Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο οτι καταλαβα ειναι πρωτα η W, μετα η V και τελευταια η S. Σωστος; Αλλα ποια ειναι η διαφορα της W απο την V;

 

Ακριβώς έτσι είναι η σειρά. Η διαφορά είναι καλύτερη εικόνα, καλύτερος ήχος και ορισμένα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά επιπλέον (εννοώ από αυτά που δεν είναι σημαντικά για τον μέσο χρήστη). Η διαφορά μεταξύ W και V είναι μικρότερη από την διαφορά μεταξύ V και S.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η τιμή της είναι γύρω στα 1500 ευρώ, +/- 100. MIB;

Θέλω και εγώ μια!

Περιμένω πως και πως να πέσει η τιμή της V! Της 40αρας φυσικα!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ειναι πρωτα η W, μετα η V και τελευταια η S. Σωστος; Αλλα ποια ειναι η διαφορα της W απο την V;

Η W εχει ενσωματωμένο subwoofer στο πισω μέρος της με ενσωματωμένο ενισχυτή. Πιστέυω δεν αξίζει αν έχεις home cinema. Κατα τα άλλα είναι ακριβώς η ίδια με την V.

H V απο την S εχουν μεν το ίδιο πάνελ, αλλα έχει καλύτερους επεξεργαστές εικόνας η V. Αν τις δείς απο κοντά θα διαπιστώσεις πως η διαφορά στην εικόνα ειναι τεράστια!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

giati na perimenis na pesun oi times?

TV LCD 42 Intzes mono 1260 euro,Marka Firstline FS4219hi

Γιατί; Γι' αυτό: 852x480 ανάλυση, όταν όλοι μιλάνε για 720p... :worry:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα ειμαι αναμεσα στην samsung LE40M61B που το technixx την εχει 2.989 ευρω + εξοδα μεταφορας 55 ευρω Η

στην SONY BRAVIA KLV-V40A10 που το electropotica την εχει 2.486 ευρω + τα οποια εξοδα μεταφορας.

Καταρχην ποια απο τις 2 προτεινετε και γιατι?

Και που μπορω να την βρω αυτην που θα μου προτεινετε ακομη πιο φθηνα και αξιοπιστα παντα, αλλα και ελληνικα!

Ευχαριστω εκ των προτερων.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Yiannis64:

Αβλεπή την SONY! Κλάσεις ανώτερη στην εικόνα απο την samsung και ασ είναι πιο φτηνή! Δες το συγκριτικό των LCD στο HiTech και θα καταλάβεις!

@NIKOS PARTY:

Η τηλεόραση που αναφέρεις είναι Plasma, οχι LCD. Firstline?:lol: Δεν δίνω χρήματα ούτε για 14αρα Firstline! Αν σε ενδιαφέρει plasma 42 ιντζών, υπάρχει στον Κοτσόβολο η SONY με 1490 ευρω! Τουλάχιστον είναι αξιόπιστη, οχι Firstline πράσινα άλογα...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

paidia gia 3.5 metra apostasi ti megethos protinete???

Το ορθό είναι η απόσταση απο την οποία απέχει ο καναπές μας να είναι 4 φορές την διαγώνιο της τηλεόρασης. Η διαγώνιος μίας 40αρας τηλεόρασης είναι 1 μετρο περίπου πιστεύω πως είναι ΟΚ. Απο 36 εως 40 ίντζες να κοιτάξεις!

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυγχαινει να τις πουλαω ολες θα πω απλα 2 πραγματα που τα εχω ξαναπει απειρες φορες τα τελευταια 3 χρονια.

1) Εχουν καταργηθει ηδη τα plasma panels ( ωστοσο υπαρχει πλεονασμα ακομα )

Δεν βγαινουν καινουργιες; Για σχολιαστε και οι υπολοιποι γιατι πρωτη φορα το ακουω αυτο και εχει σχεση με το αν αξιζει κανεις να παρει μια LCD.
Link to comment
Share on other sites

Το ορθό είναι η απόσταση απο την οποία απέχει ο καναπές μας να είναι 4 φορές την διαγώνιο της τηλεόρασης. Η διαγώνιος μίας 40αρας τηλεόρασης είναι 1 μετρο περίπου πιστεύω πως είναι ΟΚ. Απο 36 εως 40 ίντζες να κοιτάξεις!

