθμιστεί και το Redmi Note 13 Pro Plus. 

Επίσης, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα λοιπά χαρακτηριστικά του κινητού, ενδεχομένως και το νέο λογισμικό το οποίο θεωρείται ως πιο ελαφρύ συγκριτικά με το MIUI, συμβάλλει στην αίσθηση ότι το κινητό πετάει, χωρίς να έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα η σκάλωμα με το "προβληματικό" MIUI μέχρι στιγμής. 

Link to comment
Share on other sites

Στα 318,90 το X6 Pro, 8/256, στις κυριακατικες προσφορές του γνωστού κιτρινόμαυρου καταστήματος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και είναι πολύ καλή προσφορά.. Εγώ πήρα τα 512GB από public με Klarna οπότε ήταν μονόδρομος το κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2024 at 7:01 ΜΜ, s_nova said:
"Xiaomi Poco X6 Pro 5G"
 
spacer.png
 
 
                    POCO GLOBAL
 
Unboxing
 
Camera
 
Game
 
 
***NETWORK
Technology GSM / HSPA / LTE / 5G
2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
3G bands HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
4G bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66
5G bands 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA/Sub6 Speed HSPA, LTE-A, 5G Ultra Sub6
Download Speed - Up to 8.000 Mbps
Upload Speed - Up to 4.200 Mbps
Cellular Technologies2G-5G Multi-Mode, 5G/4G CA, 5G/4G FDD+TDD, CDMA2000 1x/EVDO Rev. A (SRLTE), EDGE, GSM, TD-S8CDMA, WDCDMASpecific FunctionsSA & NSA modes; SA Option2, NSA Option3 / 3a / 3x, NR TDD and FDD bands, DSS, NR DL 3CC, 220MHz bandwidth, 4x4 MIMO, 256QAM NR UL 2CC, R16 UL Enhancement, 2x2 MIMO, 256QAM VoNR / EPS fallback.................................
 
 
***BODY
Dimensions 160.5 x 74.3 x 8.3 mm (6.32 x 2.93 x 0.33 in) Weight 186 g Build Glass front (Gorilla Glass 5) silicone polymer back or (eco leather) SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP54, dust and splash resistant.....,..........
 
***DISPLAY Type
FLOW-AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) Size 6.7 inches, 107.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio)
Resolution 1.5K .1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) Protection Corning Gorilla Glass 5.
 
***PLATFORM OS
Android 14, HyperOS.
Η συσκευή ξεκινα με Android 14 ,θα πάρει αλλα τρία μεγάλα Updates Λειτουργικου εως και Android 17 , θα έχει συνολικά τέσσερα χρόνια υποστήριξη με Security Updates.
 
***Chipset
Dimensity 8300 Ultra (4 nm) TSMC , November-2023 Category Flagship (AnTuTu: 1.540.000 v10) CPU Octa-core (  1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510  ) GPU Mali G615-MC6-1400 mHz
 
***MEMORY
Card slot No
Internal
256GB 8GB LPDDR5X 4266 RAM,
256GB 12GB  LPDDR5X 4266 RAM,
512GB 12GB LPDDR5X 4266 RAM
 
***Storage
UFS-4.0 + MCQ
 
***MAIN CAMERA
Triple 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide)
2 MP, f/2.4, (macro) Features LED flash, HDR-HDR+ panorama
Video 4K@24/30fps, 1080p@30/60fps,    Video recording HDR , HDR+  , H.264 , H.265  OIS-gyro-EIS.
 
