Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

52 minutes ago, ilka71 said:

τώρα έχω ενεργό το volte 

 γίνεται όταν μιλάω επειδή έχω χάλια σήμα να γυρίζει σε 2G όπως παλιά; και μετά να επανέρχεται σε 4G; 

Με την ρουτίνα μπορείς να το κάνεις 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stiflerakos said:

Λόγω της anti glare οθόνης και φυσικά του δακτυλικού αποτυπώματος που δουλεύει καταπληκτικά σκέφτομαι να μην βάλω προστασία οθόνης . Όποτε είχα βάλει προστασία στο παρελθόν είχα θεματάκια . Ποσό εύκολο είναι λέτε να γρατζουνιστεί η οθόνη ; Δεν είμαι σατράπης , προσέχω γενικά . Το έχει κανεις άλλος σκέτο ;

Εγώ στα τελευταία 3 τηλέφωνα s10 plus,s21 ultra,s24 ultra δεν έχω προστασία οθόνης γιατί έχεις μόνιμα ένα ράγισμα η ένα ξεκόλλημα και δεν ευχαριστίεσαι το τηλέφωνο.Δεν μου έχει πάθει τπρ από τα τρία μην τα ματιάσω.Γενικα την ιδέα ότι το τζαμακι προστατεύει την οθόνη από σπάσιμο την θεωρώ λανθασμένη.Μονο καμία ψιλογρατζουνια ίσως να γλιτώσεις.Εμενα πάντως δεν έχουν τπτ .gorilla Glass foreva

Όσο για το anti glare γελάνε και οι πέτρες.Ισως και χειρότερο και από το κανονικό τζάμι.Παιδια για τα gorilla που βάζουν στις ναυαρχίδες τους έχει πέσει μελέτη,.Πιστεύετε ότι ένα τζαμακι των 5,10,20 ευρώ θα σώσει το gorilla glass?Βέβαια περί ορέξεως...

GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stiflerakos said:

Λόγω της anti glare οθόνης και φυσικά του δακτυλικού αποτυπώματος που δουλεύει καταπληκτικά σκέφτομαι να μην βάλω προστασία οθόνης . Όποτε είχα βάλει προστασία στο παρελθόν είχα θεματάκια . Ποσό εύκολο είναι λέτε να γρατζουνιστεί η οθόνη ; Δεν είμαι σατράπης , προσέχω γενικά . Το έχει κανεις άλλος σκέτο ;

Εγώ δεν έχω βάλει και δεν βλέπω καμιά γρατζουνιά.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Ferb said:

Εγώ στα τελευταία 3 τηλέφωνα s10 plus,s21 ultra,s24 ultra δεν έχω προστασία οθόνης γιατί έχεις μόνιμα ένα ράγισμα η ένα ξεκόλλημα και δεν ευχαριστίεσαι το τηλέφωνο.Δεν μου έχει πάθει τπρ από τα τρία μην τα ματιάσω.Γενικα την ιδέα ότι το τζαμακι προστατεύει την οθόνη από σπάσιμο την θεωρώ λανθασμένη.Μονο καμία ψιλογρατζουνια ίσως να γλιτώσεις.Εμενα πάντως δεν έχουν τπτ .gorilla Glass foreva

Όσο για το anti glare γελάνε και οι πέτρες.Ισως και χειρότερο και από το κανονικό τζάμι.Παιδια για τα gorilla που βάζουν στις ναυαρχίδες τους έχει πέσει μελέτη,.Πιστεύετε ότι ένα τζαμακι των 5,10,20 ευρώ θα σώσει το gorilla glass?Βέβαια περί ορέξεως...

Σαφώς περί ορέξεως... 🙂 

Εννοείται ότι έχει πέσει μελέτη, αλλά έχουν γίνει έτσι (νομίζω εγώ) τόσο σκληρά να μη σπάνε, και από την άλλη κάνουν αραχνιες για πλάκα.

Βάζεις τσέπη πας για ένα καφέ γυρνάς ελέγχεις σε δυνατό φωτισμό, έχεις αραχνια. 

Έστω μικρή έστω να την βλέπεις μόνο σε δυνατό φως υπό γωνία έστω να την βλέπεις μόνο αν είσαι ψυχαναγκαστικος κτλ. 

