Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν καλορυθμίσεις το PC σου και με έναν καλό Player θα πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Δηλαδή με το PC μπορείς να έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην αναπαραγωγή DVD απ' ότι με ένα κανονικό DVD player; Έγω ήξερα ότι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο απ' τη στιγμή που το δισκάκι δεν είναι High Definition...

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ενα καλο DVDplayer με Progressive scan ( Βλεπε Philips 963SA ) τοτε ενα PC δεν μπορει να βγαλει καλυτερη ποιοτητα σε σκετο DVD.

Τωρα για HD content αυτο ειναι ασχετο θεμα με τα DVD.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ενα καλο DVDplayer με Progressive scan ( Βλεπε Philips 963SA ) τοτε ενα PC δεν μπορει να βγαλει καλυτερη ποιοτητα σε σκετο DVD.

Τωρα για HD content αυτο ειναι ασχετο θεμα με τα DVD.

πως είναι άσχετο το hd content μετa dvd?

εάν δεν είναι hd mastered το δισκάκι δεν πρόκειται να δείς high definition στον αιώνα τον άπαντα ειτε απο τηλεόραση είτε απο pc!

εκεί που την πατάμε όλοι είναι ότι κάνοντας τις συνδέσεις που χρειάζονται για hd νομίζουμε οτι θα δούμε και hd αμ δε!:p

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Μα τα DVD με HD ειναι μετρημενα στα δαχτυλα γιαυτο λεω πως αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Προσωπικα εχω δει μονο το Terminator 2 με HD.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα DVD με HD ειναι μετρημενα στα δαχτυλα γιαυτο λεω πως αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Προσωπικα εχω δει μονο το Terminator 2 με HD.

συμφωνω απόλυτα σε αυτό που λές απλά ήθελα να διευκρινίσω οτι κάνοντας συνδέσεις hd δεν βλέπουμε κιολας hd ,υπάρχουν κι αλλες προυποθέσεις;)

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απόλυτα σε αυτό που λές απλά ήθελα να διευκρινίσω οτι κάνοντας συνδέσεις hd δεν βλέπουμε κιολας hd ,υπάρχουν κι αλλες προυποθέσεις;)

opws???

Link to comment
Share on other sites

Σε απλή τηλεόραση και σε σύστημα PAL, οι διαφορές από DVDp σε DVDp δεν πιστεύω ότι είναι συγκλονιστικές. Όταν μιλάμε όπως για μεγαλύτερες αναλύσεις από το PAL και για progressive, τότε η επεξεργασία που γίνεται μέσα στο DVD player για deinterlace και upscale ή η επεξεργασία που γίνεται στο PC για τον ίδιο λόγο, παίζουν μεγάλο ρόλο, και εκεί ξεχωρίζουν οι "μάπες" :)

Δισκάκια DVD video με HD ΔΕΝ υπάρχουν και ούτε πρόκειται να υπάρξουν. Και αυτό γιατί οι προδιαγραφές του DVD video είναι πολύ διαφορετικές από του High Definition. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να γραφτεί ένα αρχείο HD video (πχ HD WMV) ως data σε ένα DVD (ή εξωτερικό σκληρό δίσκο) και ως τέτοιο να αναπαραχθεί είτε από PC, είτε από player που υποστηρίζει την αναπαραγωγή HD video, όπως είναι πχ το Kiss 600.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Και ομως υπαρχει το Terminator 2 σε HD DVD....

Οπως και να εχει οντως δεν υπαρχουν αλλες ταινιες εφοσον βγαινει το HDDVD και το BlueRay θα ηταν λιγο ανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως υπαρχει το Terminator 2 σε HD DVD....

Οπως και να εχει οντως δεν υπαρχουν αλλες ταινιες εφοσον βγαινει το HDDVD και το BlueRay θα ηταν λιγο ανοητο.

Αποκλείεται να είναι HD ένα DVD που παίζει σε επιτραπέζιο, συνηθισμένο, DVD player. Αν το είδες στο PC είναι άλλο πράγμα. Ταινίες σε HD υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ. Δεν το κυνηγάω και έχω καμία 10 ρια και άλλα τόσα ντοκυμανταίρ. Είναι όμως αρχεία που παίζουν μόνο από PC ή ειδικά, σπάνια, players. Κάτι ανάλογο με το DivX δηλαδή, που είναι αρχείο video, δεν είναι DVD video, αλλά μπορεί να παίξει από PC ή από, πολλά πλέον, επιτραπέζια players.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιξε σε αυτά, τότε δεν ήταν HD (720 ή 1080). Απλά μπορεί να ήταν transfer από HD, σε απλό PAL.

