Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 15/2/2024 at 8:16 ΜΜ, Gorge said:

 

Και σε μένα ήρθε τώρα την περνάω... 

20240223_113355.jpg

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε ο κορεσμός χρωμάτων όπως πολλοί ήθελαν, χαρείτε το κι αφήστε αυτούς που δε βρίσκουν να το πάρουν κοψοχρονια να βράζουν και να ανακαλύπτουν προβλήματα! 🤗

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Να πω τις πρώτες εντυπώσεις. 

Είναι αυτό που είπε παραπάνω ένας φίλος ότι τρελή διαφορά στα χρώματα δεν είδα και έπρεπε να πάω τέρμα το κουμπί για το ζωντανά χρώματα τότε ναι είδα αρκετή διαφορά. 

Για την κάμερα σταμάτησε να κοπιάζει όταν αλλάζει φακό (ή το κάνει ανεπαίσθητα) και επίσης δεν χαλάει τα χρώματα στο zoom in Και στο zoom out. 

Αυτά προς το παρόν. 

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάνει κάποιος χειροκίνητα την ενημέρωση συστήματος google play σε 1 Ιανουαρίου 2024;Πίστευα με το update ότι θα ξεκολλήσει αλλά ακόμα λέει 1 Ιουλίου 2023.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και γω,τώρα κατεβάζω την ενημέρωση.Παμε ρε Sammy. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Rospy7 said:

Παιδιά έχει κάνει κάποιος χειροκίνητα την ενημέρωση συστήματος google play σε 1 Ιανουαρίου 2024;Πίστευα με το update ότι θα ξεκολλήσει αλλά ακόμα λέει 1 Ιουλίου 2023.

Ναι είναι κολλημένο στον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Rospy7 said:

Λέει κάτι που δεν ισχύει?

Ο άνθρωπος παραθέτει και φωτογραφίες... Τους κόκκους στην οθόνη δεν τους βλέπεις?

1 hour ago, godjet1 said:

Λοιπόν να βάλουμε όλοι από 10€ να πάρουμε ένα s24 στο φιλο με το s23 μπας και ηρεμήσει να ψάχνει τα "προβλήματα"και και να σταματήσει να επαναλαμβανει ποσο δικαιωμένος είναι που δεν αγόρασε το καινούργιο 

Έχω χρήματα να αγοράσω δεν έχω ανάγκη  τα χρήματα κανενός… Εγώ δεν ψάχνω κανένα πρόβλημα διαβάζω πράγματα που γράφουν οι ίδιοι οι κατοχοι της συσκευής!

Μπράβο πάντως πολύ έξυπνο το Ποστ εύγε

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δει κάποιος αν όταν το βάζεις σε ξεκούραστα μάτια ή και σε προσαμοσμένο τόνο, χάνεται η ρύθμιση για έντονη οθόνη 

Θυμάμαι στο s21 όταν το έβαζα σε ξεκουραστα μάτια, παρέμενε έντονη η οθόνη,  εδώ χάνεται 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Konstantine73 said:

Λέει κάτι που δεν ισχύει?

Ο άνθρωπος παραθέτει και φωτογραφίες... Τους κόκκους στην οθόνη δεν τους βλέπεις?

Η αλήθεια είναι ότι ισχύει κ το καταλαβαίνεις σε χαμηλό φωτισμό όπως κ εγώ το διαπίστωσα από τον φίλο τον Κώστα πως να το ελέγξω.  Υπάρχει ένα δίκιο, σε αυτό το χρηματικό ποσό δεν δικαιολογείται να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα κ γι αυτό το παλικάρι φόρτωσε τόσο από νεύρα κ το έγραψε με θυμό στο insomnia. Απλά εγώ δεν το έχω σε τόσο χαμηλό φωτισμό κ δεν με ενοχλεί,  ΆΛΛΑ δεν σημαίνει ότι είναι κ σωστό. Πιστεύω πάντως ότι το θέμα αυτό δεν θα το αφήσει έτσι η samsung κ θα το διορθώσει.  Σαν συσκευή πάντως είναι πάρα πολύ καλή. 

