Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα όλα τα βήματα - στο τέλος μου ζήτησε να κλείσω το app και να το ξανανοίξω όταν λάβω SMS στο κινητό-μπακατέλα.
Δυστυχώς βλέπω πως αφαιρέθηκε η πρόσβαση στον λογαριασμό μέσω web browser και οι χαρακτήρες στο app είναι μικροσκοπικοί χωρίς δυνατότητα μεγέθυνσης. 😡
Στο μενού πάντως, ως ενεργό πακέτο εμφανίζει ακόμα το "CU MeApOla 7.2 EXTRA" που λήγει απόψε (με το υπόλοιπο κάρτας είναι κάτω από €1)
Φαντάζομαι πως μόλις αλλάξει η μέρα θα ενημερωθεί και το app, σωστά; (Έχω βάλει ανανέωση κάθε 1η του μήνα)
 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τα πακέτα που ήδη έχεις δεν χάνονται. Αφού έχεις βάλει πρώτη του μήνα, αύριο περίπου στις 9 το πρωί θα γίνει η ανανέωση, η οποία αν είναι πρώτη δεν θα χρεωθεί. Αν όντως είναι η πρώτη βάλε 30 ευρώ και μετά το αλλάζεις για την επόμενη.

Σαν γενικό σχόλιο, τελευταία το μπες βγες παίρνει κάπου μισή ώρα, νομίζω στην αρχή ήταν πιο γρήγορο, λίγα λεπτά. Όχι ότι πειράζει ιδιαίτερα απλά όταν το κάνεις για κινητό άλλου μέσα στη μισή ώρα έχεις ξεχαστεί 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2023 at 11:05 ΠΜ, spiliot said:

Τα πακέτα που ήδη έχεις δεν χάνονται. Αφού έχεις βάλει πρώτη του μήνα, αύριο περίπου στις 9 το πρωί θα γίνει η ανανέωση, η οποία αν είναι πρώτη δεν θα χρεωθεί. Αν όντως είναι η πρώτη βάλε 30 ευρώ και μετά το αλλάζεις για την επόμενη.

Καλησπέρα,

έκανα φορητότητα και μου δώσανε μαζί μια έξτρα κάρτα CU δώρο. Αν καταλαβαίνω καλά, μπορώ να την κάνω liquid, να επιλέξω 30€ ανανέωση, να πάρω το πακέτο liquid με τα απεριόριστα και να μη χρεωθώ τίποτα; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Επειδή είναι πιθανό να μη χρησιμοποιήσω τίποτα από αυτό το liquid, θα ήθελα να μην κάνω κάτι λάθος και χρεωθώ.

Spoiler

Με την ευκαιρία, μου έμεινε ένα υπόλοιπο στη Wind που θα το χάσω. Έχετε καμιά ιδέα τι να το κάνω; Είδα στους γιατρούς του κόσμου μπορώ να κάνω δωρεά με κλήση αλλά πάλι μου μένουν άλλα 2.5€ που δε φτάνουν για δεύτερη κλήση. Ευχαριστώ/


 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! 

Πρόσφατα έκανα χρήση της προσφοράς που δόθηκε από τη vodafone για τα μέλη του myphone.gr (και σας ευχαριστώ για αυτήν)! 

Σκέφτομαι να ζητήσω double sim ώστε μια να χρησιμοποιείται από τη μητέρα μου που ελάχιστα δουλεύει τηλέφωνο και την άλλη να τη χρησιμοποιώ εγώ παράλληλα με της πράσινης εταιρίας. 

Έχω κάποιες ερωτησουλες :

Έχει βάλει κανείς τη sim σε 4g modem? Είναι πολύ καλύτερες οι ταχύτητες που πιάνει σε σχέση με το αν μπει σε αχρησιμοποιητο smartphone? Επίσης ποιο modem θα μου προτείνατε? Τέλος, υπάρχει όντως τόσο μεγάλη έλλειψη σε double sim στα φυσικά καταστήματα? Σε δύο που πήγα, στο ένα είχε να λάβει από αρχές Ιουνίου, στο άλλο είχε να παραλάβει μήνες. Και καλά μου είπαν δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Διπλές κάρτες έχει το κατάστημα στην Πανεπιστημίου και Μπενάκη και στην λεωφόρο Αμφιθέας (αν είσαι Αθήνα)

Έχω βάλει εδώ και καιρό μια σιμ σε ένα παλιό κινητό και το χρησιμοποιώ για ίντερνετ στο εξοχικό και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, HEO said:

Διπλές κάρτες έχει το κατάστημα στην Πανεπιστημίου και Μπενάκη και στην λεωφόρο Αμφιθέας (αν είσαι Αθήνα)
 

Εχμ, sorry για την ασχετοσύνη, διπλή κάρτα όταν λέμε τι ακριβώς εννοούμε;

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, sorry για την ασχετοσύνη, διπλή κάρτα όταν λέμε τι ακριβώς εννοούμε;
Δύο κάρτες που έχουν το ίδιο νούμερο

Τιμή σε κάποια κατάστημα 5€ σε άλλα 7 και σε άλλα 14......Ελλάδα 2023 :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, HEO said:

Διπλές κάρτες έχει το κατάστημα στην Πανεπιστημίου και Μπενάκη και στην λεωφόρο Αμφιθέας (αν είσαι Αθήνα)

Έχω βάλει εδώ και καιρό μια σιμ σε ένα παλιό κινητό και το χρησιμοποιώ για ίντερνετ στο εξοχικό και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Πέφτουν λίγο μακριά (Θεσσαλονίκιος γαρ😅). 

Από άποψη ασφάλειας, δε θα υπάρχει θέμα λόγω παλαιότερης έκδοσης android στο αχρησιμοποιητο smartphone? Επίσης πόσες συνδέσεις να αντέξει ταυτόχρονα το δύσμοιρο? 

Link to comment
Share on other sites

Και παλιά τηλέφωνα έχουν wpa2 και δυνατότητα πολλών συνδέσεων

Στο φινάλε βλέποντας και κάνοντας :)

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, teopanta1 said:

Πως λειτουργεί το liquid; δεν έχω καταλάβει 

Λειτουργεί ουσιαστικά με χρονοχρέωση/χαμηλή χρέωση χωρίς πακέτο. Εχεις μέσα ένα χ ποσό χρημάτων που κάθε μήνα στο παίρνει αυτόματα απο την κάρτα που δηλώνεις κατά την εγγραφή σου στο liquid και  απο το οποίο κάθε κλήση,sms ή mb που σερφάρεις,αφαιρεί ανάλογα απο το υπόλοιπο χρημάτων. Οπως κάποτε ήταν η τηλεκάρτα ένα πράγμα.. Αν κάνεις μικρή χρήση μπορεις να το κάνεις να σε χρεώνει κάθε 2μηνο αντι μηνα και έτσι πχ να σου βγαινει 4€/μηνα το πιο ελάχιστο.

Στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος, τα εξηγεί πολύ αναλυτικά τι παίζει

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει και δυνατότητα διεθνών κλήσεων με προνομοιακή χρονοχρέωση;
(Ψάχνω εναλλακτική στα "αστρικά" πακέτα, λόγω κακού σήματος της μπλε στην περιοχή μου..)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

  

On 1/6/2023 at 10:28 ΜΜ, blizard said:

To πρώτο καρτοκινητό με διάρκεια 60 ημέρων 🙂  οι παροχές και τα χρήματα έχουν διαρκεια 60 ημερών το δώρο πρέπει να το πάρεις το 1ο μήνα ... δεν υπάρχει άλλο με παροχές που τις μοιράζεις όπως θες σε 2 μηνες .

 

μια βοηθεια εδώ, το είδα το ποστ αυτο στην συγκριση καρτοκινητων και καπου με μπερδεψε.Συζηταγα με καποιο μελος εδω και λέγαμε οτι αν εχω καποιο υπολοιπο μπαινοντας στο liquid, το χρησιμοποιω για οσο χρειαστει, αφου μπορω να μετακινώ την μπαρα αναβάλλοντας για όποτε θέλω τον δωρεάν μηνα. Αρκει να εξασφαλισω οτι στις 60 μέρες θα ανανεώσω με οποιοδήποτε τροπο για να μην λήξουν τα χρήματα. Βλέποντας αυτο το ποστ θελω μια επιβεβαιωση αν ο "κανονας" που εχω μαρκαρει ισχυει και αν προκυπτει απο καπου.

