Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

28 minutes ago, kountoura said:

Παιδιά θα ρωτήσω ξανά γιατί η ερώτηση μου χάθηκε κάπου στο πρόβλημα κάμερας και στην χάλια οθόνη.. 

Έχει βρει κανείς πως γράφουμε "ζωντανό μήνυμα" gif με το spen όπως στα προηγούμενα μοντέλα? 

 

15 minutes ago, Andreaszel said:

Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο για το 24..δες εδώ...

https://www.reddit.com/r/samsung/comments/1afkqbe/live_message_on_s24u/?rdt=51274

 

https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-S/No-Live-Message-edge-panel-for-S24-Ultra/td-p/15444211

Ναι φαίνεται ότι (τουλάχιστον προς το παρόν?) δεν είναι συμβατή η εφαρμογή με το s24.

https://galaxystore.samsung.com/prepost/000004448343

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το circle to search στην αρχή δεν το πρόσεξα και δεν το θεώρησα και τόσο σημαντικό, αλλά τελικά είναι πολύ βολικό στην καθημερινότητα. Διαβάζεις ένα ξένο κείμενο και δεν ξέρεις μια λέξη; Μπαμ μπαμ, την ψάχνεις αμέσως. Επίσης, χθες δοκίμασα και το live translate σε κλήση. Δεν είναι τέλειο, αλλά ίσως βοηθήσει σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις.

 

Να πω και την αμαρτία μου, νόμιζα ότι θα μου έλειπε πάρα πολύ το face id, αλλά σε πολλές καθημερινές στιγμές το δάχτυλο είναι πολύ πιο βολικό. Δεν είχα φανταστεί πόσες φορές μέσα στη μέρα σήκωνα το τηλέφωνο από το γραφείο για να το φέρω σχεδόν μπροστά στη φάτσα μου ή ασυναίσθητα έγραφα το pin για να μην το σηκώνω. Τώρα απλά πατάω το δάχτυλο και βουαλά...

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, OverClocker said:

 

Πες τα βρε συ.

Έχω βαρεθεί να λέω απ την αρχή ότι τα ίδια λεγόντουσαν και πέρσι για οθονες κάμερες θερμανση κτλπ.

 

 

Όσο για τις κάμερες, αν είναι δυνατόν να μιλάμε για τεχνικό πρόβλημα όταν αυτό γίνεται τα τελευταία χρόνια απ όλες τις συσκευές σχεδόν με πολλαπλές κάμερες, άλλες λιγοτερο αλλες περισσότερο.

"Κακή" υλοποίηση softwaρικά, ας πούμε, Ναι, αλλά δεν είναι πρόβλημα τεχνικό. 

Τα iphone είναι πολύ μπροστά σε αυτό(γενικώς η apple κάνει πιο αργά τα animations/transitions) για να αποφεύγει τέτοια πράγματα.

Και στο S23u το ίδιο πράγμα γίνεται.

10+ σελίδες για αυτό το πράγμα πραγματικά χωρίς λόγο

Τελικά στο άλλαξαν; 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 4 μέρα κάτοχος του s24 και θέλω να πω πως είναι το ποιο ολοκληρωμένο κινητό πού έχω πιάσει στα χέρια μου. Τρομερή μπαταρία (καλύτερη από το s23 ultra) και απίστευτη οθόνη με τον ποιο ωραίο χρωματικό τόνο πού έχω δεί !! Εντελώς χάλια τα υπερκορεσμενα χρώματα. Ευτυχώς που το άλλαξαν. Από κει και πέρα ελπίζω να σταματήσουν να γεμίζουν οι σελίδες με το κλείστρο της κάμερας. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pereas7777 said:

Λοιπόν 4 μέρα κάτοχος του s24 και θέλω να πω πως είναι το ποιο ολοκληρωμένο κινητό πού έχω πιάσει στα χέρια μου. Τρομερή μπαταρία (καλύτερη από το s23 ultra) και απίστευτη οθόνη με τον ποιο ωραίο χρωματικό τόνο πού έχω δεί !! Εντελώς χάλια τα υπερκορεσμενα χρώματα. Ευτυχώς που το άλλαξαν. Από κει και πέρα ελπίζω να σταματήσουν να γεμίζουν οι σελίδες με το κλείστρο της κάμερας. 

Μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο και για την μπαταρία του δικού μου,  η οποία δυστυχώς μου φαίνεται ακόμα εφάμιλλη αν όχι ένα τσακ χειρότερη από το S23U. 😔

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pereas7777 said:

Λοιπόν 4 μέρα κάτοχος του s24 και θέλω να πω πως είναι το ποιο ολοκληρωμένο κινητό πού έχω πιάσει στα χέρια μου. Τρομερή μπαταρία (καλύτερη από το s23 ultra) και απίστευτη οθόνη με τον ποιο ωραίο χρωματικό τόνο πού έχω δεί !! Εντελώς χάλια τα υπερκορεσμενα χρώματα. Ευτυχώς που το άλλαξαν. Από κει και πέρα ελπίζω να σταματήσουν να γεμίζουν οι σελίδες με το κλείστρο της κάμερας. 

Καλορίζικο, να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς και μόνο καλά νέα να ακούς και να διαβάζεις από αυτό 

Τώρα βέβαια με αυτά που αναφέρεις θα πέσουν να σε φάνε, κατά κύριο λόγο οι μη έχοντες,  αλλά πήγαινες γυρεύοντας κι εσύ, ρίχνεις ξύδι στις πληγές  😆😆

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vastegial_74 said:

Τελικά στο άλλαξαν; 

Ακόμα δεν έχω συσκευή στα χέρια μου... αυτά που ξέρω είναι:

Ότι έχει εγκριθεί η αντικατάσταση και μέχρι τέλος αυτής της εβδομάδας θα μου έρθει η συσκευή στο σπίτι και ο λόγος καθυστέρησης είναι γραφειοκρατικό θέμα σε αποδείξεις, samsung protect, αγορά μέσω κάρτας κτλπ λόγο αντικατάστασης.

Πως κάτι τόσο απλό μπορεί να γίνει τόσο σύνθετο ακόμα δεν έχω καταλάβει... αύριο δεύτερη εβδομάδα πάμε.

 

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OverClocker said:

Ακόμα δεν έχω συσκευή στα χέρια μου... αυτά που ξέρω είναι:

Ότι έχει εγκριθεί η αντικατάσταση και μέχρι τέλος αυτής της εβδομάδας θα μου έρθει η συσκευή στο σπίτι και ο λόγος καθυστέρησης είναι γραφειοκρατικό θέμα σε αποδείξεις, samsung protect, αγορά μέσω κάρτας κτλπ λόγο αντικατάστασης.

Πως κάτι τόσο απλό μπορεί να γίνει τόσο σύνθετο ακόμα δεν έχω καταλάβει... αύριο δεύτερη εβδομάδα πάμε.

 

εγω πιστευω φιλε μου οτι θα σου φερουν φρεσκο πραμα και οχι σαν τα δικα μας ..τυχερεεεε..😁 αντε με το καλο να το χαρεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, zorbas100 said:

εγω πιστευω φιλε μου οτι θα σου φερουν φρεσκο πραμα και οχι σαν τα δικα μας ..τυχερεεεε..😁 αντε με το καλο να το χαρεις

χαχχα

εγώ σκέφτομαι μη μου φέρουν κανένα από αυτά που γύρισαν με τις χαλασμένες κάμερες, τουλάχιστο να έχει και καμιά μεμβράνη πάνω έτοιμη, μην μπλέκω να βάζω εγώ 😄 

Εδώ παραγγέλνεις αμάξι και κάνει πόσο καιρό να έρθει, τώρα στις 2 εβδομάδες θα κολλήσουμε. 😄 

 

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, OverClocker said:

Ακόμα δεν έχω συσκευή στα χέρια μου... αυτά που ξέρω είναι:

Ότι έχει εγκριθεί η αντικατάσταση και μέχρι τέλος αυτής της εβδομάδας θα μου έρθει η συσκευή στο σπίτι και ο λόγος καθυστέρησης είναι γραφειοκρατικό θέμα σε αποδείξεις, samsung protect, αγορά μέσω κάρτας κτλπ λόγο αντικατάστασης.

Πως κάτι τόσο απλό μπορεί να γίνει τόσο σύνθετο ακόμα δεν έχω καταλάβει... αύριο δεύτερη εβδομάδα πάμε.

 

Λογικό, θέλουν να είναι απολύτως καλυμμένοι για να δώσουν μια συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη μπαταρία να πω την εμπειρία μου,στο δικό μου τηλέφωνο αυτή τη στιγμή με Fhd οθόνη,2G και μόνιμο Wifi,1 ώρα ραδιο στο ίντερνετ και 20 λεπτά περιήγηση με 4G εκτός σπιτιού,και γενικά youtube,σερφαρισμα στο ίντερνετ(γενικώς το άφησα ελάχιστα από τα χέρια) από το πρωί που το άνοιξα στο 100% αυτή τη στιγμή έχει 66% και 4 ώρες ενεργή οθόνη. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gorge said:

Λογικό, θέλουν να είναι απολύτως καλυμμένοι για να δώσουν μια συσκευή. 