Την έχεις όμως και σε ακολουθεί για πάντα. 

Καλύτερα να έχω ένα τζαμακι των 10 ευρώ που μια χαρά αίσθηση στο χέρι και στο μάτι έχει και όποτε θέλω να το πετάξω στον κάδο να βάλω ένα καινούργιο και να έχω 1000% άθικτο και πάλι. 

 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, James Bond said:

Με την κατάλληλη θήκη δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα. Όταν λέμε κατάλληλη όμως εννοώ θήκη που να καλύπτει και το εμπρός μέρος. Προσωπικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιώ αυτή. Φέτος μάλιστα είναι η πρώτη φορά που τη χρησιμοποιώ χωρίς καμία άλλη προστασία (τζάμι ή ζελατίνα) και έχω το τηλ από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του χωρίς να έχει την παραμικρή γρατζουνιά. Βεβαίως αν σου πέσει με ανοιχτή τη θήκη είναι πιθανόν να πάθει ζημιά, αλλά θεωρώ ότι μειώνεις στο ελάχιστο δυνατό αυτή την πιθανότητα με θήκες vertical flip και επειδή τις έχω συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια (κάνοντας χρήση με το ένα χέρι, για να προλάβω το ερώτημά σου) δεν μπορώ πλέον να πάρω καμία άλλη, γιατί δεν μου παρέχει αυτή την προστασία.

Πολύ ενδιαφέρουσα η θήκη! Είναι πιο βολική από τις κλασσικές τύπου πορτοφολιού; το μπροστά γυρίζει τέρμα πίσω (360); είχα πολύ παλιά vertical αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ εντυπώσεις ούτε σε ποια συσκευή την είχα... Το κλείσιμο είναι μαγνητικό; Είναι ισχυρό, δηλ. σε ενδεχόμενη πτώση θα κρατήσει την θήκη κλειστή;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, stiflerakos said:

Λόγω της anti glare οθόνης και φυσικά του δακτυλικού αποτυπώματος που δουλεύει καταπληκτικά σκέφτομαι να μην βάλω προστασία οθόνης . Όποτε είχα βάλει προστασία στο παρελθόν είχα θεματάκια . Ποσό εύκολο είναι λέτε να γρατζουνιστεί η οθόνη ; Δεν είμαι σατράπης , προσέχω γενικά . Το έχει κανεις άλλος σκέτο ;

Είδα ενα άτομο στο Reddit ο οποίος χωρίς μεμβράνη έπαιζε παιχνίδια και του έκανε μια θαμπαδα ακριβώς εκεί που είχε συνέχεια το δάχτυλο όταν έπαιζε 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εγώ δε θα συνιστούσα χρήση του κινητού χωρίς προστασία οθόνης (είτε μεμβράνη, είτε τζάμι). Οι αναποδιες πολλές και δεν αργεί να γίνει κακό όσο κι αν προσέχεις. Εμένα ποτέ δε μου έπεσε καμία συσκευή από τα χέρια αλλά μετά από 2 χρόνια χρήσης του S22U χωρίς μεμβράνη, μου έκανε κυλιδα στην οθόνη και πήγα για αλλαγή αναγκαστικά κι ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Με την χρήση έφυγε η ελαιοφοβικη επίστρωση και δεν γινόταν διαφορετικά. Η θαμπαδα που αναφέρει ο φίλος από πάνω, ίσως να ήταν αυτό! Νομίζω ότι θα το γλιτωνα εάν είχα κάποια προστασία... Ίσως να μην ισχύει και αυτό... Από τότε, πάντα βάζω κάτι. Φέτος είπα να δοκιμάσω τζάμι και όλα καλά!

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις .

Αν και παρέμεινα αναποφάσιστος 🙂

Παρολαυτα στο 15 pro max που του φοράω τζαμί από το πρώτο λεπτό εδώ και 7-8 μήνες , έχω δει να είναι γεμάτο αραχνιες το τζαμάκι. Το παράξενο είναι ότι η μόνη επιφάνεια που ακουμπά η οθόνη είναι μέσα στο τσαντάκι μου σε ειδική θήκη με ΤΙΠΟΤΑ αιχμηρό μέσα .

