Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 ώρες πριν, s_nova said:

 

Bt update.

spacer.png

 

 

 

spacer.png

 

spacer.png

..δεν μου βγαζει κατι...υπαρχει τροποs χειροκινητα να την κανω..?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Christos_Tz said:

..δεν μου βγαζει κατι...υπαρχει τροποs χειροκινητα να την κανω..?

Θα στο βγαλει καποια στιγμη .

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, dimitrisarta said:

 

 

23 ώρες πριν, s_nova said:

Για πηγαινε στις ρυθμισεις και βαλε προτεινομενο μεχρι 4G οχι 5G να δεις εαν συνεχιζει .Οτι αλλο θες ρωτα...

Κανε δοκιμες βαλτο πχ.ετσι:

spacer.png

Λοιπόν s_nova το έκανα αυτό που μου είπες. Το γύρισα στο 4g. Μέχρι στιγμής μια μέρα τωρα δεν μου το ξαναεκανε.

Τι λες να συμβαίνει; Λες απο εδώ και πέρα να το έχω μόνιμα στο 4g; Πάει το 5g λες; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω;

Edited by dimitrisarta
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, dimitrisarta said:

 

Λοιπόν s_nova το έκανα αυτό που μου είπες. Το γύρισα στο 4g. Μέχρι στιγμής μια μέρα τωρα δεν μου το ξαναεκανε.

Τι λες να συμβαίνει; Λες απο εδώ και πέρα να το έχω μόνιμα στο 4g; Πάει το 5g λες; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω;

Δεν εχει προβλημα το 5G απλα δεν γινεται να το εχεις εκει απο την αποψη οτι η Vodafone  σε καποια απο τις καρτες η συμβολαια που εχει γιατι εχει διαφορα εχει καποιες μη-συμβατες ρυθμισεις οταν γινεται αλλαγη κυψελης σε κατασταση 5G σε καινουργιες συσκευες οπως ειναι πχ.το X6 Pro κτλ. .Αυτο θα διορθωθει σε ανυποπτο χρονο στην πορεια. Μη σε αγχωνει αυτο λοιπον παιξε σε 4G και στην πορεια μετα απο κανα -δυο μηνες θα διορθωθει πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, s_nova said:

Δεν εχει προβλημα το 5G απλα δεν γινεται να το εχεις εκει απο την αποψη οτι η Vodafone  σε καποια απο τις καρτες η συμβολαια που εχει γιατι εχει διαφορα εχει καποιες μη-συμβατες ρυθμισεις οταν γινεται αλλαγη κυψελης σε κατασταση 5G σε καινουργιες συσκευες οπως ειναι πχ.το X6 Pro κτλ. .Αυτο θα διορθωθει σε ανυποπτο χρονο στην πορεια. Μη σε αγχωνει αυτο λοιπον παιξε σε 4G και στην πορεια μετα απο κανα -δυο μηνες θα διορθωθει πιστευω...

Αν ζητήσω καινούργια κάρτα λες να διορθωθεί το πρόβλημα; Αυτήν την κάρτα που έχω δεν την έχω καιρό, περίπου 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, dimitrisarta said:

Αν ζητήσω καινούργια κάρτα λες να διορθωθεί το πρόβλημα; Αυτήν την κάρτα που έχω δεν την έχω καιρό, περίπου 6 μήνες.

Κοιτα....

Δεν γνωριζεις εαν η καρτα που λες οτι ειναι 6μηνου ειναι οντως καινουργια  μπορει να ειναι 2 ετων και να την ειχαν αποθεμα . Ποτε μια εταιρια δεν λεει την αληθεια  σε ενα πελατη .Μια εταιρια δεν την νοιαζει εαν ο πελατης εχει παλια σιμ και τρωει στη μαπα συνεχεια Ε η επισης καταρεει το .σημα.

Δυστυχως για να απαιτησεις καρτα σιμ του 2024 πρεπει να εχεις τα καταλληλα επιχειρηματα η ακομα χειροτερα να κανεις φασαρια  στο καταστημα.

