Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκουσον άκουσον!

https://www.sammobile.com/news/galaxy-s24-one-ui-6-1-1-update-released-south-korea/

 

Καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nasosvasedis said:

Άκουσον άκουσον!

https://www.sammobile.com/news/galaxy-s24-one-ui-6-1-1-update-released-south-korea/

 

Καλημέρα σε όλους!

Για να δουμε...

 

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, azaaza said:

 

Λογικά αύριο για εμάς Ευρώπη το πολυπόθητο update 2.8GB  ui 6.1.1.Παντος κρατάτε μικρο καλαθι στο update δεν αναφέρει πουθενά για camera improvements.

https://r2.community.samsung.com/t5/Tech-Talk/Hey-One-UI-6-1-1-is-finally-out-in-Korea/td-p/16961516

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, theo731 said:

Καλησπέρα παιδιά, καινούργιος στο forum. Σήμερα παρέλαβα και εγώ το θηρίο σε μαύρο χρώμα 12/512 προερχόμενος απο το s21 ultra. Θέλω λίγο την βοήθεια σας αν μπορείτε σχετικά με 2 ερωτήσεις-προβληματισμούς που έχω.

1) Σχετικά με την πρώτη φόρτιση τι είναι πιο σωστό να κάνουμε και για την υγεία της μπαταρίας; να το φορτισω κλειστό με αργό φορτιστή για 12 ώρες, να το φορτίσω ανοιχτό, να το ανοίξω να του φάω την μπαταρία και μετά να το φορτίσω;τι ισχύει;

2) Επείδη δεν έχω χρόνο καθόλου (λόγω μπέμπας) να το στήσω το κινητό απο την αρχή λέω να χρησιμοποιήσω το smart switch(δεν το έχω δουλέψει). Όσοι το έχετε κάνει με αυτό τον τρόπο αντιμετωπίσατε κανένα θέμα με lag, crash συσκευής ή εφαρμογών και με την απόδοση της μπαταρίας; Μεταφέρονται τα πάντα και τις ρυθμίσεις του παλιού στο καινόυργιο; 

Ευχαριστώ πολύ και συγνωμη για το μεγάλο post. 

Καλορίζικο! Εγώ στο δικό μου το άφησα να φορτίσει μέχρι να κλείσει και μετά το φόρτισα μέχρι το 100% δύο φορές, αφού πάλι έφτασε στο 0%. Τώρα είμαι στην 3η φόρτιση.

Μεταφορά όλων από OP12 με το smart switch, έγινε απροβλημάτιστα.

Edited by camel555
Link to comment
Share on other sites

Μην αφηνετε τις μπαταρίες να ξεφορτιζουν τελείως. Είναι λάθος 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, camel555 said:

Καλορίζικο! Εγώ στο δικό μου το άφησα να φορτίσει μέχρι να κλείσει και μετά το φόρτισα μέχρι το 100% δύο φορές, αφού πάλι έφτασε στο 0%. Τώρα είμαι στην 3η φόρτιση.

Μεταφορά όλων από OP12 με το smart switch, έγινε απροβλημάτιστα.

οτι χειροτερο αυτο για την μπαταρια,προτεινουν φορτιση απο 20-80% για καλυτερη ζωη της μπαταριας

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, lagoudakis said:

οτι χειροτερο αυτο για την μπαταρια,προτεινουν φορτιση απο 20-80% για καλυτερη ζωη της μπαταριας

 

Δυο φορές το έκανα μετά από διάβασμα στο reddit. Και μιλάω πάντα για τις πρώτες 2 φορτίσεις.

Edited by camel555
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, camel555 said:

Δυο φορές το έκανα μετά από διάβασμα στο reddit.

σιγουρα δεν εγινε και κατι με 2 φορες,απλα αν μπορεις 20-80 ειναι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμείς θα περιμένουμε λίγο παραπάνω... Δευτέρα το μεγάλο update. 