Edited by challenge143
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Konstantine73 said:

 

Έχω χρήματα να αγοράσω δεν έχω ανάγκη  τα χρήματα κανενός… Εγώ δεν ψάχνω κανένα πρόβλημα διαβάζω πράγματα που γράφουν οι ίδιοι οι κατοχοι της συσκευής!

Μπράβο πάντως πολύ έξυπνο το Ποστ εύγε

Φίλε μου ζητώ συγνώμη άν ακούγεται ειρωνικό αλλά ειλικρινά λίγο το κούρασες το ζήτημα.. Η συσκευή είναι μία χαρά άσε μας να τη χαρούμε και ασχολήσου με το δικό σου κινητό , και εγώ δεν βρήκα λόγο να αναβάθμισω το s8 ultra tablet αλλά δεν ασχολούμαι όλη την ώρα με το 9 για να νιώθω καλύτερα που δεν το πήρα..

Έτσι είναι η τεχνολογία δεν μπορούμε να τρέχουμε πίσω από κάθε καινούργιο μοντέλο απλά όμως κουράζει τους υπόλοιπους κάτοχους της φετινής συσκευής εντελώς φιλικά.

 

Edited by godjet1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη γρήγορη  εικόνα μετά το πρώτο Update σε μια βόλτα που έκανα και δοκίμασα Φωτογραφίες - Videos

1) το βίντεο έχει βελτιωθεί σε πολύ μεγάλο επίπεδο σε zoom in-out και όταν εναλλάσσονται οι φακοί κουνάει η εικόνα σε πολύ μικρό βαθμό καμία σχέση όπως ήταν πριν από το update. Πραγματικά αν ή Samsung έβγαζε την συσκευή out of the box με αυτό το update δεν θα χρειαζόταν καν να πάω και να γκρινιάζω στο Service για το Video.

2) είδα μια μικρή βελτίωση στις φωτογραφίες στο 10x και 30x, καλύτερη ευκρίνεια και καλύτερα χρώματα.

3) η οθόνη ζωντάνεψε όπως το πρώην  Note20 Ultra που είχα, τα χρώματα πλέον είναι ζωηρά και σαφώς καλύτερα στο μάτι .

4) βλέπω επίσης και η μπαταρία κατεβαίνει ποιο αργά για αυτό κρατάω βέβαια μικρό καλάθι είναι νωρίς.

Με στεναχωρεί που η Samsung μας δίνει μισοτελειωμένο λογισμικό beta testers φάση και δεν βγάζει την συσκευή όπως πρέπει να είναι από την αρχή χωρίς προβλήματα.

Συμπέρασμα βιασύνη,προχειρώτητα,τσαπατσουλιά  να βγάλει την σειρά S24 με ατελές λογισμικό για να κερδίσει χρόνο στις πωλήσεις, με ότι συνεπάγεται ο ντόρος με τα προβλήματα που είχε πριν το update.

Είμαι βέβαιος ότι σε μελλοντικό update θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο το Video στο zoom.

Θέλω να δοκιμάσω και τις νυχτερινές φωτογραφίες για να βγάλω ένα γενικό συμπέρασμα του update.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!

και κάτι τελευταίο το πρόβλημα με την οθόνη σε χαμηλό φωτισμό που φαίνονται κόκκοι (Grain) σε εμένα δεν υπάρχει εκτός αν αγοράσω μεγενθυτικο φακό δεν ξέρω.😀

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναβάθμιση...
https://www.youtube.com/watch?v=2-qyJP9Ww00
https://www.youtube.com/watch?v=gYl2YApf8CQ

Πηγαίνοντας Ρυθμίσεις > Οθόνη, θα πρέπει να είναι απενεργοποιημένη η επιλογή "Προσαρμόσιμος τόνος χρώματος" για να εμφανιστεί στην "Λειτουργία οθόνης" > "Έντονη" η επιλογή "Σύνθετες ρυθμίσεις" για να μετακινήσετε το ρυθμιστικό "Ζωντάνια χρωμάτων" ανάλογα τα γούστα σας (το κάτω είναι ο κορεσμός που προϋπήρχε με φυσικά χρώματα, το μεσαίο είναι ο κορεσμός σαν το S23 Ultra και το πάνω είναι ο κορεσμός σαν το S21 Ultra).

