Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε γράφει τίποτα για κάμερες...οπότε λογικά δεν έχει εκεί αναβάθμιση, αν είχε, πρώτο πρώτο θα το διαφήμιζαν

 

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μερικες πριν και μετα φωτογραφιες. Ουσιαστικη διαφορα δεν ειδα. Οχι οτι ειμαι και ο τυπος που θα κοιτουσε στο μικροσκοπιο ποση παραπανω φωτεινότητα εχουν τωρα το καθε pixel ξεχωριστα...

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες βίντεο τα ίδια.... Η μόνη αλλαγή είναι στην επεξεργασία φωτογραφίων εχουν πρόσθεση AI χαρακτηριστικα πολλά.. Αλλα ενδιαφέρον αλλα αδιάφορα... Καινούργια έκδοση one ui home γρήγορη και τα κινούμενα γραφικα ωραία.. Κατι μεταφράσεις δεν υπάρχει ελληνική γλώσσα ακόμα... Στης κλήσεις για απάντηση αντι της κυλίσεις προσθεσαν με ενα πάτημα.. Και το μεγάλο ερώτημα να δούμε πως θα παει και με την μπαταρία... 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Spirospe40 said:

Φωτογραφίες βίντεο τα ίδια.... Η μόνη αλλαγή είναι στην επεξεργασία φωτογραφίων εχουν πρόσθεση AI χαρακτηριστικα πολλά.. Αλλα ενδιαφέρον αλλα αδιάφορα... Καινούργια έκδοση one ui home γρήγορη και τα κινούμενα γραφικα ωραία.. Κατι μεταφράσεις δεν υπάρχει ελληνική γλώσσα ακόμα... Στης κλήσεις για απάντηση αντι της κυλίσεις προσθεσαν με ενα πάτημα.. Και το μεγάλο ερώτημα να δούμε πως θα παει και με την μπαταρία... 

Αναβάθμιση σε φώτο-βίντεο και γρηγορότερη λειτουργία shutter με σωστή επεξεργασία να μη βγαίνουν κουνημένες περιμέναμε.. Χαρταετό πάλι... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έκανα και εγώ την αναβάθμιση με επίπεδο ασφαλείας Αυγούστου έλεος Samsung, η Κορέα πήρε Σεπτεμβρίου και εμείς ακόμα Αυγούστου, δεν παρατηρώ καμία διαφορά ούτε στις φωτογραφίες ούτε στο Video παρά μόνο πολύ πιο smooth τα animation του OneUI.

Κοινός τρίχες κατσαρές.....

Ήθελα να ήξερα 3 ολόκληρα GB ενημέρωση και δεν αναβάθμισαν τις κάμερες απλά τραγική.......

 

Screenshot_20240909_120814_Software update.jpg

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

ΑΙ, επεξεργασία κλπ....

Σου λεει, βγάλε εσύ τις φωτό και ο,τι δεν σου αρέσει το φτιάχνεις με τα εργαλεία που σου δίνω. Που να φτιάχνω αλγόριθμους τώρα....από το S25 οι μεγάλες αλλαγές! Αααααχχχχχ Κούλα

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια. Τίποτα το ιδιαίτερο. Να δούμε τουλάχιστον από αυτονομία τι λέει....

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι 3giga για να έχουμε επεξεργασία στις φώτο μόνο θέλω να δω νυχτερινές λήψεις και βίντεο που είναι full θόρυβο.... πάλι απογοήτευση...βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

πιστευε κανενας οτι 3 μηνες πριν την ανακοινωση νεου μοντελου θα εδιναν σημαντικες ενημερωσεις;;;γιατι;;;για να καψουν το επομενο;;;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lagoudakis said:

πιστευε κανενας οτι 3 μηνες πριν την ανακοινωση νεου μοντελου θα εδιναν σημαντικες ενημερωσεις;;;γιατι;;;για να καψουν το επομενο;;;;

Και πέρσι πάντως μια χαρά είχαν δώσει σημαντική ενημέρωση τον Αύγουστο. Που στο s23 ultra ειχε διορθώσει αρκετά πράγματα ιδιαίτερα στην κάμερα. Περιμέναμε κατι αντίστοιχο και φέτος... 

