Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, Steleon said:

Προσπαθεί 3 φορές μέσα στην ημέρα, στις 9 σίγουρα, μετά γύρω στις 11.30 και μετά πάλι περίπου στις 18.00 Λέει ότι η τελευταία προσπάθεια είναι στις 20.00 αλλά εμένα 3-4 φορές που έχει γίνει, τελευταία φορά ήταν γύρω στις 18.00

Οπότε καλό είναι να την αφήσεις κλειδωμένη μέχρι το βράδυ 

Τέλεια.. κι εγώ την κλείδωσα από χθες και θα την ξεκλειδώσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

16 ώρες πριν, sou_d said:

Ξέρω ότι είναι δικά μας, τα οποία μπορούν να εξαργυρωθούν στο smartpocket και λήγουν στο δίμηνο

Τα 5€ δώρο διαρκούν 30 ημέρες. Δοκιμασμένο.  🤓

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, VIPdriver said:

Δεν έχω αφήσει να τραβήξει από την κάρτα ποτέ (των ποτών), οπότε δεν γνωρίζω. Πιο παλιά κάποιοι έγραψαν 2 φορές και την 1η γυρω στις 9:00

Μην το αφήνεις.. αυτά είναι του διαβόλου!!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, johndouk said:

Τα 5€ δώρο διαρκούν 30 ημέρες. Δοκιμασμένο.  🤓

Ναι ναι, έκανα λάθος 😊

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bizbiki said:

καλησπερα. θελω να γυρισω λικουιντ κ να βαζω χρηματα καθε 2 μηνες, αλλά επειδη βλέπω ότι εχει πολλά κολπα, θελω να κανω τις ερωτησεις πριν την παθω, οπότε σόρρυ προκαταβολικα.

γινομαι εγω σημερα, 4/3, λικουιντ, παίρνω τον εναν μήνα δωρο, αρα στις 4/4 μου τραβάει τα πρώτα 15 ευρω από την κάρτα που έχω βάλει. τι πρέπει να κανω μετά για να μην μου τραβήξει στις 4/5 χρηματα, αλλά να μπορέσω να την βγάλω αλλον έναν μήνα με το χρηματικό υπόλοιπο? σημείωση ότι η κάρτα που θα βάλω θα ειναι του λογαριασμού μου, δηλάδη δεν θα μπορώ να την ακυρώνω, όπως έχω διαβάσει κάπου

Αφού θα μπεις liquid για οικονομία έχε υπόψη σου:

Edit: διορθώνω το λάθος...

- Βγάλε μία Revolut ή μια Viva, που βγαίνουν εύκολα και βάλε αυτή στο liquid. Αυτές κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν πανευκολα. Και έχε την πάντα κλειδωμένη. Μου έχει τύχει 3-4 φορές να προσπαθήσει μετά από δική μου ενέργεια (μετακίνηση μπάρας, εξοδο-εισοδο)

- Μην κάνεις μετακίνηση της μπάρας από τις 00.00 έως 09.00. Εμένα όσες φορές έχει γίνει μ@λ@κι@ έχει γίνει από κίνηση μεταξύ αυτών των ωρών.

- Την μπάρα θα την μετακινείς 3 μέρες νωρίτερα από την τελευταία μέρα, έτσι θα έχεις χρόνο αν κολλήσει ή αν δεν ενημερωθεί το σύστημα να επαναλάβεις την κίνηση.

- Τέλος αν δεις ότι δεν γίνεται η ενέργεια που έκανες, μην επαναλάβεις αν δεν περάσουν τουλάχιστον 24 ώρες. Έτσι γλυτώνεις τα κολλήματα μεγάλης διάρκειας 

Edited by Steleon
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kalitexnis_g said:

Μην το αφήνεις.. αυτά είναι του διαβόλου!!

Δεν χρειάζομαι τοσα λεφτα να βαλω. Με κασμπακ καλύπτομαι. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Steleon said:

Καλημέρα, όταν μπεις στο liquid τον πρώτο μήνα που ΘΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΧΡΕΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ.