Τα DVD layers παίζουν δισκάκια PAL (ή/και NTSC) μόνο και αν έχουν scaler ανεβάζουν σε HD αναλύσεις, απλά κάνοντας scale το PAL υλικό. Άλλο όμως αυτό, και άλλο να είναι εξ' αρχής το video HD

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

2 Χρονια το λεω εδω για τις Philips οτι ειναι οι καλυτερες LCD και απο πρωτο χερι...

Χαιρομαι που το διαπιστωνουν σιγα σιγα και αλλοι...

H Philips έφαγε μεγάλη ήττα με την 42" 9830, Μετά τα πολλά προβλήματα που παρουσίασε και αυτή και η 37ρα και τις επιστροφές, αναγκάστηκε να διακόψει την παραγωγή της και να την αντικαταστήσει με την 9730 που δεν είναι 1080i...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Οι επιστροφές οφείλονταν στην κακή ποιότητα εικόνας, ιδίως σε προβλήματα στην κίνηση που δεν λύθηκαν τελικά.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο γιατι οσες εχω δωσει δεν επιστραφει καμια....Οσο για ποιοτητα ηταν οι καλυτερες στην κατηγορια τους...Χωρια πως το Pixel Plus 2 δεν θα επαιρνε βραβεια για Picture Quality , Overall Quality....

Μερικες δεν λεω ισως ειχαν βγει προβληματικες αλλα μην τα παραλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι fun της Philips θα ήθελα να μάθω πως γνωρίζεις ότι υπήρξαν επιστροφές γιατί και εγώ πρώτη φορά το ακούω κάτι τέτοιο.Θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί έχω παθιαστεί και θα ήθελα να αγοράσω Philips(την 37άρα).Από την ηλεκτρονική έχουν πρόβλημα στην διαθεσιμότητα από ότι μου ανέφεραν αλλά όχι άλλα προβλήματα.Αν ξέρεις κάτι, σε παρακαλώ να το αναφέρεις!
:O
Link to comment
Share on other sites

Unforgiven υπήρξε πρόβλημα και στις 32άρες; :worry:
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα είχαν να κάνουν περισσότερο με τα panels 1080, δηλαδή με τις 37ρες και 42ρες. Αν ρίξετε μια ματιά στο AVforum.gr θα βρείτε αρκετές αναφορές για προβλήματα.

Η έλλειψη διαθεσιμότητας οφείλεται στην κατάργηση των μοντέλων. Ένα τηλέφωνο στην Philips Hellas και θα σας το διαβεβαιώσουν.

Το ότι ένα σύστημα πήρε κάποια βραβεία (που σε εμένα δεν λένε τίποτα) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορεί να παραχθεί σε μεγάλες ποσότητες και να λειτουργεί πάντα αξιόπιστα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εισαι Sonyακιας η Samsungακιας ??

Επειδη εχω δικα μου ατομα μεσα στην Philips Hellas το εν λογο μοντελο καταργηθηκε εν οψει ενος κανουργιου που θα βγει τον Μαρτιο και οχι λογω ζημιων.

Βεβαια ολες οι εταιρειες βγαζουν προβληματικες τηλεορασεις , κανεις δεν ειναι τελειος.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εισαι Sonyακιας η Samsungακιας ??

Έχω ξεπεράσει τον ηλίθιο οπαδισμό με φίρμες εδώ και καμία 20ρια χρόνια. Από τότε είμαι οπαδός μόνο της τσέπης μου.

Επειδη εχω δικα μου ατομα μεσα στην Philips Hellas το εν λογο μοντελο καταργηθηκε εν οψει ενος κανουργιου που θα βγει τον Μαρτιο και οχι λογω ζημιων.

Βεβαια ολες οι εταιρειες βγαζουν προβληματικες τηλεορασεις , κανεις δεν ειναι τελειος.

