Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορει πεστου να περιμενει......Το λεω γιατι εν οψει του blue-ray και του HD-DVD θα προσθεθουν στις LCD τα αντιστοιχα εξαρτηματα για υποστηριξη των πρωτων και με μικρη διαφορα στην τιμη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις και την phillips που εχει ξανα προσφορα το carrefour. Bγαινει στα 1112. :)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει πεστου να περιμενει......Το λεω γιατι εν οψει του blue-ray και του HD-DVD θα προσθεθουν στις LCD τα αντιστοιχα εξαρτηματα για υποστηριξη των πρωτων και με μικρη διαφορα στην τιμη.

 

... Πράγμα το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί μέσα στον επόμενο χρόνο (που ακόμη και να συμβεί θα υπάρχουν τα εξής προβλήματα: (α) θα κάνουν αρκετό χρόνο μέχρι να έρθουν και στην χώρα μας και φυσικά (β) θα κοστίζουν αρκετά περισσότερα). Άρα δεν νομίζω ότι αξίζει να περιμένει ένα δωδεκάμηνο το λιγότερο ο φίλος (του φίλου :p).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τον μαρτιο θα εχουμε τις πρωτες HD-DVD συσκευες στην αγορα οποτε λιγο δυσκολο να τα βγαλουν χωρις να συνοδευονται απο τις αντιστοιχες τηλεορασεις.....
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις και την phillips που εχει ξανα προσφορα το carrefour. Bγαινει στα 1112. :)

 

Αρχικα για αυτη πηγαιναμε αλλα συγκρινοντας την εικονα και τις μαυρες οθονες, σαφως υστερει απο Samsung και Toshiba.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά από ότι κατάλαβα όλη η κουβέντα για lcd tv γίνεται ανάμεσα σε 3 μοντέλα

1)sony bravia σειρά V , 2) philips pf9830 ή pf5320 και 3) samsung r51

και ανάμεσα σε 32"-40 " ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα του καθενός. Από τιμές που είδα είναι ανάμεσα σε 1500 - 2800 Ε (με εξαίρεση την philips ambilight που πιάνει τα 3500 στις 32"). Και μάλλον και οι 3 απο τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πανομοιότυπες και αν διαφέρουν σε κάτι είναι στο design.

 

Η bravia V γιατί έχει wega engine (δεν ξέρω τι ακριβώς σημένει αυτό)

Η philips 9830 γιατί έχει ambilight (δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς ) ενώ η 5320 γιατί απλά είναι....philips (και οικονομική στις 37")

H samsung r51 μάλλον λόγω χαμηλότερης τιμής από τις άλλες δυό στις αντίστοιχες διαστάσεις.

 

Άρα μένει να περιμένουμε στηνκάθε μία την καλύτερη προσφορά και να μη το ψάχνουμε πολύ ανάμεσα σε αυτές τις 3 όσο και σε άλλες. Αν κάνω κάπου λάθος πείτε μου...

 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι πιό σωστό αυτό που είπε κάποιος φίλος σε άλλο thread "εγώ θα πάρω την φτηνότερη plasma στις 42" και ας χαλάσει όποτε θέλει". Όποιος έχει δει δίπλα δίπλα 42άρα με 32άρα δε θα του δώσει καθόλου άδικο πιστεύω !!!!!! Τουλάχιστον για όσους θέλουν απλά μια ...τηλεόραση λίγο πιό εντυπωσιακή από τις κανονικές crt (μήπως μια sony 32" wega trinitron black matrix pixel plus 100Hz τετράγωνη και επίπεδη αλλά........ crt είναι τελικά προτιμότερη στα 600 Ε?) Και ας χαλάσει όποτε θέλει.....!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά από ότι κατάλαβα όλη η κουβέντα για lcd tv γίνεται ανάμεσα σε 3 μοντέλα

1)sony bravia σειρά V , 2) philips pf9830 ή pf5320 και 3) samsung r51

και ανάμεσα σε 32"-40 " ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα του καθενός. Από τιμές που είδα είναι ανάμεσα σε 1500 - 2800 Ε (με εξαίρεση την philips ambilight που πιάνει τα 3500 στις 32"). Και μάλλον και οι 3 απο τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πανομοιότυπες και αν διαφέρουν σε κάτι είναι στο design.

