Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, theopanatha13 said:

Καλησπέρα σε ποιο κατάστημα μπορώ να πάω στην Αθήνα για να περάσω την μεβρανη της samsung?

Πάρε ένα τηλέφωνο στην smartec στο Χαϊδάρι και ρώτα τους αν εχουν

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2024 at 11:11 ΠΜ, sb68s said:

Μια ερώτηση γιατί θα μας τρελάνει η Samsung: Το πληκτρολόγιο της Samsung  υποστηρίζει φωνητική πληκτρολόγηση στην ελληνική  γλώσσα;

οχι δεν υποστηριζει. Βαλε της Google.

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2024 at 11:19 ΠΜ, ktikti said:

φωνητικη πληκτρολογηση στην ελληνικη γλωσσα μονο με google.απ'οσο ξερω δεν εχει περαστει ακομα πακετο ελληνικης γλωσσας απο την samsung.

Και όπως το βλέπω δεν πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς που είστε σε EUX σας έχει έρθει αναβάθμιση τελευταία? Άλλαξα από THL σε EUX εδώ και 2 μήνες κι από τότε δεν έχω λάβει.

Screenshot_20240801_123831_Software update.jpg

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, spinmaths said:

Σε εσάς που είστε σε EUX σας έχει έρθει αναβάθμιση τελευταία? Άλλαξα από THL σε EUX εδώ και 2 μήνες κι από τότε δεν έχω λάβει.

Screenshot_20240801_123831_Software update.jpg

Γύρνα για λίγο EUX πάρε την αναβάθμιση και ξανά πίσω σε THL 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, redcom7 said:

Γύρνα για λίγο EUX πάρε την αναβάθμιση και ξανά πίσω σε THL 

Έχω γυρίσει σε EUX εδώ και 2.5 μήνες κι ακόμα δεν έχει έρθει ενημέρωση. Σε σας ποια είναι η τελευταία eux? 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update έχω μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας στην αναμονή. Από εφαρμογές κλπ έχω τα ίδια δεν πέρασα κάτι νέο. Εσεις από μπαταρία πως πάτε μετά το update Ιουλίου? 

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση (7-8%). Εγώ έχω θέμα μετά το update με την SIM2 που έχω την COSMOTE. Δεν μπαίνει σε wifi calling (είναι επιλεγμένο το wifi preferred) και δεν μπαίνει και σε backup calling. Αν την κλείσω από το sim manager και την ανοίξω μπαίνει άμεσα εκείνη την στιγμή αλλά μετά αρνείται να ξανά μπει (μένει σε VoLTE ή εκτός δικτύου).

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2024 at 11:19 ΠΜ, ktikti said:

φωνητικη πληκτρολογηση στην ελληνικη γλωσσα μονο με google.απ'οσο ξερω δεν εχει περαστει ακομα πακετο ελληνικης γλωσσας απο την samsung.

Δεν αλλαζεις πληκτρολόγιο ,στις ρυθμισεις του Samsung πληκτρολόγιου δηλωνεις φωνητικη της google!

Ευκολα κι απλα!

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Lorgan21 said:

Μετά το τελευταίο update έχω μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας στην αναμονή. Από εφαρμογές κλπ έχω τα ίδια δεν πέρασα κάτι νέο. Εσεις από μπαταρία πως πάτε μετά το update Ιουλίου? 

οτι χειροτερο εχω συναντησει σε update.

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Η ιστορία έχει ως εξής. 

Είχα από s8 edge έως note 20 plus

Μετά πέρασα σς s21 ultra. 

Έφυγα πήγα σε huawei. Γύρισα σε fold 3 το οποίο είχα για 2 μισή χρόνια. 

Με προβλήματα 2 φορές στην εσωτερική οθόνη και αντικατάσταση της. 

Καλά τα fold αλλά δεν ξαναπαίρνω, λόγω των προβλημάτων τους με την εσωτερική οθόνη. 

Οπότε θέλω να γυρίσω σε S23 ultra ή S24 ultra. 

Τώρα έχω το Huawei p60 pro. 

Το S23 ultra green παιζει  skroutz Στα 800κατι. Αξίζει να πάω σε S24 ultra με κάνα 300 παραπάνω;  Αξίζει να δώσω 300 παραπάνω; 

Δεν με ενδιαφέρει η φώτο θα έχω το Huawei. 