καλυμμένοι από τί όμως βρε συ?

Τους επέστρεψα την συσκευή όπως ακριβώς ήταν συσκευασμένη, με φωτογραφίες τα σημαδια και δεν είχε ενεργοποιηθεί ποτέ, όχι να βάλω account, δεν την είχα κανει ΚΑΝ power on, αν ειχε καμένη οθόνη πχ δεν το ξέρω.

Ουτε δακτυλιες δεν είχε και χρειάζεται 2 εβδομάδες για να γίνει μια αλλαγή?

Πάλι σφραγισμένο προϊόν θα μου δώσουν.

Δεν τρελαίνομαι στο ότι έτυχε να έχει χτύπημα η συσκευή, συμβαίνουν αυτά, για αυτό είναι οι εγγυήσεις κτλπ, αλλά μην με κερνάς με 2 βδομάδες αναμονή 🙂

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου. Θέλω να ρωτήσω το εξής: Στο δικό μου S24 Ultra 512GB Titanium Yellow αγορασμένο από Κωστόβολο το Product Code είναι EUX. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι EUR? Όταν βγει το πρώτο update θα μπορώ αν κατεβάσω το EUR να το περάσω μέσω odin και να αλλάξει? Η συσκευή τα σπάει φίλοι μου προερχόμενος από Note 10+ και το χρώμα Titanium Yellow απίστευτο. Να το χαρείτε φίλοι μου!!! Να'στε όλοι καλά!!!

Edited by djspiros
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, OverClocker said:

καλυμμένοι από τί όμως βρε συ?

Τους επέστρεψα την συσκευή όπως ακριβώς ήταν συσκευασμένη, με φωτογραφίες τα σημαδια και δεν είχε ενεργοποιηθεί ποτέ, όχι να βάλω account, δεν την είχα κανει ΚΑΝ power on, αν ειχε καμένη οθόνη πχ δεν το ξέρω.

Ουτε δακτυλιες δεν είχε και χρειάζεται 2 εβδομάδες για να γίνει μια αλλαγή?

Πάλι σφραγισμένο προϊόν θα μου δώσουν.

Δεν τρελαίνομαι στο ότι έτυχε να έχει χτύπημα η συσκευή, συμβαίνουν αυτά, για αυτό είναι οι εγγυήσεις κτλπ, αλλά μην με κερνάς με 2 βδομάδες αναμονή 🙂

Δε μπορούν να αλλάζουν έτσι εύκολα συσκευές του 1.5κ χωρίς να είναι καλυμμένοι ότι δε πρόκειται για λάθος δικό τους (να το παραλάβουν για αντικατάσταση) και ότι δε θα τα βάλει κάποιος υπάλληλος από την τσέπη του.

Άσε που μπορεί από το σέρβις εδώ να πήγε στα κεντρικά και πιθανόν και έξω για να πάρουν έγκριση.  

Υπομονή.  Τόσο καιρό έκανες! 

Μέχρι να το πάρεις θα βγει και το Update και θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Gorge said:

Δε μπορούν να αλλάζουν έτσι εύκολα συσκευές του 1.5κ χωρίς να είναι καλυμμένοι ότι δε πρόκειται για λάθος δικό τους (να το παραλάβουν για αντικατάσταση) και ότι δε θα τα βάλει κάποιος υπάλληλος από την τσέπη του.

Άσε που μπορεί από το σέρβις εδώ να πήγε στα κεντρικά και πιθανόν και έξω για να πάρουν έγκριση.  

Υπομονή.  Τόσο καιρό έκανες! 

Μέχρι να το πάρεις θα βγει και το Update και θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον!

Προφανώς και κανένας υπάλληλος δεν θα έπρεπε να τα πληρώσει απ την τσέπη του, δε το συζητάμε και ναι, να γίνουν όλες αυτές οι διαδικασίες που λες, αλλα και πάλι.
Δεν θα έπρεπε να χρειάζονται πάνω από 2 εβδομάδες για να γίνει (ή και να μην γίνει) μια αντικατάσταση.