 

Η bravia V γιατί έχει wega engine (δεν ξέρω τι ακριβώς σημένει αυτό)

Η philips 9830 γιατί έχει ambilight (δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς ) ενώ η 5320 γιατί απλά είναι....philips (και οικονομική στις 37")

H samsung r51 μάλλον λόγω χαμηλότερης τιμής από τις άλλες δυό στις αντίστοιχες διαστάσεις.

 

Άρα μένει να περιμένουμε στηνκάθε μία την καλύτερη προσφορά και να μη το ψάχνουμε πολύ ανάμεσα σε αυτές τις 3 όσο και σε άλλες. Αν κάνω κάπου λάθος πείτε μου...

 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι πιό σωστό αυτό που είπε κάποιος φίλος σε άλλο thread "εγώ θα πάρω την φτηνότερη plasma στις 42" και ας χαλάσει όποτε θέλει". Όποιος έχει δει δίπλα δίπλα 42άρα με 32άρα δε θα του δώσει καθόλου άδικο πιστεύω !!!!!! Τουλάχιστον για όσους θέλουν απλά μια ...τηλεόραση λίγο πιό εντυπωσιακή από τις κανονικές crt (μήπως μια sony 32" wega trinitron black matrix pixel plus 100Hz τετράγωνη και επίπεδη αλλά........ crt είναι τελικά προτιμότερη στα 600 Ε?) Και ας χαλάσει όποτε θέλει.....!!!!!!!

 

Έτσι είναι. Καλώς ή κακώς οι βασικές επιλογές είναι αυτές οι τρεις. Οι τεχνολογίες που αναφέρεις είναι πολύ απλά απ' όσο ξέρω τεχνολογίες βελτίωσης της εικόνας. Όσο για τις plasma κανένα πρόβλημα, αλλά νομίζω η τεχνολογία τους έχει ήδη ξεπεραστεί. Καλύτερες όλων παραμένουν οι CRT αλλά είναι τόσο τεράστιος ο όγκος τους που τελικά δεν σε κάνουν να τις επιλέξεις.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερες όλων παραμένουν οι CRT αλλά είναι τόσο τεράστιος ο όγκος τους που τελικά δεν σε κάνουν να τις επιλέξεις.

Φίλε μου σε αυτό δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Η τεχνολογία CRT (κοινές οθόνες) εχουν πολλά μειονεκτήματα σε σχέση με τις καινούριες τεχνολογικά οθόνες.

Πρώτον και κυριότερο όσο καλή να είναι η οθόνη, όσο επίπεδη και ότι επεξεργαστές video να χρησιμοποιεί, υπάρχουν παραμορφώσεις και γραμμικές λόγω των πηνείων αποκλίσεως που δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να συμπεριφερθούν γραμμικά, καθώς και στο οτι οι δέσμες απο τα τρία πυροβόλα των χρωμάτων φτάνουν με διαφορετική γωνιά στην φθορίζουσα ουσία της οθόνης, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε τέλεια συμπτώση στα χρώματα.

Οι τηλεοράσεις CRT δεν εχουν φτάσει τις διαστάσεις των LCD - plasma ούτε θα τις φτάσουν ποτέ...

Επίσης, θεωρώ μεγάλο μεινέκτημα των τηλεοράσεων CRT τις ακτινοβολίες που παράγονται απο τη θερμιονική εκπομπή ηλεκτρονίων απο τα πυροβόλα πυράκτωσης (δημιουργούνται και άλλες ακτινοβολίες) καθώς και τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που δημιουργεί γενικά η συσκευή και κατα την παραγωγή της υπερυψηλής τάσης (28ΚV) και απο τα πηνία απόκλισης της δέσμης... Όλα τα παραπάνω απουσιάζουν απο τις επίπεδες τηλεοράσεις...