Η να τυχεις σε υπαλληλο Αγγελο να μην ειναι κοινωνιο-μανιακος.:classic_laugh:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Πως μετσμορφωθηκε η "μετρια" αυτονομια σε οχι απλα καλη αλλα  "κορυφαια" για το poco X6 Pro..

Και οταν λεω κορυφαια αναφερομαι σε 8-9 ωρες σοτ απο 4-5. Ωρες σοτ.

1) . Αλλαγη φορτιστη απο 67 σε  33 watt.'Χρησιμοποιω τον φορτιστη απο το ταμπλετ xiaomi pad 6 (33w).

2). Μερικες εφαρμογες σε περιορισμο παρασκηνιου και απενεργοποιηση ειδοποιησεων.(Βαζουμε οχι) . Κραταμε παρατεταμενα καθε εικονιδιο απο τις παρακατω εφαρμογες βγαινει το μενου μπαινουμε και κανουμε τις δυο ενεργειες   οπως δειχνει η παρακατω εικονα με τα βελακια 

Ηχογραφηση

Καμερα

Συλλογη

Ημερολογιο

Google drive

Google tv

Google one

Files Απο την Google

Ευρεση συσκευης

google play store

Game center

Poco community

Instagram

Προσοχη : Δεν βαζουμε αλλες εφαρμογες σε περιορισμο παρασκηνιου  περα απο τις παραπανω γιατι θα υπαρξουν "αντιθετα" αποτελεσματα" δηλαδη απωλεια μπαταριας.

3)  . Επιλ.προγραμματιστων.

Μεγεθος προσωρινης μνημης καταγραφης ----> 4Mb

Επιλογη επιπεδου αρχειου καταγραφης ----> Off.

4). Ρυθμισεις/μπαταρια/ προστασια μπαταριας (κανονικη φορτιση μεχρι 100%)

5) . Τοποθεσια.

Επιτρεπω μονο αυτα(τα  τρια παρακατω  , ο καιρος ειναι εφαρμογη της samsung οχι της xiaomi).

 

Reboot και ολα καλως:classic_tongue:

Παραδειγματα:

Με την παραπανω σειρα  εκτος του πρωτου , 2-3-4-5.

spacer.png

spacer.png

 

 

spacer.png

spacer.png

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kostasw said:

Patch Ιουλίου 191mb 1.0.10.0 έκανε εμφάνιση σήμερα 

.τι χωρα προελευσηs εχειs βαλει για να σου ερθει..?..δοκιμασα Αγγλια και Ιταλια αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Christos_Tz said:

.τι χωρα προελευσηs εχειs βαλει για να σου ερθει..?..δοκιμασα Αγγλια και Ιταλια αλλα τιποτα...

Ειναι global δεν ειναι EU.

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2024 at 5:23 ΜΜ, s_nova said:

Πως μετσμορφωθηκε η "μετρια" αυτονομια σε οχι απλα καλη αλλα  "κορυφαια" για το poco X6 Pro..

Και οταν λεω κορυφαια αναφερομαι σε 8-9 ωρες σοτ απο 4-5. Ωρες σοτ.

1) . Αλλαγη φορτιστη απο 67 σε  33 watt.'Χρησιμοποιω τον φορτιστη απο το ταμπλετ xiaomi pad 6 (33w).

2). Μερικες εφαρμογες σε περιορισμο παρασκηνιου και απενεργοποιηση ειδοποιησεων.(Βαζουμε οχι) . Κραταμε παρατεταμενα καθε εικονιδιο απο τις παρακατω εφαρμογες βγαινει το μενου μπαινουμε και κανουμε τις δυο ενεργειες   οπως δειχνει η παρακατω εικονα με τα βελακια 

Ηχογραφηση

Καμερα

Συλλογη

Ημερολογιο

Google drive

Google tv

Google one

Files Απο την Google

Ευρεση συσκευης

google play store

Game center

Poco community

Instagram

Δεν δουλευω chrome(απενεργοποιηση) δουλευω οπερα.