Φιλικά

Κώστας

32ara tha inai mikri?gia pia peripou apostasi kanei?i 26ara?
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαινουν καινουργιες; Για σχολιαστε και οι υπολοιποι γιατι πρωτη φορα το ακουω αυτο και εχει σχεση με το αν αξιζει κανεις να παρει μια LCD.

Οι μεγάλοι κατασκευαστές έχουν σταματήσει να παράγονται panel plasma χαμηλής ανάλυσης (850 x 480). Υψηλής ανάλυσης και μεγάλων διαστάσεων (πάνω απο 42') παράγονται ακόμη γιατί οι LCD δεν έχουν φτάσει ακόμη σε τέτοιες διαστάσεις, η μέχρι να φτάσουν, η τιμή τους θα είναι απαγορευτική.

@mikel η ιδανική για τον χώρο σου είναι η 36αρα. (σύμφωνα με τον παρακάτω κανόνα η ιδανική απόσταση είναι 3.64 μ.)

η 26αρα ειναι για 2.64 μετρα, θα σου πέσει λίγο μικρή.

Προτίμησε απο 32 έως 36

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

@mikel η ιδανική για τον χώρο σου είναι η 36αρα. (σύμφωνα με τον παρακάτω κανόνα η ιδανική απόσταση είναι 3.64 μ.)

η 26αρα ειναι για 2.64 μετρα, θα σου πέσει λίγο μικρή.

Προτίμησε απο 32 έως 36

file mia kai fenesai sxetikos me to adikimeno[kai opios gnorizei kai mporei na voithisei] pia apo tis parakatw mou protineis?

eimai anamesa stis:

sony bravia v32

kai

samsung le32r51b.

pia mou protineis apo tis dio?

me endiaferei kiriws poso kala tha dixnoun ta kanalia tis tv kathos[tha ftanoun se piotita tis crt?] kai tainies.

exis na protineis kati allo?

efxarostw ek twn proterwn:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου θα αγόραζα την Sony.

Πιστευω όμως πως καλό θα ήταν να περιμένεις λίγο γιατί οι τιμές θα πέσουν πολύ σε μικρο χρονικό διάστημα.

Για να εκμεταλευτείς πλήρως τις δυνατότητες της ανάλυσης μιας τέτοιας οθόνης, θα πρέπει να διαθέτεις DVD η δορυφορικό δέκτη, και μάλιστα δέκτη που να μπορεί να ανοίξει κανάλια HD. Αυτή την στιγμή υπάρχουν κανάλια που εκπέμπουν σε αυτό το φορμάτ, αλλα οι απλοί δέκτες και οι απλές τηλεοράσεις δεν τα λαμβάνουν.

Για επίγεια κανάλια με αναλογικό σήμα, μια τέτοια τηλεόραση τόσο ακριβή δεν θα την ευχαριστηθείς...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Νωρίτερα άρχισαν την παραγωγή στα νέα τους εργοστάσια η Samsung Electronics Co., η μεγαλύτερη εταιρεία που παράγει οθόνες υγρών κρυστάλλων στον κόσμο και η άμεση ανταγωνίστριά της, LG Philips LCD Co., προκειμένου να αντιμετωπίσουν τη ζήτηση για τηλεοράσεις. Η δημιουργία εργοστασίων καταδεικνύει την αισιοδοξία των παραγωγών τηλεοράσεων ότι οι αθλητικές διοργανώσεις φέτος, όπως το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, θα τονώσουν τις πωλήσεις. Η ιαπωνική Sharp Corp., η μεγαλύτερη εταιρείας παραγωγής τηλεοράσεων LCD στον κόσμο, είπε τον περασμένο μήνα ότι θα επεκτείνει την παραγωγική της δυναμικότητα κατά περίπου 10% το νωρίτερο τον Μάρτιο.

 

Οι 64 αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου αρχίζουν στη Γερμανία στις 9 Ιουνίου και θα προσελκύσουν κατά μέσον όρο 500 εκατ. τηλεθεατές, σύμφωνα με την FIFA Οι χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Τορίνο της Ιταλίας, αρχίζουν τον Φεβρουάριο.