Απλα ότι τζαμί και αν δοκίμασα στο παρελθόν είχε πάντα από λίγο έως πολύ αντίκτυπο στην λειτουργία του αποτυπώματος . 
Επισης δεν με βολεύουν καθόλου οι θήκες φλιπ. Έχω πάντα σιλικόνης και προτιμώ γνήσιες Samsung και στην χειρότερη καμία spine πάλι ίδιου τύπου . 
Ισως δοκιμάσω αυτό το φιλμ ίσα ίσα για τις αραχνιες

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, challenge143 said:

Με την ρουτίνα μπορείς να το κάνεις 

έφτιαξα ρουτίνα όταν εισερχόμενη κλήση τοτε μόνο 2G. αλλά δεν πέφτει σε 2G όταν το δοκίμασα. κάνω κάτι λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stiflerakos said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις .

Αν και παρέμεινα αναποφάσιστος 🙂

Παρολαυτα στο 15 pro max που του φοράω τζαμί από το πρώτο λεπτό εδώ και 7-8 μήνες , έχω δει να είναι γεμάτο αραχνιες το τζαμάκι. Το παράξενο είναι ότι η μόνη επιφάνεια που ακουμπά η οθόνη είναι μέσα στο τσαντάκι μου σε ειδική θήκη με ΤΙΠΟΤΑ αιχμηρό μέσα .

Απλα ότι τζαμί και αν δοκίμασα στο παρελθόν είχε πάντα από λίγο έως πολύ αντίκτυπο στην λειτουργία του αποτυπώματος . 
Επισης δεν με βολεύουν καθόλου οι θήκες φλιπ. Έχω πάντα σιλικόνης και προτιμώ γνήσιες Samsung και στην χειρότερη καμία spine πάλι ίδιου τύπου . 
Ισως δοκιμάσω αυτό το φιλμ ίσα ίσα για τις αραχνιες

Σχετικά με τις αραχνιες, για τις οποίες η άμμος είναι ο ενοχος....

Κάτι που γράφτηκε εδώ στο φορουμ, σε άλλο θέμα. Το δοκίμασα και μέχρι στιγμής δεν έχω δει το παραμικρό.

IMG_2023.thumb.jpeg.e87a737e2463396a2c01e19fb8aec34a.jpeg

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Γενικά εγώ δε θα συνιστούσα χρήση του κινητού χωρίς προστασία οθόνης (είτε μεμβράνη, είτε τζάμι). Οι αναποδιες πολλές και δεν αργεί να γίνει κακό όσο κι αν προσέχεις. Εμένα ποτέ δε μου έπεσε καμία συσκευή από τα χέρια αλλά μετά από 2 χρόνια χρήσης του S22U χωρίς μεμβράνη, μου έκανε κυλιδα στην οθόνη και πήγα για αλλαγή αναγκαστικά κι ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Με την χρήση έφυγε η ελαιοφοβικη επίστρωση και δεν γινόταν διαφορετικά. Η θαμπαδα που αναφέρει ο φίλος από πάνω, ίσως να ήταν αυτό! Νομίζω ότι θα το γλιτωνα εάν είχα κάποια προστασία... Ίσως να μην ισχύει και αυτό... Από τότε, πάντα βάζω κάτι. Φέτος είπα να δοκιμάσω τζάμι και όλα καλά!

Ισχύει φίλε μου όπως τα λες,το ίδιο έπαθε και ο άλλος με τα παιχνίδια , θάμπωσε σε συγκεκριμένο σημείο,, επίσης μην ακούει ο φίλος ότι δεν θα ευχαριστιεται την οθόνη,να διαλέξει μια καλή μεμβράνη ή ένα πακέτο με 2,3 και μια θήκη με lips μπροστά,και είσαι φουλ καλυμμένος από αραχνιες και γρατσουνιές,το τηλέφωνο είναι φουλ φλατ και ούτε ξεκολλάνε ούτε τίποτα,εγώ έχω και φανταστική προστασία περιμετρικά με φιλμ γιατί μετά τα πουλάω και φυσικά τα δίνω σαν καινούργια,αν σενδιαφερει περιμετρικά τσεκαρε temu

Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, james9t said:

Εχει καποιος καλη magsafe θηκη? Οι πιο πολλες που κοιταω δεν προσφερουν μεγαλη προστασια

https://www.benks.com/products/montage-armorpro-case-built-with-kevlar®-for-samsung-galaxy-s24-ultra

Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχει κανείς γνώμη για την θήκη Grip της dbrand; Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αγοράσω μία...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, camel555 said:

Πολύ ενδιαφέρουσα η θήκη! Είναι πιο βολική από τις κλασσικές τύπου πορτοφολιού; το μπροστά γυρίζει τέρμα πίσω (360); είχα πολύ παλιά vertical αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ εντυπώσεις ούτε σε ποια συσκευή την είχα... Το κλείσιμο είναι μαγνητικό; Είναι ισχυρό, δηλ. σε ενδεχόμενη πτώση θα κρατήσει την θήκη κλειστή;

Για εμένα είναι σαφώς πιο βολική, καθώς μπορώ να την ανοίγω και να την κλείνω με το ένα χέρι, κάτι που δεν μπορεί να γίνει σε αυτές τύπου προτοφολιού. Βέβαια αν έχεις πολύ μικρό χέρι ίσως να μην μπορείς να το κάνεις με το ένα χέρι. Αν θέλεις να δοκιμάσεις μια τέτοια θήκη, δίνοντας ένα μικρότερο ποσό, υπάρχουν και αυτές που μπορείς να τις βρεις και πιο φθηνά σε κανένα aliexpress (δεν είναι όμως δέρμα ούτε έχουν αυτό το texture που έχουν οι stilgut. Τα κοψίματα που έχουν διαφέρουν μόνο στο κάτω μέρος που στην πιο φθηνή είναι μεγαλύτερα, αφήνοντας λίγο παραπάνω επιφάνεια εκτεθειμένη, σε σημεία όμως που μάλλον δεν θα έρθουν πρώτα σε πρόσκρουση σε περίπτωση πτώσης). Το μπροστά όντος γυρίζει τέρμα πίσω (360) και μπορεί να τοποθετηθεί με αυτόν τον τρόπο και σε βάση αυτοκινήτου (πιθανώς όχι σε όλες πάντως λόγω του πάχους που θα έχει σε αυτή τη θέση). Το κλείσιμο δεν είναι μαγνητικό (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αλλά θυμάμαι παλιά υπήρχε η άποψη ότι ο μαγνήτης μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο κινητό και ως εκ τούτου πάντα αποφεύγω τέτοιου είδους θήκες), αλλά είναι ισχυρό, καθώς γατζώνει με μια κυρτότητα που έχει. Φαντάζομαι βέβαια ότι αν την έχεις κλειστή η πρώτη πρόσκρουση που θα δεχτεί και που θεωρητικά θα μπορούσε να προκαλέσει ζημιά θα είναι με κλειστή τη θήκη, οπότε αν ανοίξει μετά η αναπήδηση θα είναι πλέον μικρή και μάλλον δεν θα προκαλέσει κάποια ζημιά. Όλα αυτά πάντως, όπως και με κάθε θήκη, τζαμάκι ή μεμβράνη είναι θεωρητικά και στην πράξη, αναλόγως της γωνίας πρόσκρουσης, του υλικού στο οποίο θα πέσει το τηλέφωνο και της τύχης που έχει ο καθένας μπορεί να καταλήξουν σε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, kountoura said:

Αψογος! Και μια αντιστοιχη βαση αυτοκινητου? Αν θες μιλαμε και με Pm αν θεωρειται οφτοπικ το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, kountoura said:

Δεν δουλεύει το spen σωστά (λόγω μαγνήτη magsafe) εκτός αν το μονώσεις με κάποιον τρόπο γίνεται με αλουμινόχαρτο αλλά μετά δεν φορτίζεις ασύρματα υπάρχει κίνδυνος.. Επίσης το μέταλλο γύρω από τις κάμερες κάνει μικρά χτυπηματάκια στην πλάτη του κινητού με κίνδυνο γδαρσίματος και τα κουμπιά της κάνουν σαν κουδουνίστρα.. 

Την έστειλα πίσω. 

Ή η δική μου ήταν ελαττωματική ή απλά έτσι είναι.. Ψάχνοντας μετά είδα και σε reviews να αναφέρουν αυτά που αντιμετώπισα και εγώ.. 