Αυτό το "δώρο" από το liquid έχει διάρκεια 33 μερες και όσο υπάρχει υπόλοιπο από το "δώρο" δεν μπορείς να εκδόσεις κουπόνι smart pocket. Αφού το ποσό του δώρου εκλείψει είτε γιατί έληξε είτε γιατί το ξόδεψες, και αφού ΒΑΛΕΙΣ χρήματα με οποιονδήποτε τρόπο (αυτόματα μέσω liquid, on line κλπ) θα μπορείς να εκδόσεις κουπόνια για 30 μέρες από την μέρα που θα γίνει η κατάθεση. Τα κουπόνια έχουν διάρκεια 20 μέρες (νομίζω, γράφει πότε λήγει πάντως μόλις εκδοθεί) από την μέρα που θα το βγάλεις. Δηλαδή αν εκδόσεις κουπόνι την τελευταία μέρα θα το έχεις διαθέσιμο για 20 μέρες ακόμη (περίπου). (Αυτή ταν κι η διαφωνία μας με τον φίλο @VIPdriver)

Το smart pocket λειτουργεί και με ανανέωση 13€ αν είσαι liquid, αλλά είπαμε λειτουργεί με "φρέσκο" χρήμα 30 ημερών. Επειδή έχεις κάνει ανανέωση 22/1 για αυτό δεν σου λειτουργεί.

Got is, μιλούσες για τον πρώτο μήνα που μπαίνεις στο liquid, my bad. Ευχαριστώ για τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Steleon said:

- Προσοχή στις ημερομηνίες. Η ανανέωση στο liquid είναι αυτόματα κάθε 30 μέρες. Αν βάλεις χρήματα 4/3 η επόμενη ανανέωση θα είναι 3/4. Ο Μάρτης έχει 31 μέρες.

Δεν ισχύει αυτό. Βάζεις την μπάρα συγκεκριμένη μέρα κάθε μήνα. Αν βάλεις την μπάρα στις 4 θα είναι 4 μάρτη, απρίλη, μάη κλπ. Γι αυτό και δεν μπορείς να διαλέξεις μέρα μετά τις 28 ώστε να είναι η ίδια μέρα κάθε μήνα, ακόμα και το Φλεβάρη.

Αυτό που έχει σημασία είναι να μην βάλεις χρέωση μετά τις 60 μέρες από την προηγούμενη που λήγει το υπόλοιπο (ή να το ανανεώσεις με άλλο τρόπο μέχρι τότε).

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2024 at 4:50 ΜΜ, kalitexnis_g said:

Δεν είναι ακριβώς έτσι..

IMG_20240303_165036.jpg

Όπως ξέρουν όσοι γνωρίζουν άλλο τι γράφουν άλλο τι ισχύει.

Μόλις έκανα ενεργοποίηση του δωρεάν big bang πακέτου των 1000 κρυστάλλων σε φοιτητικό νούμερο που διατηρώ μέσω Cashback.

Υπάρχει κάποιος που δοκίμασε να ενεργοποιήσει κάποιο δωρεάν πακέτο και έφαγε άκυρο λόγω του όρου των ανανεώσεων;

ΥΓ: Πάντοτε μιλάμε για το ισχύει ΤΩΡΑ. Το αύριο κάνεις δε το γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, spiliot said:

Δεν ισχύει αυτό. Βάζεις την μπάρα συγκεκριμένη μέρα κάθε μήνα. Αν βάλεις την μπάρα στις 4 θα είναι 4 μάρτη, απρίλη, μάη κλπ. Γι αυτό και δεν μπορείς να διαλέξεις μέρα μετά τις 28 ώστε να είναι η ίδια μέρα κάθε μήνα, ακόμα και το Φλεβάρη.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, μπερδεύτηκα με το απλό CU.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gpapas640 said:

Όπως ξέρουν όσοι γνωρίζουν άλλο τι γράφουν άλλο τι ισχύει.

Μόλις έκανα ενεργοποίηση του δωρεάν big bang πακέτου των 1000 κρυστάλλων σε φοιτητικό νούμερο που διατηρώ μέσω Cashback.

Υπάρχει κάποιος που δοκίμασε να ενεργοποιήσει κάποιο δωρεάν πακέτο και έφαγε άκυρο λόγω του όρου των ανανεώσεων;

ΥΓ: Πάντοτε μιλάμε για το ισχύει ΤΩΡΑ. Το αύριο κάνεις δε το γνωρίζει.

Τα εντελώς δωρεάν (μόνο κρυστάλλους) έχουν προυποθεσεις. Στα υπόλοιπα μπορείς να τα πάρεις. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gpapas640 said:

Όπως ξέρουν όσοι γνωρίζουν άλλο τι γράφουν άλλο τι ισχύει.

Μόλις έκανα ενεργοποίηση του δωρεάν big bang πακέτου των 1000 κρυστάλλων σε φοιτητικό νούμερο που διατηρώ μέσω Cashback.

Υπάρχει κάποιος που δοκίμασε να ενεργοποιήσει κάποιο δωρεάν πακέτο και έφαγε άκυρο λόγω του όρου των ανανεώσεων;

ΥΓ: Πάντοτε μιλάμε για το ισχύει ΤΩΡΑ. Το αύριο κάνεις δε το γνωρίζει.