Υ.Γ. Σε μένα με THL δεν έχει έρθει ακόμα.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Ήταν που ήταν γρήγορο στο ξεκλείδωμα... τώρα αν παρατηρήσεις γίνεται αστραπιαία.... μετά την αναβάθμιση και στο βίντεο όλα πηγαίνουν ομαλά στα ζουμ που δοκίμασα...🔝🔝

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, xalaros said:

Σχετικά με την αναβάθμιση...https://www.youtube.com/watch?v=2-qyJP9Ww00

Σε μένα με THL δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Λογικα δε θα σου αργήσει ,σε Ins μου ηρθε πριν λιγο βεβαια ειναι 674 mb

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vwbestakos said:

Με στεναχωρεί που η Samsung μας δίνει μισοτελειωμένο λογισμικό beta testers φάση και δεν βγάζει την συσκευή όπως πρέπει να είναι από την αρχή χωρίς προβλήματα.

Συμπέρασμα βιασύνη,προχειρώτητα,τσαπατσουλιά  να βγάλει την σειρά S24 με ατελές λογισμικό για να κερδίσει χρόνο στις πωλήσεις, με ότι συνεπάγεται ο ντόρος με τα προβλήματα που είχε πριν το update.

Ρε συ και 1.000 ατομα να δοκιμασουν μια συσκευη-λογισμικο πριν βγει στην αγορα, καποια πραγματα θα ξεφυγουν. Αν τα επιαναν ολα στο testing δεν θα υπηρχε και λογος αναβαθμισεων. Ξερεις ποσα θα υπαρχουν ακομα που δεν εχουμε ανακαλυψει οι εκατομμυρια χρηστες που το δοκιμαζουμε ενα μηνα τωρα. Ασε που μπορει να βγει κατι αλλο που δεν υπηρχε πριν και απο σποντα χτυπησε στις αλλαγες που εκαναν. Μεσω του feedback των χρηστων βγαινουν οι περισσοτερες προτασεις για διορθωσεις.

Για μενα παντως μισοτελειωμενο λογισμικο δεν το λες αυτο που ειχε αρχικα μεσα.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, eddiedimitris said:

Λογικα δε θα σου αργήσει ,σε Ins μου ηρθε πριν λιγο βεβαια ειναι 674 mb

Έχεις δίκιο, μόλις ήρθε (674,40 MB) !!!

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω το ευχάριστο ότι το πήραμε όλοι μαζί ας ελπίσουμεμε να συνεχίσει έτσι νομίζω ότι έχει βελτιωθεί και η ευαισθησία στην οθόνη .

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, sakis88888 said:

Μπορεί να δει κάποιος αν όταν το βάζεις σε ξεκούραστα μάτια ή και σε προσαμοσμένο τόνο, χάνεται η ρύθμιση για έντονη οθόνη 

Θυμάμαι στο s21 όταν το έβαζα σε ξεκουραστα μάτια, παρέμενε έντονη η οθόνη,  εδώ χάνεται 

Χάνεται ναι

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sakis88888 said:

Μπορεί να δει κάποιος αν όταν το βάζεις σε ξεκούραστα μάτια ή και σε προσαμοσμένο τόνο, χάνεται η ρύθμιση για έντονη οθόνη 

Θυμάμαι στο s21 όταν το έβαζα σε ξεκουραστα μάτια, παρέμενε έντονη η οθόνη,  εδώ χάνεται 

Ακριβως την ιδια συμπεριφορα μην ανησυχεις και το S21U... και εδω s24u παραμενει εντονη αν αλλαξεις απενεργοποιουνται τα ξεκουραστα ματια και πρεπει να τα ξαναενεργοποιησεις ενοειτε οτι δεν χανετε τιποτε μονο οταν αλλαζεις απο εντονη σε φυσικη και το αντιθετο απενεργοποιει τα ξεκουραστα ματια και πρεπει να τα ξαναενεργοποιησεις

 

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, godjet1 said:

Φίλε μου ζητώ συγνώμη άν ακούγεται ειρωνικό αλλά ειλικρινά λίγο το κούρασες το ζήτημα.. Η συσκευή είναι μία χαρά άσε μας να τη χαρούμε και ασχολήσου με το δικό σου κινητό , και εγώ δεν βρήκα λόγο να αναβάθμισω το s8 ultra tablet αλλά δεν ασχολούμαι όλη την ώρα με το 9 για να νιώθω καλύτερα που δεν το πήρα..

