Jump to content

Nova eSIM


therock
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Gv2008 said:

Δεν γίνεται την ίδια στιγμή. Η φυσική sim απενεργοποιείται μετά απο κάποια δευτερόλεπτα, αλλά η eSIM ενεργοποιείται μετά από πέντε λεπτά 

Το νόημα είναι ότι φυσική sim+esim=it's impossible 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, aektzhs 1 said:

Το νόημα είναι ότι φυσική sim+esim=it's impossible 

Εννοείται. Εγώ αναφερόμουν στη διαδικασία της ενεργοποίησης της νέας sim και της απενεργοποίησης της παλιάς

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει κάποιος αν κατάφερε να ενεργοποιήσει nova esim σε καινούριο αριθμό μόνο σε ρολόι και να βγαίνει μόνο με το ρολόι έξω και να έχει και κλήσεις και Internet.

Επειδή δεν το παρέχει κανείς στην Ελλάδα ακόμα αυτό κρατάω μικρό καλάθι.

Ενα καλό δείγμα για το αν είναι ακόμα μια απάτη είναι αν πουλάνε επίσημα σε μαγαζί τους ρολόι lte μόνο του με δικιά τους esim.

Edited by skiabox
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Πήγα για αλλαγή σε esim από το κατάστημα της Κασσαβέτη 9. Περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο. Και μετά σκανάρισμα και τέλος;; Οι επαφές με αποθήκευση στην sim χάνονται;; Το VoLTE 5G ενεργοποιούνται αμέσως;;

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Chrischal1908 said:

Πήγα για αλλαγή σε esim από το κατάστημα της Κασσαβέτη 9. Περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο. Και μετά σκανάρισμα και τέλος;; Οι επαφές με αποθήκευση στην sim χάνονται;; Το VoLTE 5G ενεργοποιούνται αμέσως;;

Κρατάς την παλιά μέχρι να σε πάρουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση, μόλις σε καλέσουν και γίνει η επιβεβαίωση μέσα στα επόμενα λεπτά ενεργοποιείται η eSIM και απενεργοποιείται η παλιά. Ότι επαφές έχεις στη sim χάνονται. 5G και voLTE σε εμένα τουλάχιστον ήταν αυτόματα ενεργοποιημένα

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2024 at 1:08 ΜΜ, skiabox said:

Επειδή δεν το παρέχει κανείς στην Ελλάδα ακόμα αυτό κρατάω μικρό καλάθι.

Προσωπικά πάντως έχω σε Galaxy watch 4 Vodafone cu. Και λειτουργούν όλα. Κλήσεις, μηνύματα, data.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Κάτοχος αριθμού nova και να σας πω τον «πόνο» μου. Σημερινό συμβάν. Πήγα κατα τις 12 σε ένα κατάστημα νοβα στη Ν. Ιωνία για να κάνω την κανονική κάρτα σε ψηφιακή esim. Και να την προσθέσω σε iphone 11 promax. Όλα κύλησαν κανονικά, 10ρικάκι για την αλλαγή σκανάρω και φεύγω να συνεχίσω τη δουλειά μου. Ευτυχώς έχω και εταιρικό αριθμό και δε με απασχολεί για κάτι ώρες που δεν έχω σήμα. Τώρα το απόγευμα που ηρέμησα από την ημέρα λέω να πάρω στην εξυπηρέτηση νοβα να ρωτήσω γιατί δεν έχω σήμα ακόμα. Και αφού το ψάχνουν με ρωτούν τι κινητό έχω. Τους το λέω και μου λένε ότι δεν υποστηρίζετε το pro max,αλλά τα 11 και 11 pro κανονικά λειτουργούν… οπότε να το έχετε υπόψιν ότι πρώτον στο κατάστημα νοβα ήταν απαράδεκτοι γιατί δε με ρώτησαν καν για τη συμβατότητα τη συσκευής μου και απαράδεκτοι και στη νόβα, που για κάποιο λόγο που μόνο αυτοί τον ξέρουν, δεν υποστηρίζουν τη συσκευή.  