Με ενδιαφέρει βασικά η χρήση του s Pen και η A. I.. 

Μια βοήθεια σας παρακαλώ. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, miltos74 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Η ιστορία έχει ως εξής. 

Είχα από s8 edge έως note 20 plus

Μετά πέρασα σς s21 ultra. 

Έφυγα πήγα σε huawei. Γύρισα σε fold 3 το οποίο είχα για 2 μισή χρόνια. 

Με προβλήματα 2 φορές στην εσωτερική οθόνη και αντικατάσταση της. 

Καλά τα fold αλλά δεν ξαναπαίρνω, λόγω των προβλημάτων τους με την εσωτερική οθόνη. 

Οπότε θέλω να γυρίσω σε S23 ultra ή S24 ultra. 

Τώρα έχω το Huawei p60 pro. 

Το S23 ultra green παιζει  skroutz Στα 800κατι. Αξίζει να πάω σε S24 ultra με κάνα 300 παραπάνω;  Αξίζει να δώσω 300 παραπάνω; 

Δεν με ενδιαφέρει η φώτο θα έχω το Huawei. 

Με ενδιαφέρει βασικά η χρήση του s Pen και η A. I.. 

Μια βοήθεια σας παρακαλώ. 

 αν σου περισευουν τα 300 καλυτερα να πας στο τελευταιο μοντελο,εχω το 23 αλλα και το 24 που το δουλευει ο γιος,προσωπικα δεν ειδα κατι που να δικαιολογει τα 300 διαφορα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, miltos74 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Η ιστορία έχει ως εξής. 

Είχα από s8 edge έως note 20 plus

Μετά πέρασα σς s21 ultra. 

Έφυγα πήγα σε huawei. Γύρισα σε fold 3 το οποίο είχα για 2 μισή χρόνια. 

Με προβλήματα 2 φορές στην εσωτερική οθόνη και αντικατάσταση της. 

Καλά τα fold αλλά δεν ξαναπαίρνω, λόγω των προβλημάτων τους με την εσωτερική οθόνη. 

Οπότε θέλω να γυρίσω σε S23 ultra ή S24 ultra. 

Τώρα έχω το Huawei p60 pro. 

Το S23 ultra green παιζει  skroutz Στα 800κατι. Αξίζει να πάω σε S24 ultra με κάνα 300 παραπάνω;  Αξίζει να δώσω 300 παραπάνω; 

Δεν με ενδιαφέρει η φώτο θα έχω το Huawei. 

Με ενδιαφέρει βασικά η χρήση του s Pen και η A. I.. 

Μια βοήθεια σας παρακαλώ. 

Αν δεν είχα το s23 ultra, θα πήγαινα στο s24U λόγω flat οθόνης και 7 χρόνια αναβαθμίσεων και ας κόστιζε κάποια χρήματα παραπάνω, στα υπόλοιπα δεν έχουν διαφορά ακόμα και οι κάμερες τους δνε διαφέρουν πολύ. Εγω θα σου έλεγα περίμενε μέχρι τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη μήπως βγάλει κάποια προσφορά η Samsung. Πέρσι τέτοιον καιρό έδινε το s23 Ultra με 200€ προπληρωμένη κάρτα που μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις παντού και όχι μόνο σε συγκεκριμένα μαγαζιά. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο παιδιά. 

Θα περιμένω επιατρεφοντας από τις διακοπές. 

Θα πάω για το S24 ultra. 

Τώρα θα δω χρώμα. Γκρι ή λεβαντε

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2024 at 11:40 ΜΜ, miltos74 said:

Ευχαριστώ και τους δύο παιδιά. 

Θα περιμένω επιατρεφοντας από τις διακοπές. 

Θα πάω για το S24 ultra. 

Τώρα θα δω χρώμα. Γκρι ή λεβαντε

Λεβάντε με κλειστά μάτια.  Το ωραιότερο χρώμα.  Το έχουμε στη οικογένεια και είναι ότι πιο ωραίο.  

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σε βίντεο μου κίνησε το ενδιαφέρον το λεβαντε.

Το μόνο που με χαλάει είναι το χρώμα του πλαισίου που αλλάζει. 