Δηλαδη το σχεδιο ηταν: παιρνω τον αρχικο χρονο ομιλιας που ερχεται με την σιμ. Μπαινω liquid,χρησιμοποιω αυτο το υπολοιπο με χρονοχρεωση liquid ή σε επιτρεπόμενες προσφορες (π.χ. unlimited data), αναβάλλοντας την χρεωση. Λιγο πριν το 60ημερο είτε με 8€ ανανεωση εκτος liquid είτε με cashback,ανανεώνω οτι υπόλοιπο τυχόν υπάρχει. Ξαναμπαίνω liquid και παιρνω με την αυτόματη τον δωρεαν μηνα άμεσα. Μηπως το πρωτο μπες-βγες χωρις καμμια αυτοματη μου στερει το δικαιωμα του δωρεαν μηνα?

Γιατί γράφει ο blizard οτι πρέπει να γίνει τον πρώτο μηνα? Ή δεν εξετάζει την περίπτωση ύπαρξης υπολοίπου από πριν?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kmpatra said:

  

μια βοηθεια εδώ, το είδα το ποστ αυτο στην συγκριση καρτοκινητων και καπου με μπερδεψε.Συζηταγα με καποιο μελος εδω και λέγαμε οτι αν εχω καποιο υπολοιπο μπαινοντας στο liquid, το χρησιμοποιω για οσο χρειαστει, αφου μπορω να μετακινώ την μπαρα αναβάλλοντας για όποτε θέλω τον δωρεάν μηνα. Αρκει να εξασφαλισω οτι στις 60 μέρες θα ανανεώσω με οποιοδήποτε τροπο για να μην λήξουν τα χρήματα. Βλέποντας αυτο το ποστ θελω μια επιβεβαιωση αν ο "κανονας" που εχω μαρκαρει ισχυει και αν προκυπτει απο καπου.

Δηλαδη το σχεδιο ηταν: παιρνω τον αρχικο χρονο ομιλιας που ερχεται με την σιμ. Μπαινω liquid,χρησιμοποιω αυτο το υπολοιπο με χρονοχρεωση liquid ή σε επιτρεπόμενες προσφορες (π.χ. unlimited data), αναβάλλοντας την χρεωση. Λιγο πριν το 60ημερο είτε με 8€ ανανεωση εκτος liquid είτε με cashback,ανανεώνω οτι υπόλοιπο τυχόν υπάρχει. Ξαναμπαίνω liquid και παιρνω με την αυτόματη τον δωρεαν μηνα άμεσα. Μηπως το πρωτο μπες-βγες χωρις καμμια αυτοματη μου στερει το δικαιωμα του δωρεαν μηνα?

Γιατί γράφει ο blizard οτι πρέπει να γίνει τον πρώτο μηνα? Ή δεν εξετάζει την περίπτωση ύπαρξης υπολοίπου από πριν?

Το δώρο δίνεται την πρώτη φορά και μόνο που θα γίνεις liquid. Εάν ξανά μπεις δεν υπάρχει δώρο. 

Ο πρώτος μήνας νοείται ως η ημέρα της ανανέωσης που έχεις επιλέξει. Δηλαδή γίνεσαι σήμερα liquid και επιλέγεις την αυτόματη ανανέωση στις 28. Στο μεσοδιάστημα από σήμερα μέχρι 28 χρεώνεσαι από το υπόλοιπο της κάρτας. Οπότε στις 28 θα πάρεις τον δωρεάν μήνα με το ανάλογο ποσό που έχεις επιλέξει. 

Η δεύτερη χρεώσιμη ανανέωση θα γίνει στις 28 του άλλου μήνα, αλλά ήδη γνωρίζεις το τρικ με την μετακίνηση της μπάρας οπότε με το δώρο μπορείς να βγάλεις 2 μήνες.

Επίσης τα χρήματα του δώρου λήγουν αυτόματα μετά από 60 ημέρες. Δεν θεωρούνται ανανέωση για να σώσεις.

Edited by EllinikoNisi
Link to comment
Share on other sites

το κανονικο υπολοιπο που δεν εχω χρησιμοποιήσει όμως παραμένει μεσα και χρησιμοποιείται με χρεωσεις liquid (εφόσον στο δίμηνο με κάποιο μπες-βγες-cashback ή χειροκίνητη ανανέωση το διατηρήσω) και προφανως μπορω να το χρησιμοποιω σε βαθος χρονου ως liquid ετσι δεν ειναι?

υ.γ. σιγουρα βγάζεις με το δωρο 60 μέρες; γιατί ειχα την εντύπωση οτι λήγει στις 30....λάθος?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Το δώρο το δίνει στην πρώτη αυτόματη ανανέωση, όποτε γίνει. Αν μετακινείς την μπάρα δε γίνεται ποτέ η πρώτη ανανέωση, τρως από το κανονικό σου υπόλοιπο και είσαι κανονικά liquid.