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υποστηρίζεται, έπρεπε να τους πεις ότι έχεις συμβατό κινητό. Προφανώς τώρα ακύρωσαν το αίτημα τηλεφωνικά με πρόφαση ότι η συσκευή δεν ανήκει στην λίστα

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα σε διάφορα ελληνικά τεχνολογικά site και όντως για κάποιο λόγο δεν το έχουν στη λίστα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Focusinos78 said:

Το έψαξα σε διάφορα ελληνικά τεχνολογικά site και όντως για κάποιο λόγο δεν το έχουν στη λίστα

Το ότι δεν υπάρχει σε κάποιο site η συσκευή σου ώς υποστηριζόμενη, δεν έχει καμία σημασία. Κι εγώ έχω eSIM στη VF από το Pixel 6 (δεν υπάρχει καν το Pixel ως συσκευή στις "υποστηρίζομενες" της VF) και μια χαρά πέρασε και ενεργοποίθηκε.

Πρέπει να τους πάρεις τηλ στο 13700 (για να μην χρεωθείς κιόλας) και να απαιτήσεις να σου ενεργοποίησουν την eSIM που πλήρωσες ή να στα βάλουν στο λογαριασμό και να κάνεις εκ νέου αίτηση 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η κατανάλωση μπαταρίας είναι λιγότερη με την esim ή ίδια;; Συσκευή S23 8/256. Περάσαν 30 ώρες από την αίτηση αλλά τηλέφωνο γιοκ ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Καλησπέρα! Η κατανάλωση μπαταρίας είναι λιγότερη με την esim ή ίδια;; Συσκευή S23 8/256. Περάσαν 30 ώρες από την αίτηση αλλά τηλέφωνο γιοκ ακόμη.

Ίδια είναι προφανώς, τι να αλλάξει 😛. Σε άφησαν χωρίς τηλέφωνο τόσες ώρες;; Τουλάχιστον στην αρχή, έπρεπε να το πηγαίνουν βολίδα το θέμα, να είναι τυπικοί.. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johnny_htc said:

Ίδια είναι προφανώς, τι να αλλάξει 😛. Σε άφησαν χωρίς τηλέφωνο τόσες ώρες;; Τουλάχιστον στην αρχή, έπρεπε να το πηγαίνουν βολίδα το θέμα, να είναι τυπικοί.. 

Η φυσική sim παίζει ακόμη. Και μάλιστα ξαναπήγα στο κατάστημα γιατί η υπάλληλος δεν είχε περάσει τον σειριακό αριθμό της sim. Σκεφτόμουν να της την πω επειδή δεν ήξερε την δουλειά της αλλά δεν νομίζω ότι ιδρώνει το αυτί τους.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Chrischal1908 said:

Καλησπέρα! Η κατανάλωση μπαταρίας είναι λιγότερη με την esim ή ίδια;; Συσκευή S23 8/256. Περάσαν 30 ώρες από την αίτηση αλλά τηλέφωνο γιοκ ακόμη.

30 ώρες δεν είναι τίποτα. Μέχρι να ξαναλλάξει όνομα, θα σ'έχουν ενεργοποιήσει 

PS. Όχι, δεν τρώει παραπάνω μπαταρία εκτός κι αν κουμπώσεις και φυσική/2η eSIM. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενεργοποιείται επιτόπου η eSIM. Παίρνουν μετά από 2 εργάσιμες για επιβεβαίωση από το 138000 και μετά ενεργοποιείται 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε samsung galaxy watch 5 pro LTE παίζει η esim της NOVA. ?