Ρίξε μια ματιά εδώ. Αν η Philips έβγαζε νέο μοντέλο στα 1080i θα το ανακοίνωνε μετά βαϊων και κλάδων. Το "νέο" μοντέλο (9730) βγήκε κάπως στα "μουλωχτά" και με χαμηλότερες προδιαγραφές από το παλιό. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η Philips θα επανέλθει, αλλά δεν θα καταργούσε το παλίο, κορυφαίο μοντέλο της χωρίς αντικατάσταση αν δεν υπήρχε πρόβλημα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Eχω μια απορια, με με φατε!!! Eφοσον στην Ελλαδα (και στην Κυπρο) το ΗD θα αργησει και τα μονα που θα εχουν ΗD θα ειναι τα Xbox 360, PS3 και τα λιγα και ακριβα ΗD-DVD και Blu-ray discs γιατι εισαστε τοσο υπερ του 1080p που αν ερθει στην TV το ΗD σιγουρα δεν θα ειναι 1080p; Και κατι αλλο σε ξενα "ειδικα" φορουμς διαβασα πως η εικονα DVDp και κανονικης τηλεορασης ειναι πιο ωραια σε EDTV παρα σε ΗDTV λογο του αρκετου upscale που γινεται. Θα ηθελα την γνωμη σας!!!:D
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ. Αν η Philips έβγαζε νέο μοντέλο στα 1080i θα το ανακοίνωνε μετά βαϊων και κλάδων. Το "νέο" μοντέλο (9730) βγήκε κάπως στα "μουλωχτά" και με χαμηλότερες προδιαγραφές από το παλιό. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η Philips θα επανέλθει, αλλά δεν θα καταργούσε το παλίο, κορυφαίο μοντέλο της χωρίς αντικατάσταση αν δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Τυγχανει να ειμαι μελος στο ξενο AVForum αρκετο καιρο και εκει εχω δει τοσο καλα οσο και κακα σχολια για σχεδον οτιδηποτε κυκλοφορει στην αγορα. Για την συγκεκριμενη ομως εχω δει περισσοτερα καλα παρα κακα..

Οπως ειπα ομως ΟΛΕΣ οι εταιρειες βγαζουν προβληματικα κομματια ειδικα οταν καποιες χρησιμοποιουν τελευταιας τεχνολογιας καινοτομιες για καλυτερη ποιοτητα εικονας. ( Πχ η Sony το παει εκ του ασφαλους αφου δεν εχει βγαλει καμια τεχνολογια αξια του ονοματος της και εχει μακραν την χειροτερη ποιοτητα στις LCD μετα απο Philips , Samsung , Sharp ωστοσο πολλα κομματια της εχουν βγει ελλατωματικα )

Ομως με παρεξηγησες εφοσον μιλησα για μοντελο που δεν εχει ανακοινωθει και θα υποστηριζει HDTV , HDMI και HDPC( Περιμενε λιγο παραπανω απο μηνα για να δεις τι εννοω ).

Οι συσκευες HDDVD θα κοστιζουν απο 500-800ε αρχικα και κατα τον αυγουστο θα δουμε τιμες και με 300ε οποτε οποιος παιρνει τωρα TV καλο ειναι να παρει Tv και με HDMI και με HDPC και με 1080p αναλυση.

Οπως και να εχει εδω ειναι Ελλαδα οποτε το HD θα αργησει να ερθει ( 2010 ) και δεν ειναι λογος για να διαλεξει καποιος TV.

Link to comment
Share on other sites

1080p τηλεοράσεις είναι πολύ δυσεύρετες και συνήθως πολύ ακριβές. Οι Philips είναι 1080i.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι γιατι να μην προτιμησω μια 50αρα πλασμα απο μια 40αρα LCD; Για εμενα το ΠΙΟ μεγαλο μειων για τις πλασμα ειναι το Burn In effect. Oχι το οτι ειναι μεγαλυτερες(αλλα δεν ειναι και τεραστιες;)) ουτε και η ζωη που 60000 ωρες, που ειναι υπεραρκετες, αλλα το burn in το οποιο ειναι και εκεινο που με ενοχλει στην πλασμα μας. Παντως αν ειχα να διαλεξω μεταξυ μιας 50αρας πλασμα και μιας 50αρας LCD, LCD με χιλια (φυσικα δεν πληρωνω εγω αλλα ο μπαμπας!:p) Και μια δευτερη απορια, ποια θεωρητε την βασιλισσα των LCD; Πιστευα πως ειναι η Sharp αλλα και η Philips (ειδικα με εκεινο το pixel plus 2, φοβερο μαρκετινκ παντως), αλλα απο οτι βλεπω μενει πισω και η Σονυ που ειναι λιγο... πισω εχει κανει μεγαλα βηματα με τις Bravia. Εσεις τι λετε; :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...