Στα φοιτητικά έχω παρατηρήσει κι άλλα μικροπραγματάκια που δεν ισχύουν σε σχέση με τα κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gpapas640 said:

Όπως ξέρουν όσοι γνωρίζουν άλλο τι γράφουν άλλο τι ισχύει.

Μόλις έκανα ενεργοποίηση του δωρεάν big bang πακέτου των 1000 κρυστάλλων σε φοιτητικό νούμερο που διατηρώ μέσω Cashback.

Υπάρχει κάποιος που δοκίμασε να ενεργοποιήσει κάποιο δωρεάν πακέτο και έφαγε άκυρο λόγω του όρου των ανανεώσεων;

ΥΓ: Πάντοτε μιλάμε για το ισχύει ΤΩΡΑ. Το αύριο κάνεις δε το γνωρίζει.

ειχα δοκιμασει πακετο απο τα δωρεαν και δεν μου το εδωσε,αλλα είχα να ανανεωσω κανονικά πολλούς μήνες,μονο cashback εβαζα. Τα πακετα που ζητανε και χρηματα εκτος από κρυσταλλους εχουν προϋπόθεση μια ανανεωση τους τελευταιους 2 μηνες. Την προϋπόθεση των 22 ευρω στο τριμηνο την εχουν μονο τα δωρεαν πακέτα (που ζητάνε μόνο κρυστάλλους).

Αναφερομαι στις λεπτομερειες που αναφερει το καθε πακετο,αν ανεπισημα κανουν στραβα ματια ειναι αλλο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gpapas640 said:

Υπάρχει κάποιος που δοκίμασε να ενεργοποιήσει κάποιο δωρεάν πακέτο και έφαγε άκυρο λόγω του όρου των ανανεώσεων;

Το έχω δοκιμάσει στα παιδιά που δεν έχουν βάλει χρήματα ποτέ, δεν με άφησε να το πάρω.

1 minute ago, kmpatra said:

 Τα πακετα που ζητανε και χρηματα εκτος από κρυσταλλους εχουν προϋπόθεση μια ανανεωση τους τελευταιους 2 μηνες. 

Αυτά δέχονται και το cashback ως ανανέωση. Τα παίρνουν τα παιδιά κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, η ερώτηση μου είναι πολύ συγκεκριμένη. Προφανώς αν δεν βάζεις χρήματα καθόλου δε μπορείς να ενεργοποιήσεις τίποτα.

Εγώ ρωτάω αν κάποιος έχει φάει άκυρο λόγω του όρου των 22€.

10 minutes ago, Steleon said:

Το έχω δοκιμάσει στα παιδιά που δεν έχουν βάλει χρήματα ποτέ, δεν με άφησε να το πάρω.

Αυτά δέχονται και το cashback ως ανανέωση. Τα παίρνουν τα παιδιά κανονικά.

Πώς γίνεται να μην έχεις κάνει ποτέ ανανέωση (εξαιτίας της οποίας σου απορρίπτει τα δωρεάν πακέτα όπως λες) αλλά να σου δέχεται τα πακέτα επί πληρωμή (για τα οποία απαιτειται υπόλοιπο που όμως δεν έχεις αφού δεν κάνεις ανανέωση);

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Αφού ΔΕΝ έχουν βάλει 22 ευρώ το τρίμηνο δεν τα αφήνει να πάρουν τα πακέτα τα δωρεάν, μόνο με κρυστάλλους.

Χρήματα τους μεταφέρουμε 5 ή 10 ευρώ το μήνα (Vodafone sharing) από αλλες συνδέσεις CU που έχουμε κι έτσι αγοράζουν το Big Bang medium κάθε μήνα.

Και κάνουν και cashback κάθε δίμηνο 

Edited by Steleon
Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαστε Liquid μπορούμε να κάνουμε Sharing (είτε να στείλουμε κάποιο ποσό είτε να πάρουμε) ή πρέπει να είμαστε αμιγώς CU?

 

Edited by kokalo

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kokalo said:

Όταν είμαστε Liquid μπορούμε να κάνουμε Sharing (να στείλουμε κάποιο ποσό ή να πάρουμε) ή πρέπει να είμαστε αμιγώς CU?