20240905_141249.jpg

Edited by nasosvasedis
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, doganos said:

Μαζί με iPhone launch

Ναι, προφανώς μπας και κλέψουν λίγη λάμψη από την ώρα της Apple.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lagoudakis said:

σιγουρα δεν εγινε και κατι με 2 φορες,απλα αν μπορεις 20-80 ειναι το καλυτερο

Οπότε στην προστασία μπαταρίας, ενεργοποιώ το maximum (έως 80% φόρτιση);

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, camel555 said:

Οπότε στην προστασία μπαταρίας, ενεργοποιώ το maximum (έως 80% φόρτιση);

Για εμένα το Battery protect δε δουλεύει σωστά το έχω στο βασικό και ουσιαστικά η λειτουργία του πρέπει να είναι η εξής: να το καρφώνεις στο φορτιστή το βράδυ, να φτάνει στο 100, να σταματάει επιτόπου τη φόρτιση (ότι ώρα φτάσει) και ξεκινάει να πέφτει η μπαταρία κανονικά και μόλις φτάσει (αν φτάσει) μέχρι να ξυπνήσεις στο 95 και κάτω να ξεκινάει πάλι τη φόρτιση... Εγώ το έβαζα για φόρτιση στις 11-12 και γύρω στις 8 που σηκώνομαι ήταν πάντα στο 100% και με βάση στοιχεία από το Battery guru κράταγε πάντα ρεύμα μέσα.. 

3 φορές έγινε αυτό δε το άφησα ξανά, το φορτίζω manual και μόλις πάει 100 το βγάζω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, camel555 said:

Οπότε στην προστασία μπαταρίας, ενεργοποιώ το maximum (έως 80% φόρτιση);

εγω ετσι το εχω....να σου πω την αληθεια δεν το εχω αφησει ολο το βραδυ να δω τι θα γινει,συνηθως το φορτιζω πριν κοιμηθω,να παει 80% οποτε σταματαει αν εχω μπαταρια κατω απο 40%,η το πρωι πριν φυγω απο το σπιτι....βεβαια δεν το ψαχνω και πολυ γιατι στην δουλεια εχω μπριζα οποτε δεν αγχωνωμαι...τωρα αν ειναι το σκ να βγω προσεχω να εχω μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Rospy7 said:

Λογικά αύριο για εμάς Ευρώπη το πολυπόθητο update 2.8GB  ui 6.1.1.Παντος κρατάτε μικρο καλαθι στο update δεν αναφέρει πουθενά για camera improvements.

https://www.youtube.com/watch?v=bq4UtBUM9ck

https://x.com/theonecid/status/1831668603575300539

https://x.com/UniverseIce/status/1831610662818332990

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2024 at 1:54 ΜΜ, LELELO said:

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει την κλασική ρουτίνα όταν αποσυνδέομαι από ένα wifi να ανοίγουν τα δεδομένα και να μπαίνει 5g. Την τελευταία εβδομάδα αν αποσυνδεθώ ή κλείσω το wifi,αλλάζει σε 5g(έχω cosmote και έχω κρατήσει την παλιά ρουτίνα με wifi να είναι 2g) αλλά δεν ανοίγουν τα δεδομένα με συνέπεια να μην μπορώ να μπω στο internet (δεν το κάνει πάντα αυτό αλλά αρκετές φορές)! Παίζει να γίνεται βλακεία με τις αλλαγές που κάνει η cosmote.. 

Όταν κάνω επανεκκίνηση φτιάχνει. Τι προτείνετε να κάνω;

Να κάνω επαναφορά δικτύου ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο;; Στην επαναφορά το μόνο κακό είναι πως πρέπει να περάσω τους κωδικούς wifi και να κάνω σύζευξη σε blouetooth σωστά; Μπορώ να αποθηκεύσω κάπως τις ρυθμίσεις δικτύου έτσι ώστε να μην τα περνάω από την αρχή;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Έχω το s21 ultra και γράφω κι εδώ γιατί το άλλο νήμα υπολειτουργεί! 