Έτσι είναι η τεχνολογία δεν μπορούμε να τρέχουμε πίσω από κάθε καινούργιο μοντέλο απλά όμως κουράζει τους υπόλοιπους κάτοχους της φετινής συσκευής εντελώς φιλικά.

 

Τα forums ξέρεις δεν είναι μόνο για να χαϊδεύουμε τα αυτιά της κάθε εταιρείας και της κάθε συσκευής!

Είναι για να σχολιάζουμε τα τεκταινόμενα είτε θετικά είτε αρνητικά!

Τα φόρουμς λοιπόν λειτουργούν έτσι... Όποιος κουράζεται κάθεται να θαυμάζει απλά το κινητό του και δεν  διαβάζει τίποτα άλλο μόνο αυτά που έχει στο δικό του μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε ενα θορυβο για λιγο οταν αλλαζα απο 3 επι σε 5 επι το ζουμ της καμερας. Σαν ανεπαισθητο κλικ...

 

Edited by thalassi
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη απεκτησε εξαιρετικο κορεσμο. Ακομα περισσοτερο απο το 23U. Ξεκαθαρα. Το εχω στο φουλ. Ειναι λιγο υπερβολικο αλλα μου αρεσει. Εκανα τεστ στο 100x ζουμ της φωτογραφιας. Μια βελτιωση στην σταθεροτητα της ληψης υπαρχει, αλλα παλι το αποτελεσμα ειναι ελαφρως χειροτερο απο το 23U. Λογικο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Konstantine73 said:

 

Τα φόρουμς λοιπόν λειτουργούν έτσι... Όποιος κουράζεται κάθεται να θαυμάζει απλά το κινητό του και δεν  διαβάζει τίποτα άλλο μόνο αυτά που έχει στο δικό του μυαλό!

Επίσης όποιος το έχει και δεν του αρέσει το ξεφορτώνεται ., αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι όποιος ΔΕΝ το έχει γιατι ασχολείται τόσο και επιμένει τόσο πολύ να γράφει σε ένα νήμα χωρίς να έχει προσωπική εμπειρία..

Σκέψου ενδεικτικά εγώ  να γκουγκλάρω όλη μέρα για προβλήματα που έχει το s 23 και να μπαίνω μετά στο νήμα και να τα ποστάρω. .πόσο περίεργο θα ήταν αυτό..

Δεν πήραμε χθες πρώτη φορά κινητό ξέρουμε από  μικροπροβλήματα και πράγματα που δεν τα προσέχουμε δεν μας αφορούν κιόλας..

οι πιο πολύ είμαστε ευχαριστημένοι εδώ μέσα ειδικά σε μία μέρα που έχουν λυθεί και αρκετά πράγματα που ενοχλούσαν νομίζω ότι είναι άκαιρο να συνεχίζεις να ποστάρεις ..φυσικά είναι δικαίωμά σου αλλά και μας δικαίωμά μας είναι να παρατηρήσουμε μία εμπάθεια ..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Rospy7 said:

Παιδιά έχει κάνει κάποιος χειροκίνητα την ενημέρωση συστήματος google play σε 1 Ιανουαρίου 2024;Πίστευα με το update ότι θα ξεκολλήσει αλλά ακόμα λέει 1 Ιουλίου 2023.

Εγώ το έχω κάνει χειροκίνητα...

 

Μια χαρά έγινε και λέει 1 Ιανουαρίου

 

Επίσης το update σε csc THL είναι μικρότερο από αυτά που διαβάζω για EUX

 

 

 

Screenshot_20240223_143635_Software update.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2024 at 12:22 ΠΜ, Kostas_Ts_86 said:

Στον 2ο χρόνο της εγγύησης ναι.

Καλησπέρα παιδιά κατέβασα & εγώ την ενημέρωση. Είχα πάντα ενεργό τον προσαρμόσιμο τόνο χρώματος και βλέπω μεγάλη διαφορά τώρα σε σχέση με πριν, ειδικά στο μπλε και φαίνεται ξεκάθαρα και στα logo εδώ του forum που είναι μπλε !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...