Εγώ θα προτιμούσα ο χώρος που ξεκουράζομαι και απολαμβάνω κάποιες στιγμές γαλήνης και ηρεμίας με την οικογένεια μου να είναι απαλαγμένος απο όλες αυτές τις ακτινοβολίες -οσο μικρές και αν είναι αυτές- αρκετές τρώμε κάθε μέρα (κεραίες κινητών, κεραίες ραδιοφώνων, αναμεταδότες tv, Link ασύρματων μεταδόσεων πληροφοριών κ.α)

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να απαλλαχτείς με τόσες πια συσκευές σε έναν χώρο διασκέδασης που όλοι πια φτιάχνουμε στα σπίτια μας.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε αυτό δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Η τεχνολογία CRT (κοινές οθόνες) εχουν πολλά μειονεκτήματα σε σχέση με τις καινούριες τεχνολογικά οθόνες.

Πρώτον και κυριότερο όσο καλή να είναι η οθόνη, όσο επίπεδη και ότι επεξεργαστές video να χρησιμοποιεί, υπάρχουν παραμορφώσεις και γραμμικές λόγω των πηνείων αποκλίσεως που δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να συμπεριφερθούν γραμμικά, καθώς και στο οτι οι δέσμες απο τα τρία πυροβόλα των χρωμάτων φτάνουν με διαφορετική γωνιά στην φθορίζουσα ουσία της οθόνης, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε τέλεια συμπτώση στα χρώματα.

Οι τηλεοράσεις CRT δεν εχουν φτάσει τις διαστάσεις των LCD - plasma ούτε θα τις φτάσουν ποτέ...

Επίσης, θεωρώ μεγάλο μεινέκτημα των τηλεοράσεων CRT τις ακτινοβολίες που παράγονται απο τη θερμιονική εκπομπή ηλεκτρονίων απο τα πυροβόλα πυράκτωσης (δημιουργούνται και άλλες ακτινοβολίες) καθώς και τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που δημιουργεί γενικά η συσκευή και κατα την παραγωγή της υπερυψηλής τάσης (28ΚV) και απο τα πηνία απόκλισης της δέσμης... Όλα τα παραπάνω απουσιάζουν απο τις επίπεδες τηλεοράσεις...

Εγώ θα προτιμούσα ο χώρος που ξεκουράζομαι και απολαμβάνω κάποιες στιγμές γαλήνης και ηρεμίας με την οικογένεια μου να είναι απαλαγμένος απο όλες αυτές τις ακτινοβολίες -οσο μικρές και αν είναι αυτές- αρκετές τρώμε κάθε μέρα (κεραίες κινητών, κεραίες ραδιοφώνων, αναμεταδότες tv, Link ασύρματων μεταδόσεων πληροφοριών κ.α)

Φιλικά

Κώστας

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Αρκετά από τα μειονεκτήματα των LCD/Plasma έναντι των CRT, έχουν πλέον εξαληφθεί.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ λιγο ακομα για τις HDDVD Ready LCD......

Ενα 6μηνο δεν ειναι πολυ για οσους θελουν να αγορασουν LCD...

Οσο για καποιον που ειπε πως θα ειναι πιο ακριβες δεν ισχυει. ( Τωρα αν μιλαμε για αυξηση των 100ε δεν νομιζω πως θα κολησει εκει καποιος )

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ λιγο ακομα για τις HDDVD Ready LCD......

 

:worry: :worry: hd dvd ready den prokeite na iparksoun pote!malon milas gia tis hd ready tv.kikloforoun idi omws aftes.oso gia ta nea blue-ray hd-dvd players den tha xreiazodai tipota parapanw apo mia HDMI thira(diorthoste me an kanw lathos) pou tin dithetoun polles tv
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαζεται τηλεορασεις που θα εχουν HDMI connector ( Δεν εχουν ολες γιαυτο λεω να περιμενουν ) καθως και υποστηριξη για HDCP ( protected content ).
Link to comment
Share on other sites

μόνο HDMI;; δήλαδή όσες HD-ready έχουν μόνο DVI connector σύνδεση δεν θα μπορούν να συνδεθούν με HD-DVD ή BlueRay players??

