Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανεις βρε παιδια?

Αυριο τελειωνει η προσφορα των ατοκων.

Σας παρακαλω.

Αν φυσικα ξερεται και μπορειται.

Φίλε μου ρίξε και μια ματιά εδώ πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση...

Plasma Vs LCD

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε μα η Philips 37PF9830

έχει φοβερή εικόνα.Δεν συγκρίνετε με καμμία άλλη.Εχω γυρίσει πολλά καταστήματα μήπως και παίζει τίποτα με τις ρυθμίσεις αλλά....τελικά είναι η καλύτερη!Αφήστε που έχε και το μικρότερο βαθμό παραμόρφωσης όταν παίζει 4:3 σε 16:9 και βλέπεις καλύτερα tv.Δυστυχώς είναι πανάκριβη!!!

:O
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ρίξε και μια ματιά εδώ πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση...

Plasma Vs LCD

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ ηταν πολυ διαφωτιστικο αυτο και μου επιβεβαιωσε και αυτα που ειχα ακουσει και καποια ακομη που ηδη ηξερα.

Οποτε κοιταω για lcd με κλειστα ματια.

Μαλλον λοιπον θα παω για την sony klv40 γιατι ειναι και πιο φτηνη απο την samsung le40m61 που την συγκρινω και μαλλον καλυτερη απο την samsung le40r51 που εχει παραταυτα την ιδια τιμη.

Εσυ τι λες? Απλα την γνωμη σου η και την γνωση σου.

Και κατα πασα πιθανοτητα την sony θα την αγορασω απο το http://www.electroptica.gr που την εχει και πιο φθηνα απ'ολους και μαλιστα και ο μονος που την εχει ετοιμοπαραδοτη.

Επικοινωνησα μαζι τους και με κατατοπισαν γενικως...

Και παλι ευχαριστω πολυ και περιμενω γνωμες.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μας δουλευεις ετσι ?? Αποφασισες πλασμα χωρις να τσεκαρεις τις LCD ??

:lol:

Please οταν κανει καποιος ερωτηση αγορας να εχει ελεγξει τα προ-αγορας πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Μας δουλευεις ετσι ?? Αποφασισες πλασμα χωρις να τσεκαρεις τις LCD ??

:lol:

Please οταν κανει καποιος ερωτηση αγορας να εχει ελεγξει τα προ-αγορας πρωτα.

 

Νομίζω ο φίλος αναφέρεται σε lcd...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ειχε πει πλασμα... ( L.G 42PX3RV )

 

Δεν παρακολουθείς το θέμα... Ο άνθρωπος έχει ζητήσει από τις 26 του Δεκέμβρη να του πούμε ποιές θεωρούμε καλή επιλογή σε lcd 37 με 42 ίντζες και τελικά καταλήξαμε σε Sony και Samsung. Απλά ζήτησε την γνώμη μας για την συγκεκριμένη plasma η οποία είναι σε καλή τιμή και με ευκολίες πληρωμής. Στο ακριβώς προηγούμενο του δικού σου μηνύματος μήνυμα, λέει ότι θα πάρει τη 40άρα της Sony.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα εγω νομιζα πως κατασταλαξε στην plasma και μετα το ξαναγυρισε Thats all..

 

Ζητα λοιπον κι ενα συγνωμη για την αδικη επιθεση σου.

Δεν ειναι ντροπη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

X8es kai simera eixe mia prosfora sto Carrefour gia mia Sony 30' LCD sta 990e kai se 24 atokes. Kserei kaneis ti paizei me autin? Koitaksa sto site tou Carrefour alla den anaferei sygkekrimena montelo. Ta monadika xaraktiristika pou anaferei einai:

 

ΑΝΑΛΥΣΗ 1280X768 ΗΧΟΣ DOLBY DIGITAL 2 SCART.

 

Mou fainetai arketa kalh timh kai me deleazei eidika to gegonos oti tin dinoun se 24 atokes doseis. Eseis ti lete?

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βιαζεστε ολοι ? Σε κανα χρονο θα κανουν 1500ε οι πολυ καλες 40αρες !

 

Δεν είναι λογική αυτή... Αν σκέφτεσαι έτσι δεν θα αγοράσεις ποτέ...

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Σε κανα χρονο θα κανουν 1500ε οι πολυ καλες 40αρες !