 

Η μαζική παραγωγή στην γραμμή 7-2 της Samsung, ύψους 4,1 τρισ. ουόν (4,1 δισ. δολ.), η οποία προγραμματιζόταν να αρχίσει τον Απρίλιο, άρχισε χθες, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση της εταιρείας. Σήμερα επίσης, η LG Philips που εδρεύει στη Σεούλ της Ν. Κορέας, είπε ότι το νέο της εργοστάσιο P7 άρχισε σήμερα την παραγωγή του, κι αυτό νωρίτερα από το πρόγραμμα.

 

Οι μετοχές της Samsung έκλεισαν αμετάβλητες στα 659.000 ουόν και της LG. Philips αναρριχήθηκαν 1,8%, φθάνοντας στα 43.700 ουόν η μία στη Σεούλ. (πηγή : Ναυτεμπορική)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Και μιά ενδιαφέρουσα είδηση. Η Canon πρόκειται να αρχίσει την παραγωγή lcd τηλεοράσεων!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μυριστεί πολλά λευτά φαίνεται οι εταιρίες... Καλό κάνει για τον καταναλώτη. Ο ανταγωνισμός φέρνει φθηνότερες και καλύτερες συσκευές!
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

32ara tha inai mikri?gia pia peripou apostasi kanei?i 26ara?

Εγώ βλέπω σε 106 ίντζες απο 3 και κάτι μέτρα και δεν έχω πρόβλημα. Φυσικά όταν βλέπω ταινίες, οχι ειδήσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@Yiannis64:

Αβλεπή την SONY! Κλάσεις ανώτερη στην εικόνα απο την samsung και ασ είναι πιο φτηνή! Δες το συγκριτικό των LCD στο HiTech και θα καταλάβεις!

Σε αλλα site παλι και πιο εξειδικευμενα και αποκλειστικα για το ειδος μου λενε δαγκωτο την samsung.

Εδω αβλεπη την sony.

Αντε βγαλε ακρη...

To test το ειδα και βασικα δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολυ μεγαλες διαφορες.

Τα πλην της μιας ειναι τα συν της αλλης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισης μου λενε εδω και καποιες μερες και για την L.G 42PX3RV (PLASMA) η οποια εχει και 2 tuner και γενικα με αυτα που προσφερει ειναι και σε καλη τιμη.

Την ειδα στην ηλεκτρονικη και να παιζει και με d.v.d και με καναλια τηλεορασης και ειλικρινα μου αρεσε η εικονα της.

Και φυσικα το μεγαλο δέλεαρ η τιμη της που ειναι 2.029 ευρω και με 40 πραγματικες ατοκες δοσεις.

Λοιπον? Η γνωμη σας γι'αυτην?

Ευχαριστω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραια!!! Αλλα γι'αυτην που λεω την L.G ποια ειναι η γνωμη σου?

Αν θες πες μου γιατι η προσφορα των ατοκων ειναι μεχρι το Σαββατο.

Ευχαριστω πολυ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την philips 23" PF4310 ΗD ready, την παρέλαβα εχθές και την έχω σαν οθόνη υπολογιστή. Αριστη, τουλάχιστον με ικανοποιεί πλήρως. Ο ήχος της δεν μπορώ να πω οτι με εντυπωσίασε αλλα ούτως η αλλως έχω ξεχωριστά ηχεία.

Η sony πάλι... Στη κοσμάρα της! Τιμές Φωτιά...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω σε 106 ίντζες απο 3 και κάτι μέτρα και δεν έχω πρόβλημα. Φυσικά όταν βλέπω ταινίες, οχι ειδήσεις κλπ.

 

Αυτό έλειπε να έβλεπες τις ειδήσεις! Ευαγγελάτος real-size!!! :D

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Επισης μου λενε εδω και καποιες μερες και για την L.G 42PX3RV (PLASMA) η οποια εχει και 2 tuner και γενικα με αυτα που προσφερει ειναι και σε καλη τιμη.

Την ειδα στην ηλεκτρονικη και να παιζει και με d.v.d και με καναλια τηλεορασης και ειλικρινα μου αρεσε η εικονα της.

Και φυσικα το μεγαλο δέλεαρ η τιμη της που ειναι 2.029 ευρω και με 40 πραγματικες ατοκες δοσεις.

Λοιπον? Η γνωμη σας γι'αυτην?

Ευχαριστω.:)

 

Κανεις βρε παιδια?

Αυριο τελειωνει η προσφορα των ατοκων.

Σας παρακαλω.

Αν φυσικα ξερεται και μπορειται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...