 

Ένα είναι το Sharing και αφορά όλη την καρτοκινητή.. γράφει στο site:

 

"Μέσω της υπηρεσίας Vodafone Sharing:
Όλοι οι συνδρομητές καρτοκινητής Vodafone μπορούν να πραγματοποιήσουν άμεση μεταφορά χρόνου ομιλίας ή να ζητήσουν χρόνο ομιλίας από κάποιον άλλο συνδρομητή Καρτοκινητής ή Καρτοπρογράμματος Vodafone. Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη και για συνδρομητές Vodafone International και καρτοκινητού Ολυμπιακός για sharing μόνο με συνδρομητές του ίδιου πακέτου
- Στείλε γραπτό μήνυμα στο 1331, επιλέγοντας το ποσό (από 5€ έως και 30€, χωρίς δεκαδικά), τη λέξη ‘ΑΠΟ’ και τον αριθμό του χρήστη καρτοκινητής Vodafone από τον οποίο θα ήθελες να ζητήσεις χρόνο ομιλίας, π.χ. 12 ΑΠΟ 69xxxxxxxx.

 

οι μόνες προϋποθέσεις είναι:

Screenshot_2024-03-04-19-40-22-773_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

μπερδευτηκα. μπορώ να γλυτωσω την αυτοματη ανανεωση καθε μηνα είτε μετακινόντας την μπάρα χωρις να χρειαστει να παγωσω την κάρτα, είτε παγώνοντας την κάρτα χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσω την μπάρα? είναι 2 διαφορετικοί τρόποι? σωστά κατάλαβα? 

unlock your soul

unlock your wifi

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, bizbiki said:

μπερδευτηκα. μπορώ να γλυτωσω την αυτοματη ανανεωση καθε μηνα είτε μετακινόντας την μπάρα χωρις να χρειαστει να παγωσω την κάρτα, είτε παγώνοντας την κάρτα χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσω την μπάρα? είναι 2 διαφορετικοί τρόποι? σωστά κατάλαβα? 

Ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, bizbiki said:

μπερδευτηκα. μπορώ να γλυτωσω την αυτοματη ανανεωση καθε μηνα είτε μετακινόντας την μπάρα χωρις να χρειαστει να παγωσω την κάρτα, είτε παγώνοντας την κάρτα χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσω την μπάρα? είναι 2 διαφορετικοί τρόποι? σωστά κατάλαβα? 

σωστα καταλαβες, αλλα να προτιμας την μετακινηση της μπαρας, και να εχεις μια καρτα που ειναι ΠΑΝΤΑ κλειδωμενη. Ετσι αν ξεχαστεις θα χτυπησει να σου στειλει μηνυμα οτι δεν καταφερε να κανει ανανεωση. 

 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

 

5 ώρες πριν, johndouk said:

Τα 5€ δώρο διαρκούν 30 ημέρες. Δοκιμασμένο.  🤓

Άρα να υποθέσω και ότι η οποιαδήποτε απλή χρέωση Liquid (ομιλία, SMS ή Data) θα τραβάει από αυτά τα 5€....?

 

Edited by kokalo

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, HEO said:

σωστα καταλαβες, αλλα να προτιμας την μετακινηση της μπαρας, και να εχεις μια καρτα που ειναι ΠΑΝΤΑ κλειδωμενη. Ετσι αν ξεχαστεις θα χτυπησει να σου στειλει μηνυμα οτι δεν καταφερε να κανει ανανεωση. 

 

μα, αμα ειναι παντα κλειδωμενη πως θα βαζω χρηματα οποτε θελω, καθε 2 μηνες συγκεκριμενα?

unlock your soul

unlock your wifi

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, bizbiki said:

μπερδευτηκα. μπορώ να γλυτωσω την αυτοματη ανανεωση καθε μηνα είτε μετακινόντας την μπάρα χωρις να χρειαστει να παγωσω την κάρτα, είτε παγώνοντας την κάρτα χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσω την μπάρα? είναι 2 διαφορετικοί τρόποι? σωστά κατάλαβα? 

Απλώς να ξέρεις πως αν για δεύτερο μήνα προσπαθήσει να τραβήξει λεφτά και δεν μπορέσει, θα σε πετάξει από το liquid στο απλό CU. (Δεν είναι κάτι ξαναμπαίνεις..)

Χώρια που θα λήξει και το υπόλοιπο και θα χαθεί. Οπότε μην ξεχάσεις το 2μηνο σε καμία περίπτωση εκτός αν κάνεις χειροκίνητη ανανέωση ή cashback κάποια ενδιάμεση στιγμή.

2 minutes ago, bizbiki said:

μα, αμα ειναι παντα κλειδωμενη πως θα βαζω χρηματα οποτε θελω, καθε 2 μηνες συγκεκριμενα?

Εννοεί να την ξεκλειδώσεις όταν θέλεις να γίνει η ανανέωση..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...