Ρίχτε μια ματιά στις εκπτώσεις τι θα γίνει... Προβλέπεται σφαγή στις τιμές... Οι καλές 40αρες που υπάρχουν τώρα μπορεί μεν να έχουν φτάσει τα 1500 ευρώ, αλλα θα έχουν ξεπερασμένες δυνατότητες έναντι των καινούριων μοντέλων τότε. Ποιός σας είπε πως η τεχνολογία LCD θα επικρατήσει στην κατασκευή επίπεδων τηλεοράσεων? Και πριν ένα χρόνο, το όνειρο μου ήταν μια επώνυμη 42αρα plasma που τοτε στοίχιζε 2500 ευρώ και την είδα σε φυλλάδιο αλυσίδας ηλεκτρονικών συσκευών 999 ευρω απο Δευτέρα...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ολοι πιστευω εχουμε τηλεορασεις καλες σπιτια μας ( Εχω 3 29αρες ).

Το να περιμενεις 1 χρονο για κατι πολυ καλο και φτηνο δεν ειναι υπερβολη.

Οσο για το περι ξεπερσμενων τεχνολογιων δεν ισχυει εφοσον οι LCD εχουν σχεδον τερματιστει οσο αφορα ποιοτητα και γιαυτο σε λιγα χρονια θα δουμε νεοτερες τεχνολογιες με πολυ πιο λεπτες τηλεορασεις απο τις LCD.

( H NEC συγκεκριμενα μιλαει για νεες TV σε παχος κλωστης... )

Απλα οπως οι LCD για PC εχουν φτασει στον πατο λογο μειωσης του κοστους ετσι και οι κανονικες θα φτασουν πατο.

Εξαλλου το τελευταιο προτυπο HDTV καθως και τα Blue-ray , HD-DVD αρχιζουν και υποστηριζονται απο ολα τα νεα μοντελα αρα σε 1 χρονο θα εχουμε οτι καλυτερο και χωρις νεο κοστος εφοσον τα προτοκολλα, εξαρτηματα για την υποστηριξη ειναι πολυ φτηνα.

Εγω προσωπικα στοχευω για μια 40-50'' LCD για να βαλω στο δωματιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Το να περιμενεις 1 χρονο για κατι πολυ καλο και φτηνο δεν ειναι υπερβολη.

Οσο για το περι ξεπερσμενων τεχνολογιων δεν ισχυει εφοσον οι LCD εχουν σχεδον τερματιστει οσο αφορα ποιοτητα και γιαυτο σε λιγα χρονια θα δουμε νεοτερες τεχνολογιες με πολυ πιο λεπτες τηλεορασεις απο τις LCD.

( H NEC συγκεκριμενα μιλαει για νεες TV σε παχος κλωστης... )

Απλα οπως οι LCD για PC εχουν φτασει στον πατο λογο μειωσης του κοστους ετσι και οι κανονικες θα φτασουν πατο.

Συμφωνώ μαζί σου οτι όσοι μπορούν να περιμένουν πρέπει να περιμένουν. Γενικά πάντως όσο ανεβαίνουν οι ίντζες και ο ανταγωνισμός πέφτουν οι τιμές. Τώρα όσον αφορά τις τεχνολογίες κατασκευής δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για την τεχνολογία SED που έχει αναπτύξει η canon και η TOSHIBA... Φυσικά δεν έχει βγει ακόμη στην αγορά αλλα λένε πως είναι πολύ ανώτερη απο τις LCD και φυσικά απο τις plasma... Νέος πονοκέφαλος άραγε?:)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε μα η Philips 37PF9830

έχει φοβερή εικόνα.Δεν συγκρίνετε με καμμία άλλη.Εχω γυρίσει πολλά καταστήματα μήπως και παίζει τίποτα με τις ρυθμίσεις αλλά....τελικά είναι η καλύτερη!Αφήστε που έχε και το μικρότερο βαθμό παραμόρφωσης όταν παίζει 4:3 σε 16:9 και βλέπεις καλύτερα tv.Δυστυχώς είναι πανάκριβη!!!

 

Όπως τα λες είναι η καλύτερη.

Εμείς θα πάρουμε την 32PF9830 αλλά η 37άρα που λες έχει εκτός απ' τις παραπάνω ίντσες και ανάλυση 1980 * 1028....