Δοκίμασες να διαγράψεις και να περάσεις ξανά την ρουτίνα;

Μήπως έχεις πειράξει κάτι στο WiFi;

Έχω μια αντίστοιχη και δουλεύει κάθε φορά σωστά (αν και έχω επιλέξει LTE/2G, αποφεύγω το 5G για την μπαταρία λόγω περιοχής).

On 2/9/2024 at 1:54 ΜΜ, LELELO said:

 

 

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ενημερωτικά πως μόλις εγκατασταθεί η ενημέρωση, η έκδοση One UI στο τηλέφωνο θα συνεχίσει να είναι 6.1 αντί για 6.1.1, καθώς η Samsung χρησιμοποιεί αριθμούς έκδοσης x.1.1 One UI μόνο σε αναδιπλούμενες συσκευές και tablet.Κ

Κατά δεύτερον, πουθενά επίσημα στο release από την Samsung δεν αναφέρεται πως βελτιωθηκε μετά το update η κάμερα(nightshot,shot on movement κ.λ.π),αν έχετε κάποιο δημοσίευμα επίσημο θα ήθελα να μου το αναφέρετε.δεν.μιλαω για YouTubers και τουιτεραδες,, αναφέρομαι αποκλειστικά σε επίσημη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

https://x.com/UniverseIce/status/1831610662818332990?t=aWjR4oba6U0D-EDJnaXpQQ&s=19

Ο ice universe ΔΕΝ είναι ένας οποιοσδήποτε twitterας... 

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σας έχει τύχει σε περιοχή με κακό σήμα κ ενεργοποιημενο το wifi calling με παροχο Vodafone να χάνετε κλήση  ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, challenge143 said:

Ρε παιδιά σας έχει τύχει σε περιοχή με κακό σήμα κ ενεργοποιημενο το wifi calling με παροχο Vodafone να χάνετε κλήση  ;

Και μονο που ειπες παροχο Vodafone ειναι φυσιολογικο να χανεις κλησεις.....

Link to comment
Share on other sites

Στις ΗΠΑ και την Ευρώπη, η ενημέρωση One UI 6.1.1 της σειράς Galaxy S24 θα κυκλοφορήσει στις 9 Σεπτεμβρίου .

 

Το Samsung Galaxy S24 Ultra αναμένεται να λάβει αρκετές βελτιώσεις στην κάμερα με τη νέα ενημέρωση One UI 6.1.1. Ακολουθούν ορισμένες από τις αναμενόμενες βελτιώσεις:

 

1. Βελτιωμένη επεξεργασία εικόνας : Το One UI 6.1.1 πιθανότατα θα βελτιώσει τις δυνατότητες μετα-επεξεργασίας της Samsung, με αποτέλεσμα πιο ευκρινείς εικόνες, καλύτερη απόδοση HDR και βελτιωμένη ακρίβεια χρωμάτων στις φωτογραφίες.

2. Αναβαθμίσεις Pro Mode : Η Pro Mode θα μπορούσε να λάβει πρόσθετα χειριστήρια, συμπεριλαμβανομένων πιο λεπτομερών προσαρμογών για το ISO, την ταχύτητα κλείστρου και την εστίαση, επιτρέποντας στους χρήστες να προσαρμόσουν τις φωτογραφίες τους για επαγγελματικά αποτελέσματα.