Στο γκρι φαίνεται όλο ομοιόμορφο πίσω και πλάι. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, costsa41 said:

Λεβάντε με κλειστά μάτια.  Το ωραιότερο χρώμα.  Το έχουμε στη οικογένεια και είναι ότι πιο ωραίο.  

Δεν το έχετε μέσα σε θήκη? 

Γιατί ακόμη και με μία διάφανη σιλικόνης χάνεται σχεδόν όλη η αξία του χρώματος

Link to comment
Share on other sites

Το S23+ έχει μόνο μια υποδοχή για sim κάρτα σωστά? Για δεύτερη κάρτα μόνο με eSim?

Δεν έχω βάλει ποτέ eSim και το σκέφτομαι για τον κύριο αριθμό. Αν μετά βάλω στην υποδοχή μια sim για έναν δεύτερο αριθμό θα τους αναγνωρίζει?

Btw, ήρθα στο S23+ (certified renewed σε εξαιρετική προσφορά από Samsung Αμερικής) από το S21FE, και η διαφορά στην μπαταρία είναι χαοτική. Αλλάζει αισθητά την εμπειρία χρήσης Galaxy S. Δε ξέρω αν είναι θέμα Snapdragon vs Exynos αλλά πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα με το S23+.

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, costini said:

Το S23+ έχει μόνο μια υποδοχή για sim κάρτα σωστά? Για δεύτερη κάρτα μόνο με eSim?

Δεν έχω βάλει ποτέ eSim και το σκέφτομαι για τον κύριο αριθμό. Αν μετά βάλω στην υποδοχή μια sim για έναν δεύτερο αριθμό θα τους αναγνωρίζει?

Btw, ήρθα στο S23+ (certified refurbished σε εξαιρετική προσφορά από Samsung Αμερικής) από το S21FE, και η διαφορά στην μπαταρία είναι χαοτική. Αλλάζει αισθητά την εμπειρία χρήσης Galaxy S. Δε ξέρω αν είναι θέμα Snapdragon vs Exynos αλλά πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα με το S23+.

Η σειρά S23 της SAMSUNG όπως και η S24 έχουν 2 θέσεις για φυσικές SIM και έχουν και θέση για eSim υπό την προϋπόθεση ότι η 2η φυσική SIM θα καταστεί ανενεργή...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

btw, κατά λάθος έγραψα στο S23 ultra νήμα, αλλά το θέμα είναι πως λόγω ότι είναι αγορασμένο από Αμερική, το slot έχει μία θέση για φυσική sim.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costini said:

btw, κατά λάθος έγραψα στο S23 ultra νήμα, αλλά το θέμα είναι πως λόγω ότι είναι αγορασμένο από Αμερική, το slot έχει μία θέση για φυσική sim.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο τρομερό προτέρημα eSIM Vs φυσικής κάρτας εκτός κι αν ταξιδεύεις συχνά, ή αλλάζεις συχνά παρόχους.

Σύμφωνα με την αγαπημένη Gemini, μπορείς να έχεις ταυτόχρονα eSIM & φυσική SIM κάρτα, ακόμα και με 1 slot, ωστόσο αν βρίσκεσαι Αμερική, μπορείς να ρωτήσεις και σε κάποιο τοπικό κατάστημα της Samsung. 

Ως προς την διαφορά σε smoothness & μπαταρία, όντως υπάρχει χαοτική διαφορά και όντως την κάνει ο Snapdragon... ας ελπίσουμε να το ξαναδούμε στο μέλλον και στα μικρότερα μοντέλα.

Screenshot_20240810_152716_Google.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα χρησιμοποίηση e-sim στο παρελθόν σε S20 Ultra θυμάμαι ότι ένα μεγάλο μειονέκτημα της e-sim ήτανν η κατανάλωση σε αναμονή της μπαταρίας. Με την χρήση e-sim είχα περίπου 10 με 15% μικρότερη διάρκεια μπαταρίας. Επίσης δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μου ειχαν πει από την ετσιρία κινητής ότι με χρήση e-sim είναι λιγόγερο ασφαλές οι συναλλαγές μέσω e-banking και μετά από κάποιο διάστημα την ακύρωσα και γύρισα σε φυσική sim.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα πρεπει να περιμενουμε κατι η ειναι απλη ενημερωση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...