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Καποια πατεντα θα βγει αλλα δεν νομιζω πως θα αποδιδει το ιδιο.. Εξαλλου χωρις το HDCP δεν θα παιζουν πολλες ταινιες.
Link to comment
Share on other sites

Καποια πατεντα θα βγει αλλα δεν νομιζω πως θα αποδιδει το ιδιο.. Εξαλλου χωρις το HDCP δεν θα παιζουν πολλες ταινιες.

I samsung i le32r51 to exei afto??pleasee apadiste opios kserei

Link to comment
Share on other sites

Ειναι HDTV ready οπως οι περισσοτερες.

Εχει HDMI αλλα δεν εχει HDCP που θα χρειαζεται απο αρκετες HDDVD - BlueRay συσκευες...

( Εκτος αν το ξανασκεφτουν και το αφαιρεσουν σαν προτυπο..Δυσκολο ομως εφοσον ειναι τυπος προστασιας των ταινιων. )

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω και 4 μηνες κερδισα απο τον οπαπ μεσω της διεθνης εκεσης θεσ/νικης μια SONY KLV-S32A10E kαι εχει δυνατοτητα συνδεσης HDMI kαι εμαθα οτι με ειδικο καλωδιο (5μετρα =100€)μπορω να της συνδεσω με H/Y και να βλεπω φηφιακοτατα DVD!

Aυτο υσχειη?? η θα ειναι σαν να βλεπω απλα dvd ?

Link to comment
Share on other sites

Οσες ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ , ΟΘΟΝΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ δεν υποστηριζουν HDCP δεν θα μπορουν να παιζουν προστατευμενες ταινιες HDDVD , BLUERAY και αυτο τουλαχιστον την στιγμη που μιλαμε ειναι δεδομενο.

ΙΣΩΣ οι εταιρειες παραγωγης HDDVD - BLUERAY ταινιων να μην δεχτουν να κανουν κατι τετοιο και να μην συμπεριλαβουν την εν λογω προστασια στα δισκακια τους ( Μακαρι ).

Χλωμο ομως αφου τελευταια κανουν τα παντα για να μειωσουν την πειρατεια στις ταινιες....

Link to comment
Share on other sites

Χλωμο ομως αφου τελευταια κανουν τα παντα για να μειωσουν την πειρατεια στις ταινιες....

 

Δεν έχει σχέση το HDCP με την πειρατεία, είναι λογισμικό για την προστασία της ακεραιότητας του περιεχομένου και όχι για προστασία από αντιγραφές. (Webopedia).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το 1 δεν αναιρει το αλλο απο οσο ξερω...

Οπως και να εχει το ζητουμενο μας ειναι πως υπαρχει και για να παιχτει μια ταινια πρεπει η TV να ειναι συμβατη με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω και 4 μηνες κερδισα απο τον οπαπ μεσω της διεθνης εκεσης θεσ/νικης μια SONY KLV-S32A10E kαι εχει δυνατοτητα συνδεσης HDMI kαι εμαθα οτι με ειδικο καλωδιο (5μετρα =100€)μπορω να της συνδεσω με H/Y και να βλεπω φηφιακοτατα DVD!

Aυτο υσχειη?? η θα ειναι σαν να βλεπω απλα dvd ?

Δεν κατάλαβα για ποιό καλώδιο μιλάς...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα για ποιό καλώδιο μιλάς...

 

αυτο εδω εκανα λαθος λινκ

GOLDKABEL HDMI-DVI Gold triple shielded 5.0 m cable

τωρα το διωρθωσα!

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι, δυστυχώς, πάντα υπάρχει μία μικρή πιθανότητα με τα ψηφιακά, ιδίως σε πιο μεγάλες αποστάσεις, να μην κλειδώσει η τηλεόρασή σου. Και αυτό μόνο με τη μέθιδι της δοκιμής και του λάθους μπορείς να το μάθεις.

Το συγκεκριμένο καλώδιο το βρίσκω ακριβό, και δεν είναι καν επώνυμο. Αν κάνεις μια βόλτα στην Αθήνα, πιστεύω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο.

Αν καλορυθμίσεις το PC σου και με έναν καλό Player θα πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...