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ChrisNikol said:

Δεν δουλεύει το spen σωστά (λόγω μαγνήτη magsafe) εκτός αν το μονώσεις με κάποιον τρόπο γίνεται με αλουμινόχαρτο αλλά μετά δεν φορτίζεις ασύρματα υπάρχει κίνδυνος.. Επίσης το μέταλλο γύρω από τις κάμερες κάνει μικρά χτυπηματάκια στην πλάτη του κινητού με κίνδυνο γδαρσίματος και τα κουμπιά της κάνουν σαν κουδουνίστρα.. 

Την έστειλα πίσω. 

Ή η δική μου ήταν ελαττωματική ή απλά έτσι είναι.. Ψάχνοντας μετά είδα και σε reviews να αναφέρουν αυτά που αντιμετώπισα και εγώ.. 

Επειδή δεν πολύ δουλεύω το spen, τι να δοκιμάσω για να δω ότι δεν λειτουργεί σωστά?

Απλό μέταλλο έχει η θήκη, όχι μαγνήτη. 

Ο μαγνήτης είναι στα αξεσουάρ που συνδέεις με magsafe. 

Πχ στους φορτιστές ή στις βάσεις αυτοκινήτου. 

Την έχω αρκετούς μήνες, είμαι ψυχαναγκαστικος άρρωστος, και δεν έχω δει το παραμικρό στην πλάτη του κινητού. 

Επίσης τα κουμπιά είναι άψογα! Ούτε κιχ δεν κάνουν. 

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Gorge said:

Βαλε την ζελατινα της samsung αυτην εχω εγω απο την πρωτη μερα. Δεν χανεις antiglare και εχει μια προστασια απο γρατζουνιες

Και εγώ αυτήν έβαλα εχθές διότι χρησιμοποιούσα μια αλλαγή πιο χοντρή για σπασίματα αλλά έχανα και την antiglaire και το δαχτυλικο. Τώρα που έβαλα την γνήσια έχω πίσω και τα 2 features αλλά είναι μόνο για γρατσουνιές προσοχή σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να κάνετε ενημέρωση όλων στο play store. Στο Xiaomi που έχω μου έκανε σε αρκετές ταυτόχρονα.

Έκδοση: 42.6.22-31

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, james9t said:

Εχει καποιος καλη magsafe θηκη? Οι πιο πολλες που κοιταω δεν προσφερουν μεγαλη προστασια

Pitaka , premium επιλογή άψογη θήκη, την είχα στο 22ultra και την περιμένω για αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, kosgeo said:

Pitaka , premium επιλογή άψογη θήκη, την είχα στο 22ultra και την περιμένω για αυτό. 

Φίλε αξίζει; Πολύ ακριβή τη βλέπω. Μαζί με το strap την πήρες; Σε τι χρώμα; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nasosvasedis said:

Φίλε αξίζει; Πολύ ακριβή τη βλέπω. Μαζί με το strap την πήρες; Σε τι χρώμα; 

παράγγειλα την παρακάτω χωρίς strap, μου αρέσει επειδή είναι λεπτή έχει πολύ ωραία αίσθηση αφής , με βολεύει πολύ ο μαγνήτης έχω και το magcar (την είχα και στο 22) και η PinButton Case είναι καλή για περισσότερη ασφάλεια

Classic
Samsung Galaxy S24 Ultra / 600D Black/Grey (Twill) / Ultra-Slim

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kountoura said:

Επειδή δεν πολύ δουλεύω το spen, τι να δοκιμάσω για να δω ότι δεν λειτουργεί σωστά?

Απλό μέταλλο έχει η θήκη, όχι μαγνήτη. 

Ο μαγνήτης είναι στα αξεσουάρ που συνδέεις με magsafe. 

Πχ στους φορτιστές ή στις βάσεις αυτοκινήτου. 

Την έχω αρκετούς μήνες, είμαι ψυχαναγκαστικος άρρωστος, και δεν έχω δει το παραμικρό στην πλάτη του κινητού. 

Επίσης τα κουμπιά είναι άψογα! Ούτε κιχ δεν κάνουν. 

Βγάλε το spen και ξεκινά κάνε μουτζούρες πάνω κάτω θα δεις σε ποια σημείο στο κέντρο σαν κύκλος περίπου δε πιάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Pitaka pinbutton και απο μενα.

Φοβερο grip και magsafe και πανεμορφη!!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=cO6MBlYr0mg

 

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...