Μπορείς να βγεις και να μπεις χωρίς πρόβλημα καθώς δε μετράει πόσες φορές θα μπεις βγεις αλλά πότε θα γίνει η πρώτη χρέωση. Αυτό το έχω δοκιμάσει. Απλά όταν βγεις αν έχεις δώρο χάνεται και δεν το παίρνεις πάλι όταν μπεις. Το δώρο ισχύει για 33 μέρες, οπότε αν είναι ικανοποιητικό πόσο και υπάρχει πακέτο που μπορείς να αγοράσεις σαν liquid όπως τα απεριόριστα τώρα το παίρνεις και δεύτερο μήνα.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, spiliot said:

Το δώρο το δίνει στην πρώτη αυτόματη ανανέωση, όποτε γίνει. Αν μετακινείς την μπάρα δε γίνεται ποτέ η πρώτη ανανέωση, τρως από το κανονικό σου υπόλοιπο και είσαι κανονικά liquid.

Μπορείς να βγεις και να μπεις χωρίς πρόβλημα καθώς δε μετράει πόσες φορές θα μπεις βγεις αλλά πότε θα γίνει η πρώτη χρέωση. Αυτό το έχω δοκιμάσει. Απλά όταν βγεις αν έχεις δώρο χάνεται και δεν το παίρνεις πάλι όταν μπεις. Το δώρο ισχύει για 33 μέρες, οπότε αν είναι ικανοποιητικό πόσο και υπάρχει πακέτο που μπορείς να αγοράσεις σαν liquid όπως τα απεριόριστα τώρα το παίρνεις και δεύτερο μήνα.

Επιβεβαιώνω κι εγώ, από προσωπική πείρα, ότι όσα λέει ο spiliot πιο πάνω ισχύουν. 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
3 minutes ago, jaranor said:

Όσο είσαι στο CU Liquid μπορείς να κάνεις ανανέωση μέσω cashback; Ή πρέπει να βγεις, να κάνεις ανανέωση και μετά να ξαναμπείς;

Βγαίνεις, σκανάρεις απόδειξη, όταν μπει η επιστροφή την εξαργυρώνεις και μετά ξαναμπαίνεις liquid. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα μένεις χωρίς πακέτο δυο τρεις μέρες? Γιατί η απόδοση τόσο παίρνει...

Στο δεύτερο νούμερο που μου δώσανε στο μεταξύ με τη φορητότητα μαζί, έβαλα cashback και αντί να μπει όλο το ποσό (2,70) μπήκαν 2,41. Δεν κατάλαβα γιατί αλλά δεν το κυνήγησα κιόλας γιατί για κωδικούς e-food θα χρησιμοποιηθούν αυτά και μόνο...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kmpatra said:

Άρα μένεις χωρίς πακέτο δυο τρεις μέρες? Γιατί η απόδοση τόσο παίρνει...

Στο δεύτερο νούμερο που μου δώσανε στο μεταξύ με τη φορητότητα μαζί, έβαλα cashback και αντί να μπει όλο το ποσό (2,70) μπήκαν 2,41. Δεν κατάλαβα γιατί αλλά δεν το κυνήγησα κιόλας γιατί για κωδικούς e-food θα χρησιμοποιηθούν αυτά και μόνο...

Αφαιρούν και τον φόρο 

Link to comment
Share on other sites

Ποιον φορο? Δεν βγαίνει ο υπολογισμός. Θυμάμαι και στο σταθερό μου όταν έβαζα από cashback, έμπαινε όλο το ποσό, τώρα το αλλάξανε; Και στο smart pocket βλέπω να λένε ότι αφαιρούν το ΦΠΑ αλλά και εκεί δεν βλέπω να ταιριάζει το υπόλοιπο (εκεί ευτυχώς είναι παραπάνω το πόσο)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kmpatra said:

Ποιον φορο? Δεν βγαίνει ο υπολογισμός. Θυμάμαι και στο σταθερό μου όταν έβαζα από cashback, έμπαινε όλο το ποσό, τώρα το αλλάξανε; Και στο smart pocket βλέπω να λένε ότι αφαιρούν το ΦΠΑ αλλά και εκεί δεν βλέπω να ταιριάζει το υπόλοιπο (εκεί ευτυχώς είναι παραπάνω το πόσο)

Εγώ όταν κάνω cash back πάντα μπαίνει λίγο λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...