Γιατί στην λίστα των συμβατών συσκευών, αναφέρει πως υποστηρίζει τα νεότερα galaxy watch 6 lte, δεν αναφέρει όμως τα galaxy watch 5.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανέναν χρήστη του forum με galaxy watch 6 lte να μας πει αν μπορεί με αυτήν την esim της nova να βγει έξω χωρίς το κινητό του;

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποσες συσκευες μπορεις να χεις την eSim? Θελω να δω αν αξιζει να κανω την αλλαγη

Εποισης υπαρχει καποια λιστα με συσκευες που υποτηριζεται για να κανω ενα τσεκ σε ρολογια κινητα ταμπλετ, μην τα ψαχνω ενα ενα

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, therock said:

Μεχρι ποσες συσκευες μπορεις να χεις την eSim? Θελω να δω αν αξιζει να κανω την αλλαγη

Εποισης υπαρχει καποια λιστα με συσκευες που υποτηριζεται για να κανω ενα τσεκ σε ρολογια κινητα ταμπλετ, μην τα ψαχνω ενα ενα

η eSIM είναι μία και μοναδική - από τη στιγμή που σκαναρεις το QR δεν έχεις τη δυνατότητα να την σκανάρεις και με άλλη συσκευή και να έχεις τον ίδιο αριθμό σε 10 συσκευές πχ. 

Για λίστα με συμβατές συσκευές από τους παροχους μην περιμένεις να βρεις κάποια που θα είναι uptodate και θα ισχύει. Αν μία συσκευή υποστηρίζει eSIM, θα λειτουργεί κανονικά ό,τι και να λένε στα μαγαζια. Για άλλες συσκευές πέραν των κινητών , εκεί παίρνεις το ρίσκο ή ρωτάς κάποιον που να έχει ήδη ρισκάρει. Απ'όσο ξέρω, επίσημα κάποιος πάροχος δεν υποστηρίζει πχ smartwatches

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 11:35 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Η φυσική sim παίζει ακόμη. Και μάλιστα ξαναπήγα στο κατάστημα γιατί η υπάλληλος δεν είχε περάσει τον σειριακό αριθμό της sim. Σκεφτόμουν να της την πω επειδή δεν ήξερε την δουλειά της αλλά δεν νομίζω ότι ιδρώνει το αυτί τους.

Σαν supervisor προτείνω να την βγάλεις στον τάκο. Στείλτην σπίτι της. Κάτι τέτοια αμαυρώνουν την εταιρεία...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2024 at 11:39 ΜΜ, ParafronGR said:

η eSIM είναι μία και μοναδική - από τη στιγμή που σκαναρεις το QR δεν έχεις τη δυνατότητα να την σκανάρεις και με άλλη συσκευή και να έχεις τον ίδιο αριθμό σε 10 συσκευές πχ. 

Για λίστα με συμβατές συσκευές από τους παροχους μην περιμένεις να βρεις κάποια που θα είναι uptodate και θα ισχύει. Αν μία συσκευή υποστηρίζει eSIM, θα λειτουργεί κανονικά ό,τι και να λένε στα μαγαζια. Για άλλες συσκευές πέραν των κινητών , εκεί παίρνεις το ρίσκο ή ρωτάς κάποιον που να έχει ήδη ρισκάρει. Απ'όσο ξέρω, επίσημα κάποιος πάροχος δεν υποστηρίζει πχ smartwatches

Υπάρχουν φυσικές sims που μπορούν να προγραμματιστούν με esims και λειτουργούν σε κάθε κινητό ακόμα και αν δεν έχει eSIM από την μαμά. Δυστυχώς κοστίζουν περίπου 20€ αλλά μπαίνουν παντού (ακόμα και σε παλιά κινητά) και μπορούν να δουλεύουν γράψε σβήσε.

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2024 at 12:05 ΠΜ, dimitroula10 said:

Υπάρχουν φυσικές sims που μπορούν να προγραμματιστούν με esims και λειτουργούν σε κάθε κινητό ακόμα και αν δεν έχει eSIM από την μαμά. Δυστυχώς κοστίζουν περίπου 20€ αλλά μπαίνουν παντού (ακόμα και σε παλιά κινητά) και μπορούν να δουλεύουν γράψε σβήσε.