Προσοχη : Δεν βαζουμε αλλες εφαρμογες σε περιορισμο παρασκηνιου  περα απο τις παραπανω γιατι θα υπαρξουν "αντιθετα" αποτελεσματα" δηλαδη απωλεια μπαταριας.

3)  . Επιλ.προγραμματιστων.

Μεγεθος προσωρινης μνημης καταγραφης ----> 4Mb

Επιλογη επιπεδου αρχειου καταγραφης ----> Off.

4). Ρυθμισεις/μπαταρια/ προστασια μπαταριας (κανονικη φορτιση μεχρι 100%)

5) . Τοποθεσια.

Επιτρεπω μονο αυτα(τα  τρια παρακατω  , ο καιρος ειναι εφαρμογη της samsung οχι της xiaomi).

 

Reboot και ολα καλως:classic_tongue:

Παραδειγματα:

Με την παραπανω σειρα  εκτος του πρωτου , 2-3-4-5.

spacer.png

spacer.png

 

spacer.png

spacer.png

Ισχύουν και για άλλα xiaomi οι ρυθμίσεις; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tiniakos said:

Ισχύουν και για άλλα xiaomi οι ρυθμίσεις; 

Συμφορουμίτη, κάνε τα παραπάνω αλλά μην απογοητευτείς αν δεν δείς 9ώρες SoT, όπως υποστηρίζει ο άλλος συμφορουμίτης. Γιατί με τα παραπάνω δεν διπλασιάζεται το SoT σε καμία συσκευή.

Για παράδειγμα θυμάμαι ένα τύπο παλιότερα που έλεγε ότι έβγαζε 10 ωρες SoT με ένα Samsung Note 10+ και κοίτα πχ τι χρήση έκανε.

Κοινώς 2ώρες social media, 1.5 ώρα youtube και 1 ώρα μουσική.

Και μιλάμε για συσκευή χωρίς 5G και 120hz όπως το Poco X6 pro.

1283335929_EAC7BAF6-00C1-4682-A4FD-8A87962F47BE.thumb.png.181a03088ea8118265702cec0fad9f20.png 656267669_16EB1957-275E-4334-86B7-A31E79DD3994.png.9150891c0cd54d93503e61e06a0bbc33.png

Προφανώς και ορισμένα πράγματα βοηθάνε όπως να περιορίσεις τις εφαρμογές στο παρασκήνιο, να δουλεύεις περισσότερο Wifi( ή 4G αντί για 5G σε δεδομένα), να έχεις χαμηλή φωτεινότητα, να έχεις μόνιμα 60 HZ κλπ, αλλά δεν μπορούν να γίνουν θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δε γίνονται θαύματα σε αυτόν τον τομέα. 

Με το Xiaomi 14 Ultra που έχω φουλ φωτεινότητα και όλα ανοικτά δεν περιμένω βελτίωση μεγάλη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο εμενα, οσο αφορα το το update Ιουλιου παραμεινετε στο 1.0.9.0 ...απο τοτε που το εγκατεστησα μου φανηκε οτι "πινει" την μπαταρια πιο πολυ! Και ας εχω αφαιρεσει ολο το bloatware και εχοντας βαλει αρκετες εφαρμογες να μην τρεχουν στο παρασκηνιο.

Τυχον παρατηρησεις, δεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα φιλμ προστασίας, όχι τζάμι, δοκιμασμένο που να μην είναι επιρρεπές στις δαχτυλιές έχουμε;; Ιδανικά, ένα σαν αυτό που φοράει το κινητό όταν το αγοράζουμε. Τον πρώτο μήνα γρατζουνίστηκε λίγο η ζελατίνα που φορούσε και πήρα 3-4 διαφορετικές από aliexpress και είναι όλες χάλια... πρώτον, όλα τα φιλμ στο ali είναι hydrogel, μαλακό υλικό και χαλάνε εύκολα και δεύτερον, στο μεν ματ hydrogel μου ξέφτισε η ματ επίστρωση και επίσης επηρέαζε και τη φωτεινότητα και τα δε γυαλιστερά είναι υπερβολικά γυαλιστερά σαν καθρέπτης και ό,τι χειρότερο για δαχτυλιές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ψάχνω θήκη η οποία να μην προεξέχει καθόλου από την οθόνη, να είναι εντελώς φλατ η ακόμα και πιο κοντή από το κινητό, λόγος γιατί το δουλεύω με swipes και ενοχλούν όσες έχω δοκιμάσει, έχει δει κανείς καμιά να προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, element21 said:

Παιδιά εγώ ψάχνω θήκη η οποία να μην προεξέχει καθόλου από την οθόνη, να είναι εντελώς φλατ η ακόμα και πιο κοντή από το κινητό, λόγος γιατί το δουλεύω με swipes και ενοχλούν όσες έχω δοκιμάσει, έχει δει κανείς καμιά να προτείνει?

Αρκετα ικανοποιημενοs με την συγκεγκριμενη...καθετε φλατ με την οθονη.....πολυ καλο πιασιμο στο χερι και αγκαλιαζει αρκετα σφιχτα το σωμα του κινητου...και δεν ειναι τουβλο κουμουτσα σε παχοs...πιστευω θα εισαι οκ....

https://www.aliexpress.com/item/1005006333186121.html?spm=a2g0o.home.0.0.650c76dbIjymCZ&mp=1

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, element21 said:

Παιδιά εγώ ψάχνω θήκη η οποία να μην προεξέχει καθόλου από την οθόνη, να είναι εντελώς φλατ η ακόμα και πιο κοντή από το κινητό, λόγος γιατί το δουλεύω με swipes και ενοχλούν όσες έχω δοκιμάσει, έχει δει κανείς καμιά να προτείνει?

Δες και κάτι τέτοιο: https://www.aliexpress.com/item/1005007092898138.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.197.21ef1802u2WMIN

Φαίνεται λιγότερο ασφαλής από τις γνωστές θήκες, αλλά είχα μια παρόμοια στο mi a3 και με είχε βολέψει πολύ με τα swipes και μου είχε πέσει και 5-10 φορές το κινητό από χαμηλό ύψος χωρίς προβλήματα.

Μπορείς να ψάξεις στο ali "poco x6 pro frameless", υπάρχουν 3-4 διαφορετικές

Link to comment
Share on other sites

Φουλ βελτιστοποιηση για Dimensity 8300 Ultra οι παρακατω εκδοσεις:

Google Chrome 128.0.6613.100

VLC media player 3.5.4.

Edit:

Για μαυρο θεμα στο chrome γραφουμε επανω 

 

chrome://flags

μπαινουμε και γραφουμε:

#enable-force-dark

Μπαινουμε και το κανουμε enableb

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, s_nova said:

Φουλ βελτιστοποιηση για Dimensity 8300 Ultra οι παρακατω εκδοσεις:

Google Chrome 128.0.6613.100

VLC media player 3.5.4.

Edit:

Για μαυρο θεμα στο chrome γραφουμε επανω 

 

chrome://flags

μπαινουμε και γραφουμε:

#enable-force-dark

Μπαινουμε και το κανουμε enableb

 

Δυνατό post!! Ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Ή εγώ έχω χαζέψει ή γέρασα!
Που βρίσκουμε βρε παιδιά το μενού για να αλλάξουμε το PIN στην δεύτερη SIM?

 

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, dragon11 said:

Καλημέρα με ενδιαφέρει να μου πείτε τις γνώμες σας για το πώς τα πάει σε σήμα τηλεφώνου , δεδομένων και το GPS.

Ισως το καλύτερο τηλέφωνο που κυκλοφορεί σε δύναμη σήματος κτλ.
Αν δεν έχεις δυνατό σήμα , δεδομένα και GPS με το POCO X6 Pro 5G, δεν θα έχεις με κανένα άλλο τηλέφωνο...

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...