***SELFIE CAMERA
Single 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06", 1.0µm Features HDR, panorama
Video 1080p@30/60fps 
 
***SOUND
Loudspeaker Yes, with dual speakers
3.5mm jack No
24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio ,
Dolby Atmos 
 
***COMMS
Wi-Fi Antenna-2T2R ,  
WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band,
Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.4,
A2DP, LE Positioning
 
***GPS,
Dual Band GPS
, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c)
 
***NFC
Yes (market/region dependent)
 
***Infrared port
Yes
 
***Radio No
 
***USB USB Type-C 2.0, OTG
 
***FEATURES
Sensors Fingerprint (under display, optical),
accelerometer
, gyro,
compass
Virtual proximity sensing
 
***BATTERY
Type 5000 mAh, non-removable
Charging 67W wired, 100% in 43 min (advertised)
 
***MISC
color black yellow grey
 
***TESTS
Performance AnTuTu: 1.540.000 (v10) GeekBench: 4.802 (v6) Display Contrast ratio: Infinite (nominal) Camera Photo / Video Loudspeaker -24.3 LUFS (Very good) Battery (new) Active use score 11:46h/////////////////////////
 
 
 
 
 
 
 

 

Γεια χαρά σε όλους ενδιαφέρομαι για την αγορά του κινητού (8-256 στα 320€) από το eshop .Ξέρουμε αν είναι global και αν ισχύει η εγγύηση;  ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, sofos2121 said:

Γεια χαρά σε όλους ενδιαφέρομαι για την αγορά του κινητού (8-256 στα 320€) από το eshop .Ξέρουμε αν είναι global και αν ισχύει η εγγύηση;  ευχαριστώ 

Το καλυτερο ειναι να κανεις ενα τηλεφωνακι να το ρωτησεις και για τα δυο.Σιγουρα εγγυηση θα εχει εαν δεν συνεργαζεται ο πωλητης με την InfoQuest θα συνεργαζεται με αλλο service .Οσο για την Global rom υπαρχει και αλλο μελος εδω που φοραει η συσκευη του Global και δεν εχει αναφερει καποιο θεμα  λειτουργικοτητας .  ( Νομιζω ο Aristidis540 )

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

s_nova μπορειs να μου δωσειs λιγεs πληροφοριεs οσον αφορα την 2ετη εγγυηση απο infoquest..?..δηλαδη σε τι μαs καλυπτει αυτα τα δυο χρονια η εγγυηση..?...πτωση αποδοσηs μπαταριαs και αντικατασταση τηs αν χρειαστει??..καποιο ανταλλακτικο πχ ηχειο λεμε τωρα χαλασει και χρειαστει αντικατασταση στο διορθωνουν?..η πληρη αντικατασταση συσκευηs αν δεν διορθωνετε το οποιο προβλημα παρουσιαστει??...(μακρια απο εμαs αλλα λεμε τωρα..)..και κατι ασχετο αλλο σχετικο...ψαχνω αυτο το ρημαδι το παιχνιδι που σκιζειs καρπουζια με την χατζαρα...(χαχα)..fruit Ninja λεγετε...και δεν βρισκω πουθενα modded app απο τα γνωστα φουλ αππs σαιτs που να παιζει..εχειs υποψιν ποια βερσιον απο τα καρπουζια..(χαχα..)...παιζει στην συσκευηs μαs..?...(αν παιζειs παιχνιδια..)

31 minutes ago, sofos2121 said:

Γεια χαρά σε όλους ενδιαφέρομαι για την αγορά του κινητού (8-256 στα 320€) από το eshop .Ξέρουμε αν είναι global και αν ισχύει η εγγύηση;  ευχαριστώ 

παρτο να το καταχαρειs..σοφη και σωστη επιλογη..!!!.....μια ζωη την εχουμε..και αν δεν την γλεντησουμε..τι θα καταλαβουμε..τι θα καταντησουμε....

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Η επισημη  εγγυηση ειναι εργοστασιακη συν εχτρα δωρεαν αλλαγη μπαταριας τα δυο πρωτα χρονια σε περιπτωση πτωσης αποδοσης.

Εργοστασιακη , Δηλαδη πασης φυσεως βλαβη που δεν την προκαλεις εσυ αλλα απο μονο του πχ.ξαφνικο προβλημα στην οθονη , προβλημα στο ηχειο κτλ.  η καποιο update  που προκαλεσε προβλημα... εκει υπαρχει καλυψη 100% .