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο για αντιπερισπασμο στην Apple  το κανει ετσι γραφετε και στους xda παρα για το επερχομενο S25 εκεινο που θαθελα να ρωτησω ειναι γιατι μας φορτωνει η αναβαθμιση ενα σωρο γλωσσες ( TTS Hindi voice , TTS Mexican Spanish voice, TTS Polish voice  και αλλες )οι οποιες οσο και να μην ενοχλουν ξεπερνουν τα 600 MB ξερει καποιος το λογο..??

Link to comment
Share on other sites

Καποια βλακεια εκανα και δεν μπορω να βαλω live wallpaper απο το τικ τοκ. Εχεις κανεις ιδεα? 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας . Όπως προείπα έχω το κορεατικό μοντέλο με την ηχογράφηση κλήσεων και το ραδιόφωνο. Έχω όμως το εξής (οχι πρόβλημα ακριβώς αλλά απορία ) , αν πάτε στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου πάνω πάνω στο Samsung account έχει ένα πεδίο που γράφει μέρη ή τοποθεσίες . Εκεί λοιπόν σας έχει επιλογή να προσθέσετε και το μέρος που θέλετε μέσω χάρτη. Τώρα σε μένα προφανώς επειδή είναι το κορεατικό ; Μου βγάζει τους Kakao charts μόνο που είναι ασιατικοί αρα δεν μπορω να προσθέσω Ελλάδα . Εσείς που έχετε το ελληνικό εκεί σας βγάζει google maps ?? Δεν έχει καμία σημασία απλά είναι μια λεπτομέρεια . 
οποιος το κοιτάξει ας μου πει σας παρακαλώ. 
Τωρα εντυπώσεις από την μεγάλη αναβάθμιση θα έλεγα πως μόνο ΑΙ και τίποτα άλλο. Και αυτό πάλι οχι σε σχέση με τα γλωσσικά βοηθήματα της ΑΙ καθώς ελληνικά δεν παίζουν πουθενά κλασικά . 

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stiflerakos said:

Θα ήθελα τα φώτα σας . Όπως προείπα έχω το κορεατικό μοντέλο με την ηχογράφηση κλήσεων και το ραδιόφωνο. Έχω όμως το εξής (οχι πρόβλημα ακριβώς αλλά απορία ) , αν πάτε στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου πάνω πάνω στο Samsung account έχει ένα πεδίο που γράφει μέρη ή τοποθεσίες . Εκεί λοιπόν σας έχει επιλογή να προσθέσετε και το μέρος που θέλετε μέσω χάρτη. Τώρα σε μένα προφανώς επειδή είναι το κορεατικό ; Μου βγάζει τους Kakao charts μόνο που είναι ασιατικοί αρα δεν μπορω να προσθέσω Ελλάδα . Εσείς που έχετε το ελληνικό εκεί σας βγάζει google maps ?? Δεν έχει καμία σημασία απλά είναι μια λεπτομέρεια . 
οποιος το κοιτάξει ας μου πει σας παρακαλώ. 

Βγάζει κανονικά τους Google Maps.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris1090T said:

Και πέρσι πάντως μια χαρά είχαν δώσει σημαντική ενημέρωση τον Αύγουστο. Που στο s23 ultra ειχε διορθώσει αρκετά πράγματα ιδιαίτερα στην κάμερα. Περιμέναμε κατι αντίστοιχο και φέτος... 

δεν ξερω γιατι πηρα το 23 τον αυγουστο....τοση διαφορα ειχε;;

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα κάρο μεταφράσεις χωρίς ελληνικά, αναβαθμίσεις σε Samsung browser Kai Samsung notes(πάντα δούλευα το google keep)όπου δεν χρησιμοποιώ και τα έχω βγάλει,και κάμερες τίποτα,,εντομεταξυ ως φωτογράφος, μεγάλη ντροπή θεωρώ τα ai για την τέχνη της φωτογραφίας,η αρχή του τέλους...πολύ ωραία τα animations,και οι ευκολίες στο my files,,,αυτά.

Update:Η έκδοση της κάμερας άλλαξε.

Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, lagouko said:

αναβαθμίσεις σε Samsung browser όπου δεν χρησιμοποιώ και τα έχω βγάλει,

Εσύ χάνεις να ξέρεις....😇

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lagoudakis said:

δεν ξερω γιατι πηρα το 23 τον αυγουστο....τοση διαφορα ειχε;;

 

Ναι στην φωτογραφία, φαινόταν η διαφορά. Αν κοιτάξει στο θέμα του S23Ultra εκεινες τις ημερομηνίες θα δεις πυ το σχολιάζουν

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, lagoudakis said:

πιστευε κανενας οτι 3 μηνες πριν την ανακοινωση νεου μοντελου θα εδιναν σημαντικες ενημερωσεις;;;γιατι;;;για να καψουν το επομενο;;;;

Το επόμενο διάβασα στο gsmarena ότι η κάμερα 3χ θα μείνει ίδια . Το ίδιο και το 5χ. Μόνο η ultrawide θα αλλάξει. 

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα εγώ δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα, μη προσπεράσετε τη σκέψη μου..

1) Πώς γίνεται στο redmi note 13 pro plus που έχει 200 κάμερα να διαφημίζουν το 4χ ψηφιακό ζουμ που μπορεί να προσφέρει..

2) Πως γίνεται ο 200αρις τηλεφακός στο 3χ, να προσφέρει επίσης 100χ ζουμ (αν ήταν στο 1χ θα πρόσφερε 70χ φαντάζομαι) , στο VIVO X100 ULTRA....

3) Πως γίνεται η 64αρα στο 3χ , του ONEPLUS 12 να προσφέρει επίσης 100x ζουμ ...

....

Θέλω να καταλήξω στο γιατί η κάμερα του S21/S22 ULTRA 108mp δεν μπορούσε να προσφέρει 3χ ψηφιακό ζουμ, και γιατί επίσης οι 200αρες των S23/S24 ULTRA, δεν μπορούν επίσης να προσφέρουν 3x ψηφιακό ζουμ!!

Ο τηλεφακός 3x στα 10 megapixel , είναι άχρηστος όταν έχεις τόσο μεγάλο αισθητήρα στη βασική κάμερα, από εποχές s21 ultra..

Και άντε πες ο 108 δεν προσφέρει καλό ζουμ 3χ σε σχέση με 2χ. Ο 200αρης όμως ???

Είναι σαν να σου λέει ότι βάλαμε έναν 200αρη αλλα είναι άχρηστος άμα ζουμαρεις κάτι ψηφιακά στα 3χ ! 

Samsung galaxy note 20 ultra ! Είμαστε σοβαροί????

ΕΙχα s21 ultra, μετά το 23 ultra για ενάμιση χρόνο, και τώρα έχω το 24 ultra. Μου λείπει το 10x zoom στο 23, είναι πολύ καλύτερο στα μακρινά ζουμ ( 10 -30-50χ ζουμ). Ακόμα υπάρχει διαφορά αναμεσα στο 9.9χ vs 10x ζουμ . Το s24 ultra έχει  καλύτερο απογευματινό / νυχτερινό ζουμ, άντε πες οκ. 

Αλλα όντως μου ήρθε φλασια τώρα. Το note 20 ultra, είναι το πιο σωστό ως προς τις κάμερες μοντέλο, σε σχέση και με τον ανταγωνισμό και με τα παραπάνω που ανέφερα. Αυτή τη μπαταρία να μην είχε μόνο, με βάση τα σχόλια που διάβαζα εκείνη την εποχή καθως δεν το είχα ποτέ εκείνο το μοντέλο. 

 

Edited by EricssonyFan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μετα την ενημέρωση έχω χάσει την μεταφραση google -που είχε και τα ελληνικα- στο s pen command.Πως την επαναφερω;Έχω επιλεξει στο πληκτρολογιο samsung  στη μετάφραση,μεταφραση google,  έχω κάνει επαννεκινηση αλλά τιποτε.Καποια ιδεα?

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά από reboot μου έχει συνέχεια στο background να τρέχει ένα "search engine selector" φαίνεται στα πρόσφατα στις διεργασίες που τρέχουν.. Μετά την ενημέρωση αυτό. Τι σκατά είναι πάλι αυτό..?! 

Πρώτες εντυπώσεις από μπαταρία άψογες 2 ώρες οθόνη ήδη με 11 αναμονή και 80% μπαταρίας ακόμα.. Όλα στο φουλ από ανάλυση οθόνης refresh κλπ.. Σε 8ωρο ύπνου κατανάλωση μόλις 4% άρα σωστά όσο δείχνει το Battery guru 0.5-0.6% idle drain.. Και μικρότερη θερμοκρασία κατά τη χρήση.. 

Screenshot_20240910_130551_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...