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερώτηση ενος αδαή. Μέχρι πόσες ίντζες μπορούμε να φτάσουμε δίχως να χάσουμε σε ποιότητα;
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερώτηση ενος αδαή. Μέχρι πόσες ίντζες μπορούμε να φτάσουμε δίχως να χάσουμε σε ποιότητα;

Η ποιότητα μπορεί να χαθεί αν έχεις και μια 20αρα και κοιτάς απο μισό μέτρο. Τότε διακρίνεις λεπτομέριες που δεν θα έπρεπε. Η απόσταση απο την οποία θα παρακολουθείς δια του 4 είναι η σωστή διάμετρος της οθόνης σου... Τώρα λίγο παραπάνω είσαι οκ!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι η καλύτερη.

Εμείς θα πάρουμε την 32PF9830 αλλά η 37άρα που λες έχει εκτός απ' τις παραπάνω ίντσες και ανάλυση 1980 * 1028....

 

Για 'μένα καλύτερα να δώσεις τα 400 € τα παραπανίσια για να πάρεις την 37άρα.Είναι <<λίγες>> οι 32 ίντζες ενώ η 37άρα που την πήρε ένας φίλος και αν και έχει μικρό σπίτι δεν μας κούρασε καθόλου(έχει και το ambilight).

Στο λέω γιατί πριν από αυτή είχε πάρει την Sony KLV-V32A10 και αν και 5ίντζες παραπάνω έχει διαφορά!!!Ευτυχώς βρήκε και την πούλησε και πήρε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ με διαφορά!!

Μέχρι και η μάνα του που είναι 80 χρονών το κατάλαβε και του το είπε.

Παιδιά αν δείτε τανία με σβηστά φώτα και το ambilight αναμμένο είναι απόλαυση...

:O
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να τονίσω ότι δεν δουλεύω και ούτε έχω καμμιά σχέση με την Philips για να μη παρεξηγηθώ.Απλά μου έκανε εντύπωση ότι αυτό το μοντέλο έχει οφθαλμοφανέστατη διαφορά ποιότητας από όλλες τις άλλες
:O
Link to comment
Share on other sites

2 Χρονια το λεω εδω για τις Philips οτι ειναι οι καλυτερες LCD και απο πρωτο χερι...

Χαιρομαι που το διαπιστωνουν σιγα σιγα και αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα μια ερευνα αγορας με εναν φιλο μου που ετοιμαζει σπιτι.

 

Θελει να παρει 32'' LCD και μετα απο λιγο ψαξιμο καταληξαμε εδω: http://www.pixmania.com/gr/gr/171113/art/samsung/oceaunaoc-lcd-16-9-32-82c.html

 

Πως σας φαινεται? Καποια αλλη να αντιπροτεινετε σε αυτη τη κατηγορια και πανω κατω σε αυτα τα χρηματα? Η αντιστοιχη Bravia ξεφευγει λιγο σε τιμη, ενω καλη προταση εχει και η Toshiba. Kριμα να μην βρουμε και Pioneer σε αυτες τις ιντσες.

 

Επισης απορια δικια μου: Βλεπω κοντραστ πχ 3000:1 ή 2000:1. Τι σημαινει αυτο και ποιος λογος ειναι καλυτερος? Επισης βα υποθεσω οτι ποιο πολλα τα cd/m2 τοσο καλυτερη η φωτεινοτητα?

 

Οποιος δεν βαριεται να μου απαντησει, να ξερει οτι θα βοηθησει σο μεγιστο βαθμο για την σωστη αγορα LCD TV.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα μια ερευνα αγορας με εναν φιλο μου που ετοιμαζει σπιτι.

 

Θελει να παρει 32'' LCD και μετα απο λιγο ψαξιμο καταληξαμε εδω: http://www.pixmania.com/gr/gr/171113/art/samsung/oceaunaoc-lcd-16-9-32-82c.html

 

Πως σας φαινεται? Καποια αλλη να αντιπροτεινετε σε αυτη τη κατηγορια και πανω κατω σε αυτα τα χρηματα? Η αντιστοιχη Bravia ξεφευγει λιγο σε τιμη, ενω καλη προταση εχει και η Toshiba. Kριμα να μην βρουμε και Pioneer σε αυτες τις ιντσες.

 

Προσωπίκά μια χαρά μου φαίνεται η Samsung, και από τιμή. Προσωπικά θα προτιμούσα BRAVIA λόγω κολλήματος :p, αλλά οι Samsung είναι οι δεύτερες αγαπημένες μου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...