Για παιχνιδια σορυ φιλε αλλα τα εκοψα :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, s_nova said:

Η επισημη  εγγυηση ειναι εργοστασιακη συν εχτρα δωρεαν αλλαγη μπαταριας τα δυο πρωτα χρονια σε περιπτωση πτωσης αποδοσης.

Εργοστασιακη , Δηλαδη πασης φυσεως βλαβη που δεν την προκαλεις εσυ αλλα απο μονο του πχ.ξαφνικο προβλημα στην οθονη , προβλημα στο ηχειο κτλ.  η καποιο update  που προκαλεσε προβλημα... εκει υπαρχει καλυψη 100% .

Για παιχνιδια σορυ φιλε αλλα τα εκοψα :classic_tongue:

και που θα βρω τωρα εγω καρπουζια να σκιζω με την χατζαρα???????????????...στην λαικη στην γειτονια σου πεs.....χαχαχαχαχαχα!!!

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Christos_Tz said:

και που θα βρω τωρα εγω καρπουζια να σκιζω με την χατζαρα???????????????....χαχαχαχαχαχα!!!

:classic_tongue::classic_tongue::classic_tongue:Καλα πως λεγεται αυτο δεν θυμασαι να το κανεις αναζητηση να το βρεις???

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Christos_Tz said:

και που θα βρω τωρα εγω καρπουζια να σκιζω με την χατζαρα???????????????....χαχαχαχαχαχα!!!

https://liteapks.com/?s=fruit+Ninja

Δεν ξέρω αν είναι οκ το σαιτ ,εγώ από δω κατεβάζω εφαρμογές.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, s_nova said:

:classic_tongue::classic_tongue::classic_tongue:Καλα πως λεγεται αυτο δεν θυμασαι να το κα εις αναζητηση να το βρεις???

fruit Ninja λεγετε nova..απλα δεν το θελω απο ggogle play....το θελω modded app unlimited coins απο γκουχ γκουχ σαιτ....να μην εχω περιορισμουs και διαφημισειs...δεν ειμαι και εγω ιδιαιτερα παιχνιδακιαs μωρε..εχω περασει 5-6 που μου αρεσουν..και θελω να περασω και τα mame32 επειδη ειματσε γενια arcade games στα ουφαδικα με τα 20δραχμα στο χερι....

2 minutes ago, aristidis540 said:

https://liteapks.com/?s=fruit+Ninja

Δεν ξέρω αν είναι οκ το σαιτ ,εγώ από δω κατεβάζω εφαρμογές.

θα τα δοκιμασω και τα 2 app..εστω και ενα απο τα δυο να κανει σωστα την εγκαταστση θα ειμαι οκ...σε ενημερωνω....

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Εσκασε απαντηση απο πανω ο Aristidis540 καταλαβαινεις οτι το εχει παει σε αλλο gaming επιπεδο...:classic_tongue::classic_tongue::classic_tongue:

Το X6 Pro φοραει   GPU καινουργιας γενιας 6 πυρηνων στα 1400 mHz  αμαν.... Καλο κολλημα :classic_laugh:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Just now, s_nova said:

Εσκασε απαντηση απο πανω ο Aristidis540 καταλαβαινεις οτι το εχει παει σε αλλο gaming επιπεδο...:classic_tongue::classic_tongue::classic_tongue:

Τα μόνα παιχνίδια που παίζω είναι πόκερ και κάνα φρούτο έτσι για χαβαλέ 🙂,γράφω ότι κατεβάζω εφαρμογές από εκεί.

Θα μου πεις γιατί πήρες τέτοιο κινητό.... Μου αρέσει η ταχύτητα και το προηγούμενο άρχισε να μου κάνει κολλήματα στο ζόρι.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα εχεις θεματα εδω καθολου οι Core του επεξεργαστη ειναι ολοι καινουργοι δηλαδη και επεξεργαστης και καρτα γραφικων ειναι Νοεμβριος του 2023....Κατηγοριας Flagship τουμπανο Ολε:classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...