Τι εννοεις ακριβως? αμα δεν υποστηριζει esim μια συσκευη τοτε πως την περνας

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, therock said:

Τι εννοεις ακριβως? αμα δεν υποστηριζει esim μια συσκευη τοτε πως την περνας

Αυτό ακριβώς λέω. Υπάρχει τεχνολογία εδώ και πολύ καιρό, όπου αγοράζεις μία σιμ που μπορεί να επανεγγραφεί και με την κατάλληλη εφαρμογή περνάς την esim  στην φυσική σιμ και μετά την βάζεις σε όποιο κινητό θέλεις.

Γίνεται δηλαδή κανονική σιμ. Πρόβλημα βέβαια ότι κοστίζει γύρω στο 20ευρο. Σίγουρα απαραίτητο όταν βγαίνεις στο εξωτερικό γιατί έχει χαμηλές χρεώσεις σε χώρες και εκτός ΕΕ, αλλά και στην Ελλάδα όπου με 0,90€ έχεις 1γβ/1μηνα. Πολύ χρήσιμο για κάποιον που θέλει λίγα δεδομένα για οικονομία ή και συνεγερμούς κλπ. Σε συνδιασμό με ένα VoIP αποδεσμεύεται κάποιος από τον εκβιασμό των παρόχων. Επίσης ένα παλαιό σχετικά κινητό αναβαθμίζεται σε κινητό τελευταίας τεχνολογίας

ΥΓ. Ο προγραμματισμός γίνεται μόνο σε αντροιντ συσκευές που υποστηρίζουν την δυνατότητα εγγραφής αλλά μετά η σιμ μπαίνει παντού. Επίσης μπορείς να γράψεις σε πάνω από μία σιμ την eSIM αλλά νομίζω ότι δεν γίνεται να δουλεύουν ταυτόχρονα.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο γενικο αυτο και δεν αναφερεις μεθολογια και διαδικασια. ΠΧ μηπως εννοεις το Sim cloning?  Σκεψου τετοιο τοπικ ειχα ανοιξει πριν 20 χρονια και εχει πολλες σελιδες

SIM CLONING

Αν αναφερεσαι παντως σε αυτο απο οσο ξερω πλεον δεν αντιγραφεται καμια καρτα. Τοτε παντως ειχα ασχοληθει και ειχα γραψει πολλες και ειχα τη καθεμια σε διαφορετικες συσκευες

Edited by therock

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, therock said:

Ειναι λιγο γενικο αυτο και δεν αναφερεις μεθολογια και διαδικασια. ΠΧ μηπως εννοεις το Sim cloning?  Σκεψου τετοιο τοπικ ειχα ανοιξει πριν 20 χρονια και εχει πολλες σελιδες

SIM CLONING

Αν αναφερεσαι παντως σε αυτο απο οσο ξερω πλεον δεν αντιγραφεται καμια καρτα. Τοτε παντως ειχα ασχοληθει και ειχα γραψει πολλες και ειχα τη καθεμια σε διαφορετικες συσκευες

Κάθε νέο κινητό (αντροιντ ή αιφόν) έχει δυνατότητα να γράφεται ένας αριθμός σε συγκεκριμένο τσιπάκι, για να δουλεύει η επικοινωνία με το δίκτυο, ανεξάρτητα αν πιστοποιείται για eSIM.

Στο αντροιντ επιτρέπεται χωρίς κόστος να χρησιμοποιηθεί αυτή η λειτουργία που επιτρέπει την εγγραφή στην σιμ, του αριθμού της eSIM. Πιθανόν να γίνεται και το ίδιο στο αιφον, αλλά δεν επιτρέπεται από την εταιρεία. Δεν το έχω ψάξει. 

Έτσι αγοράζεις μία επαναπρογραμματιζόμενη σιμ και εκεί γράφεις τον αριθμό της eSIM, που μπορεί πλέον σαν φυσική σιμ να χρησιμοποιηθεί παντού. Αρκεί βέβαια να υπάρχει το κατάλληλο κινητό έστω και ενός φίλου. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα στείλε πμ γιατί εδώ είμαστε εκτός θέματος.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...