3. Βελτιωμένη νυχτερινή λειτουργία : Η Samsung μπορεί να βελτιστοποιήσει τη Νυχτερινή λειτουργία με ταχύτερους χρόνους λήψης και βελτιωμένη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό, μειώνοντας το θόρυβο και βελτιώνοντας την ευκρίνεια σε σκοτεινά περιβάλλοντα. 4. Λειτουργίες με τεχνητή νοημοσύνη : Ένα UI 6.1.1 μπορεί να εισάγει ή να βελτιώσει λειτουργίες που βασίζονται σε AI, όπως η ανίχνευση σκηνής, η οποία μπορεί να βελτιστοποιήσει αυτόματα τις ρυθμίσεις με βάση τον τύπο λήψης (οριζόντιο, κατακόρυφο, φαγητό κ.λπ.). 5. Βελτιώσεις βίντεο : Αναμένετε βελτιώσεις στην εγγραφή βίντεο, συμπεριλαμβανομένης της ομαλότερης σταθεροποίησης, του καλύτερου δυναμικού εύρους και πιθανών αναβαθμίσεων σε εγγραφή βίντεο 8K με βελτιωμένους ρυθμούς καρέ και ευκρίνεια. 6. Βελτιώσεις ζουμ : Δεδομένης της εστίασης της Samsung στις δυνατότητες ζουμ, το S24 Ultra θα μπορούσε να δει περαιτέρω βελτιώσεις λογισμικού στην απόδοση του περισκοπίου και του ψηφιακού ζουμ, προσφέροντας πιο καθαρές λήψεις με μεγέθυνση. 7. Γρηγορότερη εστίαση και ταχύτητες κλείστρου : Η ενημέρωση μπορεί να μειώσει τον χρόνο εστίασης και την καθυστέρηση κλείστρου, διασφαλίζοντας ταχύτερες και ακριβέστερες λήψεις.

πηγη: xda

 

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zorbas100 said:

Στις ΗΠΑ και την Ευρώπη, η ενημέρωση One UI 6.1.1 της σειράς Galaxy S24 θα κυκλοφορήσει στις 9 Σεπτεμβρίου .

Δεν γνωρίζω αν απάντησες σε εμένα αλλά γράφω καθαρά για επίσημη ενημέρωση

 

 

1 hour ago, zorbas100 said:

 

9 ώρες πριν, ChrisNikol said:

https://x.com/UniverseIce/status/1831610662818332990?t=aWjR4oba6U0D-EDJnaXpQQ&s=19

Ο ice universe ΔΕΝ είναι ένας οποιοσδήποτε twitterας... 

Είναι από τους πιο γνωστούς παρόλα αυτά σε κάποια πέφτει μέσα και σε κάποια όχι,, ήδη έχει φάει κράξιμο στο Reddit γιατί ανα δημοσίευσε φωτογραφίες μετά το update οι οποίες είναι πολύ γενικές και δεν δείχνουν λεπτομέρεια για να καταλάβεις τη βελτίωση... Αν δεις κάπου επίσημη ενημέρωση μου γράφεις.

3 minutes ago, lagouko said:

 

 

Είναι από τους πιο γνωστούς παρόλα αυτά σε κάποια πέφτει μέσα και σε κάποια όχι,, ήδη έχει φάει κράξιμο στο Reddit γιατί ανα δημοσίευσε φωτογραφίες μετά το update οι οποίες είναι πολύ γενικές και δεν δείχνουν λεπτομέρεια για να καταλάβεις τη βελτίωση σε επί μέρους στοιχεία. Αν δεις κάπου επίσημη ενημέρωση μου γράφεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήρθε.

Βρίσκομαι Κορέα για δουλειά με το κορεάτικο μοντέλο.

Screenshot_20240907_132221_Software update.jpg

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stiflerakos said:

Εμένα ήρθε.

Βρίσκομαι Κορέα για δουλειά με το κορεάτικο μοντέλο.

Screenshot_20240907_132221_Software update.jpg

Καλημέρα. Να μας πεις εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πάντως οι Leakers αναφέρουν ότι το ONEUI 7.0 έχει πολύ καλύτερη εμπειρία σε σχέση με το 6.1.1.

Τα Animations με το ONEUI 7.0 φτάνουν το επίπεδο iOS που είναι εγκατεστημένο στην τελευταία γενιά iPhone.

Επίσημα η Samsung δεν αναφέρει για βελτιώσεις στις κάμερες αλλά πολλές διαρροές στο net που εγκατέστησαν 6.1.1 γράφουν ότι είδαν βελτιώσεις και στην φωτογραφία και στο video.

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-09-07, 10.23.33.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-09-07, 10.24.22.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-09-07, 10.26.20.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-09-07, 10.27.10.png

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...