 

Edited by OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, taxudromos said:

Ρε παιδιά, το circle to search στην αρχή δεν το πρόσεξα και δεν το θεώρησα και τόσο σημαντικό, αλλά τελικά είναι πολύ βολικό στην καθημερινότητα. Διαβάζεις ένα ξένο κείμενο και δεν ξέρεις μια λέξη; Μπαμ μπαμ, την ψάχνεις αμέσως. Επίσης, χθες δοκίμασα και το live translate σε κλήση. Δεν είναι τέλειο, αλλά ίσως βοηθήσει σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις.

 

Να πω και την αμαρτία μου, νόμιζα ότι θα μου έλειπε πάρα πολύ το face id, αλλά σε πολλές καθημερινές στιγμές το δάχτυλο είναι πολύ πιο βολικό. Δεν είχα φανταστεί πόσες φορές μέσα στη μέρα σήκωνα το τηλέφωνο από το γραφείο για να το φέρω σχεδόν μπροστά στη φάτσα μου ή ασυναίσθητα έγραφα το pin για να μην το σηκώνω. Τώρα απλά πατάω το δάχτυλο και βουαλά...

συγνωμη αλλα γιατι να σου λειψει το faceid.. μπορεις να το εχεις και δουλευει μια χαρα.. εγω εχω και faceid και fingerprint ..  μια χαρα και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πάλι 2 παρατηρήσεις που είχα γράψει παλαιότερα...
Η συσκευή τρέχει μόνο 64 bit εφαρμογές λόγω chip Snapdragon 8 Gen 3.
Σε αρκετά παιχνίδια κρασάρει σε τυχαία σημεία. 

Link to comment
Share on other sites

Το circle to search γιατί μου γράφει ότι η οθόνη δεν είναι διαθέσιμη? 

Πρέπει να ανοίξω κάποια άδεια? 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Για δες αν είναι ενεργοποιημένο:

Settings > Apps > Choose default apps > Digital assistant app > Enable Analyze on-screen images

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Athkatla said:

Για δες αν είναι ενεργοποιημένο:

Settings > Apps > Choose default apps > Digital assistant app > Enable Analyze on-screen images

 

Αυτό ήταν πανάθεμα το. 

Ευχαριστώ! 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, redcom7 said:

συγνωμη αλλα γιατι να σου λειψει το faceid.. μπορεις να το εχεις και δουλευει μια χαρα.. εγω εχω και faceid και fingerprint ..  μια χαρα και τα δυο

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος στην αρχή που το είχα ενεργοποιημένα και τα δύο με το που σηκωνα το κινητό μπορεί να μην έπιανε το face id οπότε πρώτα έσερνα προς τα πάνω νομίζοντας οτι εχει πιάσει και μετά έβλεπα ότι δεν έχει και πατούσα στο δακτυλικό. ισως είναι θέμα συνήθειας. 

Οπως και να το κάνουμε είναι πολύ κατώτερο από του iphone και άμα το έχει συνηθίσει κάποιος του ξενίζει. 

Προσωπική μου γνώμη ότι είναι καλύτερα ένας τρόπος που δουλεύει στο 100% πάρα 2 με τον δεύτερο σε πολλές περιπτώσεις να σε καθυστερεί. Από την στιγμή που έχει άψογο δαχτυλικο εγω είμαι μια χαρά. 

Edited by taxudromos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, djspiros said:

Καλησπέρα φίλοι μου. Θέλω να ρωτήσω το εξής: Στο δικό μου S24 Ultra 512GB Titanium Yellow αγορασμένο από Κωστόβολο το Product Code είναι EUX. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι EUR? Όταν βγει το πρώτο update θα μπορώ αν κατεβάσω το EUR να το περάσω μέσω odin και να αλλάξει? Η συσκευή τα σπάει φίλοι μου προερχόμενος από Note 10+ και το χρώμα Titanium Yellow απίστευτο. Να το χαρείτε φίλοι μου!!! Να'στε όλοι καλά!!!

Ευρωπαϊκό είναι το  EUX. Μην αγχώνεσαι και μην πειράξεις τίποτα. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για να ψαξει ενα αντικειμενο στην οθονη, κυκλωνουμε απλα το αντικειμενο ή παταμε και το κουμπι?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thalassi said:

Για να ψαξει ενα αντικειμενο στην οθονη, κυκλωνουμε απλα το αντικειμενο ή παταμε και το κουμπι?

https://www.youtube.com/watch?v=9963q_ZnN3M

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...